Gençlerde saç dökülmesi kişinin bedeniyle ilgili bir döneme denk geldiği için daha çok strese sebep olan bir durumdur. 17-20 yaşlarında yani gençlerde saç dökülmesinde en sık sebep genetik yani hormonlar etkilidir.Ergenliğe girildikten sonraki 2-3 yılda hormonların köke verdiği hasar en yüksek düzeylere çıkar ve hormonların kökte yaptığı hasarın etkileri görülmeye başlar. Ancak dökülme için yaş biraz erken olduğundan yinede diğer faktörleri araştırmak gerekir. Dökülmenin başladığı yaşlardan en sık olanı 20-22 li yaşlardır ve % 95 erkek tipi dökülmedir.gençlerde saç dökülmesi neden olur
Yapılan tetkiklerde teşhis kansızlık, stres veya guatr gibi sebeplerse onlara göre ilaçlar başlanır ve temel sorun ortadan kaldırılmaya çalışılır. Ama tahlillerle veya diğer araştırma yöntemleriyle bu tür bir sebep bulunamadıysa erkek tipi dökülme olarak tedavi başlanmalıdır.
Gençlerde saç dökülmesi tedavisi ileri yaşlara göre daha başarılıdır önemli olan tedaviye ne zaman başlanacağıdır. 1-2 yıldan daha fazla zaman geçmediyse doğru ilaçlarla başarı ihtimali % 95 ler düzeyindedir.
Erkek tipi dökülmede şu maddeler tercih edilir;
Procapil % 3 kökün beslenmesini artırır, köke zarar veren maddenin zararını engeller
agresif saç gökülmesiMinoxidil % 5 kökün beslenmesini artırır zamanla etkisi azalabilir bu sebeple finasterid, saw palmetto veya isoflavon ile birlikte kullanımı önerilir
Finasterid 1 mg tablet köke zarar veren maddenin oluşumunu engeller yan etkileri sebebiyle tercih edilmez
Saw palmetto ; Finasterid gibi köke zarar veren maddelerin oluşumunu engeller,bitkisel olduğu için bilinen yan etkisi yoktur.
Bunlardan Procapil, minoxidil ve saw palmetto her yaşta kullanılabilir ancak finasterid 19 yaşından sonra kullanılmalıdır daha erken kullanılması halinde sakal, bıyık gibi erkeksi özellikler oluşamayabilir. Diğer taraftan yine erken yaşlarda başlanması halinde penis büyüklüğü normalde olacağı büyüklüğe ulaşamaz ve küçük kalabilir. kadınlarda saç dökülmesi neden olur Bunlara ek olarak keratin, l sistin, çinko gibi maddeler de alınması uygun olur. Bunun en pratik çözümü tüm bu maddeleri içeren xpecia veya benzeri bir ilaç almaktır.
Genç kızlarda saç dökülmesi daha farklıdır, genellikle tüm kafada yaygındır ve sebebi bulunamaz. Bu durumda yaygın olduğu için bölgesel sprey tarzı ürünler işe yaramaz, ağızdan xpeica kadın tablet gibi geniş spektrumlu ilaçlar alınmalıdır.

saç dökülmesi kaç yalşında başlar

https://www.ideaklinik.com/sac-dokulmesi.html
https://www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-nedenleri/

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Gençlerde Saç Dökülmesi nedenleri” Yazısında 3 Yorum

 1. hocam 8 yaşında beri troid sorunum var saçlarım döküldü levatiron kullanıyorum ne yapa bilirim nolur sokağa çıkamax oldum herkes yüzüme bakıyor kaşlarım saçlarım kirpiklerim hiç yok çare arıyorum nolursunuz
  Dr Muharrem Kaya
  HPbiotin 10 mg yada xpecia tablet alabilirsin

 2. Mursel baysan says:

  Hocam hair fort sprey yada xpecia tablet bu ikisinden tek birini kullanmak istiyorum hangisi yüzde olarak daha etkilidir.
  Dr.Muharrem KAYA
  hairrforte sprey kullanabilirsin

 3. Hocam saç dökülmesine karşı hangi sabunu öneriyorsunuz?
  Dr.Muharrem KAYA
  sawpoo şampuan kullanabilirsin

siput