Anüsten kanamaların önemli bir kısmını basur kaynalıdır ancak sebebim ne olduğundan emin oluncaya kadar tetikte olunamalı, uygun yöntemlerle teşhis edildikten sonra planlanmalıdır.
Basur kanaması kaç gün sürer ? bu tamamen neden olduğuna, alınacak önlemlere ve başlanacak tedavi seçeneklerine bağlı bir durumdur.
Temel sorun hemoroid ise ve çok şiddetli değilse tuvalette kısa kalınarak ve fazla ıkınmayarak önlenebilir, ek olarak dışkı yumuşatıcı ve hemoroid ilaçları kullanmak bu süreci daha da hızlandırır.
Kanama fark edildiğinde öncelikle anoskop muayenesi yapılmalı çıkan sonuca göre planlama yapılmalıdır. Kanser veya başka bir sebep yoksa hemoroid ile ilgilenilmelidir.
Basurun derecesine göre şu şekillerde yaklaşılabilir;
1.derece hemoroid ;
Hastalığın en erken safhasıdır, yüzeylerinin tahriş olmasından kaynaklanır. Kabızlığın engellenmesi ve fazla ıkınılmazsa çok büyük ihtimalle ilaca ihtiyaç duyulmadan kendiliğinden düzelir. Basur kanaması durmuyorsa o zaman 1-2 dakikada uygulanan lazer tedavisi yapılır. Lazer memeye dokundurulduğu anda sorun biter.
2.derece hemorod ;
Burada memeler dışarı çıkacak kadar ilerlemiştir, 1.derece uygulananlar burada da uygulanır ancak ek olarak doxium tablet, kortos fitil ve proctolog krem gibi ilaçların eklenmesi başarıyı artırır. Bu uygulamalarla durabilir ama durmayabilir de . Her iki durumda da temel sorunu çözmek için daha etkin tedavi yöntemleri de uygulamak gerekir. Bunlar lazere ek olarak lastikle boğma yöntemi veya tek başına THD yöntemi olabilir. Klasik cerrahi bu düeyler için gereksiz agresif bir yöntemdir.
3.derece iç hemoroid ;
Burada dışarı çıkan memeler içeri rahatça giremediği için kanamanın şiddeti daha abartılı düzeylerde olur ve sıklıkla hasta kansızlık bulgularıyla gelir. Korkak veya duyarsız hastalar genellikle bu düzeye kadar bekler. Hastanın anemisi varsa kalıcı tedaviler düşünülmeli öneriler veya ilaçla vakit kaybedilmemelidir. Lastikle boğma yöntemi veya THD en etkili seçeneklerdir.
4.derece hemoroid ;
Bu kadar ilerlemiş hemoroidlerde genellikle kanamanın artık olmadığı görülür, seyrek olarak karşımıza çıkar. Tedavide yine beslenme ve dışkılama önerileri yada çeşitli ilaçlar kullanarak vakit kaybetmek yerine direk etkin yöntemler uygulanmalıdır. 4.derecede lazer ve lastikle boğma yöntemleri tamamen etkisiz kalır bunlarda tercihen THD yöntemi veya klasik ameliyatlardan biri yapılmalıdır.
Sonuç olarak;
Basur kanamasının ne kadar süreceğinin önemi yoktur, sebep netleştirilip tedavi başlanmalıdır, sıklıkl hayati önemi olmasa da ciddiya alınmalıdır sonuçta kaybedilen değerli birşeydir. Kirli kanı akıtarak rahatlamaya çalışmak son derece yanlış bir yaklaşımdır. Soruna adet görmek gibi yaklaşmanın anlamı yoktur.
basur kanaması kaç gün sürer

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Basur kanaması kaç gün sürer” Yazısında 5 Yorum

 1. erkan ertek says:

  Sayın hocam ben basur hastalığını bir kaç yılda bir yaşıyorum fakat kanama olmuyor fakat malum bölgede meme veriyor ağrı yapıyor bazı sebepler yüzünden doktora çıkamadığım için alternatif tıp yöntemlerini ve evde uygulayabilecegim yöntemleri uyguluyorum yaptığım araştırmaya göre ( ılık suyun için de oturmak yediklerime dikkat etme sıvı tüketmek gibi ) birde eczacımın verdiği ilaç var buna rağmen iki gündür ağrılarım devam ediyor ve aksine bu tedavileri uyguladığım an bir süre rahatlıyorum ama bir kaç saat için de yine şişme oluyor
  Dr.Muharrem Kaya
  tedavi olmalısın,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin

 2. Dinç mermerci says:

  Hocam5 ayda bir bu rahatsızlığı çekiyorum ağrım yok sadece silindigim zaman oan kırmızı renkli kan görünüyor ikinci dilimlere yok biraz etmeliyim tedevisi ve korkma tehlikesi varmi tsk ler hocam
  Dr Muharrem Kaya
  makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.kötü huylu bir oluşum olabilir

 3. Ayşe says:

  Merhaba ocam ben 2 aydir cekiyom kanaman yok ama agrilarim cok orurup kalkmaktan zorlaniyom amelyatanda korkiyom evde nasil tedavi olabilirim artik korkmaya başladim resmen bacaklarim agriyor sicak soguk farkediyormu lütfen yardimci olun şimdiden teşekürler
  Dr.Muharrem Kaya
  basurun evde tedavisi ile ilgili yapılabilecek tek şey kabızlığı önlemektir.beslenem ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.

 4. abdullah says:

  hocam ben 10 gündür aşırı derecede kan kaybediyorum ve ağrısından duramıyorum ne yapmam gerekiyor
  Dr.Muharrem KAYA
  Tabiki en kısa sürede bir proctoloji uzmanıyla görüşmelisiniz.

 5. ramin says:

  selam ben 18 yasindayim. 5 kez anal seks yasadim,bi gayim.lakin sonuncu defa seks yaparken hic bi agrim yoktu.lakin bittikten 40 daaka sora buyuk tuvalete gittim.. temizlenmeye gittim.lakin bakinca anuste azacik kan gordum.nerden geldigin gormedim..kotu oldum.bu bi kez oldu sonra hic gelmedi gormedim..ne ola bilir?
  Dr.Muharrem KAYA
  anoskopi muayenesi yaptırmalısınız

kudanil