Kıl dönmesi Latince adıyla pilonidal sinüs tedavisi için hali hazırda uygulaması devam eden 15 civarı ve artık tamamen terk edilmiş ve uygulayıcısı kalmamış cerrahi tedavi yöntemleri vardır. Her yöntemin kendine özgü avantaj ve dezavantajları vardır. Kıl dönmeniz varsa bunları araştırıp size göre en uygun yöntemle ameliyat olmalısınız. İnternet sayesinde insanlar bilgilenmekte ve bu bilgi paylaşımı sayesinde hastalar artık eskisi gibi doktora gidip “ameliyat olacağım” demek yerine “ben araştırdım şu yöntem iyiymiş o yöntemle ameliyat olacağım siz yapıyor musunuz?” diye sorgulamaktadır tabi doğrusu da budur.

Çağdaş ameliyatlarla tedavi için

Kıl Dönmesi Ameliyat Yöntemleri;

Kendi aralarında çok çeşitleri olmakla birliket
1- Klasik yöntemler
2- Çağdaş yöntemler
Olarak sınıflandırılır.
Klasik Kıl Dönmesi Ameliyatları;
Konumuz çağdaş yöntemlerin ayrıntısı olduğu için klasik yöntemleri sadece yaygın yapılanların isimlerini yazmak şeklinde ele alacağız. Primer kapatma, limberg flap, romboid flap, Z plasti, oval flap (bunlar sık yapılanlardır daha seyrek yapılan çeşitleri de vardır), yarı açık bırakma, açık bırakma, karidakis ve daha seyrek yapılan türler. Bunlar arasında karidakis klasik ameliyatların en son tarif edileni ve en başarılı olandır. Bu yöntemler 30-50 yıldır uygulanmaktadır.
Klasik yöntemde yaşanabilen şu sorunlar;
klasik kıl dönmesi ameliyatıİş gücü kaybı
Ağrı
İltihap, kanama gibi yara sorunları
Pansuman gereksinimi
Ameliyat izi kalması
Daha pahalı olması
Narkoz gerekmesi
Tekrarlama ihtimallerinin daha yüksek olması
Bu ve bunlar gibi ama daha basit bir çok olumsuzluk bu işe hakim doktorları değişik yöntemler geliştirmeye itmiş ve çeşitli yeni ameliyat teknikleri tarif edilmiştir, özellikle güncel tedavi yöntemlerini yakından takip eden proctoloji uzmanları bu yeni cerrahi işlemleri son 5-10 yıldır yaygın bir şekilde uygulamaktadır.

Çağdaş Kıl Dönmesi Ameliyatları;

Bascom Ameliyatı; Amerikalı Cerrah Dr. J. BASCOM tarafından tarif edilmiş,sonuçları yüzgüldürücü olunca dünyaya tanıtılmıştır. Kişide iş gücü kaybına sebep olmayan diğer çağdaş kıl dönmesi ameliyatlarıameliyatlara benzer bir çalışma mantığı vardır. 1 ve 2 olarak tarif edilmiş ameliyatları vardır.Ayaktan uygulanabiln, hastaya yatak istirahatı zorunluluğu getirmeyen bir yöntemdir. Temel dayanağı hastalıklı kısmın çıkarılabilecek en küçük deri kesilerek çıkarılması ve en az sağlıklı doku çıkarılmasıdır. Bu şekilde yara küçük olmakta ve gerginlik olmamakytadır.
Mikro Sinüsektomi; Bascom’a benzer mantık yine aynı şekilde en küçük kesiyle giriş delikleri ve sinüsü kapsülü ile birlikte bir bütün olarak çıkarmaktır. Özellikle uzak noktalarda birden fazla delik olan hastalarda Bascoma üstünlükleri vardır. Her bir delik ayrı 1 cm lik kesiklerle çıkarılır.
Sinüsotomi; Giriş delikleri çok küçük kesikle alınır doku içi kazıyıcı aletlerle kazınarak temizlenir, dikiş kullanılmaz, deliklerin kendi haline kapanması beklenir. Uygulama yöntemler arasında en son tanımlanandır ve giderek yaygınlaşmaktadır.
Pit Picking; Birbirine mesafeli çok sayıda deliği olan pilonidal sinüs hastalarına uygulanır, delikle 4-5 mm lik kesiklerle alınır, sinüsün için ayrıntılı şekilde temizlenir. Sonuçları yüz güldürücüdür ancak hekim açısından zahmetli olduğu için yaygınlaşamamıştır.
kıl dönmesi ağrısıLazerle Kıl Dönmesi Tedavisi; 3-4 yıl önce tanımlanmıştır. Kılın giriş deliğinden lazer ışığı veren kibrit çöpü kalınlığındaki lazer probu sokulur ve sinüs yakılmaya çalışılır. Doku içinde yanık yapması, kılların yanarak içerde kalması, tedavi bitiminde deliklerin olduğu gibi kalması ve deri altının temizlenmemesi sebebiyle hastaların çoğu ya tam iyileşememiş yada kısa sürede yeniden ortaya çıkmıştır. Başarısız sonuçları nedeniyle Türkiye’de birkaç kişi dışında bırakılmıştır. Daha çok hastaya “lazer” kelimesiyle daha yüksek maliyet yansıtabilmek amacıyla kullanılmaktadır.
Çağdaş ameliyatlar klasik ameliyatlardan sonra yaşanan bir çok soruna çözüm getirme amacıyla farklı doktorlar tarafından bulunmuş ve dünyaya lanse edilmiş yöntemlerdir. Çağdaş yöntemler klasik yöntemlerde görülen şu sorunlara çözüm getirmiştir;
Çağdaş Kıl Dönmesi Ameliyatlarının Üstünlükleri;
İş gücü kaybı yaşanmaz hasta aynı gün işine dönebilir
Ağrı minimaldir ağrı kesici almayı gerektirecek kadar ağrı çok seyrektir
İltihap, kanama gibi yara sorunları minimaldir ve yara küçük olduğu için sorun olmaz
Pansuman gereksinimi 3 gün sonra banyo yapılabilir ve sonrası yara bakımı gerekmez
Ameliyat izi kalması görünmeyecek kadardır, bu kadınlar için önemlidir
Hastane gerektirmedikleri için daha ekonomiktir.
Narkoza ihtiyaç olmaz
Yaralanan doku miktarı az olduğu için tekrar ihtimali çok düşüktür.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Çağdaş Kıl Dönmesi Ameliyatları” Yazısında Yorum Yok

kucing