dr.seher şirinDaha çok mutaassıp ailede yetişen kızların özellikle makat bölgesi hastalıklarının muayenesinde daha rahat olmak istedikleri için özellikle tercihleridir. Makat hastalıklarının teşhisi veya anoskop muayenesi gibi teşhis için gerekli aletle bakma durumlarında hastalar utanmakta ve rahatsız olmaktadır. Bayan hastalar bu konuda daha hassas olup haklı olarak kadın genel cerrahi uzmanı istemektedir. Ancak ne yazık ki Türkiye de kadın genel cerrah sayısı oldukça azdır.

 

Kadın Genel Cerrah

Özellikle makat hastalıkları (hemoroid, kıl dönmesi, fissür, fistül) muayenesinin secdeye varır pozisyonda yada yan yatar pozisyonda olması sebebiyle bayan hastalar sıkılmakta ve bu sıkıntı sebebiyle zaten dar olan bölgede muayene rahatça yapılamamaktadır, her ne kadar hastayı rahatlatmak için proctoloji şortu gibi arkası delik kıyafetler giydirilse de bu da ciddi bir rahatlık vermemekte hatta bir çok kişi için o tür kıyafetler daha rahatsız edici olabilmektedir. Erkek hastalar bu konuda daha rahat olsa da bayanlar sıkıntı duyabilmektedir. Bu durumda makat hastalıkları (hemoroid, kıl dönmesi, fissür, fistül) tedavisi yapılan kliniklerde kadın genel cerrahların bulunması insani açıdan daha doğru görünmektedir.

Kadın Proktoloji Uzmanı

Makata bölgesi hastalıklarıyla ilgilenen branş anlamına gelir. Eski adıyla hariciye branşının üst branşıdır. Bayan cerrah olan hastaneler dendiğinde İstanbul da bile sınırlı sayıda klinik vardır, kadın genel cerrah olan devlet hastanesi dendiğinde Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi göze çarpmaktadır.

Uzun yıllar İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde öğretim görevlisi olarak çalıştıktan sonra Bakırköy merkezde İdea Klinikte hasta kabul etmektedir.

kadın genel cerrah

Op. Dr. Seher ŞİRİN anal bölge rahatsızlıkları yanı sıra bayanların bir diğer utandığı organları meme hastalıkları (meme kanseri, fibro adenon vs) konusunda hasta kabul etmektedir.

Bu branşta bayan doktorun az olması sebebiyle özellikle genç kızlarda daha belirgin olmakla birlikte tüm kadınlarda tedavisini erteleme eğilimi olmakta ve hastalıkları ilerlemektedir. Her ne kadar erkek hekime muayene olmak rahatsız edici olsa da yinede tedavi ertelenmemelidir çünkü hemoroid diye düşündüğünüz hastalık gerçekte kötü huylu bir hastalık olabilir ve zaman kaybı çok önemli olabilir.

Bayan genel cerrah doktor arayanlar Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hariciye servisinden Op.Dr.Seher ŞİRİN e ulaşabilirler. ( Dr.Seher hanım kişisel olarak ulaşıp İstanbul Hastanesindeki görevinden ayrıldığını, meme ve makat hastalığı olanları Idea Klinikte kabul ettiğini bildirmiştir 22.07.2016) Telefon : 0212 572 72 65

İzmir Kadın Genel Cerrahi Uzmanı

İzmir Türkiye’nin en az tutucu şehirlerindendir ama yine de bayanların anüs bölgesi şikayetlerini bayan bir doktora danışma veya gösterme eğilimi burada da geçerlidir. Ne kadar da olsa hemcinsine muayene olmak istemesi rahatlık açısından önemlidir. İzmir’de makat hastalıklarına yönelmiş yani proktoloji uzmanı olarak hasta kabul eden kadın cerrahlar arasında Op.Dr.Demet Ağras öne çıkmaktadır. Alsancak Limanda denize sıfır, İzmir’in  en güzel deniz manzaralı yerinde kliniği bulunan Dr.Demet Ağras anal fissür (makat çatlağı), hemoroid (basur), makat siğili (kondilom), pilonidal sinüs (kıl dönmesi) hastalıklarının tedavisinde her tür çağdaş teknolojilere sahip ve bunları kullanmak konusunda tecrübeli bir cerrahtır. Diğer tüm genel cerrahi ameliyatlarını (safra kesesi, fıtık, karaciğer, mide vs) yapsa da ağırlıklı olrak anal bölge hastalıklarının tedavisi ile ilgilenmektedir. Doğma büyüme İzmir’li olan Op Dr Demet Ağras bir kız çocuk annesidir.

Proctoloji Uzmanlarının İlgilendiği Hastalıklar

Basur (hemoroid); makat bölgesinin en sık rastlana hastalığıdır, özellikle ameliyatsız tedavi yöntemleri son yıllarda giderek öne çıkmaktadır.

Makat çatlağı (anal fissür) ; Bölgenin en sık görülen 2. hastalıktır ve an ağrılı hastalıklardan biridir. Botoxla 1-2 dakikada ameliyatsız bir şekilde başarıyla tedavi edilebilmektedir. Botox tedavisinde gaz ve dışkı kaçırma gibi yan etkiler asla görülmez, ameliyatta en çok korkulan yan etki gaz-dışkı kaçırmaktır.

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) ; daha çok genç erkelerde görülür. Klasik yöntemlerden sonra 12-15 gün yüz üstü yatmak gerekirken son 5 yıldır tarif edilen çağdaş yöntemlerde hasta ertesi gün işine okuluna dönebilmektedir.

Anüste siğil (kondiloma akümünata); Bulaşıcı bir hastalıktır radyo frekansla kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Teşhis edildiği anda tedavi planlanmalıdır. Acil olmasa da kişinin makatından başka yerlerine ve kişiden yakın çevresindeki insanlara bulaşma riski çok önemlidir. Diğer bir sorun da kondilomun bağırsağa ilerlemesi riskidir.

Fistül; Çeşitli tipleri vardır, özellikle komplike tipte olanlar bu konuda ciddi tecrübe gerektirmektedir.

Makat Kanseri; Seyrek görülen ciddi kanserlerdendir, makat tamamen alınıp bağırsak karna bağlanmaktadır.

Anal apse; Sık görülen mikrobik kaynaklı hastalıktır, anüsün hemen yanında dayanılmaz ağrı yapan şişlik olur, olabildiğince erken boşaltılması fistül oluşma riskini azaltır.

Anismus Tedavisi ; Bölge kaslarının kontrolsüz kasılmasıyla ortaya çıkan ağrılı durumdur. Bacağa kramp girmesine benzer ama uzun sürer. Saatlerce hastaya eziyet edebilir. Sebebi net bir şekilde ortaya konulamamıştır. En etkili tedavisi botox enjeksiyonudur. Anismus tedavisinde başarısı % 90-95 ler düzeyindedir. Bir dakika gibi kısa bir sürede yapılan enjeksiyon tedavisidir. Kontrolsüz kasılan kasların içine yapılır ve 4-8 ay süren bir felç elde edilmiş olur.

 

https://www.ideaklinik.com/kadin-genel-cerrahi-uzmanlari.html

https://www.makathastaliklari.net/kadin-genel-cerrahi-doktorlari/

kadın genel cerrah istanbul

 

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kadın genel cerrah” Yazısında 1 Yorum

  1. Elif says:

    Hocam makatim da iltihap gibi bişey oluştu çok acıyor çok kötü oldu ucu siyah gibi ne yapmam lazım çok acil yardım edin
    Dr Muharrem Kaya
    genel cerrahiye muayene olmalısın

kalkun