Toplumda kanser konusunda en fazla bilgilenilen konu ben konusudur ama ne yazık ki nerdeyse tamamı yanlış bilgilerdir.Bunun en önemli sebebi çoğu insanda ben olması ve herkesin olur olmaz fikir üretmesidir.Bilimsel açıdan bakıldığında bu bilgilerin büyük çoğunluğu doğru değildir.

Ben doğuştan olabildiği gibi cildin deformayonu yada güneş ışınlarının etkisiyle sonradan da olmaktadır.Her benin kanserleşme riski vardır bu risk oranı benin yapısına,rengine ve bulunduğu yere göre değişir.

Ben aldırmanın tehlikesi varmı ?

Bu sorunun cevabı çok açık ve nettir;alınan ben artık vücutta olmayacağı için tehlikesi de olmaz diğer bir deyimle ben alındığı anda gelecekte ortaya çıkabilecek kanserleşme riski de ortadan kalkmış olur.Olmayan benin kanseri de olmaz.Bunu şu şekilde de söyleyebiliriz;ur sebebiyle rahmi alınan bir kadının rahim kanseri riski olamaz.

Ben kanser riskine karşı nasıl takip edilmeli ?

Benlerin kanser olma ihtimali vardır özellikle güneş gören yerlerdeki koyu renkli benler daha risklidir ama bu risk trafik kazası geçirmekten çok daha düşüktür.Kanserleşmiş bir ben sebebiyle ölme riski ise o kişinin başına yıldırım düşerek ölme risklinden çok daha düşüktür.Malign melanom denilen ve çok çok seyrek görülen kanser dışındaki benlerin tedavisi % 100 e yakındır.Her ne kadar bazı uzmanlar hastanın yılda 2 defa muayenehaneye gelmesi için “bu ben tehlikeli olabilir” diyerek hastayı yıllarca takip etse de bu yaklaşımın mantığı yoktur.Yapılması gereken şey çok basittir muayene süresi kadar kısa bir sürede beni tedavi etmek en doğru davranıştır.

Tedavi edildiğinde benin riskleri de yok olurmu ?

 Evet ben tedavi edildiği anda olabilecek tüm riskler ortadan kaldırılmış olur.Bu sebeple bilimsel yaklaşılmalı ve beni çürük bir diş gibi değerlendirip tedavisi yapılmalıdır,bu en doğru davranıştır.Diğer taraftan toplumda çok yaygın olduğu için genellikle önemsenmese de benler ciddi estetik kusur oluşturabilmektedir ve tedaviyle bu kusurda düzeltilmiş olur.

Beni aldırırsanız kanserleşir,bene dokunulmaz,ben kanarsa tehlikelidir gibi halk arasındaki bu inanınışlar tümüyle yanlış bilgilerdir ve hiçbir bilimsel yayında bu tür bilgilere rastlanmaz.

Tehlikeli benler nasıl anlaşılır ?

Aslında çok çok düşükte olsa her benin kanserleşme riski vardır ama vücudun güneş gören bölgelerindeki koyu renkli benler güneşin zararlı ışınlarına daha çok maruz kaldığı için daha tehlikelidir.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Ben aldırmanın tehlikeleri” Yazısında 54 Yorum

 1. burcu uzun says:

  Lazer epilasyona gittim kolum için elimde ben var onun üstüne de atış yapıldı.. normalde ben olan bölgeyi beyaz kalemle boyamaları gerekiyormuş .. boyamadiklari için ben kabuk bağladı ağrı oldu etrafı da hafif kızardi.. 4. Günaydın de de benin yarısı kabukla beraber düştü.. cilt kanseri olma ihtimali var midir .. aldırmali miyim
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır bu nedenle cilt kanseri olmaz.beninizin tedavisi yapılmış

 2. Hocam cenemin sol kısmında yüzümün altın boynuma doğru kıllı et ben var estetik açıdan nefret ediyorum hangi ýöntemle aldırmalıyım
  Dr.Muharrem Kaya
  et benlerinin en iyi tedavi şekli RF iledir

 3. ibrahim says:

  Hocam kafamda 2 tane küçük ben vardı sürekli elim takılıyordu tik gibi bişey oldu sürekli oynadım ve benler inanılmaz büyüdü bi tanesi hatta 2 ayrı renkte içinden bi iki tane daha çıktı vücudumda ben artışı da oldu ki yüzümde görülmeyecek kadar küçük bi ben büyüdü aynı şekilde kolumdakide büyüdü ve etrafında küçük küçük çıktı sizce kötü huylumudur kötü huylu ise aldırıldıktan sonra tekrarlama yapar mı?
  Dr.Muharrem Kaya
  onlar ben değil,siğil olabilir.Rf ile aldırmalısın

 4. Sinan misirlioglu says:

  Hocam benim vücudumda ben çok 50 den fazla kontrole giittim 2 tanesini doktor sakıncalı buldu aldırmak için tarih verdi bu benlerde kanşer çıksa bile vücuda sıçrama şansı varmidir cok mu tehlikelidir
  Dr.Muharrem Kaya
  patoloji sonucuna göre hareket etmelisiniz.şimdiden sıkıntı yapmanıza gerek yok.kötü huylu oluşumlardada tipi önemli.

 5. Eylül says:

  Merhabalar gözümün alt kısımlarında kahverengi ben var iki tane rahatsız oluyorum aldırmak istiyorum ama korkuyorum iz kalır diye ne önerirsiniz
  Dr.Muharrem Kaya
  Doğru yöntemle yapılırsa fark edilmez bir iz kalabilir

 6. berna says:

  Merhaba
  Yaşım 18. Boynumda küçük bi et beni var fakat son zamanlarda beni çok rahatsız etmeye başladı . Cerrahi mudahele ile aldırsam her hangi bir zararı olur mu ya da iz kalır mı ?
  Dr.Muharrem Kaya
  iz kalmaması için RF ile aldırmanı öneririm

  • Anonim says:

   Hocam benim vücudumda ben çok 2 tanesi doktor tarafında bi makineyle bilgisayarda bakıldı ve alınması gerekiyo dedi haziranın 8 önde aldiricam sizce nedir alınması iyimidir
   Dr.Muharrem Kaya
   ben aldırılınca benden kaynaklanan riskler ortadan kalkar o sebeple aldırmak daha iyidir ama ameliyatsız yöntemleri tercih edin. Özellikle radyo frekans hem çok pratiktir hem de izi çok az kalır

 7. zeynep says:

  Merhaba üç ay önce cerrahi müdahele ile ben aldırdım alınan parça patolojiye gönderildi ve sonuçlar temiz çıktı ama yeni farkettim alınan benin etrafında küçük benler çıkmaya başladı bunun sebebi ne olabilir?
  Dr.Muharrem Kaya
  o ben değil siğil olabilir.bu konuda deneyimli hekimlere görünün

 8. Aycan says:

  Merhaba kızıımın kolunun altındaki ben kaşınmadan dolayı kanadı bunun bi zararı olurmu bana yaesımcı olurmusunuz teşekkürler
  Dr Muharrem Kaya
  aldırın

 9. Yüzümde orta büyüklükte bir et beni var rengi açılmaya başladı yarısı açık yarısı koyu renk duruyor neden rengi açılmış olabilir ve koyulaştırmak için yada renk açılmasını durdurmak için yapabileceğim bir şey varmı?
  Dr Muharrem Kaya
  aldırmanda fayda var

 10. serpil says:

  hocam 8 yaşında çocucuğum var. kabızlık yaşıyor. bunun için ne yapabilirim . ?
  Dr Muharrem Kaya
  Çocuk doktorlarıyla görüşmeniz sağlıklı olur ama bu arada duphalac şurup kullanabilirsiniz

 11. Selin Uzun says:

  Merhaba. 18 yaşındayım ve yüzümun farklı yerleinde yassı benlerim var. Radyofrekans ile aldırıldığında herhangi bir iz kalır mı?
  Dr Muharrem Kaya
  farkedilecek düzeyde iz kalmaz

 12. Dilay Milligüney says:

  Merhabalar , bundan yaklaşık 1 ay önce yüzümde kırmızı renkte bir tomurcuk oluştu cildiyeye gittiğimde damar beni olduğunu ve hiçbir zararının olmadığını ancak görünümünden rahatsız olursam aldırabileceğimi söyledi ben de rahatsız olmadığım için boşverdim. Bugün hamama gitmiştim sanırım orda fazlaca yumuşadığı için ufak bi sürtünmede kanamaya başladı ve kopacakmış hissi var biraz kalktı kopsa bir sorun olur mu?
  Dr Muharrem Kaya
  çok kanayabilir, aldırmanız daha iyi olur, radyo frekansla 1 dkikada alınır

 13. İlkay says:

  Merhaba hocam. Yıllardır başımın arka tarafında saçın hortumlanan bölgesinde bir ben var. Leblebiden daha büyük. Aldırmak istiyorum cerrahi tedavi ile. Devlet Hastanesinde mümkün oluyor mu. Kafada olması sıkıntı çıkarır mı??
  Dr Muharrem Kaya
  Ameliyatla aldırırsanız şu ankinden daha kötü görünen saçsız alan şeklinde iz kalır. Radyo frekans saçları etkilemediği için kel alan oluşmaz.

 14. Muhammed emin says:

  Merhaba ben özel harekata basvurdum. Yüzümde biraz belli olan bir ben var ve bana sorun çıkarabileceği söylendi. Aldırsam bi sorun olur mu ? Kac günde biter ? İz kalır mı ? Acele cevap verirseniz sevinirim.
  Dr Muharrem Kaya
  hafif iz kalabilir, iyileşmesi 2 haftayı bulur ama sınav açısından benin varlığı daha önemli. Eşgal belirler diye beni olanı almayabiliyorlar.

 15. Merhaba benimde yüzümün bir kaç yerinde benler var ve rahatsız olmaya başladım ama aldırırsam iz kalır diye korkuyorum bide çok büyük bir et benim var . Tamda gözümün hemen altında Oray’a müdahale edilmesi sorun olur mu ?
  Dr Muharrem Kaya
  sorun olmaz.ben tedavisi yapan merkezlerle görüş.RF ile aldırabilirsin

 16. Karın bölgemde bir ben var ,üstünde hafif bi çıkıntı vardı ,biraz sıktım şeffaf bi sıvı çıktı ,ne olduğunu anlayamadım tehlikeli bi durum var mı acaba en kısa zamanda aldırıcam
  Dr Muharrem Kaya
  enfeksiyon olabilir.görmeden yorum yapmak zor

 17. Melisa says:

  Merhaba,
  Yüzümde hafif kabarik bir ben var koyu renkli. Cerrahi mudahale ile iz kalir diye dusunuyorum baska bir yontemle alinmasi mumkun olabilir mi? Yani her ben cerrahi disinda bir yontemle alinir mi?
  Dr Muharrem Kaya
  RF ile aldırabilirsin.

 18. özlem says:

  merhaba yaşım 42 bundan iki yıl öncesi göz pınarımın altından az aşağıda bir benim vardı mercimek tanesi kadar aldırmıştım..Fakat tekrar çıktı gene aynı boyutta fakat geçen ay aldırdım.Patolojik sonucu almaya gittiğimde tekrar alınacak dedi doktorum iyi huylu çıktı sonucum.Şimdi tekrar çıkmasını bekliyorum aldırmam doğru olurmu yani üçüncü kez işlem görecek o bölge korkuyorum teşekkürler
  Dr Muharrem Kaya
  sorun olmaz.kökü alınamadığı için tekrar ediyordur

 19. Ebrar says:

  Merhabalar 18 yaşındayım ve iki yıl önce kaşlarımın ortasında güneş beni çıktı. İlk başta siyah nokta gibiydi ne olduğunu anlamamıştım. Fakat giderek belirginleşti. Et beni değil. büyük de değil ama beni çok rahatsız ediyor. Ve yeni farkettim hafif bir kaparma olmuş et benine dönüşücek diye korkuyorum. Ne yapmalıyım. Lazerle iz kalır mı ya da başka bir yöntemle mi aldırmalıyım.
  Dr Muharrem Kaya
  ciltten kabarık ise RF ile tedavi ettirmenizi öneririm.farkedilir bir iz kalmaz.laserle tedavi çok uzun sürebilir

 20. Fatoş says:

  Merhaba geçen gün uyandığında göğsümde bir ben vardı nasıl olmuşsa. Kanamis ve yara gibi olmuş. Ne yapmalıyım
  Dr Muharrem Kaya
  tedavi ettirebilirsin

 21. Ozlem says:

  Merhaba.Yuzumde doğuştan gelen kahverengi çıkıntili olmayan ben var.Bu ben ailemde genetik babamda banannemde ve teyzelerimde var 3 gün önce kabuklanma oldu ve kanadı.Ayrica babannem geçen sene scc den ameliyat oldu.Riskli bir durum teşkil eder mi.Kotu çıkmasa bile aldırmayi düşünüyorum.Iz kalır mı aldırma mi tavsiye eder misiniz
  Dr Muharrem Kaya
  benleri aldırmak gerekir.daha fazla güneş ışığı tuttuğu için zamanla kötü huylu hale gelebilir.benin yapısına göre RF yada laserle aldırırsan farkedilir iz kalmaz

 22. Merhablar 15 yasindayim koltukaltima dogru kahverenginin tonlarinda benim var duzgun sekilli belirgin buyume yok ama ben buyudukce buyudu sadece rahatsizlik vermiyor hic degisim olmadi kemdimi bildim bileli var ve degistigini dusunmuyorum riskli midir
  Dr Muharrem Kaya
  tüm benler kaldığı sürece risk oluşturur

  • Yagmur says:

   Merhabalar, 30 yaşındayım çocukluğumdan beri çenemde dudağımın hemen altında küçük et benim var. Rengi tenimle aynı renk. Son zamanlarda büyüdüğünü hissediyorum. geçen günde kenarını yanlışlıkla kaldırmışım az kanadı. Her hangi bir sorun olur mu, Aldırmalımıyım? Birde en önemlisi yanağımda da var ama küçük kabarcık (mercimek tanesi) gibi yani kesilecek bir yanı yok. yanağımı oymaları gerekir (içinde de kök var mı bilmiyorum tabi) müdehale ettirmelimiyim?

   Şimdiden teşekkürler…
   Dr.Muharrem Kaya
   bu tür benlerde en iyi yöntem RF ile tedavidir.

 23. Vesel ünlü says:

  Merhabalar ben 30 yaşında biriyim sol kürek kemiğinde doğuştan fındık büyüklüğünde koyu renkli ben vardı 4 gün önce dış etkenden dolayı benin %70 i yırtıldı ve genel cerrahi müdahale ile aldırdım şu anda sol kolumda uyuşma var uyuşmanın sebebi neyden olabilir.
  Dr Muharrem kaya
  benden değildir.nedenini araştırmalısın

 24. kübra köse says:

  merhabalar annemin popo bölgesine yakın bi et beni var ten renginde. Doğumdan 5-6 sene sonra ortaya çıktı yaklaşık 13 senedir var ve gıderek büyümeye başladı şuanki boyutu fındık büyüklüğünde.herhangi bir kaşıntı ağrı felan yok. sizce çok mu tehlikeli? geç mi kalındı ? ve bunu alım şekli tedavisi nasıl oluyor? vereceğiniz cevaplar için için şimdiden teşekkürler..
  Dr Muharrem Kaya
  RF ile aldırabilirsiniz.patoloji yapılır gerekli görülürse

 25. Özgül says:

  Lazer epilasyon sırasında bacağımdaki ben yandı tehlijeli olurmu lütfen cevap
  Dr Muharrem Kaya
  olmaz.

 26. Merhaba benim bacagimda dogustan gelen 8cm kare kadar derin killi bir ben var aldirmamam tehlikeli ya da hangi yontemle almaliyim
  Dr Muharrem Kaya
  ben muayene ile değerlendirilir.RF yada laser hangi yöntem uygunsa alınabilir

 27. merhaba benım kafamda bir et beni var aldırmak ıstıyorum sızce nasıl olur dikiş gerek görülür mü ?
  Dr Muharrem Kaya
  RF ile aldırabilirsiniz

 28. Merhaba benim suratımda kahverengi bir ben var biraz büyük ama aldırmak istiyorum ama ürtiker hastasıyım cildim hemen kabarıyo aldırsam iz veya içe çökme durumu olur mu ?
  Dr Muharrem Kaya
  aldırdığınız yönteme göre iz kalır.laser yada RF ile aldırırsanız en az iz kalır ,karşılıklı oturduğunuz kişi izi farkedemez

 29. Halil akay says:

  Merhaba bende ben sayısı biraz fazla. Benlerde cogalma yok doguştan hepsi. Aldırmalımıyım.
  Dr Muharrem Kaya
  aldırsanız iyi olur

 30. serdar yüksel says:

  Benim de sol kolumda üzüm büyüklüğünde bir et beni var.Ben aldırmak istiyorum fakat çevremdekiler tehlikeli olduğunu söylüyorlar.Ama ben aşırı rahatsızlık duymaya başladım ondan.Aldırsam bir tehlikesi olur mu
  Dr Muharrem Kaya
  kalaması daha tehlikeli olur.çünkü hücre yapısı değişirek malign hastalıklara zemin hazırlayabilir

 31. Ezgi cavus says:

  Bundan 4 yıl önce yüzümdeki kahverengi bir beni aldırdım daha yeni yeni vücudumun çeşitli yerlerinde küçük küçük benler çıkmaya başladı kimileri büyüyor
  Aldırdıgım için mi çıkıyor sürekli
  Dr.Muharrem Kaya
  aldırdığınız için değil bene yatkın olduğunuz için çıkıyor.bu nedenle güneşten korunmalısınız.ailesel hassasiyetiniz varsada yapacak pek bişi yok

 32. Abdullah says:

  Mrb 19 yaşındayım burunumun üzerinde doğuştan gelen bi ben war ve ben onu siil denen bi ilaç damlatip yok etmek istedim sizden öğren mek istediğim bunun tehlikesi warmi bazı arkadaşlar kanser tehlikesi falan war
  Dr.Muharrem Kaya
  cildinizi tahriş edebilirsiniz

 33. dilek says:

  merhabalar 8 yaşındaki oğlumun ensesindeki beni kıymık battı sandım yanlışlıkla kanattım korkuyorum ne yapmalıyım bişey olurmu
  Dr.Muharrem Kaya
  olmaz.

 34. cigdem says:

  Mrhb.koltuk altimdaki ben bebegimi emzirirken bebegim tirnaklayinca bir damla kadar kanadi mikrop kapmamasi icin neyapabilirim benin ucu kanamis kurumus.
  Dr.Muharrem Kaya
  Hiçbir şey yapmayın sorun olmaz

 35. sultan says:

  Çenemde bir benim var.büyüklüğü bundan 7 sene önce bir nokta kadardı ama 7 sene içerisinde yeşil mercimek büyüklüğüne geldi.büyümeye başlarken bir ağrı oluyo..ve benin etrafı şişkin bir hal alıyo…şimdi yine aynı ağrılar ve büyüme var…aldırmalımıyım sizce…teşekkür ederim
  Dr.Muharrem KAYA
  aldırın daha fazla büyümeden

 36. Suleyman yedier says:

  Merhabalar yuzumde ki ben son ikiyilda uc milimkadar genisleme ve buyume yapti ve kenarlarinda bazen sivilce gibi yag birikintileri oluyor. Suan tahmini sekiz milim buyuklugunde acaba aldirtsam bi zarari olurmu tesekkur ederim
  Dr.Muharrem KAYA
  ne kadar büyük olursa o kadar iz kalır bu nedenle daha fazla büyümeden aldırmalısınız

 37. Efe Baran says:

  Merhaba yaşım 32 ensemde et beni vardı kuaförde tıraş olurken makine ile yanlışlıkla kopardı büyüklüğü toplu iğne başı kadardı 1dk yakın kanama oldu ve içimde acaba korkusu kaldı ne yapmam gerekir ?
  Dr.Muharrem KAYA
  mikrop kapmazsa sorun olmaz

 38. Melos says:

  Merhaba.Benim kardeşimin dev benleri var enseden sırtinın yarısına kadar aldırmayı niyetlendik fakat dikissiz olmaz sanırım sizde dikis izi kalır diyorsunuz.bursada onerebileceginiz uzman var mi
  Dr.Muharrem KAYA
  yok

 39. Fahri Karabacak says:

  Merhaba;

  Ben beni bildim bileli ensemde leblebiden büyük fındıktan küçük koyu kayve rengi, kabarık hatta tamamen çıkık bir ben bulunmakta. Bana her hangi bir rahatsızlığı yok. Sadece kuaföre gittiğimde sürekli uyarmam gerekiyor. Birde güneş gören bir yer sonradan sıkıntısı olabilir mi. Aldırmam gerekir mi. Teşekkür ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  aldırısanız iyi olur

 40. Hatice Kübra Kadan says:

  Merhabalar ben 19 yasindayim dudagimin sag tarafinda kahverengi bi ben var ve gecen yıla oranla büyüdüğü belli oluyor ve icinde kıl çıkıyor kıl dönmesi oluyor ve aldığım zaman kanadi ne gibi bir yontem uygulanabilir
  Dr.Muharrem Kaya
  ben tedavisi apan merkezlerde RF ile aldırabilirsin

 41. özge says:

  mrh ben bir ay oldu benlerimi aldirdım dikiş ile almadan once elinde bi alet vardi baktı doktorum sakincali değil bunlar alabiliriz dedi aldı bir ay oldu aldırdığım yer kıpkirmizi ve acıyo aldirdiktan sonraki sonuclari almayada gitmedim neden boyle acı verebilir ve sonuclari almaya gidiyim mi
  Dr.Muharrem Kaya
  Keşke ameliyatsız yöntemlerle aldırsaydınız bu sorunlar olmazdı vede iz kalmazdı.
  Doğrusu 1 ay sonraki ağrıyı izah etmek te zor

 42. xxxxxxx says:

  Merhaba alnımda benim var bu beni iz kalmadan nasil aldirabilirim
  Dr Muharrem KAYA
  İz bırakmayan ben alma yöntemi dünyada yok aksini söyleyen olursa da inanmayın, ama benin yapısına göre en az iz bırakacak yöntemle alınırsa belirsiz iz kalır.

 43. merhabalar hocam 19 yaşındayım sol yanağımda 5 mm büyüklüğünde ki ben 6 yaşındayken çıkmaya başladı kahverengi şeklinde bunu aldırmak istiyorum ama yakın çevremden aldırırsam ilerleyen zamanda bana sıkıntıların çıkacağını söylediler beni bilgilendirirseniz sevinirim. Teşşekkürler
  Dr Muharrem KAYA
  Aldırırsanız artık beniniz olmaz, olmayan ben de sıkıntı yapmaz. Size söylenenler tam bir saçmalık

 44. Merve says:

  Merhaba benim annemin dudaginin üzerinde büyük bir et ben var . Et ben arada ağrıyormuş aldirmasinin bir zararı var mı ?
  Dr Muharrem KAYA
  aldırsın

 45. Ramazan Sürmen says:

  Merhaba; Kızımın (Yaşı 16-Yazın denize-havuza girerken rahatsız oluyor) omuzunda sonradan oluşan bir ben’i var.Önceleri çıban şeklindeydi ama daha sonra bene dönüştü(1 cm’e yakın). Bir uzman Dermatolog doktora gittik önemli değil aldırabilirsiniz dedi. Ayrıca Vücudunun bazı bölgelerinde’de ufak tefek doğumdan kalan benleri var. Onlara da bakıldı ayağının üst tarafında bulunan leke şeklinde olan ben’in de alınması iyi olur ileride büyür ise ayakkabı giyerken rahatsız olur aldırmış iken ikisinin birden plastik cerrahisinde aldırabilirsiniz dendi. Bizde şimdi bunları aldırmayı düşünüyoruz sizinde bu konuda düşüncelerinizi öğrenmek istiyoruz. Teşekkür ederiz.
  Dr.Muharrem KAYA
  nerde aldıracağınızın önemi yok ama ameliyatsız yöntemleri özellikle en az iz bırakan teknoloji radyo frekansı tercih edin, her benin tedavi edilmesi doğrudur görselliği düzelttiği gibi riskleri de ortadan kaldırır

 46. Sema C says:

  Merhaba ben benlerimi dikişle aldırdım ama aldırdığım benler etsiz benlerdi kahverengi düz ben bunun bi sakıncası olmaz dimi
  Dr.Muharrem KAYA
  iz kalır

 47. Merhaba eger ben cikarilirken ondan bir parca yalnislikla kalirsa kanser riski yaratirmi bu?
  Dr.Muharrem KAYA
  hayır

 48. Merhaba. Benimde yüzümde bir kaç tane koyu kahverengi renginde ben bulunmakta fakat şu ana kadar bir artış söz konusu değil. Kısa zamanda da aldırmayı düşünüyorum. Tekrarlar mı? Yada nasıl bir sonuç olur? Teşekkürler.
  Dr.Muharrem KAYA
  bene yatkın kişiyseniz yenileri çıkabilir.korunmalısınız

 49. Seçkin ERDOĞAN says:

  Boynumun arka sol tarafında ben var ve aldıracagim zarari var mi
  Dr.Muharrem KAYA
  aldırmanın değil kalmasının zararı olur

 50. Benim yüzümde ben var ve bunları aldırmak istiyorum ama kanser yada yada fazla çoğalmasından korkuyorum ne yapmalıyım
  Dr.Muharrem KAYA
  ben aldırmak kanser yapmaz tam tersi kanserleşme riskini ortadan kaldırır, ayrıca çoğamasına da sebep olmaz

 51. kadir says:

  Merhaba bende ben cok fazla var hersene de artış meydana geliyor özellikle yüzümde ve bu benler büyüyor cildiye doktoruna göründüm bana kahve rengi ben olduklarını ve güneşten dolayı çıktıgğını söyledi ve güneş kremi verdi nasil başa çıkıcam bunlarla … ilginiz için teşekür eder iyi çalişmalar dilerim .
  Dr.Muharrem KAYA
  evet eğer kahverengi ben ise ciddi şekilde güneşten korunmalısınız.yazın şapka giymelisiniz.2 saatte bir yüksek faktörlü bir koruyucu kullanmalısınız

 52. Sami poyraz says:

  merhabalar ben aldırmak istiyorum yaş 18. ailem yoğun oldukları için bir türlü fırsat olmuyor beni aldırmak. beni kendi başıma alabilirmiyim. aileden birinin gelmesi zorunlumu ??
  Dr.Muharrem KAYA
  ben ben tedavisi yapmıyorum.bunu ben tedavisi yapan merkezlere sormalısın

ular