Makat çatlağı tedavisi için en sık yapılan ameliyat hastalığın iyileşmesine sebep olan kasın kesilmesi şeklinde uygulanan sfinkterotomi (L.İ.S-lateral internal sfinterotomi ameliyatıdır.

 Kapalı ve açık şeklinde uygulanan bir ameliyattır.Açık yöntemde tüm anüs boyunca 3-4 cm cilt kesilerek kas kesilir,kapalı yöntemde ise 1-2.5 cm cilt kesilerek aynı kas kesilir.Kapalı yöntemde tüm yan etkiler daha az görüldüğü için kliniğimizde sadece kapalı yöntem uygulanmaktadır.

Müzminleşmiş anüs çatlaklarında en etkili tedavi yöntemidir.Kasın kesilmek yerine ilaçla felç edilerek tedavi yöntemi de gelişmiş ülkeler de rutin uygulanmaktadır Başarısı ameliyattan biraz düşüktür (%90-95) ama çeşitli avantajları vardır ,konu ilgili sayfada anlatılmıştır.

Gaz ve dışkı kaçırma ihtimali ne kadardır ?

Ameliyattan sonra en çok korkulan yan etki gaz ve dışkı tutamama yan etkisidir.Binde bir-iki ihtimalle görülse de hastaların en büyük korkusu budur.

 Akat çatlağı cerrahisi konusunda tecrübeli ellerde bu yan etki hiç görülmüyor denecek kadar seyrek rastlanan bir durumdur.Kliniğimizde yapılan 7000 civarında makat hastalıkları ameliyatı sonrası bu yan etkiyi sadece 2 vakamızda gördük.Bunlardan biri 79 yaşındaydı ve 8 ayın sonunda gaz kaçırma sorunu büyük oranda düzeldi.Diğeri 45 yaşında bir erkek hastaydı 2 ay sonra sorunu tamamen düzeldi.

 Sonuç olarak makat çatlağı ameliyatında belirli kurallara uyulursa gaz ve dışkı kaçırma ihtimali yok denecek kadar azdır.

 Botoxla tedavide bu ihtimal yoktur.

 Makat çatlağı ameliyatı sonrası görülen dışkı kaçırma sorunu nasıl düzelir ?

 Fazladan kesilen kas miktarına göre yaklaşım çok değişir.Çok fazla kas kesilmediyse sorun 2-8 ayda kendiliğinden büyük oranda düzelir ancak zarar gören kas miktarı çok fazlaysa bu sürede düzelmeyebilir.Bu durumda hastaya yeniden ameliyat planlanır.Ameliyatta kesilen kas yeniden dikilir.

 Vücutta kalıcı hasar oluşturduğu için bu ameliyat gelişmiş ülkelerin bir çoğunda yapılmamakta onun yerine rutin botox enjeksiyonu yapılmaktadır.

anal fissür ameliyatı sonrası gaz dışkı kaçağı

 

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Ameliyat sonrası gaz dışkı kaçırma” Yazısında 7 Yorum

 1. hacer says:

  Merhaba hocam. Annem 2 yıl önce hemoroid ameliyatı oldu. Ve gaz kaçırma ve dışkı kaçırma sorunları var. Oturma banyosu ve egzersiz tedavisi gördü fakat sonuç alamadı. 2 yıldır problem devam ediyor.yaşı 51 ve yaşı ilerledikçe daha çok sorun olacağını düşünüyorum. Bunun kesin tedavisi var mıdır? Veya tavsiye edebileceğiniz klinik veya hastahane var mıdır?
  Dr Muharrem Kaya
  yapacak birşey yok

 2. Doğan says:

  Hocam ben ameliyat oldum günde 1 kere dışkımı çıkarta biliyorum bol su içiyorum var dışkım ama yapamıyorum
  Dr Muharrem Kaya
  lif içeren gıdalar tüketmelisin.bunun yanısıra kuru incir-kayısı-erik tüketebilirsin.ılık su içebilirsin özellkle sabahları.

 3. Umut Çakır says:

  Ben dünden beridir cevap bekliyorum. Belki gördünüz veya görmediniz bilemem ama benim için dakikalar bile önemli. Lütfen hemen cevap verin?
  Dr.Muharrem Kaya
  önceki yorumunu göremedim.sorununu tekrar yazarsan fikrimi söyleyebilirim

 4. mehmet says:

  Merhaba Hocam
  3 ay önce eşim normal doğum yaptı, makatında 3. derece yırtık oluşmuş oturma banyosu ve egzersiz tedavisi önerdiler, halen devam eden gaz ve dışkı kaçırma problemi var çözümü varmıdır ?
  Dr Muharrem KAYA
  anal fissür tedavisi yapılmalı.ana sayfadaki sponsor klinikle görüşebilirsiniz.çünkü bir proctoloji kliniğidir

 5. selman kucukay says:

  merhaba hocam, 5 ay önce anal fissur ve hemoroidden ameliyat oldum. dışkılama konusundaki tüm sıkıntılarım geçti fakat günde 3-4 kez peçeteye gelen genel bir ıslaklıkla beraber sümüksü sarı renk bir akıntı halen devam ediyor. bu akıntı ameliyattan hemen sonra pembemsi yoğun ve çok sıktı doktorum 1 ay içinde düzeleceğini söyledi. evet pembemsilik gitti sıklık azaldı fakat bu haliyle kaldı tam olarak bitmedi. akıntı makat içinden veya ameliyat bölgesinden geliyor gibi. makat çevresindeki ciltte herhangi bir şişlik apse vs belirtisi yok. sebebi ne olabilir?
  Dr.Muharrem KAYA
  8 ya kadar düzelme devam eder

 6. ALİ POYRAZ says:

  merhaba hocam kolay gelsin ben 2,5 ay önce çatlak ve bagsur için ameliyat oldum fakat ilk başta akıntım vardı sarı su gibi sonrada her büyük abdestimden sonra dıskı geliyor yanı ben ameliyat olduktan sonra peçeteyle geziyorum yaşam kalitem sıfıra düştü ameliyattan 20 hün sonra sarı akıntı olayını doktorum iltihaplanma var deyip bana 10 tane igne verdi yine geçmedi anlıcagınız yaşam kalitem sıfıra indi 10 dkkada bir sanki adet gören bayan gibi tuvalete gidip peçete degiştiriyorum . bu doktoru dava etmek istiyorum sizce ne yapmalıyım
  Dr.Muharrem KAYA
  kendiğinden düzelebilir 8 ayda düzelmezse ameliyat gerekir

 7. Hüseyin turkyilmaz says:

  Mrb hocam.2 ay önce hemoroid ameliyatı oldum.46 yaşındayım.ameliyat sonrası malesef
  Büyük abdestimi tutamıyorum ve 1-2 saat arayla günde en az 2
  Defa tuvalete gidiyorum.Dr 10 gun önce bu durumu ilettim muayene oldum sorun yok diyor ancak sorunu yaşayan ben oldugum için bu durum beni ikna etmiyor.günlük yaşamıma henüz donemedim.mümkünse önerileriniz ve yapmam gereken nedir ? Bu konuda sizden yardım bekliyorum.iyi çalısmalar diler,şimdiden teşekkür ederim.saygılar
  Dr.Muharrem KAYA
  klasik ameliyatlardan sonra görülebilen bir durum.8 aya kadar düzelmesi beklenir.eğer 8 ayda düzelmemişse o zaman bir girişim düşünülür

kadal