Erkekte sakallların çıkmaması durumuna köselik denir ve genellikle hormonal sorunlar sebebiyle sakal çıkmaz, hayati önemi olmasa da sakalın hiç olmaması erkekte ciddi sosyal sorun yaratabilmektedir. Bu sorunlar genellikle erkeksi görünümün tam olmaması ve gerçek yaşından çok daha genç göstermektir. Olduğundan geç görünmek te bir çok köse için rahatsız edici olabilmektedir.

sakal-ekimi-videosu
Köseliğin Sebepleri
-Yüz bölgesi kıllarının kalitesini artıran hormonun (testosteron ve DHT) eksikliği veya yokluğu
-Bu hormonun etki edeceği kıl kök olmaması (genetik özellik)

Tedaviye başlamadan önce kesinlikle bir endokrinoloji uzmanıyla yaşanılan yerde endokrinolog yoksa cildiye uzmanıyla görüşüp bu tahliller yaptırılıp ona göre ilaç kullanılmalıdır. Eğer hormon eksikse dışarıdan tamamlandığında (tablet, flaster veya enjeksiyon şeklinde) yüzünde hiç kılı olmayan köse birinin 1 yıla kalmadan normal sakalı normal erkekler gibi sakalı olur.

Köselik Nasıl Belli Olur?

Köselik belirtileri aslında tektir erkeklere özgü yüz bölgesi kıllarının hiç çıkmaması yada ayva tüyü gibi görünmesidir. Çok seyrek te olsa çıkıyorsa köse denemez.

Köselik Tedavisi;
Hormon eksikliği zamanında teşhis edilip dışarıdan hormon verilirse sakallar kendiliğinden çıkar.Vücutta hormon üretimi yoksa hormon alımı kesildiğinde sakallar yeniden dökülebilir.Hormon olarak erkeklik hormonu testosteron verilir.Testosteron hap veya iğne şeklinde olabileceği gibi deriye uygulama şeklinde de olmaktadır. Bunların dışında tamamen para tuzağı eeose serum veya bunun benzeri ürünler satılmaktadır ve asla böyle bir etkileri yoktur, kişide para kaybı ve ümitlerinin kırılması dışında etkisi olmaz. Üreticilerin hiçbir tıbbi yada farmakolojik eğitimleri yoktur tamamen yasal boşluklardan yararlanıp kozmetik ruhsatıyla çıkardıkları basit ürünleri reklamlarda “yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal” gibi ne anlama geldiği belli olmayan sloganlarla insanları kandırmaktadırlar.

Minoxil Sakal Çıkarır mı? Üreticinin böyle bir iddiası yok çünkü bilimsel veriler bu yöndedir hatta kutusunda ve prospektüsünde de böyle bir etkiden söz edilmemektedir. Yine internetten sıkça görebileceğiniz minoxidil adlı madde vardır, saç çıkarmada etkisi olmakla birlikte sakalda etkisi olmaz, tüylerde hafif kalite artışı sağlasa da bırakıldıktan kısa süre sonra eskisi gibi olur.

Köselik Sakal Ekimi;
Genel olarak hiç sakalı olmayan birine 1000 kök ekildiğinde köse görünümü gider ancak daha sık istenirse sayıyı daha yüksek tutmalıdır. Ekim bu konuda tecrübeli bir uzman tarafından yapılırsa sıkta olsa seyrekte olsa daha önce görmeyen berberin tıraş ederken ekim olduğunu algılayamayacağı kadar doğala yakın olur. Yardımcı personellere yaptırılmaması gerektiği kadar önemli bir konu olduğu için ekimi doktor kendisi yapmalıdır. Ekim süresi sayıya bağlı olarak değişir bir günde 1000-1500 kök ekilebilir.
Ekli resimde gördüğünüz vaka daha çok bıyık ekimini öne çıkarmak istediği için o alana daha sık ekilmiştir,genel olarak seyrek görülse de istek halinde 3-4 kat daha sık yapılabilmektedir.
Ekimle ilgili ayrıntılı bilgi için sakal ekimi i sitesine bakabilirsiniz.

Hiç sakal bıyık çıkmayana sakal ekimi

sakal ekimi öncesi

Sakal Ekimi Öncesi

sakal ekimi sonra

Sakal bıyık ekiminden 1 yıl sonra

 

 

 

 

 

 

 

 

Jilet Vurmak Sakal Çıkarır mı? Toplumda jilet vurmanın kılı kalınlaştıracağını veya kıl çıkaracağını ifade eden tamamen yanlış bir inanış vardır. Benzer şekilde saç kazıtılınca dökülme dururmuş gibi bir inanış ta vardır. Ancak kesinlikle jilet veya ustura vurmak sakalları çıkarmaz çünkü sakalın kalitesini belirleyen hormonlardır.

Sarımsak Sürmek Sakalı Çıkarır mı? Aslında sarımsak ta jiletten farksızdır, kesinlikle çıkarmaz. Sarımsağın tek etkili olduğu durum saçkırandır, vücudun neresinde olursa olsun sarımsak kullananlarda % 30-35 ihtimalle dökülenlerin hepsi çıkar ancak % 65-70 kadarında squarik asit veya kortizon gibi daha etkili ilaçlar kullanmak gerekir. sarımsak bölgeyi tahriş ederek daha fazla kanlanmasını sağlar ve bu yolla etkili olur. Kök yada hormon yoksa kan doılaşımının artması bir şeyi değiştirmez.

Bıyık Çıkmaması; Aslında sayfanın burasına kadar yazdıklarımın hepsi bıyık için de geçerlidir çünkü aynı şekilde bıyık ta erkeklik hormonu testosterona bağlı olarak kalitesini artırır. Benzer sorunlar varsa bıyık çıkmaz, yine benzer ilaçlarla tedavi edilir, ilaçlara cevap alınamazsa bıyık ekimi yapılır. Bıyık ekimi dar alan olması sebebiyle daha az sayılarda yapılır.

 

 

 

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Köselik Nasıl Tedavi Edilir” Yazısında 37 Yorum

 1. ismail ünal says:

  s.a hocam 18 yaşındayım arkadaşlarımda bıyık sakal varken bende bizim aile köse ne yapmam lazım hocam teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  endokrin bölümünde inceleme yapılabilir ama doğrusu pekte gerekli değil çünkü yaşınız genç, herkesin genetiği farklıdır

 2. süleyman says:

  hocam merhabalar benim favariden yanaklara kadar kıl var boyun altında da var ama gür değil amcaba kösemiyim bir iki tanede cücük kısmında var bıyıkta var ama cok kesiyorum bir türlü gelşmiyor (bıyık kısmı) acaba gelişmesi için ve güt çıkması için ne yapayım yaş 19 genital böldgede ve diğer yerlerde gayet kıl var pisikolohim bozuldu ailede kimsede yokl herkes söylüyeor kösesin diye ne yapmam gerekiyor teşekkür ediyorum
  Dr.Muharrem KAYA
  endokrinoloji yada dermatoloji bölümüne muayene olun

 3. irfan says:

  Merhaba hocam. 29 yaşında evli 1 çocuk babasiyim izmirde ikahmet ediyorum. Bıyık bölgemde 200 kadar çene bölgemde de 200 kadar kök var ama aralari boşluk bıyık ektirmek istiyorum izmir bolgesinde onerebilceginiz bir doktor varmi ?
  1500 _ 2000 kök ekim ücreti nekadar olur sizce ve cok. Acı cekiliyormu?
  Dr.Muharrem KAYA
  verebileceğim adres yok ama iyi araştırmadan karar vermeyin

 4. delgado says:

  hocam 17 yaşındayım sadece tüy şeklinde bıyık var bare o gür çıksın ne yapabilirim sakal yok ne yapmalıyım
  Dr.Muharrem KAYA
  beklemek dışında yapacaklarınız para kaybı dışında etki etmez

 5. horoz says:

  Merhaba hocam ailemde köselik yok benim yaş 19oldu ama sadece biyik ve biraz cucuk var yanaklardaki ve boyundaki tüyler oldugu gibi duruyor gelismedi daha nedeni nedir tesekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  bazı kişilerde sakal geç çıkabilir, 1-2 yıl daha sabretmelisiniz.

 6. horoz says:

  hocam tüyleri kesiyorum sakal gibi cıkıyor ama sarı sarı yine tüy şeklinde yaş 19 bu köse oldugum anlamına gelirmi yoksa bir hormon eksikligimi vardır teşekkürler.
  Dr.Muharrem KAYA
  hormon eksikliği ancak kan tahliliyle anlaşılır

 7. horoz says:

  merhaba hocam ailede köselik yok abiminde babamında sakalları gayet iyi bende türler var sarı sarı sadece bıyık var oda daha ergen cagda olurya öyle biraz cücük kesiyorum sakal gibi cıkıyor tüyler ama yine tüy 19 yaşıma girecem ne yapayım.
  Dr.Muharrem KAYA
  sabırlı olun

 8. Murat says:

  Merhaba hocam kolay gelsin,31 yasına girecem 1983 doğumluyum hocam.sakalım ve bıyığım çok seyrek saç gibi çıkıyor çok zayıflar tüy olarak,genital bölgede tüylenme var ama kol ve bacaklarımda göğsümde hiç tüy yok.Ailede tek erkek evladım paikolojime yansıtor,babamda ise oldukca gur sakal ve bacak ile kol da normal bir erkeğin taşıyacağı kadar kıl var,Bu konuda ne yapmam lazım hocam bilgilendirirseniz sevinirim
  Dr.Muharrem KAYA
  sizin yapınızdan kaynaklanan bir durum bence yapacak bir şey yok,barışık olmayı deneyebilirsiniz.

 9. kenan says:

  slm hocam koselik için dermo mineral sakal çıkartıcı varmış bunun hakında fıkriniz nedir sağlıklımı?
  Dr.Muharrem KAYA
  Bir zamanlar galata kulesini satan sülün osman vardı bunu üretenler o sülün osmana bile taş çıkartır doğrusu.
  en küçük bir faydası olmaz paranıza da uğraşınıza da yazık

 10. çenemde sakalım yeteri kadar var. yanaklarımda 5 6 adet kıl var. çokda zayıfım acaba hormonlarımla ilgili bir sorun mu var 25 yaşındayım
  Dr.Muharrem KAYA
  hormon eksikliği olsaydı hiç sakal çıkmazdı

 11. horoz says:

  merhaba bu sakallar hormon sevisiyle alakalı birşeyse ben bunu spor yaparak testesteron hormonunu arttıracak besinler tüketsem bir faydası olurmu sarı sarı tüyler var siyahlaştırırmıyım
  Dr.Muharrem KAYA
  ne spor nede besinler testosteron düzeyini anlamlı şekilde etkilemez

 12. horoz says:

  merhaba hocam bende sakal kökleri var tüy olarak heryerde var ama bunlar neden sakal olmuyor 19 yaşındayım bıyık ve cücük var cücüktede 10 kıl var siyah ailede köselik yok.köse olsaydım genetal bölgelerde kıllar olurmu?
  Dr.Muharrem KAYA
  köselerde genital bölgede kıllar çıkar,sakal çıkmadı demek için 19 yaş erken sabırlı olun

 13. denizlili says:

  hocam ben tüyleri kestim yine tüy şeklinde cıkıyor dışardan belirgin degil ama elimi sürttügümde sanki sakal varmış gibi yaş nerdeyse 19 olacak belirgin degil neden böyle oluyor ailemde böyle sorun yok abimin saklalları gayet iyi babamında bi bende böyle ben anlamadım bu işi.yani psikolojim bozuldu bozulacak.sakallı olan herkezi dövesim geliyo afadersiniz..sorun neden oluyor?
  Dr.Muharrem KAYA
  hormonlarınıza bir baktırabilirsiniz.

 14. horoz says:

  merhaba ben 19 yaşındayım yanaklarıumda boynumda tüyler var ama sakal olarak yok sadece bıyık ve dudak altında var onlarda işte denilecek kadar neden bu tüyler sakal olmuyor köselik mi var bende teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  2 yıl daha gelişebilir

 15. denizlili says:

  merhaba tüyler kesinlikle salak olur mu yoksa tüy olarak kalır mı? bende bıyık ve cücük denilen var ama digerleri gelişmedi sadece tüy bunun nedeni nedir ki. eğer köse olsaydım bunlar cıkarmıydı teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  köse olsaydınız cücük kısmıda çıkmazdı

 16. Merhaba hoca 18 yasindayim sakalim cikmiyor çene altin da ve biryiklar da az cikiyorr yanaklarda hic bsy yok hocam yard bi oneri soyler misin…! bnden 2 yas kucuk kardesim bildimiz resmen sakal var hocam yardim edin bi öneri hocam..
  Dr.Muharrem KAYA
  bence sabırlı olmak dışında yapacak bir şey yok
  sakın ola sakal çıkardığı söylenen para tuzaklarına da kanmayın

 17. denizli says:

  merhaba peki bu sakal kaç yaşından sonra cıkmaz ve ben bir doktara görüneyim mi belki hormon eksiktir. şu tüyler bir sakal olsa süper olacak ama yok sarı sarı tüyler sarışınım da teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  20-21 yaşında çıkmadıysa büyük ihtimalle çıkmayacağı söylenebilir

 18. denizlili says:

  iyi günler ben 18 yaşımdayım 3 ay sonra 19 olacam sakal kökleri var ama sakalın kendisi yok 1.75 boy var 80 kiloyum kilo ile de alakası var mı ne yapayım acaba sakal cıkar mı.ailede köselik sorunu olan yok tüy var sakal yok 🙂 anlamadım gitti ben bu işi ne yapayım cıkar mı cıkmaz mı teşekkürler. 🙂
  Dr.Muharrem KAYA
  bazı kiilerde geç çıkar bence sabırlı olun

 19. emre says:

  hocam peki neden bacakta az kıl olur bunun nasıl tedavısı var bacagımızdakı kılları nasıl cogaltabılırız
  Dr.Muharrem KAYA
  genetik yapıdandır çoğaltamazsınız ama 20-25 yaşına kadar giderek artar

 20. hakan says:

  merhaba hocam sakallarım seyrek ve belli bolgelerde hiç yok çene altı 10.15 tane gırtlakta çok az seyrek benim abiminde aynı şekilde çıkıyor.acaba genetik mi yoksa hormondan mı kaynaklanıyor..
  Dr.Muharrem KAYA
  bir kaçtane de çıktıysa hormon bozukluğu düşünülmez genetik olaiblir

  • hakan says:

   sakal ektirmekten başka bi yolu yokmu genetik durumlarda.ekim işlemi nası oluyor ekildiği belli olurmu.kaç günde ektirilebilir ?
   Dr.Muharrem KAYA
   doğru yöntemle ekilirse belli olmaz

 21. ahmet says:

  hocam sakallarım boynumun tüm bölümünde var. traş ettiğimde aşırı derecede boynum tariş oluyor ve kötü görüntü oluşturuyor. boynumdaki kıllar için lazer epilasyona gittim çok faydasını göremedim ve alerji yaptı. sadece boynumdaki kıl köklerini bu yöntemle alabilir miyiz ? Alırsak kıl tekrar çıkar mı? ve iğnenin açtığı delik iz bırakır mı ?saygılar…
  Dr.Muharrem KAYA
  evet alınabilir,kök tümüyle alındığı için tekrar çıkmaz
  yeterince küçük uçla alınırsa hiç iz kalamz

 22. ihsan bulut says:

  hocam 22 yaşındayım her iki yanağımda ve çenemde tüyler çıkmış ne ilerleme ne gerileme war bu zayıf tüyler acaba köseliği mi ifade ediyoo acabaa
  Dr.Muharrem KAYA
  Hayır köselikte hiç sakal çıkmaz

 23. celep says:

  İyi günler hocam.24 yaşındayım.çene bölgesinde sakal ve bıyık varken yanaklarımda çıkmıyor.Acaba tedavi ile düzeltilebilirmi.
  Dr.Muharrem KAYA
  tek çözüm sakal ekimidir bunun dışında tedavisi yok.eeose sakal serumu veya minoxidil gibi para tuzaklarına da kanmayın.paranıza yazık

 24. hasan ali says:

  Hocam merhabalar,
  21 yasındayım, benim problemim cene bölgemde cok seyrek sakal ve ust dudak kısmında cok seyrek bıyık cıkması bunlar harıcı sadece elmacıklarımın uzerınde rahatsız edıcı goruntu veren sakallar cıkıyor sizce sorun nedir bir öneriniz var mıdır?
  Dr.Muharrem KAYA
  o bölgelerde kıl kökü olmadığından çıkmamış olabilir 1 yıl daha bekleyin çıkmazsa sakal ektirin

 25. mehmet says:

  Hocam Ben 21 Yasindayim ve cenede ve seyrek bi sekilde biyik var yanaklarda sari tuy var faöl kisminda ise hic yok cikmasi icin ne yapabilirim?
  Dr.Muharrem KAYA
  1 yıl kadar daha bekleyin çıkmazsa ekim düşünülür ilaçla fayda sağlamak zor,eeose gibi tamamen aldatmaya dayalı ürünlere de para vermeyin

 26. Kadri Can says:

  Hocam bende 16 yaşındayım bacağımda seyrek kıllanma var yüzümde neredeyse hiç kıl yok. Sizce yaşım ilerledikçe (ergenlikle) birlikte çıkar mı arkadaşlar arasında çok dalga geçiyorlar lütfen cevaplayın.
  Dr.Muharrem KAYA
  21 yaşına kadar çıkabilir

 27. furkan says:

  Hocam merhabalar. Ben 21 yasindayim. Biyik ,cene ve birazda yanaklarimin bir kisminda seyrek olarak gucsuz killanma var , fakat disardan bakildiginda cok fark edilmio..ve yasimdan oldukca kucuk gosteriorum buda hormonsal olarakmis genetik olarak ailede kimsede yok. Bu durum icin ney onerirsiniz?
  Dr.Muharrem KAYA
  testosteron hormonu baktırın düşükse ona göre tedavi alırsınız

 28. berki says:

  hocam merhaba. 22 yaşındayım. benim problemim yüzümün sol tarafı, çene ve üst dudak bölgesinde tamamen sakal varken ; yüzümün sağ tarafında çene altında ve orta bölümünde göze batan boşluklar var ve sol tarafa göre daha seyrek.yani sakallarım aşırı asimetrik gözüküyor. bunun sebebi ne olabilir? hormonal olabilir mi ?
  Dr.Muharrem KAYA
  bir kaç sakal dahi çıktıysa hormonların normal olduğu kabul edilir,o bölgelerde genetik olarak kök yok

 29. Hocam 25 yaşında bir çocuk babasıyım.benim sorunum yanaklarımdan boğazıma kadar sık bir şekilde sakal çıkıyor.bıyıklarım seyrek çenemle birleşmiyo.siyah saçlıyım.o belirgin çıkmayan yerde çok sık bi şekilde sarı tüyler var.testostoron hormonu alsam ordaki tüyler gelişir mi?
  Dr.Muharrem KAYA
  testosteron eksik olsaydı hiç sakal çıkmazdı,testosteron normalken dışardan almak fayda etmez

 30. serkan vural says:

  Merhaba hocam yaşım 18 ben büyük abime çekmişim büyük abim 31 yaşında bi tane çocuğu var evli.
  Onun sakallarının çene altında az boşluk var bide yanaklarında seyrek seyrek çıkıyor.Benimde seyrek
  çıkıyor uzun olarak çıkıyor sakal ama tel tel çıkıyor.Ortancı abimin sakalları çok sert ve yerinden çıkıyor
  babamında sert sakalları var tek büyük abimde böyle bi şey var.Acaba bende büyük abim gibi mi
  sakallara sahip olacam yoksa babam yada abimin gibi sakallara mı ?
  Dr.Muharrem KAYA
  bunu tahmin etmek mümkün değil sabredip göreceksiniz.

  • serkan vural says:

   kaç yaşında belli olur peki sakallarım ? 😀
   Dr.Muharrem KAYA
   20-22 yaşını bulabilir

 31. slm ıyı gunler hocam 20 yasındayım arkadasların problemlerı gıbı benımde koselık problemım var bende bıyık ve cene altı kıllar var yanlız yuzumdekı kıllar seyrek ve bazı bolgelerde yok yuzumde kılların daha sık cıkması ıcın nasıl bı yonem uygulayabılırm ılac tedavısı ve sarımsagın faydası varmıdır
  Dr.Muharrem KAYA
  sarmısak yada başka bir şeyin faydası olmaz sakal ekilebilir ama bence 2 yıl daha sabredin.

 32. cengiz says:

  hocam saygılar 26 yaşındayım bende 2 çocuk babasıyım benimde bıyık ve çene bölgemde yoğun olmaaasada kıllanma var duluk bölgesinde de az az var benim sorunum ne olabilir?
  Op.Dr.Muharrem KAYA
  kıl kökü olmayabilir

  • Hocam iyi günler ben 27 yaşında 1 çocuk babasıyım. Dudak üstü ve çene bölgemde seyrek şekilde sakal ve bıyık çıkıyor. yani bırakılacak kadar değil. Bu durum hayatımda problem yaratmaya başladı. Hormon tedevisine başladığımda problem biraz hallolurmu ?
   Op.Dr.Muharrem KAYA
   çocuğunuz varsa vede bir kaç tane de olsa sakal veya bıyık çıktıysa hormon eksikliği yok demektir ve hormon almanın faydası olmaz

  • tolga özdemir says:

   hocam kolay gelsin arkadaşlarla aynı sorunu paylaşıyorum çene ve dudak bölgemde çıkıyor cok seyrek bir şekildede gırtlak bölgesinde ancak yanaklarımda hıc yok denecek kadar az 10-15 tane 🙂 bunu doğal yolla çözme imkanımız varmı ?
   Op.Dr.Muharrem KAYA
   testosteron hormonunuza baktırın normalse tek çözüm ekim eksikse en doğru çözüm hormon almak

 33. trakyali says:

  slm. 37 yasinda 2 cocuk babasiyim. yüzümde sakal ve biyik yok denecek kadar az, testosteron kullansam nasil olur.yada daha iyi bir öneriniz varmi..?
  Op.Dr.Muharrem KAYA
  çocuğunuz olduğuna göre testosteron eksiğiniz yok demektir yani size fayda etmez.sizde kök olmayabilir

Comments are closed.