Genital siğil tedavi yöntemleri. Bir çok yöntem uygulanmaktadır, bu yöntemler anlaşılır bir dille özet halinde şu şekilde yazılabilir. Diğer siğillerin tedavileri de bu yöntemlerle yapılabilmektedir. Kondilom olarak ta adlandırılan bir hastalıktır.

Ameliyatla çıkarma

Dondurma (krioterapi),

Lazerle siğil yakma

Elektrokoter

İlaç uygulamaları

Anüs bölgesi siğilleri tedavisi için TIKLAYIN O

-Cerrahi tedaviler daha çok genital bölgede yoğun ve iri kümelenmelerde uygulanır. Genel olarak ameliyat genital organların HPV enfeksiyonlarında kullanılmazlar. Genital sistemin görünür bölümünde çok büyük kondilomların olması durumunda eksizyonel yöntemlerden yararlanılarak büyük parçalar çıkarılır ve daha sonrasında ilaçlarla devam edilir.Büyük kondilomalar lokal veya genel anestezi altında cerrahi olarak kesilerek çıkartılabilir. İşlem sonrası çıkartılan bölgeye pansumanların yapılması gereklidir.

Elektrokoter; Elektrik akımı ile yakılarak yok edilir. 2.seans gerekebilir ama başarı kesindir.

-Radyo frekansla siğil tedavisi; Kotere benzer şekilde etkilidir ancak koterden daha keskin sınırlar şeklinde yapılabildiği için daha başarılıdır ve ağrı daha azdır.

-Kriyoterapi (Dondurma)

Çok soğuk -60 derece gazın uygulamasıyla yapılır, başarısı en düşük girişimdir çok defa tekrarlamak gerekebilir.

Karbondioksit (CO2)  esaslı laser destrüksiyonu ile etkin şekilde siğil tedavisi sağlanabilir. Karbondioksit lazerle siğillerin yakılması diğer tedavi yöntemlerine göre biraz daha pahalıdır. Ancak etkinliği de oldukça yüksektir.

-Lazerle siğil tedavisi;

CO2 lazeri kullanılır, elektrokoter gibi ısıtarak etkili olur, gereksiz pahalı bir yatırım olduğu için pahalıdır, başarısı kotere kıyasla daha azdır.

-Kimyasal madelerle yakma

Bu amaçla çeşitli asitler (biklorasetik asit, triklorasetik asit), podofilin ve podofilotoksin gibi maddeler kullanılır.  Kimyasal yıkıcı asitler oldukça etkilidir, ancak sağlıklı ciltte de tahriş (iritasyon) etkisine sahip maddelerdir. Çevresel dokuda ciddi yanıklar yapabileceğinden çok dikkatli olunmalıdır.

İlaçla tedaviler ayrı konu olarak anlatılacaktır.

genital siğil

 

 

genital kondilom

https://www.ideaklinik.com/makat-sigili-tedavisi.html
https://www.ideaklinik.com/makat-sigili-tedavisi.html

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Genital siğil tedavisi” Yazısında Yorum Yok

domba