Anüs bölgesinin en sık rastlanan ikinci hastalığıdır. Yine bu bölgen,n en acılı ve en ağrılı hastalıklarındandır. Hasta acısını “dışkımı yaparken makatımı cam kırıkları çiziyormuş gibi oluyor” , ağrısını “makatıma öyle bir kramp giriyor ki dayanılmaz düzeyde ağrıyor” şeklinde tanımlar. Klasik cerrahi kitaplarında “hasta tuvalete korkuyla girer ve gözleri yaşlı çıkar” şeklind etarif eder. yani o kadar çok acır ki hastanın gözler yaşarır.

Kronik Anal fissür (Müzmin makat çatlağı)

Makat çatlakları,2 guruba ayrılır

Yeni oluşmuş(akut anal fissür)

Müzminleşmiş (kronik anal fissür)

Makatta çatlama olduktan sonraki 2 hafta süresince akut yani yeni makat çatlağı olarak değerlendirilir ve ilaçla tedavi denenir. İlaçlarla tedavi uygun şekilde uygulanır ve aynı dönemde kabızlık engellenirse % 30-40 ihtimalle tamamen düzelir % 60-70 ihtimalle müzminleşir. Akut dönemde hasta tuvalette acı duyar ama tuvaletten çıktığında ağrısı geçer. Müzminleştiğini gösteren en önemli bulgu hasta tuvaletten çıktıktan sonra 1-4 saat ağrısı devam etmesidir. Yani hastaya telefonla doğru teşhis konabilir, tabi ki görerek kesinleştirmek kaydıyla. İlaçlarla 2 haftada düzelmediyse kronikleşmiş olduğu kabul edilir, daha fazla uğraşmaya gerek yoktur, diğer yöntemlere geçilmelidir.

Makat çatlağı müzminleştiğinde yani kronik anal fissür ortaya çıktığında kişinin kendi kullanacağı ilaçlar veya bitkisel ürünlerle düzelme ihtimali oldukça azalır bu durumda iki tedavi seçeneği kalır;

Anal Fissür Ameliyatı

Yeni gelişen tedavi seçeneği botox uygulamasını öğrenen doktor sayısı arttıkça ameliyatlar azalmaktadır. Ameliyatta makatta sıkmaya yarayan bir kas kesilir, bu kas kasılarak çatlağın iyileşmesini engelleyen ve kasılarak ağrı yapan kastır. Ameliyat başarısı % 99 gibi oldukça yüksektir. Kas kesilirken varsa memelerde alınabilir. Ameliyatlarda en önemli yan etki gaz ve dışkı kaçırmadır. hastalar açısından çok ciddi bir sorundur ve hastaların hepsini tedirgin eder. Her ne kadar % 0.1 kadar seyrek görülse de ciddi bir sorundur ve yaş ilerledikçe kasların giderek zayıflaması sebebiyle dışkı ve gaz tutamama sorunu yıllar ilerledikçe artar. Özellikle ağırlık kaldırırken, öksürürken, hapşırırken gaz kaçırma verilen istatistiklerden daha fazla görülmektedir. Dışkı kaçırma daha çok kirlenme şeklindedir, abartılı dışkı kaçağı seyrektir.

Fissür Ameliyatı Sonrası Gaz Kaçırma

Ameliyatla tedavisi oldukça zordur ve tedavi başarısı düşük bir ameliyattır. Deformasyon alanına dolgu maddesi yapılarak tedavisi kolaydır ve son derece başarılıdır. Kaçak alanına dolgu yapma işlemi 1-2 dakikada tamamlanır ve kişi aynı anda işine dönebilir.

Botoxla Fissür Tedavisi

Bu tedavi şeklinde ameliyatta kesilen kas kesilmez içine ilaç enjekte edilerek kronik fissür düzelene kadar felç olması sağlanır.İşlem 1 dakika gibi kısa sürede yapılabilir. tecrübeli ellerde ve yeterli doz (100 Ünite) yapılırsa başarısı % 95 lerden daha yüksektir. Ameliyatta küçük ihtimalle görülebilen dışkı kaçırma, gaz kaçırma gibi sorunlar botoxta görülmez. İnsanların aklına “botoxun etkisi geçtiğinde çatlak yeniden oluşur mu?” sorusu gelmektedir. Kırışıklıkta botox uygulaması sonrası kırışıklık % 100 ihtimalle yeniden oluşur bunu herkes bildiği için yukardaki soru akla gelir ancak botoxun mantığı farklıdır. Kırışıklık fizyolojik bir durumdur ama çalak hastalıktır. Botoxla fissür düzeldikten sonra tekrar olma ihtimali sağlıklı bir insanaın çatlak olması gbidir ve ihtimal de bu kadardır. kabız kalınmazsa tekrarlamaz.

Makat çatlağı tedavisinde “lazerle tedavi ediyoruz” gibi laflar olsa da gerçek anlamda ameliyatsız bir tedavi değildir,bstandart cerrahiye üstünlüğü olamaz çünkü koter, radyo frekans veya nejterle kesilen kasın lazerle kesilmesi avantaj getirmemekte, sadece hastanın aklını karıştırarak ikna etmeye yardımcı olmaktadır. Tedavi yöntemlerinin avantajlarıyla ilgili ayrıntılı bilgilere başka sayfalarda ulaşabilirsiniz.

Fissür Ameliyatı Yapılırken Meme Alınabilir mi

Evet aynı seansta sentinel pili (bekçi kıvrım) denilen meme de alınabilir, ağrıyı bir miktar artırsa da hastanın rahatlığı açısından bakıldığında memenin alınması daha mantıklıdır.

https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-makat-catlagi-tedavisi.html
https://www.ideaklinikankara.com/makat-catlagi-tedavisi/

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kronik anal fissür” Yazısında 23 Yorum

 1. Hatice says:

  Merhabalar. Benim makatımda yırtık var. Ikınmalardan dolayı biraz zorlamıştım. Kabızlığıma dikkat ediyorum. Ve doktorun verdiği kabız yumşatıcı şurubumu ve fitil ve kremlerimi her zaman uyguluyorum. Kronikleşir mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  şikayetiniz ne kadar süredir var,3 haftayı geçtiyse kronikleşmiştir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.uzun süre ilaç kullanımı barsak hareketlerinin kaybolmasına neden olur.

 2. Samet says:

  Hocam 20 yaşındayım 5 gün önce dışkılama sırasında zorlandim ve makamında kan geldiğini gördüm ayna yardımıyla baktığımda yirtildigini gördüm korktum ama WC den çıkınca ağrılarım kesildi ama geceleri tarif edilemez şekilde ağrılarım oldu hastaneye gittim doktor hap ve fitil verdi düzenli olarak kullandım ama bir faydası olmadı sıcak suya oturdum zeytinyağı tüketim olmadı yirtilmalarimin gün geçtikçe derinlesip büyüdüğünü gördüm acaba ne yapmalıyım
  Dr.Muharrem Kaya
  makat hastalıklarına spesifik çalışan bir genel cerrahi uzmanına görünmelisin

 3. zeynep says:

  Merhaba, 9 gün önce partnerim ilişki sirasinda makatimi zorladi. 2 gün sonra Elime gelen meme sonrasi doktora gittigimde procto glyvenol krem verdi. Daha önce hic kabizlik hemoroid vb sorunu yaşayamadıgim icin ben de rectoderm krem aldim, 3 gündür de onu kullanıyorum.

  Oturma banyosu yapamasam da gunde 3-4 kez 15-20 dk sıcak duş uyguluyorum. Hemen her gun en az 30dk. Yürüyüş yapiyor, 2 lt su içiyorum. Kabizlik ve diskilama sorunum yok. Hergün ayni saatte büyük tuvaletimi yapiyorum.

  Tuvalete çıkarken yaşadığım yanma hissi ve ağrı azalmaya başladı ancak elime gelen mercimek tanesi büyüklügundeki nöbetçi memede hiç küçülme, azalma yok. Bu dış memeden kurtulmak için ne yapabilirim?
  Şimdiden teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem Kaya
  aldığınız önlemler doğru,uygulamaya devam edin.ortalam 21 günde büyük oranda düzelecektir

 4. ensar says:

  merhaba hocam.yaklasık 15 gün önce makat çatlağından botox yaptırdım.ve çok ağrılarım oluyor.dolarex ağrı kesici kullanıyorum binevi geçiyor ama kısa vadede.
  bu ağrılar daha nekadar devam eder,ve ağrı kesici günde 4 defa civarı kullanıyorum herhangi bir zararı varmıdır.tşk ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  21 günde tam etkisinin görülmesi beklenir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyip dışkılamadan önce ve sonra sıcak oturma banyosu yapın

 5. Hocam; Anal fissur sorunun surekli tekrarliyor dubhalac ile duzene sokuyorum aşırı ağrım şikayetim yok fakat 3 aydır diyet beslenerek hafifletiyorum, kabiz olunca tekrarlıyor hafif kan ve şişlik olarak. Kronikleşmis midir? Ameliyat gerekir mi?
  Saygilarimla…
  Dr.Muharrem Kaya
  21 gün içinde tedavi gerçekleşmediyse sürekli tekrarlıyorsa kronikleşmiş demektir.botoxla tedavi olmanızı öneririm

 6. Hocam merhabar kronik anal fissür kendiliğinden gecermi
  Dr Muharrem Kaya
  geçmez,botoxla tedavi olmanızı öneririm.

 7. Nazlı says:

  Merhaba hocam
  Ben 2016 şubat ayında fissür oldum o günden sonra tuvalete her çıktığımda ağlıyorum ve 1 gün boyunca ağrılarım oluyor yanma ağrı ayağa kalkamıyorum ağrıdan 2 tane bekunis ilaç içmeden çıkamıyorum rectoderm kullandım procto gleyvonol kullandım kartos kullandım fitiller kullandım ama hiç bir şekilde düzelmedi artık bu hastalıktan çok yoruldum eski yaşatıma nasıl dönebilirim eski sağlıklı günlerime ?
  Dr Muharrem Kaya
  şikayetleriniz kronikleşmiş,makat hastalıklarına spesifik çalışan size en yakın ideaklinik şubesinde muayene olup,botoxla tedavi olabilirsiniz

 8. Hocam merhaba, ben yaklaşık 10 ay önce anal fissür tedavisi için botoks iğnesi yaptırdım. 3 hafta öncesine kadar herşey yolundaydı (ılk aylardaki ufak birkaç sorun dışında). fakat son 3 haftadır yeniden dışkılama sırasında ağrı ve ufak kanamalar var. sonrasında da ağrı biraz oluyor ama çok çok şiddetli değil şimdilik. ne yapmam gerekiyor? aynı doktora gitmeyi de istemiyorum çünkü sonuçta tam çözüm sağlayamadı. ne önerirsiniz?
  Dr Muharrem Kaya
  10 aylık düzelmeyi çözüm gibi görmüyorsanız diyecek bir şey yok. Kabız kalmasaydınız hala iyi olacaktınız. Kabız kalan herkes fissür olabilir.

  • Mehmet says:

   Sayın Doktor, 10 aylık çözümü siz çözüm olarak mı görüyorsunuz. İnsanlar size niye para veriyor? Tedavi olmak için. Eğer 10 ay sonra aynı rahatsızlık nüksetmişse tam tedavi olamamış demektir. İnsanların hastalığından faydalanmayın. Doğru ve gerçekli yaklaşın.
   Dr.Muharrem Kaya
   makat hastalıklarında iki konu çok önemlidir.bunlarıda kişi kendisi yapacaktır.ameliyatda olsanız ameliyatsız yöntemlerlede tedavi olsanız sonuç,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemediğiniz sürece değişmez ve hastalığınız nüks eder.sonuçta doktorun elinde sihirli değnek yok,nüksü önlemede çözüm sizsiniz ve sizin alışkanlıklarınız

 9. Deniz says:

  Hocam merhaba.benim rahatsızlığım yaklaşık 5-6 yıl önce başladı.bir dr. Hemoroid demişti, başka bir dr ise çatlakları farketti.benim sorunum çatlak ve dışarısında da memeler var.çatlaklar sanırım 2 tane.ama hiç bir sıkıntı yaratmıyor ancak makattaki memeler rahatsızlık veriyor.ilerde gaz ve dışkı kaçırma ihtimali yüzünden ameliyat olmak istemiyorum.kas kesilmeden sadece memeleri aldırmak için bir yöntem var mı acaba?belki memeler alındıktan sonra yırtıklar kas kesilmeden de ilaç veya botoksla tedavi edilebilme ihtimali var mı acaba?
  Şimdiden çok teşekkür ederim.
  Saygılarımla.Deniz.
  Dr Muharrem Kaya
  ana sayfadaki sponsor klinikle görüşürseniz sanırım bu sıkıntılarınızın çözümü olur.tecrübeli bir proctoloji uzmanı sorununuzu tam olarak tespit edebilir,ameliyatsız yöntemlerle çözebilir

 10. Osman says:

  Hocam 1 sene önce basur dan ameliyat oldum 1hafta öncede böbrek nakli oldum 3 sonra catlaklar cikti basur nüksetti cok aci cekiyorum tuvalette bacaklarim cok agriyor onunda etkisi olurmu aciklama bekliyorum lütfen saygilar
  Dr.Muharrem Kaya
  Nakil odunuzsa dikkatli olmalısınız ve bir cerrah sizi görmeli çünkü enfeksiyona karşı çok hassassınız.

 11. cemre says:

  Hocam bn 2 sene önce anal fissür ameliyati oldum. şu son zamanlarda kabız oldum ve kan geldi yanmada oldu tuvaletimi yaptıktan 5 6 saat sonra agrimaya basliyor ne yapmalıyım?
  Dr Muharrem Kaya
  anal fissürünüz tekrar etmiş.daha önce ameliyat olduğunuz için gaz ve dışkı kaçırma riski yüksek bu nedenle ameliyatsız botoxla tedavi olmanızı ,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemenizi öneririm

 12. asilkan says:

  doktor bey ben tam 10 10 gün önce kronik anal fissür sorunum nedeninden dolayı botox oldum ancak kabız olmama ve tuvalet düzenim olmasına karşın dışkılama sonrası ağrılarım oluşuyor oturma banyosu da yapmaktayım ancak şikayetim devam ediyor bu durum geçicimidir yoksa başka bir rahatsızlık olma durmu olabilirmi yardımcı olursanız memnun olurum iyi çalışmalar
  Dr Muharrem Kaya
  15.günden itibaren şikayetleriniz azalır

 13. Hocam merhaba. 3 gün önce makatta ağrı, yanma ve kaşıntı şikayetiyle doktora gittim. Elle muayene etti. Anal fissür olduğumu söyledi. Ama kronik olmama ihtimali yüksek dedi. Diyet listesi ve gliseril trinitrat %0.1 krem verdi. hergün iki kez sıcak su masajından sonra uyguluyorum. Hiç kabız da olmadım. Şikayetlerim devam ediyor. Acaba kremi az mı kullanıyorum. Mercimek tanesi kadar demişti doktor. Başağrısı falan da olmadı. Bir de kremi yedirme mi gerekiyor bölgeye. Sizce ne kadar sürede geçer hocam? Teşekkürler..
  Dr.Muharrem Kaya
  botox yaptırabilirsin.sıklıkla cevap vermiyor ilaca

 14. Ayşe tasdelen says:

  Hocam tuvalet sonrası ağrı ve şişlik oluyor dış anuste. Devamlı sabit duran küçük bir beze mevcut. Tuvalet sonrası şişerek sertlesiyor. En yakın zamanda muayene ve tedavi olacağım. Sorum şu ; eşim anal ilişki istiyor tedavi ve iyileşme süreci sonrası bu mümkün mudur ?
  Dr.Muharrem Kaya
  mümkündür

 15. birol says:

  2 sene once hocam anal fusur amelıyatı oldum yıneden nuksettı ve yaklasık 7-8 aydan beri sertlesme problemımde var onla bır alakası olabılır mı psıkolok destekte gormekteyım yardımcı olursanız sevınırım
  Dr.Muharrem KAYA
  olabilir.botoxla tedavi olmanızı öneririm

 16. ekrem erk says:

  2 ay önce makat catlagından ameliyat oldum fakat agrı acı devam etti.kolonoskopi yaptırdım ameliyatın yetersiz oldugu söylendi.20 gün önce botoks yaptırdım.bol lifli gıdalar bol sebze meyve bol su icmeme ragmen dışkı yaparken agrıdan acıdan duramıyorum.agrı 10 saat devam ediyor.ne yapmalıyım yokmu bunun tedavisi.teşekür edrim
  Dr.Muharrem Kaya
  Bu kadar sürede düzelmiş olması gerekirdi proctoloji uzmanıyla görüşün, 2.ameliyatta risk on kat artar botox tedavisini araştırın.
  http://www.tedavihaberleri.com/makat-catlagina-botox linkine bir göz atabilirsiniz.

 17. hocam iyi günler yaklaşık 3 hafta önce dışkılarken acıma ve kanama şikayetiyle doktora gittim kortos fitil ve anestol krem verdi 1 haftada geçti fakat 4 gün sonra tekrarladı tekrar gittim tekrar ilaç verdi ancak bu sefer tam bir iyileşme sağlanmadı 3.kez gidişimde artık kronikleşmiş çatlak kasa kadar inmiş ameliyat olman lazım dedi ameliyat kesin olmalımıyım sizce ilaç tedavisine devam etsem bi yararı olmazmı yediklerime dikkat edip ilaçları kullandığımda azalıyor ancak kabız olduğumda tekrar ediyor.Şimdiden teşekkürler.
  Dr.Muharrem Kaya
  kronik fissür ilaç tedavisine cevap vermez.anasayfadaki sponsor kliniğin botoxu başarılı bir şekilde uyguluyorlar.tedavi olmanızı beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemenizi öneririm

 18. Selin says:

  Merhaba.hocam bana kronik anal fissür teşhisi konuldu ancak Dr sadece kanız kalma düzelir dedi.bıraz kabız kalınca kanam ve o anda sızı yapıyor.bir kaç gün sonrası biraz fazla agrısız bir kanama oluyor ve geçiyor bir günde.benim size sorum bunun kesin tedavisi var mı kronikleştiği halde? Tercihen ameliyatsız.
  Ayrıca bağırsağımda 25 cm kadar girilip bakıldı sorun yok dendi.ancak papilla varmış.merak ettiğin en önemli şey papillalar kendiliğinden veya tedaviye geçer mi yoksa kalıcı yapılar mı varsa tedavisi nedir?lütfen beni aydınlatın bu konuda çok teşekkürler.
  Dr.Muharrem KAYA
  papillaların alınıp incelenmesi gerekir

 19. ben az önceki dar anüslü hasta hocam 😀 bi dr hpv dedi bi dr yırtlma var bekçisi de var dedi. olacak o eksik yanlış yazmışım.
  Dr.Muharrem KAYA
  makattaki darlık anal fissürdende kaynaklanabilir ama kondilom nedenide olabilir.bekletmeden muayene ve tedavi olmanızı öneririm

 20. Hocam 2012 ylında makat yanaklarında garip şeyler çıkmıştı kaşıntı koku tarzı şeylr yapıyodu bi dr hpv dedi bi dr kondilom dedi. şimdi o şeyelr yok oldu ama arada hafif kaşıntı ve tahriş oluyor bölgede. Bir de ondan bağımsız sanırım anüsüm daraldı o bölgeyi temizlemek çok zor oluyor ve yıkamadığım sürece de asla tam olarak temiz olmuyor. ne olabilir?
  Dr.Muharrem KAYA
  anüsteki darlık içerde kondilom olmasından kaynaklanabilir.muayene olmalısınız.çok hızlı büyüyen bir oluşumdur zaten.makat hastalıklarına spesifik çalışan proctoloji merkezlerinde muayene ve tedavi olmanızı öneririm.çünkü onlar daha ayrıntılı değerlendirecektir sizi.

 21. güzel says:

  merhaba hocam bende 7 yıl evvel fissür oluştu fakat belli bir zaman sonra geçti beni çok üzmüyodu ara ara oluyodu kuyruk sokumunda bir deri oluştu ben geçen yıl soğuklarla o deriyi iltihaplandırdım ama Allaha şkr fistül oluşmadı almanyada restogesic getirttim ve jelliproct salbe diye bir krem şimdi iyiym Allaha şkrler olsun sadece dışkı sırasında sızı oluyo birde birzsert dışkı çıkarırsam kbız değil ama o zaman birazsızlıyo ama eskisi gibi kanamıyo Allaha şkr birde solda alttada bi deri oluştu ilk gnler orası ağrıyodu oda geçti Allaha şkr benm size sorum kuyruk sokumunun olduğu yerde içe doğru sağlı sollu derilr var çatlklarda orda zaten krem sürerken içe doğru gdince farkediyorum onlar zamanla apselişir fistül oluşturur diye korkuyorum Allah korusun bunun olasılığını ve bu şekilde tamamen gçermi ameliyat gerekirmi bunları öğrenmek istiyorum hocam teşekkürler
  Op.Dr.Muharrem KAYA
  o deriler fistüle dönmez ama kendiliğinden de düzelmez,çok gerekli değil ama ameliyatla alınabilir.

 22. murat toktamış says:

  SN.HOCAM…
  İKİ YIL ÖNCESİ, TUVALETTTE DIŞKILAMA ESNASINDA JİLETLE KESİLİYORMUŞ GİBİ BERBAT BİR ACI HİSSİ İLE BU RAHATSIZLIKLA TANIŞTIM…
  DAR VE HAVA ALDIRMAYAN İÇ ÇAMAŞIRLAR YÜZÜNDEN OLABİLİR DİYE DÜŞÜNDÜM.
  UZUN SÜRE HASTAMIN YANINDA REFAKATÇİ KALINCA, HASTANE KOŞULLARINDA YAŞAMA YÜZÜNDEN KENDİMLE İLGİLENEMEDİM…GECELERİ YATTIĞIM KOLTUK DERİ MALZEME OLUNCA PİŞİKLER BAŞLADI…SONRA DA BU BELA BAŞA GELDİ…ŞU AN, TUVALETTE SICAK SU OTURMA BANYOLARI VE ANESTOL MERHEM İLE İDARE EDİYORUM…ACISI NEYSE DE, KAŞINTI VE GERGİNLİĞİ KATLANILIR GİBİ DEĞİL…ZAMAN,ZAMAN HİÇ OLMAMIŞ GİBİ…SONRA BİRDEN GERİ DÖNÜYOR ŞİKAYETLERİM….SOSYAL HAYATIMDA DA BENİ ZORLUYOR..ÇÜNKÜ GAZ ÇIKARMA İZAH EDİLEBİLİR BİR ŞEY OLMUYOR…SİZE SORUM ŞU…BUNLARIN YANI SIRA MORALİM ÇÖKÜYOR…VE ÇOK SİNİRLİ OLUYORUM…BU BENİ TANIYANLARI ÇOK ŞAŞIRTIYOR….İNSANLARLA İLİŞKİLERİMDE TAT,TUZ KALMADI….İZAH TA ETMEK İSTEMİYORUM….BOTOX BENİM İÇİN ELVERİŞLİ GELİYOR..ÇÜNKÜ..TEK BAŞIMA YATALAK ANNEME BAKTIĞIMDAN, AMELİYAT VE SONRASI NEKAHAT DÖNEMİ GİBİ BİR LÜKSÜM YOK…AYRICA,AMELİYAT SONRASI FİZİKİ ZORLANMA DURUMLARI DEVAM EDECEK..ÇÜNKÜ, KENDİSİNİN TÜM BAKIM VE İAŞESİ,TEMİZLİĞİ BANA AİT….BOTOXU DEVLET SİGORTALIYA NE KADAR KARŞILIYOR..?..YAPILDIKTAN SONRA, YATMA ZORUNLUĞU VAR MI ? BİR DE, ÖZEL ÖDEMEK ZORUNDA KALIRSAM.,.TAVSİYE EDEBİLECEĞİNİZ BİR HEKİM VAR MI ?..YAKLAŞIK BEDELİ NE OLUR ? İLGİNİZE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER…SAYGILARIMLA.MURAT TOKTAMIŞ
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  ücret yapana göre 800-2000 tl asaında değişebilir
  ssk botoxu karşılamaz

penyu