Genel cerrahi uzmanı Dr.Nizam Kurtdere 1963 yılında Hatay da doğmuştur.İlk, orta ve lise öğrenimini Samandağ da tamamladıktan sonra 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp fakültesine başlamış ve 1987 yılında mezun olmuştur.

Pratisyen hekimlik mecburi hizmetini Nevşehir Ürgüp Başdere kasabasında yaptıktan sonra 1988 yılında İstanbul Eğitim ve araştırma hastanesinde genel cerrahi asistanlığına başlamıştır.1992 yılında cerrahi asistanlığını tamamlayıp genel cerrahi uzmanı olmuştur. 1993 yılında Erzincan ın Tercan ilçesinde Tercan Devlet Hastanesinde uzmanlık mecburi hizmetine göreve başlayıp 1 yıl sonra mecburi hizmetini tamamlamıştır, 1 yıllık başhekimlik yapmış ve bu süre zarfında Tercan da sağlık alanında yenilikler yapmıştır.

Askerliğini Sivas Asker hastanesinde yaptıktan sonra İstanbul a dönmüş ve 1995 yılında Bakırköy Devlet Hastanesinde göreve başladı.

Uzmanlık eğitimi sonrası

Medikal estetik eğitimi (saç ekimi, ben tedavileri, botox, peeling vs gibi estetik uygulamaları)

Laparoskopik cerrahi (kapalı yöntemle ameliyatlar)

Gastrointestinal endoskopi (mide ve kalınbağırsak inceleme ve tedavileri)

konularında eğitim gördü .

2007 yılında Esenyurt Devlet Hastanesi genel cerrahi bölümünde mayıs 2014 yılına kadar görev yaptı. Temmuz 2014 tarihi itibariyle Idea Klinik Şişli Şubesinde göreve başlamıştır.

Dr. Nizam Kurtdere evli ve 1 çocuk babasıdır.