Kronik kabızlık diğer bir deyimle müzmin peklik seyrek, sert ve zor dışkılamayı tanımlar yani birden fazla boyutu vardır. Tamamen bağırsağın hareket sıklığı ile ilgili bir durumdur. Kronik kabızlık kalın bağırsakla ilgili bir durumdur. Normal insanda 20 dakikada bir defa kasılan kalın bağırsak peklik sorunu olan kişilerde 3-5 saatte bir defa kasılır ve bu kişiler günlerce tuvalete çıkmayabilirler.

Kronik Kabızlık Nedenleri ;

Bağırsağın uzun olması

Bağırsağın yavaş çalışması (tembellik)

Genetik yatkınlıkkronik kabızlık nedenleri

Posadan fakir beslenmek

Dışkılama alışkanlığı ( tuvalette uzun kalmak)

Dışkıyı ertelemek ( işi gereği tuvalete gidemeyenlerde yada dışarıda tuvalet kullanmayı sevmeyenlerde olur)

Kronik Kabızlık Tedavi ;

Tedavi sebebe yönelik olmalıdır, sebep çok açık değilse extra destek sağlanır.

Bağırsak uzunsa ve de aşağıdaki önerilere rağmen kabızlık düzelmediyse, hastanın yaşam kalitesini artırmak için ameliyatla bağırsak kısaltılabilir.

Yavaş çalışma için bol posalı gıdalar tüketilir, yine genetik yapı değiştirilemeyeceği için bol posalı gıdalarla desteklenmelidir.

Dışkılama isteği geldiğinde asla ertelenmemeli ve en kısa sürede yapılmalıdır.

Kronik Kabızlık Belirtileri

Sert dışkı çıkarma yanı sıra, gaz çıkarmada zorlanma, karında aşırı gaz birikimi, karında sancı gibi şikayetler görülür.

Kronik Kabızlık İçin Ne Yapılmalı ; Tüketilen posalı gıda miktarı giderek artırılmalı, aynı gıdaları tüketmelerine rağmen bazı kişilerin kabız kalması bağırsağın yavaş çalışmasındadır. Bu durumda yapılması gereken şey hareketi arttırıncaya kadar giderek alınan posa miktarını artırmaktır. Normal yiyeceklerle bu sağlanamıyorsa bu durumda kepek tüketilmelidir. Kepek tüketmenin sınırı yoktur, önce günlük yarım bardak yenir sorun düzelinceye kadar gerekirse günde 3 su bardağı kepeğe kadar çıkılabilir. Kepek tüketimiyle düzelmeyecek kabızlık yoktur. Bu tamamen sistemin eğitimiyle ilgilidir. Sorunun düzeldiği posa miktarı belirlenip bu miktarın tüketimi 3-4 ay aralıksız devam edilirse bağırsaklar eğitilmiş olur ve artık sorun olmaktan çıkar.

Tüketime ek olarak hareketli yaşam da pozitif etki sağlar.

Posalı gıda tüketimine ek olarak;kayısı, kayısı kurusu, incir, erik gibi şeylerde olumlu etki sağlar.

kabızlık ilaçlarıDışkılama alışkanlıkları mutlaka normal düzeylere çekilmelidir.  Şunlara dikkat edilmelidir. İstek tam oluştuğunda gidilmeli ve tuvalet 1-2 dakikada terk edilmelidir. Bunu rahat yapabilmek için ilk kısım dışkı çıkarıldığı anda hala istek varmış gibi gelse bile kalkılmalıdır.

Kronik Kabızlık İlaçları ;

Doğrusu sorunu ilaçlarla değil yukarıdaki önerilerle çözmektir ancak geçiş sürecinde yani ilk dönemler. Bekunis, laksefenol, duphalac gibi ilaçlar kullanılabilir ama tüm bunlara geçici olduğu gözüyle bakılmalıdır yoksa bir süre sonra bunlar olmadan dışarı çıkılamaz. Kabızlık ilaçları bağımlılık yapar tereddütü işte buradan kaynaklanır.

Kronik Kabızlık Bitkisel Tedavi

Aslında bitkiler en iyi posa kaynağı olduğu için her bitki kabızlığa iyi kronik kabızlıkta bitkisel tedavigelir ancak bunlar içinde sinameki otu farklı bir yere sahiptir. Sinameki otu inca bağırsakları hızlandırma etkisi vardır ve kabızlığı düzeltir ancak sinameki otunu ilaçlardan farkı düşünmemek gerekir , bitkisel olsa da bir anlamda bağımlılık yapar.

Kronik kabızlıkta bitkisel ilaç nasıl hazırlanır ? Sinameki otu normal çay gibi demlenir ve duruma göre az miktarla başlanıp giderek artırılır. Fazla içilirse bezdirici düzeyde ishal yapabilir.

Kabızlık zararlımıdır ?

Evet zararlıdır, bilinen makat hastalıklarının hepsinin sebepleri arasında sayılmaktadır. Özellikle basurla ilişkisi çok nettir. Kalın bağırsak kanserleri sebepleri arasında da sayılmaktadır.

http://www.ideaklinik.com/kabizlik-nedenleri.html
http://www.ideaklinik.com/kabizlik-nasil-giderilir.html

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“kronik Kabızlık” Yazısında 4 Yorum

 1. Banu aybar says:

  Merhaba
  Kepek tavsiye edilmiş. Yulaf kepeğimi yoksa buğday kepeğimi ?
  Tşkler
  Dr Muharrem Kaya
  her ikiside olur

 2. Dilek Bakırezer says:

  Hocam 41 yaşındayım aileden gelme kabızlık sorunu yaşıyorum kendimi bildim bileli ve yaklaşık son 1 yıldır aç karnına sabahları bir bardak bitki çayı içiyorum form çaylarından ki içinde bi miktar Sinameki otu var bu çaylarda.ne yediysem düzelmedi bu sorunum kayısı incir gibi tek çarem bu çaylar ve bağımlılık yaptı haliyle sizce günde 1 fincan içmemin zararı var mı
  Dr Muharrem Kaya
  aileden gelme değildir kabızlık.evde ki beslenme alışkanlıklarından kaynaklanır.posasız bir diyetle besleniyorsanız,evde sebze pişmiyor,salata ve meyve tüketilmiyorsa kabız olmanız normal.tüm ev halkının beslenem alışkanlıklarını değiştirmelisiniz.bunun için şu linke bakabilirsiniz.https://www.ideaklinik.com/makat-hastaliklarinda-beslenme.html

 3. kiraz says:

  Merhaba hocam benim sıkıntım tuvalete uzun kalmak bagirsaklarimim tam bosalmadi hissi olmasi ve diski bitince surekli ıkınıyorum komple bitsin diye bekliyorum genelde isim olunca evde erteliyorum ve Aksam belli bi saatte olmasa bile zorla yapma Ihtiyaci duyuyorum ve asiri şiškinlik Gaz oluyor sigara icince bagirsaklarimin calistigini hisediyorum benim sıkıntım tam boşalamama hissi bi ikikerede dıskımdan kőpűk geldi Gaz cikarirken lütfen hocam Cevap yazarsaniz cok sevinirim tesekkur ederim
  Dr Muharrem Kaya
  İBS olabilir.gastroenterolojiye görünün

 4. Kutad says:

  S.A hocam. Benim yaklaşık 5 yıldır şiddetli olmayan kabızlık sorunum var. Yediklerime çok dikkat ediyorum. Ama Haftada iki veya üç kez tuvalete çıkabiliyorum. Geçen gün Probiyotik yoğurt aldım. İlk iki kullanımda sanki bağırsaklarım bozuldu. İshal olmuş gibi tuvalete gittim. Mozart konseri verebilecek kadar afedersiniz abartılı bir ses ve koku çıkışı oluştu. Karnımda şişlik daha da arttı. ve dışkılamada birşey değişmesince bu yoğurdu kestim. Kabızlık tedavisinde hazır satılan bu yoğurtların yan etkileri olabilir mi sizce? Teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  yan etki demeyelim de sizin vücudunuz tolere edememiş, keserseniz düzelir

badak