Kuyruk Sokumu Kemiği; Hareketli omurların bittiği birbirine kaynaşarak tek parça haline gelmiş omurlardan oluşan bir yapıdır. Tıpta koksix ve sakrum olarak iki parça olarak adlandırılır ancak Türkçede tek kelime daha yaygındır ancak koksixin karşılığı çok bilinmese de pöçtür.

Bölgenin yaygın tek hastalığı kıl dönmesidir, daha seyrek olarak pöç batması beya kuyruğa benzer küçük yapının kırılması görülmektedir. İlk hastalık proctoloji (genel cerrahinin üst branşıdır) branşına, diğer hastalıklar ortopedi branşına girer.

Kuyruk Sokumuhastalıkları

kuyruk-sokumuKuyruk Sokumu Batması;

Vücudun üst yarısının tüm ağırlığının geldiği noktadır, normalde pek sorun yaşanmazken sert bir zemin bütün ağırlığıyla düşülmesi yada sert bir tekmeyle işaret parmağından daha ince bu kemiğin kırılarak yada yernden oynayarak vücuda doğru yer değiştirmesiyle ortaya çıkar. Teşhis röntgen filmiyle konur ve ortopedi uzmanınca parmak yardımıyla rahatça yerleştirilebilir. Uygulama biraz ağrılı olsa da kolay bir işlemdir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nedenleri;

kuyruk-sokumunda-agri-sislikYukarıda pöç batması olarak tarif edilen hastalık seyrek karşılaşılan bir durumdur ve ağrı düşme sonucu başlar ve sürekli devam eder.  Diğer ağrı sebebiyse neredeyse % 99 luk kısmı oluşturan kıl dönmesidir daha doğrusu kıl dönmesi apsesidir. Normalde bu hastalık ağrı yapmaz ancak iltihaplandığında iltihaba bağlı olarak otururken ağrı olur. İltihap tedavi edilmezse 3-4 günde apseleşir ve giderek şişlik artar. Önceleri otururken olan ağrı artık süreklidir ve şiddeti çok artmıştır. Apse boşaltılıncaya yada boşaltıncaya kadar ağrı giderek artar. Doğru yaklaşım bir an önce boşaltılmasıdır. Apsede ağrıyla birlikte şişlik, kırmızılık, sertlik, pis kokulu akıntı ve vücutta ateş yükselmesi de birlikte olabilir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer?

Kemikle ilgili sorun düzeltildikten sonraki 2-3 gün içinde ağrı büyük oranda azalıp geçer. Kıl dönmesi apsesi boşalıncaya yada boşaltılıncaya kadar giderek artar, boşaldığında yada boşaltıldığında hastanın ağrısı dakikalar içerisinde % 50- 70 oranında azalır ve sonrki 4-5 günde tamamen düzlir.

Kuyruk Sokumunda Şişlik;

Neredeyse tek sebep kıl dönmesidir, normalde küçük bir şişlik vardır, badem büyüklüğünü pek geçmez ama iltihaplanma olduğunda ilerleyerek apseleşir ve mandalina kadar büyüyebilir, şişliğin büyüklüğü ağrının da yüksek olduğunu gösterir. Apsenin bir an önce boşaltılması doğru olur.

Kuyruk Sokumunun kaşınması;

Sık karşılaşılan bir durumdur, uluorta rahat rahat kaşınamadığı için kişiyi kaşınmanın ötesinde rahatsız eder. Kıl dönmesi hastalığında oluşan akıntının deriyi tahriş etmesi sık karşılaşılan bir durumdur daha seyrek olarak sıcak aylarda derinin ter ve nemden tahriş olması ve dermatit görülmektedir. Dermatit bir tür kurdeşendir ve makat bölgesi kaşınmaları için üretilen pruzon merhemle 1-2 gün içerisinde düzelir. Kaşınma kıl dönmesinden kaynaklanan akıntıdan oluyorsa bu durumda tek çözüm kıl dönmesi ameliyatıdır.

kuyruk-sokumunda-sivilceKuyruk Sokumunda Sivilce;

Her halde dünyada en sık konulan yanlış teşhisitir çünkü o bölgede neredeyse hiç sivilce görülmez ama sivilceye benzediği için hastalar kıl dönmesini sivilce sanırlar. Aslında burada hastalığı kendine yakıştırmamak ta etkili olabilir. Sivilce olmadığı için sivilce gibi değerlendirilmez ve kıl dönmesi tedavisi yapılmalıdır. Seyrek olarak görülen kıl dibi iltihabı da sivilceye benzer ama farklı bir hastalıktır.

Kuyruk Sokumunda Kokulu İltihap;

Sivilce gibi yine neredeyse hastaların hepsinde kötü kokulu akıntı olması kıl dönmesi düşündürür. Tek sebep budur. Bu hastaların çoğunda kokulu akıntı olur, bazen bu akıntının miktarı bölge derisinde pişiğe neden olacak kadar çok olabilmektedir. Eğer asıl hastalığın tedavisi geciktirilecekse bölge gün içinde bir kaç defa yıkanmalı ve araya kağıt havlu konmalıdır. İltihabı kağıt havlu emer ve deri ile teması azaldığı için şikayetler azalır.

Kuyruk Sokumunda Kanama;

Hastaları en fazla tedirgin eden şikayettir. Kıl dönmesi ilerlediğinde iltihabi akıntının devam edebilmesi için lronik bir delik oluşur. Bu deliğin etrafında akıntıya reaksiyon olarak yeni bir doku gelişir, bu doku çok frajldir ve basit bir sürtünmeyle tahriş olup kanar. Bir diğer sebepte deri altındaki sinüs ezilir ve doku içine olan kanama kılların girdiği delikten dışarı akar. kanama genellikle azdır ve iç çamaşırda kirleneme yapacak düzeydedir. Aşırı kanama görülmez.

Kısaca özetlemek gerekirse; Bu bölgedeki rahatsızlıkların neredeyse tamamının sebebi aynı hastalık pilonidal sinüstür. Tek tedavisi ameliyattır, ilaçlarla yada ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilemez. Tarif edilmiş çok sayıda ameliyat vardır. Bunlar klasik yöntemler ve çağdaş yöntemler olarak iki guruptur. Klasik yöntemler olan flapler, açık bırakma, primer kapatma gibi yöntemlerden sonra hasta 12-15 gün evinde yatmak zorunda kalır. Çağdaş yöntemler olan Bascom ameliyatı, mikro sinüsektomi, pit piçking, sinüsotomi yöntemlerinde hasta ameliyattan 10 dakika sonra arabasına binip işine okuluna yani normal sosyal yaşamına dönebilir.

Kuyruk Sokumu Hangi Bölüme Gider?

Yukarıda bahsedildiği gibi bölge hastalıklarının neredeyse tamamı pilonidal sinüs kaynaklıdır. Bu hastalığın tedavisi genel cerrahi branşının üst dalı olan proctoloji bölümüne girer ancak hastanın yaşadığı yerede makat hastalıklarıyla ilgilenen uzman yani proctoloji uzmanı yoksa bu durumda genel cerraha gidilebilir. proctoloji uzmanları diğer genel cerrahlar gibi safra kesesi, guatr, meme, mide, fıtık ameliyatları gibi onlarca hastalık tedavisiyle değil sadece anal bölge hastalıklarıyla ilgilenir bu sayede pilonidal sinüs tedavisinde kullanılan tüğm ameliyatlar konusunda daha tecrübelidirler. Bölüm veya doktor seçiminde spesifik çalışan uzmanlar tercih edilebilir.

 

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kuyruk Sokumunda Görülen Şikayetler” Yazısında 6 Yorum

 1. Anonim says:

  Merhaba hocam benım sorunum kuyruk kemıgınden sol kalçadan tarafa ve aşagı doğru bır şişlik vardı surekli şişiyor yumurta kadar olup sonra iniyor ama tamamen kaybolmuyordu ben bu sorunun şişmesini acısını yaklasık onbesyıl çektim ensonunda geçenyıl patladı neredeyse bır fıncan kadar kanlı iltihap aktı kurtuldum sanıyordum ama hala devam edıyor enaz haftadabır şişiyor agrı yapıyor ve aynı yerden patlayıp akıntı yapıyor bılıyorum tıbda ayıp olmaz ama ben doktora gıtmekten çekındıgım için bunca yıldır bu agrıyı çekıyorum tek kurtuluş ameliyatmı
  Dr.Muharrem Kaya
  gerek muayene gerek başka yöntemlerle şişliğe neden oluşum tespit edilmeli.oluşumun durumuna göre uygun yöntemle çıkarılır yada tedavi edilir.

 2. Benim kuyruk sokumumda 5 aydir agri var bazen artiyor bazen ise tamamen kayboluyor oturdugunda daha cok agriyor doktora gittiğimde hic bise yapmadan sadece agri kesici yazdi aizce nedeni ne olabilir
  Dr.Muharrem Kaya
  genel cerrahiye kıl dönmesi için eğer bu sorununuz yoksa fizik tedaviye muayene olmalısınız

 3. Merhaba kuyruk sokumunda ağrı şişlik kaşınma kanama iltihap ve ufak bir delik var ne yapmalıyım?
  Dr.Muharrem Kaya
  kıl dönmesi.genel cerraha muayene olup tedavinizi planlamalısınız.ameliyat öncesi mutlaka mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız

 4. Kuyruk sokumumda devamlı sivilce çıkıp patlıyor sönüyor bir aydan beri böyle cok oturan ve o bölgeyi temiz tutan biriyim krem onerebilirmisiniz doktora gitme şansım 2 ay sonra işler dolayısıyla
  Dr.Muharrem Kaya
  yeterince temiz tutamamışsınızki kıl dönmesi olmuş gibi duruyor.sadece kıl dönmesi ile kalmayıp üstüne apse oluşmuş hemde defalarca,bu nedenle hastalığınız çok ilerlemiş,hatta apseler bağlı fistül oluşmuş olabilir.tedavinizi daha fazla geciktirmenizi önermem.mikrosinusektomi yöntemini araştırın ve tedavinizi yaptırın derim.tedaviden sonra genel hijyeninize dikkat edin,mümkünse sırt bel ve kuyruk sokumu bölgesine laser epilasyon yaptırın derim

 5. pınar says:

  Doktor Bey merhaba ; dün kuyruk sokumum çok kaşındı, kaşımam sonucu bugün yara olmuş, elimi attığımda ıslaklık geliyor, birde sırt üstü yatarken ağrı yapıyor. baktığımda koyu renkte yara gibi olmuş ve kızarmış. çok korkuyorum kıl dönmesi olabilir mi ?
  Dr.Muharrem Kaya
  olabilir.genel cerrahi uzmanına görünün,eğer kıl dönmesi ise mikrosinusektomi yöntemini araştırın

 6. Kübra says:

  Hocam iyi günler ben 21 yasindayim ve yaklasik 1 aydir kuyruk sokumumda kucuk bir sislik var ve sivilce gibi gozukuyor onceden sislik biraz daha buyuktu ancaksimdi azaldi arada uzun sure oturunca patladigini farkediyorum ya da bir sure sonra kabuk vagliyor kanugu kaldirirsam kanamaya basliyor amacok fazla degil ibternetten kil dinmesi ile ilgili arastirma yaptim ama benimki sekil olarak okadar buyuk degil sadece kirmizi bir sivilce gibi.. İlk zamanlarda agri yapiyordu otururken veya yururken ama artik bi agrisi olmuyor ve cok nadir kasiniyor. Sizce kil donmesi midir doktira gitmemegerek var mi? Bepanten sursem iyi gelir mi?
  Dr Muharrem Kaya
  kıl dönmesi olabilir.genel cerrahiye muayene olmalısınız

gajah