Varisiniz varsa bu yazıyı ayrıntılı bir şekilde okumadan tedavi şekline karar vermemelisiniz. Yazıyı okuduğunuzda köpükle varis tedavisi konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olacaksınız. Variste bir çok yöntem geliştirilmiş, bunların bir kısmı terk edilmiştir ve bir yandan da yenileri tarif edilmektedir. Köpükle tedavi tecrübeli ellerde en etkili sonuç veren uygulamadır.

Köpük Varis Tedavisi

Tedavi  de kullanılan ilaçla varisi kurutma (skleroterapi) yönteminin farklı şekilde uygulanmasıdır. Köpükle varis tedavisinde hastalıklı damarı yok edici ilaç 1 ilaç 4 hava şeklinde özel aletinde karıştırılarak köpük haline getirilir. varis tedavisi köpükElde edilen köpük çok ince iğne yardımıyla damarın içine verilir.Köpürtülerek verilen ilaç varisli damarın büzülerek yok olmasını sağlar. Yok edilen genişlemiş yani hastalıklı damar tamamen yok edilmiş olur ve o damarda bir daha asla hastalık ortaya çıkmaz. Foam terapi de denilen bu yöntem kalın toplar damar genişlemelerinde gelinen son noktadır ve iki parmak kalınlığındaki varisler bile bu yöntemle tamamen yok edilebilir. Tecrübeli ellerde  bu yöntemle yok edilemeyecek varis yoktur. Tamamı varisle ilgili çok sayıda konunun ayrıntılı ve anlaşılır bir dille ele alındığı http://www.varis.pro/ sitesinden aklınıza gelebilecek tüm soruları okuyabilir çok değişik fotoğraflar ve videolar görebilirsiniz.

Köpük Tedavisinin ameliyatlara avantajları ;

Buradaki sıralanacak üstünlükler klasik cerrahi ameliyat, pake exizyonu, endovenöz lazer ve endovenöz radyo köpük tedavisi varisfrekans, buhar ve yapıştırma tedavilerinin hepsinden olan üstünlükleridir.

-En ince damardan (0.1 mm) en kalın damara (25 mm) kadar tüm varislerin tedavisi başarılı bir şekilde yapılabilir oysa ameliyatlarda sadece çok kalın ana damarlar alınabilir.

-Yatak istirahati gerekmez ve iş gücü kaybı olmaz, hasta işine devam ederken 20 dakika ayırarak tedavi olabilir.

-Bölgesel uyuşturma yada narkoz gerektirmez çünkü işlem basit enjeksiyon kadar kolay uygulanır.

-Ofis şartlarında bile uygulanabildiğinden hastanede uygulamak gerekmez.

-Narkoz, yataklı kurum nasrafları olmadığı için daha ekonomik yapılabilir

-Kesme dikme işlemleri olmadığı için daha az ağrılıdır

-Cildin kesilmesi gerekmediğinden ameliyat ve dikiş izi kalmaz

-Ameliyat sonrası aylarca bandaj sarmak veya varis çorabı giymek gerekirken köpük tedavinde bandaj veya varis çorabı uygulanmaz, özellikle yaz aylarında çorap giymek çok rahatsız ettiği için giymek çok zordur.

Köpükle uygulama ücretleri için şu linke bakabilirsiniz http://www.ideaklinik.com/varis-tedavi-fiyatlari.html

Skleroterapiden üstünlükleri;

kılcal damar köpük tedavisiKullanım yeri normal varis ilacıyla aynıdır ancak skleroterapiye üstünlükleri vardır.

 • Köpürtüldüğü için 4-5 katına çıkan ilaç sayesinde aynı senasta daha fazla damar tedavi edilebilir,böylece uygulanacak seans sayısı azalır.
 • İlaç miktarı azaldığı için damarın vereceği reaksiyon azaltılmış olur
 • Daha az flebit ve pıhtı oluşur ki bu durum sonrası şişlik ve ağrının daha az olmasını sağlar
 • Çok kalın(2 parmak genişliğinde) varislere uygulanabildiği gibi iğne girebilecek kadar ince kılcal varislere de rahatlıkla uygulanabilir.
 • Oluşabilecek leke miktarı çok daha azdır ve daha erken düzelir.
 • Verilen ilaç miktarı az olduğundan damar dışına kaçması ciddi sorun yaratmaz.
 • Kullanılan ilaç miktarı azaldığı için daha ekonomiktir.
 • Vücuda verilen ilaç azaltılmış olduğu için toxik doza yaklaşılmamış olunur.

Köpükle tedavide yok edilen damar sonsuza kadar yok edilmiş olur ve o damardan bir daha asla tekrarlama olmaz ancak % 10 ihtimalle başka yerlerde başka damarlar çıkma ihtimali vardır.Bu durumu hastalığın tekrarlaması gibi değerlendiremeyiz daha çok çürük diş çekildikten sonra diğer dişlerin çürümesine benzetebiliriz.

Köpük bu konuda tecrübeli damar cerrahı tarafından uygulandığında tüm varisler tedavi edilebilir ve ciddi bir soruneldeki varis nasıl tedavi edilir yaşamaz. Hizmet alacağınız merkezi seçerken doktorunuzun branşını sorgulamalı ve güzellik merkezlerinde yapılmasına asla müsaade etmemelisiniz çünkü tüm hastalıklar gibi uzmanlık gerektiren bir durumdur. Köpükle tedavi kalp damar cerrahisi uzmanının işidir.

Köpükle Varis Tedavisi Yaptıranlar

Çok seyrek olmakla birlikte şu yan etkileri yaşayabilirler; Uygulama alanında morluk olabilir ve 1-2 haftada geçer, kahverengi lekeler olabilir genellikle 2 ayda geçer ama bünyeye bağlı olarak lekelerin tam düzelmesi 2 seneyi bulabilir, şişlik olabilir ama bu yan etki değildir etki ettiğinin belirtisidir, seyrek olarak iğnenin girdiği delikten kanama olabilir bu kanama önemsenecek düzeydeolmaz ve önemli bir yan etki değildir. Teorik olarak emboli riski vardır ama pratikte karşılaşılan bir durum değildir çünkü vücuda ilerlemez.

Sonuç olarak; İğnenin girebileceği kadar ince yani kıldan daha ince olanlar dahil, başparmaktan daha kalın olan varislerin tamamı bu yöntemle tedavi edilebilir yeterki tecrübeli ellerden hizmet alın.

Köpükle Kılcal Damar Çatlaması Tedavisi
Son yıllarda geliştirilen çok ince iğneler sayesinde kıl kalınlığındaki varislere de köpük tedavisi yapılabilmektedir. Uygulamanın adı mikro skleroterapidir va varise özgü çalışan kliniklerde uygulanmaktadır. mikroskleroterapi tecrübe gerektiren bir uygulamadır.

Köpük tedavisi Yan Etkileri
Ciddi bir yan etkisi yoktur. Damar içinde bölgesel pıhtıaşma olur, aslında bu yan etki değil etkinin bir dönemidir. Orta düzeyde ağrı olabilir. Her ne kadar teorik olarak emboli riski olsa da pek görülen bir yan etki değildir. Uygulandığı alanda, kızarıklık, şişlik olması da alışıldık durumlardır ve yine yan etki olarak değerlendirilmez, etkinin bir parçasızır.

Kaynak:
https://www.ideaklinik.com/kopukle-varis-tedavi.html
http://www.varisistanbul.net/kopukle-varis-tedavisi.html
http://www.varistedavi.gen.tr/varis-kopuk-tedavisi
http://www.ideaklinikankara.com/kopukle-varis-tedavisi/

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Köpük tedavisi varis” Yazısında 64 Yorum

 1. Fadile says:

  Merhaba hocam Doppler USG çekildi ve sağ Bsv de uyluk distalde Augmentasyön testi esnasında reflü akım izlenmis olup bu ven ile ilişkili baldır düzeyinde varikoz venler izlenmektedir.hocam doktor köpük tedavisi dedi ama ne yapacağımı bilmiyorum çok mu kötü tedavi olmalimi yim size önerirsiniz şimdiden teşekkürler.
  Dr.Muharrem Kaya
  idea klinikte muayene ücretsiz ve dopler değerlendirmesi için gidebilirsiniz

 2. Merhava hocan iki gun once igne yontemiyle varis tedavisi oldum cok agrim var normalmidir elimi bile degemiyorum cok aciyor
  Dr.Muharrem Kaya
  normaldir.

 3. Eylem says:

  Merhaba 4 seansdir ki devlet hastanesinde köpükle varis tedavisi yaptırıyorum normalde nemnunum ama benim damarlarım kalındı ama iğneden sonra kılcal damarlarda çıkmaya başladı en önemlisi işlem yapıldıktan sonra bandaj 5 gün boyunca hiç çıkarılmadan 7/24 duruyor asıl ağrı bu zamanda oluyor bandaj çok sıkıyor çünkü şuanda da sarılı 2 gunden beri ayak bileğinden kasigima kadar sizin sitenizde böyle birşey yazmıyor hiç kafam karıştı bana doktorum 5 gün hiç su değmeyecek çıkmayacak bu bandaj dedi ne yapmam gerekli
  Dr.Muharrem kaya
  her hekimin uygulaması farklılıklar gösterir.tedavi öncesi kalın varisli damarlar dikkatinizi çekiyordu ama tedaviden sonra onlar kayboldukça kılcallarınız daha belirgin hale gelecek,bu nedenle onlarda rahatsız ediyorsa RF yada laserle tedavi ettireceksiniz

 4. SEDANUR says:

  merhabalar ben 18 yaşındayım. sınav senemden dolayı hareketsiz kalmamdan ötürü varis başlangıcı görüldü. genetik faktörlerin de etkisi var tabi. şu an varis çorabı kullanıyorum. düzenli olarak kullanırsam eğer o izler tam olarak geçer mi? şimdiden teşekkür ediyorum.
  Dr.Muharrem Kaya
  geçmez,tedavi olman gerekir

 5. Çigdem says:

  Merhaba.
  yeniden olusan varisler ici her seferinde damari kopuk yada lazer ile kurutmak sakincali midir?
  Yani bir hasta bu islemi her sene yaptirir ise ileride kalp veya damar hastaligi yasayabilir mi?
  Simiden Tşkler
  Dr.Muharrem Kaya
  skleroterapi,rf yada laserle tedavi edilen damarlarda tekrar varis oluşmaz .ama yeni damarlarda varis oluşabilir bunlarda tedavi edilebilir

 6. MEDİ says:

  iyi akşamlar hocam 1 ay önce köpük tedavisi yaptırdım üst bacağımın arka tarafında damarım mor ve hat boyunca sertleşmiş durumda, dokunuca damarın setliği belirgin..bu sertlik normal mi, geçer mi acaba?
  Dr.Muharrem Kaya
  Evet normal 3-5 haftada büyük oranda geçer

 7. selamlar,eşim varis ameliyatı oldu.daha sonra köpük tedavisi ile devam edildi.belki on seansı geçti hala doktor köpük tedavisi diyor.eşim yirmi altı yasında dogum dahi yapmamıs genc bır ınsan.doktorun en basta dediğine göre pek bir variside yoktu ama hala köpük tedavisine devam diyor seans basıda 400 tl. dolandırılmak istemıyoruz ne önerirsiniz
  Dr.Muharrem Kaya
  Hiç başlamamış olsydınız İdea Kliniği önerirdim onlar bir defa ücret alıyorlar 1 yıl garantili takip ediyorlar. Siz bir defa başlamışsınız devam edin, inşallah daha fazla sürmez.
  Bir de doktorunuzla iyi niyet dahilinde pazarlık yapabilirsiniz 🙂

 8. Mine EVGİN says:

  Yaklaşık bir yıldır bacaklarımdaki kılcal damarlarım için 14 seans iğneli enjeksiyon ve tc 300 cihazıyla da 13 seanslık bir tedavi gordumm. Estetik acıdan gerekli gördüğüm için bunu yaptırdım.Fakat kılcal damarlarım daha da mor ve iğne izleri hala duruyor.Resmen harita gibi. Ben iyileşme beklerken hala daha kötü bir şekilde damarlarım duruyor üstelik birde iğne izleri.Tedavim biteli 4 ay oldu.Doktorumm hiçbir şey kalmayacağını söylemişti ama öyle olmadı büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorum.bunlar geçer mi yada ne zaman tamamen geçer kılcar damarlarım hala duruyor..Doktorumm kuruyan kılcal damarların bir yıl içinde vücut tarafından yok edileceğini söyledi. Ama tedavi öncesi öyle söylememişti.yardimci olursanız sevinirim.TESEKKUR EDERIMM
  Dr Muharrem KAYA
  2 aydan sonra düzelme yavaşlar ama izlerin değişimi 8 aya kadar devam eder.
  Kılcal varisler için yeni bir teknoloji getirildi exotherme lazer, silgi lazer de diyorlar onu araştırın. Dr.Hasan Berat Cihan kullanıyor sanırım

 9. Rene says:

  Selam. 7 yil once, sag kol alti nodullerim tamamen alindi gogus kanserinden dolayi. Kemoterapi veya radyosyona gerek gorulmedi. Erken teshis. Odem de olmadi hic. Sag elime de skleroterapi yaptirabilir miyim? Ankara’da kimi onerirsiniz? Tesekkurler…
  Dr.Muharrem Kaya
  Op.Dr.Nihat Aydın ile görüşebilirsiniz

 10. hamza yildiz says:

  Lhocam selamin aleykum ben 2 ayonce kopuk ameliyati oldum bacagimdda damarim sismis sorun olurmu
  Dr Muharrem Kaya
  Sorun olmaz mutlaka düzelir

 11. Eylem gümüşkaya says:

  Merhaba 5 gün önce şişlide skleroterapi yapıldı ayağımda kitle var bunu kurutmak için varis tedavisini uyguladı ama ayağımda daha şiddetli bi ağrı hissediyorum ayağımdaki şişliğin boyutu daha büyük gözüküyo sizce ne yapmalıyım
  Dr Muharrem Kaya
  bunlar görülebilecek durumlar.çok gerekli olmamakla birlikte buz kompres uygulayabilirsiniz

 12. CANTAN says:

  Hocam Merhabalar,
  Doopler çektirdim. iç ve dış varis çıktı.Başlangıç safhasında.
  Geceleri ağrım sızım oluyor.Fakat her iki bacağımda dizimin altından ayaklarıma kadar
  kahverengi lekeler,benekler oluştu.Bunun varisle ilgisi var mı,yoksa cildiyelik bir durum mu?
  Tsk.Ederim
  Dr Muharrem Kaya
  kalp ve damar cerrahisine muayene olmalısnız

 13. Menekşe çiçek says:

  Varisim vardı köpüklü ameliyat oldum 4gün sonra bacağımın en üst kısmında ağrılı sert beze çıktı normal mi geçer mi?
  Dr.Muharem Kaya
  Evet köpük yukarı kadar çıktığı için orada da pıhtı olmuştur, öenmsiz ve beklenen bir durum. Sorusuz düzelir.

 14. YASEMİN says:

  Hocam mrb kolay gelsin. Ben 22 yaşındayım her iki bacağımda kalın damarlı varisim var çok aşırı deil ama. Dün Tunalıda kalp damar cerrahi aynı zamanda GATAda görev yapan o doktora gittim köpük tedavisi yapılmasını söyledi. her seansta 500,00 TL olarak bana fiyat verdi. Senedede rutin kontrolüne geleceksin başka damarlarda varis çıkıyormu diye kontrol edicez dedi. Yaklaşık bir ay önce varisli bölgeye sülük koydum neden koydun diyede kızdı. sülüğün lekesi kaldı kahverengi bir leke. Şimdi hocam burdaki yorumları okudum biraz endişelendim ben köpük tedavisi yaptırınca bacağımda varisli genişlemiş damarlar tedaviden sonra yine belli olurmu genişlikleri yani şimdi şiş duruyo varis olduğu için. tedaviden sonra yine damarın şekli belli olurmu ve tekrar edermi bu varisler. Doktorum tekrar etmeyeceği garantisini veremem dedi.
  Dr Muharrem Kaya
  yeterli miktarda köpük uygulanan damar sonsuza kadar kaybolur.fakat diğer damarlarınızdada yeni varisler oluşabilir

 15. Merhaba;
  Bugün köpük skleroterapi yaptırmaya başladım doktorun sadece tek bacagima uyguladı ve bandajla sardı 5 gün bandajla kalmami söyledi.acaba çıkarsak olmaz mı?seans sayısı tedavi sürecinde belli olacakmış diğer bacağa aynı gün uygulanabilir mıydı?
  Dr Muharrem Kaya
  bazı hekimler ihtiyaç durumunda çıkarmaya izin veriyor.hekiminizin önerileri önemli.diğer bacağada aynı gün olabilirdi ama uygulanacak ilaç miktarı fazla olacağı için uygulamak istememişlerdir

 16. Babam yetmiş iki yaşında varis yakma ameliyatı olucak acaba bir tehlikesi varmıdır.
  Dr Muharrem Kaya
  köpük tedavisini araştırmanızı öneririm

 17. Merhaba hocam yaklaşık 1 ay önce skloterapi yaptırdım fakat bacağım hala agrıyor birde kılcal damarlarda yaptırmıştım fakat kılcallar iyice çoğaldı bunlar geçer mi
  Dr.Muharrem Kaya
  tedavi edilen damarlarınızda tekrar varis oluşmaz.ama varolanların tedavi edilmesi yenilerinin oluşmasına engel değil.bu nedenle yaşamınızı ve aktivitelerinizi varis oluşmayacak şekilde düzenlemelisiniz

 18. Aleyna says:

  Merhaba hocam bende 3 ay önce köpük tedavisi yaptırdım ama hala morluklar geçmedi çok daha kötü eski halinden bu gecer mi
  Dr.Muharrem Kaya
  geçer.ama uzun sürebilir.

 19. Anonim says:

  Sikloterapi yaptirdim bacagim daha kotu oldu yer yer kucuk morluklar ve uzerine bastirdigimda geri gelen kizariklar var bir ay tam olmadi bir hafta sonra olucak duzelirmi etki etmissimidir
  Dr.Muharrem Kaya
  yeterli miktarda damar içine verilmişse etkilemiştir.morluklar zamanla geçer

 20. ahmet says:

  öncelikle selamlar,40 yaşındayım 15 yıldır acil de calışıyorum vena sefana magnada operelik varisim var bizdeki KVC cerrahı arkadaşım istediğinde opere edebiliriz diyor araştırırken tesadüfen sitenize denk geldim safaan vende skleroterapi olmaz demişti safana magnaya uygulanabilirmi ve nerelerde yaptırabilirim saygılar
  Dr.Muharrem Kaya
  Skleroterapiyi rutinde yapmıyorsa bilmediği için öyle demiştir, dünyada çok yaygın şekilde yapılıyor.Ana sayfada reklamı olan kliniğin fikrini almadan ameliyat olmayın yazıktır.

 21. Hocam köpük tedavisi için gittim ilaç şuanda yok dedıler pıyasada bu kılcal varış sorununu suanlık radyo frekansla gerıletebılırmıyım ?
  Dr.Muharrem Kaya
  ana sayfadaki sponsor klinikle görüşebilirsiniz.

 22. Seda says:

  Merhabalr hocam radyo frekans işlemi yapılabılır dedıler ama muhakkak gerı cıkıcak dedıler eskısınden daha çok cıkarmı cogalırmı. ? Veya da ben tedavıyı tekrarldıkca azalma olurmu
  Dr.Muharrem Kaya
  gerek RF gerek skleroterapide tedavi edilne damarlarda tekrar varis oluşmaz.ama yaşam şeklinize dikkat etmezseniz yeni damarlarda varisler oluşabilir

 23. leyla says:

  Merhabalar, beni rahatsız eden bacaktaki damar görüntüsü için gitmiştim, bunun için gerekli film çekildiğinde bacağımda 30 mm geçen iç varis görülmüş rf denilen yöntemle ameliyat edilmesi gerekiyormuş ama ben çekiniyorum bu rf yöntemi güvenli midir?Normal cerrahi yöntemlerden olmadığı rahatlıkla işime dönebileceğim söylendi.Köpük tedavisinin bu damara uygulanamayacağı söylendi, sizce ne yapmalıyım?
  Dr.Muharrem Kaya
  ana sayfadaki sponsor klinkle görüşmenizi öneririm

 24. Seda says:

  Merhabalar. Bir varis polıkınlığıne basvurdum radyo frekansla yakma işlemi onerdıler. İşlem yapıldıktan sonra görüntü olarak yok olur mu? Ve daha sonra tekrarlıyıcak dedı sız ne dıyorsunuz bu konuda
  Dr.Muharrem Kaya
  Daha etkili yöntemlerle birlikte kullanılmalı bu şekilde tekrar ihtimali çok azalır. Idea Klinik varis tedavi merkezleri var oranın da fikrini alın her tür teknoloji ve yöntemi kullanıyorlar

 25. hocam benim varis sorunum ince ince kılcar damar seklınde ve bır bolgede zıncırleme ama bır bolgede küçük parca parca o tek parca halınde olanlarada köpük uygulanır mı?? ve bırde köpük tedavisini kesın önerırmısınız ?
  Dr Muaharrem Kaya
  Kılcallarda radyo fekans daha iyi olbilir, köpükle varis tedavisi genel olarak en iyi yöntemdir

 26. Aysun says:

  Merhaba , ben 7 gün önce varis ameliyatı oldum…, yorum ve caplarınızı okuduğumda acaba ameliyat olarak yanlışmı yaptım diye düşündüm. Kesinlikle ameliyat önermiyorsunuz benim dr damarlarımın çok genişlemiş olduğunu(14) ve diğer tedavilerin geçici sonuç vereceğinden ameliyat önerdi.. Fakat ameliyat dışı yorumlardada varislerinden halen şikayet etmekteler.. Benim dr benden para almak için mi bu ameliyatı yaptı..
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  skleroterapi ile tedavi edildiği zaman tüm varisli damarlara uygulama yapabilirsin,ameliyatta ise yapılan ana damar ve pakeler çıkarılır,hepsi tedavi edilemez.tüm kılcal varisleriniz ise şu an zaten duruyordur.skleroterapi,RF ve laser varis oluşan damarları kalıcı olarak yok eder.fakat hekiminiz sanırım sizi eksik bilgilendirmiş yada yanlış anlamışsınız hangi yöntemle tedavi edilirse edilsin varisleriniz yenilerinin oluşmasına engel değil.başka damarlarınızdada varisler oluşabilir.boşuna ameliyat olmuşsunuz

 27. damla says:

  köpük tedavisi olmak istiyorum kılcar sekklınde var sorunum suan olmam mümkünmdür. ilac var yok sıkıntısı olur mu
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  istediğiniz zaman tedavi edilebilir

 28. Umit demir says:

  Kolay gelsin kopuk tedavisinde damarı alınca damar eksilmez mi damarsız mı kalicaz yoksa damar üretiyor mu vücut
  Dr.Muharrem KAYA
  yüzlerce damardan hastalıklı olan bir kaç tanesini aldırmış oluyorsunuz

 29. isimsiz says:

  merhaba annemde perforan venöz yetrsizliği var 3.5 mm 2 hastane ameliyat biri kurutma dedi Skleroterapi iğne yöntemi midir nedir tam bilmiyorum annem de kalp tansiyon var ve çok korkuyor eğer ameliyat olacaksam uyutsunlar beni diyor ama doktorlar uyutmaya gerek yok diyor hangi yöntem daha etkilidir
  Dr.Muharrem Kaya
  Varis ameliyatları gelişmiş klinikler için artık tarih oldu, bence ameliyatı aklınızdan bile geçirmeyin. Varis tedavileri konusunda Dr.Mustafa Bolat var onun fikrini almadan karar vermeyin.

 30. yüksel says:

  Mrb Hocam bende yaklaşık altı ay önce Kalp Damar Cerrahisinde köpük tedavisi oldum yalnız köpük tedavisinin yapıldığı yerler halen mos mor geçmiyor ben bu durumdan çok rahatsız oluyorum ne yapabilirim saygılarımla.
  Dr Muharrem Kaya
  İğnenin girdiği yerden sızan kandır son derece önemsiz ve kendiliğinden geçer. Tecübeli ellerde seyrek görülür

 31. Sultanim says:

  Merhabalar bende köpük tedavisi yaptırdım 15 ere tekrar yaptırmak istiyorum ama ilaç yok deniyor bu köpük tedavisinde kullanılan ilacın adını öğrenebilirsiniz bilirmiyim acaba ecza depolarina sormam gereklidir teşekkür
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  şu an ilaç ithal edilemiyor.ama tedaviyi yapan klinkleri araştırın.mutlaka birilerinin ellerinde vardır

 32. Anonim says:

  Merhaba ben çarşamba günü varis ten ameliyat oldu m 15 gün sonra köpük tedavisi yapacaklar yorumları okudum eğer tekrar olusuyosa bu tedavi tam Çözüm degildir cvp yazarsaniz sevinirim iyi çalışmalar
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  varis tedavisinde ameliyat çözüm değildir.tekrar oluşmaması için sizin yaşam şeklinizi düzenlemeniz gerekir.köpük tedavisinde en kalın damarlardan kılcallara kadar pek çok damar tedavi edilebilir.ameliyat gereksiz ve ilkel bir yöntemdir

 33. Seçil yazıcı says:

  Merhaba ben bugün köpük yaptırdım 1 ampul dediler günlük doz uyguladılar ancak işlem nittiginde göğsümde yanma ve kollarımda uyuşma oldu tansiyon dediler dilaltı verdiler heyecan falan yapmadım gayet rahattım aslında..ilacın yan etkisi olabilirmi
  Dr.Muharrem KAYA
  heyecanlanmış olabilirsiniz.bu tür sorunlar görülebilir,önemli değil

 34. demet says:

  2 gün sonra kopük tedavisi olcam ama belden uyuşturacaklarmış fakat bu sayfada uyuşturulmadan yapıldını soyluyorsununuz ne yapmalıyım şimdi ayrıca çok korkuyorum uyuşmaktan lütfen bilgilendirirmisiniz
  Dr.Muharrem KAYA
  köpük tedavinde anestezi vermeye gerek yoktur.tedavi olacağınız kliniği iyi araştırmalısınız

 35. Anonim says:

  Merh.1 sene once kopuk tedavisi yaptirdim eskiden bacaklarimin gorunumu daha iyiydi simdi her tarafimi kilcal damarlar.sardi cok kotu gorunuyor ben zaten görüntüsünden rahatsizdim daha kotu oldu en azindan kilcal damarlar yoktu
  Dr.Muharrem KAYA
  Tek başına köpük tedavisi yeterli olmaz ek olarak radyo frekans yapılmalı böylece kılcallar da yokolur

 36. meral çelikyurt says:

  SKLEROTERAPİ VE IŞIN TEDAVİSİ SONUCU OLABİLİR Mİ BİLMİYORUZ, DİZ ÜSTÜNDE,UYLUK KASINDA YANLAMASINA VE BİrBİRİNE PARALEL ÇÖKME OLDU.böyle bir şey hiç duyup gördünüzmü.Lütfen paylaşırsanız sevinirim.Kaslarda kuvvetsizlik yok çok şükür.
  Dr.Muharrem KAYA
  böyle birşey görmedim

 37. fethiye says:

  Mrb doktor bey, ben de kisin kopuk tedavisi yaptirdim. Fakat yapilan yerler bir kaci hecmedi. Ince kilcan damarlarim da var. Bir de bunlardan tamamen kurtilabilirmiyim..t.ederim
  Dr.Muharrem KAYA
  köpük yeniden uygulanabilir
  kılcallar için radyo frekans tedavisi yapılmalı

 38. Ümran says:

  Dr. Bey Benim Bacagımda Falan Değil , Yüzümde Var Kılcal Damarlar Ben Bunun İçin Hangi Yöntemi Secmeliyim,Hangisi Daha Acısız Ve Kısa Zamanda Hemen Etkili Olur .
  Teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  idea klinikten kalp ve damar cerrahisi uzmanı Doç.dr. Onur Gürer ile görüşmeninizi öneririm .damar hastalıkları konusunda yenilikleri takip eden ve başarı ile uygulayan bir hekim

 39. Iyi gunler kopuk tedavisi yaptirdim ve 1 yil sonra baska damarlarda tekrarladi benim her tekrarladiginda yaptirmamin zarari var mi .
  Dr.Muharrem KAYA
  hayır sorun olmaz yaptırabilirsiniz

 40. toplar damarım 8mm e çıktığı için 25 gün önce köpükle damar kapama operasyonu geçirdim. fakat 25 gün geçmesine rağmen ağrım çok fazla. yarım saat ayakta kalmam ayağımın şişmesine ve şiddetli ağrıya neden oluyor. bu hep böylemi devam edicekç. yoksa operasyonum başarısızmı olmuş. teşekkürler.
  Dr.Muharrem KAYA
  doktorunuzla görüşmelisiniz

 41. meral says:

  bende bu köpük tedavisi yaptırıyorum kaç seans aynı bacaga uygulanıyo merak ettim şimdiden teşekkür
  Dr.Muharrem KAYA
  ilaç belli miktarda uygulanır.seans sayısı bacağınızdaki varislein miktarına bağlı

 42. ibrahim ceyhan says:

  Merhba saygilar; sklerotarapi ile kopuk ayni seymi, yoksa tamamen farkli yontemlermi”ben de variz oldugu icin internetde bazi arastirmalaryaptim sefan damara sklerterapi uygulanirsa hastaligin tekrarliyacagini okudum; ayrica kopuk tedavisiyle ilgili muyane oldum 2 binliraya, sorunun giderilecegi vaatedildi ve lazer yondemiyle ilgili muyane oldum’dr.um, lazer pahali gelirse normal amaliyat ol daha iyi’kopuk tafsiye etmiyorum dedi.kafam cok karisik neye karar vereceyimi bilmiyorim.05377762481 lutfen mesaj atin hocam.Tesekkurler
  Dr.Muharrem KAYA
  ameliyatla sadece tek ana damar alınabilir.küçükler kalır.üstelik birde bacağınızda boydan boya bir ömr boyu taşıyacağınız bir iz.laserle ameliyatda yine aynı şekilde.skleroterapi ile köpük tedavisinde kullanılan ilaç aynıdır.köpük tedavisinde çok daha az ilaç uygulanır ve aynı sonuç elde edilir. böylece fazla ilaç uygulamasından korunmuş olursunuz.ve çok ince kılcallar haricinde köpük uygulaması ile varislerinizden kurtulursunuz.ameliyat tedavisi ile köpük tedavisi kıyaslanamaz.hastanede yatış gerektirmiyor,narkoz almıyorsunuz,yatak istirahati-pansuman gerekmiyor.

 43. Gülseren says:

  Dr. Bacağımın son çaresi köpük tedavisi ve lokoskobi dedi bacağındaki varis çok ilerlemiş durumda sizce ağrılardan duramıyorum sizce ameliyata girersen ağrılar geçermiş yoksa bacağına bir şey olurmuş lütfen yardım edin
  Dr.Muharrem KAYA
  bu konuyu en iyi kalp damarcılar bilir. anasayfadaki sponsor klinik ile görüşmeni öneririm.çünkü onlar çok uzun yıllardır köpük,RF ve laserle varis tedavisi yapıyorlar

 44. Mrb ayaklarimda varis varr doktorum igneyle o damari yok eetme yöntemi onerdi o yontemle tekrar etme olasılık nedir yine olusur mu ise yarar mi smden teşekkür edrm
  Dr.Muharrem KAYA
  tedavi edilen damarlarınızda tekrar varis oluşmaz

 45. sevilay says:

  merhaba ben29 yaşındayım iki ay önce köpük tedavisi yaptırdım damarımın birinde sertlik oluştu doktoruma daha göstermedim ve köpük olan yerler morardı sizce bu normalmi.
  Dr.Muharrem KAYA
  sertlik oluşması ve morarma normal zamanla düzelecektir.uzun sürebilir.

 46. seydi koçak says:

  Merhaba 2008 yılından bu yana dvt hastasıyım 2013 yılında mekaniktrombektomi oldum yüzeysel yaralar ülser oluşumu var köpük tedavisi önerir misiniz?
  Teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem KAYA
  bir kalp damar uzmanının değerlendirmesi gerekir

 47. erdoğan says:

  Mrb hocam 5 ay önce köpük tedavisi oldum ve pişman oldum amaliyatsiz düzeltecek doktor buldum angoloji doktoru köpük tedavisini damarlardan tekrar geri çıkarmak için bir yöntem varmi
  Dr.Muharrem KAYA
  böyle birşey mümkün değil.ayrıca varisin tedavisindeki en iyi yöntemlerden birisi köpük tedavisidir.algoloji demek istediniz herhalde.varisten kaynaklanan ağrıların tedavi edilebilmesi için varislerin tedavi edilmesi gerekir.köpük uygulamasıda bunlardan en çok tercih edilendir.algoloji doktoru varisi,ilaçsız,ameliyatsız nasıl tedavi edecek merak ettim doğrusu

 48. Merhaba 1 hafta önce köpük yöntemiyle varis operasyonu geçirdim. Daha öncede yaptırmıstım bir sıkıntı yoktu.Bu seferkınde ınce kılcal damarlarım üzerinde uygulandı ve sıslık kaldı.Buz koymamı alkolle temızlememı ve dınlenmemı söyledıler endişeliyim.
  Dr.Muharrem KAYA
  Endişelenmenize gerek yok köpük tedavisinde ciddi sorun yaşanmaz ve bu tür sorunlar görülebilir.yinede içiniz rahat değilse Köpük tedavisinin türkiyede ilk ve en fazla uygulayıcısı Dr.Mustafa Bolat tır. onun görüşünü alabilirsiniz

 49. ceyhan says:

  Beş gün önce devlette lazerle ameliyat oldum ana damarım açıldı agrım yok ama hala basmamaya gayret ediyorum köpük tedavisi olmak istiyorum ne kadar zaman sonra olabilirim
  Dr.Muharrem KAYA
  iki ay sonra yapılabilir

 50. merhaba ben 27 yaşındayım köpük tedavisi yaptıracağım bebek düşünüyorum bu arada hamile kalırsan bir sorun olur mu ?
  Dr.Muharrem KAYA
  sanırım yapmıyorlar.ama bu konuda op.dr Mustafa Bolat tan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz

 51. çiğdem says:

  Merhabalar ben venotrex diye bir ilaçla başladım bunu içip varis çorabınıda kullanıp 3 hafta sonra tekrar gel dediler köpük tedavisine başlıycağız .Bu ilaç normal mı? Birde köpük tedavisi olunca her gün ayrı bir iğne olunuyomuş bu nedir ? Gerek var mıdır? Şimdiden teşekkürler….
  Dr.Muharrem KAYA
  o ilacı bacağınızı rahatlatmak için vermişlerdir.hergün aynı iğne yapılır,farklı değil

 52. Zeynep yatı says:

  Hocam bende bacaklarda varis vardı estetik cerahata köpük tedavisi yaptırdım bacaklarımda morarmalar ayrıca sol bacağımda ceviz büyüklüğünde kahverengi leke oldu korktum ikinci seansa gitmedim bacak’taki morarma ve leke geçermi bu durumda ne yapmalıyım hocam yardımcı olursanız sevinirim
  Dr.Muharrem KAYA
  plastik cerrahın varis tedavisi yaptığını hiç duymamıştım
  köpük tedavisinden sora pıhtı toplanmış olabilir ve boşaltmak gerekebilir.

 53. nilay

  MERHABALAR benim sol bacagımda dizimin arkasından yukarı doğru varisim ağrısı üzerine dr.a gittim ultosonu cektır köpük tedavisi uygulanca fazlalık kesilip alıncak dendi Ultrosonda RDUSG incelemede sol VKP proksimalde uyluk lateralinde 3 mm ye kadar genişlemiş ve tortuöze görünümündedir.Valsalva manevrası esnasında 3,5 mm ye kadar genişleme ve proksimalde 1-2 sn süren reflü izlendi.Vena safena magna bileşke düzeyinde 5.5mm genişlemekte olup bu düzeyde ve trase boyunca reflü izlendi gibi yazılar var bende tekrar korktuğum için doktoruma gidemiyorum benim sonuçuma göre varisim ne durumdadır bu kesip fazlalığı alma toparlama nedir sonrası cok fazla ağrı olurmu hemen normal işlerime dönebilirmiyim bilgilerdiriseniz sevinirim.
  Dr.Muharrem KAYA
  varis kesip alma şeklinde tedavi edilirse 1-2 ay istirahat gerekir ameliyatsız tedavileri araştırın işinize ara vermeden tedavi olabilirsiniz. ayrıntı için http://www.varis.pro sitesine bakabilirsiniz.

 54. Merhabalar hocam,iğne tedavisi yaptırcam, yaptırdıktan 5 gün sonra 20 lik dişlerim çekilecek
  Uyuşturcaklar. Ağrı kesici kullancam varislerimin iyileşmesini veya iyileşme sürecini etkiler mi?
  Cevabınızı bekliyorum.Teşekkürler.
  Dr.Muharrem KAYA
  etkilemez

 55. turkan says:

  Dr bey ben bir ay once kopuk tedavisi oldum ve cok agrim var onceki tedavilerimde bu sekilde agri yoktu igneli tedaviydi bu agrilar icin ne yapabilirim doksiyom kulkabiyorum
  Dr.Muharrem KAYA
  köpük tedavisinde ağrı seyrek te olsa görülebilir ama önemli bir sorun olduğunu göstermez.
  ağrı kesici ve soğuk kompres yapabilirsiniz.

 56. 4-5 hafta köpük tedavisinden sonra bacagimda beyaz lekeler oluştu. Tedaviyi 3 hafta oldu biraktim. Dra gittim.Advantan M Losyon verdi. Ama beyaz lekeler gitmiyor 🙁 Bu lekeler acaba köpüklu varis tedavisinin yan etkisimidir? Teşekkürler.
  Dr.Muharrem KAYA
  köpüklü varis tedavisinin leke yapma yan etkisi olabilir ama beyazlaşma hiç okumadım

 57. BURCU says:

  tansiyon ve kalp hastaları yaptırabilir mi köpük tedavisini?
  Dr.Muharrem KAYA
  yaptırabilir,özellikle kalp yetmezliği varis hastalığından olumsuz etkilenir

 58. hatice says:

  merhabalar hocam ben 4 ay önce köpük tedavisi oldum lekeler hala geçmedi beni çok rahatsız ediyor olanlar bir kaç kişiden de duydum 2 sene oldu geçmedi dediler korktum açıkcası cilt doktoruda expigment verdi ama oda işe yaramadı sanki dahada koyulaştı gibi lütfen yardımcı olursanız sevinirim.
  Dr.Muharrem KAYA
  genellikle bir yılda düzelir ama bazen daha uzun sürebilir
  lazerle tedavi edilebilir

 59. deniz says:

  biri özel diğeri devlet iki ayrı dr. da varisimi ameliyatlıjk buldu fakat devletden gün istememe rağmen 10 ay geçti ve arayan soran yok ana damarların bile tıkanmaya başlamış ne demek?
  ameliyat olsan bile tekrarlar ne demek
  yaptırma mı?
  peki ben ne yapacağım?
  Op.Dr.Muharrem KAYA
  ameliyat sonrası tekrar ihtimali % 60 dır bu sebeple çok az tekrarlayan ameliyatsız yöntemleri araştırın.ana sayfada sponsor kurumdan bilgi almadan karar vermemenizi öneririm

 60. merhaba ben üç ay once devlette köpük tedavisi yaptırdım doktor varis olan bölgelere bir kez uyguladı tamam bitti dedi oysa hicbir damar ortadan kaybolmadı üstelik daha belirgin hale geldi ve cok kısa sürede arttı.Öğretmenim sürekli ayaktayım 27 yaşındayım ve damarlar sarmaşık gibi bacaklarımı sardı ne yapacam bilemiyorum ne yapabilirim ?
  Dr.Muharrem KAYA
  kullanılan ilacın yoğunluğu önemli sadece varis tedavisi yapan kliniklerden bilgi alabilirsiniz.

 61. nagihan baydur says:

  merhaba, 2011 yılında iğne tedavisi yaptırdım doktor sonuç alamıyoruz dedi hem çok ağrım oluyor hem de görüntüsünden çok rahatsızım. köpük tedavisinden fayda görebilir miyim ve köpük tedavisinin bir zararı var mı? yaş önemli mi 27 yaşındayım daha sonra bir sorun çıkar mı?
  Dr.Muharrem KAYA
  köpüğün bilinen zararı yok ayrıca başka yöntemlerde var onları da araştırın.
  her yaşta yapılabilir
  http://www.ideaklinik.com den ayrıntılı bilgi ve fiyat alabilirsiniz.

 62. Çiğdem says:

  Bebeğimi emziriyorum bebeğim 3 aylık köpük tedavisini uygulayabilirmiyim
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  evet uygulanabilir

 63. Anonim says:

  emziren bayanlar köpükle varis tedavisi yaptırabilirmi?
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  evet yapılabilir
  ama yine de emin olmak için köpük tedavisini Türkiyede ilk yapanlardan op.dr.mustafa bolat ile görüşebilirsiniz.

anjing