Hemoroidin dışarı çıkması birkaç türlü olabilir. Hastanın tarifine ve muayene bulgularına göre bu dışarı çıkış farklı isimlerle anılır ve tedavi yaklaşımı da farklıdır.
1-Hemoroid (basur) memelerinin dışarı çıkıp ayağa kalkınca kendiliğinden geri içeri girmesi, bu 2.derece iç basurdur.
2-Memelerin dışarı çıktıktan sonra ancak elle içeri konulabilmesi, bu duruma da 3.derece basur denir.
3- Hemoroidin dışarı çıkıp şiddetli ağrı yapması, şişmesi ve hiçbir şekilde geri içeri girmemesi bu durma da boğulmuş basur diğer adıyla tromboze hemorrhoid denir.
Hemoroidin dışarı çıkması olarak tarif edilen asıl durum işte bu 3. durumdur yani boğulmuş basurdur. Konu içeriği de buna göre belirlenmiştir.
Hemoroid neden dışarı çıkar yani boğulur ?
*Kabızlık sorunu en sık görülen sebeptir, dışkıyı çıkarmak için çok şiddetli ıkınmaya bağlı olarak içerdeki basur cildin altından dışarı doğru çıkar ve geri dönemediği için makat kasları tarafından kan dolaşımı bozulacak sıkılır bir anlamda boğulur.Bu anormal durumu parmağı iple sıkmaya benzetebiliriz.Kan dolaşımı bozulduğu için dayanılmaz düzeyde ağrı olur.
*Doğum;normal doğum sırasında hastanın ıkınmasına bağlıdır.
*Acı tüketimi;aşırı acı yendiğinde acının yaptığı yanmadan olan şiddetli ıkınmaya bağlıdır.
*İshal;yoğun ishallerde sık tuvalete çıkmaya bağlıdır.
*Amip;ishal gibi sık dışkılamadan olur.
Dışarı çıkan hemoroid tedavisi
En doğru yaklaşım cerrahi müdahale yapmadan ağrıyı azaltmaya yönelik tedavi planlanmasıdır.Ağrı kesici tabletler ve özellikle sıcak su oturma banyosu rahatlatıcı etki yapar ancak ağrının tam geçmesi 1-2 hafta sürebilir.Anestol adlı merhem uyuşturucu etkisiyle ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.Bu dönemde kullanılacak basur kremleri,fitilleri ve hapları iyileşme sürecini ve hastanın şikayetlerini değiştirmez yani hiçbir faydası yoktur aynı durum bitkisel ilaçlar için de geçerlidir.Ağrı 1-2 haftada şişlikse 5-8 haftada tamamen kaybolur ve hasta eski fazla şikayet yapmayan basurlu durumuna döner.eski sorunsuz hale geldikten sonra lazer,lastikle boğma ve THD gibi zahmetsiz yöntemlerle basur tedavi edilir.
Dışarı çıkan hemoroid ağrısı çok fazlaysa şu şekillerde de yaklaşılabilir;
Memelerin içini boşaltmak; işelm 5-7 dakika sürer hastanın ağrısı %70-80 oranında azalır.
Memeleri alma; ağrı yapan hemoroid memesi kesilerek tümden alınır yani klasik ameliyat yapılır.

dışarı çıkmış hemoroid memesi
dışarı çıkmış hemoroid memesi nasıl içeri girer

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Hemoroidin dışarı çıkması” Yazısında 7 Yorum

 1. ece zorlu says:

  merhabalar hocam 2 adet iç hemoroid vardı lazer ile tedavi oldum 1 ay sonra kontrole gittiğimde 1 adet daha olduğu söylendi tekrar atış yapıldı bir diğer kontrole çok ağrım olduğu için gittim ve farklı yerde tekrar meme çıktığı söylendi ve tekrar atış yapıldı ve 4.5 hafta oldu son kontrolden sonra tekrar ağrılarım olmaya başladı ve bu sefer içten bir meme daha çıktı bu sefer bu dışarı çıktı ne yapmalıyım yardım edebilir misiniz?
  Dr.Muharrem Kaya
  tekrar genel cerrahiye görünmekten başka seçenek yok.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 2. asu erkal says:

  hocam mrb benim şikayetim tek meme dışarda çok nadir ağrı yapıyor kremler içeri giriyor fakat bir süre sonra tekrar dışarı çıkıyor bana ölü bağırsak çıkıntısi gibi geliyor ameliyat zor diyorlar olanlar lazer kolay ve kesin çözüm müdür lütfen zor durumdayım bu durum görüntü olacak çok rahatsız ediyor beni çok çok teşekkür ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  hemoroid tedavi edilmesi gerekir.

 3. hocam iyi günler bende kondilom olduğunu söylediler araştırmalarıma göre cinsel yolla temas en etkili bulaşmadır deniyor fakt ben bekarım bunun dışında nasıl bir bulaşma olmuş olabilir ?
  Dr.Muharrem Kaya
  zayıf bir ihtimalle kirli tuvaletlerden bulaşmış olabilir.en kısa sürede tedavi olmanızı öneririm.çok bulaşıcıdır ve hızlı yayılır

 4. Tuçe says:

  Hocam bendeki hemoroid dısarıda surekli ıkı tane var yan yana içeri hiç girmiyor agrıaı oluyo tuvalete cıkamıyorum ameliyatmı olunur yoksa normal tedavimi?
  Dr.Muharrem Kaya
  iç hemoroidlerde RBL_İRC ile ameliyatsız tedavi,dış hemoroid ise sadece cerrahi olarak alınabilir.makat hastalıklarına spesifik çalışan proctoloji merkezlerinde tedavi olabilirsiniz

 5. Hocam 18 yasindayim anusun icinden disariya dogru ince bir meme seklinde sanki icinde damarlasmis yag bezesine benzer kaygan bi yapi var ayaga kalktigimda anusten iceriye girmiyor hemoroid kremi kullanip sicak su torbasiyla bolgeyi isitiyorum bir miktar kuculme oldu ama tamamen gecmedi suan 1 haftadir boyleyim
  Dr Muharrem Kaya
  genel cerrahiye muayene olmalısnız

 6. mrb hocam bende 3 tane basur var üçü de dışarda içeri girmiyor sürekli ağrı yok fakat bazen otururken canım çok yanıyor sanırım boğulmuş basur ameliyatsız tedavisi mümkün mü? şimdiden teşekkürler
  Dr Muharrem Kaya
  Bu dönemde ameliyat edilmez şişlik indikten sonra yapılır

 7. Tuncer Erden says:

  Hocam bende hemoroid var 4.evre ara ara beni rahatsız ediyor ama simdilik gectigi icin ameliyat olmuyorum tekrarlarsa olucam benim sorum nezaman tuvalete girsem makatımda 1 1.5 cm sislik oluyor sanki bagırsagın son bölümü dışarı çıkıyor bi sure geri giriyor ama beni rahatsız etmiyor hemeroid promlemi yasadigim zamanlardada normaldede oluyor ne yapmam lazım lutfn yardımcı olun.
  Dr Muharrem Kaya
  tarifiniz 2.derece iç hemoroid gibi duruyor, tedavi olmanız iyi olur

penyu