Kıl dönmesi tedavi edilmezse zamanla içeri giren kıl miktarında artış ve tekrarlayan iltihaplar sebebiyle ilerleyebilir, başlangıçta 1.derece iken zamanla 5. dereceye kadar ilerler.
Sınıflama kuyruk sokumu bölgesindeki bulgulara göre sınıflanır:
Clas I: Belirti vermeyen delikler vardır. Bu hastalarda daha önce ne akıntı ne de abse öyküsü bulunur. Deliklerler hemen daima orta hatta yer alırlar.Biz bu hastalara iyi kişisel hijyen (sık banyo, temiz ve pamuklu iç çamaşırı, geniş ve rahat pantolon ile uzun süreli oturmaktan kaçınma) ve lokal kıl temizliği önerilir.Zahmetsiz tedavi için uygun bir dönemdir.
Clas II: Apse gelişmiş olgulardır. Bu apseler mutlaka orta hattın dışında, yandan kesilerek drene edilmeli ve mümkün olursa içerisindeki kıllar temizlenmelidir. Tedaviye sık pansuman ve oral antibiotiklerle tedavi edilir. Apse düzeldikten sonra cerrahi tedavi gerekir.
Clas III: Daha önceden apse drenajı ya da akıntı öyküsü olan naviküler bölge sınırları içerisinde bulunan deliklerle kendini belli eden PS olgularıdır. Eğer inflamasyon yoksa mikro sinüsektomi ameliyatı uygulanır.Bazen bu hastalarda bir sinüs ağzında kronik inflamasyon ve akıntı olabilir. Bu hastalarda
önce kronik iltihaplı sinüsün çıkarılması ve aynı seansta kılların mümkün olduğunca temizlenmesi daha sonra semptomların yatışmasını takiben Bascom girişimi yapılması başarıyla uygulanmakta olan bir yöntemdir.
Clas IV: Bir ya da daha çok sinüs ağzının kuyruk sokumu bölge sınırları dışında olduğu olgulardır. Bu hastaların öyküsünde birçok kez apse oluşumu, drenaj ve akıntı atağı vardır. Yine bu hastalarda bazı sinüs ağızlarında aktif inflamasyon olabilir. Tedavi bu durumda iki aşamalı girişimdir. Eğer inflamasyon yoksa tek seansta Bascom prosedürü ve yan ağızların ayrı eliptik insizyonlarla çıkarılması ve primer kapatılması önerilir6.
Clas V: Pilonidal sinüs cerrahisi sonrası tekrar gelişmiş olgulardır. Önceki girişimin başarısızlığının en büyük nedeni hastanın naviküler bölge genişliğinin doğru tayin edilememesine bağlı olarak zamanla kalçaların arasında tekrar oluşmasıdır. Bu bakımdan ilk girişimde naviküler bölge sınırlarının doğru saptanıp lateralizasyonun ve sulkus düzleştirilmesinin hastanın anatomisine uygun şekilde yapılması gerekir.Biz önceki girişim ne olursa olsun bu olgularda Bascom prosedürünü veya eğer presakral yağ doku kaybı söz konusuysa Karydakis flebini uyguluyoruz. Ancak nüks bazen başarılı bir sulkus düzleştirmesi sağlanmışken de genelde orta hatta, katlantı yerlerine uyan noktalarda tek bir delik olarak ortaya çıkabilmektedir.
Kıl dönmeniz varsa zaman geçirmeden ameliyat olmalısınız çünkü hastalığın derecesi ilerledikçe yapılacak ameliyatta büyür. Mikro sinüsektomi yönteminde işinize ara vermeniz gerekmez, ameliyat bittikten 10 dakika sonra kendi imkanlarınızla klinikten çıkıp işinizin başına dönebilirsiniz.
pilonidal sinüs derecesi

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kıl dönmesi derecesi” Yazısında Yorum Yok

babi