Basur oturma banyosu ; Büyükçe bir leğene konulan sıcak suyun içine oturularak yapılır, bu iş için üretilmiş oturma banyosu küveti içinde yada küvette de oturulabilir ama en pratiği leğendir. Çünkü leğen her evde vardır ve gereksiz su kullanımı da engellenmiş olur.

Oturma banyosu sıcaklığı nasıl olmalıdır.

Banyo suyundan hafif sıcak olması yeterlidir, daha soğuk olursa beklenen etki görülmez daha sıcak olursa yanıklara sebep olabilir. Sayısal değer vermek gerekirse 42-45 derece olması uygundur.

Hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır ?

Anal fissür yani makat çatlağı dışında tedavi edici etkisi yoktur, hastalık tedavisinden çok ağrıyı azaltmaya yönelik bir uygulamadır. Hastalık veya ameliyat sonrası makat kaslarında kasılmaya bağlı olarak ağrı olur ve kasıldıkça ağrı artar, ılık su kasılan bu kasları gevşeterek rahatlama sağlar. Ameliyat sonrası yapıldığında yara yerini temizlediği için yaranın daha çabuk düzelmesine katkı sağlar.

Suyun içine hangi ilaçlar konur ? BASUR ÜCRET

Genellikle rivanol toz önerilir ama hastanın poposunu kanarya poposu gibi sarıya boyamak dışında hiçbir etkisi yoktur. Açık yara olduğunda betadin gibi mikrop öldürücü konabilir ancak mekanik temizliğin yeterli olduğu ve mikrop öldürücülerin çok yarar sağlamadığı bilinmektedir.

Oturma banyosunda ne kadar oturulur ?

10-15 dakika dense de 3-5 dakikadan daha fazla oturmak gereksizdir. Uzun oturmak yerine günde 5-6 defa yapmak daha etkili olur. Süre ve sıklığı hasta istediği şekilde değiştirebilir.

Oturma banyosuna konulan bitkiler basur oturma banyosu küveti

Papatya çayının kas gevşetici etkisinden yararlanılabilir. Papatya kurusu normal çay gibi demlenir, hazırlanan sıcak suyun içine bir Fincen konur sonra oturulur. Papatya çayı daha sonraki kullanımlar için saklanabilir yani beklemesinde sakınca yoktur.

Sonuç olarak;

Basur oturma banyosu basurun azdığı dönemlerde rahatlamak amacıyla kullanılabilir ve ağrının geçirilmesi konusunda hemoroid ilaçlarından çok daha etkilidir.

oturma banyosu kaç dakika yapılmalı

https://www.ideaklinik.com/sicak-oturma-banyosu-nasil-yapilir.html

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Basur oturma banyosu” Yazısında 2 Yorum

 1. Merhaba;

  Yaklaşık 3 hafta önce hemoroid anal fissür ameliyatı oldum. Doktorum günde en az iki defa batiodin li sıcak suya oturmamı söyledi. Bunh düzenliyorum ancak bu batiodinli sıcak su vajinaya zarar verir mi. Oturma banyosu esnasında leğende otururken temas ediyor ve şuan kaşındı tarzında bir rahatsızlık hissediyorum
  Dr Muharrem Kaya
  vermez.

 2. mahsun says:

  sarı toz kullanıyorum bir faydası yok önerileriniz çok rahatsızım
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  ana sayfadaki sponsor klinik aynı zamanda makat hastalıklarına spesifik çalışan bir proctoloji merkezidir.makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahipler,tedavi olmanızı öneririm

penyu