Saç dökülmesi tedavisi için geliştirilen Hair forte spreyin bayan ve erkek çeşitleri varıdr.Saç hastalıkları konusuna özel çalışan Hair Pharma ilaç sanayi tarafından üretilmektedir.

İçeriğinde procapil adlı saç dökülmesi tedavisi için Fransada geliştirilmiş aktif madde vardır,aynı maddeyi içeren bir diğer ithal ürün floxia spreydir ve yaklaşık aynı olumlu sonuç alınması beklenir.Floxia nın sadece % 3 lük formu ithal edilmektedir hairforte spreyin % 3 erkek formu yanı sıra % 2 procapil içeren kadın formu da üretilmektedir. Bazı merdiven altı firmalar daha yüksek konsantrasyonlu ürettiğini yazsa da bilimsellikle ilişkisi olmayan tamamen ticari zihniyetle üretmektedir.

Hairforte da bulunan procapil üzerine yapılan bilimsel çalışmalarda saç dökülmesinde kullanılan minoxidil ve yine saç dökülmesi tedavisinde hap olarak kullanılan finasterid den daha etkili olduğu görülmüştür.

Bölgesel olarak kullanıldığı için cinsellik üzerinde yan etki yapmaz ki bu saç ilaçları açısından önemli bir durumdur.Bilindiği gibi minoxidil tansiyon ilacıdır ve bir çok yan etkisi vardır diğer taraftan finasterid prostat için kullanılan hormon ilacıdır ve cinsellik üzerine ciddi yan etkileri vardır.Procapil saça özel geliştirilen bir maddedir ve bu tür yan etkiler görülmez.

Yapılan bilimsel çalışmalarda procapilin saç dökülmesini durdurma ve tüyleşmiş saçlarda kalite artıma etkileri % 92 civarındadır ve bu gurup ürünler arasında en başarılı onlanlardan biridir.

Hairforte sprey procapil yanı sıra kalite artırıcı bilimsel ürünler ve saç besleyici bitkisel ürünlerde vardır ama en etkili olan olan madde procapildir ve saw palmetto dur.

Ürünün internet sitesi incelendiğinde hiçbir abartıya kaçılmadan bilimsel sınırlar içinde veriler olması ve saç hastalıkları konusunda birikimli bir firma tarafından üretilmesi güven vermektedir.Saç ilacı kullanmayı düşünenlerin alternatifleri arasına koyması gereken ilaçlar arasına olmalıdır.

Saç dökülmesi tedavisi konusunda etki ve yan etkileri açısından değerlendirildiğinde bu sitede önerilmeyi hak eden bir üründür.

Hairforte sprey satın almak için http://satis.hairpharma.com.tr/12-hairforte

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Hair forte” Yazısında 678 Yorum

 1. serdar says:

  Hocam haır forte sprey mi yoksa bu mu daha etkilidir saç dökülmesini durdurma çıkarma konusunda. Blgilendirirseniz çok memnun olurum teşekkürler. http://www.trixowell.com/
  Dr.Muharrem Kaya
  genetik dökülmeyi önleme konusunda minoxidil ve procapilin etkinliği kanıtlanmıştır.içeriğinde bu maddeleri bulundurmayan ürünlere kuşku ile yaklaşmak gerekir.bahsettiğiniz ürün her iki maddeyide içermiyor.hairforte kullanmanızı öneririm

 2. erdoğan says:

  Hocam sorumu silmişsiniz tekrar soruyorum da hairfortenin içindeki %2 TEA maddesi SLS nin bir türüymüş bu saça zarar vermez mi ?
  Dr.Muharrem Kaya
  görmemişimdir.emilimi arttırmak için düşük dozda kullanıldığından zarar vermez

  • erdoğan says:

   Teşekkür ederim hocam fakat sol şakağım iyice seyrekleşiyor ve sprey kullanmadan önce de dökülen küçük tüyler moralimi bozuyor sprey kullanıyorum dönem dönem saçlarımda tüy dökülüyor minyatürleşiyor xpecia ve spreye devam ediyorum fakat dediğim gibi kullanmadan önce de dönem dönem tüy dökülüyordu ve git gide açılıyor saçımın sol tarafı daha ne yapmalıyım ?
   Dr.Muharrem Kaya
   sadbe forte u tedavine eklemeni öneririm

   • erdoğan says:

    iyi de hocam saç kıranla alakası varmı ki benim tüyleşmiş saçlarımın 🙂
    Dr.Muharrem Kaya
    geç cevap alınan vakalarda sadbe ile daha kısa sürede daha güzel cevap alınabiliyor

 3. Ahmet says:

  Hocam iyi günler. Ben bugün saç dökülmesi için kan tahlili yaptırdım. Değerlerim normal çıktı. Doktor saç dökülmesinin stresten veya bir ihtimal genetik olabileceğini söyledi. Hair forte sprey kullanmami söyledi. Sizce kullanmali mıyım? Genetik olarak kesin değil sonuçta.
  Dr.Muharrem Kaya
  iki kulağın üst sınırlarından geçen hayali bir çizgi çiz,bu çizginin üstünde kalan kısımda incelme,seyrelme varsa saç kıllarında genetik dökülmeniz vardır

 4. turan says:

  hocam merhaba, ben 6 aylık hair forte sprey kullanıcısıyım. geçen 5 ay da gelen hair forte spreyler açık renkli kokusuzdu ama son ay da gönderilen sprey çok koyu renkli ve baya bi koku yapıyordu kafam da kahverengi bir renk bırakıyor ürün neden diğerlerinden farklı hocam.
  Dr.Muharrem Kaya
  Bitkisel içerikli ürünlerde bu tür değişimler olabilir

 5. Gülhan says:

  Muharrem Bey merhaba. Genetik dökülmem var .1 aydır hair forte sprey kullanıyorum. Ancak saç derimde kepeklenme ve kaşıntı ile karşı karşıyayım. Bunun için ne önerirsiniz?
  Dr.Muharrem Kaya
  çok rahatsız edici değilse bir süre sonra kendiliğinden düzelebiliyor.azalma olmazsa daha sonra tekrar yazın

 6. arda says:

  hocam merhaba, ben 5 aydır günde 2 defa xpecia tablet ve hairforte sprey kullanıyorum. bir sorun yoktu ama 6. ıncı ay da aşırı dökülme başladı saçlarım seyrekleşti etkinliğimi bitti anlayamadım sorun ne olabilir hocam.
  Dr.Muharrem Kaya
  dönem değişikliği nedeniyle olabilir yada extra bir sorun olabilir.zamanla dökülmenin azalması ,geri çıkması beklenir

 7. Hasan Mortas says:

  Ben 6 aydir sawpoo sampuan hairforte spreyi ve hp biotin 10 mg tableti kullaniom ama bir etkisi yok sanki sizce birakmalimiyim bu ürünleri ??
  Dr.Muharrem Kaya
  genetik saç dökülmesinde biotinden çok xpecia tablet daha etkin olur.onu kullanabilirsiniz.eğer biotine yeterli cevap alamadıysanız.birde dökülmenin üzerinden geçen süreç ve kıl köklerinde fibrozis olup olmadığı önemli.ilaç tedavisine cevabınız geç olabilir.

 8. Murat says:

  Hocam ben son on gündür saçlarımı seboderm şampuanla kullanıyorum fakat saç derim de ufak ufak sivilceler çıktı bu şampuandan dolayımı
  Dr.Muharrem Kaya
  sanmıyorum.tam tersi etki beklenir.çünkü antibakteriyel etkinliği var.dermatologa görünün

 9. hocam merhaba 50 gündür günde 2 defa xpacia 2 defa hairforte kullanıyorum günde 1 defa da sawpoo şampuan ile saçımı yıkıyorum fakat 10 12 gündür saçım kepek yapmaya başladı ne yapma mı önerirsiniz bilgi için teşekkür ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  rahatsız etmiyorsa devam etmenizi öneririm.bir süre sonra geçmesi beklenir

 10. macit says:

  hocam genel seyrelmeler için ne yapacağız? Spreyi şakak bölgelerine uyguluyorum fakat genel seyrelmeler de başladı.. Ona nasıl önlem alacağız?
  Dr.Muharrem Kaya
  genel etkinlik için xpecia tablet başlayabilirsiniz.

  • macit says:

   ama xpecia tek başına yeterli olmayabiliyor diyorsunuz hocam? genel seyrelme için xpecia yeterli olacak mı?
   Dr.Muharrem Kaya
   seyrelme olan alanlara sprey uygulayıp bu tedavinizi xpecia ile desteklemelisiniz.

   • macit says:

    Ama hocam o zaman da hiç ekonomik olmuyor malesef. Napacaz bilemedim..
    Dr.Muharrem Kaya
    ilk 3 ay günde 2 doz,6 aydan sonra tek doz kullanacaksanız.bu nedenle uzun vadede ekonomikleşiyor

    • macit says:

     Hocam ben zaten hairforte ve xpecia yı bir senedir günde 2 doz olarak kullanıyorum. Tek doza düşürürsem dökülmenin artmasından korkuyorum açıkçası. Çünkü bazı yorumlarda dökülmenin arttığını okudum. Yine de tek doza düsürmeli miyim?? Kusura bakmayım fazla soru sordum
     Dr.Muharrem Kaya
     evet DHT çok yüksekse yetmeyebiliyor

 11. serdar says:

  Hocam merhabalar. Haır forte sprey-xpecıa ve proscar 3 lüsünü kullansam nasıl olur? Biri kıllandırır biri vitaminlendirir diğeri de dökülmeyi durdurur. Bir de proscar saç çıkarır mı hocam?
  Dr.Muharrem Kaya
  Bence procar konusunda dikkatli olmalısınız, biraz sıkıntılı bir ilaç.

  • serdar says:

   Dikkatli olmalısınız derken anlayamadım hocam .
   Dr.Muharrem Kaya
   hormonal denge üzerine sistemik etkili olduğu için

 12. Selim says:

  Hocam haırforte sprey ve xpecıa’yı 1 buçuk senedir kullanıyorum. Ama son aylarda dökülme başladı. Bunlara ek olarak proscar’ı eklesem dökülmeyi durdurur mu? ve hapları peşpeşe mi çeyim bi yardımcı olurmusunuz?
  Dr.Muharrem Kaya
  faz değişikliği nedeniyle dönem dönem dökülme artabilir.düzenli kullanmaya devam edin.

 13. sedat says:

  Merhaba, Size iki sorum olacak, bir süre önce saç dökülmesi için doktora gittim, direk bakıp genetik olduğunu söyledi, büyük ihtimallede doğrudur ama ailemde babam,dedem, amcalarım vs bir kellik söz konusu değil. Bana xpecia ve minoxil verdi ama kullanmadım, saçlarım baya topak topak dökülüyordu şimdi seyreldikden sonra dökülme tamamen durdu. Sprey kullanmak istemiyorum xpecia alıp günde 2 tablet kullansam etkisini görebilirmiyim.
  Dr.Muharrem Kaya
  genetik dökülme dönem dönem ataklar yapabilir.doktorunuzun önerisine uymalısınız.çünkü yavaş seyirli bir şekilde dökülme devam edecektir.minoxil dokuda kanlanmayı ve beslenmeyi arttırır.daha iyi sonuç alırsınız.mümkünse ikisini birlikte kullanın

 14. Murat says:

  Hocam 3 aydır xpecia tablet kullanıyorum saçlarımda güçlenme oldu.tavsiye üzerine 3 haftadır da hair forte kullanıyorum.saçlarım da dökülme arttı.sizce hair forteyi kesip günde iki defa xpecia tablet mi kullanmalıyım?yaşım 23 tepe bölgesinde açıklık var.genetik dökülme denildi dermatologta
  Dr.Muharrem Kaya
  sprey tedavisinde minyatürleşen kılların dökülmesi hızlanır.bu nedenle spreyi bırakmayın.3. aydan itibaren daha sağlıklı ve güçlü kıllar gelecek

 15. Selim says:

  Hocam 1.5 senedir haırforte sprey ve xpecia kullanıyorum. Ama son 3-4 aydır çok dökülmeye başladı. O nedenle haır forte ve proscar’a geçiş yapıcam. Proscar’a geçince xpecia nın çıkardığı saçlar dökülürmü? bu konuda korkuyorum ne yapmalıyım?
  Dr.Muharrem Kaya
  xpecia saça yönelik vitamin,mineral ve saç dökülmesini önleyen bitki extractalrını içerir.proscar sadece DHT yi baskılar.ikisinin etkinlikleri arasında çok fark var.

  • Selim says:

   Peki hocam proscar’ı 4’e bölüp kullanıcam ama ömür boyu kullanmamın sakıncası varmı cinsellik açısından? Proscar’ın dökülmeyi durdurma oranı neredeyse %100 müş. Son sorum hocam proscar bir süre sonra etki etmiyor ve saç dökülmeye devam ediyor deniliyoru bu doğru mu? Teşekkürler.
   Dr.Muharrem Kaya
   saç oluşumunu desteklemek gerekir.takviye almazsanız istediğiniz sonucu alamazsınız

 16. eqwnn says:

  hocam merhaba yaş 19 henüz hairforte sprey ve xpecia kullanıyorum 2 ay gibi bi süre oldu sizce seyrekler kapanır mı dökülmem yavaşlar mı saçlarımı koruyabilirmiyim ?
  Dr.Muharrem Kaya
  düzenli kullanımla %95 ihtimalle korursunuz

 17. Selim says:

  Hocam merhabalar. Haırforte sprey ve xpecıa mı? yoksa haırforte sprey proscar mı? daha etkili olur. Aileden gelen genetik dökülme olduğu için ömür boyu kullanıcam. 1 buçuk sene önce de saç ektirdim ve bu süreden beri xpecıa ve haırforte kullanıyorum ama son 3 aydır yine dökülmeye başladı. Hangi ikiliyi önerirsiniz? teşekkürler.
  Dr.Muharrem Kaya
  hairforte ve xpecia ikilisi daha uygun olur

 18. ismail says:

  Hocam genetik dökülme ile karıştırılan bi dökülme türü varmı.!
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır karışmaz

 19. serdar says:

  Hocam haır forte sprey kullanıyorum günde 2 doz. Akşamlarıda dermecto losyon sürüyorum saçıma. Dermecto sürdükten 2 saat veya 3-4 saat sonra haır forte sürmem gerekiyor ama dermecto deride ve saçta yağlı kaldığı çin üzerine haır forte sürsem haır forte’nin etkisi azalırmı? çünkü kuru temiz yere uygulayın yazıyor haır forte de.
  Dr.Muharrem Kaya
  dermecto losyonu ne amaçla kullanıyorsunuz

  • serdar says:

   Seboreik dermatit için kullanıyorum hocam
   Dr.Muharrem Kaya
   spreyler egzamayı arttırabilir.eğer şikayetlerin fazla ise sprey kullanmanı önermem.günde 2 doz xpecia tablet kullanabilirisn

   • serdar says:

    Hocam size gelip muayene olmak istiyorum saç için. Ben de bakırköy de çalışıyorum. Muayeneler ücretli mi acaba?
    Dr.Muharrem Kaya
    üzgünüm ben İstanbul da değilim

 20. erdoğan says:

  hocam cevaplarınız için teşekkür ederim iyi günler xpecianın içindeki isoflavon erkekte meme büyümesine yol açar mı benim göğsüm bayağı büyüdü de acaba 20den sonra küçülür mü ? böyle bir duyum almıştım.
  Dr.Muharrem Kaya
  ergenlikte erkekte memede büyüme olabilir.isoflavon bitkisel bir etken madde olduğu için böyle bir yan etkisi olması beklenmez

 21. Turgay says:

  Hocam merhabalar. Haır forte ve proscar ömür boyu kullansam faydası olur mu? proscar’ı 4 e bölüp kullanacakmışım. Cinsel olarak zararı olur mu?
  Dr.Muharrem Kaya
  erkek tipi dökülmen varsa kullanman gerekir.proscar kullanacaksan yanında HP biotin 5mg da alsan iyi olur

 22. Batuhan sert says:

  Hocam 1 ay once narkozlu ameliyat gecirdim ve ameliyattan sonra birden sac dokulmem tavan yapti artık kendiliginden dusuyordu saclar sizce ne yapmam gerekir geri gelebilirmi saclarım ve demir fosfat vs. Birsey eksikligi olmus olabilirmi
  Dr.Muharrem Kaya
  ailenizde genetik dökülme yoksa,ve ameliyat gibi bir stres yaşadıysanız dökülmeye neden olabilecek sistemik hastalıklar yönünden araştırılmalısınız

 23. MAHİR says:

  Hocam merhaba, 1 seneyi geçgindir hair forte sprey ve xpecia tablet kullanıyorum yaklaşık 2 hafta önce sawpo şampuana başladım.Kışın standart saç dökülmesi var fakat yazları aşırı dökülme yaşanıyor.Bu zamanlar da aynı şekilde duşta 30-40 arası saç elime geliyor.Normal mi sizce?
  Dr.Muharrem Kaya
  mevsimsel dökülme yaşanabilir.kalıcı bir seyreklik yaşanmıyorsa 30-40 adet dökülmenin bir önemi yok

 24. Hocam merhaba ben altı ay kadar hairforte sprey kullandım
  3 ay sabah akşam 3 ayda günde bir kez toplam 6 ay kullandım biotin ile birlikte Sonuç kafamda saç kalmadı desem yeridir.Ne olur bana bir çare söyleyin hairforte dan önceki halime nasıl dönerim.
  Dr.Muharrem Kaya
  Dünyadaki kanser ilaçları hariç herhangi bir ilacın bu şekilde dökülmeye neden olması imkansız, hele hele saç için üretilen bir ilaç için bunu söylemek komik olur, bence sizin sorununuz farklı, araştırmalısınız.

 25. hocam iyi günler ben 5 aydır hairforte ve xpecia tablet günde 2 sefer kullanıyorum. ilk 3 ay çok iyi geldi ama şimdi dökülme yeniden başladı ve seyrekleşmeye başladı saçlarım sorun ne olabilir. Bir de hocam 6.aydan sonra günde tek doza düşürmek istiyorum sakıncası var mı etki azalır mı?
  Dr.Muharrem Kaya
  Kılın dönem değişiminde artış olur ona bağlıdır, günde tek dozla devam edilebilir, dökülme artarsa ikiye çıkarsınız

 26. Hocam merhabalar. 1 buçuk sene önce saç ektirdim ve 7-8 aydır haır forte sprey ve xpecıa kuyllanıyorum. Saçlarım son 2-3 aydır yine dökülüyor ama. Haır forte sprey ve proscar’ı 4 e bölüp kullansam dökülmem durur saç çıkarır mı? cinsel olarak zararı olur mu? yani belkide ömür boyu kullancam proscar’ı. Ona göre cevap verin lütfen teşekkürler.
  Dr.Muharrem Kaya
  denyebilirsiniz

 27. Merhaba doktor bey,

  Ben yaklaşık 3 aydır minoxil kullanıyorum, fakat şimdi Minoxili bırakıp hair Forte kullanmak istiyorum. Anladığım kadarıyla ilk 2 ay günde 2 defa kullanmak gerekiyor bu spreyi? Minoxil kullandığım için günde 1 defa Hair Forte kullanmak yeterli olurmu? Yoksa yeni bir ilaç olduğu için mecburen ilk 2 ay, 2 defa uygulamamız mı gerekiyor? Şimdiden teşekkürler.
  Saygılarımla
  Dr.Muharrem Kaya
  tek başına kullanacaksanız günde 2 doz kullanmalısınız

 28. Hocam benim hiç saç dökülmesi sıkıntım yoktu bundan bir yıl önce kuaföre gittim saçımı boyatmak için kuaför önce yanlış renkle boyadı peşine doğru renkle boyadı ondan sonra saçlarım dökülmeye başladı ve hala dökülüyor bu dökülmeler boyadan dolayımı hocam eyer boyadan dolayı olduysa bunun ilacı yokmu hocam bu arada yaş 27
  Dr.Muharrem Kaya
  dermatologa görünün.saçınızı değerlendirsin

 29. Hocam hairforte nin icindeki alkol saci beyazlatir mi acaba?
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır

 30. erdoğan says:

  hocam iyi günler benim 1 ay önce demirim düşük çıkmıştı 1 ayda demir seviyemi düzelttim şimdi ferritinim düşük çıktı ferritin eksikliği saçımı olumsuz etkiler mi ?
  Dr.Muharrem Kaya
  evet etkiler

 31. Hocam cildiyeye göründüm doktor karşıdan ilk bakışta sende genetik dökülme var dedi bunu anlaması bu kadar kolaymı ben test filan yapıcak sandım 2. Sorum bana kerozan ve hairfort verdi ama onu kullanmaya başladıkça daha açıldığını farkettim eskiden bir şekilde kapatıyordum artık gizleyemiyorumda ilaçla bir ilgisi olabilirmi
  Dr.Muharrem Kaya
  saç dökülmesi tedavisine başladığınızda ilk başta kalite kaybetmiş ve minyatürleşmiş kıllar dökülür.daha sonra 2-3. aydan sonra tekrar sağlıklı bir şekilde gelmeye başlar

 32. İyi calismlar ben hairforteyi bir seneyi askin süredir kullaniyorum yanina xpeciada ekledim 3 aydir günde iki sefer kullaniyorum fakat son zamanlarda ön tarafim seyreldi fark edilir sekilde sebebi nedir hocam
  Dr.Muharrem Kaya
  dönemsel olabilir.düzenli kullanmaya devam ederseniz yine kalite ve sıklık artacaktır

 33. Hocam dermotolojiye gittim genetik diyor fakat günlük iki tablet xpecia tablet ve bir tane proscar tablet bir yıldır dökülmeyi durdurmadı ben onun için günlük dört tane xpecia tablet ve iki tane proscar tablet içiyorum dedim belki daha etkili olur
  Dr.Muharrem Kaya
  2 xpecia tablet,1mg proscar ve günde 2 defa hairforte sprey kullanman yeterli.4 tablet almana gerek yok

 34. Hocam 1,5 yıldır minoxil kullanıyorum 1 yıldan sonra günde 1 kereye düşürdüm son zamanlarda etki etmemeye başladı vücut ilaca direnç kazandı galiba ek tedavi olarak proscar kullansam olur mu kuvvetli yan etkilerinden korkuyorum kullanmaya
  Dr.Muharrem Kaya
  minoxil sadece kanlanmayı artırdığı için bu sık karşılaşılan bir durum,uygulamayı 2 ye çıkarıp,beraberinde xpecia kullanabilirsin.

  • Hocam uygulamayı 2 ye çıkarmak günlük yaşantımı zora sokuyor uygulamayı günde bir devam etsem artı olarak xpecia alsam etki eder mi
   Dr.Muharrem Kaya
   xpecia yı günde iki doz almalısınız

 35. Hocam bende genetik saç dökülmesi var ve bir türlü durmak bilmiyor son bir yırdır günlük iki tane xpecia tablet ve 5 mg proscar tablet içiyorum fakat bir etkisini görmedim onun içinde hocam ben son bir haftadır coecia tableti günlük dört tane proscar tabletinde günlük iki tane içiyorum bir zararı olur mu hocam yada faydası
  Dr.Muharrem Kaya
  dermatologa gitmelisin.yükleme yapmamalısın

 36. Merhaba. 19 yaşındayım. Bayanım. Uzun süredir saçlarım çok dökülüyor duşta tararken vs. 4 kez doktora gittim fakat bir sonuç alamadım 2 kerede kan tahlili yaptırdım tahlillerde bir sorun yoktu en son gittiğim doktor 10mg biotin verdi ve düzenli kullandım ama bir işe yaramadı. Ondan öncesindede kullandığım bir ilaç olmuştu ve bir sürü dökülme şampuanıda denedim ama maalesef. Genetik olduğunuda sanmıyorum çünkü ailede saçı az olan yok. Ön bölgede açılmalar var o kısımlara sadece sprey kullansam bir sonuç alabilir miyim? Ya da onun dışında ne yapmam gerekir?
  Dr.Muharrem Kaya
  ön bölgede açılma erkek tipi dökülme bulgusudur.deneyebilirsin

  • Xpecia tablet kadın ve sprey kullansam ikisi beraber işe yarar mı? Bıraktığımda dökülme devam eder mi?
   Dr.Muharrem Kaya
   işe yaraması beklenir asıl neden de tedavi edilmeli.dökülme nedeni genetikse bıraktığınızda saçlarınız dökülür

 37. Muhammet says:

  Hocam tavsiyesiyle xpecia tablet e başladım günde 2 tablet alıyorum hocam 16 yasinda yi m dökülen saclar yerine gelirmi saçlarımı korurmuyum
  Dr.Muharrem Kaya
  başka sorun yoksa koruması beklenir

  • Muhammet says:

   Hoca m bir soru MDA 16 17 yaş genetik dokulme kapsamına girermi
   Dr.Muharrem Kaya
   genetik dökülme için erken sayılır

 38. hocam merhaba yaklasık 5 aydır düzenli olarak xpecia sawpo ve hair forte kullanıyorum ilk aylarda hemen etkısını gördüm dökülme minimumma indi ama son bir aydr saçlarım aşırı derecede dökülüyor günlük 150 200 saç telini buluyor hocam görüşlerinzi beklıyorum sevgiyle
  Dr.Muharrem Kaya
  tek doza düşmediysen dönemsel dökülme olabilir,sabırlı olmalısın,geri sağlıklı bir şekilde gelecektir.tek doza düştüyseniz yeterli olmayabilir,

 39. Hocam 6 aydır hair forte kullanıyorum ilk 2 ay 2 de fa sonraki 1 e düşürdün günde sonuç cok iyi minoksil merak ediyorum 1 aylığına alıp kullanmak istiyorum bi sorun olurmu birde benim saçlar ince telli kalinlasmasi için ne yapabilirim keratin botoks onerirmisiniz
  Dr.Muharrem Kaya
  minoxilin içeriği zengin olmadığı için geçmeni tavsiye etmem.ek xpecia alırsan saç kalınlığı bir miktar artar

 40. Hocam bu saç dökülmesinden bıktığım için son bir haftadır günlük dört tane xpecia tablet ve iki tane de 5mg ilk proscar tablet içiyorum bir kaç gündür saç dökülmem arttı bu ilaçlardan dolayı mı bir de hocam xpecia tablet ve proscar tablet saç çıkarır mı
  Dr.Muharrem Kaya
  2 tablet xpeecia 1 tablet proscar yeterli

 41. Hairforte spreyi kullandıktan sonra ıslanan saçımızı saç kurutma makinesiyle kurutursak etkinliği kaybolur mu?
  Dr.Muharrem Kaya
  emilimin devam etmesi için 3-4 saat ıslak kalmalı.

 42. erdoğan says:

  hocam tekrar soruyorum da ben 17 yaşında spora gitmiştim o zamandan beri saçlarım berbat bir halde acaba DHT yi mi etkiledi spor bilimsel bir açıklaması var mıdır ?
  Dr.Muharrem Kaya
  alakası yok.araştırılmalı

 43. Hocam hairfortenin sakaklarda etkisi azdir demissiniz. Peki sakaklarda tuylenmenin olmasi etkiyi arttirmaz mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  düzenli kullanımla daha iyi sonuç alınabilir.

  • Hocam iki hafadan fazladir hairforte sprey kullaniyorum saclarimda kasinti yapti. Firmayi aradim kanlanmadan dolayi normal dedi de bana pek inandirici gelmedi. Sizin fikriniz ne hocam. Bu arada kizariklik falan yok surdugum yerde
   Dr.Muharrem Kaya
   kanlanmanın artışı kaşıntıya neden olur.başka bir sorun yoksa kullanmaya devam etmenizi öneriirm.bu ilacın etkin olduğunu gösterir

 44. Iyi günler Hocam,
  Bir aydir hair fort sprey ve xpecia tablet kullaniyorum. Spreyi sadece aksamlari ve tableti ise gunde iki kere kullaniyorum. Bu ürünleri kullandigimdan bu yana sac dokulmelerim artmaya basladi. Son bir kac gundur daha yogun olarak dokulmeye basladi. Bu normal midir? Once saclari dokup daha sonra tekrardan cikarmaya mi basliyor?
  Iyi çalışmalar, kolay gelsin.
  Dr.Muharrem Kaya
  normal.minyatürleşmiş saçlarınız dökülecek daha sonra sağlıklı kıl kökleri gelecek

 45. erdoğan says:

  hocam merhaba iyi günler . Öncelikle 19 yaşındayım 2 yıldır saçım döküldü beyazladı seyreldi şakaklarım açıldı ve tepe kısmım seyreldi 1 yıl günde 1 sprey kullandım minoxil bıraktım ve sonra hairforte ve xpecia aldım bir ara dökülme durdu fakat saçlarım bu ara çok dökülüyor engelleyemiyorum tahlillerim de normal.DHT seviyem çok yüksek sanırım sprey ve tablet yetmiyorsa ne yapmam gerek.
  Dr.Muharrem Kaya
  tedaviye cevap almışsınız.düzenli günde 2 defa kullanmalısınız.tek doz yetmeyebişlir

 46. Hocam bir yıldır xpecia tablet ve proscar tablet kullanıyorum xpecia tableti günlük 2 tane kullanıyorum proscar tableti ise günlük bir tane 5 mg kullanıyorum saç dökülmem azalmıştı fakat son on gündür saç dökülmem baya bir attı bu ilaçın etkisindemidir hocam birde hocam saçlarımı sirkelediğim zaman beyaz birşeylerde dökülüyor tüy gibi cevabınız için şimdiden teşekkür ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  proscarı 1mg kullanmanız yeterli,yan etkilerinden dolayı.seboreik dermatit olabilir,eğer sebore ise oda dökülmeyi arttırabilir.dermatologa görünün

 47. Muhammet says:

  Hocam 16 yaş genetik dokulme yaşı kapsamindamidir birde proscar a başlasam hocam sac on çizgisi bozar mı büyük yan etkileri olurmu bünye bağışıklık kazanımı
  Dr.Muharrem Kaya
  proscar için çok erken.

 48. Hocam hairforte bayan sprey ile minoxil bayan sprey arasındaki fark nedir? Ben minoxil bayan sprey kullandım saç derimde kaşıntı ve kepek yaptı
  Dr.Muharrem Kaya
  içeriğinde etken madde yüzdesi farklıdır

 49. Muhammet says:

  Hocam 17 yaşıma girdim 7 aydır saclari m yoğun olarak dökülüyor dokulme duş sırasında çoğunluk buluyor dermatit se var kan tahlili m temiz sizce genetik mi birde ne ilaç kullanayım doktor bevigen ampul badem yağı ve e vitamini yazdı ve capital sampuan
  Dr.Muharrem Kaya
  öncelikle dermatit versa tedavi edilmeli.uzun süren tedavi edilmeyen dermatitler saç dökülmesine neden olur.climbazol içeren şampuan kullanmanı,xpecia tablet başlamanı öneririm

 50. hocam günde 2 kere sprey kulalnıyorum . akşam ve sabah 3er kere yeterli olurmu seyrek olan kısım kapanabilir mi xpecia ile beraber bu arada
  Dr.Muharrem Kaya
  3fıs seyrek alanda yeterli ıslaklık sağlıyorsa ,yeterli olur.kullanım şekliniz doğru,günde 2 defa yeterli

 51. hocam iyi günler saçlarım tepeden dökülüyo ama çok aşırı diyemem orta derece dökülüyo. seyrelme yok cok fazla bebek saçım var saçlarım ince telli ayrıca 5 yıl önce pko teşhisi kondu pko ile ilgili ilaç kullan mıyorum yaşım 22 saç için 5 mg biotin kullanıyorum hair forte sprey ve sawpo şampuan eklemeyi düşünüyorum önerir misiniz bunların yanın da bitotin de mi kalmalıyım xpecia mı kullanmalıyım
  Dr.Muharrem Kaya
  hairforte spreyle birlikte xpecia içeriği zengin olduğu için daha iyi olur.

 52. hocam dün xpecia (günde 1 tane ) ve hair forte sprey başladım acaba saçlarımı koruma ihtimalim ne kadardır yaşım henüz 18 arka kısımlarım seyrek yani ışıkta belli oluyor açıklık biraz eski haline döner mi sizce?
  Dr.Muharrem Kaya
  ilk 3 ay günde 2 doz kullanın daha sonra tek doza düşün

 53. Hocam benim şaçlarım ve kaşlarım çok dökülüyor doktora gittim bundan bir yıl önce genetik saç dökülmesi var dediler ben de bir yıldır günlük proscar tablet ve iki tane xpecia tablet kullanıyorum fakat dökülmem durmuyor kaşlarım da dökülüyor hocam bu sizce neden olabilir buradaki doktorlar genetik diyor
  Dr.Muharrem Kaya
  kaşlarınızın dökülmesi genetik dökülmeyi izah etmiyor.daha iyi yerlerde dökülme nedeni araştırılmalı

 54. hocam merhaba
  ben günde 2 tane xpecia sabah 1mg hairforte akşam 1mg hairforte kullanıyorum bunları sürdükten sonra günde 2 defa da sawpoo şampuanla saçımı temizlesem olur mu yani şampuanın çok zararı olur mu 2 defa yıkamayla
  Dr.Muharrem Kaya
  şampuanı bir defa kullan,hangisi olursa olsun

 55. Hocam bir yıldır bir tane proscar tablet ve iki tane xpecia tablet kullanıyorum fakat son on beş gündür saçlarım eskiye göre daha çok dökülmeye başladı bir de hocam dökülen saçlar genelde eğri ve kırık bu ilaçlardan kaynaklanan bir durum mudur
  Dr.Muharrem Kaya
  saçınıza yönelik başka bir sorun olabilir.dermatologa görünün

 56. Mustafa says:

  Hocam merhabalar. Ben xpecia ve hairforte kullanmaya başladım. İlk kutudayım her ikisinde de. Şuan dökülmem çok artıı. Bu normal midir? Normalse ne zamana kadar böyle artmaya devam edecek ve dökülen saçlar yerine yenisi çıkacak mı? Bir de kutu bittikten sonra ara vermeli miyim? Ayrıca hangi şampuanı kullanmamı öneriyorsunuz. Şuan mevcut olarak medobiocomplex in erkek şampuanını kullanıyorum. Saçlarımı zayıf ve güçsüz gösteriyor duştan sonra.
  Dr.Muharrem Kaya
  2 aya kadar dökülme olabilir.sonra sağlıklı saçlar gelecektir.ara vermeden devam etmelisin.sawpoo kullanabilirsin

  • Mustafa says:

   Hocam bir de 6 ay sonunda hairforteyi bırakıp xpeciaya mı devam etmeliyim?
   Dr.Muharrem Kaya
   genetik dökülmeniz varsa bırakmanızı önermem.

   • Mustafa says:

    Hairforteyi günde 1 ve sonrasında 2 günde 1 şeklinde azaltmamız yeterli olur mu? Xpeciada da aynı yolu mu izlemeliyiz?
    Dr.Muharrem Kaya
    doz yeterli gelirse azaltabilirsiniz.ama dökülme artarsa tekrar günde 1 yada 2 defa kullanmanız gerekir

   • Ahmet says:

    Hocam merhabalar 23 yaşındayım. Özellikle son 1-2 yılda çok saç kaybettim. Hair forte ve xpeciaya yeni başladım. Düzenli kullanımda kaybettiğim saçlarım geri gelir mi?
    Dr.Muharrem Kaya
    evet düzenli kullanımla geri gelmesi beklenir

 57. yusuf says:

  Merhabalar Hocam xpecia kullanmaya başladıktan ne kadar süre sonra etkisini görmeye başlarız ? Teşekkürler…
  Dr.Muharrem Kaya
  2-3 ayda

 58. Ediz TAŞÇI says:

  Merhablar hocam,22 yaşındayım ailemde genetik dökülme var. Bunun için bi ürün kullanmak istiyorum. Bİr şey sormak istiyorum. Söylediklerimden bağımsız bir şekil cevap verirseniz sevinirim. Siz olsanız hair forte mı yoksa minoksil mi kullanırdınız şimdiden teşekkürler. Bu ürünler bırakıldıktan sonra çok daha fazla saç dökülür mü
  Dr.Muharrem Kaya
  benim sprey grubu ürünlere alerjim var olmasaydı hairforte kullanırdım çünkü içeriği yeterince zengin.döneme göre dökülmeniz olur.çok daha fazla saç değil dökülmesi gereken tüm saçlar dökülür.

 59. Murat says:

  Hocam xpecia tableti bir yıl günlük iki tane kullanmama rağmen saç dökülmem durmuyor saçlarım aşırı dökülüyor xpecia tabletin şaç dökülmesinde en ufak bir faydasını görmedim tavsiye edeceğiniz başka ilaç yokmu hocam
  Dr.Muharrem Kaya
  xpecia tek başına %70 önler.DHT niz yüksek olabilir.procapil yada minoxidil içeren spreyle birlikte kullanmanızı öneririm

 60. Manidar says:

  Hocam bn 2-3 gündür hair forte sprey kullanıyorum kafamda kızarıklık ve sivilce gibi sert bişeyler çıktı bide ürünün şişesinde kabartma yok sizce devam etmeli miyim??
  Dr.Muharrem Kaya
  allerjik reaksiyon olabilir.ürün alırken firmanın kendi internet sitesinden yada eczanelerden almalısınız.eğer kabartma yoksa firmayı bilgilendirmek adına kutuyu firmaya gönderin.

 61. yusuf says:

  Merhaba Hocam,
  Benim 2 sorum olacak
  Birincisi : Minoxil kullandıktan sonra bırakılınca şok dökülme yaşandığını duydum bu doğru mu ?
  İkincisi ise : Hairforte sprey kullanımından sonra bırakılırsa şok dökülme meydana gelir mi Teşekkürler…
  Dr.Muharrem Kaya
  genetik dökülmeniz varsa hangi ürünü kullanırsanız kullanın bıraktıktan sonra dökülür

 62. didem says:

  hocam 4 aydir minoxil kullaniyorum.bu aralar cok siddetli dokulmem var.saclarim incelmis kolay kopan cansiz sekilde dokulmeye basladi.hic mi iyi gelmedi bu ilac?eskiden kalin kalin dokulurdu simdi ölü saclar dokuluyor.birakayim mi ilaci kel kalicam diye cok korkuyorum.
  Dr.Muharrem Kaya
  dökülme nedeniniz araştırılmalı.dermatologa gidin neden tespit edilsin sonra tedavi başlayın

 63. Güler says:

  Hocam merhabalar yazdım ama cevap vermediniz 🙁 benim 1 yıldır sac dökülmem vardı demir ekligim vardı 7 aydır demir hapı kullanıyorum şuan ferritin değerim 26 fakat bazı okuduğum makalelerde ferritin değerinin 50 ila 70 olması gerektiği yazıyor doktor bana demir ilacını bırakmami söyledi ilaca devam etmelimiyim yardımcı olursanız sevinirim sac dokulmem hala durmadı
  Dr.Muharrem Kaya
  ferritin düzeyiniz normal aralığa ulaşmış görünüyor.saç klitesini arttıran ürünler kullanabilirsiniz.biotin değerinize ,troid hormonlarınızada baktırabilirsiniz.

 64. Kursat says:

  Hocam diyelimki genetik dokulme oldugunu saptamadan hairforte kullandik bu zarar verir mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  vermez,kıl köklerinin beslenmesini artıracağı için saçınızda kalite artışı yapar

 65. İyi günler hocam 20 yaşındayım ve benim 1 seneden beri sac dokulmem var ama son 1 ay da acayip arttı sac diplerim gözükmeye başladı 1 senede ducray anaphase vitalizing sarimsak şampuanı ve en son da su an bioxcin quantum kullanıyorum ama yine devam ediyor kaç hastaneye gittim kan değerlerinde de sıkıntı yok acaba kullandığım şampuan larda mi sıkıntı var hangisini kullanmayilim 1 senede ducray kullanırken çok sıkıntı yoktu ama sarimsak sampuani ve bioxcin ile birlikte çok arttı gibi geldi lütfen yardımcı olun ne yapmalıyım teşekkür ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  dökülme nedeniniz genetik ise saç dökülmenizin durması beklenmez.ancak uygun ilaç kullanımı ile durur

 66. Mustafa says:

  Hocam hairforte sprey i kullanmayı bıraktığımızda dökülme yeniden başlar mı?
  Dr.Muharrem Kaya
  genetik dökülmeniz varsa başlar

 67. Genetik dokulme oldugundan kesin emin degilim hairforte erkek kullansam zarar verir mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  dökülme nedenin saptanmalı.dökülmeye neden olan faktör ortadan kaldırılmalı

 68. Murat says:

  Hocam bir yıldır günlük iki tane xpecia tablet içiyorum dört beş aydır da günlük 5 mg proscar tablet kullanıyorum fakat şaçım da dökülmeler aynen devam ediyor hocam sizin önerebileceğiniz başka ilaç yokmu sprey dışında bütün yan etkilerine razıyım yeterki şaç dökülmem dursun
  Dr.Muharrem Kaya
  yok ne yazıkki
  günlük kullanman gereken proscar zaten 1 mg yeterli.ama buna rağmen dökülme durmadıysa başka sorunlar olabilir.kan değerlerine ,troid hormonlarına baktırmanı,başka sistemik hastalık var mı araştırılmasını öneririm

 69. Hasan says:

  Hocam 10 gundur hairforte kullaniyorum sacimin onundeki kisa boylu saclarin dokulmesi artti normal midir ? Bunlar geri cikarmi
  Dr.Muharrem Kaya
  minyatürleşmiş saçlar tedaviye başlandığı zaman dökülür,daha sonra daha sağlıklı olarak geri çıkar

 70. Anonim says:

  Hocam merhaba hairforte bayan ve erkek sprey arasindaki farklar nelerdir erkek icin olani kadinlar kullanabilir mi kullansam bir sakıncası olur mu
  Dr.Muharrem Kaya
  erkek için olanda procapil oranı daha yüksek ,kullanmanızda bir sakınca yok

 71. Resat says:

  Hocam meraba hairforte sprey ,biotin ve alopecia sampuan kullaniyorum.saclarimdan kisa olan saclar dokuluyor uzunlar ise cok az dokuluyor neden ?kisalarin ise bazilarinin dibi beyaz ve ince bunun sebebi nedir
  Dr.Muharrem Kaya
  mimyatürleşmiş olanlar dökülüp yeniden çıkacaktır

 72. Anonim says:

  Genetik dokulmede xpecia tablet yeterlimidir yoksa hairforte spreylemi beraber kullanilmalidir?
  Dr.Muharrem Kaya
  birlikte kullanılması daha iyi sonuçlar verir

 73. Hocam merhaba size sormak istediğim soru 3 aydır xpecia+ hair forte sprey kullandım dökülme sadece ilacı sürerken oluyor masaj yaparken elime saç geliyor normal midir bu bide 3 ay oldu günde tek doza düşürsem ikisinide sorun olur mu?
  Dr.Muharrem Kaya
  6aya kadar 2 doz kullanmanı öneririm.daha iyi sonuç almak için

  • teşekkür ederim hocam 6 aya kadar 2 doz kullanacam çok özür dileyerek bir soru daha sormak istiyorum hocam seyrek bölge ile birlikte saçlı deriye de uyguluyorum spreyi bir sakıncası var mıdır?
   Dr.Muharrem Kaya
   sadece saçsız alana uygulayın

 74. Hocam bir yıldır xpecia tablet kullanıyorum günlük duruma göre en az iki tane içiyorum bazen üç tane içtiğimde oluyordu fakat saç dökülmem de en ufak bir faydası olmadı bırakın faydasını saçımı daha çok dökmeye başladı bu durum normalmi hocam cevabınızı bekliyorum
  Dr.Muharrem Kaya
  xpecia yetersiz kalmış olabilir.sçınızı dökmesi için neden yok.DHT niz çok yüksek olabilir.beraberinde lokal etkili spreyde başlamalısınız

 75. Kursat says:

  Hocam yasim 18 dokulen saclarimin koku ince yukarisi kalin ve sacimin on bolgesinin ortalarinda ve tepe bolgesinde biraz aciklik var bunun icin ne kullanmaliyim.. doktor alopecia sampuan verdi etkisi olurmu
  Dr.Muharrem Kaya
  genetik nedenlerle dökülme varsa şampuan tek başına dökülmeyi önlemede yeterli olmaz

 76. banyo yaparken saç diplerine parmak uçlarıyla masaj yapmanın saça faydası varmıdır ?
  Dr.Muharrem Kaya
  vardır,kan dolaşımını arttırır

 77. Hocam şaçları dökülmeyen biri bu xpecia tableti kullanabilir mi bi zararı olur mu
  Dr.Muharrem Kaya
  zaraı olmaz ama ne gerek var

  • Hocam iyi günler. 1 ay önce saç ektirdim.Saç ekiminden 4 gün sonra xpecia tablet kullanmaya başladım 16 gün sonra hairforte sprey kullanmaya başladım dünde biotin 10 mg Ve sawpoo aldım bunların hepsini birden kullanmamın bi zararı olur mu veya faydalı mı?
   Dr.Muharrem Kaya
   zararı yok ama xpecia tablet aldıysanız 10mg biotin almanıza gerek yok.eğer kutuyu açmadıysanız geri verebilir yada xpecia ile değişebilirsiniz

  • Hocam iyi günler. 1 ay önce saç ektirdim.Saç ekiminden 4 gün sonra xpecia tablet kullanmaya başladım 16 gün sonra hairforte sprey kullanmaya başladım dünde biotin 10 mg Ve sawpoo aldım bunların hepsini birden kullanmamın bi zararı olur mu veya faydalı mı?
   Dr.Muharrem Kaya
   biraz geç başlamışsın spreye ilk yıkamada,xpecia ya ise daha önce başlamalıydın,ama önemli değil.xpecia kullanıyorsan biotin kullanmana gerek yok,kutuyu açmadıysan geri ver yerine xpecia al.

 78. Hocam bende sac dokulmesi var ama kafamın yanlarında da var bende biotin baktirdim biotin aktive 6.13 biotin yüzdesi 70.51 çıktı sizce dusukmu desteğe ihtiyacım varmi birde d vitamini düşük yardimci olabilirmisiniz
  Dr.Muharrem Kaya
  bakılan teknikler farklı olduğu için sonuçlar çok faarkediyor.hangi klinik yada hastanede baktırdıysanız yönteme göre yorumlayabilirler

 79. Hakan Aktan says:

  Mrb hocam ben 6 ay önce saç ektirdim.su anda ise aşırı şekilde saç dökülmem var.ekilen saçlarım bile dökülüyor sebebi ne olabilir.normal bı durummudur ne yapmalıyım.tesekurler.
  Dr.Muharrem Kaya
  dermatologa görünün,araştırılsın

 80. Hocam 2 aydır Minoxidil kullanıyorum veyoğun şekilde saçlarım çıktı. Ancak güneş alerjim var kafa derisinde sürekli kızarıklık ve yanıklar oluyor ve rahatsız etmeye başladı. Sabah akşam 5 er fıs yapıyorum. Minoxidil i bırakıp doğrudan Hairforte ye direk geçsem faydasını görür müyüm.
  Teşekkürler.
  Dr.Muharrem Kaya
  iyi sonuç aldıysan minoxille devam edebilirsin,korunmak için şapka giyebilirsin.hairforte ada başlayabilirsin

 81. Hocam hair forte sprey ve xpecia tableti 1 yıl kullandım 6 ay oldu bırakalı çıkan saclar döküldü 1 ay oluyor yine basladım bakıyorum tekrar cıkmaya baslamıs ufak sac telleri görüyorum yasım 19 2 yıl düzenli kullanırsam güzel sonuç alırmıyım.
  Dr.Muharrem Kaya
  genetik dökülmede kullandığı ilacı bırakırsan çıkan saçlar dökülür.bu nedenle saçlarının varolmasını istediğin sürece kullanman gerekir.bırakmamalısın

 82. Hocam iyi günler, yaşım 16 sacim asiri dökülüyor ve seyreldi xpecia tablet başladım şampuan olarakta sawpoo aldım, sizce nasıl devam etmeliyim 2hafta oldu hala bi etkisini goremedim doktora gittigimse b vitamini ignesj yazmisti bi etksini gorememistim sizce napayim kafam cok karisik
  Dr.Muharrem Kaya
  anemi ve diğer sistemik hastalıklar yönünden araştırılmalısın.xpecianın yanında 5 mg biotinde alabilirsin

 83. serkan says:

  Merhabalar Hocam
  Saçları kazıtmak saçları gürleştirir mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır.gürleştirmez.sadece psikolojik etkisi olur

 84. barış says:

  HOCAMHAİR FORTE ALERJİ YAPMIŞTI FİRMAYI ARADIM BANA BU DURUMDA ÖNERİLERİ ANTİ ALERJİK OLANINI KULLANMAMI SÖYLEDİLER SİZCE UYGUNMUDUR İÇERİĞİ HAKKINDA FİKRİNİZ VARSA BİLGİ ALMAK İSTERİM EĞER KULLANIRSAM YİNE AYNI SORUNLA KARŞILAŞIRMIYIM TŞK EDERİM
  Dr.Muharrem Kaya
  kullanabilirsiniz.genellikle karşılaşılmıyor

 85. serkan says:

  Merhabalar Hocam
  Saçları kazıtmak saçları gürleştirir mi?
  Hair forte ve xpecia kullanalı 3 ay oldu. saçlarımda bir siyahlama var. ama çok az. hangi aylarda daha belirgin
  olur saçlarım.
  Dr.Muharrem Kaya
  6 ay civarı daha belirgin sonuç alırsın

 86. Kolay gelsin hocam hairforte spreyle HGF PLUS arasındaki fark nedir siz hangisini önerirsiniz ben degenetik dökülme var
  Dr.Muharrem Kaya
  en önemli fark hairforte procapil de içeriyor,bu önemli bir fark oluşturuyor.hairforte kullanmanızı öneririm

 87. Anonim says:

  hocam ben hairforte spreyı ve xpecia tableti 1 yıl kullandım 5 ay oldu bıraktım şimdi tekrar başlıyorum 5 ay kullanmadım çıkan saçlar döküldü düzenli kullandığım taktırde tekrar çıkarmı yaşım 19 saçlarımın öntarafı glaat yüzünden gürlüğü azaldı saç ekım uzmanına gittim seyrelen bölgeyı besleyelım dedı ama ben istemedim çünkü internette araştırdım kımse memnun değil saç mezoterepısıymış heralde yada prp tedavısımıdır her neyse ekım istedim 2 sene sonra ekilebilir dedi tamam dedım 2 yıl boyunca xpeciayı kullan dedi sizce saç mezoterapısı fayda edermı açıkçası araştırdım memnun degıl kımse ailemizde kel yok sadece bıraz alnımız açık saç ektırıp eskı gürlüğünü kazanr sizce ne yapmalıyım.
  Dr.Muharrem Kaya
  yaşla birlikte saç dökülmesede ön saç çizgisi geriler.öne yapılan bir ekim çok suni ve kötü olabilir.iyi düşünmelisiniz

 88. serdar says:

  Hocam merhabalar. Haır forte spreyi sürdükten sonra ne kadar süre masaj yapmalı. Ben sürdüğüm yeri 5.10 saniye daireler çizerek yayıyorum yeterli mi bu .?
  Dr.Muharrem Kaya
  yeterli

 89. Mrb hocam bir yıl önce 6 ay hair forte sprey kullandım gayet memnun dum ama 6 aydan sonra alerji yaptı kaşıntı deri döküntsü oldu bırakmak zorunda kaldım ama procapile güvendiğim için yine procapi içeren spreyler kullandım son 8 aydır yine çok düzenli olarak %5 procapil içeren Agacure spreyi kullanıyorum saç dökülmem normal ama saç kalitem istediğim gibi değil yanı dökülmemesi bana yetmiyor hair forte ye geçmek istiyorum tekrar ama bir kere denedim iki uç gün yine kaşıntı yaptı 6 ay önceydi tekrar denesem sizce bişey olurmu birde çok merak ettiğim bir şey var 6 ay boyunca hiç bir yan etkisi olmayan bir ürün nasıl alerji yapar birde şuan kullndığım spreyde yine procapil sprey var ve alerji yapmadı demekki alerji yapan procapil maddesi değil hair forte sprey in yan maddelerinden oluyor firması niye buna müdahale etmiyor çok merak ediyorum biraz uzun oldu ama değerli bilgilerinizi bizimle paylaşırsan çok sevinirim şimdiden tşk
  Dr.Muharrem Kaya
  hairforte spreyin antiallerjik olanını firma ile görüşüp temin edebilirsiniz

  • Hocam alerji yapınca firmayı aradım bana iki kutu antialerjik olanını gönderdiler ama etkisi diğeri gibi değildi
   Sizce antialerjik olan diğeri ile aynı iyi sonucu verirmi içeriği azaltılmışmı buna dair detaylı bilgi vermiyorlar
   Siz ne düşünüyorsunuz çünkü gerçekten ben çok memnun kalmıştım yanı alerji yapmasa ömür buyu kullanırdım bende kellik olmamasına rağmen antialerjik olanını gerçekten öneriyormusunz lütfen yazın tşk
   Dr.Muharrem Kaya
   antiallerjik olanında sadece çözücü madde farklı ,içerik yönünden hiç bir fark yok.kellik yoksa böyle bir ürün kullanmanıza da gerek yok.boşa para harcamayın

   • Hocam kellik yok ama ailede seyrek saç problemi var bende çocukluktan beri saçlar çok gör değil saçlar dökülmesin dökülen geri gelsin diye kullanıyorum tamamen koruma amaçlı ve saçlarım çevrim deki çoğu insanı kıskandıracak kadar iyi
    Bu arada bugün hair forte sprey aldım umarım alerji yapmaz
    Hocam Agacure fort sprey i 8 aydır kullanıyorum başta yazdığım gibi saç dökülmem gayet iyi ama saç kalitesi hair forte sprey kullandığım dönem kadar iyi değil siz bu sprey hakkında ne düşünüyorsunuz ?????
    Dr.Muharrem Kaya
    Bir şey düşünmeye gerek yok iyi cevap aldığınızla devamedin

 90. sac ekımı yaptıralı 2 ay oldu sok dokulmem sonlandı yenı cıkıslarım basladı erken olması ıyı mıdır ayrıca donor bolgesındekı seyreklık gecıcı bır durum mudur dıger saclar kapatır mı acaba
  Dr.Muharrem Kaya
  yara iyileşmesi konusunda bünyenizin iyi olduğunu gösterir.donor alanı görmeden yorum yapmak zor

 91. Merhaba hocam. 10 gün önce saç ektirdim suan sac ekim merkezinin verdigi losyon ve sampuanı kullanıyorum 4.günden sonrada xpecia tablet kullanmaya başladım şimdi hairforte aldım arkadaş kabuklar döküldükten sonra kullanmaya başla hairforteyi dedi şuan başlasam bi zararı olur mu?
  Teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır zararı olmaz.kullanabilirsin

  • Hocam ben vejeteryanım et tavuk balık ve bi çok şeyi yiyemiyorum sacım için bunlardan alacagım destekleri neyden alabilirim
   Dr.Muharrem Kaya
   xpecia tablet saç için olan tüm vitamin ,mineral ve diğer maddeleri içerir

  • Hakan Aktan says:

   Hocam merhaba ben xpecia tablet biotin tablet kullanıyorum. 5ay önce saç ektirmistim 15 gündürde hairforte sprey kullanıyorum.saç ekim alanı çok geniş olduğu için 10 12 fis fis anca yetiyor du. Şu anda kafamda deri dökülmeleri başladı beraberinde saç tasarım dökülüyor çok sıktığım için mı oldu acaba yoksa alerjim mı vardır?
   Dr.Muharrem Kaya
   allerji olabilir.antiallerjik olanını firmadan temin edebilirsin.

 92. Hocam yaklaşık altı yedi aydır günlük 2 tablet xpecia tablet kullanıyorum fakat şaç dökülmem de en ufak bir azalma yok tam tersine sanki ben xpecia tableti içerken daha çok dökülüyor gibi hocam bu xpecia tablet len beraber tavsiye edeceğiniz başka bir ilaç varmı sprey dışında
  Dr.Muharrem Kaya
  sprey kullanmanız daha iyi olur.tavsiye edebileceğim ilaçlar hormon olduğu için yan etkileri olacaktır

 93. Hocam bende genetik dokulme var diye hairfort kullanıyorum ama 2 aydir durmayın ca tekrar tahlil yaptırdım vitami eksikligi çıktı dokulme bu yüzden midir d vitamini alıp hairfor spreyi bırakıyim mi
  Dr.Muharrem Kaya
  genetik dökülme sınırları bellidir.bu sınırlar içinde dökülme varsa devam etmenizi öneririm.eğer genel bir dökülme varsa vitamin eksikliği ve sistemik hastalık nedeni ile olabilir,o zaman artı tedavi almalısınız

 94. Murat says:

  Hocam şakak bölgesi için öneriniz nedir erkek tipi saç dökülmem var da, Mrhblt hocam minoxil şaka bölgemi daha çok dòtlktü geri çıkarmı Teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  Çıkması beklenir ama şunu bilmelisiniz şakaklarda ilaçların etkisi daha sınırlıdır.

 95. Murat says:

  Merhabalar hocam şuan minoxil ve xpecia kullanıyorum. İstediğim sonucu aldıktan sonra minoxili bırakîp xpecia ile devam edebilir miyim ?
  Dr.Muharrem Kaya
  Olabilir ama tamamen kesmek yerine seyrek te olsa kullanmanız daha mantıklı olur

 96. Murat says:

  Merhabalar.ben 17 yaşındayım.şakak bölgemde açılmalar başladı hocam fakat dökülmede herhangi bir anormallik yok. Daha önce 5 ay aknetrent tedavisi olduktan bir kaç ay sonra başladı hocam. Aknetren sebep olabilir mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  Evet bu gurup sivilce ilaçları kandaki biotini azaltarak saçı dökebiliyor, beraberinde biotin alabilirdiniz, şimdi de alabilirsiniz.

 97. hocam makat bölgemde bazı zamanlarda şiddetli ağrılar giriyor bir anda yerimden zıplamama neden oluyor. daha önce doktora gittiğimde
  Dr.Muharrem Kaya
  makatta görülen ağrının sıklıkla nedeni anal fissürdür.genel cerrahiye muayene olmanızı öneririm

 98. serkan says:

  Merhabalar hocam
  sakallarım sık. krem kullanamıyorum. dermotto losyonu yüzümde kullanabilirmiyim.
  pullanma oluyor. sanırım egzama
  Dr.Muharrem Kaya
  kullanabilirsin

 99. Murat says:

  Hocam bu spreyin yerini tutabilecek bir ilaç yokmu sprey kullanmak istemiyorum
  Dr.Muharrem Kaya
  günde 2 doz xpecia tablet kullanabilirsin

 100. serdar says:

  Hocam mevsimsel dökülmeler her mevsim geçişlerinde mi olur ve ne kadar sürer.?
  Dr.Muharrem Kaya
  15-20 gün sürebilir.ilk ve sonbahar aylarında görülür sıklıkla

 101. figen says:

  göz kapağının alt iç kısmında beyaz bir et beni var aldırsam görmeme engel olur mu ?
  Dr.Muharrem Kaya
  göz hastalıkları uzmanına görünüp aldırabilirsiniz

 102. Murat says:

  Hocam verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim hocam zaten ben bir yıldır xpecia tableti günlük iki tane içiyorum spreykullanmıyorum fakat sprey yerine proscar tableti kullanıyorum fakat dökülmem durmuyor
  Dr.Muharrem Kaya
  :(.o zaman spreyle birlikte kullanmayı denemelisin

 103. Emre 97 says:

  Hocam öncelikle hızlı sonuç almak için ilk 3 ay hairforte + xpecia kullansam. 3 ay sonra xpeciayı bırakıp hairforteye devam etsem nasıl olur? Bırakınca xpeaciayi, dökülme artar mı?
  Dr.Muharrem Kaya
  dökülmede artış olması beklenmez

 104. Murat says:

  Hocam ben bir yıldır xpecia tablet kullanıyorum fakat hala şaçlarım çok dökülüyor bide hocam saç telim çok sert sizce bu durum normal midir
  Dr.Muharrem Kaya
  xpecia tableti tek doz kullanıyorsanız yetmez.2 doz almalısınız ve minoxidil yada procapil içeren spreyede başlasanız iyi olur.saçın sertliği genetik bir durumdur.bitksel yağlarla bakım yapabilirsiniz

 105. Mehmet says:

  Merhabalar hocam
  Hairforte sprey kafamın heryerine sıkmaya gerek varmı.
  Kafa deerekirrisi etrafına sıksam yeterli olurmu
  Sonuçta o bölgedeki tüm deriye yayılıyor sanırım.
  6 sıkım yapıyorum. Bazı yerler sık o yüzden . 1 santim
  Problem olmaz sanırım.
  Dr.Muharrem Kaya
  saçların seyrek olduğu yada saçsız alana sıkmanız gerekir

 106. Hocam hairfort kaşıntı bide kepek yapıyor bunun için bir şampuan onerirmisiniz
  Dr.Muharrem Kaya
  seboderm şampuan kullanabilirsiniz

 107. Serdar says:

  Hocam proscar ve hairforte / xpecia ve hairforte / bu ikililerden hangisi daha etkili olur.? Ben 5 aydır hairforte ve xpecia kulkaniyorum ama hâlâ tam olarak istediğimi alamadım bu ikiliden. Bir de proscar hair forte gibi sac çıkarır mı.? Bir de genetik dökülme olduğu için ömür boyu kullanıcam .Vereceğiniz cevap için Teşekkürler.
  Dr.Muharrem Kaya
  proscarın jinekomasti vb yan etkileri görülebiliyor.xpecia,hairforte ikilisini kullanabilirsin

 108. ahmet says:

  merhabalar hocam
  2,5 aydır hairforte ve xpecia kullanıyorum. saçlarımda bir hareketlilik var olumlu yönde. ama istediğim seviyede değil. 5 ve 6. aylara geldiğimde ayva tüyü gibi saçlarda kalınlaşmalar olurmu.
  Dr.Muharrem Kaya
  her saç kılı farklı dönemde olduğu için kalınlaşmalar olur.ama tam cevap 1 yıla kadar uzayabilir

 109. Eczanenin bana saci gurlestirmek icin verdigi serumu 3 hafta kullandiktan sonra asiri syreldigini farkettim ve devam edemedim daha kotu olacak.diye suan onu kafama surdugum yerler asiri seyreldi ve sac.koklerine.baktigimda noktalar belli sac.kokunun ama sac yok oralarda bu saclar kendiliginden cikar mi cikarsa ne kadar surede cikar eger kendiliginden cikmazsa ne tur tedavi uygulamaliyim
  Dr.Muharrem Kaya
  2-8 haftada çıkabilir, çıkmazsa belimsel olarak etkinliği kanıtlanmış ilaçlar kullanabilirsiniz.

 110. Erkan says:

  Hocam merhabalar size 2 sorum olacak cevaplarsaniz sevinirim.
  1- hocam ben yaklasik 1 ay hairforte kullandim ve faydasini gordum ama alerjik sebeplerden dolayi suanlik biraktim. Birakmamdan dolayi sac dokulmesi artar mi?
  2-spreyden baska ne onerirsiniz ozellikle alin cizgimde dengesizlik ve acilma var finasteride iceren proscar felan onerir misiniz (yas 18)
  Dr.Muharrem Kaya
  Bir süre ara verip tekrar deneyebilirsiniz.
  Bu yaşta o gurup ilaçlar önerilmez

  • erkan says:

   Peki hocam oral yolla alinan ne onerebilirsiniz.Biraz arastirmalarim oldu.ozellikle xpecia hakkinda memnun olmayan kisi sayisi fazla..Siz ne onerirsiniz ?
   Dr.Muharrem Kaya
   şu an xpecia piyasada içeriği en zengin ve dozaj olarak günlük ihtiyacı karşılayabilen tek tablet.

 111. serdar says:

  Hocam ikinci bi sıkılaştırma ekimi yaptırıcam ama saç derimde egzama olduğu için kıpkırmızı dolaşıyorum 5-6 ay..Bu kızarıklığı giderecek ne kullanabilirim
  Dr.Muharrem Kaya
  Dermortto losyon var onu araştırın

 112. Muhammed says:

  Hocam ben saç dökülmesi yaşıyorum. Yaşım 22. Yaklaşık 2 yıldır saç dökülmem var. Ailede kellik sorunu çok ciddi manada yok hep yaşı ilerledikten sonra saç kaybı olmuş. Ben daha önce kan tahlili yaptırdım. Erkek tipi dökülme lafı geçti ama ürün olarak da m…. adlı bi ürün önerildi. Şampuanı ile birlikte 3 aya yakın bi süredir kullanıyorum. Saçı daha hacimli gösteriyor, ayrıca oral yolla aldığım ilaç da ön tarafta yeni saç oluşumu sağlıyor. Ancak tepe bölgem ve yanlar açılmaya devam ediyor ve saçın canlılığı da azalıyor. İnternette çinko,soya, yakı otu , ısırgan ve saw palmettonun dht ye faydalı olduğunu okudum. Siz ne öneriyorsunuz?
  Dr.Muharrem Kaya
  Bence bölgesel ürün de kullanın

  • Muhammed says:

   Mesela ne gibi hocam hangi ürünler
   Dr.Muharrem Kaya
   minoxidil yada procapil içeren sprey ve xpecia tabet kullanabilirsin

 113. Osman says:

  Hocam merhaba xpecia,hair forte,minoxil gibi urunleri kullanip biraktiktan sonra sac dokulmesi eskisinden daha fazla mi dokulur ? Yani bu ilaclari kullanip birakmak dht ye duyarli sac koklerini etkiler mi ?
  Dr.Muharrem Kaya
  genetik dökülme şeker hastalığı gibi kronik bir durumdur.ilaçlar kullanıldığı sürece dökülmeyi önler.saçlarınızın kalıcı olmasını istiyorsanız bırakmamalısınız

 114. serdar says:

  Merhabalar hocam. 1 buçuk yıl önce saç ektirdim. Şimdi ikinci bi sıkılaştırma yaptırcam ama ilkekimden sonra ila. ve spreyleri ekimden 2 ay sonra kullanmamı söylemişti ekim yapan kişi .Ama ikinci ek,mde 2 ay haır forte ve xpecıa kullanmazsam ilaçların etkisi kaybolur ve saçlarım dökülür. Sizce ne yapmalıyım.?.
  Dr.Muharrem Kaya
  zor soru.1 hafta ara vermeniz yeterli

 115. İsmet says:

  Merhaba Doktor Bey bende genetik dökülme var 1 yılı aşkındır minoxil kullanıyorum doktora kontrole gittiğimde bana günde bir doza indir dedi hatta sana dermovate losyon veriyim bi gün bunu bi gün minoxili kullan dedi araştırdığımda kızarıklık egzama felan içinmiş şayet bende böyle yan etkiler yok kızarıklık dahi olmadı kafamda genetik dökülmeye ne kadar yararlı olur ayrıca ilacı kullandığımda çok saçımı döküyor ne yapmalıyım cevaplarınızı bekliyorum Doktor Bey
  Dr.Muharrem Kaya
  egzama şikayetiniz yoksa kullanmanıza gerek yok

 116. samet says:

  Merhabalar
  hairforte sprey kullanıyorum.
  saçlarımın önden baktığımda görünen taraflarda saçlarda gelişme var. ama arka tarafta bir hareketlilik yok.
  daha geçmi tepki veriyor arkadaki saçlar
  Dr.Muharrem Kaya
  saçlı deride bölgesel olarak farklı cevaplar alınabiliyor

 117. ibrahim says:

  İyi günler hocam. 3 ayı aşkındır sabah akşam hairforte sprey ve xpecia tablet kullanıyorum. Alın bölgesinin üst kısmında tüylenmeler oldu. 1- Bu tüylenmeler kalınlaşabilirmi. ? 2- Tepe kısmımda ise saçlarım çok seyrek devamlı kullanımda buralardaki seyreklik gidermi. ? 3- Son olarak İlacın dozunu 6. aydan sonramı tek doza düşüreyim. ? İlginiz için çok sağolun.
  Dr.Muharrem Kaya
  tüylenmelerde artış ve kalınlaşma 1 yıla kadar devam eder.6.aydan sonra dökülmeyi kontrol ederk ilacın dozunu düşürün.

  • ibrahim says:

   Hocam tüylenmelerde ve kalınlaşmada 1 yıla kadar devam eder yazmışsınız. 1. yıldan sonra tüylenme ve kalınlaşma bitermi. 1. yıldan sonra ilacı yine almak gereklimi. Benim dökülmede kalıtsal. Saygılar.
   Dr.Muharrem Kaya
   genetik dökülme şeker hastalığı gibi kronik bir durumdur.ilaçlar kullanıldığı sürece dökülmeyi önler.ilacı bırakınca tekrar dökülür

 118. Cengiz says:

  Merhabalar hocam
  Hair forte ve xpecia kullanıyorum.
  Gögüs ve sırt kıllarım için epilasyona gideceğim.
  Epilasyona etkisi varmı bu ürünlerin. Boşuma epilasyona
  Gitmemyim.
  Dr.Muharrem Kaya
  vücut kıllarını etkilemesi beklenmez.yaptırabilirsiniz

 119. Ahmet says:

  Hocam 20 gundur hairforte kullaniyorum ve memnunum.Fakat alin bolgemde soyulma ve sacli derimde soyulmami desem kepek mi desem birseyler oldu ve o bolgeleri elimle kaziyinca bazen sac telleri geliyor.Yani hairforte birakmak istemiyorum ne yapmaliyim??
  Dr.Muharrem Kaya
  allerjik reaksiyon ve seboreik dermatite de benziyor.dermatologa gitmenizi öneririm.

 120. Hocam sac dokulmesinin genetik olup olmadığını anlamak için kandaki dht yemi bakak lazım nasıl anlariz
  Dr.Muharrem Kaya
  olabilir.ama iki kulağın tepe kısmından sanall bir çizgi çekildiğinde üst tarafta dökülme varsa genetik dökülmedir.ense bölgesi DHT den etkilenmez

 121. osman demir says:

  hocam dün kan vermeye gittim bugün sonuçalrı aldım d vitamini ve demir eksikliğim varmış ve doktor alopexy t verdi internette pek bilgi bulamdım doktor sadece ön kısımlarda kullan dedi siz ne tavsiye edersiniz nasıl kullanmalıyım
  Dr.Muharrem Kaya
  önce vitamin ve demir eksikliği tedavisine başla.bunun yanısıra xpecia tablet ve ön kısımlarda minxidil yada procapil içeren sprey kullanabilirsin

 122. Fatih says:

  Hocam bende genetik dökülme var 13 aydır minoxil kullanıyorum doktora kontrole gittiğimde bana dermovate saç losyonu diye bi ilaç verdi bi gün minoxili bi gün bu ilacı kullan dedi ilacı araştırdığımda kızarıklık ve tahriş içinmiş bu ilacın bana ne gibi yararı olacak ayrıca minoxili 2 günde bir kullanmam etkisini azaltmaz mı
  Dr.Muharrem Kaya
  minoxil allerjin olduğu için vermiş.iki günde bir olsada böylece az olsa koruma sağlar.denemelisin

 123. Ömer Akkus says:

  Hocam selamun aleykum ben bir sene boyunca minoksil forte 5 kullanmistim faydasını gordüm ama sonradan etkisi kayboldu ve daha kotu bi hal aldı saçlarım. Son 7 aydır hairforte ve xpeca tableti düzenli kullanıyorum. Başlarda dökülme oldu ama Sonra tekrardan çıktı lakin son iki haftadır dökülme arttı ve zayıfladı saçım.Minoksil gibi etkisi kaybolmaya mi başladı hocam eğer böyle ise husran olur benim için. Yoksa bu dökülme ilacı ilk kullanmaya başladım dönemdrki benzer bir dökülmemi tekrar çıkarmi dökülenler ?
  Dr.Muharrem Kaya
  dönemsel dökülme olabilir.düzenli kullanmaya devam et.

 124. Cengiz says:

  Merhabalar hocam
  Kafamda çok az seboroik dermatit var. Dermovat kullanıyorum.
  Hair forte kullanmam bir zarar verirmi. Sağlık açısından bırakmam mı gerekiyor. Hairfortenin etkinliği olmazmı.
  Dr.Muharrem Kaya
  spreyler seboreik dermatiti arttırabiliyor.bu nedenle kullanmanı önermem

  • cengiz says:

   Merhabalar
   Spreyler seboroik dermatiti artırıyor biliyorum. ama saç çıkmasına faydası olduğu için hairforte bırakmak istemiyorum. Sorum şu neden önermiyorsunuz. çünkü bende çok az var. saçlarımda faydasınıda görüyorum hairfortenin
   Dr.Muharrem Kaya
   bu bir tür kar zarar ilişkisi,spreyi kullanmakla kazanımınızın sizi daha mutlu ediyorsa ,ve dermatit çok da rahatsız edici değilse devam edebilirsiniz

 125. Osman says:

  Merhaba iyi günler hocam bende genetik saç dökülmesi var yaşım 20 alın kısmım açılmaya başladı. Hairforte yorumlarına baktım ilk başta döküyor diyorlar acaba ne kadar döker ve açılan alın kısmından tekrarssaç çıkar mı. Şimdiden teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  minyatürleşen ve kalitesini kaybeden saçlar ilk başta dökülür ama daha sonra tekrar kalite saçlar gelir

  • osman says:

   peki hocam çok fazla dökülme yapar mı en büyük korkum o
   Dr.Muharrem Kaya
   minyatürleşenler dökülmesi gerekenler dökülür.tedavi ile sonradan çıkar

 126. ayhansatır says:

  Hocam merhaba
  Cevaplarınız için çok teşekkür ederim,xpecia ile roxhel hair tablet kıyasamak gerekirse hangisi daha iyidir cevaplarsanız çok sevinirim.
  Dr.Muharrem Kaya
  xpecianın içeriği hem daha zengin,hem içerikteki maddelerin saç sağlığına etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış ve tedavi için yeterli düzeyde

 127. serkan says:

  MERHABALAR
  günde 2 kere sabah akşam sprey sıkıyorum öğlende sıksam daha iyi olurmu.
  Dr.Muharrem Kaya
  günde 2 defa yeterlidir

 128. Mustafa says:

  Hocam surmeyi biraktigimizda dokulme eskisi gibimi oluyor yoksa daha hizlimi daha cokmu dokuluyor damarlar genisledifinden dht ye daha cok maruzmu kaliyor saclar birakinca ondan dolayida daha cokmu dokulur birakirsak
  Dr.Muharrem Kaya
  evet dökülür.vazodilatasyon etkisi ilacı bıraktığınızda biter.

 129. Ayhan satır says:

  Hocam merhaba
  2.5ay önce saç ekimi yaptırdım hala belirgin bir şey yok ama arkadan çok yoğun alınan kökler özellikle bazı bölgesel almak çok fazla olduBu sebeple arkada bazı yerler seyrek ve sanki yolunmuş gibi duruyor saç ekim merkezi ile görüştüm bundar normal yakında her yerin kapanacağını söylediler Bu doğru mu ?ve bana Hgf sprey Önerdiler aldım arka bölgelere sıkıyorum fakat inanılmaz bir kaşıntı var tarif dahi edemiyorum sıkmadım zaman bir kaşıntı yok sizce ne yapmalıyım
  Dr.Muharrem Kaya
  donor alan inşallah kapanır demekten başka çare yok.HGF spreye allerjiniz olabilir.bu nedenle kaşıntı yaşıyorsunuzdur.sprey yerine saçınız için xpecia tablet başlayabilirsiniz

 130. Oguz1 says:

  Hocam hairfort spreyde damlalik çıkmadi bir öncekinden vardı eczane aldım bir önce kimde de aldım sahte olabilir mi
  Dr.Muharrem Kaya
  hairpharma ürünlerinde şirketin kendine özel kabartmalı kutuları kullanıldığı için sahtesinin yapılması imkansız.damlalıkın olmaması unutulmuş olabileceğinden kaynaklanmaktadır

 131. murat says:

  Slm Hocam
  hairfortenin karaciğer veya diğer iç organlara zararı varmı.
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır yok

 132. mehmet says:

  hgf plusmı yoksa hair forte mi daha etkili…
  Dr.Muharrem Kaya
  hairforte un içeriği daha zengin

 133. serkan says:

  Merhabalar Hocam
  2 aydır hairforte ve xpecia kulanıyorum. günde 2 kere sabah akşam sprey sıkıyorum öğlende sıksam daha iyi olurmu. yani 3 e çıkarsam.
  2. sorum. bazı yerlerde kıllar çıktı bunlar ne zaman kalınlaşır şuan çok cılız.
  Dr.Muharrem Kaya
  kalınlaşma 6-8 ayı bulabilir

 134. Murat says:

  Hocam genetik dökülme için günde sabah 2 tane akşam 2 tane xpecia tablet içsem etkisi daha iyi olmaz mı bir zararı olur mu
  Dr.Muharrem Kaya
  sen genede sabah 1 akşam 1 tane iç.fazlasına gerek yok

 135. Hocam kolay gelsin belirymeliyim ki cok sıkı takip ediyorum sizi vereceginiz cevao icin simdiden tesekurler…
  Hocam yas 23 son 6 7 aydir saclarim dokuluyor ozellikle sakaklardan sorun şu;ailemde amcalarim dedelerimdayim hic kimsede kellik problemi yok gayet gur saclara sahipler hatta ve hatta erkekler sac genetigini genelde anne tarafindan aldigindan dayimin dayisini dahi inceledim onunda sacla ilgili herhangi bir problemi yok?boyle guzel ve gur sacli bir ailede neden benim saclarim dokulur ki ? Yani sac dokulmesi genetiktir derken kimi baz aliyoruz babamizi mi babamizin dayisinin oglunu mu ? Son olarak hocam uygun tedavi ile dokulen bolgede sac tekrardan cikar mi ?
  Saygilar…
  Dr.Muharrem Kaya
  çekinik bir şekilde taşınan gen sizde dominant hale gelmiş olabilir.dökülme nedeninizi araştırdınız mı?uygun ve düzenli tedavi ile çıkar

 136. Mustafa says:

  Hocam benim sakaklarim aciliyor ustraf oladar cok acilmiyor sadece sakaklarima sursem olurmu kutuda oyle yaziyor acilan bolgeye surun diye oyuzden sordum
  Dr.Muharrem Kaya
  sürebilirsin

 137. Oguz1 says:

  Hocam hairfort ve minoxil benzeri spreyler kullananlar ilerde sac ektiremiyormus bi sac ekimi uzmanı soylemisti
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır .böyle birşey sözkonusu değil

 138. Hocam 20 gündür xpecia tablet ve hair forte sprey kullanıyorum son zamanlarda saçımda seyrekleşme oldu bunun nedeni sprey ve tablet diye düşünüyorum kullanmayı bırakmalımıyım saçım doğal haliinde kalsın diyorum belki dökülme olmaz…
  Dr.Muharrem Kaya
  sen bilirsin ama genetik dökülme ise devam edecektir.tercih senin.saç dökülmesi tedavisinde ilk aylarda minyatürleşen saçlar dökülür

 139. harun says:

  hocam benden hariç herkesin sorusunu cevaplıyorsunuz, bana sıra ne zaman gelecek?
  Dr.Muharrem Kaya
  Eskiden yeniye doğru cevaplıyorum. Çoook uzun yazmadınızsa cevaplamış olmalıyım, yeniden yazın lütfen 🙂

  • harun says:

   Çok uzun yazmamıştım hocam sanırım gözünüzden kaçtı,sağlık olsun tekrardan yazıyorum. Hocam ben 34 yaşındayım, yaklaşık 20 yaşımdan bu yana saç diplerimde çıkan sivilcelerden muzdaribim, bazen bu sivilceler saç diplerimden kayboluyor ama bu sefer de yüzümde çıkıyor, daha sonraki süreçte yüzümdeki sivilceler kayboluyor bu sefer de hepsi saç diplerimde çıkıyor, yani ya saç diplerimde ya da yüzümde illa çıkacak bu sivilce denen şey, bu sivilceler yüzünden bazen saçlarımı bile kaşıyamıyorum çünkü kaşıyınca o yerde bulunan sivilceler patlıyor ve kanıyor. Hocam bu saç diplerimde çıkan sivilceler için bir çözüm yolu var mıdır? artık bıktım usandım gerçekten. Ayrıca saç dökülme sorunu da yaşıyorum alın kısmımda gerileme var biraz, epeydir sawpoo şampuan, günde 2 tablet xpecia ve günde 2 defa hgf plus (hairforte’yi aşırı kaşıntı ve alnımın üst kısmında kızarıklığa yol açtığı için bıraktım) kombinini kullanıyorum, bunlar saç dökülme problemime çok iyi geldi ancak kaşıntı sorunu yine yaşıyorum malum sivilcelerin de etkisiyle kaşıntı artıyor, hocam önerilerinizi, ne yapmam gerektiğini ve yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum, saygılarımla…
   Dr.Muharrem Kaya
   siz sivilce tedavisi almalısınız.fakat tedaviye başladığınız zaman sivilce ilaçları biotin eksikliğine ve saç dökülmesine neden olur.bu nedenle beraberinde 10 mg biotine başlamalısınız.sivilce tedavisi için dermatologa görünün

 140. kuntay says:

  Merhaba hocam ben 21 yaşındayım saçlarımda yalnız 3 aydır hafif dökülme var veya ben öyle sanıyordum yine de önlem olsun diye 24 gündür hair forte sprey ve xpecia tablet kulanıyorum günde 2 sefer.. dökülme baya arttı hiç beklemiyordum bu kadar dökülmeyi kendi kendime sorun çıkardım ya dökülen saçlar ya çıkmassa kesin çıkar diyebiliyor musunuz?
  Dr.Muharrem Kaya
  Kesin çıkar denemez ama ilaç kullanmasaydınız çok daha fazla döküleceği kesin

  • kuntay says:

   Hocam ilaç kullanımın ilk 2 3 ayı dökülme artar daha sonra dökülenlerin yerine daha sağlamları çıkar diye biliyorum doğrumu???
   Dr.Muharrem Kaya
   evet doğru ilk 2-3 ayda minyatürleşmiş saçlarınız dökülür,daha sonra anageni daha uzun sağlıklı kıllar çıkar

 141. Ahmet says:

  Hocam tepe bölgem için 6 aydır hair forte kullanıyorum son 1 aydır saçlarım önden dökülmeye başladı önden seyrekleşti saçlarım ne yapmam lazım
  Dr.Muharrem Kaya
  O bölgeye de kullanın ek olarak tablet almanın da ek faydası olur

 142. Muhammed says:

  Hocam iyi günler düzenli olarak minoxidil kullandım ve faydasını gördüm ama nedense bıraktım şu an hairforte sprey ve xpecia kullanıyorum minoxidil de fayda görmem hairforte de kesin olarak fayda göreceğim anlamına gelir mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  Kesin denmez ama büyük ihtimalle daha iyi cevap alırsınız

  • Muhammed says:

   Minoxidilden fayda gördüğüm için hairforte yerine minoxidile devam etmemi önerir misiniz yoksa hairforte mi kullanayım?(bir hafta oldu hairforte başlayalı)
   Dr.Muharrem Kaya
   daha çok erken daha iyi yararlanım için minoxili xpecia ile desteklemenizi öneririm

   • Muhammed says:

    Minoxidil ile istediğim sonucu aldığımda hairforteye geçebilir miyim? Minoxidil dht yi engellemediği için hairforteye minoxidilden fayda gördükten sonra geçmek istiyorum
    Dr.Muharrem Kaya
    istediğin zaman başlayabilirsin

 143. Hasan says:

  Hocam iyi çalismalar 28 yaşimizi saçli gecirirsek daha da dökülmez mi saclarimiz?
  Dr.Muharrem Kaya
  En sık 19-27 yaşında saç dökülmesi olur ama ileri yaşlarda da olabilir. Genç yaşta DHT döker, orta yaştan sonra testosteron saç döker.

 144. Serhat says:

  Hocam her kabuklanma ve pullanma seboroik dermatit midir?
  Dr.Muharrem Kaya
  Değil ama ihtimal büyük

 145. Oğuz Emre says:

  Hocam tepe bölgem seyrek hair forte tepe bölgem için kullansam oradaki dhtyi mi baskılıyor yoksa damarlar yoluyla tüm saça yayılarak tüö saçı mı koruyor yani demek istediğim tepe bölgemdeki kelliği kapatim derken saçlar önden dökülür mü?
  Dr.Muharrem Kaya
  Uyguşandığı bölgede kökü korur, dht yi azaltır ve köke gelen kan miktarını artırır

 146. serdar says:

  Merhabalar hocam..1 buçuk sene önce saç ektirdim ve 1 buçuk senenin 9 ayında haır forte ve xpecia kullandım ve sonrasında 3 ay bi anda bıraktım kullanmadım.Haliyle saçlarım seyreldi.Son 4 aydır da tekrar haır forte ve xpecia kullanıyorum ve saçlarım toparlamıştı.Ancak 4 ayın 3 ayında gayet memnundum dökülme neredeyse tamamen durmuştu ama son 1 aydır ekilen saçlarım dahil dökülmeye başladı ve seyreldi.Dökülme derken köküyle değil bu dökülmeler..Spreyi her kullandığımda 8-10 tel dökülüyor son 1 aydır. Her iki ürünüde günde 2 sefer kullanıyorum.Cevabınız ve ilgi alakanız için şimdi den teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem Kaya
  8-10 tel bir şey değil ki günde 70 tel dökülmesi normal kabul edilir, bu kılın dönem değişimi ile olur. Tedaviye devam edin

 147. Mehmet says:

  Hocam merhabalar. Ben henüz 17 yaşındayım. Son 9 aydır ciddi anlamda saçlarım döküldü Şakaklar iyice açıldı saçımın ön kısmı seyrekleşiyor fakat tepede henüz açıklık yok. Babam kel. Doktora gittim minoksidil al dedi. Fakat yan etkilerinden ve bırakınca daha kötü olmasından tedirginim. Xpecia ve Hairforte faydalı olur mu? (Şakaklarda hala seyrek ve güçsüz saçlar var)
  Dr.Muharrem Kaya
  bu yaşta dökülme çok sık görülmez bence araştırıma yapıp öyle ilaç kullanın

  • Mehmet says:

   1 sene boyunca saç kurutma makinesi ve havlu ile sert biçimde kuruladım. Saç derimde kepek gibi bir şey oldu hafif sarımsı-beyaz. Onu 3-4 kez tarakla kazıdım. Şuan kötü durumdayım. Cildiye doktoru muhtemelen genetiğe yordu. Şimdi nasıl bir yol izlemeliyim? (Bu kepek gibi şey için Selyum şampuan kullanıyorum halihazırda)
   Dr.Muharrem Kaya
   Selyum iyi gelebilir, düzelmezse climbazol içeren şampuan kullanın

 148. Samet says:

  Hocam yaklasik 1aydir x pecia tablet kullaniyorumm 3.haftadan itibaren sacimi yikadiktan 2saat sonra saclarim yaglanmaya basliyo son 1haftadir yuzum sac derim asiri yaglaniyoo normalde 3 4gunde anca yaglanirdi hocam boyle bi yan etkisi olabilir mi ilacin birde gecen hafta hair forte spreyi kullanmayi birakmistim bu da etki gostermis olabilir mi
  Dr.Muharrem Kaya
  Böyle bir yan etki okumadım, doğrusu tablette böyle bir yan etki beklenmez de

 149. Hocam bende genetik dokulme var bir aydır xpecia ve hairfort kullanıyorum dokulme devam ediyor bide kafamda kepek gibi kabuklanma oldu birde sac diplerinde ağrı var sadece (spreyi kullndigim bolgede) sebebi ne olabilir ne önerirsiniz bide prp denen bir yöntem varmış bunları bırakıp onu yaptırsam daha mı iyi olur
  Dr.Muharrem Kaya
  Alerji olabilir 2-3 gün ara verebilirsini, saçilaçlarının etkileri 2-4 ayda ortaya çıkar. Saç dökülmesinde PRP benim aklıma yatmıyor

 150. MELİH says:

  hocam yüzümde bir ben var. aldırmak istiyorum. ama alınca iz kalıyor mu bilmiyorum tedirgin
  Dr.Muharrem Kaya
  Mutlaka iz kalır ama doğru yöntemle alınırsa zor fark edilir iz kalır

 151. Murat says:

  Hocam decavit vitamin ilacını erkeklerde kullanabilir mi
  Dr.Muharrem Kaya
  Evet kullanabilir

 152. Fatih says:

  Hocam ben 22 yaşındayım yaklaşık 14 aydır minoxil kullanıyorum. Saçlarımın dökülmesini durdurdu seyrek olan vertex bölgelerde az bişe kıllanma yaptı ama dışardan bakıldığında vertex bölgemin seyrek olduğu anlaşılıyor. Uzun süreli kullanımda saça olan direnci azalır mı? Minoxil ile beraber xpecia tablet kullansam olumlu etki olur mu? Minoxile herhangi bi alerjim yok hair forte kullanmam minoxile göre daha etkili olur mu yoksa minoxile devam etmeli miyim? Hocam bide bazı yerlerde 1 seneden sonra minoxilin dozu düşürülebilir deniliyor acaba dozu düşürsem kaç günde bir kullanmalıyım? Size göre minoxil mi hair forte mu daha etkilidir.
  Dr.Muharrem Kaya
  Minoxile direnç gelişmez ama DHT yi engellemediği için zamanla dökülme yeniden devreye girer.Orta ve uzun vadede hairforte daha etkili olabilir çünkü bölgesel olarak DHT yi engeller. Minoxille birlikte xpecia etkinliği artırır.

 153. Uygar says:

  Hocam alin sac çizgimde gerileme var acilma sagdan var hairforte basladim.Annemin saclarinda kansizliktan dolayi dokulme var ama onunda gecmise oranla sadece alin bolgesinde acilma olmus babamdada oyle olmus.Benim dokulmem sadece alin bolgesi olarak kalabilir mi ve hairforteyle mevcut saclarimi koruyabilirmiyim??
  Dr.Muharrem Kaya
  olabilir.sprey korumayı sağlar

 154. Serhat says:

  Hocam sorumu cvplar misiniz lütfen
  Dr.Muharrem Kaya
  cevapladım

 155. hocam yaklaşık 5 aydır hairforte kullanıyorum ve 3,5 – 4 ay kadarını 5mg biotin ile kullandım. bu süreçte saçlarımı iki kez kestirdim ve şu an 8-9 cm kadarlar fakat yakın zamanda biotini haftada 1, spreyi ise haftada 2 doza düşürdüm. dökülme ve kaşıntı başladı ne yapmalıyım ? bunların sebebi nedir ?
  Dr.Muharrem Kaya
  dökülme uygulamanın yetersiz olduğunu gösterir.tekrar günlük kullanıma geçmelisiniz

 156. Hakan says:

  Merabalar hocam
  Yaklaşık 6 aydır xpecia 3 buçuk aydır da hairforte sprey kullanıyorum.şakaklarım ve tepe kısmında açıklık vardı ve hala bir kapanma vs söz konusu değil.üstelik dökülme daha da arttı.kan değerlerimi 5 ay evvel ölçtürdüğümde normal çıkmıştı.ne yapmam gerekiyor hocam yardımcı olabilir misiniz?
  Şimdiden teşekkür ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  xpecia tek başına yeterli olamamış görünüyor.spreyle birlikte kullanımında asıl etkinlik bu dönemden sonra başlar.spreyi en az 6 ay kullanmanı öneririm

 157. Serhat says:

  Hocam cildiyeye gittim seboroik dermatit teşhisi koydu.ama ben bir senedir haiforte kullaniyorum.bana ilac yazdi iyilesince kullanabilirsin dedi siz ne diyorsunuz hocam kullanabilir miyim?
  Dr.Muharrem Kaya
  spreyler seboreik dermatiti arttırabilir.düzelene kadar bırakman gerekir.aslında ben seboreik dermatiti olanlara hiç önermiyorum ama düzeldikten sonra istersen deneyebilirsin,tekrar şikayetler ortaya çıkarsa sprey kullanmaman gerekir

 158. sümeyye says:

  hocam benim yan ve şakaklarda saçlarım azaldı doktorum tırnaklarımda lekelerde olduğu için biotin ve ferrozinc adında demir ve çinko karışımı bi ilaç yazdı üç aydır düzenli kullanmama rağmen saçlarımın dökülmesi çok az azaldı ama yinede fazla dökülüyor genetik dökülmede bayanlarda orta kısımda oluyo diye biliyorum ama yinede fikirlerinizi almak istiyorum tedavi doğru ise bu dökülme ne zaman durur hocam telogen efffluvium tipi demişti ama güvenemiyorum inşallah cevap verirsiniz.
  Dr.Muharrem Kaya
  genetik dökülmede sadece iki kulak çizgisinin üst kısmı dökülür.kansızlık gibi hastalıklarda saçın tamamında kalite kaybı ve tüm saçlı deirden dökülme vardır.anemiye bağlı ise kan değerleriniz normale döndüğü zaman dökülmeniz durur

  • sümeyye says:

   xpecia tablet kullanırsam ilaçlarımın yanında dökülen saçlarım geri gelir mi peki hocam bide ne kadar süre kullanmada faydasını alırım.
   Dr.Muharrem Kaya
   asıl dökülme nedenin önemli.tabiiki tedavinizin yanısıra saça yönelik ürünler kullanırsanız süreci kısaltır,daha kaliteli olarak geri gelir

 159. Selim yılmaz says:

  Doktor bey 23 yaşındayım babamın saçları 30 dan sonra dökülmeye başlamış anne tarafında dökülme yok benim şu anda dökülme problemim çok şükür yok ama önlem amaçlı minoxidil xperia tablet önerir misiniz? Bunlar olumsuz etkiler yapabilir diye okuyorum bu ürünlerin haricinde doğal besinlerden ne tür besinler önerirsiniz saç için? Son olarak uzun süredir anaphase şampuan kullanıyorum şampuanlar önemsiz diye biliyorum bunun yanına loston kullanmalı mıyım?
  Dr.Muharrem Kaya
  saç dökülmesi sorunun yoksa önlem olarak herhangi bir ürün kullanmaya başlaman gerekmez.dengeli ve yeterli beslenmelisin

 160. Serdar says:

  Hocamm 3aydir hair forte sprey kullaniyodumm asiri kasintidan dolayi 1hafta once birakmak zorunda kaldim xpeciaya basladim 2 3hafta oldu baslayali hocam 2 3gundur aniden yogun bi sac dokulmesi basladi sizce bunun nedeni spreyi birakmam mi yoksa xpeciyaya baslamam mi cunku bazi sac ilaclari ilk zamanlar sac dokulmesine neden oluyir yardimci olursaniz sevinirim hocam.
  Dr.Muharrem Kaya
  her ikiside nedeni olabilir.xpeciayı 2 tablet almalısınız

 161. Ahmət says:

  Hocam doktorum bana dökulmemden dolayi bitkisel şampuan verdi ben gun asiri kullaniyorum ve bir ara corek otu yağıni sacima uyguladim . Pul pul kepek sorunlari ortaya cikti.. 2 gun once hair forte spreyi basladim ..Asil sorum sac derimde soyulma ozellikle islakken nedir ne sampuani onerirsiniz ve hairforte 6 fıs sıkılmasi lazim yaa dokulen bolgeye mi sirf 6 fis sıkacagiz( a noktasina 6 fısmi yani)
  Dr.Muharrem Kaya
  saçlı deride soyulma varsa sprey kullanamazsınız.reaksiyonu arttırır

  • Peki hocam spreyi konazol veya kepek onleyici vs seyle birlkte kullansam yine olmaz mi?
   Genetik dokulme icin baska ne onerirsiniz ?
   Dr.Muharrem Kaya
   sadece kepek ise sorun olmaz ama daha ileri reaksiyonlar varsa sprey kullanmamanız gerekir

 162. Murat says:

  Hocam günlük 2 tane xpecia tablet bir tane 5mg prosar tablet ve günde 2 tane 5mg biotin tablet ve sawpoo şampuan kullanıyorum son iki aydır bunürünleri kullanırsam dökülmeyi yüzde kaç durur ve Yeni saç çıkarır mı
  Dr.Muharrem Kaya
  Büyük ihtimalle durdurur ama 5 mg proscar başka şeyleri de durdurabilir dikkat edin 🙂

 163. Kemal says:

  Hocam hair forte sprey ve xpecia tableti yaklaşık 1.5 yıldır kullanıyorum.. Dökülen saçlarımın çoğunu geri kazanamasam da dökülme sorunu oldukça azaldı yalnız ürünler oldukça pahalı.. Son gelen zamlarla daha bir fena olmuş :))
  – Bu ilaçları doktora yazdırsak sigorta karşılar mı, ikincisi bu ürünlerin muadili tavsiye edebileceğiniz daha ekonomik ürünler var mı ?
  Dr Muharrem KAYA
  Bu gurup ilaçların hiçbirini sigorta karşılamaz, muadil akıllıca olmaz onun yerine üretici firmaya ulaşın delirtecek düzeyde pazarlık yapın indirimli alın, hatta öncesi sonrası fotoğraflarımı gönderirim gibi rüşvet teklif edebilirsiniz 🙂

 164. Serhat says:

  Hocam 3.ye yaziyorum ve birdaha yazmiycam ben hairforte kullaniyorum bir senedir ve gecenlerde sampuaninim icine bi bas sarimsak ezdim ve bikac sefer kullandim sacli derimde soyulma oldu acaba sprey mi yoksa sarimsak mi yapmistir hocam
  Dr.Muharrem Kaya
  yani beni tehdit mi ediyorsun 🙁 daha önce hairforte kullanırken herhangi bir kızarıklık vb durum olmadıysa sarmısak nedeniyle olmuştur.düzelene kadar spray kullanma ki çabuk toparlasın daha sonra devam edersin

 165. Murat says:

  Cevabınız için çok sağolun hocam benim öğrenmek istediğim şu hocam biliyorum proscarlın 5mg zararlı olduğunu fakat bu şaç dökülmesinden kurtulmak istiyorum günlük 5mg proscar ilaçı içsem sprey kullanmış gibi olur muyum sprey kullanmak istemiyorum proscarda sprey gibi fayda eder mi
  Dr.Muharrem Kaya
  DHT yi baskıladığı için dökülmeyi önler

 166. tarık says:

  altı aydır saçım dökülüyor ya da ben farkediyorum diyim, inanılmaz bir saç dökülmem yok hafif, tiroid yetmezliği hastasıyım uzun zamandır ilaç kullanıyorum, genetik dökülmem olduğu söylendi ama ilginç bir şekilde simetrik dökülmüyor saçım. sağ şakağımda en ufak bir gerileme açılma yok ama sol tarafım geriledi ve . biçimsiz bir görüntü oluşuyor, bu sağın dökülmeyip solun dökülmesi ne anlama geliyor?
  Dr.Muharrem Kaya
  Alışıldık değil ama görülebilir, o bölgede DHT reseptörü daha fazladır ve dökülmüştür.

 167. Serkan says:

  Hocam 2aydir hairforte ve x pecia tablet kullaniyorum hair forte asiri kasinti yapiyo hocam kepek veya da pul pul dokulme yok ama kasinti bi hayli fazla hatta sacimi kasidigim zaman sac dokulmesi oluyo hocam spreyi gunde 1 kereye dusursem sorun olur mu yoksa 3ayin dolmasini beklemelimiyim
  Dr.Muharrem Kaya
  Düşürebilirsiniz sorun olmaz, akşam kullanırsanız kaşntıyı uykuda geçirmiş olursunuz

 168. Murat says:

  Mrb hocam yardımlarınız için şimdi den teşekkür ederim sizin sıkı takipçinizim hocam ben son iki aydır gergin bir tane proscar 5mg iki tablet xpecia tablet kullanıyorum fakat son bir haftadır dökülmem üç dört katı daha arttı sizce bu normal midir kullanmaya devam etmelimiyim hocam bu arada yaş 26 sprey kullanmak istemiyorum finesterid spreyin etkisini gösterir mi
  Dr.Muharrem Kaya
  Tablet kullanırken dökülmede artış alışıldık bir durum değil, proscarın 5 mg dozu yüksek bence azaltın. Dökülme artsa da ilaçlarınızı kullanmaya devam edin.

 169. Gökhan says:

  Hocam merhabalar benim erkek tipi saç dökülmem var 2012 senesinden beri minoixil kullanıyorum düzenli şekilde ve saclarimi şükür koruyabildim fakat yaş ilerledikçe saclarim biraz seyrelmeye başladı yaşım 27.
  Zaman geçtikçe etkisinin azalması, sürekli kullandigimdan dolayı sac derimin duyarsizlığından dolayi mi ?
  Ve minoixil kullanmayı bırakıp hair forte kullanmam
  Saclarimi daha sıklastirirmi veya daha mi çok seyreklestirir?
  Teşekkür ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  DHT yi etkilemediği için etkisi zamanla azalır, değiştirebilir veya minoxile ek olarak xpecia tablet alabilirsiniz.

 170. Serhat says:

  Sn. hocam düzenli hairforte sprey kullanıcısıyım.fakat son zamanlarda saçımda tekrar seyrelmeler başladı ve pul pul şeklinde kepek şeklinde soyulmalar var acaba ne öneriyorsunuz?spreyi bir senedir kullanıyorum şimdi tekrar günde iki sefere çıkıcam ama bu pul pul kepeklerden korkuyorum.tskler hocam iyi çalışmalar dilerim.
  Dr.Muharrem Kaya
  Dozu artırabilirsiniz, pul pul dökülme için kepeğe etkili şampuan kullanın

 171. halil says:

  merhaba hocam ben vucuduma lazer epilasyon yaptırdım ve hala seanslarım devam ediyorr..Bununla birlikte 4 aydırr xpecia kullanmaktayım..vucudumdaki lazerle aldırdğm kıllara etksi olurmu? yani çoğaltırmı?
  Dr.Muharrem Kaya
  Daha çok dökülen veya kalite kaybeden saçlara eti eder vücut kılına etkisi olacağını sanmıyorum

 172. Hocam doktora gidecem ama size bir sorum olacak benim alin cizgim geriledi ve sag tarafta acilma basladi hafiften ve dokulen saclarima baktigimda eskiye gore daha kalitesiz buna sanirim genetik dokulme … diyebiliriz.. yani hicam doktora gitmeden xpeciyaya baslamam dogru olur mu ? Ve alin cizgisi eski haline getirmek icin hangi spreyi onerirsiniz ?
  Dr.Muharrem Kaya
  başlayabilirsin.hairforte sprey kullanabilirsin

 173. Samet says:

  Hocam sacima sarimsak zeytinyagi karisimi uyguladim 3 hafta baya doktu ve seyreklesti sacim . Bu dokulen saclar tekrar cikar mi ? Veya bunun doktugu saci nasil tekrae cikaririm
  Dr.Muharrem Kaya
  sarmısak ve zeytinyağı nedeniyle dökülme olduğunu zannetmiyorum.saçınızın dökülmesine neden olan faktörü tespit etmelisiniz

  • Samet says:

   Sac tellerjm incelmisti ve dokulmeye baslamisti 3e vurdurdum uygulamasi kolay olur diye ve saclarim baya bi seyreldi kestirmeden once boyle degildi bu yuzden ondan suphelendim. Eger bogle bir neddnse tekrar cikar mi kendiliginden bir sey uggulamam lazim mi
   Dr.Muharrem Kaya
   saçlar kısa kestirmekle seyrelmez.mutlaka bir nedeni vardır

   • Samet says:

    Zaten kisa kestirdigim icin dokuldu demiyorum. Sarimsak zeytimyagi karisimi uygulama icin kisa kestirdim ama oncesinde bu kadar seyrek degilsi 3 hafta haftada 2 kere olacak sekilde uyguladim.sonra baya bi seyrelsigini farkettim sacimin ve biraktim belki normal dokulmesiydi bslki de fazla surdum dalan bilmiyoeum ama baya seyreldi o yuzden ben onda suphelendim yani bundan olma ihtimali yok mu veya saca uygulanan bakimlardan dokulen.saclar tekrar cikar mi cikarsa ne zamana cikar
    Dr.Muharrem Kaya
    Bakımla saçın dökülmesi beklenmez, eğer ondan döküldüyse geri çıkar

    • Samet says:

     Ustleri de seyreklesti bunu ben kullandigim ilaclara neden buldum cunku 19 yas icin erken olmali cansi saclari mi doktu acaba yarida biraktigim icin sonuc alamadkm bunlar tekrar cikmaz mi ilac kullanmadan
     Dr.Muharrem Kaya
     İlaç kullanmadan çıkması beklenmez

 174. Yakup cetintas says:

  Hocam merhabalar…
  Ailemde Babam,dayim amcalarim dedelerim hic birisinin kellik problemi yok ama benim saclarim dokuluyor.ozellikle sakaklarda ailesinde hic sac sorunu olmayan birisinde gemetik dokulme meydana gelir mi? Bunun disinda hocam saclarim cok cabuk yaglaniyor saclarimi yikadigim gun savimdan tek tel dahi gelmezken diger gun her dokundugum da onlarca geliyor.Sacimi iki gunde bir mutlaka yikarim bunu hergune cikarsam saca bir zarari olur mu ?
  Simdiden Tesekurler hocam
  Dr.Muharrem Kaya
  genetik dökülme farklılıklar gösterir.özellikle bu knu ile sınıflamalardada göreceğimiz gibi farklı alan dökülmeleri yaşanabilir.ama bazı kişilerde genetik olarak dediğiniz gibi sadce şakaklarda dökülme yada alında Mnin belirginleşmesi yada sadece tepe bölgesindede dökülme olabilir.yıkama ise saçlarınızda yağlanma varsa kuru değilse çıkarabilirsiniz

  • hocam benim sorunumda tam arkadaşınki gibi 22 yaşına girmek üzereyim.18 yaşından bu yana kadar sadece şakaklar m tipi oldu ailede kel yok sadece dayılarım 45 yaşının üstünde ve sadece şakak dökülme sorunları var.abimde şuan 26 yaşında benim onunda şakakları aynı peki abimle benim durumumun dayılara benzeme olasılığı var mı yani o yaşa kadar böyle kalır mı?
   Dr.Muharrem Kaya
   herkeste farklı etkilenme görülebilir.net birşey söylemek zor

 175. Deniz says:

  Hocam ,
  Saclarım çok kötü gitti,şakaklardan ,tepelerden epey gitti. Hiçbir ürün işe yaramıyor. Spreye alerjim,xpecia ise işe yaramadı. Özgüvendenen birşey kalmadı,yaş 18
  Dr.Muharrem Kaya
  eğer düzenli olarak 6 ay kullandınız ve sonuç alamdıysanız dirençli bir dökülme olabilir.yapacak bişi yok

 176. Merhaba hocam 23 yasındayım sac dokulmem var tahlillerim normal cıktı 3 aydır hairfort siprey ve xpecia tablet alıyordum son bir aydır kullanmayı bıraktım dokulmem asırı derecede arttı tekrar kullanmaya basladım 10 gundur kullanıyorum tahminen ne zaman durur bide omur boyu kullanmam mı lazım bi anlattabilirmisiniz
  Dr.Muharrem Kaya
  genetik dökülmeniz varsa ilaca başladınızmı saçınızın varolmasını istediğiniz sürece kullanmanız gerekir.başla bırak olmaz.dökülmeye neden olan faktör 6 ay yada 1 yıl sonra ortadan kalkmıyorki vücudunuzda salınmaya devam ediyor.en büyük yanlış burada yapılıyor.istediğiniz sonucu alınca pat diye ürünleri bırakıyorsunuz ve saçlar tekrar dökülüyor.bu kansızlık değilki tedavi olunca sorun ortadan kalksın.kronik bir hastalık gibi düşünmek zorundasınız.nasıl şeker hastaları hergün insülin almak zorundaysa genetik saç dökülmesinde hergün ürün kullanılmak zorunda.

 177. 4-5 ayıdr saç dökülmesi yaşıyordum, sağ şakağımın hizasında alnımda çok hafif bir gerileme ve oradaki saçlarda seyreklik oluştu. Sol tarafda bir şey yok, aynı zamanda şırı bir kepek ve kuruluk oluyordu hem cildimde hem saç derimde, doktora gittim, TSH değerim 8.5 çıktı ve hipotroidi hastası olduğum ortaya çıktı, çinko ve demir eksikliğide cabası. (Ailesel yatkınlık varmış) şimdi hipotroidi için bir ilaca başladım, günlük 25mcg alıyorum, aynı zamanda çinko içinde xpeciaya ve bir demir ilacına başladım, 1 hafta oldu henüz. Dökülmem eskiye oranla bayağa azaldı ama sağ şakağımda hala bir düzelme yok, ne zaman düzelir?
  Dr.Muharrem Kaya
  dökülmenin süresi önemli daha uzun zaman önce dökülmüş alanlarda daha deç cevap alınabilir.ayrıca saç tedavisi sabır ister,1 haftada sonuç alabilmiş olmanız güzel ,sıklıkla sonuç 3-4 ayda alınır

 178. Hacam cevabiniz icin tesekurler 20 gun once sac ektirmistim sacin daha gur ve saglikli cikmasi icin yazmistim kanlanmayı ve saçın beslenmesini arttırmak için hangi ilaclari kullanmam lazim su an sadece biotin 5 kulaniyorum
  Dr.Muharrem Kaya
  ek olarak hairforte sprey kullanabilirsin

 179. Halil says:

  Hocam ikincibkez soruyorum soyulmalardan kaynaklı dökülmem oldu sprey alerji yapti sanirim bu dökülenler geri cikar mi spreyi biraktigimda bide kızarıklık yok sadece soyulma var yogun sekilde bu alerji sayilir mi:)
  Dr.Muharrem Kaya
  aşağıda sorunuzu cevapladım

 180. Veli says:

  Hocam iyi gunler ben 2o gun once sac ektirdim su an biotin hap kulaniyorum bunla beraber ne kulanmam lazim tafsiyeniz ne su sac cikaran spreylerden hangisini kulanmam gerek yada gerek varmi tsk ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  mutlak gerekli değil ama kanlanmayı ve saçın beslenmesini arttırmak için kullanabilirsin

 181. Muzaffer says:

  Hocam ,
  Minioxil kullanıyordum egzama yaptı,xpecia tablet kullanmaya başladım. 1 ay oldu. Günde 100 telden fazla saçım dökülüyor,tepelerde,şakaklarda seyrelme oldu. Yaşım 18 ‘dir. Minioxil gibi etkili bir urun önerirmisiniz,saç cıkaran? Birde xpecia tablet şac cıkarirmi?
  Dr.Muharrem Kaya
  xpecia dökülen saçların çıkmasını sağlar ama başarı oranı %70 tir.egzama nedeniyle sprey kullanmanızı önermem

 182. Halil says:

  Hocam peki bu soyulmalardan kaynaklanan seyrelme olan bölümdekibsaçlarım spreyi bıraktığımda yeniden gelicek mi yoksa artık üstüne su mu içmem gerekiyor?
  Dr.Muharrem Kaya
  soyulmalar nedeniyle saç dökülmesi oluşması beklenmez.ama soyulma nedneiyle dökülmüşse geri gelmesi beklenir.fakat alan genetik dökülme sınırları içindemi ,eğer bu sınırlar içindeyse dökülme zamanı geldiği için dökülme oluşmuş olabilir

 183. Mahir says:

  Hocam kolay gelsin. 20 yaşındayım erken yaşta genetik saç dökülmesi sorunu yaşamaya başladım 11 aydır hair forte kullanıyorum %30 etki anca gördüm yani kalan saçları korudu sadece . Devam etmeli miyim? Birde dayılarımın çoğu babam amcam kel ama aşırı değil , bende ailedeki erkeklerden daha kel olma ihtimalim var mı yoksa max babam kadar mı? Babam da dayılarımda 35 ten sonra dökülmüş bende erken olması daha fazla kel olacağım anlamına mı gelir ? Kafa yapım saç köklerinin yönü falan bile babamla aynı. Teşekkürler.
  Dr.Muharrem Kaya
  içeriği nedeniyle şu an piyasadaki dökülme karşıtı spreylerin araşında içeriği en zengin olan.%5-8lik bir bölüm ya yetersi cevap alıyor yada hiç cevap alınamıyor.siz o gruba giriyor olabiilirsiniz.ama spreyi tek başına kullandıysanız 3 ay xpecia tabletle birlikte kullanmanızı öneririm.cevap alamazsanız o zaman bırakabilirsiniz

 184. kamile says:

  selamlar hocam benim 9 yaşında bir oğlum var ve yüzünde özellikle yanak bölgesinde aşırı derecede kılcal damarlar var ve bu duurmdan çok rahatsız oluyor. beklememi gerekiyor mu yoksa şuanda tedavi edilebilir mi ?
  Dr.Muharrem Kaya
  kılcal damar tedavisi yapan merkezlerle görüşmelisiniz.tedavi edilebilir.ideaklinik bu konuda gerekli tüm teknolojiye sahip,bilgi alabilirsiniz

 185. Halil says:

  Hocam iyi günler dilerim öncelikle şimdiden tsk ederim.sorum şu olacak ben hemen hemen 9aydır hairforte sprey kullaniyorum yalniz son zamanlarda kocaman soyulmalar oluyor kafa derimde.acaba bu soyulmalardan kaynaklanan saç dökülmesi spreyi bırakınca geçer mi?bide alerjik olmayan hairforte sprey kullansam onun basari orani kactir hocam?
  Dr.Muharrem Kaya
  kafa derinizde reaksiyon varsa spreyi bırakmalısınız.temin edebilirseniz kullanabilirsiniz,etkinlik değişmiyor.

 186. Mert says:

  Hocam genetik dökülmem var.20 yaşındayım 5 aydır Xpecia tablet kullanıyorum saçlarım uzuyo ama seyrek olan bölgelerde (sol şakak ve vertex) hiç bi değişiklik olmadı şakak bölgemde küçük kıllar var.Dökülme normal ama durdu diyebilirim.Hocam 5 aydır kullanıyorum daha erkenmi yoksa böyle devam edermi ne yapmam gerekir?
  Dr.Muharrem Kaya
  xpecia tablet tek başına saç dökülmesini %70 önler.minoxidil yada procapil içeren spreyle birlikte kullanırsanız başarı artar

 187. Hamza says:

  Hocam 1 aydır hairforte kullanıyorum dökülme durmadı kafa derisinde soyulmalar oldu 1 ml den fazla kullanıyorum zarar verir mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  kafa derisinde soyulma varsa allerjik reaksiyona neden olmuş demktir.kullanmayı kesmeniz gerekir

  • Hamza says:

   Hocam kullanmaya devam edersem daha çok döker mi veya nasıl bir tedavi önerirsiniz.
   Dr.Muharrem Kaya
   minyatürleşmiş kılların tedaviye başlandığında dökülmesi normal.fakat saçlı derideki soyulma daha rahatsız edici hale gelebilir

 188. yaşar says:

  hocam elimde 1 yıl önce siğil çıktı. ben bunu devlet hastanesinde yaktırdım. biraz söner gibi oldu fakat aynı elimin farklı yerinde tekrardan çıktı. yakma işlemi yada daha farklı işlemler mevcut olsn siğili çoğaltır mı ?
  Dr.Muharrem Kaya
  tam olarak yakılmamış yada bulaşmış olabilir

 189. Hakan says:

  Hocam merhaba. Ben yaklaşık 4 aydır neredeyse düzenli olarak hairforte+xpecia kullanıyorum. Saçlarda çok olumlu değişiklik oldu. Ancak birkaç gündür kaşıntı ve pul pul dökülme başladı. Acaba alerji mi oluştu? Kullanmaya devam etmeli miyim? Eğer sadece xpecia kullanacaksam 2li kombinasyon kadar etkili olmaya devam eder mi? Teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  sprey allerjisi olabilir.öncelikle kullanımı günde tek doza düşürün.eğer şikayetleriniz aynı şekilde devam ederse kullanmayı bırakın.ikili kombinasyon daha etkindir

  • Hakan says:

   Hocam haftada 1’e düşürmüştüm zaten onu yazmayı unutmuşum. Kullanmayı bıraktım. Sadece düzenli günde 2 kez xpecia kullanıyorum. Kepek azaldı ancak dökülmeler başladı. Ne yapmam gerekiyor? Hairforte u kullanmayı istiyorum ancak kaşıntı ve pul pul dökülme korkutuyor.
   Dr Muharrem KAYA
   Çok rahatsız etmiyorsa iki günde bir defa da olsa kullanın

 190. yilmaz says:

  hocam merhabalar. 1 yil duzenli olarak gunde 2 defa minoxil kullandim suandan itibaren aksamlari olmak uzere gunde 1 doza 1 yil sonra da 2-3 gunde bir bir defa kullanmaya dusurmek istiyorum sizce bir sakincasi var mi mesela simdi 2 den 1 e inince dokulme olur mu tesekkurler. ek olarak beraberinde xpecia ve proscarimda var
  Dr.Muharrem Kaya
  beraberinde xpecia ve proscar kullanıyorsan dökülme olmayabilir.deneyebilirsin.fakat minoxili düşürmek yerine proscarı bırakmanı öneririm

  • Yilmaz says:

   Proscar da az kaldi bitince birakacagim ama neden proscari birakmami soylediniz ki acaba yani onun icindeki bir maddenin minoxil ile birlikte etkili oldugunu duydugum icin kullandim. Kisaca cok kafanizi sisirmeden simdi diyelim minoxili 1 yildan sonra tek doza dusurdum ve beraberinde bisey de kullanmadim dokulme olur mu cunku recetesinde de 1 yil sonra tek doza inebilirsiniz yaziyo ama ben size sormak istedim
   Dr.Muharrem Kaya
   minoxil kanlanamyı arttırarak dökülmeyi önlüyor.bu etki bir süre sonra yetersiz kalıyor,DHT zararlı etkisini gösteriyor.tek doza düştüğünüzde dökülmeyi takip etmelisiniz.artarsa doz arttırmalısınız.proscarı yan etkileri nedeniyle bırakmanızı önerdim

   • Yilmaz says:

    Anladim hocam tesekkur ederim ama ben cok ciddi bir yan etki gormedim 1 yil kullanmama ragmen. 1 aya kadar son kutu da biter ve birakirim diyorum birakinca etkileri silinir mi yani biraktiktan sonra normal hale doner miyiz saglik ve yan etkiler acisindan. Tesekkurler
    Dr.Muharrem Kaya
    jinekomasti gibi yan etkileri geri dönüşümsüzdür

    • Yilmaz says:

     Daha once yazdiginiz seyleri okudum da hocam birakayim gitsin ya korktum acikcasi biotin ve xpecia ile devam ederim. Peki proscari birakinca belirgin bir dokulme olur mu hocam?
     Dr.Muharrem Kaya
     koruma devam ettiği için çok olacağını zannetmiyorum.xpecia yı iki tablet alabilirsin

     • Yilmaz says:

      Tamam hocam iki tableti ayni anda mi yoksa sabah aksam tok karina mi alayim. Saygilarimla
      Dr.Muharrem Kaya
      yemekten 20 dk sonra sabah akşam alabilirsin

 191. Ozanyilmaz says:

  Hocam merhabalar iyi çalışmalar dün arkadaşımla beraber hairforte sprey aldık aynı eczaneden benim aldığım sprey arkadaşımın spreyine nazaran içindeki sıvı çok daha açık renkte rengi daha çok şeffafa dönük eczaneye tekrar gittiğimde sorun olmayacağını söyledi sizin bir fikriniz varmı hocam
  Dr.Muharrem Kaya
  sorun olmaz.

 192. Hasan says:

  Hocam benim sorumu neden cevaplamiyorsunuz acaba.şakaklarda etkisi yüzde kactir diye sormustum hairfortenin??
  Dr.Muharrem Kaya
  kişisel cevap çok değişebiliyor.%85 olumlu cevap alman beklenir.

 193. mamo says:

  Hocam meraba Minoxil kullaniyordum aşırı kaşıntı ve pullanma yaptı biraktim hair forte aldim ilk gün kızarıklık yaptı sizce kullanmalimiyim teşekkür
  Dr.Muharrem Kaya
  allerjiniz var kullanmamalısınız

  • mamo says:

   Hocam sadece kullandigim bölgede kızarıklık yapti yinede allerjim varmı Teşekkürler
   Dr.Muharrem Kaya
   evet allerjiniz var demektir,çok rahatsız edici ise bırakmalısın.

 194. Lutfullah says:

  Hocam iyi gunler 2aydir hair forte kullaniyorum ama asiri kasintidan dolayi birakmak istiyorumm bu ilaci birakip x peciaya gecsem hairt forte kadar sac dokulmesinde etkili olur mu hocam
  Dr.Muharrem Kaya
  geçebilirsin.günde 2 tablet almalısın.%70 başarılıdır

 195. emin says:

  hocam 26 yaşındayım.gentik olarak ailede saç dokulmesi var bizde.saç dokulmesi var bende .yanlar açıldı .saçım seyrekleşti.şampuan ,sprey ve tablet kullanmayı düşunuyorum.sizin tavsiyeniz nedir.nasıl yapayım.piyasada çok fazla ilaç donuyor.hangisine güveneyim bilemedim.hangisini kullanayım hocam.bide etkisini ne zaman sonra görürüm.bide bırakırsam geri dokulur mü saçlarım? şimdiden teşekkür ediyorum.cevabınızı bekliyorum.iyi gunler…
  Dr.Muharrem Kaya
  Sayfadaki ilacı araştırın, uygundur

  • emin says:

   minoxil mi bu sitedeki mi.?? samimi bir cevap bekliyorum hocam :)))
   Dr.Muharrem Kaya
   bu sitedeki içerik yönünden zengin. 🙂 bu nedenle bu ürünü kullanmanız daha iyi sonuç verecektir

 196. serdar says:

  Hoca 3 aydır xpecıa ve haır forte kullanıyorum ve genetik dökülme var.Şimdi dozu günde 1’e düşürcem ancak dökülme tekrar başlar diye çekiniyorum.Ya da şöyle bişey nasıl olur hocam.Haftada 3 gün 1 doz, 4 günde 2 doz alsam nasıl olur.Teşekkürler hocam.
  Dr.Muharrem Kaya
  evet söylediğin gibi yapabilirsin.dökülme artarsa tekrar 2 doza çıkarsın

 197. Serhat polat says:

  Hocam hairforte sprey kullanıyorum yanında destekleyici olarak shenmin kullanıyorum.acaba shenmin xpecia ya alternatif olabilir mi hocam yoksa xpecia mı geceyim?
  Dr. Muharrem Kaya
  Kısmen benzer ama xpecia tercih edilebilir., yine de araştırıp karar verin

 198. suleymann says:

  Hocam benim aklima takilan bisey var doktor bana sadece hairforte sprey verdi onu kullaniyorm 1 ay icinde dokulme nerdeyse tamamen durdu 6 ay kullanip birakirsam tekrar dokulurmu
  Dr.Muharrem Kaya
  genetik dökülme ise çıkanlar dökülür

 199. zafer says:

  Hocam iyi gunler benim saclarim kullandigim bi sampuandan dolayi bikac sene once baya azaldi simdi dokulme artti doktor bana hair forte sprey ve xpecia tablet verdi sizce bunlari kullaninca yeni saclar çıkarmi ve tedavi bitince biraksam cikan saclar kalici olurmu
  Dr.Muharrem Kaya
  dermatologun başladığı ürünlere bakılırsa saç dökülme nedeniniz şampuan değil genetik dökülme.tedavi bitince diye bir durum söz konusu olamaz neden genetik dökülme ise.bu yüzden ilaçı bırakınca saçlarınız tekrar dökülür.

  • zafer says:

   Hocam ilk sadece spreyi verdi aslinda ben xpecia yi bidaha giderek aldim hair forte sprey vermesi sizce genetik dokulmemi oluyo kesin olarak ;(
   Dr.Muharrem Kaya
   büyük olasılıkla genetik dökülme

 200. murat says:

  hocambende kuçukluğumden beri aşırı kepek var saçlarımı uzatnca hemen yağlanırve kepeklenir hair forte kullanalı 1 ay oldu ve saç derimde pullanya yaptı ufak ufak kepekler var sizce ne yapmalıyım
  Dr.Muharrem Kaya
  climbazol içeren şampuan kullanabilirsin

  • murat says:

   climbazol şampuan kullanıyorum

   • murat says:

    kepek vardı zaten ama hairforteyi kulanınca dahada arttı 22 yasındayım seberoikdermatitim var
    Dr.Muharrem Kaya
    seboreik dermatit varsa sprey kullanamazsınız,şikayetlerinizi arttırır,xpecia tableti günde 2 doz almalısınız

 201. zafer caylak says:

  Hocam iyi aksamlar ben 1 aydir hairfort sprey kullaniyorm ve xpecia tablet aldim 1 haftadir onu kullaniyorum sac dokulmem genetik degil tedavi tamamlandiktan sonra kullanmayi tamamen biraksam olurmu yoksa dökülme eski haline donermi
  Dr.Muharrem Kaya
  neden de mutlka ortadan kaldırılmalı ona yönelik tedavide almalısınız

 202. Muhammed says:

  hocam yaklaşık 3 aydır hairforte sprayi kullanıyorum.3ay öncesine göre saçlarımın daha dolgun ve sıklaştığını farkettim şakaklarımda bile yeni saçlar belirmeye başladı.Bugün saçımı yıkadığımda 10 tel filan saç geldi elime.Acaba bu normalmidir sprayin dozunu fazlamı kaçırıyorum acaba bide zeytinyağlı sabun kullanıyorum 3 aydır sabunun bir zararı olabilirmi?
  Dr.Muharrem Kaya
  10 tel dökğlmenormal.sabun yerine şampuan kullanmalısın

 203. Serhat polat says:

  Hocam 9 aydır düzenli şekilde Hairforte sprey kullanıyorum.ilk 3 ay günde 2 defa sonraki 3 ay günde 1 şimdi iki günde 1 olacak şekilde devam ediyorum.ilk başladığımda sadece sol şakakta hafif açılma vardı hafif tüylenme oldu diyebilirim fakat şimdi sağ şakaktada açılma başladı.hocam acaba spreyden mi kaynaklanıyor bide bu açılan saçlar tekrar geri gelir mi acaba?
  Dr.Muharrem Kaya
  spreyi günde 2 doza çıkarmalısın ve xpecia tablette başlamalısın

 204. murat says:

  Hocam merhaba ben 22 yasindayim yanlarımda ciddi bir sekilde acilma var doktorada gitmedim. Xspecia tableti almayı düşünüyorum. Sizce ne kadar kullanmalıyım? Bırakınca sağlıklı saclara zarar verir mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  günde iki doz kullanman gerekir.bırakınca neden genetik dökülme olduğu için saçlarınız dökülür

 205. mehmet says:

  İyi günler hocam ben yeni hairforte sprey ve sawpoo şampuan aldım ve kullanıyorum. İlaç kullanmayı sevmediğimden tablet almadım. Saçlarımın şakaklarında çok açıklıklar var acaba ne kadar sürede buralarda kapanmalar olur ve faydasını görürüm.
  Dr.Muharrem Kaya
  3. ayda etkilerini görmeye başlarsınız.6.ayda belirgin değişim olması beklenir

 206. serdar says:

  Hocam merhaba.Hocam haır forte ve xpecıa kullanıyorum 2 buçuk aydır.Tüylerin sağlıklı saç kılı haline gelmesi ne kadar zaman alır.? Teşekkürler.
  Dr.Muharrem Kaya
  6-8 ayda belirgin değişiklik olması beklenir

 207. Yasemin says:

  Merhaba hocam,ben 24 yaşında bayanım,tahlillerimde bir problem çıkmadı,genetik ailede kellik var 20 yaşından sonra dökülmelerle ilgili birçok sprey kapsül prp tedavileri uygulandı fakat dökülmem durmadı dursa da tekrar dökülmeye incelmeye başladı tepelerimde seyreklik çok oldu ve pskoljk olarak çok zor durumdaydım ve ekim yaptırmaya karar verdim şimdi ekim yaptıralı 2 ay oldu hair forte kullanıyorum doktorumun tavsiyesiyle bir de panplus ,hair forte bir şişi bitirdim fakat saçımda kepeklenme gibi ince döküntü oluyor ve aşırı kaşıntı ne yapmam gerekiyor? bırakmalımıyım devam mı etmeliyim? Bir de benim 4 ay önce başımın sağ tarafında morfea adında bir hastlık çıktı kılıç darbesi şeklinde çöküntü oldu deride bu da beni gerçekten çok üzdü hocam o kadar ekim yaptırdım şimdi morfea denen hastalıktan müzdarbim. doktor bana kortizonlu iğne yaptı ne zaman iyileşir net bişey söylenmiyor yardımlarınızı bekliyorum hocam. çok uzun oldu ama çok teşekkür ederim şimdiden ..
  Dr.Muharrem Kaya
  morfea genellikle sınırlı kalır ve kamufle edebilirsiniz
  Hairforte kızarıklık yapmadıysa diğer şikayetler önemsiz ve zamanla azalır, kızarıklık yoksa devam edin

  • Yasemin says:

   Çok teşekkür ederim hocam cvbınız için, ben panplus kapsül ve şampuanını kullanıyorum dökülmem biraz azaldı sizce ürünler iyi midir tavsiye eder misiniz? Hairforte devam edeceğim hocam o zaman aşırı kaşıntı oluyor azalır umarım. bir de kepeklenme pullanma olması saç ekiminden kaynaklanabilir mi ve ne zaman geçer bu pul pul beyaz dökülmeler? Bir de hocam eylülde düğünüm var saçımın hızlı uzaması için ne tavsiye edersiniz? cvplarınız benim için çok önemli çok teşekkür ediyorum..
   Dr.Muharrem Kaya
   elinizdeki tablet bitince içerik yönünden zengin ve yeterli olan xpecia tablete geçmenizi öneriirm

 208. ozan says:

  Hocam merhabalar iyi çalışmalar haorforte spreyi yaklaşık 1 aydır kullanıyorum fazla sıkmamlamı alakalı bilmiyorum ama iri kepek şeklinde deri soyulması gibi şeyler oluşuyor ama rahatsızlık vermiyor bazende ufaktan kaşınıyor ne yaomaliyim
  Dr.Muharrem Kaya
  açık alanın büyüklüğüne göre 5-6 fıss dan fazla uygulama

 209. ozan says:

  Hocam ikinci sorumda şu ben 2 yıldır düzenli olarak haorforte sprey kullaniyodum yaklaşık 4 ay önce bazı sebeplerden dolayı bıraktım ve aşırı şekilde döküldü şimdi tekrardan 20 gündür kullanamaya başladım ilerleyen zamanlarda o dökülen saclarim tekrardan geri gelirmi çünkü hiç tüy falanda göremiyorum hocam iyi çalışmalar
  Dr.Muharrem Kaya
  gelmesi beklenir.tedavinizi xpecia tablet ile destekleyin

 210. ozan says:

  Hocam merhabalar iyi çalışmalar haorforte spreyi yaklaşık 20 gündür günde iki defa kullanıyorum fakat işten dolayı sabah yerine ilkini akşam saat 8 gibi ikincisini ise gece 2 gibi falan sıkıp yatıyorum bu şekilde günde 2 defa kullanıyorum bu şekilde kullanmanın faydası olmaz mı illa sabah akşam şart mı teşekkürler..
  Dr.Muharrem Kaya
  önemli olan 12 saat arayla uyguanması.cevap alırsınız ama gecikebilir.

 211. Mehmet says:

  Hocam merhaba yaşım 20 10 aydır hair forte kullanıyorum. Sadece seyrelme durdu dökülme orta şiddette (günde25-30) tel devam ediyor seyrek yerler en fazla %20 oranında kapandı uzun süredir de aynı gözle görülür fayda olmadı yani. Ekim için yaş erken mi ? Ve dökülmeyen yerleri nasıl korurum ektirirsem?
  Dr.Muharrem Kaya
  dökülmenin azaldığını kendiniz ifade ediyorsunuz.xpecia tabletede başlarsanız saçlarınızın ekime ihtiyaç duyacağını sanmıyorum

 212. Tuğra says:

  Merhabalar hocam.Saç ektireli 14 ay oldu ve genetik dökülme var.3 aydır da haır forte ve xpecia kullanıyorum..Kullanımları tek doza düşürdüğümde süreç nasıl olacak? Yani dökülme yine başlayabilir mi dozu azalttığım için.? Teşekkürler.
  Dr.Muharrem Kaya
  ekilen saçlar dökülmez.fakat ekim olmayan saçlarınız DHT niz çok yüksekse dökülebilir.

 213. ahmet38 says:

  hocam kolay gelsin

  sac dökülmem cok şiddteli ilerlemelerde sanırım dayılarımdan geliyo aşırı kepekli ve deri gibi kurutuntlar ve kaşınma oluyo
  benım sorum
  minoxil + xpecia mı
  hairfort + xpecia mı kullanmalıyım ?
  Dr.Muharrem Kaya
  sen bilirsin

 214. serdar says:

  Hocam merhabalar.Yaklaşık 3 aydır haır forte sprey ve xpecıa kullanıyorum.Dökülme ciddi derecede durdu ve seyrek alanlar dolmaya başladı..Saç ektirelide 1 yıl oldu..Ama ekilen saçlarında haır forte den sonra döküldüğünü görüyorum.Haır forte ekilen saçıda döküp tekrar çıkarır mı.? Teşekkürler.
  Dr.Muharrem Kaya
  tüm kılların değişim süreçleri var,ekilen kıllarda tabiiki dökülüp yeniden çıkacaktır

 215. Mehmet says:

  Meraba,hocam hairfortu 4 ay düzenli kullanmıştım o zamanlar dökülme durmuştu. Çeşitli nedenlerle 3 ay kullanamadim ve dökülme eski seviyesine geldi. Şimdi tekrar kullanmaya başladım dökülme tahmini kaç ay da durur?
  Dr.Muharrem Kaya
  geçmiş tecrübenize dayanarak tekrar aynı şekilde etkinin ortaya çıkması beklenir

 216. Hazal says:

  Hocam 21 yaşındayım erkek tipi dökülmem var saçlarım açıldı doktor xpecia ve minoxcil verdi ama minoxcili kullanmaya korkuyorum bırakınca eskisinden kötü oluyomuş ileride hamilelik ve alerji durumu olabilir devamlı kullanamam sizce ne yapmalıyım risk alayım mı
  Dr.Muharrem Kaya
  ne yazıkki bu konuda yapacak çok fazla bişi yok.tercih sizin

 217. hatice says:

  hocam 2 hafta önce makat çatlağıma antepte botox uyglandı ilk bikaç gün çok iyiydim ama şuan tekar kasılmalarım ve ağrılarım çok şiddetli olmaya başladı. botoxun etkisinin geçtiğini düşünmüyorum ama neyden kaynaklı olabilir bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.
  Dr.Muahrrem Kaya
  beslenme ve tuvalet alışkalıklarınızı düzenledinizmi?kabızlık ve tuvalette ıkınmaya devam ediyormusunuz?

 218. CANER says:

  Hocam Merhaba

  Sureklı arastıyorum fakat bır turlu cevabını bulamadım. 6 aydır duzenlı olarak mınoxıl forte % 5 kullanıyorum. Normalde sac cıkması 4 ile 6 ay duzenlı kullanımda beklenmektedır. fakat ben 6 aydır duzelı kullanmama ragmen cok etkılı oldugunu gormedım eskısı kadar kotu olmasada beni tatmın etmedı tepe bolgesı hala seyrek . Galıba ılac tam etkı etmıyor acaba Hairforte ye geçiş yapsam daha etkılı olmaz mı ? cunku hıc bır ılerleme kaydetmedı acıkcası saclarım. Yasım 26 bu arada.
  Dr.Muharrem Kaya
  etkinliği arttırmak için beraberinde xpecia tablet kullanabilirsiniz.

  • CANER says:

   Peki hocam

   Hair forte ıle mı xpecia tabletı kullanayım yoksa mınoxıl forte % 5 bırlıkte mı kullanayım. Şuanda mınoksil den hair forteye gecıs yapsam daha fazla etkı yapar mı ?
   saygılarımla
   Dr.Muharrem Kaya
   her iki seçenek de olabilir.ama hairforte un içeriği daha iyi

 219. Faruk says:

  Hocam merhabalar , ben hair forte kullaniyorum ama hocam spreyi siktiktan sonra kafamda hafif bi yanma oluyor ve spreyi kullanmaya başladığımdan beridir kafamda deri altında hafif kabuklanma lar görüyorum sizce spreyi birakmalimiyim yardımcı olursanız sevinirim . teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  allerjiniz var.bıraksanız iyi olur

 220. ayhan says:

  hocam merhaba yaşım 24 sol ve sağ şakaklarımda açılma var tepe kısmında dökülmeler var ama şakak ısmında sarı sarı tüycükler var hairforte ve xpecia kullanıyorum bu tüyler saçmıdır hocam minyatürleşen acaba
  Dr Muharrem Kaya
  olabilir.

  • Anonim says:

   Hocam benim hair forteye baslayism 2 hafta oldu sadecr aksamlari kullanıyorum yararı olurmu
   Dr.Muharrem Kaya
   az olur.xpecia ile desteklemelisin

 221. serkan says:

  merhaba hocam,
  xpecia tableti ve hairforte spreyi 1,5 aydır kullanıyorum. ama saç dökülmesinde herhangi bir azalma olmadı ama varolan saçımın kalınlaştığını söyleyebilirim. spreyi kullanırken en az 40-50 tane saç dökülüyor. bu normal bi durum mudur? teşekkürler
  Dr Muharrem Kaya
  Evet normal çünkü ilaçların etkisi 2-4 ayda ortaya çıkar

 222. serdar says:

  Hocam merhabalar..2 buçuk aydır haırforte ve 3 aydır da xpecia kullanıyorum..Saçlarımda dökülme ciddi derecede durdu ve kıllanma başladı..Bu ince tüylerin sağlıklı saç halini alması ne kadar sürer.? Ayrıca xpecıa ve haırforte sprey ekim alanı dışındaki kendi saçlarımı kaliteli hale getirip kalınlaşmasını sağlar mı.? cevabınız için teşekkürler saygılar ..
  Dr Muharrem Kaya
  Kalite artışı 2 yılın sonuna kadar devam eder

  • serdar says:

   peki hocam 2 yıl sonunda xpecia ve haır forte spreyi kullandıgım sürece saçlarım hep kaliteli mi kalır.?saç ektireli 13 ay oldu ve genetik dökülme var o nedenle ömür boyu kullanacağım sanırımç
   Dr Muharrem Kaya
   yeterli saç ekimi yaptırdıysanız kullanmanız gerekmez.ama kaliteli saçlarınız olsun ve ekim olmayan saçlarınız dökülmesin istiyorsanız kullanmalıısnız

 223. Murat says:

  Hocam merhabalar. Ben 22 yaşındayım. Çok hızlı bir şekilde saç kaybediyorum doktora gidip kan tahlillerini yaptırdığımda herhangi bir sorun çıkmadı. Dermatolog bana erkek tipi saç dökülmesi diyip panplus ve hairforte verdi. Yalnız panplus konusunda şüphelerim var dht baskılayıcı bir özelliği yok. Saç spreyini akşamları pan plus ı ise günde 3 tablet olarak kullanıyorum. Birkaç hafta geçmesine rağmen dökülmede bir değişiklik olmadı sizinde fikrinizi almak istiyorum hocam yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Dr Muharrem Kaya
  tedaviye başlandığı ilk aylarda dökülmenin fazla olması normaldir.en geç 3.aydan itibaren azalıp daha kaliteli kıllar gelecektir

 224. ibrahim says:

  Hocam iyi çalışmalar. Yaşım 33 ve genetik dökülme sonucu saçlarımın ön tarafı tamamen gitti sayılır. Geri kalan kısımlar da ise çok seyrek saç var. Hairforte sprey ve xpecia tableti 3 haftadır kullanıyorum. ön taraflarda hafif tüylenme olmaya başladı. Fakat 2-3 gündür saç derimde kepeklenme ve alın bölgemin üst tarafında sivilce tarzı kabarmalar olmaya başladı. Acaba ilaçlardan kaynaklanan bir sorun olabilirmi. İlaçtan memnun kaldım bırakmakda istemiyorum. Saygılar.
  Dr Muharrem Kaya
  Spreylerde saçlı deride bu tür sorunlar olabilir bu derinin de yenilenme hızının artmasındandır, çok rahatsız olmuyorsanız devam etmeniz önerilir

 225. Ömer Akkus says:

  Hocam iyyi günler. İki aydır hair forte sprey ve xpecia tablet kullanıyorum. Cevap almaya başladım. Hem spreyi hemde tableti günde bir defa olarak uygulamaya başlayabilir miyim. Biraz maddi açıdan zorluyor tek dozun sakıncası olurmu yoksa günde iki defa devam etmeli miyim ?
  Dr Muharrem Kaya
  genetik dökülmeniz varsa 3. ay bittikten sonra deneyebilirsiniz.DHT nin çok yüksek olduğu durumlarda günde tek doz yetmeyebiliyor.dozu teke düşürdüğünüzde dökülmeyi takip edin

 226. Zqfer says:

  Selam hocam yas26 bende hafif erkeksi seyreklik var diye 5-6 kutu minoxil forte ekek kullanip basima dert aldim . Olan saglikli saclarimi doktu ve kalanida kıl gibi oldu meret bitirdi beni uzayamadan dusuyor ben ilaca baslamadan haline kavussam kafi ne yapmayalim cok pismanim
  Dr.Muharrem KAYA
  Bırakırsanız 2-4 ayda eski haline dönmesi beklenir

  • Zqfer says:

   Zaten birakali 4 ay rahat oldu döktüğüyle kaldi kendine geeimiyor bi turlu ne kullansam düzelir dedigim gibi minoxile baslamadan onceki gibi cok ve saglikli olsa extra bisey istemiyorum artik hocam kendi basima bela actim?

 227. Saçımın kepeklenme, kaşıntı ve dökülme probleminden kaynaklı doktora gittim. Ketoral, Betnovate, Saltar losyon, Evident şampuan, Dermotto ve Hairforte ilaçları verdi Doktor. Kullanımı açısından kafam çok karıştı Hocam daha yeni aldım nasıl kullanıcağım konusunda bilgilendirildim ancak kafam tekrar karıstı, yanlış kullanırsam zararını gorur muyum hangilerini birarada kullanmalıyım bilgi verebilir misiniz Hocam Sagolun tesekkürler.
  Dr.Muharrem KAYA
  anırım yazanın tarif etmesi gerekecek b.ilemedim doğrusu 🙁

 228. sinan says:

  hocam ense bölgemde bir yağ bezesi var daha önce aldırdım fakat tekrarlama oldu. ve çokağrı yapıyor. tekrar etmesi bir kanser belirtisi olabilir mi ?
  Dr.Muharrem KAYA
  Hayır kapsülünü çıkaramamışlardır

 229. aslı says:

  hocam benim dökülmem genetik ve spreyi sürekli kullanmak zorundayım ama çok kıllanmalar başladı bu spreyi 3 aydır kullanıyorum dökülmem de normale döndü bu spreyi 3 günde 1 falan kullansam kıllanmam durur mu kıllanan yerler normale döner mi
  Dr Muharrem Kaya
  düzenli günlük kullanmak gerekir.acaba fazlamı uyguluyorsunuz

 230. evren says:

  Hocam haırforte’u 2 aydır günde 2 sefer sürüyorum ama gündüz sürdüğümde yağlı bi şekilde iş yerine gitmek hoş olmuyor..Bunu günde 1 defa geceleri sürsem acaba saç çıkarma ve dökülmeyi kesme etkisi azalmış mı olur.? Vereceğiniz cevap için teşekkürler.
  Dr Muharrem Kaya
  cevap süresi uzar

 231. mehmet says:

  Hocam selamlar. Benim bir sorum olacak. genetik tip saç dökülmesi başlamıştı, çok hafif bir şekildeydi hatta önemsenmeyecek seviyedeydi. Dermatoloğa gittim Harifort önerdi günde bir kez 6 püskürtme şeklinde. Kullanmamın 4. gününde cildimde hafif kızarıklık ve şiddetli kaşıntı başladı, bende egzema vardı saçlı deride, harifortu kesmek zorunda kaldım ve steroidli krem başladı doktorum. Lakin harifortu kullanmaya başladğım 4. günde sürdüğün yerlerdeki saçllarımın % 50sini döktüğünü fark ettim. Önemsenmeyecek bir dökülme için başvurdum ama ciddiye alınacak bir dökülme başladı. Hairfortun bu döktüğü saçlarım çıkar mı yoksa bu saçları kaybettim mi???
  Dr Muharrem Kaya
  hayır çıkar

  • mehmet says:

   cevapladığınız için sizlere teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar dilerim.

  • Murat says:

   Hocam iyi günler 5 Aydır minoxil ve xpecia kullanıyorum uzun vade de minoxilin etkisini azalttığınız duydunm.minoxil ilacından hairforteye geçmemiz durumunda bir sıkıntı olur mu ?
   Dr Muharrem Kaya
   Valla ben azaltmıyorum 🙂
   Sıkıntı olmaz benzer yoll etili olurlar

 232. Hocam hair forte yi 2 ay kullandım kepek yaptı proksine gecicem faydası olurmu
  Dr Muharrem Kaya
  bu grup ürünlerin içinde en az allerji,kepek yapanı hairforte dur.

  • Hocam hair forte yi aldım bugün ixpecia yla ixpecia 1 ay oldu tam kesilme hafifledi dedim daha yeni avuç avuç döküldü psikolojim bozuldu daha yaşım 18 hocam hairforte hafif seyrelmeleri giderirmi saçım yikaninca çok dökülüyor birde
   Dr Muharrem Kaya
   Dökülmede artış normal devam etmelisiniz.

   • mert mutlu says:

    hocam hairforte cok iyi geldi ama kepek ve kasıntı gene oluyor önerebileceginiz etkili sampuan varm
    Dr Muharrem Kaya
    Bence şampuanların bir önemi yok saç tipinize göre herhangi birini kullanabilirsiniz

 233. Murat says:

  Hocam meraba hair forte sprey ve xpeci tablet 2 inci kutuyu bitirdim yani 2 ayim doldu ama dokulmede bi degisiklik yok sadece kisa saclar dokuluyor ama cok dokuluyor dokulme ne zaman kesilir ???? Tskler kolay gelsin
  Dr Muharrem Kaya
  kişisel cevap çok değişebiliyor.3.ayda dökülmenin azalması beklenir

 234. burcu says:

  merhabalar ben 23 yasında bır bayanım saçlarım ınce tellı ve seyrek doktora gıttıgımde xpecia tablet ve hair forte sprey önerdi. 3 aydır kullanıyorum baya etkısını gormeye basladım. ikisini de kullanmaya devam etmelıyım? ne zamana kadar devam etmelıyım? teşekkürler şimdiden
  Dr Muharrem Kaya
  erkek tipi ,ailesel dökülme varsa bırakamazsınız.başka nedenle dökülme varsa istediğiniz sonucu aldıktan 1-2 ay sonra bırakabilirsin,z

  • burcu says:

   hocam erkek tipi dökülme var erkek olan spreyını kullanıyorum zaten. ne kadar süre kullanmam gerekır? aynı sekılde xpecia da kullanmalı mıyım bu surecte ?
   Dr Muharrem Kaya
   Hamilelik yoksa kullanabilirsiniz,
   sebep PKO ise PKO yu tedavi edene kadar kullanmalısınız

  • burcu says:

   benımkı erkek tipi dökülme hocam, peki ne kdar kullanmalıyım
   Dr Muharrem Kaya
   Erkek tipi dökülmede testisleriniz sizde olduğu sürece sebep vücudunuzda olduğu için sürekli kullanmanız gerekir, hairforte un özelliği bir süre sonra günde bir 6 aydan sonra haftada 3-4 defa kullanarak devam edebiliyorsunuz

 235. Alperen says:

  Mrb hocam. 25 yaşındayım. Babam abim ve dayı tarafı hep kel. Bende bu dertten muzdaripim. Hiç doktora gitmedim. Genetik dökülme olduğunu düşünüyorum.. Sizce böyle midir? İkinci sorum Xpecia tablet erkek almayı düşünüyorum. Tek başına yeterli midir. Yardımcı olursanız çok sevinirim gerçekten
  Dr Muharrem Kaya
  Yeterli olabilir ama spreyle birliket kullanırsanız daha iyi cevap alırsınız

  • Alperen says:

   Xpecia tableti günde kaç doz tavsiye edersiniz hocam
   Dr.Muharrem Kaya
   ilk 3 ay günde 2 doz,sadece xpecia kullanacaksanız hep 2 doz almanız gerekir

 236. Lutfullah says:

  Hocamm 1yil minoxill kullandimm asiri kasintidan dolayi doktora gittim egzama olmadigi soylendi zaten ilaci birakinca hemenn kasinti geciyordu minoxili biraktim yaklasik 12 13gundur hairforte sprey kullaniyorumm hocamm yalniz buseferde hafif kasinti oluyo sacimi tarakla taradigimda deride biriken kepekler geliyo hocam hair fortenin anti alerjik spreyini temin etsem bu sorunlardan kurtulurmuyum ne yapmaliyim hocam ilaci birakmak istemiyorum
  Dr Muharrem Kaya
  Evet kaşıntınızın bitmesi beklenir

 237. Kadir says:

  Hocam merhabalar ben iki haftadir hairforte sprey kullaniyorum basimda hafif pullanma ve soyulma oldu ama kisa sure icerisjnde kaybolup tekrar oluşuyor acaba hairforte spreye alerjim mi var birakmali miyim yoksa bu durum etkisini gösterdiğinin belirtisi mi cevaplarsiniz sevinirim teşekkürler iyi calismalar
  Dr Muharrem Kaya
  Bunlar alerji belirtisi değil kullanabilirsiniz.

 238. Hakan says:

  Hocam merhabalar.Yasim 23.Tepe arka ve ust bolgemde seyrelmeler acikliklar basladi ayrica on sag ve soldada hafif acilmalar var.Dermatologa gittim bana erkek tipi dokulme basladigini soyledi ve hair forte erkek icin olan spreyi i gunde 2 doz kullanmami soyledi.Burdan gordugum kadariyla Xspecia tabletle birlikte kullanirsam daha etkili olur sanirim.Bu sebeple gunde 2 doz xspecia tabletede baslamayi dusunuyorum ancak ben haftanin baxi gunleri alkol tuketmekteyim.Gunde 2 doz Xspecia tablet kullanirken alkol tuketmenin bir zarari olurmu yan etkisi filan olurmu hocam bunu ogrenmeden baslamak istemedim.Simdiden tesekkurler cevabiniz icik iyi aksamlar dilerim size.
  Dr Muharrem Kaya
  Sakıncası olmaz ayrıca xpecia yı iki tablet aynı anda alabilirsiniz.

 239. Emre says:

  İlaçlara zam geliceği söyleniyor hairforte sprey ve xpecia tablete zam gelicekmi dermotoloktan bu ürünleri reçetesiyle Alsan fiyat daha uygun olur mu
  Dr Muharrem Kaya
  fikrim yok ama genelde hepsine birden zam gelir, reçete fiyatı değiştirmez

 240. Ömer Akkus says:

  Hocam merhaba ben 40 güne yakındır hairforte spreyi ve xpecia tableti kullanıyorum. Şöyle bi sorum olacak günde bi doz hairforte aksamda bi doz minoksil forte 5 kullanmamda bi sakınca olurmu ?
  Dr Muharrem Kaya
  Sakıncası olmaz

 241. İsmail says:

  Hocam ben yaklaşık 14 aydır Hair forte sprey kullanıyorum.. Garanti olsun diye 6 ay dolduktan sonra da günde 1 defa spreyi kullanıyorum ayrıca yanında her gün tek doz Xpecia alırıyorum..
  Tek toz xpecia nin hairforte ile birlikte faydasını görür müyüm ayrıca uzun vadede bu ilaçların vucuda(böbrek vs) bir zararı söz konusu olur mu ?
  Dr Muharrem Kaya
  DHT düzeyiniz çok yüksek değilse tek doz yeterlidir.genel olarak extractlardan elde edildiği için yan etkisi olmaz

  • İsmail says:

   Kullandığım sürede oldukça faydasını gördüm hocam dökülmem normal seviyelere indi ayrıca öönden bayağı açılmıştı bu sürede bayağı topladı kendini 🙂 Salarım dökülmeye başladığında denemediğim şey kalmamıştı keşke daha önce başlama imkanım olsaydı çok daha iyi olurdu 🙂

 242. Doğan says:

  Merhaba hocam
  25 yaşındayım ailede genetik olarak dökülme söz konusu. Hairforte kullanmayı düşünüyorum.
  Saçımın ön tarafında sağ ve sol olmak üzere ayrıca tepemde dökülme var. Üç ayrı bölgeye 6 sprey şeklinde mi kullanmalıyım? Teşekkür ederim
  Dr Muharrem Kaya
  Sayının önemi yok ıslatmak yeterli

 243. Hazal says:

  Hocam 21 yaşındayım saçlarımın son 2 yılda açıldığını fark ettim özellikle önler de çok belli olan seyrelmeler var ve bayan olduğum için canım çok sıkılıyor. Kanıma bakıldı bi sorun çıkmadı doktor alopecia diye bir şampuan ve sprey verdi ama bu şampuan bir ayda şaçımı çok döktü bıraktım.Sizce ne yapmalıyım prp ya da mezo faydalı olur mu?
  Dr Muharrem Kaya
  PRP ve mezoterapiden yarar beklemeyin, boşa para harcamayın. Dökülme tipinizi belirletip (erkek, kadın vs) ona yöneli bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış ilaçlar kullanın

 244. Ferhat says:

  Merhaba hocam günde bir defa fairforte sprey kullanıyorum saça besledigini biliyorum da saç çıkar tirmi yani saçlarım gurlesir mi hocam yardimci olursaniz sevinirim saygilar.
  Dr Muharrem Kaya
  Tüyleşmişlerin kalitesini artırıp canlandırır

 245. evren says:

  Hocam merhabalar.Haırforte sprey kullanıyorum ve saçlarım uzun oldugu için seyrek alana sürerken bi kısmı saçlarda kalıyor..Saçta kalanlar emilim yoluyla deriye ulaşır mı.? Bir de hocam 1 yıl önce saç ektirdim ve haırforte başlayalı 27 gün oldu ve ekilenler ve varolan saçlar dahil dökülme başladı spreyden dolayı sanırım..Bu dökülen saçlar haırforte ile geri gelirmi.? saygılar hocam.
  Dr Muharrem Kaya
  Deriden emildiği için saça değil deriye uygulayın, damlalık kullanabilirsiniz
  Dökülenler daha kaliteli olarak geri çıkar

 246. hocam hair forte saglıklı saçlara zarar verir mi eğer bırakırsak
  Dr Muharrem Kaya
  Hayır sağlıklı saçlara olumlu ya da olumsuz etkisi olmaz

 247. mehmet says:

  Hocam Merhabalar .genel bir sorun saç seyrelmesi yaşım 24 ..takıntılı değilim ama saçlarımdaki hafif açılmayla doktoruma başvurdum ve minoxil forte kullanmaya başladım ..yanlız prosedürmüdür nedir kendim bankacıyım ve yoğun iş tempom var 2 kere sürülmesi gereken ilacı 1 kere gündelik kullandım akşamları sür yat sabah saç yıka öyle bir rutin ..sorum şu ki 9 10 cmlik saç uzunluğu var üstlerde sürdüğüm her zaman ellerim full saçla doldu..ilaç etkisi midir nedir forumlarda genellikle minoxilin ilk başta çok ciddi saç kaybını yazdığı söyleniyor dökülenler çıkıyormuş..21. günde bıraktım bu korkuyla ama ciddi anlamda kullanmadan önceki saçlarımı arıyorum üst orta ve arka kısım baya sseyrekleşti ..bu moralimi baya bozdu ..dönemdenmi yoksa ilaçtanmıdır anlamadım ama minoxil iilk başta bu kadar döktüğü doğrumu ve bu döktüğü saçlar GERİ GELİR Mİ kullanmasam ilacı :/.. Proscar gibi propecia gibi tabletleri kullanmaktada çekingem var hormonsal ilaçlar genellikle zarar getiriyor ..ne yapmalıyım minoxilin uzun kullanımıda bi yerden sonra etkisini kaybediyor diyor hocam lütfen yardım edin genel bir cevaptan çok ciddi anlamda çevre forumlar insanların kafası karışmış durumda ahali için yardım bekliyoruzz..şimdiden çok teşekkürler
  Dr Muharrem Kaya
  Minoxil başta dökülmede artış yapar ama önemli değil ve zamanla etkisi azalır. Xpecia tablet var onu araştırabilirsiniz.

 248. Umut says:

  Hocam merhaba ben yeni xpecia tablet ve sawpoo şampuan kullanıyorum ama saçımda kepek ve biraz yağlanma var sawpoo şampuanı bırakıp kepekle ilgili bir şampuan mi kullanmalıyım yoksa değişmeli mi kullanmalıyım
  Dr Muharrem Kaya
  climbazol içeren şampuanla dönüşümlü olarak kullanabilirsin

 249. evren says:

  Hocam saygılar..24 gündür haurforte sprey ve 1.buçuk ay dır da xpecıa kullanıyorum..Bunların etkileri 3.ay dan sonramı belli olur.? Diğer bir sorumda daha önce minoxil kullandım 9 ay kadar ve seyrek alanlar saclandı.Ama ben gerek kalmadı diye minoxili bırakınca hızla döküldü saçlarım..Haıf forte bu saçları geri getirir mi.? bir de hocam haıf forte sürerken saçlarım lavaboya dökülüyor ama kökleriyle değil..Bunlar yeniden çıkar mı..Çok sordum hocam özür dilerim saygılar.
  Dr Muharrem Kaya
  Büyük oranda geri gelir ama bu defa tam kesmeyin 3 ay sonra günde bir 6 ay sonra haftada 4 defa kullanmaya devam edin

 250. seyit ali says:

  Hocam bende genetik saç dökülmesi var . sadece hair forte spreyi günde 2 doz olarak kullansam dölükmemi kontrol altına alabilirmiyim ? Tek başına bu ürün yeni saç oluşumunu sağlayabilirmir mi ?
  Dr Muharrem Kaya
  % 80-90 ihtimalle dökülme durur,
  Reklamlarda söylenen “yeni saç oluşumu” yeni diş oluşumu demek gibi bir şey 🙂 Hiçbir ilaç yeni saç oluşturamaz

 251. hocam seyrelen yerlere ekim yaptırmak var olan saçlara zarar veriri mi?
  Dr Muharrem Kaya
  keserek kanal açılma şeklinde yapılan ekimde var olan kökler ve kökleri besleyen damarlar kesilebilir, düşük ihtimal ama var

 252. hakan says:

  selamlar.50 yaşındayım.son 10 sene için’de saçlarım önce sivilcelendi sonra hep döküldü.sizin önerinizleee x pecia ve hairy forta başladım..Dökülen saçlarımın geri gelme olasılığı varmıdır?
  mezoteropi ve prp haşk arasında çok yaygın ve talep görüyor. yaptırmayı düşünüyorum fikirleriniz önmli benim için.teşekkürler
  Dr Muharrem Kaya
  son 8-12 ayda dökülenler geri gelebilir ma çok eskiden dökülenler geri çıkmaz, ben mezoterapi ve prp ye inanmıyorum ama iyi araştırmanızı öneririm

 253. Yigit says:

  Hocam ii geceler ,bu saatte yazmamın nedeni uyku tutmaması.4 aydır kesintisiz hair forte xpecia tablet sabah akşam Nizami olarak kullandım ve halada kullanıyorum ama Mlsf dökülmem durmadı. 2. Ayda sanki azaldı gibi oldu ama şuan 4. Aydayım gözle görülür şekilde seyreldi saçlarım 🙁 dökülme özellikle ilacı sürdükten sonra mutlak lavabo doluyo 🙁 Çeşme’yi açamıyorum lavabo tıkanmasın die, önerileriniz yardımınızı bekliyorum ? Devammı kullanmaya ?
  Dr Muharrem Kaya
  6 ay kullanmanızzı öneririm.bazen cevap gecikebiliyor.günde 2 doz kullanın her ikisinide.eğer 6 ayda istenen cevap oluşmamışsa ürünleri bırakabilirsiniz

 254. Emre says:

  10 ay önce glaat yaptırmıştım saçımın sağ ön bölgesinde hafif seyrelme oldu hairforte ve xpecia tableti 8 aydır düzenli kullanıyorum,1 aydır seboderm şampuanada başladım glatın etkisi geçmişmidir kendimi tedirgin hissediyorum,hairforte spreyi saçımın sağdan sola ön çizgisine günde tek doz xpecia tableti 2 doz kullanıyorum 18 yaşındayım, sadace saçımın ön sağ bölgesinde hafif seyrelme oldu kullanmaya devam ediyorum bu ürünleri seyrelen bölgede bakıyorum eski haline dönüyor çıkan ufak saçları görüyorum devamı gelir mi ?
  Dr Muharrem Kaya
  gelmesi beklenir

 255. Egemen says:

  hocam iyi günler 17 yaşındayım erkeğim tepemde seyrelme bariz görülüyor üstlerimde biraz seyreldi arkadaşlarım abartıyorsun diyorlar ama moralim çok bozuk stres yapıyorum gürleşmesi için ne yapabilirim lütfen yardımcı olun
  Dr Muharrem Kaya
  Seyrelme için yaşınız genç muayene olun da sonra ilaç kullanın

  • Egemen says:

   hocam tekrardan merhabalar doktora gittim abartılacak bir şey olmadığını söyledi keratol ve ampul verdi bunları kullanırsam saçlarım gürleşir mi yoksa dökülmesi mi azalır
   Dr Muharrem Kaya
   ketoral kepeğe etkilidir dökülmeyi etkilemez. ampulün ne olduğunu yazmamıışsınız

  • Egemen says:

   doktorun verdiği ampul bepanten ampulmuş,l keratol şampuanla birlikte kullanıcakmışım nasıl bi faydası olur dökülmeyi mi engeller saçı mı gürleştirir hocam
   Dr Muharrem Kaya
   Böyle bir beklentiniz olmasın

 256. Hairforte erkekler için olanı kadınlar kullanabilir mi
  Dr Muharrem Kaya
  Erkek tipi dökülme varsa kullanabilir

 257. Ömer Akkus says:

  Hocam 25 yaşındayım doktora gittim saç dökülmesi sebebi ile bana b12 ve hair forte sprey ve sawpo şampuan yazdı. Kullanmaya başlayalı bi ay oldu elimi saçıma her attığımda tutam tutam saç gelmeye başladı bu normlar mi ? dökülen saçlar insAllah tekrar geri gelir yoksa bu gidişle kafada saç kalmayacak
  Dr Muharrem Kaya
  Bütün bilimsel saç ürünlerinde dökülmede artış olur sonra geri daha kaliteli olarak çıkar. Bunu süt dişinin değişmesine benzetebilirsiniz.

 258. Hocam merhaba 9 aydır günde tek doz olmak üzere hair forte kullanıyorum. Memnunum da saç çıkarmadı ama saçımı korudu seyrelme durdu ama dökülme %40 falan durdu yani devam ediyor . Şimdi de akşam ilacı sürerken elimle kafamda tuza benzer şeyler hissediyorum . Kaşıntı falan yok çok nadir kepek oluyor. Kafamdaki şeyler ilacın artık deriden kabul edilmemesinden dolayı mı şu durumda ne yapmalıyım? Sarı kantaron yağı etkili olur mu?
  Dr Muharrem Kaya
  tek dozla yüksek etkinlik beklemek zor.yanında xpecia tabletde kullansanız iyi olur.

  • Hamit says:

   Hocam dozu ikiye çıkardım 3 gün oldu dökülme arttı gibi . Bu etkinliğin arttığı için mi oldu?
   Dr Muharrem Kaya
   sayılabilir.minyatürleşen kıllar döküülüp sağlıklı saçlar çıkacaktır

   • Hamit says:

    Hocam ben bayan formunu kullanıyordum erkek formuna geçişte en ufak bi Faz değişimi olur mu ? Saçımı dökermi bu durum
    Dr Muharrem Kaya
    Bu ihtimal her iki formda da var ama düşük ihtimal

 259. Serdar says:

  Merhabalar hocam..8 ay kadar minoxil sprey kullandım memnundum ama bırakınca çıkardığı saçlar döküldü dökülüyor.Şimdide 10 gündür daha etkili oldugunu söylediğiniz Haırforte kullanıyorum.Haırforte sprey 1 ml olarak kullanmam gerekiyor ama bi türlü bu oran yeterli olmuyor saçıma..yeterince ıslanmıyor seyrek alanlar..1 buçuk ml kullanmamın keseme zararı dışında bi eksisi olur mu hocam:? seyrek alan fazla çünkü hocam..Bir de ciddi derecede saç çıkarmı hocam.? yani mevcut saçınızın yüzde şu kadarı çıkacak gibi bişey varmı.? Teşekkürler hocam.
  Dr Muharrem Kaya
  1 ml ortalama bir rakam tabiki açıklığın genişliği önemli, daha fazla kullanılabilir. En etkili maddelerden biridir kişiye özel başarıdan söz edilmez ama genel kullanıcılarda başarısı % 85

  • Serdar says:

   Hocam bir de haırforte sadece damlattığım yerdemi etkili olur..Yani masaj yaparak dökmüş olduğum yerin yakın çevresinede temas etmesede etki eder mi.?
   Dr Muharrem Kaya
   Dökülme yoksa doğal olarak etkisi de olmaz, ıslattığınız alanlarda etkilidir.

 260. Hocam bugün xpecia ve hair forte sprey aldım.
  20 yaşındayım sakallarım felan daha cıkmadı xpecia hormonsal zarar vermez değil mi?

  Bir de ben de kafamın sağ tarafında şakak dahil stresten dökülme oldu.
  Minoxil, prp, kortizon iğneleri fayda etmedi.
  Telogen efflivum teshişi konmuştu
  Hair forte buna iyi gelir mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  zarar vermez.denemekten başka seçeneğin yok.

 261. Hairforte sprey xpecia tablet kullanıyorum spreyi tek doz xpecia tableti 2 doz kullanıyorum. Spreyi soldan sağa saçımın ön çizgisine uyguluyorum uygularken elime saç geliyor faza masaj yaptığım içinmi oluyor ? 18 yaşındayım bu ürünleri sürekli kullanmak istiyorum düzenli sürekli kullanırsam saçlarım şimdiki halini koruyabilirmiyim.birde seboderm şampuanda kullanıyorum.babamın ve dayımın saçları var ama alnımız açık.saçlarımı korumam için tavsiyeniz nedir.
  Dr Muharrem Kaya
  Fazla masaj yapmaya gerek yok
  Koruma için bunlar yeterli ve büyük ihtimalle korursunuz

 262. arkadaşlar merhaba şimdi bir ürün keşfettim erkek arkadaşıma kullandırıcam beraberinde xpecia ile birlikte faydasını görürsek burdan bilgilendiricem bugün kullanmaya başlıcak yüzde yüz doğru yorum yapıcam 🙂

 263. Muhammed says:

  Hocam her hair forte sıktığımızda bekledikten sonra yıkamalımıyız çünkü günde iki doz demişsiniz ama hergün iki kere saç yıkansa zarar olmaz mı?
  Dr Muharrem Kaya
  Kullandığınız için yıkamaya gerek yok, o gün yıkayacaksanız yıkayın yoksa yıkamayın

 264. ceyhun says:

  Hocam merhabalar, düzenli olarak 2 senedir ilk 1 sene priorin ondan sonra da eczacımın tavsiyesiyle shen min kullanıyorum, desteklemek için de son 1.5 aydır hair forte sprey kullanmaya başladım…Hapların etkisini gördüm saçlarımda kalınlaşma sağladı ama özellikle shen min daha etkili oldu diyebilirim onu kullanmaya başlayalı özellikle sol şakak bölgemde ilginç bir şekilde saçlar çıkmaya başladı ama işin tuhaf tarafı öbür şakak bölgemde tık yok desem yeridir. Bu arada da tepe ve ön bölgemde biraz seyreklik var diyebilirim bu 2 sene zarfında orada ki açıklık kapanmadı. Hair forte ta gözlemleyebildiğim ise bu süre zarfında, uzamayan saçları özellikle ön taraftaki uzatmaya başladı yani onun etkisiyse ondan da çok memnunum, hocam sorum şu en zor olan bölge ön ve şakak bölgesinde bu saçlar çıkıyorsa, çıkması daha basit olan diğer bölge neden tepki vermiyor, ve hair forte oraları da takviye olarak hareketlendirir mi? iyi günler…
  Dr Muharrem Kaya
  kişisel cevaplar çok değişebiliyor.bu nedenle deneyerek görmekten başka seçenek yok.

 265. Hocam Xp ve hairforteyi 6 aydır kullanıyorum 5.ayda gayet etkisini almaya başlamıştım 1 ay neredeyse dökülme yok denecek kadar azdı 1 aydır dökülme tekrar eski seyrine döndü demekki bu ilaçlarda boş bende genetik dökülme var diyorum ewet bu ürünlerle saç dökülmesini durdurmak mümkün diyorsunuz ondan sonra yok efendim ilaçlar etkisiz kalmıştır diyip içinden siyriliyorsunuz anlamadım kime güvenelim vede hep üstü kapalı cevaplar veriyorsunuz çok merak ediyorum bu msj i yayinlayacakmisiniz anlayamadım
  Dr Muharrem Kaya
  genetik dökülme tedavilerinde bu tür durumlar olabilir.siz ilaçlara cevap almışsınız.bunu yok sayamazsınız.saçınızdaki dökülme faz değişikliğindendir.devam etmeniz halinde tekrar saçlarınız daha sağlıklı bir şekilde çıkacaktır

 266. serdar says:

  Hocam merhabalar.Minoxidil sprey ve haırforte sprey arasında ne fark var.? hangisi daha etkili:? ve her ikisinide bir süre sonra bıraktığımızda çıkarmış olduğu saçlar dökülür mü.? İlgi alakanız ve vereceğiniz cevap için şimdi den teşekkürler ..Saygılar hocam.
  Dr Muharrem Kaya
  bu konuyu defalarca yazdım,minoxidil kanlanmayı arttırır.hairforte kanlanmayı arttırır,lokal olarak DHT yi baskılar,kıl kökü çevresinde koruyucu tabaka oluştrur,içeriğinde ayrıca biotin gibi vitaminlerde vardır.her ikiside bırakıldığı zaman çıkardığı saçlar dökülür

  • Serdar says:

   Peki hocam ben minoxili bıraktığım çıkarmış olduğu saçlar şuan döküldü ve dökülüyor.Tekrar başladığımda,minoxili bıraktığım için dökülen saçlar tekrar çıkar mı.? Saygılar hocam.
   Dr Muharrem Kaya
   çıkar

 267. Hocam dökülme genetikse hairforte kullanmayı bıraktıktan sonra dökülme devam eder mi
  Dr Muharrem kaya
  genetik dökülmede etkili ürünler kullanıldığı sürece etkilidir,tıpkı şeker hastalığında olduğu gibi ,bırakınca saçlarınız dökülür

 268. Hocam hairforte xpecia 4 aydir kullaniyorum minyaturlesmisler daha anca dokulmeye basladi bu normalmi hocam
  Dr Muharrem Kaya
  kişiden kişiye çok farkedebilir.normal

 269. Hocam XP’nin tablet ve harforteyi 6 aydır düzenli kullanıyorum hocam yine sac dökülmesi oluyor normal insanda bile günlük 100 tel dökülme normal deniliyor acaba ilaçları kullanikende günlük 60_70 tel dokulme normalmi yoksa ilaclarmi etkisiz kalıyor. Bende genetik dokulme var ne yapayım hocam yaşim 25
  Dr Muharrem Kaya
  60-70tel dökülme normal.düzenli ilaç kullanırsan istediğin sonuca ulaşabilirsin xpecia tablet ve hairforte spreyi 2 doz kullanmalısın

 270. ayşe says:

  hocam DUPA tipi dökülmede xpecia kullnıyorum 6 aydır dökülmem aynı devam edyo napmalıyım
  Dr Muharrem Kaya
  DUPA da neden belli olmadığı için içeriği zengin bir ürün kullanmanız iyi olur.

 271. Hasan Ay says:

  hocam hairforte mu HGF Plus mı?
  Dr Muharrem Kaya
  her ikiside olabilir,tercih sizin

 272. Funda says:

  İlaca bağlı saç dökülmem var ancak ilacı da kullanmak durumundayım. Çözüm olarak minoxidil verildi, zihinsel karışıklık yaptığından hairforte sprey kullanmaya başladım. Oldukca etkili oldu ancak, tansiyon yukselmesi yapabılır mi diye sormak istedim. Hairforte kullanimiydin 1 hafta sonra taksiyon problemi basladi. Tsk ederim
  Dr Muharrem Kaya
  beklendik bir sorun değil.tansiyon yüksekliğinin nedeni araştırılmalı

 273. furkan says:

  merhabalar hocam genetik erkek tipi dökülmem var 18 gundur panplus kapsül ile hair forte kullanıyorum daha etkili bir ürün varmı
  Dr Muharrem Kaya
  etkili bir ürün,

 274. Semih says:

  Hocam 22 yasindayim 6-7 ay hair forte spry xpecia tablet kullandim öncelerde saclarim dokuldu sonra tekrar geri geldi 1-2 ay ara verdim simdi tekrar basladim ama kaşıntı oluyor saclarim tekrar dokuldu bırakmalimiyim brakirsam ne kullanmalıyım teşekkürler
  Dr Muharrem Kaya
  Bırakmak yerine daha seyrek kullanabilirsiniz.

 275. Kerem says:

  Hocam merhaba daha önceki mesajım yayınlanmadı , bunu cevaplarsınız inşallah.Bu konuda uzman bulmak kolay olmuyor. Ben 2 ay minoksil kullanıp, iyi sonuç almıştım. Fakat sonradan hairfortede doz düşürmek kolay olur diye ona geçtim ve 1 . Haftadan sonra ciddi kaşıntı yaptı. Egzama var çünkü.bir dönem ara verdim tekrar denedim, aynı sonuç.Canım sıkıldı bu duruma , minoksilede tekrar dönmedim.sonra 1.5 ay ilaç kullanmadım ve kazandığım saçlar gitti. Ve yeniden minoksil kullanmaya başladım ,2 ay geçti yine ilaç ciddi etkisini gösterdi. Şimdi sorum ise Minoksille en iyi etkiyi almak için 1 yıl kullanmayı düşünüyorum.Minoksille nasıl doz düşürebilrim. ben deki dht nin etkinliği yüksek değil bu arada. 2. Sorum buda çok önemli benim için. Velevki bir şekilde hairforteye geçtim.Hairforteyle kaldığım yerden , tedaviden devam edebilirmiyim. Hairforte o minoksille kazandığım saçları tekrar döker mi ?sürekli aralarında geçiş yapsam etkinliklerini kaybeder mi ? Hocam lütfen bu iki soruyuda cevaplarmısınız.
  Dr Muharrem Kaya
  Hairforte alerjisi çok seyrektir size denk gelmiş
  Ürün değiştirmek benim aklıma yatmıyor.

 276. murat says:

  merhabalar hocam 26 yaşındayım saçlarım dökülüyor alın taraflarında dökülme var seyrekleşme de doktora gittim genetik dedi genetik olarak dökülen saçlar yeniden çıkar mı tavsiye edebileceğiniz durumlar nelerdir bende baya sıkıntıya yol açtı hergün düşünüyorum giderek kel olaçağım diye bazen uyuyamıyorum bile hocam lütfen yardım edin teşekkürler…
  Dr Muharrem Kaya
  Doğru tedaviyle son iki yılda çıkanların büyük kısmı geri çıkar daha eskiden dökülnler çıkmayabilir.

 277. Merhaba.speyi eczaneden aldım.günde iki kez 5_6 pıs yaparak saç diplerine masaj yapmamı ve saçımı yakamama gerek olmadığını söylediler.çok emin olamadım yukardaki yorumlardan.yıkamam gerekli mi saçımı.
  Dr Muharrem Kaya
  hayır yıkamanız gerekmiyor,yıkamazsanız etkinlik devam edecektir

 278. Ekrem says:

  Hocam Xpress tablet ve hairforteyi 6 aydır düzenli kullanıyorum 5.ayda etkisini göstermeye başlamıştı günde 3 5 tane anca dökülüyor ama son 2 haftadır ilacı sürerken ve tararken arttı saç dökülmesi neden arttı hocam siklasma felanda olmadı çok para harcıyoruz hocam bu ilaçlara ne yapmam gerekiyor
  Dr Muharrem Kaya
  yeterince sıklaşma olmadıysa diğer köklerde fibrozis gelişmiş olabilir.fibrozis oluşan kıl kökleri ilaçlara cevap vermez

  • Ekrem says:

   Hocam soruma eksık cevap vermişsiniz Xpecia tableti ve hairforteyi 6 aydır düzenli olarak kullanıyorum sıklasma olmadı ama 2 haftadır saç dökülmesi arttı 5. ayda 3- 5 tel anca dökülüyordu saç dökülmem neden arttı hocam bu dökülen saçlar tekrar çıkarmı ne yapmam gerekiyor.
   Dr Muharrem Kaya
   dönem değişimi olabilir ya da etkisiz kalmıştır

 279. Hasan says:

  Hocam iyi günler ben bir haftadır hairforte kullanıyorum kafamda kaşıntı ağrı ve kepeklenme oluştu.Acaba ajerjik bir durum mu söz konusu bırakmalımıyım yoksa devam mı etmeliyim. Önere bileceğiniz başka ürün var mı daha önce minoxil kullandım onda da aynı sorun yaşadım.
  Teşekkürler iyi çalışmalar
  Dr Muharrem Kaya
  evet bırakmanız gerekir.günde 2 doz xpecia tablet kullanabilirsiniz

 280. Nesli says:

  Hocam merhaba.bende demir eksikligi var tedavi görüyorum.son 1 yildir saclarim dökülüyor.tepe bolgemde acilma var.25 gundur xpecia tablet kullaniyorum gunde 2 kez.bu tablet yeni saclar cikarir mi.ya da sadece dökulme mi durur?ne zaman fayda gormeye başlarim.ayriyeten biotin kullanmali miyim?simdiden tesekkur ederim.
  Dr Muharrem Kaya
  demir eksikliğine bağlı dökülmede saçlı derinin tüm alanlarından dökülme olur,sadece tepe bölgesinden değil.tepe bölgesinde seyrekliğin oluşması genetik tip dökülmenin olduğunuda düşündürüyor.xpecia tablet hem dökülmeyi durdurur hemde dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlar.biotin gerekmez.ama demir eksikliğini gidermelisiniz

 281. Ekrem polat says:

  Merhaba hocam 2 aydir hair forte sprey i kullanıyorum Sprayi kafamı üst bölgesine tamamen yayiyorum son 20 gündür sadece tepe kısmında 3 yerde kızarıklık ve kabuklar ma oldu sizliyor hatta ben bu Spreye saç ekiminden 15 gün sonra baslamistim yani 2 buçuk ay falan oldu saç ektireli şimdi bu kızarıklık hair forte sprey e alerji olduğum icinmi yoksa 2 buçuk ay önce saç ekitdigim icinmi ara vermeliyim yada tamamen birakmalimiyim şimdiden teşekkür ederim
  Dr Muharrem Kaya
  spreye ara verip günde 2 doz xpecia tablet alabilirsiniz

  • Ekrem polat says:

   Hocam kafamdaki kızarıklık geçince tekrar devam ediyom dimj spreye eğer gene olursa bırakırım tamamen bide ekim yapılan bölgeye zarar vermiş olurmuyum bu şekilde elimden bi kaç ay sonra baslasaydim daha mı iyi olurdu
   Dr Muharrem Kaya
   hayır spreyi kullanma.xpecia tablet alabilirsin

 282. Abdullah says:

  Hocam selamün aleyküm. Bir sorum olacaktı. Minoxil kullanıyorum ama yan etkilerinden korkum var. Hairforteye geçsem nasıl olur? Hangisi daha iyidir size göre? Hem etki anlamında hem de yan etki.
  Dr Muharrem Kaya
  hairforte un içeriği çok daha zengin bu nedenle geçebilirsiniz.ve minoxil allerjisi daha sık görülüyor

 283. Merhabalar.Diyelim ki hairforte kullandık ve saçımız çıktı.Bunu bırakırsak tekrar saçımız dökülür mü?Zararları nelerdir?Saçımız dökülmezse ne kadar süre kullanmamız gerekir?
  Şimdiden teşekkürler.
  Dr Muharrem Kaya
  genetik dökülme ise ne yazıkki dökülür.çıkan saçları korumak için devam etmek zorundasınız

 284. Furkan says:

  merhaba hocam, 19 yaşındayım 1 buçuk senedir başımın üst bölgesinde saçlarımda seyrelme var, kafamda küçüklüğümden beri her kış oluşan egzama var , yazları geçiyor kışları tekrar başlıyor, ketoral şampuan ve momecon losyon ile geçmeye başladı , bunun üzerine hair forte sprey kullansam sorun olurmu , saç dökülmemin önüne geçmek istiyorum , şimdiden teşekkürler
  Dr Muharrem Kaya
  egzamayı spreyler arttırabilir,bu nedenle önermem fakat xpecia tablet kullanabilirsiniz

 285. kıvanç says:

  hocam saçı dipten makasla kesmek saç köklerine zarar verir mi yanmış saçı dipten makasla kestim düzgün bi şekilde çıkar mı yeniden
  Dr Muharrem Kaya
  sorun olmaz

 286. bandidas says:

  hocam ben 22 yaşındayım. erkek tipi saç dökülmesi var alnım iyice açılmaya başladı. daha önce zigavus ve prozinc kullandım fayda alamadım. Hairforte ilk başta saç dökmesi yapar mı? her gün yıkamak zor olduğundan hergün kullanırım bilemiyorum. Hairforte kullansam erkek tipi dökülmeye iyi gelir mi?
  Dr Muharrem Kaya
  minyatürleşmiş kıllar varsa dökülebilir.hairforte dan fayda bekliyorsanız düzenli hergün kullanmanız gerekir

 287. Oğuzhan says:

  Hair forte de kalp çarpıntısı yan etkisi var mı? 6 aydan sonra tek doza düşürebilir miyiz? Set almayı düşünüyorum. Erkek tipi dökülmem var sadece sprey yeter mi
  Dr Muharrem Kaya
  hayır yok.düşebilirsiniz fakat dökülmeniz artarsa tek doz yetmiyor demektir.tekrar iki doza çıkmanız gerekir

 288. Doğuş says:

  Meraba hocam saç dökülmesi için doktora gitmeyi düşünüyorum 1 sene önce sivilce ilacı kullandım ve saçlarım hızlıca dökülmeye başladı on taraf iyice açıldı hair sprey kullanıp üstüne biotin alırsam saçlarımın bir kısmını kazanma şansım varmı bu ilaçları kullanmamin bi faydası olur mu cevabınız için teşekkürler.
  Dr Muharrem Kaya
  sivilce tedavisinde kullanılan ilaçlar biotin eksikliğine oda saç dökülmesine neden olur.yalnız öntaraflarda açılma olması sadece biotin eksikliğini düşündürmez.aynı zamanda erkek tipi dökülmenizde başlamış olabilir.

 289. Kerem says:

  Önceden minoxidil kullandım 2. aydan sonra alerji yapmaya başladı. Sonra 1 ay ara verip tekrar kullanmaya başladın tekrar alerji yaptı. HairFortenin antialerjik ürününü sipariş ettim. Bu da aynı alerjik etkiyi yaptı.( Bu arada firmanın antialerjik ürün göndermediği kanaatindeyim kağıt kutu üzerine anti alerjik yazısını tükenmez kalemle kendileri yazmışlar ve spreyin üstünde herhangi antialerjiktir vs kelimesi geçmiyor ayrıca içeriği de alerjik yapabilen ile aynı.) Tavsiyeniz nedir?
  Dr Muharrem Kaya
  allerjiye sulandırmada kullanılan alkol sıklıkla nedne olur.bu yüzden içerik aynı.maddelerin çözündüü alkol farklı

 290. Kemal says:

  Hocam merhaba 5 aydır günde tek doz bayan hair forte kullanıyorum. Saçlarım eskiye göre az da olsa hala dökülüyor . Geçen sene erkek formunu iki doz kullandım 3 ay boyunca çokta süper bir etki yaptı ama maalesef alerji yaptı kestim baya ara verdim eskisinden beter oldu saçlar gitti. Şu anbayan formunu tek doz kullanıyorum şu an alerji olmuyor iyi ama etki de etmiyor ilk kullandığımda ki etkiyi nasıl yakalarım bir daha? şimdi iki doza başlarsam fayda sağlar mı?
  Dr Muharrem Kaya
  bayan forunu iki doza çıkıp deneyebilirsin

 291. Doğan says:

  Hocam doktora qitim haırf forte revigen sampanı veridi.
  Haır forte kulanmadan önce saçlarıma dokunamıyordum 2 hafta kulandım sonra braktım şimdi aşırı derece dökülme oluyor napmam lazım hocam ..?
  Dr Muharrem Kaya
  dokunmak kastınız nedir anlamadım.genetik dökülme tedavisinde spreyleri kullandığınızda sağluklı saçlar dökülmez.DHT den etkilenen minyatürleşmiş kıllarınız dökülür.bu nedenle şu an yaşadığınız dökülme normal.devam etmeniz halinde dökülen minyatürleşmiş kıllar daha sağlıklı olarak geri gelecektir

 292. Mehmet says:

  Hocam iyi günler , bende yaklaşık 3 4 aydır yoğun derecede dökülme var . doktora gittiğimde hairforte sprey verdi.şimdi benim aklımda bazı soru işaretleri var. Ben bu ilacı biraktigimda ekstra hızlı bi dökülme olur mu? Bu ilacı ne kadar kullanmam gerekir . ornegin 3 ay yeterli mi ? Ya da mesela 3 ay kullandım biraz faydasını gordum sonra bıraktım diyelim tekrar eski haline döner mi? Ve son kez benim saçların çok dokulmus durumda yani hepsinin nerdeyse kökleri gorunuyor . bu ilaç saç çıkarımı yapar mı ? Teşekkürler simdiden
  Dr Muharrem Kaya
  genetik dökülmeniz varsa bıraktığınız zaman hem tedavi ile çıkan saçlar hemde o döneme kadar dökülmesi gereken saçlar hızlı bir şekilde dökülür.bu nedenle iyi karar vermek lazım.genetik dökülme sabırla tedavi isteyen kronik bir hastalık gibidir.

 293. burak says:

  DÜN BİR ŞEY SORDUM VE YAŞADIĞIM BİR DURUMU ANLATTIM XPECİA TABLET İLE İLGİLİ OLARAK, SİLMİŞSİNİZ SİTENİZDEN ?? HAİR FORTE ÜRÜNLERİNİ SÜREKLİ KULLANAN BİRİ OLARAK , DAVRANIŞ ŞEKLİNİZ BU MUDUR BANA ?
  Dr Muharrem Kaya
  henüz yorumunuzu görmedim.birkaç gündür yoğunluktan ilgilenemiyorum.

 294. Serkan bozkurt says:

  Hocamm merhabalar yaklasik 1 aydir kullaniyorum h.spreyi ama cok kasinma yapiyor ne yapmami onerirsinz baska bir altrnetifi yok mu minoxil de bu şekilde kasinma yapar mi acaba sampuan da sebo.kullanyrum ama cozum olmadi….
  Dr Muharrem Kaya
  allerjik reaksiyona neden olmuş.bırakmanız gerekir.minoxil hairforte spreyden daha sık allerjik reaksiyona neden oluyor.ama deneyebilirsiniz

 295. Ekrem says:

  Hocam xpeciatableti ve hairforte yi 3 aydır kullanıyorum ve dokulmem yeni yeni durdu ama saci üstten fotoğrafladım ama kullanmadan önceki seyreklikte hiçbir kapanma yok ve sacin diplerinden gorukuyor etkisi bukadarmi hocam seyrek likte etkisi yokmu varsa seyrek lik nezaman kapanır yaşım 24
  Dr Muharrem Kaya
  6 ayı tamamlayın.kıl kökü yoksa yapacak bişi yok ama yinede saç kaliteniz artacaktır

 296. Ozan says:

  Hocam hairforte ile minoksil arasında ki fark ne minoksil bildiğim kadarıyla sürekli kullanmamız lazımmis hairforte bir sure sonra birakbiliyormuyuz hangisini önerirsiniz 22 yasindayim genetik dokulme var
  Dr Muharrem Kaya
  her ikisinide sürekli kullanmak gerekyor.minoxil günde iki defa kullanmak gerekiyor.hairfortede DHT düzeyinize göre günde tek kullanıma düşebilirsiniz.birde minoxile oranla i.eriği zengin

 297. Fatos says:

  Hocam merhaba sacimda olusan kabuklanmadan dolayi hair forte birakmak zorunda kaldim ama kullandigim sure icinde yok denecek kadar az dokuluyordu. Cok iyi geliordu. Birakinca asiri sekilde dokulmeye basladi kabuklanmaya ragmen kullansam sorun olur mu xpexia tek basina yeterli olmuyor
  Dr Muharrem Kaya
  hairforte spreyin antiallerjik olanını firmadan temin edebilirsiniz

 298. Erkan says:

  Tepe bölgesinde 2 aylık süreçte aşırı dökülme oldu Xpecia ve hairforte + HP biotin 5mg siparişi verdim
  3 ürün aynı anda kullanım için uygun mudur?
  Dr Muharrem Kaya
  kullanılabilir.ama xpecianın içeriğinde zaten biotin var

  • YAPRAK says:

   Hocam merhabalar, 2 aydan beri saç dökülmem arrtı saçlarımın seyereldiğini farkediyorum. yaklaşık bir yıldır demirim düşüktü tedavi görüyordum. hair forte sprey ve expecia tablet kullanıyorum ayrıca sampuan olarak zigavus sarımsaklı sampuan kullanıyorum biraz kepek yaptı, ama hangisi bilmiyorum sorum şu spreyi sadece alın kısmındakı bölgeye sürüyorum ama genel saç dökülmem var tüm diplerimi sürmeliyim? sprey 3 hafta olmasına rağmen bitti bu normalmi çokmu kullanmışım bilgi verirseniz sevinirim… iyi çalışmalar..
   Dr Muharrem Kaya
   öncelikle demir eksikliği tedavisi almalısın.saç dökülmenin asıl nedeni o çünkü.spreyi sadece saç diplerine uygulamalısın.saçınada uygularsan çabuk biter.hairforte sprey ve xpecia saçınızı destekler,daha kısa sürede çıkmasını sağlar ama asıl nedeni ortadan kaldırmaz

 299. Eren says:

  Xpecia ve hairforte spreyi beraber kullanıyorum aşırı derecede kepek yaptı kafamı bir sallasam millet kar yağıyor sanacak ne yapmalıyım
  Dr.Muharrem Kaya
  spreyler kepek yapabiliyor.çok rahatsızsanız bırakabilirsiniz,yada seboderm şampuanla kullanmayı deneyebilirsiniz

 300. emre says:

  Hocam Merhaba bundan 1-2 ay önce veya daha kısa süre önce sacimin on bölgesinde küçük bir yeri sivri bir yere vurmustum ve o gün orada yanma olmuştu ama hiç umursamadim bugün dikkatlice inceledigimde oranın hafif boş olduğunu gördüm bu normal mi kaç ayda geri gelir ? Şimdiye gelmesi lazimmiydi ?
  Dr.Muharem Kaya
  4-6 ayda çıkması gerekir

 301. Dilek says:

  37 yaşındayım çocukluğumdan beri erkek tipi saç dökümem var, dr teşhisi. Hiç bir hormonal bozukluğum yok, ön ve kulak üstü kısımlarda uzun vadede farkedilen seyrelme, annemde de aynı tip dokülme var. Yıllardır denemediğim çok az şey kaldı. Bu sitede yorumları okuyup denemek için xpecia,sawpoo ve hair forte setini aldım . 3 . günde yoğun allerji yaptı, isilik gibi küçük sivilceler alnıma kadar indi, kaşınıyor ve en kötüsü tepe bölgemde uyuşukluk sabahtan beri geçmedi. Bugün ilaçların hepsini kestim yuzlerce lira verdiğim ilaçları birazdan çöpe dökeceğim. Şu anda sinirden ağlıyorum. Bu insanlara yazık günah, insanların sağlığıyla bu kadar kolay oynanmaz. Size tavsiyem iyi bir dra görünün. Benim gibi aptallık etmeyin:/
  Dr.Muharem Kaya
  Sizinki “pazardan çilek, domates karpuz aldım allerji oldum hepsini çöpe attım” gibi bir yorum olmuş, çileğe alerji oldunzsa onu atın domatesin karpuzun suçu ne. İçlerinden birine alerji oldunuzsa diğerlerini neden atıyorsunuz anlamadım. İnsanlarda su ve hava dışında herşeye alerji olabiliyor, ekmek alerjisi olan bile var 🙂 Sprey kullanmadan diğerlerini kullanabilirsiniz.

 302. Hocam saçlarımızı usturaya vurduğumuzda olan saçlarımızda kalite artışı olurmu ?
  Dr Muharrem Kaya
  sistemik bir hastalık,genetik bir sorun varsa düzelme olmaz.ama saçlarınızın uçları yıpranmışsa iyi olur

 303. mehmet says:

  hocam iyi akşamlar saçımda egzema var ne yaptıysam geçmedi hala kaşınıyor seboreik dermatit de olabilir hiç bir türlü geçmiyor fakat ben sawpoo kullansam çok sıkıntı yaşarmıyım ?
  Dr Muharrem Kaya
  sawpoo değil sseboderm şampuan kullanmalısın

 304. Halil says:

  Hocam 75.günümdeyim hairforte ve xpeciatableti tableti hiç aksatmadan kullanıyorum saç dökülmesi hala durmadı ve seyrek bolgelere de siklasma olmadı galiba bu ürünlerde faydasız kullanmadan önce bukadar dökülmuyordu dokulmemde erkek tipi yaş 24 daha kötü olur diye korkmuyor değilim bırakayimmi hocam bu ürünleri biraz daha açıklayıcı yazarsaniz sevinirim
  Dr Muharrem Kaya
  bazı kişilerde cevap 3 ayı bulabiliyor.bu kadar süre kullanmışsın sabırlı ol hiç olmazsa 3 ayı tamamla.

 305. Ahmet can says:

  Merhabalar hocam. Ben yoğunluk sebebiyle hairforte spreyi bir ay boyunca günde sadece bir kez kullandım. Bu bir soruna neden olur mu? Veya süreci nasıl etkiler? Teşekkür ederim şimdiden.
  Dr Muharrem Kaya
  süreci uzatır

 306. hairforte antialerjik ürünü sipariş verdim de acaba diğeriyle aynı etkiye mi sahip…
  Dr Muharrem Kaya
  evet

 307. hocam bu hairforte eczanelerde yok nerden alabilirim…
  Dr Muharrem Kaya
  hairpharmanın ürüdür,direkte firmanın internet sitesinden yada telefonla sipariş verebilirsin.eczacınızada söylerseniz getirtebilir

 308. burak says:

  hocam sizden allah rızası için yardım istiyorum.17-18 yaşlarında hiç dökülme olmadan saçımın sadece şakak kısımları hafif bir şekilde gerilemeye başladı .Ama şuan 21 bitti 22 den gün aldım saçımın ön tarafı M şeklinde oldu ama diğer yerlerde en ufak kalite kaybı dökülme yok uzun zaten 10-15 cm diğer yerler.ailesel saç çizgisine kadar gerilediğini düşünüyorum yani dayıların dedemin(dedem 75 yaşında saç çizgisi m tipi dayılar hepsi 50 yaşın üstü 4 ünde sıfır gram dökülme yok yani düz saç çizigisi 4 ünde şakakları m tipi benimki gibi.)saç tipi gibi oldu.Baba tarafında zaten en ufak dökülme yok.ne yapmalıyım sizce?Bu yaşta dayılarım gibi saç çizgim oldu bu normal mi daha fazla açılır mı?
  Dr Muharrem Kaya
  normal.ailesel özellikleri kazandıysa açılması beklenmez

 309. Saltuk Baran says:

  Merhabalar hocam sorum su olucak hairforte yi gunde 2 kez uygulyrm ve saclarmi 2 gunde 1 yıkıyorum ilaci kullanrken saclarmi hergun yikmaliymiyim yani her uygunlansta sacin temiz mi olmasi gerekir hocam….
  Dr Muharrem Kaya
  hayır gerekmez

 310. Hocam merhaba daha öncede soru sormuştum glaat yaptıralı 6 ay oldu zararlı oldugunu ögrendim ve saclarımı 3 numaraya vurdurdum hairforte spreyi sacın ön kısmına uyguluyorum sacımın ön sağ bolgesinde hafif seyrelme oldu ilk 3 ay 2 doz kullandım artık tek doz kullanıyorum birde hairforteyle xpecia tablete aynı anda başladım günde 2 doz xpecia tabley tok karna kullanıyorum glaat tehlikesi gecmismidir bu 2 ürünü 6 aydır düzenli kullanıyorum ama kendimi tedirgin hissediyorum sadece sacımın ön sol tarafında hafif seyrelme oldu kimse farkedemiyor sadece ben farkediyorum sizin tavsiyeniz nedir.
  Dr Muharrem Kaya
  glatta bağlı ise seyreklik artık bırakabilirsin,kullandığın ürünleri

 311. Fatih says:

  merhaba hocam 20 yaşındayım erkek tipi dökülme var. kafamda aşırı derecede kepek ve pullu kepekler var. aynı zamanda çok kaşınıyor.saçlarım çok seyreldi dipleri görünüyor. 4 aydır propecia kullandım ama fazla bir faydasını görmedim.şakak bölgeleri gün geçtikçe geriye gidiyor. seyrelmeyi ve kepeği gidermek için ne yapmam lazım lütfen yardım edin
  Dr Muharrem Kaya
  öncelikle seboreik dermatiti tedavi etmelisin.saçın kalite kaybederk dökülmesine neden olabilir.climbazol içeren seboderm şampuan ve dermotto losyon kullanabilirsin

 312. Hocam 2 aydır hairforte ve xpeciatableti düzenli olarak kullaniyorum 65. günümdeyim son 2 haftadır saç derimde yumusak bir topaklanma oluştu elimde kaldırdığımda beyazımsi deri kavlagi ve bununla birlikte saç dokuntusu oluyor ne yapmam gerekiyor hocam saçlar zaten seyrek
  Dr Muharrem Kaya
  gerek saç ekimi gerek ilaç tedavisi sonuçları için çok erken.sabırlı olman gerekir

 313. BATUHAN says:

  Hocam bende genetık dökülme var fakat yavaş yavaş dokuluyor haır forte kullanmaya başladım 3 gun oldu soracağım sukı ben haır forte bıraktığım zaman saclarımın dokulmesınde spreyden kaynaklanan bır sac dökülme hızlanması olurmu
  Dr Muharrem Kaya
  hayır sprey nedneiyle olmaz.fakat DHT nedeniyle dökülme olacaktır

  • Ali Kemal Uslu says:

   İyi günler doktor bey, ben hair forte sprey kullanıyorum. Çoğu zaman başımı yıkamadan yatıyorum. Bunun bir sorun oluşturma ihtimali varmı bunu öğrenmek istiyorum teşekkür ederim
   Dr Muharrem kaya
   hayır oluşturmaz.etkinlik devam eder

 314. ozan91 says:

  Hocam merhabalar iyi çalışmalar yaklaşık 1 yili aşkındır haorforte sprey kullanıyorum beraberinde xpecia tablet yanlız 20 gindur ekstra dökülme oldu ve saclarim gayet seyreldi ne yapmalıyım hocam spreyi fazla sıkmam ile alakalı olabilir mi … O dökülen saçlar kullanmaya devam edersem geri cikarmi
  Dr Muharrem Kaya
  dönemsel yada mevsimsel dökülme olabilir.kullanmaya devam edersen çıkacaktır

 315. ozan91 says:

  hocam merhabalar iyi calismalar hairforte sprey yeni dokulmus saclari duzenli kullandigimzda geri cikarma imkani varmidir
  Dr Muharrem Kaya
  çıkarması beklenir

 316. Ahmet says:

  Hocam ismim ahmet saçla ilgili hastaneye gitim bana hair forte yanında sowpo adlı bir şampuan yazdı 6 aydır kulanıyorum memnunum demek istediğim hair forte yi bıraksam şampuanla devam etsem saçım eskisi gibi olurmu yoksa sağlamlığını korurmu saçımın önkısımıda uzamıyor çok geç uzuyor bunun için neyapmalıyım saygılar
  Dr Muharrem Kaya
  genetik tip dökülmen varsa kullandığın ürünü bırakırsan saçların dökülür.ek olarak xpecia tablet kullanabilirsin

 317. Deniz says:

  Hocam merhaba,

  Bende erkek tipi dökülme var. İlaç olduğu için Xpecia kullanmak istemiyorum sadece Hairforte kullansam sonuç alabilir miyim?
  Dr Muharrem Kaya
  xpecianın içeriğinde saçı oluşturan maddeler ve bitkiseller var ilaç değil,gıda takviyesi şeklindedir.sadece hairforte kullanabilirsiniz.ama ikisi birlikte başarı daha yüksek olur

 318. Alaaddin says:

  Merabalar hocam
  Hocam ben 20 yaşındayım saçların alın bölgesinde kenarlarda açılma önlerde ise seyrelme var. Yani V şeklinde oldu ama bu saç dökülmelerine karşı hiç bir ilaçta kullanmadım ve biraz araştırma yaparken bu siteyi gördüm size sormak istiyorum
  Ailede anne ve baba tarafında da var genetik yani ama ben saçlarımın çıkmasını istiyorum bunun için ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun cevabınızı dört gözle bekliyorum.
  Dr Muharrem Kaya
  procapil içeren hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

 319. 1 hocam bu hairforte saçkıran tedavisinde de kullanılır mı ?
  2 hocam ben minoxil kullanıyodum 2. ayda alerji yptı hairfortede yapar mı?
  Dr Muharrem Kaya
  saçlar çıkmaya başladıktan sonra kullanılabilir.ama asıl tedavi edici ilaç sadbedir.minoxil allerjidi iyileşmeden hairforte u denemeyin

 320. hocam elimde egzama var bu egzamaya yatkın oldugumu gösterirmi hairforte ve xpeciayı kullanmaya devam etmek riskli olurmu ama basımda egzama yok heralde
  Dr Muharrem Kaya
  egzamaya neden olan maddeler farklılık gösterir.bu nednele bir yorum yapmak zor

 321. hocam msj yazıyorum cevaplamıyorsunuz bu hairforte antialerjik ürünü diğeriyle aynı mı ve yan etkisi var mı?
  Dr Muharrem Kaya
  sanırım firma artık antiallerik olan ürünü çıkarmıyor

 322. Hocam21 yasindayim.2,5 aydir hairforte kullaniyorum dokulme durdu ve açilan yerlerde tuylenme var ancak tamamen dokulmenin olmadigi sadece seyrelmis olan yerlerin siklasmasi icin ortalama kac ay kullanmak gerek?
  Dr Muharrem Kaya
  genetik dökülmede saçının varolmasını istediğin sürece ilaç kullanmak zorundasın

 323. Merhaba hocam bende 1 yıldan beri saç dökülmesi var kulak üstünde seyrelme var ve tepe bölgesinde hocam ailemde dedelerimin dedesinde bile saç dökülmesi yok ne yapmalıyım yardım ederseniz sevinirim
  Dr Muharrem Kaya
  ailede gerçekten hiç kellik yoksa öncelikle nedenini araştırmalısın sonra ona yönelik tedavi almalısın

  • ömer says:

   Hocam diyet yapmistim 2 ayda 20 kilo verdim sorunun bu olacağını düşünüyorum ne yapmalıyım xpecia tablet kullanıyorum günde iki talep başka bişi yapmalımiyım hocam bide şampuan onerebilirmsniz saçlarım kepeklenip yaglaniyo
   Dr Muharrem Kaya
   yinede dökülmenizin tipi belirlense iyi olur.seboderm şampuan kullanabilirsiniz

 324. Hocam xpecia tablet ve hairforte yi düzenli olarak 2 aydır kullanıyorum dökülme durmadı ve üst bölgelerin diplerinden görülecek şekilde seyrek dökülme nezaman duracak hocam ve yaşım 24 bu üst bölgedeki seyrekilkler kesin olarak kapanırmi dökülme durmaza 3.ayin sonunda bırakmayi düşünüyorum sadece minyaturlesenler değil Uzun saçlarda dökülüyor bunları kullanmadan önce sacim fazla dokulmuyordu
  Dr Muharrem Kaya
  zaman zaman saç dökülmesi ataklar gösterir.saç dökülmesi tedavisinin en önemli unsuru sabırlı olmaktır.3. aydan itibaren yeni gelen saçları görebileceğini düşünüyorum.bugünlerde yakından net olarak fotoğrafla,3.ayın sonunda tekrar fotoğraf çekerek kıyasla

 325. Saçlarıma glaat yaptırdım hair forte sprey ve xpecia tablet kullanıyorum saçlarımı usturayla kazıtsam etkisi gecermi ? Kazıtıp hairforte spreyi uygulasam daha etkili olurmu
  Dr Muharrem Kaya
  daha etkili demek doğru değil.her alana daha kolay uygulanır ve ilaç kaybı olmaz ,ekonomik olur

 326. seyitali says:

  Hocam iyi günler. Ben 2 aydır xpecia tablet ve hair forte spreyi kullandım günde 2 kere. Dökülmem hissedilir derecede azaldı. 3. ayımda ikisinide Tek doza düşürmelimiyim ? yoksa bir ay daha 2 doz mu kullanmalıyım ?
  Dr Muharrem Kaya
  3. aydada 2 doz kullanmalısın.sonra tek doza düşürebilirsin ama saçını yakından takip et eğer tek doza düştüğünde dökülme artarsa yetersiz kalıyor demektir,2 doza çıkmalısın

 327. sissuer says:

  Hocam ben xpecia ve hairforte kullaniyorum yorumlarda hairforte kullananlarin cogunun kasinti ve pullanma sikayyeti var acaba bu durum kullanan herkeste olacakmi ve eger bendede olursa ne yapmam gerekir
  Dr Muharrem Kaya
  herkeste kaşıntı pullanma olmaz.hassas kişilerde görülür.olursa kullanımı bırakmanız gerekir

 328. Hasan Göktürk says:

  hocam ben yaklaşık 10 gündür hair forte sprey ve günde iki kez xpecia tablet alıyorum. saçlarımda kepeklenme ve kaşıntı oluştu. ne yapmam gerekir bir tavsiyede bulunurmusunuz?
  Dr Muharrem Kaya
  spreye hassasiyetin olabilir.şikayetlerin çok rahatsız edici ise bırakmalısın

 329. Merabalar hocam. İki aydır minoxil sprey kullanıyorum. Acaba daha etkili olsun diye hair forte spreyide beraberinde kullansam mı. Sabah minoxil aksam hair forte kullansam ikisinin etkisindende yararlanmıs olurmuyum yoksa zararlı mı olur hocam
  Dr Muharrem Kaya
  kullanabilirsin

 330. Merhaba
  Hair forte kullanmak vücudun başka yerlerinde de tüylenmeye sebep olur mu?
  Dr Muharrem Kaya
  olmaz

 331. Hocam yaklaşık 10 aydır hair forte spreyi düzenli kullanıyorum dökülme normal seviyelere indi ama saç kalitesinde ve sıklığında fazla bir değişim göremedim.. Hair forte sprey yanında günde tek doz xpecia veya biotin tablet alsam ne kadar faydası olur ? Teşekkür ederim
  Dr Muharrem Kaya
  faydası olur.kullanmalısın

 332. Cankaya says:

  Merhaba hocam eğer hair forte erkek ürününün kullanılmasının bırakılması durumunda saçlardaki dökülme şiddetlenebilir mi?
  Dr Muharrem Kaya
  evet çünkü DHT den hairforte un koruduğu saçların koruması ortadan kalkacağı için dökülür

 333. çağdaş says:

  merhaba. ben 1 yıldır minoxil kullanıyorum. 1 aydır da xpecia tablet. minoxili bırakıp hair forteye geçsem minoxilin çıkardığı saçlar dökülür mü? sizce minoxile devam mı etmeliyim yoksa hair forteye geçeyim mi?
  Dr Muharrem Kaya
  dökülmez.minoxillede devam edebilirsin

 334. Hocam merhaba 3,5 aydır günde tek doz hair forte kullanıyorum dökülmem durdu ama artış olmadı. Bu kadar mı etkisi yoksa katarak devam mı edecek?
  Dr Muharrem Kaya
  beraberinde xpecia tablet kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız

 335. yasemin says:

  Hayırlı günler hocam.. Ben 40 yaşındayım..Saçlarım çok dökülüyyor.bir çok kez dermotoluğa gittim erkek tipi ,genetik dediler..ilaçları kullandım dökülme biraz azalsada durmadı..yaklaşık bir sene önce sizin sayfanızı okudum HAİR FORTE VE XPECİA yı kullanmaya başladım yeni saçlar çıksada fazla büyümeden dökülüyorlar .3 ay önce eczanenin tavsiyesiyle minoxil %5,supradyn,premium kullanmaya başladım.ayrıca b12 iğne bepanten iğnesi vurduruyorum. xpeciayı teke indirdim saçlardaki dökülme azalsada bazan çok yoğun oluyor ( ayda bir)…yeni çıkan saçlar ise fazla büyümeden dökülüyor yani hocam saç dökülme hayatım boyunca olacak ben ise herşeyi deniyorum durduramazsamda azaltmak yeni çıkan saçlar dayansın istiyorum.sizce en doğru tedaviyi nasıl yapmalıyım ?.. lütfen yardım edin..SAYGILARIMLA..
  Dr Muharrem Kaya
  xpecia yerine menopecia kullanmanızı öneririm

 336. Ve ürünü başımın yanlarına önüne arkasına da kullanmama rağmen sadece üst tarafı kaşınıyor. Şampuan olarak da sawpoo kullanıyorum. Acaba çok ürün kullanıyor yediremiyor olabilir miyim, ıslak kaldığından mı kaşınıyor bu kadar?
  Dr.Muharrem Kaya
  tepe kısmınızda egzama olabilir.eğer egzama varsa sprey kullanımını kesmelisiniz.eğer allerjiniz olsaydı yanlarda kaşınırdı

 337. Hocam benim sacimin on bolgesi acik ve ustlerdende dipleri gorukecek sekilde seyrelmeler var hairforte kullanmadan once dokulme cok azdi 1 aydir kullaniyoyorum 100 telinde ustuunde hattta ense bolgesinde bile cok dokulme oluyor dokulen saclar cikarmi hocam
  Dr Muharrem Kaya
  minyatürleşmiş kalite kaybetmiş kıllar dökülür.daha sonra sağlıklı ve dayanıklı kıl kökleri gelir

 338. Deniz says:

  Merhabalar. 18 yaşındayım geçici bir dönem dökülme problemi yaşıyorum doktor hairfortu verdi kullanmaya başladım. Fakat bu ilaç saça bir nevi bağımlılık mı yapıyor onsuz bir süre sonra iyileşicekken onu kullanıp bırakınca sonuç daha mı kötü olur bıraktığım için? Şimdiden teşekkürler:)
  Dr Muharrem Kaya
  dökülme nedeniniz genetik değilse bıraktığınızda dökülme olmaz

 339. Hocam hairforte sprey kullanmaya baslayali 4 ay oldu ilk 3 ay sonunda sakak bolgedeki incelmis saclarimda uzama ve kalinlasma oldu. Fakat son 1 ay o bolgedeki saclarin yine eski haline dondugunu goruyorum. Gunde iki defa ve her gun kullaniyorum. Bunun nedeni ne olabilir? Tesekkurler.
  Dr Muharrem Kaya
  bu beklendik bir sonuç değil.ek bir sorun olabilir,dermatologa görünün

 340. Selamalr hocam ben yaklaşık 9 ay önce saç ektirdim iyi gidiyordu fakat aşırı bir dökülme başladı doktor um bana Hairforte spry ve Xpecia tablet önerdi 1 aydır kullanıyorum ilk hafta iyi idi sonra dökülme daha cok azı ve ekilen saçlarda da dağil döküme korkuç başladı akıyor su gibi resmen 100 telin bile uzerinde bir dökülme bu tabi hafif bir kepeklenmede başladı sac üzerinde görülmüyor ama elle sallayınca tişörte baya geliyor beyaz beyaz hafifde kaşıntı var öneriniz nedir .
  Dr Muharrem Kaya
  saçlarınızda beslenme artacağı için daha önceki cansız saçlarda dökülme olabilir.normal.devam etmeniz durumunda sağlıklı kalıcı saçlarınız daha iyi şekilde gelecektir

 341. Ahmet says:

  Hocam iyi günler xpecia tablet ile balık yağı hapı kullanmamın bir sakıncası olur mu
  Dr Muharrem Kaya
  sorun olmaz

 342. Hocam ben glaat saç düzlestirici kullandım saçımın ön tarafında seyrelme oldu hairforte sprey ve xpecia tablet kullanıyorum etkisini ne kadar sürede görürüm kullanmaya başladıgımdan neri sanki dökülme arttı normal midir tavsiyeniz nedir
  Dr Muharrem Kaya
  saç dökülmeniz arttıysa sizde genetik dökülmede vardır.normal.düzenli kullanımla 3. ay civarı artık saçlarınızın dökülmediğini ve daha sağlıklı saçların geldiğini göreceksiniz

 343. MAHMUT says:

  HOCAM HAIRFORTEYI KULLANDIM 2 HAFTA BIRAKTIM SU AN ACAYIP SACIM DOKULUYOR DEVAM EDEYIM MI YIK SA BIRAKAYIM MI NE OLUR YARDIM EDIN
  Dr Muharrem Kaya
  varolan saçlarını korumak istiyorsan kullanman gerekir

 344. Emrah says:

  Merhaba Doktor bey, 3 yıl önce kafam kaşıntı yaptı. Okul doktoruna gittim bana adını hatırlamadığım damla ilacıni verdi kaşınan yere sür dedi. Varsa ilaçtan sonra da saf zeytinyağı dök dedi. Ben de ilacı kullandıktan sonra zeytinyağı döktüm çıs diye ses duydum bir tepkime oldu sanırım sonra hemen kafamı yikadim. Aradan 4 ay geçti kafamda kaşınan yerin kellestigini farkettim. Hastaneye gittim doktor strese bağlı liken hastalığı dedi. Yapacak bir şey yok dedi. Askere gidince ordaki doktora gittim o doktor da farklı bir hastalık ismi söyledi hatırlayamıyorum. Ama bana saç hücresi ölmüş saç ektirsen de bir faydası olmaz dedi. Şuan hiç kaşıntı yok. Bundan sonra daha fazla dökülmemesi için bana ne önerebilirsiniz?
  Dr Muharrem Kaya
  bir uzmanın görüp değerlendirmesi gerekir.

 345. Seyit ali says:

  hocam iyi günler. Hair forte kullanmaya başlayalı 3 gün oldu ve başımda pullanma yapti. Bu pullanmayı nasıl giderebilirim yada ürünü bırakmalımıyım ?
  Dr Muharrem Kaya
  3 gün pullanma için çok erken.bırakab

 346. eylül says:

  merhabalar hocam dediğiniz gibi hair forte kullanmaya başladım yalnız bir sorum olucak ..benim saçım özellikle arka kısmında dökülme var açılmalar var buna faydassı olurmu ?psikolojim iyice bozdu …ayrıca son bı aydır saçlarımda kaşıntı var ..yoğun kepek var bunun için öneriniz varmı defne sabununa basladım bugün ..ilginiz için şimdiden teşekkür ederim iyi günler..
  Dr Muharrem Kaya
  tepe kısmında seboreik dermatit tarif ediyorsunuz bu durumda hairforte sprey kullanmamanız gerkeiyor

 347. iyi günler hocam 20 gun önce sac ekimi yaptırdım bundan sonra ne önerirsiniz hem ekilen saclar için hemde mevcut saclarımın dökülmemesi için ben suan xpecia tablet ve 5 mg biotin kullanmaya basladım ayrıca baska bişey kullanmama gerek var mı önerdiğiniz xpecia kullanıyoum spreye gerek var mı
  Dr Muharrem Kaya
  kullansan daha iyi sonuç alırsın

 348. Muhammet says:

  Merhabalar hocam bugün cildiyeye göründüm doktor egzama olduğunu söyledi ama bende ciddi bir kaşıntı veya kabuklanma yok çok bi rahatsızlılta duymuyorum acaba yanlış teşhis olabilir mi sadece kepeklenme ve az kaşıntım var bana advanton krem ve keterol şampuan yazdı bunların yanında hairforte sprey kullanabilirmiyim 3 aylık kutu almıştım
  Dr Muharrem Kaya
  dermatit varsa sprey kullanmamalısınız şikaetleri arttırır.

  • Muhammet says:

   Peki hocam egzama stresten dolayı çıkmış olabilir egzamayı tedavi ettikten sonra kullanabilirmiyim sprey
   Dr Muharrem Kaya
   kullanmanı önermem

 349. Süleyman says:

  Hocam merhaba 1 hafta oldu doktora gittim b12 DODEX igne verdi yaninda sabah aksam kullanicagim XPECİA hap HAIRFORTE sprey ve SAWPOO sampuan verdi.ilk gun igne vuruldum ve sabah aksam hap ve spreyi duzenli bi sekilde kullaniyorum sampuaani ise 2 gunde bir kullaniyorum.fakat saclarimda daha cok dokulme olmaya basladi.Elimi sacima surmeye korkar oldum spreyi surdukten sonra masaj yapinca elim sac doluyo saclarimda daha cok acilma oldu.Doktorumu aradim ilk once dokulmeler fazlasacak ölü kökler dokulecek zamanla yerine tekrar saclar cikicak dedi psikolojik olarak cok kotu durumdayim sizce ne yapabilirim hocam yardiminizi bekliyorum..Tesekkur ederim saygilar..

  Cevapla
  Dr Muharrem Kaya
  kalite kaybeden saçların ilk 3 aylık dönemde dökülmesi normal.düzenli bir şekilde kullanmaya devam edin,sağlıklı saçlar çıkacaktır

 350. Mustafa says:

  Hocam iyi gunler hair forte spreyi 3 aydir surekli kullaniyorum cok memnunum da benim sorum ben jöle wax gibi sac sekillendiricisi kullanmak istiyorum . kullanabilir miyim? Veya kac saat sonra kullanmam lazim hemen sonra kullanabilir miyim? Son sorum hocam bitkisel jöle varmis bunun saca zarari olur mu?cok tesekkur ederim hocam
  Dr Muharrem Kaya
  saç diplerine uygulamadıktan ve günlük yıkadıktan sonra sorun olmaz

 351. Muhammet says:

  Hocam merhabalar daha öncede yazdım gelmedi heralde ben ilk 3 ay düzenli ikiser defa hairforte ve xpecia kullandïm sonra ikisinide günde bire düşürüp 6.aya kadar devam ettim şu an 6. Ayım bitmek üzere ve xpeciayı bıraktım sadece hairforte kullanıyorum ama saçlarım bu aralar çok dökülüyor ne yapmamı önerirsiniz bu arada B12 eksikliğide çıktı kanımda hocam
  Dr.Muharrem Kaya
  B12 desteği almalısınız.DHT düzeyi yüksek olanlarda günde tek doz yeterli olmayabiliyor,bu nedenle de olabilir,B12 eksikliğinede bağlı olabilir.hem teke düşürüp hem de xpeciayıda bıraktığınız içinde olabilir.B12 düzeyiniz yükseldikten sonra tekrar teke düşürmeyi deneyin.

 352. Merhaba Hocam
  Tavsiyeniz üzerine haır forte aldım zaten saçlarım var amacım kalınlaştırmak,şimdi saçımdaki önleri sprey sıkarken ben elimle her yere yediriyorum saçlarıma zararı olmaz dimi bu konu hakkında aydınlatırsanız sevinirim.
  iyi çalışmalar
  Dr.Muharrem Kaya
  sadece ekonomik kayıp olur.saça değil saçlı deriye uygulayın

 353. Merhaba hocam,sizden acil cevap isteyeceğim bir soru soracağım.3 ay günde iki kez hair forte kullandım,şuan 3 ayım doldu,gözle görülür olumlu etkilerini aldım,şimdi kalan 3 ayda günde tek doz deniyor ya,ben tek doz değil de yine çift doz devam etsem daha fazla sonuç alırmıyım? Yoksa tek doza düşürmem mecburimidir ,bu saatten sonra tek doz mu devam etmem gerekir,Ben olabildiğince maksimum sonuç almak istiyorum da.
  Dr.Muharrem Kaya
  tek doza düşebilirsin ama dökülme olursa tekrar 2 doz kullanman gerekebilir.bazen DHT çok yüksek olduğu durumlarda 2 doz devam etmek gerekiyor.sen bilirsin.riske atmamış olursun

 354. Mustafa says:

  Hocam benim sacim da cok bir dokulme yok sadece yanlarda cok az azalma var ama genetik dokulme olabilir suan önlem icin ne kullanmaliyim
  Dr.Muharrem Kaya
  xpecia tablet başlayabilirsin

  • Mustafa says:

   mediobiotin kullanıyorum hocam xpeciaya mi geçiyim
   Dr.Muharrem Kaya
   içeriği daha zengin geçebilirsin

 355. Burhan says:

  Hocam sadece saçımı suyla yıkasam mahzuru varmı şampuan yıkamasam sorun olurmu onuda cevabını alsaydım ona göre gönlün rahatlığıyla kafamı yıkayım 🙂
  Dr.Muharrem Kaya
  sadece suyla yıkayabilirsin.

 356. Burhan says:

  Merhaba hocam haırforte sprey kullanıyorum bir haftadır.ilahi saçımı yıkamak şartmı gün içerisinde 2 gün yada 3 gün sonra yıkarsak mahzuru olurmu saça zarar verirmi saçı sadece suyla yıkayıp durulursam sıkıntı durum oluşurmu iyi çalışmalar
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır yıkamak gerekmiyor

 357. Hocam merhabalar yaklasik 11 aydir minoxil kullaniyorum. Son aylarda sakak bolgelerimde kepege benzer beyaz seyler goruyorum. Hair forte ye gecmeyi dusunuyorum. Fakat hair forte daha kotu yapar diye korkuyorum ayni zamanda xpecia tablete basliycam.Yazilarinizda zaman ilerledikce minoxil sadece lokal kanlanma yapar etkisi azalir demissiniz.haziranda minoxil kullanimim 12 ay olucak. Sizce hair forteye gecmelimiyim.
  Dr.Muharrem Kaya
  geçebilirsin

 358. Ahmet says:

  Hocam hair forte.biraydır kullanıyorum memnunum yalnız şunu soracam spreyi sıktığım zaman masaj yaparken 2.3 tel saç geliyor elime bu normalmıdır
  Dr.Muharrem Kaya
  normal

 359. Taner says:

  İyi günler hocam. Yaşım 25 Benim şakaklarda seyreklik oluştu hair forte yi ve xpace tableti düzenli kullanirsam bu seyrekliği sıklaştırirmi
  Dr.Muharrem Kaya
  sıklaşması beklenir

 360. Hocam cevap vermemişsiniz. 1 aydır hair forte kullanıyorum. Saçlarım daha çok açıldı. Bu açıklıklar kapanır mı tekrar
  Dr.Muharrem Kaya
  minyatürleşenler döküleceği için ilk başta dökülmede artış olur.daha sonra daha sağlıklı saçlar gelir

  • Teşekkür ederim hocam. Bide ben yüzde yüz doğal defne sabunu kullanıyorum saçıma, ensemde kulak arkasındaki sivilcelere iyi geliyor. Saça zararı olmaz değil mi?
   Dr.Muharrem Kaya
   zararı olmaz fakat sabun zor durulanır,buna özen göstermelisin

 361. murat says:

  hocam hair forte sprey kullanmaya basladım fakat iki hafta falan kullandıktan sonra kasıntı ve o bölgedenin sac derisinde kabarcıklar yapmaya basladı ne yapmamı önerirsiniz .tesekkurler
  Dr.Muharrem Kaya
  allerjik reaksiyon gelişmiş.bırakmalısın.xpecia tablet kullanabilirsin

 362. sinan says:

  Merhaba hocam Hair forte sprey almaya karar verdim ama 3 sene önce saçlarım kalındı maalesef inceldi. saçlarım var Hair forte sprey başlasam 3 sene önce halim gelir miyim saçlarım kalınlığı için bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim
  Dr.Muharrem Kaya
  daha iyi besleneceği için kalınlıklarının artması beklenir

 363. Alperilidir. says:

  Sn.Hocam, 6 ay minoxil kullandım ama kalp ve cinsellik üzerinde azda olsa etkileri olduğunu sizinki dahil birçok makalede okuduğum için bırakmayı,ardından Hair forte ‘ye geçmeyi düşünüyorum. Minoxil’in hiçbir yerde yazmayan bir etkiside temas ettiği saçları çok ciddi yıpratıyor ve kopmalarına neden oluyor.Saç ne kadar uzun ise o kadar olumsuz etkiliyor.6 ay sonunda kullandığım kısımlarda %20-30 saçım şu anda boy olarak yarıya düştü.Dökülmeyi kesti tabi.O açıdan memnundum.
  Hocam Hair Forte’nin yan etkisi yok demişsiniz peki çalışma şekli nasıl? Yani Dht baskılama veya kılcal damar genişletme amacı yok o zaman cinselliğe etki etmeyecekse.Şu aşamada geçsem sıkıntı yaşarmıyım?
  Dr.Muharrem Kaya
  minoxilin cinsellik üzerine olumsuz yan etkisi yoktur.yan etkileri dolaşım sistemi ile ilgilidir.hairforte un içeriğinde minoxidil değil procapil bulunur.bu nedenle minoxile benzer yan etki görülmesi beklenmez

 364. Erdemmm says:

  Hocam iyi günler sorum su ben bu hair forteyi daha önce kullandim ambalaji degisikti kullandigim zaman saclarim ve derim yagli oluyodu etkisini de gördüm simdi aldim yine ambalaji degistirilmis biraz ve kullandigimda sacim ve derim bir oncekine göre yagli olmuyor ve sacim dökülüyor ürünü eczaneden aldim uretim tarihi ocak 20 sahte olma olasılığı var mi bu ürünün
  Dr.Muharrem Kaya
  hairforte hairpharma nın ürünüdür.sahtesi olmaması için tüm önlemleri aldılar

 365. Fatma says:

  Hocam, merhabalar, doktorum bana 1 mg biotin ve hairforte sprey verdi fakat 3 haftadir kullandigim sure icerisinde saclarimi asiri derecede doktu olanin da yarisi gitti diyebilirim daha kotusu yeni cikan saclarida dokuyor sizce kullanmaya devam etmelimiyim?
  Dr.Muharrem Kaya
  saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerde 1 mg çok düşük.5-10 mg kullanmanız gerekir.ilk 3 ayda dökülmeler normaldir

 366. Ahmet arih says:

  Hocam öncelikle iyi günler, ben xpecia tableti üç ay kullandım ve hala kullanmaya devam ediyorum, bu tableti uzun süre kullanmak saçımda ve vücudumda bir sıkıntı yaratabilir mi? Tekrar saçım döküle bilirmi yardımcı olursanız sevinirim.
  Dr.Muharrem Kaya
  dökülme nedeniniz genetikse bıraktığınız zaman dökülür.içeriği daha çok vitamin ve mineral olduğu için sorun olmaz.

 367. Hıdır says:

  Hocam merhaba.bundan aylar önce hair forte kullandım 4 ay boyunca ama pullanma yüzünden bıraktım. İki haftadır hair forte kadın formunu kullanıyorum pullanma falan herhangi bir sorun yok. Erkek formundan baya iyi sonuç almıştım. Şimdi de aynı sonucu almam mümkün mü acaba?
  Dr.Muharrem Kaya
  alabilirsin

 368. İsmail says:

  Merhaba, hair forte kullanıyorum. Sürdükten sonra müthiş kötü bir kaşıntı yapiyor. Sonra saçımda pullanma yapiyor. 2 3 gün boyunca kullanmayı kestim. Şimdide çok fazla döküntü olmaya başladı ne yapmam gerek?
  Dr.Muharrem Kaya
  Günde bire düşürün uyguladıktan 4 saat sonra yıkayın ve saç kremi kullanabilirsiniz

 369. Mustafa says:

  Hocam hair forte spreyi 6 fis fis degil de 7 8 fis fis kullansak sorun olur mu cunku yetmiyor saci islatmaya 6 fis fis
  Dr.Muharrem Kaya
  maliyeti arttırırsın.birde zaten saça değil deriye uyguyacaksın.başka bir sorun olmaz

 370. Melih says:

  Hocam 6 aydır düzenli olarak aksatmadan hairforte kullanıyorum saçlarım da gözle görülür bir iyileşme var ve dökülme oldukça azaldı.. Fakat dönem dönem dökülme oldukça artıyor sonra yine azalıyor.. Bu iyi mi kötü mü anlamadım.. Sizce doğru yolda mıyım ? Teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  her kıl teli farklı dönemde olduğu için dökülmeler azalma ve artış göstermesi normal.düzenli kullanımla saç kalitenizi korumanız beklenir

 371. Hocam ben de seboreik dermatit var.genetik dokulme de oldugu icin xpecia tablet kullaniyorum sadece.acaba xpeciada da dht hormonunu etksiz hale getiren maddeler var mi.hair forte seboreiki azdirir demistiniz minoxil de seboreiki arttirir mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  evet saw palmetto ve isoflavon var.spreyler alkolle sulandırıldıkları için arttırır.özellikle minoxilin bu yan etkisi daha fazla

 372. Hocam erkek kardesim 12 yasinda ama saclari asiri derece seyreklesti.sacini biraz kisa kestirince ust kisimlarin kelligi belli oluyor.nabicaz bilemiyorum kardesim cok hassas ve cok uzuluyorum durumuna.Beslenmesi pek iyi degil peynir bal yumurta falan yemiyor.Acaba bu yasta bu durum beslenme ile alakali olabilir mi ?
  Dr.Muharrem KAYA
  Beslenmeden olduğunu sanmıyorum, dermatologla görüşün tahlil isterken biotin baktırmasını da rica edin biotin veya biotidinaz eksikliği olabilir

 373. Hamit says:

  Hocam merhaba bende yeni başladım hair fortea. Hafif pullanma oluyor duştan sonraları ama bi saate görünmüyor artık deride yağlanıyor diye, bu normalmi? Normal değilsede ne yapmam gerekiyor?
  Dr.Muharrem KAYA
  saç ilaçları saçı uyarırken deriyi de uyarır ve buna bağlı olarak tarif ettiğiniz sorunlar olabilir

 374. Hakan says:

  Merhaba hocam ben hair forte aldım köpük şeklinde değil ama sıvı şekilde zor kuruyor saçta
  Dr.Muharrem KAYA
  bu tür saç ürünlerinin hemen kurumasını önlemek için içine madde eklenir ki ıslak kalarak etken maddeler emilmeye devam etsin

 375. alpay atayer says:

  Hocam iyi günler.Bende genetik saç dkülmesi var doktora gitmeden hair forte kullanıyorum ve xpecia doktor bana minoxil i önerdi ama hair forte ve xpecia da faydalı dedi benim sorum ben hem xpecia hem hair forte sprey hem minoxil hemde biotin 5 mg ı kullanmamda bier sakınca varmı hepsini beraber kullanmak istiyorum
  Dr.Muharrem KAYA
  kullandığın ürünleri düzenli kullanmanı öneririm.her ikisinin içeriğide yeterince zengin

 376. Mehmet says:

  Hocam ben daha öncede yazmıştım. Egzama vardı bende ama sadece kulak üstlerinde var. Ama saçlarımda çok dökülüyor önlerde egzama yok. Şimdi hair forte kullanmamda sakınca varmı
  Dr.Muharrem KAYA
  egzaman olması egzamaya yatkın olduğunu gösterir.bu nedenle egzamanın olmadığı alanlardada kullanmanı önermem.

 377. Meral says:

  Merhaba biz 3 ay hairforte erkek ve biotin b7 kullandik.cok iyoreaksiyon aldik.gecen ay biraktik biraz dokulme basladi.normal mi ? Mevsim degisimindenmidir veya hairforteden sonra dokulme tekrar mi basliyor?
  Dr.Muharrem KAYA
  dökülme nedneiniz erkek tipi ise dökülme olur

 378. hocam merhabalar ben hairfo te spreyi 1 yıldır kullanıyorum gayette memnunum uzun süredir kepek yaptığı ve kaşıntı yaptığı doğru yan etki olarak ama bu durumdan çok rahatsız değilim diyeceğim şu illa bırakmam mi gerek hocam yani bu şekilde devam etsem sıkıntımı teşkil eder ileride
  Dr.Muharrem KAYA
  hairforte spreye reaksiyon olduysa büyük olasılıkla diğer spreylerede olacaktır.bıraktığın zaman çıkan saçlar dökülecektir.erkek tipi saç dökülmesi kronik bir hastalık gibidir.eğer bırakacaksan bırakmadan önce günde 2 doz xpecia tablet başlayıp bir süre birlikte kullanıp daha sonra hairforte spreyi bırakabilirsin.tercih senin

 379. ilker says:

  merhabalar hocam.Saçlarım 1 sene önce şakaklardan açılmaya başladı. sonra mevsım geçişlerinde üst bölge yanlardada hhafif açılmalar oluyordu fakat sonra çıkıyorlardı..1 ay önce aşırı dökülme başladı ve üst bölge baya açıldı.hairforte spray ve tablet kullansam etkileri olur mu?Olursa ne kadar etkisi olur?eski halini alabilir mi?
  Dr.Muharrem KAYA
  düzenli kullanımla büyük oranda dökülen saçlarınızın geri gelmesi beklenir

 380. Merhabalar hocam. Benim sakaklarimda acilma var ve alnimin da uzadigini dusunuyorum. Bir aydir hairforte sprey ve xpecia tablet kullaniyorum. Saclarim fena dokulmeye basladi. Evet sut disi gibi dusunun diyeceksiniz fakat insan yine de korkuyor bu boyle devam eder mi ya da boyle mi kalacak diye. Bu yuzden bu dokulmeyi onleyici bir yol var mi? Bir sorum daha var. Sarimsak yagi isirgan otu gibi yollara basvurmali miyiz? Tesekkurler..
  Dr.Muharrem KAYA
  kullanmaya devam ederseniz durur,düşündüğünüz bitkileri kullanabilirsiniz ama asıl tedavinizi kesmemeniz önerilir. Bu arada şakaklarda ilaçların geri çıkarma etkisi azdır var olanları koruyabilirsiniz.

  • Gerek şakaklarimda gerek dokulmenin oldugu diger yerlerde sac kaybindan ziyade saclarin tuylesmesi soz konusu. Onlari kuvvetlendirmez mi diyosunuz? Sac gibi olmasa da biraz uzayip kuvvetlense sikintinin olmayacagini dusunuyorum. O tuylerin ölü olmadigini dusunuyorum cunku jiletle temizledigimde yine tuylesiyor. Bu da onlari kuvvetlendirebilecegimi dusunduruyor.
   Dr.Muharrem KAYA
   kalitesini arttırır

 381. Mustafa says:

  Hocam iyi gunler cok sorum varda sizi yormaktan korkuyorum:(sac ekimim 9 ay oldu hair forte 1 aydir kullaniyorum sanki bu kullanmamla artti gibi geliyor bu kadar gec cikmasi normalmi.devam eder mi. Bu sprey 6 fis fis degilde 8 9 yapsam zarari olur mu her yer iyice cokca islansin istiyorum:( birde bende kafamda yillardir kabuklanmalar oluyor agri kasinti hic yok bazen yikanirken yumusuyor taraga pul pul geliyor geciyor yine cikiyor.bu ne olabilir hocam bir ara doktor bir fis fis sıkmisti dondurucu gecmusti.ben bu spreyi birakmak istemiyorum 🙁 bu egzama dediginiz bu degildir ins hocam
  Dr.Muharrem KAYA
  🙁 ne yazıkki egzamanız var.sprey kullanmanız doğru olmaz.onun yerine günde 2 tablet xpecia alabilirsiniz

 382. mertkck says:

  Hocam merhaba bende semoraik dermatit var tedavi oluyorum fakat tekrar çıkıyor ama balık yağı kullandığım zaman hastalık çıkmıyor sizce bununla bir ilgisi varmıdır?
  Dr.Muharrem KAYA
  Hiç duymadım ama bu şekilde tedavi olabilmeniz çok güzel

 383. ONURCAN says:

  Merhabalar hocam;
  Bende erkek tipi dökülme var minoxil kullandim 11 ay fakat hocam yan etkilerinden dolayi birakmak zorunda kaldım.
  Hocam sanirim benim vucudum bu damar genisletici ve bazi etken maddelere hasas göğsümde degisik kasilmalar oluyor rahatsiz edici sekilde ama ilaci birakinca geçiyor kan testlerlerimi yaptirdim ve erkek tipi olarak cikti ben
  hairforteve xpecia kullansam bu gogusumde kasılma veya yan etkisi olur mu???piyasada herseyi kullandim bir tek bu ürün kaldi işe yarar mi hocam cevaplarinizi bekliyorum teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim hocam
  Dr.Muharrem KAYA
  olması beklenmez.bu belirtiler psişik de olabilir.

  • ONURCAN says:

   Teşekkür ederim hocam bende şu an minoxilin çıkarmış olduğu irili ufakli sarılı siyahlılar cansiz saçciklar var bunlari canladirabilirmiyim hairforte ve xpecia ile birde hocam hairforte procapil maddesi yan etki yaratir mi acaba?(vücutta hormon dengesi hakkında)
   Teşekkür ediyorum hocam tekradan saygilarimla..
   Dr.Muharrem KAYA
   Hayır yan etki yapmaz ama minoxilden cevap aldınızsa xpecia ekleyerek devam edebilirsiniz.

 384. Yusuf says:

  Hocam hairforte ve xpecia tablet kullanıyorum kepek yaptı clear mentöllü kullanıyorum acaba bi zararı olurmu şimdiden teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  spreyler yapabilir.şikayetleriniz çok artarsa spreyi bırakmanız gerekir.zararı olmaz

 385. Fatih says:

  Hocam yaklaşık 3 4 aydır hairforte kullanıyorum ilk aylarda dökülme vardı sonradan durdu ve şu aralar yine dökülmeye başladı korkmayada başladım acaba normalmi saygılarımla
  Dr.Muharrem KAYA
  faz değişimindendir normal bir durum kullanmaya devam ederseniz daha kaliteli olarak geri çıkar, süt dişinin değişimi gibi düşünün

 386. Melih says:

  Hocam ben 28 yaşındayım.. Yaklaşık 2 yıldır saçlarım beyazlıyor özellikle yanlarda bayağı beyaz saç oldu sizce sebebi ne olabilir? Kan değerlerim normal çıkmıştı, bu konuda bir tavsiyeniz var mı yardım edin lütfen 🙁
  Dr.Muharrem KAYA
  Genetik yapınızdandır, yapılacak çok fazla şey yok

 387. Slm hocam ben yaklaşık bir aydır hair forte ve xpecia kulanıyorum sanki dökülme daha çok artı normalmı …iyi çalışmalar kolay gelsin
  Dr.Muharrem KAYA
  süt dişinin değişimi gibi geçici olarak dökülmede artış olabilir

 388. Mehmet says:

  Hocam silmişsiniz sorumu bari öneride bulunun hair forte tekrar geçersem tekrar başlarmı egzama
  Dr.Muharrem KAYA
  eğer ona bağlysa başlayabilir, denemeden bilemezsiniz

 389. burak says:

  merhaba Doktor Bey;1,5 yıl alkol kullandıktan sonra nedenini bilmediğim sebepten ötürü frontel bölgenin yukarısında ki ön taraftaki saçlarımda incelme ve dökülme meydana geldi.şuan minoksil ve biotin 5 mg tb kulanıyorum 3 ay oldu fakat hiçbir değişimle karşılaşmadım . kan tetkikleri normal çıktı . saçlarımı kazıttım şuan dökülme durdu ama ön taraflarda ki seyreklik bariz belli. ne yapabilirim hocam
  saygılarımla
  Dr.Muharrem KAYA
  1 ay daha kullanın yine bir değişim yoksa sizde etkisi yok demektir bırakın

 390. Mehmet says:

  Hocam merhaba yaşım 19 ben bundan 4ay önce 3 ay günde iki doz hair forte kullandım. Etkisini gördüm çok iyi sonuç verdi bariz bi şekilde saçlarım gürleşti ama maalesef kaşıntı ve pullanma yapmaya başlayınca kestim. Olağan üstü döküldü sonrasında x, pecia 2 ay kullandım banamısın demedi. En son analist seboderik dermatit olduğunu söyledi ve sarı kantaron önerdi. Şimdi onu kullanıyorum hergün duştan önce iyi geldi baya. Dökülmede azaldı. Devam etmemi önerirmisiniz yoksa bi yerden sonra etkinliğini kaybediyo mu?
  Dr.Muharrem KAYA
  Düzeldiyse ara verebilirsiniz, seboreik dermatit tekrarlayabilen bir hastalık, tekrarlarsa yeniden başlarsınız

 391. İyi günler hocam size saç ile ilgili hayatımı anlatacam lütfen yardım edin hocam ben 20 yaşındayım sadece yanlarım hafif açılmış üstlerden dökülüyor bayağı ama seyrekleşmiyor ben minoxidil kullandım 1 ay düzenli saçlar başta çok döküldü sonra dökülme 3_4 tele indi dökülme durdu diye kullanmayı bıraktım. 1 ay sonra dökülme yine başladı minoxidile devam ettim kullandığım da daha fazla dökmeye başladı kullanmadığımda bile daha az dökülüyordu neden acaba
  Dr.Muharrem KAYA
  dökülecek olan kılların dökülmesini ve yerine sağlıklı kılların çıkmasını hızlandırır.düzenli kullanım halinde saçlarınızın canlanması beklenir

 392. Nesip says:

  İyi günler hocam sizce hgf mi alayımm hair forte mi hamgisi daha iyi
  Dr.Muharrem KAYA
  hairforte kullanabilirsiniz

 393. İrem says:

  Hocam vucudumda elimde kalçamda egzema var sürekli gitmiyor hangi doktora gitsem çözüm bulamadım yardım edin nolur
  Dr.Muharrem KAYA
  Egzamada stresin de etkisi var, hipnozla tedaviyi denemeden herşeyi yapmış sayılmazsınız

 394. Fatih says:

  Merhabalar hocam kolay gelsin yaşım 18 hocam ben hairforteyi kullanalı 4 buçuk ay oldu şakaklarımda tüylenme var bayağı çok onların gürleşmesi için ayrı bişey kullanmam gerekirmi bide hala küçük saçlar dökülüyo ara ara normalmi hocam .teşekkürler iyi çalışmalar
  Dr.Muharrem KAYA
  ara saçların dökülmesi normal.spreye ek xpecia tablet kullanabilirsin

 395. Mehmet says:

  Merhaba doktor bey,57 yaşındayım.Uzun yıllar önce seboreik dermatit tedavisi görmüştüm.Zeytinyağı ve kireç suyundan oluşan bir karışım kullandım.Tekrar doktora görünmedim fakat problemim bayağı azalmıştı.Hem kabuklanma ve hem de genetik nedenlerden dolayı saç dökülmem oldu.Şu an saçsız değilim ama seyrek saçlara sahibim.Hairforte ve xpecia tablet kullanmamın bir yararı olur mu acaba.
  Dr.Muharrem KAYA
  spreyler seboreik dermtit şikayetinizi yeniden alevlendirebilir.ama günde 2 tablet xpecia kullanabilirsiniz

 396. Ali demir says:

  Merhaba hocam ben minoxidil kullanıyorum hair forteye geçiş yapsam yine ilk başta dökülme yapar mı yoksa minoxidili kullandığım için dökülmeyr gerek kalmaz mı
  Dr.Muharrem KAYA
  dökülme olmaması gerekir

 397. Baran says:

  Merhaba hocam bir sorum varda musaitseniz ben 20 yaşındayım saçlar neden ıslandığı zaman daha çok dökülür kuruyken öfelerim saçlarımı hiç dökülmez 5-6 tel ama banyoda 10-15 neden öyle olur
  Dr.Muharrem KAYA
  ıslandığı zaman eline vücuduna yapıştığı için farkediyorsun

 398. Hakan says:

  Merhaba hocam hair forte %90 95 saç çıkarır dediniz ya önlerden de etkisini gösterir mi şakaklardan falan ve dökülmeyi yüzde kaç durdurur o zsman
  Dr.Muharrem KAYA
  dökülme süreniz,kişisel özellikleriniz vb nedenlerle bu oran değişebilir.ama etkili olur

 399. Fatih says:

  Hocam yorum yapıyoruz yorumumuzu siliyosunuz hair forte kullanıcalarında birinde bile saç çıktığı görülmemiş kimse memnun degil ne maksatla öneriyorsunuz bu ilacı
  Dr.Muharrem KAYA
  Ya Allah aşkına şu yazdığınız gibi saçma sapan bir yazıyı siz olsanız yayınlarmıydınız. Bir insan nasıl bu kadar dar düşünebilir anlaşılır gibi değil. uzun yıllardır piyasada var olabilen 2 üründen biri için bunu yazmanız komik ötesi.Lütfen saçma sapan yorumlarla polemiği uzatmayın, benzer şeyler yazarsanız silerim.

 400. şükran says:

  Hocam merhabalar henüz 17 yaşındayım saçımda bariz dökülmeler olmasada sağlıklı olan saçlarım 3 yılda mahfoldu ve haddinden fazla inceldi doktorum hairforte sprey ve xpecia tableti önerdi ilk kez bugün kullandım etkisini görürmüyüm saçlarımda bir gürleşme olur mu?Yorumlara göz attığımda dökülme artıyor denmiş doğru mu çünkü ben saçlarımı daha fazla kaybetmeyi göze alamam?
  Dr.Muharrem KAYA
  faz değişimi nedeniyle dökülme artabilir.ama daha sonra daha sağlıklı saçlar gelir.bunlar genetik dökülme için geçerli.senin yaşında dökülmenin nedenleri farklıdır.kan değerlerinide araştır

 401. Nesip says:

  Hocam hair forte kullansak saçlar yüzde kaç geri çıkar tahminen 19 yaşındayım
  Dr.Muharrem KAYA
  %90-95

 402. Baran says:

  Hocam benim kulak arkamdan faullerden kulak arkasına doğru ince çizgi şeklinde dökülüyor sadece ordan ne olabilir
  Dr.Muharrem KAYA
  herhangi bir cilt hastalığı neden olabilir.dermatologa görün

 403. Hasan says:

  Hocam ayrıca bende hafif egzema var faul ve ensede sadece saçlarımı ordan döküyor minoxidil kullansam işe yarar mı
  Dr.Muharrem KAYA
  minoxidil egzamayı arttırır.spreylerden uzak dur.xpecia tablet kullanabilirsin

 404. Mrb hocam ben yeni hair forte ve xpecia tablet kullanmaya başladım saclarim ceset saçı gibi dökülmeye başladı 🙂 bu normal midir yoksa bende mi bir sorun var aşırı derecede dökülme var
  Dr.Muharrem KAYA
  normal.cansızlaşan kıllar dökülüp daha sağlıklı ve kalıcı saçlar geri gelecek

 405. Ömer says:

  Hocam bende androjenik saç dökülmesi var sadece minoxil kullanıyorum ek olarak xpecia tablet kullanirsam sıkıntı olur mu hocam bide direk minoxilden hairforteye gecsem bir yan etki dökülme olur mu
  Dr.Muharrem KAYA
  xpecia tablet kullanabilirsiniz.hirforte adada geçebilirsiniz

 406. Bekir says:

  Hocam iki sene minoxil kullandim etkisi giderek azalıyor. Minoxili birakip hair forte kullanırsam bir problem oluşturur mu? Ya da olumlu etkisi olur mu? Geçen de sordum Cevaplayın lutfen. Teşekkürler..
  Dr.Muharrem KAYA
  kullanabilirsin.olumsuz etkisi olmaz,daha iyi olması beklenir

 407. Cagri says:

  Hairforte kullandim daha sonra minoxile gectim. Hairforteyi kullandiktan 3 saat sonra sacimi yikiyordum minoxilde mi ayni kac saat sacimda bekletmeliyim?
  Dr.Muharrem KAYA
  evet aynı

 408. Baha says:

  Hocam minoxil ile hairforte spreyi karistirip kullansak sizce saca zarari olurmu ve hairforte minoxil gibi kilcal damarlari uyararak yeni sac cikisi gerceklestirir mi yoksa var olan tuylenmis saclara mi sadece etkisi var
  Dr.Muharrem Kaya
  Zararı olmaz ama gereksiz bir uygulama olur aynı etki onda da var. Ekmeğe pideyi katık yapmış olursunuz 🙂

 409. Murat says:

  Merhaba,
  Sac ekimi sonrasi xpecia ve hairforte ye basladim. 4 aydır sabah aksam gunde 2 kere olmak üzere xpecia ve hairforte kullaniyorum. maddi olarak karsılayabilecek kisilere ne oneriyorsunuz? Bu sekilde devam mi etmeliyim azaltmali miyim ve ne kadar sure kullanmaliyim? Sürekli bu dozla kullanimin zarari var mi? Tesekkurler
  Dr.Muharrem Kaya
  bence günlük iki devam edilebilir daha iyi cevap alınır ve aşırı doz olacak ilaçlar değil

 410. Sibel says:

  Mrb hocam
  Doktorum bir kaç yag, zinco ve hairforte kullanmamı söyledi
  Ama eczacı bana hairforte için ilk zamanlar dökülmeler olur dedi 🙁 düğünüm var kararsız kaldım kullanmakta çok dökülür mu acaba zaten sacim az ve ince telli 🙁
  Dr.Muharrem Kaya
  dökülme olabilir ama öyle acaip değil hafif artış olabilir

 411. Melih says:

  Hocam ben yaklaşık 4,5 aydır Hairforte sprey ve Sawpoo kullanıyorum.. Dökülme oldukça azaldı.. Fakat saçlarım çok yağlı olduğu için her gün yıkamam gerekiyor..1 gün bile yıkamasam 2. gün çok yağlı hissediyorum ve normal saç dökülmesinden daha fazla dökülüyor (Çok fazla değil ama yinede nispeten fazla) Sizce yağlı saçlar kaç günde bir yıkanmalı,her gün yıkamam doğru mu ?
  Dr.Muharrem Kaya
  saç dökülmesinde yağlanma artmış görünür.çünkü saçlı deri aynı miktarda yağ salgılar,fakat saç miktarı azalmıştır.dolayısıyla birim saça düşen yağ miktarı artmıştır.climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsiniz.ihtiyaç hissettikçe yıkayabilirsiniz.hergün yıkanabilir

 412. Ömer says:

  Hocam 1.5 aydır hair forte spray kullanıyorum gözle görülür tüylenme var lakin aşırı kaşıntı ve pullanma oluştu ayrıca sacimda egzamada var yukarıda ki bi kaç yorumda bu tür durumda bırakılması gerektiğini belirtmişsiniz.Hair forte dışında başka bi spray önerebilir misiniz procapil içeren bi spraye devam etmek istiyorum. Alopecia hakkında ki görüşümüzü öğrenmek istiyorum.Saygılar.
  Dr.Muharrem Kaya
  dermatitiniz varsa sprey kullanmanız doğru değil.bırakmalısınız.öncelikle dermatit tedavi edilmeli.spreyler dermatiti şiddetlendirebilir,bu nedenle önermem.

 413. Onur says:

  İyi günler, yaşım 22 saçlarım 2-3 yıldır sağlıksızdı fazla dökülmüyordu ama son 1 senedir fazla dökülmeye başladı özellikle duş alırken elime 15-20 tane geliyor, doktorum xpecia günde 2 adet ve biotin 10 mg verdi, hairforte söylemedi ancak saçlarım heryerden dökülmesine rağmen tepemde ve şakaklarda hafif açılmalar var oralara bölgesel olarak etki edermi ? ve sadece açılan bölgelere mi kullanmalıyım yani tepeme ve yanlara günde 2 kez mi ? ayrıca hairforte eklenince dozlama nasıl değişmeli ?
  ayrıca momecom losyon da var, bunla birlikte hairforte kullanılabilirmi? teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  momecon losyonu ne amaçla kullanıyorsunuz.eğer egzama gibi bir rahatsızlığınız varsa hairforte sprey kullanmanız doğru olmaz.xpecia ve biotin kullanabilirsiniz

 414. Galip says:

  Merhaba hocam suan ben minoxil sprey ve xpecia tablet kullaniyorum.minoxilden memnun degilim .saci cok islak gosteriyor ve kasinti yapiyor sizce hair forte spreye baslasam sacda dokulma yaparmi bana zarari olurmu ve hair forte spreyi yada minoxili omur boyu kullanmalimiyiz sizce hangisi daha iyidir
  Dr.Muharrem Kaya
  hairforte spreyin içeriği zengin birde ilk 3 aydan sonra günde tek doza düşebiliyorsunuz.

 415. Arter says:

  Selamün aleyküm ben 1ay 12gün önce saç ektirdim şuan şok dökülme oluyor ön taraf seyrek duruyor bu görüntüyü kapatmak için toppik kullansam sakıncası olurmu ?
  Dr.Muharrem Kaya
  Sakıncası yok kullanabilirsiniz.

 416. Yusuf says:

  Hocam merhabalar yasım 18 .3 aydır hairforte kullanıyorum alnımın üst bölgelerinde tüylenme başladı onları jiletle felan kessem gürleşirmi yoksa olduğu gibi bırakıyım kendiliğinden gürleşirmi teşekkürler bilgileriniz için iyi çalışmalar
  Dr.Muharrem Kaya
  Jiletle almak kıl kalitesini artırmaz ilacınıza devam edin.

 417. fatma says:

  mrb hocam ben hairforteyi iki hafta kullandım da aşırı derecede kepeklenme ve hafif kaşıntı olmuştu alerji olabilir diye bıraktım alerji olup olmadığını nerden anlayabiliriz acaba
  Dr.Muharrem Kaya
  Tekrar kullanın aynı şikayet olmazsa allerji değildir, bir de kepek allerji bulgusu değildir bütün saç ilaçları kıl kökünü uyarırken cildi de uyarır ve yenilenme hızı arttığı için kepekte artış olabilir

 418. Cagri says:

  Hair forteyi 2 aydir kullaniyorum son gunlerde daha sık olmak uzere kullandigim yerler surekli soyuluyor nedeni nedir iyiyemi gidiyor
  Dr.Muharrem KAYA
  allerjik reaksiyon olabilir.bırakmalısınız

  • Cagri says:

   Ama soyulmasina ragmen gozle gorulur bir gelisme var yinede birakmalimiyim
   Dr.Muharrem KAYA
   bırakmanız gerekir.allerjiniz olduğu için.yada firmadan antiallerjik olanını temin edebilirsiniz.

 419. erdem says:

  Hocam xpeccia ve spreyi kullaniyorum 13 gundur kucuk saclar dokuluyor bunun anlami ne bide dokulme devam ediyor hocam bilgilendirirseniz sevinirim
  Dr.Muharrem KAYA
  ilk 3 aylık dönemde dökülme olması normal.dönem değişimi hızlandı ve minyatürleşen kıllarınız dökülüyor.

  • erdem says:

   Hocam bnde bir de kepeklenme var onun icin ne onerirsiniz
   Dr.Muharrem Kaya
   kpeğe etkili şampuanlardan birini kulalnın

   • erdem says:

    Hocam 33 gun oldu spreyle tableti ama hala cok yogun dokulmeler git gide inceliyor napabilirim hocam ne olur bilgilendirin 🙂
    Dr.Muharrem KAYA
    İlk değişimlerin 2-4 ayda başlaması beklenir 33 gün erken

 420. erdem says:

  Hocam benim sorum su spreyle tableti kullaniyorum acaba gunluk beslenmede nelere dikkat ediyim mesela hergun yogurt yemeye basladim saca faydasi olurmu
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  normal beslenin, önemi yok

  • erdem says:

   Hocam son sorum cok dokuldu saclarin gozle gorulur hale geldi tekrar yani 18 yasimdaki saclarim geri gelebilirmu
   Uzm.Dr.Muharrem KAYA
   3-4 yıldan uzun değilse süre yüzde sekseninin geri gelmesi beklenir

 421. akkan says:

  Hcm mrb… bende strese bağlı seyrelmeler var sdc hairforte kullanıyorum xpecia kullanmıyorum hairforte yeterli olur mu?? 2 sorum da sabah saçım şekil alsın diye sprey kullanıyorum ilaca olumsuz etkisi olur mu??
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  xpeciada kullanırsan daha kısa sürede daha iyi sonuç alırsın.diplerine uygulamazsanız sorun olmaz.

  • akkan says:

   Hocam kullanmayı unuttuğum zamanlar oluyor ne tavsiye edersiniz??
   Dr.Muharrem KAYA
   akıllı telefonunuz varsa günlük alarm kurun.etkinlik gecikir

 422. Hocam, ben 54 yasinda bir bayanim..Meme kanseri nedeniyle kemoterapi gordum. Menopoza girdim.Dokulen saçlarim zayif cikti..eskiden çok gur saçlarim vardi. Simdi ince telliler ve çok azaldilar..Kisim kisim bosluklar da var kafamda..Biotin ve bepanten ignesi vurduruyorum haftada 3 kez. Simdi de kapigen spreyi deneyecegim. Sizce kapigen mi, hair forte sprey mi daha iyi ?
  Dr Muharrem Kaya
  Bence meopecia tablet kullanın, sprey konusunda ısrarcıysanız hairforte erkek sprey kullanın

 423. murat says:

  yok sorun sizde degil zaten 2. yorumu yazinca oceki yorumumu gordum. ya da browserdan kaynakli eski yorumumu gorememistim sizin cevap veya yanitla ilgili degildi. saygilarinla

 424. Borabey says:

  Hocam öncelikle zaman ayırıp itinayla herkese yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.. Bende yaklaşık 3 yıldır genetik saç dökülme problemi var..Çok şey denemiş ama sonuç alamamıştım fakat 3 aydır Hair forte sprey ve sawpoo şampuan kullanıyorum sonuçlardan çok memnunum 🙂 Açıkçası bu ürüne de hiç inanmıyordum ama galiba yapmış adamlar 🙂 Sabah-akşam günde 2 defa uygulama yapıyorum. Uzun vadeli kullanmayı düşünen birisi olarak 3 aydan sonra ki süreçte de günde 2 defa uygulama yapsam her hangi bir zararı olur mu,yoksa günde tek sefer uygulamam yeterli midir? Tekrar teşekkür ederim..iyi çalışmalar..
  Dr Muharrem KAYA
  hayır zararı olmaz.eğer xpecia tablet başlarsan tek doza düşür.başlamazsan yine iki doz kullanmanın bir sakıncası yok

 425. melih says:

  Hocam merhaba hair forte sac spreyini yaklasik 5 yildir kullaniyorum ama bu kullanimlara bazen 3 ay 6 ay gibi ara vermisligim olmustur simdi kullanmaya devam ediyorum ve haftada bir 3 veya 4 defa uyguluyorum saclarim uzunken her elimi saçıma attığımda dökülüyor şuan saçlarım kısa dokulme fazla olmuyor ne yapmalıyım
  Dr.Muharrem KAYA
  bu tür ilaçlara öyle aylarca ara verilmez doğru bir yaklaşım değil.en az günaşırı kullanmanız gerekir hatta dökülme artarsa daha sık kullanmanız gerekir

  • melih says:

   Yani dokulmenin artığı zamanlarda günlük olarak mi kullanayim ? Gunluk olarak kullanildigi zaman saçı çok yıkamanın saça zararı olmaz mi? Sampuan olarak sawpo yu nasıl buluyorsunuz ?
   Dr.Muharrem KAYA
   hayır olmaz.genetik dökülme varsa hergün düzenli kullanman gerekir.sawpoo şampuanın en önemli özelliği saç ve saçlı deirye zararlı bileşen içermemesi.

   • melih says:

    Kullanmalı mıyım ? Dökülme genetik. 2 günde 1 kullanima ne zaman gecmem gerekir ?
    Dr.Muharrem KAYA
    6 ay sonra geçilebilir

    • melih says:

     Hocam birde ben bu ilacı gece yatmadan önce uyguluyorum farkeder mi ?
     Dr.Muharrem KAYA
     önemli değil.önemli olan enaz saçlı deride 4 saat kalması

 426. seyit says:

  Mrb hocam daha önce durumumu anlatmıştım size
  Ben dayanamadım Hair forte antialerjik olanına başladım
  normalını kullanırkenden daha az kaşıntı var sanki iyileşiyor gibi
  Ama saçlarımda kepeklenme devam ediyor ve daha önce kepek Yoktu
  Sizce devam ediyimmi çünkü diğerini kullanırken kabarmalarda oluşmuştu onlar sünmeye başladı ama deri atıyor gibi buda kepeğe neden Oluyor
  Ama hala kaşıntı kepek eskisi kadar olmasa da var Kapigen şampuan kullanıyum sizce değiştiriyi mi
  sizin bir öneriniz varmı
  Birde antialerjik olan diğeriyle aynı etkidemi sizce lütfen yardımcı olun iyi çalışmalar
  Dr.Muharrem KAYA
  saç ilaçları saçı uyarırken deride uyarılır ve değişim hızı artar kepeğin sebebi bu kepek şampuanı kullanmanız yeterli olabilir, etkisini yakın olması beklenir

  • seyit says:

   Öncelikle değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok tşk
   2. Soruma yanıt vermediniz antialerjik olanı da diyeriyle aynı etkiyi gösterirmi
   Yoksa etkisi azaltımışmıdır
   Birde sizce seboderm şampuan bana iyi gelirmi yada sawpo ş
   Birde hocam Atilla kayada sizmisiniz yoksa alakanız yokmu
   Dr.Muharrem KAYA
   göstermesi beklenir.seboderm şampuan climbazole ve zinc pyrition içerir,yağlanma sorununu azaltır.1961 den beri Atilla Kayayım.

   • seyit says:

    Hocam ben sawpo şampuan kullanmak istedim sizce sawpo ş yoksa sebodermi
    Saç tipim Hair forte kullanmadan önce hafif yağlı arada sivilcelenmeler oluyordu
    Hair forte yağlanmayı bitirmişti
    Ama şimdi bende alerjik reaksiyon olunca şu anki saç tipim bölgesel kepekli yanı bazı yerler deri atıyor bazı noktalarda sakin
    Hafif te yağlanma var gibi ikinci günden sonra çünkü iki günde bir saçımı yıkarım yağ dengesi buzulmasın diye yağlanma hala beni rahatsız edecek sev yede değil yani çok az
    Sawpo iyi midir sizce yada başka bir şampuan öneriniz varmı
    Not:antialerjik Hair forte günde iki kez kullanıyorum
    Sayın değerli kaya hcm
    Dr.Muharrem KAYA
    yağlanma yoksa seboderm gerekmez, ilaç kullanıyrsanız dökülme için şampuan tercihinin de önemi yok kullanabilirsiniz.

 427. Samet says:

  Hocam 2. Sorum da şu, saç ekiminde kök alınan yerde iz bırakılmış durumda yani seyrelmiş bazı yerler makinayla tras edince bariz ortada. daha önce karşılaştınız mı bilmiyorum ama ben ne yazıkki yaşıyorum 7. Ayımdayım. Oraya napılabilir zamanla gecer mi minoxil, hairforte ya da oraya ekim? Lütfen iyi bişey söyleyin
  Dr.Muharrem KAYA
  Ne yazıkki olduça sık yazılıyor, hairforte un da minoxilin de hiçbir etkisi olmaz çünkü kök yok. tek çözüm oraya saç ekimidir yada uzun tutarak kapatacaksınız

 428. Samet says:

  Hocam saç ekiminin 7. Ayındayım doktorum proscar xpecia tablet ve minoxil sprey önermişti proscarı 2 kutu kullandım xpeciayı hala günde 1 defa kullanıyorum minoxili ise ilk kutudan sonra bırakıp 4 aydır tekrardandan düzenli kullanmaya basladım ve özellikle 4. Ayda çok fazla etkisi oldu diyebilirim lakin bırakılınca döker yorumları ve yan etkilerinden dolayı hairforte spreye gecmeyi düşünüyorum çünkü o en fazla 6 ay kullanılır ve içeriği daha güçlü deniyor acaba bu geçiş sürecinde bir dökülme yaşarmıyım. Bu tarz şeyler kullanılmalı mı sizce? Sac ekiminden sonraki 2 yıl filan böyle bakım yapmak istiyorum hocam saclarıma…
  Dr.Muharrem KAYA
  Yazdıklarınızın bir çoğu yanlış,erkek tipi dökülmede hangi ilacı kullanırsanız kullanın bıraktığınızda elde ettiklerinizin hepsini kaybedersiniz ve başladığınız gündeki gibi dökülme devam eder.Hairforte u da bırakırsanız dökülür ama onun 6 aydan sonra iki günde bir defa kullanılabilmesi gibi bir avantajı var. yan etki yapmıyorsa proscara devam edin ama çeyrek almalısınız.

 429. Hocam Merhaba ,
  22 yaşındayım yaklaşık 6 aydır minoksil kullanıyorum 4 ay kullanımdan sonra arkadaşlar saçın çıkmış diyordu , ama şuanda sanki çok bişey değişmedi gibi geliyor dokulme olmaya basladi.babam da kellik yok , minoksilibir de sürekli kullanmak cebi yakıyor açıkçası , hairforte sprey e geçsem minoksili birakmamdan dolayi saçlar dökülür mü yoksa hairforte minoksil in yerini doldurur mu
  Dr.Muharrem KAYA
  etkinliğin daha iyi olması beklenir.minoxil sadece kanlanmayı arttırıyor.hairforte dht yide bloke ediyor

 430. edizcan says:

  Hocam merhabalar , onerinizle kullanmaya basladgim xpecia , biotin 10mg ve hf serum kullandim , dökülme konusunda tatmin oldm fakat cok kalite artisi olmadi gibi . gene de bekledgmin simdilik ustunde cok sukur ki . benim size sorum su ; ayda 2 kutudan fazla kullandim serumu , simdi teke dusurdum dusurmeden oncede bazi sebeplerden oturu uc bes gun ara vermek zorunda kalmstm. Elmdr biotin 10mg 3. Kutu , xpecia ve serum var .. Nasil kullanima devam etmelyim. Xpeca gunde 2, serumu da tek kullaniyorum , sizce alnmdaki tuylenmeler kaybolur mu yada genel olarak sac kalitesi durur mu, bu arada gunde2 defa devam etsem saclarimda verim artmaya devam eder mi?
  Son olarak erkeksel isteksizlik yapar mi?
  Dr.Muharrem KAYA
  hepsini günde bir defa al

 431. seyit says:

  Mrb hocam daha öncede yazdım sizde değerli görüşlerinizi bizimle paylaştınız sağulun
  6 ay boyunca Hair forte sprey günde iki kez uygulama yaparak kullandım üç hafta önce bende kaşıntı ve kabuklanma başladı
  Sizde bana antialerjik Hair forte sprey önerdiniz önce firmaya sordum yok dediler ısrarlı iletişimin üzerine bana anti alerjik olanı buldular
  Size. Sorum şu Hair forte dermatit i tetiklermi bu durumda Hair forte kullansam kaşıntı çoğalır mı yatışmasınımı bekliyim yoksa antialerjik olanını kullansam bir sıkıntı olmazmı
  Bu arada cilt ozmanına göründüm seboreik dermatit başlangıcı olabilir ama emin konuşmadı çünkü daha çok citti bir sıkıntım yok sizce ne yapıyım hocam
  Dermatit se antialerjik olanıda bana zarar verirmi şuan üç kutu elime geçti kullanıymmı lütfen cevap verin zor durumdayım.
  Dr.Muharrem Kaya
  seboreik dermatit şüphesi varsa şikayetlerin düzelmeden yenisine başlama

  • seyit says:

   Hocam sıkıntı orda zaten seboreik dermatit başlangıcı mı yoksa elerjik bir durumu çözemiyorum daha önce hiç böyle olmamıştım
   Sadece kafa derimde yok sırtım da da hassasiyet oluştu aşırı sivilcelenmem var ama sırtımda bildim bileli ara ara sivilcelenmeler oluyor bu günlerde biraz fazla kaşıntı var vücudumun farklı bölgelerinde nasıl anlıycam hangisi olduğunu?
   Sizce anti alerjik olanı kullanıp bakayım mi nasıl olacak diye
   İki gündür normalını kullanmaya başladım çokta bir fark olmadı kaşıntı var ama ölmüş deri var onu atıyor sanırım
   Bana biraz açıklarmısınız alerji ve seboreik dermatit arasındaki farkları biyorum sizi sıktım ama daha yaşım 24 ve kel kalmak istemiyorum tşk
   Dr.Muharrem Kaya
   vücudununuzun farklı bölgelerinde reaksiyon ve kaşıntı varsa hairforte dan olmayabilir.ama ne olursa olsun yinede saçlı derideki sorun nedeniyle bu dönmede ilacı kesip iyileştikten sonra antiallerjik olanı kullanmanızı öneririm.bu dönemde 2 doz xpecia alabilirsiniz.dökülmeyi %75 oranında engelleyecektir.beraberinde propecia yada proscar kullanabilirsiniz.düzelme sağlandıktan sonra antiallerjik olanına başlayabilirsiniz

 432. okan says:

  mrb lr hocam..ben 22 yaşında tıp öğrencisiyim saçların seyrelme gereği minoxil kullanmaya başladım ama tam beklediğim gibi olmadı..dökülme azaldı fakat saçlar ince kalitesiz..xpecia ya geçtim hepsini günde 1 er defa uyguluyorum..hair forte ye geçsem daha iyi olur mu ya da başka öneriniz??
  Dr.Muharrem Kaya
  minoxili günde 2 defa uygulaman gerekir.hairforte a geçersen ilk 3 ay günde iki defa 3.aydan sonra günde tek doz uygulayabilirsin.yine xpeciayıda ilk 3 ay günde iki doz almalısın.yoksa beklediğin sonuçlara ulaşamazsın.

  • Okan says:

   Hocam sürekli fakültedeyim seyrek görünüm vermesi nedeniyle minoxili sabah uygulayamıyorum yani 2 öğün olmuyo..xpeciayı 2 öğün kullanırsam saç kalitesi artar mı sizce
   Dr.Muharrem Kaya
   xpecia tek başına %70-75 spreyle birlikte %95 etkinlikleri olur

   • Okan says:

    Hocam sabahlar minoxil kullanamıyorum ne yapmalıyım sizce ?akşam 2 doz aynı anda sıkılır mı ya da 3 4 saat arayla alsam aynı etki olur mu?2 öğun xpecia tek öğün minoxil nasıl
    Dr.Muharrem Kaya
    günde iki defa xpecia bir defa minxil uygulayabilirsin

 433. Ahmet says:

  Merhaba hocam hair forte spreyi 2 aydır kullanıyorum.Bazen kullanamıyorum ve bu yaklaşık bir ayda iki güne tekabul ediyo bi zararı olurmu her gün mutlaka bi tanede olsa kullanmakmı gerekir . İyi çalışmalar …
  Dr.Muharrem Kaya
  DHT vücutta hergün yapıldığı için ilacı mümkünse düzenli kullanmak gerekir,istenen sonucu alabilmek için

 434. Mrb hocam ben 6 aydır Hair forte sprey günde iki kez uygulama yaparak kullandım gayet memnundum %85 civarında dökülmem durmuştu ama son iki haftadır bir kaşıntı başladı hafifte kabuklanma var bende son bir hafatadır tek kullanıma indirdirdim
  Sizce ne yaplıyım örünü bırakmak da istemiyorum bu kaşıntıylada olmuyor
  Sizce alerjimi yaptı öyleyse altı ay boyunca niye yapmadı
  Ne önrirsiniz şimdiden tşk
  Dr.Muharrem Kaya
  firmadan hairforte un antiallerjik olanını al ama seboreik dermatitinde olabilir.bu nedenle dermatologa görünsen iyi olur

  • seyit says:

   Hocam cevap verdiğiniz için tşk
   Ben firmayı aradım Hair fortun anti alerjik olanı yok dedi hgf diye bir üründen bahsetti bununda etkin maddesi procapil değilmiş
   Siz hgf denmi bahsediyorsunuz antialerjik diye yoksa Hair fortun başka bir çeşidimi
   Bir de hocam bana Hair forte ara ver dediler kaşıntı ondanmı geliyor diye 5 gün ara verdim kaşıntı baya azaldı demekki ondan oluyor
   Hocam şunu merak ediyorum alerji yapan sizce procapil madesimi yoksa Hair fortun bileşeninden mi oluyor
   Birde alopecia diye bir saç spreyi çıkmış yüzde 5 procapil içeriyor buna geçiş yapsam olurmu acaba
   Ne düşünüyırsun bu ürün hakkında lütfen cevap verin hocam zor durumdayım
   Dr.Muharrem Kaya
   hairforte un önceden antiallerjik olanı yapılıyordu.yoğun sorular üzerine firma ile görüştüm,artık çıkarmıyorlarmış talep yetersiz olduğu için.bu nedenle benim size önerim sprey kullanmamanız yönünde.foam deneyebilirsiniz.oda yine reaksiyona neden olursa bırakmalısınız.günde iki tablet xpecia alabilirsiniz

 435. Merhabalar. Ben 20 yaşındayım. Sadece tepe ve ön bölgemde seyrelme var. 4 ay minoksil kullandım. bırakınca yine döküldü. hairforte kullansam 6 ay kadar sonra bıraksam yine dökülme olur mu ve genetik olup olmadığın nasıl anlarım annemin saçı gür teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  AGA tipi dökülmede saçınızın varolmasını istediğiniz sürece ürün kullanmak zorundasınız.çünkü saç dökülmesine neden olan hormon vücutta hergün yapılır.

 436. Ali tas says:

  Hacom ben sac ektireli 9 gun oldu verdikleri losyon ve sampuani kullandiktan sonra evicap e vitamini suruyorum bunun disinda onereceginiz ilac vb. Birsey varmi kzellikle var olan saclari korumak icin simdiden cok tesekkur ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  hairforte ve xpecia tablet kullanabilirsin.

 437. Oguzhan says:

  Hocam onlarca kez sorulmuş ama bi de ben sorayım içimi rahatlatmak icin☺25 gundur hair forte ve xpecia kullaniyorum ilk 15 gun ilk kullanimda itibaren dokulme kesilmisti ama son 10 gundur ozellikle spreyi uygularken hocam elome 30 40 tel sac geliyordur hocam.Bu normaldir ve daha kaliteli bicimde geri döner saclar di mi hocam☺Şimdiden teşekkurler
  Dr.Muharrem Kaya
  Evet normal ve geri çıkar, bu durumu süt dişi değişimine benzetebilirsiniz.

 438. furkan says:

  Hocam meraba ben 17 yasimdayim ve saclarimda hizli bir dokulme var onerdiginiz hairforte erkek sprey ve xpecia tablet alicam ve dediginiz gibi ilk 3 ay gunde 2 defa sonraki 3 ayda gunde 1 defa ve ondan sonrada gunasiri uygulicaz dediniz cok iyi ama bunlari gundelik yaparken spreyi sacimiza ne kadar boyutta uygulamaliyiz? ve sprey sacimizda ne kadar zamanla kalip sac yıkanılcak cunku okul ve dershanem var bu yuzden sabah ve aksam yapmak zorundayim , aksam yapmak sorun degil ama okul oldugundan dolayi sabah yapmak zor eger spreyin sacta kalma vaktini ogrenirsem ona gore uygulicam Ve hocam spreyden sonra saci yikarken sampuan kullanmalimiyim sorun olur mu?
  Uz.Dr Muharrem Kaya
  sprey maximum etkinlik için 4 saat saçlı deride kalmalı.açık alana 4-5 fıs yeterli.yıkarken şampuan kullanabilirsiniz.saçınızı kısa kestirirseniz hem uygulamanız kolaylaşır hemde ürün kaybı yaşamazsınız

  • furkan says:

   Hocam peki ilk 3 ay ve sonraki 3 ay dediginiz gibi kullandik sonraki aylar tam nasil kullanalim ve hocam ornek veriyorum 1 yil kullandik ve olumlu sonuc aldik eger birakirsak urunleri ne olur?
   Uz.Dr.Muharrem Kaya
   6.aydan sonra günaşırı kullanabilirsin fakat dökülme eğilimi gösterirse hergün kullanmaya devam etmelisin tekdoz.eğer genetik dökülme varsa saçların dökülür.

 439. Süleyman says:

  Hocam merhabalar son 4 ay içinde strese bağlı çok fazla dökülme problemi yaşıyorum sakaklarım fena şekilde açıldı ve iyice moralim bozuldu strese bağlı olarak dökülme icin uygun gördüğünüz tedavi nedir ve o bölgeler şuan tüysüz hale geldi alnimla aynı fonda ve tekrar saç çıkması mümkün müdür teşekkürler.
  Dr Muharrem Kaya
  açılma önlerde ise genelde değilse sadece stres değil genetik dökülmede olabilir.hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

 440. hocam saçlarımın yan tarafları açıldı alnım açık halde bu yan tarafları hairforteyi kullanarak tekrardan çıkarabilirmiyim? çıkaramazsam nasıl bişey yapmamı önerirsiniz? teşekkürler hocam
  Dr Muharrem Kaya
  dökülme sürecine göre düzenli ürün kullanımı ile büyük oranda geri gelmesi beklenir.hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

 441. Hocam selam tekrar birşey sormak istiyorum yabancı forumlarda saç köklerine grow ışınları verilerek kökler uyarılıyormus ve saç kalitesinde artış oluyormuş bu grow ışını daha evveldenbitkilere hızlı büyümesi için verilirken şimdi saçlarada uygulanıyormus bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ?
  Dr Muharrem Kaya
  Bitkilerin yaşam biçimiye saçınki arasında hiçbir benzerlik yok

 442. Hocam selam genetik dökülme için proscar 1/4 kulalnıyorum sprey olarak minoxil mi yoksa hairfortemi önerirsiniz yeni saç oluşumu için hangisi daha etkilidir birde bu spreyin içine avodart dusterid eklersek dahamı iyi sonuç verir ?
  Dr Muharrem Kaya
  yeni saç oluşumu sadece anne karnında olur reklamlara kanmayın.
  Bunları kullanırsanız yeni saç oluşmaz ama tüyleşmişlerde kalite artışı elde edersiniz ve daha önemlisi genetik dökülme durabilir.
  çeyrek proscar kullanıyorsanız avodart a gerek yok.

 443. Propacil finasterid den daha etkili demişsiniz de propacil in ham maddesi zaten finasterid lütfen yanlış bilgi vermeyin !
  Dr Muharrem Kaya
  propacil diye bir madde varda ben mi duymadım, bir de finasteridle ne alakası var onu anlamadım.
  İsterseniz daha basit yazılmış sitelerde dolaşın sanırım bu site size pek uygun değil

 444. Rıdvan says:

  Saclarimda son 6 ayda birden yoğun bi dökülme basladi, dökülme genel bi dökülme, ailemde dokulme problemi hoc yok. yıkama, durulama ve kurulumada asiri sacim dökülüyor. Elimi sacima her attigimda cekmeden bile sac geliyor, sabahalri yastikta 20 kadar sac oluyor. Bir de sac derimde kasinti var.
  Doktorum, panlus kapsül ve prozinc plus sprey verdi. Ben panlus kapsül ve hairfort sprey, sawpoo nun sampuanini aldim. 2 haftadir kullaniyorum henüz değişiklik yok, aksine kepeklesme basladi.
  Bu üç ürün dökülmemi onler mi, sizin oneriniz nedir?
  Bir de hafta da 2 defa lavanta kürü uyguluyorum, bu ilaclari kullandigim surede kürü uygulama bir mahsuru var mi,
  Dr Muharrem Kaya
  Saç ilaçları 2-3 ayda etkisi görülen ilaç gurubudur, bu tüm saç ilaçları için geçerli durum
  sabırla devam etmeniz önerilir

  • Rıdvan says:

   İlaç kullanmaya baslayali dokulme siddeti artti, bu surede dökülenler daha sonra tekrar cikar mi?
   Dr Muharrem Kaya
   Bütün saç ilaçlarında önce dökülmede artış olabilir ama dökülenler daha kaliteli olarak geri çıkar kullanmaya devam edin

 445. merhabalar hocam iyi çalışmalar yaklaşık 2 yıldir hairforte sprey kullanıyorum ve oldukça memnunum korkum şu hocam bıraktığımız zaman dökülüyor ya.. belki komik gelecek ama forma artık ürünü temin edememe gibi yada başka bir sorun olduğu zaman bu kadar kullanıcı ne yapabilir
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  sadece dua edebilir.firmanın başına kötü birşey gelmesin diye 🙂

 446. ercan says:

  Merhaba hocam.
  Benim elimde 4 kutu rogaine ve 1 kutu hair forte mevcut. yaklaşık 15 gündür rogaine ve xpecia başladım. yorumları okuyunca hair forte geçme konusunda kafam karıştı. Sizde rogaine bitene kadar kullanıp ardından hair forte geçsem? yoksa rogaini bırakıp direkt hair forte başlasam?
  Ayrıca hocam uzun yıllar jöle kullanan biri olarak saçlarımın tepe bölgesi seyreldi. Şu an bitkisel şekillendiriciler kullanıyorum. jöle veya bitkisel şekillendiricilerin saç dökülmesine etkisi varmı dır?
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  sabah birini akşam birini kullanabilirsiniz.ilaçların rahat uygulanabilmesi için kısa kestirebilirsiniz.saç diplerinize uygulamazsanız sorun olmaz

 447. Faruk says:

  Merhabalar hocam.. 28 yaşındayım yaklaşık 2 yıldır saç dökülmesi problemi yaşıyorum..Vitamin ilacı almak için doktora gittim kan testi yaptı vitamine gerek yok senin ki genetik dedi .. Yaklaşık 1 aydır hair forte sprey (procapil) ve yine genetik dökülmeye karşı etken madde (Saw Palmetto) içeren sawpoo şampuan kullanıyorum..Sonuçlardan memnunum..Dökülme çok azaldı ve saçlarımda ki canlılığı görebiliyorum..Sizce bunlara ilaveten vitamin takviyesine gerek var mı ? Vitaminlerin uzun süre kullanımına çok sıcak bakılmadığını biliyorum..Teşekkürler..
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  xpecia tablet başlayabilirsin.sonuç daha iyi olur

 448. oguzhan says:

  Hocam merhabalar. Hairforte ve xpeciayı sonuc alana kadar kullandık diyelim mesela 6 ay kadar.Güzel sonuclarda aldık diyelim.Sonrasında bu sonucları korumak için tedaviye sadece xpeciayla devam etsek olur mu?bir de hocam cahilligime verin ama spreyi nasıl uygulayabilirim acıklar mısınız.yani tepe bölgemde belki bir acıklık var ve sprey sacsız deriye ulasabilir.Ama üst taraflar o kadar seyrek degil sadece incelme var ve güçlensin istiyorum.bu bölgelerde direkt saca sıksam uygun mudur.Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  genetik tip saç dökülmesi tedavisinde xpecia tek başına %70 etkilidir.spreyler bu etkinliği %98 e çıkarır.saça değil saçlı deriye uygulamalısınız.saça uygulama ekonomik olmaz

 449. Mehmet says:

  Hocam hairforte kullanayodum alerji yapti biraktim.Simdi çok fazla saclarim dokuluyor tahmini olarak ne zaman geçer bu dökülme ?
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  tedavi ile çıkanlar dökülecektir.süreç belli olmaz.ama firmanın antiallerjik ürünü var.firmayla iletişme geçmenzi öneririm

 450. İbrahim says:

  Hocam yeni saç ektirdim doktor ds labaraturlarda Üretilen SPECTRAL.DNC-N 60ml. ÇIĞIR AÇAN SAÇ DESTEK SİSTEM önerdi bunu kullanmazsan minoksidil /5 Önerdi ds ürün MÜ iyi yoksa hair forte mi etkili Artı bunlar ne kadar süre kullanmalı 6 ay yeterli mi
  Dr.Muharrem KAYA
  minoxidil yada hairforte kullanabilirsin,6 ay kullanman ekilenlere ,sürekli kullanman varolan tüm saçlarına katkı sağlar

 451. Furkan says:

  Hocam 17 yaşımdayım.Dökülmem 1 yıl önce başladı şakaklarım biraz açıldı.Doktora gittim haırfotre ve xpecia verdi.ilaçları doktorun verdiği dozda kulandım hiç aksatmadım.ilk 10 gün dökülmem durudu sonra tekrar başladı sürdüğüm yerlerde kabuk gibi bişi tutu.Kabuk tutan yerde dökülmem var Bu alerjik birşey midir ?Dökülmem bununla ilgili midir ?
  Dr.Muharrem KAYA
  hairforte kullanımında allerji görülme riski diğer lokal uygulanan spreylerden daha düşüktür.kabuklanma olduysa hassasiyetiniz var demektir.sprey kullanmamalısınız.günde 2 doz xpecia alabilirsiniz

  • Furkan says:

   hocam bunun anti alerjiği var mı ?diğerinden daha mı pahalı ?
   Dr.Muharrem KAYA
   firma antiallerjiğini üretiyor.direkt firmadan temin edebilirsiniz

 452. Yasin says:

  Merhaba hocam. Bu haır forte spreyi tek basına kullanmak dokulmeyı yüzde kaç oranında durdurur.birde etkisini ne zaman gosterır.sizce bunumu almalıyım yoksa xpecia tabletimi çünkü sadece birini alabilirim
  Dr.Muharrem KAYA
  o zaman hairforte sprey almalısın.

 453. Berrin says:

  Hocam mrhb.saçlarımda çok yoğun bir dökülme var .minoksil siprey ve bioxin şampuan kullanmama rağmen yılın iki ayı dökülmesi azalıyor yeni saçlar çıkıyor.ama aylarcada bi dökülmeye başladığı zamanda durmuyor avuç avuç dökülüyor.bende bıraktım minoksili dökülmem devam ettiği için.sonrada yine doktora gittim tahlillerimde bişey yok ,strese bağlıdır diyolar ve capilactif spreyle ,bepanten ampul,evin ampulden 1 er tane karıştırıp içine bikaçdamla ozonlanmış zeytin yağıyla M-furo losyondanda birkaç damla ekleyip saç diplerine haftada iki defa önerdi.3 ay dır devam ediyorum saç dökülmem çok az durdu fazla bir etkisi olmadı yani.yıllardır saç dökülmemle baş edemiyorum.hocam bana önereceğiniz en etkili iksir ne olabilir.bide saçlarım için yağlar da kullanırsam nasıl olur.mesela ne önerisiniz.şimdiden çok teşekkür ediyorum
  Dr.Muharrem KAYA
  hekimlerin önerdiği ilaçlara bakılırsa genetik dökülmen var.hairforte sprey ve xpecia tableti denmeni öneririm.

 454. ÖLÜM MELEĞİ 65 says:

  Tekrar merhaba hocam son bir sorum olacak hair forte nefes darligina ve kalp sorunlarına neden olur mu ( minoxil kullanırken bunları yaşadım)
  Dr.Muharrem KAYA
  olması beklenmez.etken maddeleri çok farklı

 455. edizcan says:

  Hocam ben hairfort u 20 gunde falan bitirdim saclar uzun oldgndan koke ulasmiodu ve sakala falan da sürdüğüm icin , onu da eczaneden aldm simdi gene aldm ama 20 gunde iki yada 3 aksatmam oldu bszen gunde bir bazen bi gun hic yapamadm.
  Kullanirken genelde dokulmendurmustu ama bi ara gene cok dokuldu normal midir?
  Bi de onceki sari bi kivamdaydi cay gibi bu su kıvamnda seffaf acaba sahte mi
  Dr.Muharrem KAYA
  uzun saçta damlalıkla kullanırsan daha az ilaç kullanmış olursun.israf olmaz.ilk 3 ayda dönem dönem dökülmeler olması normal

 456. ÖLÜM MELEĞİ 65 says:

  Hocam birde belirtmeyi unuttum ilacı kullanisimin üçüncü gününde olmama rağmen kaşıntı başladı bu normal mi
  Dr.Muharrem KAYA
  kaşıntı kan akımının artması nedeniyle olabilir,bir süre gözlemlemenizi öneririm.ciltte kızarıklık kabarıklık vs yoksa kullanmaya devam edebilirsiniz

 457. ÖLÜM MELEĞİ 65 says:

  Hocam hair fortenin anti alerjik olanı var mi varsa etkisi diğeriyle aynı mi
  Dr.Muharrem KAYA
  var .etkisi diğeri ile aynı

 458. Nevzat gülay says:

  Merhabalar ben 22 yaşındayım günde 1 proscar ve günde 2 xpecia kullanıyorum ve sprey olarak minoxil kullanıyordum şimdi hair forte aldım ikisini birden kullansam sorun olurmu? Sampuan olarak sawpoo kullanıyorum iyimidir başka öneriniz varmı teşekkür ederim
  Dr.Muharrem KAYA
  tüm etken maddeleri içeren ilaçları kullanıyorsun,ama düzenli kullanmalısın.birtek zaman içinde proscarın yan etkileri görülebilir jinekomasti gibi.eğer şikayetin olursa onu bırakırsın.

 459. Merhabalar hocam. Hocam hairforte sprey kullanıyorum çok iyi denebilir dökülmeyi durduruyor. Fakat saçımda yağlanma oranı yüksek. Acaba bu yağlanma yı nasıl engelleyebilirim yağlı yemeklerden uzakmı durmalıyım mümkün olduğunca? Bide hocam en önemli soru saçımızın yağlanması saç dökülmesine neden olurmu? Tşk ederim hocam.
  Dr.Muharrem KAYA
  saç dökülüp azaldığında saçlı deri aynı oranda yağ salgılamaya devam ettiği için varolan saç miktarı azaldığı ve birim saça düşen yağ miktarı arttığı için daha çabuk yağlanır.saçın yağlanması saçın dökülmesine neden olmaz.aslında bir miktar yağlanma saçların parlak ve canlı görünmesini sağlar.fakat miktar olarak azalınca saçlar yağ yapış yapış olmasına neden olur.seboderm şampuan kullanabilirsin.

 460. ercan says:

  Merhaba hocam. zaman bulamam nedeni ile akşam saatlerinde hair forte günde 1 kez ve ayrıca xpecia tableti günde iki kez kullanırsam. Etkisi olmaz mı?. Etkisi olur da süreç mi uzar?
  Teşekkürler.
  Dr.Muharrem KAYA
  etkisi olur.biraz uzayabilir

 461. burak says:

  anladım hocam yani duruma göre kendimiz belirliyecez tek doz çift doz olayını,
  — Son olarak da hair forte sakal bölgesine de sürsek orada bi artış bi fayda sağlarmıyız, sakallarımda da aşırı olmasa da bi seyreklik söz konusu
  Dr.Muharrem KAYA
  sakalı etkileyeceğini sanmıyorum ama deneyebilirsin

 462. burak says:

  Tekrar Merhaba Hocam, cevabınız beni pek tatmin etmedi, tekrar biraz açıklayıcı yazabilir misiniz bana rica etsem ; ekonomik açıdan sorun yoksa ikişer doz sürekli kullanabilirsiniz demiştiniz cevap olarak bana , ekonomik sıkıntı açısından mı 3 ay günde ikişer doz sonra tek doz öneriyorsunuz yoksa bilimsel bir mantığından dolayı mı ?? Ben en hızlı en iyi şekilde sonuç almak istiyorum da , yaşım 29 ,saçımda aşırı bir seyrelme var ense hariç her yer aşırı seyrek kulaklarımın üzeri yanlar bile, her yer seyrek ama kellik parlak hali oluşmadı henüz , sizce en iyi sonuç almak için ne kadar süre ile nasıl bir kombin yapmalıyım ?
  — Gözle görülür bir sonuç aldığımda mı tek doza düşüreyim tablet ve spreyi süre 3 ay yada 5 ay 10 ay ne kadar sürede sonuç olursa olsun ve sonrasında
  —Tek doz olarak hem hair forte hem xpecia tablet olarak ömür boyu mu kullanmalıyım ??
  Dr.Muharrem KAYA
  3 ay günde 2 tablet xpecia ve sabah akşam hairforte sprey,3.aydan sonra her ikiside günde tek doz olacak fakat bu dönemde saç dökülmenizde artış olursa tekrar 2 doza çıkmalısınız.dht niz çok yüksekse bazen tek doz yetmeyebilir.genetik dökülmede saçınızın olmasını istediğiniz sürece ilaç kullanmak zorundasınız.

 463. hocam spreyi kullanalı 1 ay oldu hala dökülme ler devam ediyor normalmi dır daha ne kadar daha sürer
  Dr.Muharrem KAYA
  normal.bazen 3 aya kadar sürebiliyor

 464. Kahraman says:

  Merhaba hocam.Saç çıkartma ilacı olarak minoxil forte sprey mi? Hair forte sprey+xpecia tablet kullanımını mı uygun görürseniz hair forte saç çıkarmaz DİE biliyorum fakat minoxul hakkında pek bir bilgim yok.? Yada bunların dışında önerebileceginiz ilaç varmıdır hocam yoksa da tek yolu saç ektirmekmidir? Hocam zor sorular sordum sanki cevap verirseniz çok sevinirim. Tşk ederim.
  Dr.Muharrem KAYA
  hairforte un içeriği minoxil forte sprey göre daha zengin.kullanabilirsiniz

 465. sedef says:

  hocam 15 gündür hair fortem kullnıyrum döklmem çok fazla arttı . bu ilaç saçmda kepeklenme pullnma yaptı . döklme bu oluşşşan pullnmalar yüzünden mi atrmıştır .ilaçtan önce kepek pullnma yoktu ilçla birlikte oldu döklmesnn artmasında bu oluanların etkısı var mıdır
  Dr.Muharrem KAYA
  allerjik reaksiyonunuz var demektir.kullanımı kesin.2 tablet xpecia kullanabilirsiniz

 466. Hocam merhabalar iyi calismalar hani siz diyosunuz ya bu ilaclari surekli kullanmak gerekiyo diye bugun bi eczaci dediki xpecia hairforte veya minoxil uzun zaman sonra bunlara vucut alisiyo bagisiklik kazandigi icin etki kayboluyo dedi hocam kafam karisti dogrumudur bu.?
  Dr.Muharrem KAYA
  hayır doğru değil.alışmaz.sadece minoxil kan akımını arttırdığı için zaman içinde bu etki saç dökülmesini önlemeye yetmeyebilir

 467. buket says:

  Hocam sac imizda tüy yoksa nolcak bu spreyleri kullanamayacak miyiz
  Dr.Muharrem KAYA
  ???

 468. mustafa says:

  hocam 1 aydır minioxil kullanıyorum hairforteye geçmek istiyorum minioxili bıraktıktan sonra belirli bi sğre beklemem gerekiyormu yoksa direk geçebilirmiyim.Birde xpecia tabletin 10mg yeterli olurmu seyrek saçlar için
  Dr.Muharrem KAYA
  hiç ara vermeden devam edin, xpecia nın 10 mg lığı yok kadın ve erkek tipleri var

  • burak says:

   merhaba hocam, size sorum şu ; hair forte sprey ve xpecia tablet aldım 1 aydır kullanıyorum ikişer doz, sizce 3 ay günde iki doz ve iki hap yerine daha fazla 6 ay – 1sene/ ikişer doz olarak devam etsem daha fazla yararı olmaz mı ? , etkisi gözle görülünce mi tek doza düşülmeli – yoksa illa ki 3 aydan sonra mı tek doza düşülmeli ? 6 ay – 1 sene veya daha uzun süre, ikişer doz olarak hapı ve spreyi kullanabilirim daha faydalı olacak ise
   Dr.Muharrem KAYA
   ekonomik sıkıntınız yoksa iki doz kullanbailirsiniz

 469. Mrblar hocam. Yaş 22 kafa derimde baya bir seyrelmeler vardı hair forte+xpecia tablet i kullanmaya başlayanı yaklaşık 2 ay oldu kullanmaya başlamadan önce saçlarından dökülme oluyordu kullanmayı 1 ay olduktan sonra dökülme komple durdu saçlarım şıklaştı. 6 ay kullanmam önerildi 6 ay ın sonunda yüzde 70 oranında dökülen saçlarımda saç artış oranı nasıl olur? Kesin saç çıkartan bir formül mü bu ilaçlar?
  Dr.Muharrem KAYA
  saç çıkarmaz ama tüyleşmiş kılları canlandırır.
  saç ilaçları seyrek te olsa sürekli kullanmayı gerektirir, bırakırsanız yeniden dökülür ayrıca kalite artışı 2 yıl devam eder, bunlar tüm bilimsel saç ilaçları için geçerli

 470. birde hocam bisey daha sorcam ben bu spreyi 3 ay önce kullanmayı bıraktım bazı sebeplerden dolayı ve saçlarım oldukça seyreldi şimdide 3 haftadır tekrar kullanmaya basladım tekrar eski kaliteye gelirmi yani spreyi bıraktım diye dökülen saçlar tekrar kullanınca cıkarmı hpcam yoksa o kök ölmüsmüdür
  Dr.Muharrem KAYA
  Evet yeniden çıkması beklenir

 471. mustafa says:

  Merhabalar hocam;
  4 ay önce saç ekimi yaptım vesaç ekimi yaptığım yer bana bioestee (kollageste) şampuan ve sprey verdiler onu kullandım 3 ay boyunca. ama çok pahalı hocam. ama şimdilerde hairfort üçlü set aldım kullanmayı düşünüyorum sizce istenilen sonuç(saçlarımda gürleşme ve kaliteli saç) 3 ay içinde alınabilir mi bu ekilen saçlara nasıl bir faydası olur..tşk ederim
  Dr.Muharrem KAYA
  daha kısa sürede daha canlı ve kalın olmasını sağlar.beraberinde xpecia tablet almanı öneririm.3 ayda etkinlik oluşmaya başlar.sonuçları görmeye başlarsın

 472. Hocam sizi çok rahatsız ettim pardon ama spreyi iki defa kullancan diyelim sabah sıktım spreyi ustune toppik kullandım tamam akşam toppigin üstüne spreyi sıksam akmaz mi topik
  Dr.Muharrem KAYA
  olmaz.toppiği yıkayıp kullanacaksın

 473. Hocam toppik ile saç spreylerinden mesela hairfort bi arada kullanabilirmiyiz kullanırsak nasıl kullanmaliyiz
  Dr.Muharrem KAYA
  kullanabilirsin.önce spreyi uygularsın sonra topiği

 474. ben yaklaşık 25gündür kullanıyorum hairforte ve tableti aşırı dökülme yapıyo benim açların bu kadar dökülmezdi buduru. Ne zman durcak ayrıca ilacı Kullanım kılavuzunda boyle bişey yazmıyo ama bu ciddi bişey döktüğünü neden yazmıyorlar ve bu saçlar tekrar cıkcak mı ayrıca ilacı bıraksam dökülenler tekrar çıkar mı asıl sorun bu bence hocam
  Dr.Muharrem KAYA
  Dökülmede artış bütün bilimsel saç ilaçlarında rastlanan bir durum, dökülenler daha kaliteli olarak geri çıkar. Bunu süt dişinin değişmesine benzetebilirsiniz.

 475. Hocam bugün saçında küçük siyah tuycukler gordum bu iyi birseymi biotin ve demir ilanıyla eski haline gelirmi saclarim o tuycukler nasıl canlandirmaliyim siz bana kesin birşey söyleyemez misiniz sprey falanmi kullanmaliyim
  Dr.Muharrem KAYA
  Biotin ve demir yetersiz kalır, sprey de kullanmanız daha iyi sonuç almanızı sağlar

 476. Merhaba hocam, 22 yasindayim saclarimda dokulme sorunu var stresten kaynaklandigi soylendi, prp yaptiracaktim vazgectim. hangi urunleru kullanmaliyim ve saclarimda beyazlar var arada eski haline donenler de oluyor. Bi cozumu var mi ?
  Dr.Muharrem KAYA
  stresten kaynaklandıysa önemli değil ama dökülme nedeniniz tespit edilmeli.biotin saç beyazlamasını geciktirir

  • Merhaba hocam, benim saclarimda dokulme var 2 yıldır. Saç koklerinde tikaniklik var dediler, boyle kafa derimde bi tabaka var hissedilen, ne yapmam gerekir
   Dr.Muharrem KAYA
   Bilimsel olarak saç kökünde tıkanma diye bir teşhis yok

 477. Hocam merhaba,
  Rogaine köpük formunu veya Hairforte sprey kullanmayı düşünüyorum. Sizce bu iki üründen hangisine başlamalıyım? İkisinide başladıktan sonra bırakamyıcağımı biliyorum bu yüzden köpük formundaki rogaine başlamak daha işime geliyor. Ayrıca bu iki ürün tek başına yeterli olur mu? Çünkü xpecia tarzı bi tablete başlamak istemiyorum.
  Bu iki ürünün de ilk başlarda dökülmeyi şiddetlendirdiği yazıyor fakat benim şu an açılmam çok aşırı değil , sizce kullanıca çok fazla bi açılma meydana gelir mi?
  Şimdiden çok teşekkürler , saygılar.
  Dr.Muharrem KAYA
  sadece minyatürleşmiş kıllarınızın dökülmesi artar ve alttan canlı saçlar gelir.spreylerden hangisini alırsanız alın yanında 10 mg biotinde almalısınız.biotin vitamindir

 478. mustafa says:

  Hocam 22 yaşındayım minoxil kullanıyorum 1 aydır, hairforte(procapil)’e geçmke istiyorum hemen geçiş yapabilirmiyim aradan zaman geçmesi lazımmı? birde finansterid’in çok ciddi yan etkileri varmı bunu kullanırsam başıma iş açarmıyım teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem KAYA
  geçebilirsin.finasteride gerek yok.xpecia veya 10 mg biotin kullanabilirsin

 479. Toppik hakkında ne düşünüyorsunuz hocam
  Dr.Muharrem KAYA
  istediğin görüntüyü elde ediyorsan kullanılabilir

 480. Hocam merabalar saclarimin önünde tepesinde birde orta çizgisi apaçık ışık vurunca seyreklik çok belli kansızlık vardı hocam demir ilacı kullanıyorum vitamin eksikliğinde var çok halsizim biotin kullanmak gerekmis dökülme çok yok saclarim geri nasıl çıkar siz ne onerirsiniz hocam sadece xpecia tablet yeterli olurmu
  Dr.Muharrem KAYA
  kansızlık için tedavi almalısın.10 mg biotinde alabilirsin

 481. ibrahim says:

  hocam merhaba cildiye doktoru tto şampuan seboric dermatit/ hairforte sprey/ konazol ve vitaminler önerdi kullanmalımıym
  Dr.Muharrem KAYA
  kullanmalısın

 482. Hocam ben zinco 220 kapsül buna ek olarak xpecia kullanabilir miyim saç kıran için ne kullanmaliyim
  Dr.Muharrem KAYA
  saçkıran için sadbe solusyon kullanabilirsin

 483. Iyi günler hocam yasim 22 tepe kismimda komple seyrelme var sac diplerim aciyor bazen ve dokundugumda diplerde kısa kısa saçlar elime geliyor babam kel dayilarimin yarisida kel muhtemelen genetik bi dökülme normalde stres yapmam ama dökülme oldukca yapmaya basladim hairforte nin faydasini görürmuyum tek basina yeterli olurmu ve bu tür. Ilaclar icin hormonlari degistirir falan diyorlar oda insanin kafasina takiliyo cunku surekli kullanacagim yasim daha cok genç. Ilerde sıkıntısını yasarmiyim?
  Dr.Muharrem KAYA
  bölgesel kullanılan ilaçlar hormonları etkilemez, % 85 dökülme durur ve tüyleşmişlerde kalite artışı olur

 484. Hocam merhaba.tepe bolgemde dokulme vardi.1 aydir hairforte sprey kullaniyorum gunde iki defa.saclarimida sawpoo sampuanla her gece yikiyorum ama tepe bolgemdeki saclarim iyice inceldi.sizce ne yapmaliyim? Kullanmaya devam etmelimiyim yoksa baska bir urunmu onerirsiniz?
  Dr.Muharrem KAYA
  Bunlar her saç ilacında beklenen bulgular devam etmelisiniz,

 485. hocam merhabalr iyi çalışmalar yaşım 24 yaklaşık 5 aydır hairforte ve xpecia tablet kullanıyordum çok memnundum resmen saçlarım çok iyi şeklde sıklaştı fakat son zamanlarda alerji yaptı sivilce tortu kabuklanma kaşıntı vb. teke düşürdüğüm halde xpeciaya günde 2 devam ettiğim halde durduramıyorum hocam öneriniz nedir tekrar başlarsam aynı sonucu yakalarmıyım ve tekrar alerji durumu olursa ne yapmalıyım?
  Dr.Muharrem KAYA
  hairforte ve benzeri ilaçlar saç kökünü uyardığı gibi cildin yenilenmesini de uyarır bundan olabilirveya seyrek te olsa allerji yapabilir yada seboreik dermatit gelişmiş olabilir.yıkama sıklığınızı artırın kepeğe etkili şampuan kullanın

 486. Merhabalar
  Dogumdan 3 ay sonra cok ciddi bir sac dokulmesi basladi.önler ve üst kisim neredeyse tamamen acildi. Emzirme doneminde bu xpecia ve hair forte un erkek olanlarını kullanabiliyor muyum? Dogru bir tedavi mi olur?
  Sevgiler.
  Dr.Muharrem KAYA
  Gebeyken kullanılmaz emzirirken kullanılabilir.

 487. Hocam merhabalar benim saclarimda seboreik dermatit var ayni zamanda da yakin zamanda kati bir diyet uygulayip 4 kilo kadar verdim.1,5 ay once saclarim bir gun aniden 5 kat daha fazla dokulmeye basladi ve saclarimin en on kisminda kakullerimde acilmalar oldu sac derim gorunuyor.doktorum telogen sac dokulmesi deyip yuzde 5 minoxil onerdi ancak daha once yuzde 2 kullanip saclarim daha fazla dokuldugu icin birakmistim, bu fikirden beraber vazgectik.dokulmemin duracagini azalma olmayacagini soyledi ama endiseliyim.gecen sene baska bir dr.um salsilik asit ve alkol iceren majistral bir recete yazmisti ve ondan inanilmaz memnun kalmistim ama simdi kendisini bulamiyorum.acaba bu receteye benzer bir recete bana onerebilir misiniz ve sizce sac dokulmem durur mu veya ne zaman durur, seyrelmem devam eder mi?
  Dr.Muharrem KAYA
  seboreik dermatitinini tedavi eder biotin yada xpecia ile saçını desteklersen sorun kalmaz

 488. Merhaba hocam size sorum minoxil ve xpeciami yoksa hairforce ile xpeciami mi eczaci bana xpecia kulanacaksaniz hairforce yi kullanin diyor ayni firmanin urunu oldugu icin peki hairforce minoxil gibi sac cikartirmi saclarim com doluldu ve inceldi onun icin hocam
  Dr.Muharrem KAYA
  hairforte içeriği zengin eczanız bu nedenle onu önermişitir.saçlarınızı çıkartır

 489. Özgür says:

  Hocam 2 defa üst üste saç boyası kullandım ve yaklaşık 2 aydır değişik bölgelerde dökülme başladı saçlarım çok cansız ve elimi saçima attigimda mutlaka birkaç tel geliyor bu durumda herhangi bir ilaç kullanmalı mıyım dökülmem kendiliğinden geçer mi hangi ilacı tavsiye edersiniz
  Op.Dr.Muharrem KAYA
  İlaca bağlı reaksiyonel bir durum olabilir muayene olup ilaç kullansanız daha iyi olur

 490. ozlem says:

  Hocam merb. Ben emzirme donemindeyim. Hair forte ve xpecia tablet kullanabilirmiyim? Teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  Evet kullanabilirsiniz

 491. röflenin neden olduğu saç derisindeki kuruluk kaşıntı için hair spreymi kullanmalıyım. spreyin amacı nemlendirmekmi yoksa dökülmesi olanlara dökülme amaçlımı veriliyor
  Dr.Muharrem KAYA
  kaşıntı için seboderm şampuan kullanabilirsin,kuruluk için ise bitkisel yağlarla haftada bir bakım yapabilirsin.sprey kullanma

 492. samet says:

  hocam yaralarim gwcmeye basladi kasintimda.bitti egzme ensemde yok.ama.ordaki.saclarim da dokuluyor.sivilce cikyor birde minik minik saclar dokuluyor normal saclarimin.uzunlugundan.kucuk.saclar acaba.sac kendinimi.yeniliyor.normal uzun saclarim.dokulmuyor diger dokulenler.minik.minik.ve sacim.gec.uzuyor.lutden.yardim.edin
  Dr.Muharrem KAYA
  şu an hala lezyonlar iyileşmediği ve sivilcelenme olduğu için lokal sprey kullanmanı önermem .ama günde iki tane xpecia tablet alabilirsin

 493. HOCAM HAİR FORTE ALERJİ YAPMIŞTI FİRMAYI ARADIM BANA BU DURUMDA ÖNERİLERİ ANTİ ALERJİK OLANINI KULLANMAMI SÖYLEDİLER SİZCE UYGUNMUDUR İÇERİĞİ HAKKINDA FİKRİNİZ VARSA BİLGİ ALMAK İSTERİM EĞER KULLANIRSAM YİNE AYNI SORUNLA KARŞILAŞIRMIYIM TŞK EDERİM…
  Dr.Muharrem KAYA
  sanırım karşılaşmazsınız

 494. samet says:

  hocam merhba benim sacmda egzema var belirli.bolgelerde ama sacimin her yeri.dokuluyor enseler dahil.ve sacim.uzamiyor cok yavas.uzuyor konozol kullandim rtki.etmedi.sacim dokulmesi durmuyor lutfen yardim edin.dokulen saclarim geri gelirmi.ne kullanmaliyim
  Dr.Muharrem KAYA
  öncelikle egzemayı tedavi etmelisin.dermotto losyon haftada 2-3 kez ve climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsin.kırılma,dökülme içinde 10 mg biotin alabilirsin.

 495. ibrahim yildirim says:

  Iyi gunler hocam. Ben uc aydir hair forte kullaniyorum. Bu ay uc tane yine aldim ancak cakma oldugunu düşünüyorum aldigim bu ürünün. Orjinal urunle nasil ayirt edebilirim
  Dr.Muharrem KAYA
  firmayla görüşmenizi öneririm

 496. iyi günler hocam 25 yasındayım yaklasık 4 aydır mınoksıl forte kullanıyorum haftada 2 defa konazol şampuan kullanıyorum normal sampuanda placenta kullanıyorum son 1 aydır kafamda kepek kalın saçlarım tekrar dökülüyor ve bide proscarı 5 bölüp içiyorum ama dökülme durmadı hocam bana yardımcı olurmusunuz bunun için ne yapabilirim şimdedin tesekkuler.
  Dr.Muharrem KAYA
  procapil içeren hairforte spreyi denemeni öneririm.çünkü minoxil sadece kanlanmayı arttırıyor.günde 2 defa 3 ay kullanmanızı öneririm.beraberinde xpecia tabletde alabilirsiniz.

 497. Merhaba hocam 19 yaşımdayım saçlarımın tepe bölgesii açıldı ve saçlarım koparak dökülüyor hangi tip dökülme olduğunu bilimiyorum 🙁 . hair forte sprey ve zpecia kullanıyorum 2 ay oldu hair forte saçımda soyulma yapmaya başladı (kepek gibi ) ne yapmalıyım? Saçlarım geri çıkarmı çok mutsuzum :((((
  Dr.Muharrem KAYA
  tepe bölgesinde açılma varsa erkek tipi dökülmedir.eğer sprey allerjik reaksiyona neden olduysa bırakmanız gerekir.günde iki doz xpecia kullanmanızı öneririm

 498. mehmet says:

  hocam ben 6 sene önce saçkırana yakalandım suan Hair forte kullanıyom tuylenmeler oldu bu tuylerin aralarında saçlar cıkmaya başlıyo bu tuyleri canlandırmak için ne önerirsiniz.
  Dr.Muharrem KAYA
  hairforte a devam et ve xpecia tablete başla

  • mehmet says:

   hocam xpecia table benim kafamdaki tüylere ne gibi faydası olacak ben bunu ne kadar süre kullanacam
   Dr.Muharrem KAYA
   genetik dökülmen varsa saçının olmasını istediğin sürece ama başka bir nedenle dökülme yaşadıysan istediğin sonucu alana kadar.saç kalitesini,yapımını,arttıran maddeler ve vitaminleri içerir

 499. hulusi akar says:

  hocm 3 ay olacak mınoksıl kullnıyorum saçımda pullnma ypmıştı dökülmem hala devam edıo acaba döklmenin devam etmesi ne bu oluşn pullnma mı sebep oluyodur?
  Dr.Muharrem KAYA
  ilk 3 ay kullanmana rağmen dökülmenin devam etmesi normal.pullanma allerjik reaksiyon nedeni ile oluyor.bırakmalısın

 500. kübra says:

  hocam yazım silinmiş sanırım sormak istediğim 2 aya yaklaşık bi süredir tablet ve spreyi kullanıyorum ama sprey dozunu azaltmama rağmen sarı kabuklanma ve kaşıntı yapmaya devam etti bende bıraktım. kabuklanmaları elimle temizlemek istersen köklerde kanlanma oldu 2 ay sonra köklere zarar gelmesi mümkün mü hocam yani? sprey zarar vermiştir diye korkuyorum. lütfen cevaplar mısınız?
  Dr.Muharrem KAYA
  kanlanmayı arttırdığı için köklere zarar vermez sadece cildiniz hassas

 501. kübra says:

  hocam mrb 2 aya yaklaştım tablet ve sprey kullanıyorum ama sprey ekim bölgemde aşırı yanma sarı kabuklanma yapmaya devam etti bende bıraktım kullanmayı o kabukları elimle uzaklaştırmak istersen köklerde hafif kanlanma gördüm köklere zarar gelmiş midir çok korktum?
  Dr.Muharrem KAYA
  sanmıyorum.eğer allerjin varsa sprey kullanma

 502. sevgi says:

  Hocam Merhaba benim şakak bolgesiyle üstlerde açılma var 27 yaşındayım hair forte bayan mi erkek olanı mi kullanmaliyim?bu dökülme erkek tipi dökülme mi hangi ürünü kullanmalıyım?
  Dr.Muharrem KAYA
  dökülmeniz erkek tip ama bayan formunu kullanın

 503. volkan says:

  S aleyküm hocam xpecia tabletten günlük kaç adet almalıyım aç karnınami tok karnınamı almalıyım reçetede yazmıyor aydınlatırsanız sevinirim teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem KAYA
  günde iki tane yemekten 20 dk sonra alabilirsin

 504. sibel says:

  hocam neden cvaplamıyorsunuz yanlış bişey mı soruyorum yada soru mu çok zor geliyor saç ilçlarının yaptığı alarjik reaksiyon saç köküne zatrr verir mi döklmeyi artırır mı???
  Dr.Muharrem KAYA
  hayır.onlar zaten dökülecek olan saçların.3 ay gibi bir dönemde saçların tekrar çıkar.ama allerjin varsa ilacı kesmelisin

 505. kübra says:

  HOCAM BU TABLET YAN ETKİ OLARAK KAŞINTI YAPAR M ACABA? BENDE AŞIRI DERECEDE KAŞINTI BAŞLADI ÇÜNKÜ SAÇ VE TÜM VÜCUDUMDA DAYANILACAK GİBİ DEĞİL BAŞKA BİRŞEYDEN Mİ KAYNAKLANIYORDUR YOKSA?
  Dr.Muharrem KAYA
  sprey sadece başınızda kaşıntı yapabilir yaparsa başka bir nedeni olmalı araştırın

 506. sibel says:

  1.5 aydır ben bıocsin kullanıyom saçlarımın genel dökülme için ön kısımda ağrı acı batma yaptı önlerim daha çok dökülüyo ilacın etkisiyle napmalıyım bi zararı varmı yanındada xpica kullanıyom ama hala dökülme durmuyo ön kısımlar çok açıldı napmalıyım bana bir öneri verin
  Dr.Muharrem KAYA
  allerji yapmış bir süre spreye ara ver ve xpecia tableti günde iki doz kullan.saçlı deri düzelince procapil içeren bir spreye başla

 507. endişeli says:

  hocam mrb tablet ve hair forte sprey kullanıyorum 1,5 aydır ekim bölgeme sprey uygulayınca sabah kalkıyorum böyle sarı kabuklanma oluyo yara gibi yan etki mi yaptı acaba kullanmaya devam etmeli miyim korkuyorum köklere bu durum zarar vermiş midir diye ?
  Dr.Muharrem KAYA
  spreyi fazla sıkıyor olmayasın.korkacak bişi yok.

 508. ramazan says:

  Iyi günler hocam ben ramazan saç ekimi yaptım benimde hair Forte kullanmama gerek var mı kullansam yararlı ve ya zararlı olur mu ? Fikrinize ihtiyacim var aklimda soru isareti kalmis durumda Şimdiden teşekkür ederim
  Dr.Muharrem KAYA
  ilk yıkamadan sonra kullanmaya başlarsan şok dökülme azalır.varolan cansızlaşmış saçların canlanır.kullanmaya devam edersen önümüzdeki dönemde dökülecek saçların dökülmesini önlersin

 509. xavi ari says:

  iyi günler hocam 28 yaşındayım saçım seyrekleşmişdi ve 17 mart 2014 de saç ekimi yaptım 1 yıldan sonra belli bir saç çıkmadı seyreklik devam ediyordu bir sene sonunda 09. mart 2015 de tekrar bir saç ekimi daha yaptım sıklaştırma seansı bu seans dan sonra 20 gün doktor tasviyesi ile ducray anaphase şampuan ve hairforte saç spreyi kullanmamı istedi 20 gündür kullanmaya devam ediyorum saç ekiminden önce minoxidil bioxin vs spreyleri kullandım hiç birinde fayda görmedim en sonunda çareyi 6.500 tl ile saç ekimi yaptım yine doktor tavsiyesi ile sprey ve şampuan kullanmaya başladım sizce kullanmalı mıyım yoksa kullanmasam da saç ektiklerim kendiliğinden çıkar mı
  Dr.Muharrem KAYA
  şok dökülmeyi azaltır.düzenli kullanımla varolan dökülmemiş saçlarını korursun.daha gür bir saçın olur

  • xavi ari says:

   çok teşekkür ederim hocam. bir sorum daha olacak hocam 20 gündür kullandığım hair forte bitti ve re kahverengi renk tonuydu bugün aldığım ise pembe renk tonuydu bir fark var mı hocam
   Dr.Muharrem KAYA
   yoktur.HP firması sahtesinin üretilmemesi için çok önlem alıyor bildiğim kadarıyla

 510. ergun says:

  Hocam iyi calismalar. 22 yasindayim genetik sac dokulmem var saclarim baya seyreklesti on ve tepe bolgesi su anda cok dokulme yok hairforte sprey ve xxpecia tablet aldim spreyi gunde bir kere xpecia yi ise 2 defa kullaniyorum acaba bu sekilde kullansam yeni sac olusurmu.
  Dr.Muharrem KAYA
  ilk 3 ay mümküns spreyide iki defa kullanmalısın.daha çabuk sonuç almak için

 511. Hocam merhaba, saç ekimi yaptırdım, 8 ay oldu, tepede hafif bi açıklığım var,o dakapansa tam olacak :), orayı kapatmak için hairforte sürekli kullanıma uygun mudur, 6 aydan sonra 2 günde 1 e iniyormuş çünkü ? ne kadar kullanmalıyım daha doğrusu?
  Dr.Muharrem KAYA
  ailesel dökülmelerde saçınızın var olmasını istediğiniz sürece kullanmanız gerekir.6 aydan sonra durumunuza göre tek doz düşmeniz gerekir.yeniden minyatürleşme olursa hergün kullanmanız geekir

 512. deniz says:

  Uzun zamandan beri once hgf kullandim istedigim sonucu elde etmistim ama donem donem cok dokulme oldu.dokulenler tekrar cikiyordu.Daha sonra dokulenlerin bir kismi geri cikti.Simdi ise hairfort kullaniyorum ama istedigim sonucu hgf gibi alamiyorum.tessekkurler…
  Dr.Muharrem KAYA
  hairforte un içeriği daha zengin.daha iyi sonuç almanız beklenir aslında

 513. Hocam merhabalar iyi calismalar hairforte ve xpecia tableti 1 aydir duzenli kullaniyorum fakat dokulme iyice artti bu spreyin doktugu saclar ne zaman cikar hocam ve bu dokulme ne kadar daha devam eder
  Dr.Muharrem KAYA
  saç dökülmesi tedavisine yönelik olan spreyler kullanıma ilk başlandığı dönemde minyatürleşmiş saçların dökülmesine neden olur.bu ilk 3 ayiçinde giderek azalır ve 3. ay ivarında saçların çıkmaya başlar.

 514. Hocam merhaba ben batu 20 yaşındayım saclarım inceldi ve ön kısımda seyrelme var xpecia tablet ve hairforte kullanıyorumbi gelisme görmedim devam etmelimiyim ?
  Dr.Muharrem KAYA
  en az 3ay düzenli günde iki defa kullanmadan etkileyip etkilemediğini göremezsin

 515. ozan says:

  Hocam merhabalar iyi calismalar hairforte yaklasik 1 ay once kadar baslamistim bazi sebeplerden dolayi biraktim bu ilk bir ayda spreyin döktugu saclar bir daha ckmycakmi spreyi biraktgm icin
  Dr.Muharrem KAYA
  çıkar.

 516. FATMA GÜL says:

  Merhaba hocam, 43 yaşındayım, yıllardır kullanmadığım ürün kalmadı, aşırı bir dökülme yok ama dökülen saçlarımın yerine yenisi çıkmıyor ve çok seyrekleşti. Kan değerlerim ve hormon troit vs. tahlil sonuçlarım normal. 3 haftadır xpecia tablet ve haırforte %2 procapil spray kullanıyorum. Aşırı derecede huzursuzluk kaşıntı ve dökülme var (daha öncede minoxil kullandığımda aynı şey oldu) ne yapmalıyım ? ilaca devammı edeyim? Şimdiden teşekkürler.
  Dr.Muharrem KAYA
  o zaman içindeki çözücüye allerjiniz var.çok rahatsız ettiyse bırakmanız gerekir

 517. selen says:

  Hairforte spreyi ilk 3 ay günde iki kez kullanıcaz hocam peki her kullanımda sprey ile 3 püskürtme mi 6 püskürtme mi yapıcaz?Fazlası zararlı mıdır?
  Dr.Muharrem KAYA
  saçlı deriyi ıslatacak kadar ama saçınız uzunsa damlalık kullanın

 518. sevgi says:

  Hocam ben hair forte bayan olanını kullanıyorum saç dökülmem erkek tipi olduğu için erkek ana gecsem daha etkili olmaz mı?
  Dr.Muharrem KAYA
  hamilelik durumu sözkonusu değilse kullanabilirsin.ama hamilelik olma ihtimali varsa kullanma

  • sevgi says:

   Hocam kafam karıştı erkek olanını mi kullanmaliyim erkek tipi dökülme için?
   Dr.Muharrem KAYA
   kaç yaşındasın???

   • sevgi says:

    28 yaşındayim hocam
    Dr.Muharrem KAYA
    🙁 sorun neydi keşke beraberinde onuda yazsaydın

    • sevgi says:

     hocam bende erkek tipi dökülme var 2 aydır hair forte bayan kullanıyorum fakat dökülmem erkek tipi olduğu için erkek versiyonunu kullansam daha etkili olmaz mı 28 yaşındayım hamilelik durumum yok teşekkürler
     Dr.Muharrem KAYA
     olur kullanabilirsin ama gebeliğe dikkat et ve xpecia tabletde başlarsan daha iyi sonuç alırsın

 519. seda says:

  Hocam Merhabalar.
  Erkek tipi dokulme oldugu icin.Ben 2 haftadir hairforte erkek Spray. Xpecia kadın tablet ve sawpoo şampuan kullanıyorum. Bunlarin kullanimj kepek yada kasinti yaparmi? . Cunku sprey sıktigim yerler kasiniyor bide kepege benzer pul lar görüyorum. Sac derim cok yagli bunla alakalı olabilir mi?
  Teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  kaşıntı kepek nedeniyle olabilir.ama kullandığın ürünler saçlı deriye kan akımını arttırdığı içinde olabilir.kepek ve yağlanma için climbazol ve zinc pyrition içeren seboderm şampuan kullanabilirsin.eğer istediğin cevabı alamazsan tekrar yaz duruma göre bir ürün daha önerebilirim

 520. deniz says:

  Merhabalar hgf mi yoksa hairfort sprey mi daha etkili tessekkurler
  Dr.Muharrem KAYA
  ben olsam hairforte kullanırım.

 521. burak says:

  hocam merhabalar
  yaklaşık 3 haftadır hairforte sprey kullanıyorum ve saç derimde kaşıntı meydana geldi bu normalmi devam etmeliyim kullanmaya
  Dr.Muharrem KAYA
  çok rahatsız değilseniz devam etmenizi öneririm

 522. Levent says:

  merhabalar,
  Bende birkac yildir sac dokulmesi problemiyle ugrasiyorm. Sorun genetik degil ama son yillarda oldukca artan bir erkek tipi dokulme vardi. Denemedigim losyon ilac sampuan kalmamisti. Bunlar arasinda vichynin aminexili olumlu etkiler yapti ancak etkisi gecici oldu. Basarili denebilir ama pahali..Cesitli sitelerden hairforte sprey ve xpecia tablet onerilerini dikkate aldim. Birazda son care gibi gordum acikcasi. 2 aydir kullaniyorum ve cok memnunum, oncelikle sac dokulmesi durdu. Ve saclarimda ciddi bir dolgunlasma, canlanma goruluyor.. Devam edip etkilerini gorecegim, ama simdilik cok basarili gidiyor. Benzer sorunlari yasayan arkadaslar icin bu yorumu yazma ihtiyaci hissetim. Tesekkurler

 523. gerek says:

  hocam hairforte yanında herangi bir şampuan kullansam olurmu etkisi azaltırmı
  Dr.Muharrem KAYA
  sawpoo şampuan kullanabilirsin.etkinliği azaltmaz

 524. Samet says:

  Mrb hocam ben minoxil kullandm 9.10gün sonra saçsını ciltte vurdum bıraktım sacim cktı siyahlaştı ve şuan sanki delik delik dolulmeler var seyrekleşmiş hairforte aldm onu kullanacam sizce faydası olrmu sacim tekrar gürleşirmi ölü hücreler düzelir mi yanında biotin 5mg kulanıom etkili olrmu ? Yaşım 20 hocam yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla…
  Dr.Muharrem KAYA
  hairforte kullanabilirsin.biotinde kullanabilirsin ama xpecia içerik yönünde daha zengin onu kullanmanı tavsiye ederim

 525. hasan says:

  Merhaba hocam 28 yaşındayım hairforte, xpecia tablet, ve sawpoo sampuan aldım hairforte gün boyunca sacımda kalsa saca zararı olurmu her kullanımda sacı yıkamak gerekirmi birde sampuanı günaşırı kullanım konusunda bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  zararı olmaz hatta daha iyi olur.sawpoo şampuanı her yıkamada kullanabilirsin.başını şampuanladıktan sonra vücut temizliğini yapıp daha sonra saçını durulayabilirsin.saç yıkamada ılık su kullan ve iyice durula

 526. Mehmet says:

  selam hocam benim 2012 den buyana saç dökülmem var saçım baya azaldı ve saçlarım beyazladı ve cansızlaştı yağlandı üstelik kaşlarım ve favorilerimde dökülüyor sebebi nedir ve ne önerirsiniz şimdiden teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  yağlanma için seboderm şampuan kullanabilirsin.dökülme içinde hairforte sprey ve xpecia tablet önerebilirim

 527. Hocam merhabalar iyi calismalar yasim 23 genetik sac dokulmesi baslangici olan birisiyim hairforte sprey ve xpecia tablet almak istiyorum. Fakat genetik dokulmede hairforteyi surekli kullanma olayi dusunduruyo hocam sadece xpecia tableti kullansak genetik dokulmeye etkisi olmazmi? Cunku hocam ornegin 1 sene duzenli hairforte kullandm daha sonra biraktm ve dokulmeye baslamasi cok korkunc geliyo
  Dr.Muharrem KAYA
  genetik saç dökülmesi şeker hastalığı gibidir.yaşadığınız sürece o hormon sizde varolacağı için saçınızın dökülmesine neden olacağı için saçlaarınızın kalıcı olmasını istiyorsanız yapacak başka bişi yok.yaptıracağınız mezoterapi vb uygulamalar haftada bir 15 günde bir uygulanmakla saç dökülmesini engelleyemez çünkü bu hormon hergün vücudunuzda salınıyor.zararlı etkilerinden korunmak için hergün belli dozda ilaç kullanmak zorundasınız.

 528. seda says:

  hocam yaklaşık iki buçuk aydır hair forte kullanıyorum döküllmem durmadı bende sarı bi tabaka oluştu ilcı kullnırken kaşıntı deri yüzlmesi flan acba bu oluşan lar mı dökülmenin devam etmesine neden oluo yanında xpeciada kullandaım 2 buçuk aydır dökülmem de bi tık yavaşmala azalma yok
  Dr.Muharrem KAYA
  içeriğindeki maddelerden birine senin allerjin var demektir.hairforte sprey kullanmayı bırakmalısın.

 529. volkan says:

  Selam aleyküm hocam benim saçlarımda kepek ve dökülme var dökülme için ne önerirsiniz teşekkür ederim
  Dr.Muharrem KAYA
  climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsin kepek için.dökülme için ise minoxil veya hairforte sprey ve xpecia tablet alabilirsin

 530. sevgi says:

  Hocam ben hair forte kullanmaya başladım fakat sabahları kullandıktan sonra ise gidiyorum soğuğa çıkıyorum soğuk havanın ilaca olumsuz etkisi olur mu?
  Dr.Muharrem KAYA
  saçlı deriyle temas etmeyen bir şapka giyerseniz daha iyi olur.uygulandığı alan da ıslaklık olacağı için başınız üşüyebilir.başka bir sorun olmaz

 531. sevim says:

  benim önlerim seyreldi hocam bunun için hair forte erkek olanı mı kadın olanı mı kullanmalıyım bu erkek tipi dökülme sanırım cevap verirseniz sevinirim
  Dr.Muharrem KAYA
  40 yaş altındaysanız bayan formunu kullanmalısın

 532. zahide says:

  Hocam benim saçlarım seyrekti zaten ama şimdi üstü resmen hiç kalmadı. Doktora gittim erkek tipi dedi test yaptı herşey normal ama sacim çok dökülüyor:( doktorun verdiği ilaclarida kullandım ama aynı dökülüyor. Arkadaşlar şampuan doğum kontrol hapı yap dediler. Kimileri zeytin yağı yap kimileri argan yağı yap dediler.. hocam gerçekten kafam çok karışık çok Üzgünüm saçlarımı öyle gördükçe çok üzülüyorum. Benim sacim ince telli bi günde yaglaniyor bir de. Allah rızası için bana yardımcı olun hocam kafayı yiyecegim:((
  Dr.Muharrem KAYA
  minoxil veya hairforte sprey ve xpecia tablet alabilirsin

 533. sibel says:

  hocaam yanıtladan silmişsiniz sorumu alarjik durumlarrda ilç etkisini göstermez mi fayda alamaz mıyız saç çıkarmaz mı
  Dr.Muharrem KAYA
  alerji yapan bir ürünü kullanmak doğru değil.ilerleyen dönemlerde sıkıntılar artar.alerji yaptığı tespit edilen bir ürün yada ilaç hemen kesilir

 534. kenan says:

  Mrb lar hocam ben sac ekimi yaptıralı 1 hafta oluyor ne kullanmalıyım ve kaçıncı günden sonra ne şekilde kullanmalıyım vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim
  Dr.Muharrem KAYA
  kanlanmayı arttırmak hem yeni ekilenlerin beslenmesini hemde varolan kılların daha güçlü hale gelmesini sağlamak için hairforte sprey ve xpecia tablet başlayabilirsin

 535. sevgi says:

  bir de hair fortu 6 ay kadar kullanıp bıraksam saç dökülmem genetik değilse çıkan saçlar mutaka ürünü kullanmayı bırakınca tekrar dökülür mü?
  Dr.Muharrem KAYA
  genetik değilse dökülmez

  • sevgi says:

   hocam peki bölgesel dökülme için hair forte kadın olanını mı erkek olanını mı kullanmalıyım tepe bölgesindeki açıklık için?
   Dr.Muharrem KAYA
   tabiiki kadın olanını kullan

 536. sevgi says:

  hocam sadece xpecia tablet kullansam dökülen saçlarıma tekrar kavuşur muyum hair forte şart mı bunun için?ürünün kullanmayı bırakınca çıkanlar tekrar dökülüyomuş çünkü
  Dr.Muharrem KAYA
  dökülme erkek tipi ve ailesel dökülme ise o zaman çıkanlar dökülebilir.hairfortela xpecia yı bir arada kullandığın zaman tedavinin başarısı daha çabuk,daha yüksek ve daha etkili olur

 537. melda says:

  hocam önlerim dökğüyo demiştim her taraftan dökülmem durdu bnnm ve ben hair forte kullnıyorum erkk olanı speti derme ıktığımda kaşıntı kızarıklık yok ama ön kısımlar hariç diğer kısımlarda deri döküntüsü oluştu ama önler de çok fazla oluştu kabuklanma gbi bunun derinin kensıni yenilediği olduğunu bi yazuda okudum ama önlerde çok olması ve her taraftan eşit döklmemin durmasını buna bağlıyorum çnkü dğer kısımlarda hafif kepek tarzında döküntü ama önlerde kalın kabuklannma oluyo ve sıkınca derime bakınca bi bayazlık oluyo orayı yakıyo galiba ama ben hisstmıyorum bun u dkkt ettim baktım aydada sıkınca ilacı snra bayazlık kabuk şeklini alıo işte napmalıyım hocam önlerim açık degildi eşt bi dökülmem vardı fikir varin lütfen
  Dr.Muharrem KAYA
  önlerin açık değilse genel bir seyreklik varsa bu kadın tipi dökülmedir.tüm saça sprey kullanmanın çokda anlamı yok bu durumda bence varolan saçını xpecia ile güçlendirmelisin günde iki tablet alabilirsin bu şartlarda

 538. melda says:

  hocam cevp verin lütfen hücreler ölmüş müdür
  Dr.Muharrem KAYA
  geri çekilen bölgedeki kıllar döküleli uzun zaman olmamışsa saçların geri gelir

 539. melda says:

  hocam kadınlık çizgisi nasıl geri gelir
  Dr.Muharrem KAYA
  minoxil veya hairforte u bu alanlarda kullanıp deneyebilirsiniz.cevap alamazsanız ekim yaptırmanız gerekir

 540. cerennnn says:

  hocam sprey kullnıyorum hair forte önlerde var olan saçlarım spreyle birlıkte yok oluyo yani önlerim genişlio önlerde ilç kullnımın etkisi az oldğunu biliyorum var olan saçlarım gidiyo bırakmalımıyım sreyi yanında xpecia da aldım kalte artışı için ama ona rağmen dökülüyolar ya dökülğp önler çıkmazsa siye korkuyorum xpeciaya ragmn dökülüo dye bugünde biotin 10 mg aldım bügün başlıyacağim hocam önlaerim nolcak çıkar mı geri var olanlar spreyle gidiyo öncetüyleşiyo tüyler yok oluyo sonra 🙁
  Dr.Muharrem KAYA
  başlayalı ne kadar süre oldu bilmiyorum ama başlangıçta dökülme olabilir beklenen daha sonra saçlarının daha canlı olarak gelmesi ama en az 3 kullanımda bunu görebilirsin

 541. volkan says:

  🙁 hocam yoruldum artık bu saçlarla ugrasmaktan.iyice psikolojim bozuldu kendimle barısık olamıyorum hayata küstüm artık saçlarımın yuzunden hocam.hormonlarumı ölçtürmek istiyorum nereye baş vurmam gerekiyo aydınlatırsanız sevinirim yada sizin klinik te mevcutsa size gelim yeterki kurtarun hocam beni bu sorundan.mezoterapi den tutun her türlü ürünü kullandım hiç bi faydasını gmrenedim. Soruma cevap verirseniz sevinirim hocam ltfn yardım edin bana:-(
  Dr.Muharrem KAYA
  dermatolojiye gidin sıkıntılarınızı anlatın size yardımcı olacaklardır

 542. hocam hair forte spreyi 3lüv olarak alabilr mıyız içerğinde bazı maddelerde farkklılık fark ettim sebebi nedir
  Dr.Muharrem KAYA
  değişiklik yoktur.alabilirsiniz

 543. Alperen says:

  Merhaba hocam öncelikle ilgilendiğiniz için ve yardımcı olmaya çalıştığınız için size minnettarım, teşekkür ederim. Hocam ben 17 yaşındayım, 1-2 sene öncesine kadar saçlarım çok gürdü hiç saç sıkıntım yoktu. Wax, jöle, briyantin, sprey vs. şekillendiriciler kullandım hala da az da olsa kullanıyorum. Son zamanlarda Schwarzkopf’un ucuz olmayan ürünleri ama tabi önceden ucuz waxlar da kullandım. Hocam saçlarım hala da gür denebilecek seviyede ama o tepedeki dönen yer yaşıtlarıma göre çok daha açık durumda çok açıldı etrafı. Ayrıca şakaklarda açılma yok o tepe dışında bi de tam saçın ön kısmı alındaki yerler seyreldi önceden çok rahat dikiyordum şekillendiricisiz şimdi hemen iniyor önden dipleri gözükebiliyor. O önün tam hafif arkasında da açık yerler varlar kısım kısım ortalarda ve o tepede. Saçlar kuruyken değil de yıkayınca çok belli oluyor. Ama o dönen yer ve çevresi kuru olsa da çok bariz açık olduğu gözüküyor. Saçlarımı daha fazla kaybetmeden geri kazanmak istiyorum ne yapmalıyım? Artık korkudan o şekillendiricileri kullanmıyorum az bişey diplere değdirmeden sürüyorum hiç sürmemeli miyim? Ve geri çıkarmak için ne kullanmalıyım ne yapmalıyım eski haline gelmesi için? Bi de çok takıntılıyım sürekli saçımla oynuyorum seyrek yerleri elimle kontrol ediyorum ya da kepek döküyorum sallayıp, sürekli elim saçımda. Öyle bariz dökülme de yok yastıkta falan ya da kafamı yıkarken falan. Nasıl seyrekleşti hiç farketmeden anlamadım. Ne yapmalıyım hocam hangi şampuanı önerirsiniz hangi ürünleri önerirsiniz. Gerekirse bir daha hiç şekillendirici kullanmam yeter ki saçım 2 yıl önceki gibi olsun saçıma krallar gibi bakarım.
  Araştırdığıma göre Hairforte erkek, Xpecia tablet ve şampuan olarak Sawpoo. Bunları kullanmalı mıyım yoksa başka bi öneriniz var mı siz ne derseniz onu yapıcam
  Bu arkadan o tepe dediğim yer: http://i.hizliresim.com/99Rkj3.jpg
  Bu da arkadan o dönen yer: http://i.hizliresim.com/5o4WZL.jpg
  Bu ön: http://i.hizliresim.com/PYpyrN.jpg
  Ön 2: http://i.hizliresim.com/k1AqXA.jpg
  Ön 3: http://i.hizliresim.com/1248GA.jpg
  Önün hemen arkası (açılan yer): http://i.hizliresim.com/EzbXPA.jpg
  Üst (Açık yerleri göstermek için saçı dağıttım): http://i.hizliresim.com/LY2Bvo.jpg
  Üstün normal hali: http://i.hizliresim.com/VgAkQZ.jpg
  Dr.Muharrem KAYA
  bahsettiğin ürünleri kullanabilirsin.sprey ve tableti ilk 3 ay günde 2 defa sonraki 3 ay günde 1 defa uygula.6 aydan sonra spreyi günaşırı uygulayabilirsin.bahsettiğin alanlardaki dökülme genetik yani ailesel dökülmedir.saçın olmasını istediğin sürece bu ürünleri kullanmak zorundasın.başlarken bunu bilerek başla

 544. Merhaba hocam 25 yaşındayım ve saclarım çok fazla açıldı ama sadece ön kısımlar döküluyor çok az saçım kaldı ve artık neredeyse bu durum yüzünden hergünüm mutsuz doğal sabunlardan tutunda değişik değişik şanpuanlar ama hiç biri fayda etmedi . bu hair forte yi gördüm nette sizce kullanmalımıyım ? ve yan etkileri olur mu
  Dr.Muharrem KAYA
  kullanabilirsiniz.bende zaten saç dökülmesi sorunu yaşayanlara öneriyorum.beraberinde xpecia tablet alırsanız çok daha iyi sonuç alırsınız.ama şunu aklınızdan çıkarmayın dökülmeniz genetikse saçınızın olmasını istediğiniz sürece ilaç kullanmak zorundasınız.

 545. hocam bu spreyden butılen glıkolu çıkarttıramaz mıyız türkıye de üretılıomuş zaten özel üretmezler mi saçma gbi biraz ama tablet le geçbilecek doklmem yok çok fazla döklme zatende saç çıkartmıyomuş saçim çok seyrek açlan yerlerde var yada başka srey yok mu kullnılacak ben saçımn döklmesini izlemeye mahkum muyum şimdi ya psıkolojim bozuluyo aynaya bakmak istemıyorum dişrı çıkmk istemıyorum düşünün haytımı ya napcam ben mesjıma cevap verin lutfen:(
  Dr.Muharrem KAYA
  bayan formlarını bi dene istersen ama yapacak başka bişi yok.sonuçta maddeler onun içinde çözünüyor.

 546. xpecanın hangisini kullnmalıyım sadece bununla durmazsa başka dökülmeyi durduran sprey yok mu
  birde şampuan olarak saw poo şampuan kullnıyorum buna devam edebilr mıyım
  Dr.Muharrem KAYA
  xpecia bayan tablet ve sawpoo şampuanı kullanabilirsin

 547. onun yaerine ne kullanmalıyım yada devam edersem ne gbi zararı olur
  Dr.Muharrem KAYA
  sprey kullanamazsın sadece xpecia alabilirsin.xpeciayı günde iki tane alabilirsin

 548. Merhabalar hocam. yaklasık 4 aydan beridir hairforte sprey kullanıyorum.dökülmede ciddi azalma oldu fakat cok fena kasınıyor saclarım. saçlarımı kasıdıkcada kepek ve dökülme oluyor bunun nedeni ne olabilir yan etki falan mı ? tşk ederim..
  Dr.Muharrem KAYA
  saçın yenilenmesi cildin yenilenmesi anlamınada gelir.climbazol içeren şampuan kullanabilirsiniz kaşıntıya iyi gelir.

 549. hocam 4 gündur erkek olan hair forteyi kullnıyorum saaç drim de ve şakaklarda kaşintı yanma olmadı ama alnım biraz geri çeklmşti yani yüy filn yoktu 2 cm lık kadar bolgede ve sadece orada bı yanma oluyo surudüğüm zmn ve akşm bakınca derimin yanı açlan o alın bölgeisinin pul pul yüzüldüğü nü fark ettim tüm kafamda böyle bişy yok ama başmı da aşırı ağrıtıyo önceden bi agrı olmazdı arka kısım ynı ense kısımı da sankı bişyle vurulmuş gbi bi ağırlık bi ağrı var sebebi nedr hocam yanlış olnı mı kullnıyorum kadın formunu mu kullmalıyım yada aşırı fazla mı kullnıyorum.
  Dr.Muharrem KAYA
  butilen glikol allerjin olabilir bu nedenle ilacı kesmelisin

 550. Teşekkür hocam bügün aldım xpecia tblet ve hair forte srey ama erkek olanlarından aldım daha yoğun dıye bu konuda düşünceniz nedir?
  Dr.Muharrem KAYA
  xpecia tableti bayan alsaydın çünkü onun içeriği bayana yönelik farklılıklar var.sonraki dönemde bayan formuna geç.

 551. cevaplarınaz için teşekkurler hocam damlalıkla 1ml gbi bşeye uymak zorunda degıilim yani 1ml tum kafama yetırmeye çalşırsam yetmez zaten ama bundan fazlası saçıma zarı olmaz degil mi saç diplerime damlıkla islandığı kadar uygulsam 1ml geçebilr mı ? (hocam kusura bakmayın tekrar tekrar soruyorum ama doğru olanı yapmak istıyorum artık saçm çok seyrek çok şey kullndım saçım için ne gerekıyorsa yaparım) akşam sabah olarak mı uygalayayım benm için ayda 2 paket 3 paket bitmesisini sorunu yok sadece saçım düzelsın çok şey yaptım hocam saclarım hala avuç avuç bana faydalı olan kullnım yontemını oderın lütfen ama fazka kullnmak zaralı olursa saça onu da istemem tabi teşekkürler tekrar.
  Dr.Muharrem KAYA
  damlalıkla saçlı deriye yayın daha sonra fazlalıkları tüm cilde dağıtın.4 saat boyunca saçlı deride kalsın.tüm kafa derisine ne kadar miktarda gider bilemiyorum.herhangi bi sıkıntısı olmaz.ilk 3 ay sabah akşam uygula.3. aydan sonra günde 1 defa yeterli.istediğin sonuca ulaştıktan sonra spreyi bırakabilirsin.xpeciadan günde 1 tabletle devam edebilirsin

 552. hocam mınoxılın zamanla etkısı azaloı dıye bılıyorum. hair fortenin erkek olanını kullnsam ve kafamın her yeri olduğu için aylık bi paket bitmesi gerekirken ben saçlarıma ihtiyaç kadar uygusam zararı olur mu damlalık ile 1ml yada 6 püskürtme olarak kulanılmasılı dıyo ama bu bölgesel olanlarda ben böyle kulnsam 6 püskürtme tüm kafama yetmeez sizce uygun olanı nedr? 19 yasinda bayanım
  Dr.Muharrem KAYA
  hairforte un içeriği daha zengin ve etkinliği daha yüksek bu nedenle kullanabilirsin.tabiiki saçın uzunsa damlalıkla kullanman daha uygun olur.ihtiyacın kadar sadece saç diplerine uygula ve elinle ilacın yayılmasını sağla.sen tüm saçlı deriye uygulayacağın için daha fazla solusyona ihtiyaç olacaktır

 553. hocam zor olduğu için mi onermiyosunuz yoksa faydası olmayacagı için mi saçim için o zorluğa katlnırım faydası olacak kullnmk istyorum olur mu bi faydası yada herhangi bi zararı
  Dr.Muharrem KAYA
  kullanılabilir faydasıda olur ama pratik değil.haiforte veya minoxil alabilirsin

 554. hocam 19 yaşında byanım saç doklmesıne dair bi sorun bulunamadı ama her taraftan bi döklmem var ama artık onlerim açlmya başladı nasıl bi doklmedir erkek tıpı mı dupa mı 400 tel abartısız dokuloyo saçım her taraftan doklmelere sperylerın faydası olmuyo mu sadece tabletle mı yetınlmeli doklmem aşrı bi fikr verın lutfen srey kullmılmalı mı kullnılmalı mı
  Dr.Muharrem KAYA
  saçlı derinin her tarafında dökülmeler varsa telogen effliviumdur.sprey kullanmak zor olur.xpecia vb geniş spektrumlu bir tablet kullanmanız doğru olur

 555. muhammed says:

  hayırlı günler muharrem bey..hocam sorum şöyle olacak..27 yaşındayım saçlarımda incelme, dökülme ve cansızlık var..5 ay öncesine kadar minoxil sprey kullanıyordum..bıraktım saçlarımda dökülme ve incelme daha çok olduğunu hissettim..sprey ve tablet tedavi için uygun olur mu..hangi ürün ve ürünleri kullanmamı tavsiye edersiniz…sprey ve tablet tedavi için uygun olur mu..teşekkür ederim..selametle..
  Dr.Muharrem KAYA
  saç dökülmesi tedavisi ömür boyu sürecek bir tedavidir.eğer bunu yapabilecekseniz tedaviye başlayın.geçmişte minoxil kullanmışsınız.şimdi hairforte sprey ve xpecia tablet kullanın.ilk 3 ay günde spreyi iki defa uygulayın,xpeciada 2 tablet alın.3 ay kullandıktan sonra spreyi günde bir uygulayın tabletide günde 1 tane alın.

 556. Enver says:

  Mrb hocam haırforte u yaklaşık olarak 1haftadır kullanıyorum yanında hangi şanpuanı kullanmalıyım ben elidor kullanıyorum. Bi zararı olurmu
  Dr.Muharrem KAYA
  zararı olmaz iyi durulamaya özen gösterin.daha sonra saç dökülmesi için etkili olan sawpoo şampuan kullanabilirsiniz.

 557. volkan says:

  Hocam iyice psikolojim bozuldu kendime özgüvenimi yitiriyorum yavaş yavaş:-( 29 yasındaym yakışıllı bi gençtim ama saçlarımı kaybediyorum kullanmadgım urun kalmadı mezoterapi ye kadar yaptrdım faydasını goremedim yardım edin ltfen..hair forte sprey yanın da da 10 mg hp biotin aldım bunları nasıl kullanmalıyım ve sonuçlar ne yönde olur teşekkürler hocam
  Dr.Muharrem KAYA
  ilk 3 ay hairforte u günde iki defa uygulayın en az 4 saat yıkamayın. 10 mg biotini kullanın.günde tek tablet biotin bitince xpecia nın erkek formunu alın içeriği zengin.düzenli kullanırsanız sonucun olumlu yönde değiştiğini görürsünüz

 558. murat says:

  Hocam merhaba. Verdiğiniz tüm bilgileler için teşekkürler. Ben yaklaşık 1,5 aydır minoxil kullanıyorum. Kendimde kilo artışı gözlemledim. Bu minoxilin direkt etkisi olabilir mi?Öte yandan,kaşıntı veya kızarıklık yapmıyor ama saç tellerimde hafif dökülmeler oluyor. Sizce, hair forteye geçiş yapşam bi sakıncası olur mu? Sprey ile birlike biotinde kullanıyorum, Xpecia da kullanmalı mıyım? saygılarımla…
  Dr.Muharrem KAYA
  minoxilin kilo artırma yan etkisi yok, değiştirebilirsiniz, xpecia etkinliği artırır

 559. yunus says:

  selamun aleyküm hocam.hocam ben 16 yasndaym ve suan saclarım da artık seyrelme gözle görülebilicek kadar oldu.hocam ben hastanelere gittim tahlil yaptılar felan bişi cıkmadı en son özel hastaneye gittim hocam biotin eksik cıktı doktor 1mg biotin + floxia yazdı . hocam ben 1 ay kullandım ama ailem sıkıntı cıkardı 130 tl sonucta …yani hocam sizce napmalıyım en uygun olanı hangisi bide daha öncede bana minoxidil verilmişti 5 ay kullanmıstım sonra bırakmıstım megersem bırakıldıktan sonra siddetli dökülme yprms bilmiyodum hocam … hocam kısacası ben cok sabırsızdım su saatten sonra napmalıyım 2 sene ye kadar kel kalcam bu yasımda nolur yardımcı olun … ben biotini 2 ay kullandım ama 1mg xpecia da aldım 1 ay oldu kullanalı napym hocam biotinn dozunu mu artrym xpeciayada devammı edym bunlar ek hairforte mi alym hocam napym moralim bozuluyo hocam tam sınav zamanı üniversite kafaya taktım lütfen yardımcı olun sizce bu yasta en uygun nolur bide benm sac köklerm öldü mü cıkmaz mı sac 🙁 saygılar hocam cevabınızı bekliyorum
  Dr.Muharrem KAYA
  aldıklarınızı kullanın ama kullanım süresi uzun olmalı
  yaşınız çok genç geri çıkar

 560. hocam merhabalar ben floxıa sprey almak istiyorum ama biraz pahalı …hair forte ile arasındaki fark nedir sizce ?
  Dr.Muharrem KAYA
  ciddi bir fark yok gereksiz pahalı hatta hairforte da etkinliğini artıracak ek maddeler de var

 561. emre says:

  Hocam 1 aydan beri hair forte spreyi kullaniyorum bazen duzenli bazen duzensiz kullandim.bir kac gunden beridir baya duzenli kullaniyorum.su an sacimda aşırı derecede dokulme var acaba nedeni nedir.
  Dr.Muharrem KAYA
  tüm bilimsel saç ilaçlarında önce dökülme olur sonra hepsi daha kaliteli olarak geri çıkar bu kılın dönem değişimidir.anagenden katagene geçer

 562. gökhan says:

  hocam merhaba hairforte spreyin orjinalini nerden bulabilirim malum etrafta cok çakal varda
  Dr.Muharrem KAYA
  ahtesini hiç duymadım ama tereddütünüz varsa resmi sitesinden veya eczaneden alabilirsiniz

 563. mehmet says:

  hocam merhaba bir forumda iki aylik bir xpecia tablet kullanucisinin göğüs büyUmesi problemi yasadiginu okudum xpecia tablet jinekomasti yapar mi tesekkurler
  Dr.Muharrem KAYA
  xpecia da göğüs büyütecek bir madde yok, forumlar takıntılı insan dolu

 564. Murat says:

  Merhabalar. ben 34 yasındayım. sac dokulmesı ıle ılgılı yazılarınızı ınceledım. bu konuyla ılgılı tabıkı bı doktora gıtmek daha dogru ama en azından sızden de bı gorus almak ıstdım. Bende Suanda mınoxıl adlı ılacı kullanıyorum. Bunun yanısıra hap yada vıtamın destegını yada bahsettıgınız procapıl hap sanırım onuda kullnsam olurmu.. Ama neyı ne kadar kullancagımda onemlı oldugndan bu konuda bana yardımcı olursanız sevınırm .. Iyı çalışmalar ..
  Dr.Muharrem KAYA
  procapil minoxidilin alternatifidir xpecia tableti araştırın minoxidilin etkisini katlarsınız

banteng