Makat hastaları utanma sebebiyle muayenelerini ve tedavilerini erteler daha çok konu komşu ve eczacı önerisiyle ilaç kullanarak sorunlarından kurtulmaya çalışırlar. Ama bu tümüyle yanlıştır hatta doktorun sadece konuşarak yada sadece parmak muayenesiyle teşhis koyup tedavi etmeye çalışması bile doğru bir yaklaşım değildir.
Proktoloji uzmanı Op.Dr.Seher Şirin Makat hastalıkları uzmanlığının getirdiği bilgi, beceri ve tecrübeyle bu konuyu ayrıntılı bir şekilde incelemiş.
Yazı www.sehersirin.com dan alıntıdır ayrıntılı bilgi için site ziyaret edilebilir.
Makat Hastalıkları, muayeneyle kolayca teşhis konulabilen hastalıklardır.
Makat bölgesine ait şikayetler hasta tarafından kolaylıkla fark edilebilen şikayetlerdir. Makat bölgesi ağrı açısından hassas bir bölge olduğundan ağrıyı hasta zaten fark edecektir. Kanama tuvaletten sonra bakıp dikkat etmese bile silince peçetede fark eder.Akıntı çamaşırını kirletip ıslatacağından, kaşıntı ciddi rahatsızlık vereceğinden hastanın haberinin olmaması mümkün değildir.
Yani anal bölge hastalıkları erken dönemde hastanın farkında olabileceği sinyalleri verir. Bu erken teşhis için bulunmaz bir nimettir.Bölgedeki şikayetleri yapan hastalıkların çok büyük bir kısmı muayene sırasında ek tetkik gerekmeden muayeneyle kolaylıkla teşhis konabilmektedir. Çok az bir kısmında ek tetkik gerekebilir. Örneğin fistülde çoğunlukla muayeneyle teşhis konulduğu halde tipi, boyutu hakkında bilgi edinmek için MR (magnetik rezonans) yapılması gerekebilir.
Makat hastalıklarının yaptığı şikayetler birbirine benzediğinden muayene şarttır. Makat muayenesi mutlaka proktoloji (makat hastalıkları) konusunda deneyimli bir genel cerrahi uzmanı tarafından yapılmalıdır.
Gerek şikayetlerinin erkenden ortaya çıkmasıyla gerek bu kadar kolay teşhis konulmasıyla makat hastalıklarının her zaman erken teşhis edilmesi beklenir. Maalesef çoğu zaman geç teşhis konulur. Hastalar bazen önemsemezler. Çok büyük kısmı utanma ve muayenenin itici olması nedeniyle muayeneye gelmezler, hastalık ilerlediğinde, canlarına tak ettiğinde muayeneye gelirler. Bu aşamada da hastalık çoğu zaman ilaçla tedavi aşamasını geçip ameliyat aşamasına gelmiştir.
makat muayenesi zor mudurMakat Muayenesi Nasıl Yapılır?
Hasta muayene odasına alınır. Hastayla birlikte hasta yakını alınmamalıdır. Bazen yakınlarından birisi muayene odasına girmek ister. Çoğunlukla anne ya da kız kardeş bile olsa hasta, yakınının girmesini istemez ve bunu açıkça onların yanında ifade edemez. Muayene odasına bir yardımcı eleman mutlaka olmalıdır. Bu hem muayenede pozisyonda, araç gereç vermede yardım etmek için hem de hastanın özellikle erkek doktorla yalnız kalmamak kendini rahat hissetmesi için gereklidir.
Muayene, genellikle diz dirsek pozisyonu dediğimiz pozisyonda yapılır. Dizlerinin üzerinde öne eğilerek secde haline gelir gibi, beli çökerterek ve makatı yukarı doğru tutarak yapılan bir pozisyondur. Diz problemi yaşayanlar, ileri dönem gebeler, yaşlılar, ağrıdan dolayı bayılma riski taşıyanlarda sol yan-cenin pozisyonu tercih edilebilir. Hasta sol tarafına yatarak dizini ve başını karnına doğru çeker.
1-Direk bakarak muayene:
Anüs gerektiği kadar açılarak makatın dış kısmında olan hemoroid memesi, kanamalı lezyon, siğil gibi lezyonlar, çatlak, iltihaplı delik (fistül) kolaylıkla görülür, hastalıkların çok büyük kısmı gözle muayeneyle teşhis konmuş olur. Örneğin dış hemoroidler, fissür, kondilom, dermatit ,fistül, apse gibi hastalıklar görülebilir. Fakat tam teşhis koymakta asla yeterli olmaz.
2-Parmak yöntemimakat muayenesi nasıl yapılır
Hastaların sıklıkla korktuğu , çekindiği,bazen ağrı duyduğu bir muayenedir. Anüs muayenesinde mutlaka ve mutlaka yapılması gereken bir muayenedir.Anal kanalın (makatın girişinin iç kısmının şişlikleri,tümörleri,iltihabı,siğilleri,çatlağı ,fistül yolu nedbesi hissedilir. Barsağın son kısmında iç hemoroidler(bazen hissedilmeyebilir),fistül iç deliği,kondilomlar, tümörler, apseler parmakla hissedilir.
3- Anoskopi muayenesi:
anoskop muayenesi nasıl yapılırÇoğu polikliniklerde ihmal edilen ama olması gerekli çok faydalı muayene yöntemidir.Anüs kanalının ve barsağın son 10 cm.lik kısmının gözle görülebilmesini sağlar.Parmakla hissettiğimiz durumların gözle görülmesi teşhisi kesinleştirir. İç hemoroidler, makatta ve barsakta olan siğil, çatlak,barsak kanseri , barsak iltihabı varsa barsak boşluğundaki kan ve bu kanın yukarıdan gelip gelmediği görülebilir.
Anoskop ile görülen lezyonlardan biyopsi alma imkanı da vardır. Örneğin görülen tümörlerden ve iltihaplı barsaktan biyopsi almaya olanak sağlar.
İçerideki hastalıkların tedavi sırasında da anoskopu mutlaka kullanıyoruz. Örneğin iç hemoroidlerin lastik bantla bağlanması ve laserle yakılması,barsak ve anal kanaldaki kondlomların yakılması sırasında anoskop kullanıyoruz.
4-İleri tetkikler:
Bu 3 yöntemle muayeneyle makat hastalıklarının teşhisi,hangi aşamada olduğu % 98 teşhis konulabilir ve tedavi planlanabilir.Teşhis konulamayan hastalarda yada tanısı konulmuş hastalıklar hakkında daha fazla bilgi edinmek için ek tetkikler gerekebilir.
Kolonoskopi: Bazen anüste şikayeti açıklayacak bir hastalık bulunamayabilir.Mesela kanamanın anüsten gelmediği düşünülüyorsa mutlaka kolonoskopi gerekir.
Makatta şikayetini açıklayan bir hastalık bulunsa bile hastanın yaşı,aile öyküsü,kansızlık gibi durumların bulunup bulunmadığı durumlarına göre beraberinde başka bir hastalık olup olmadığını kontrol için kolonoskopi yapılmalıdır.Örneğin hastanın ailesinde barsak kanseri varsa,50 yaş üstüyse,derin bir kansızlığı varsa,erkekse hemoroidle birlikte kalın barsağı kanseri bulunabilir. Bu da ancak kolonoskopiyle tesbit edilir.
Anoskopla muayenede bağırsağın son kısmında tümör veya iltihap varsa bağırsağın diğer bölümlerini kontrol için kolonoskopi yapılmalıdır.
MR ,BT(bilgisayarlı tomografi) ve Ultrasonografi: Makat ağrısında apse derindeyse muayenede saptanmadıysa veya tümör varsa tümörün etraf dokulara yapışıklığını ve tümör evresini tesbit etmek için bu tetkikler yapılmalıdır.Makat fistülünde kompleks olup olmadığı veya fistülün yolu hakkında bilgi almak için MR çektirilir.
Askerlikte Makat Muayenesi
Burada yapılan hastalık tespiti için değil daha önce ters ilişki yaşayıp yaşamadığının tespiti için yapılmaktadır. Daha önce uzun süre ters ilişki yaşayanlarda ters ilişkiye ait kalıcı değişiklikler olur ve bu konuda yetkin kişi bunu anlayabilir.

makat muayenesi duruşu

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Makat Muayenesi Nasıl Yapılır” Yazısında 10 Yorum

 1. negrican says:

  Hocam merhaba 17 yaşındayım ilk başlarda ishalla birlikte kan geldi sonradan her tuvalete çıktığımda gazla birlikte kan geliyor karnımda aralıklı kramplar giriyor bulantım var doktara gitmelimiyim?
  Dr.Muharrem Kaya
  hemde daha fazla gecikmeden gitmelisin.kanama nedeniyle mutlaka değerlendirilmeli

 2. Oncelikle merhaba 17 yasindayim ve tuvalwtimi yaptiktan sonra bi iki kere kanama oldu ve ayda bir kac kez olup geciyor agri kasinti felan yok doktora gorunmelimiyim
  Dr.Muharrem Kaya
  özellikle başka şikayetiniz olmadığı için genel cerrahiye muayene olup anoskopi muayenesi yaptırmalısınız.

 3. Karin says:

  Hocam merhaba 15 yıldan fazla dır basurum var bana çok büyük sorun çıkarmıyordu takı geçen hafta ya kadar kabızlıkla beraber büyük bir meme oluştu iki gün sonra taze kan şeklinde kanama oldu sonra küçüldü 5 gün sonra bu seferde ishale birlikte bir kaba ma oldu doktordan da çok korkuyorum sizce çok önemli mi saygılar
  Dr.Muharrem Kaya
  makat kanamalrı ciddiye alınmalıdır.bu konuda denyimli genel cerrahi uzmanları ile görüşüp tedavi olmalısınız.öncelikle anoskopi muayenesi yaptırmalısınız

 4. abdullah ocall says:

  Hcam bana fissur tanisi koydularTUVALETTE yapar ken SIKINTI yok anusun kenarında yirtik gibi cizik apse basaltimi sonrasi tam iylesmedi tuvaletten sonrasi of deride AGRI OLUYOR KOLONOSKOBIDE yaptirdim temiz makat icine karisim krem suruyorum ne yapmaliyim yeterr
  Dr Muharrem Kaya
  sıcak oturma banyosu yapabilirsin,bu dönemde kabız kalmamalısın.bol sebze*meyve ve posalı yiyecekler tüket.şikayetlerin düzelmezse genel cerrahiye görün

 5. Merhaba hocam 6 yıldan daha fazla önce 19 yaşındayken bir kez anal ilişkim oldu ve çok pişman oldum tekrar böyle birşey yapmadım şu an polislik için başvurdum ve genel sağlık muayenesinde üroloji uzmanı sadece bakıp geçiyormuş bu durumda herhangi birşey anlaşılır mı? Cevabınız benim için çok önemli detaylı muayene yapılmıyormuş sadece üriner bölgeyle beraber bakıp geçiyormuş.
  Dr Muharrem Kaya
  söylediğin gibiyse sorun olmaz

  • Hocam kesinlikle sorun olmaz, anlaşılmaz değil mi?bu konuda tereddütüm olduğu için yazdım üzerinden uzun süre geçti tabi ki ama bana eskisi gibi sıkı gelmiyor çevresinde ki kaslar gevşemiş, zayıflamışsa bir üroloji uzmanı anlayabilir mi diye düşünüp duruyorum.
   Dr Muharrem Kaya
   anlaşılmaz

 6. Hocam belirli bir zamandir akıntiyi fark edemesemde ic camasirimin arka tarafinda yuvarlak sekilde ıslaklik fark ediyorum yürürken otururken yaz kış hep böyle önceleri yazdan dolayi ter sanmistim bu nedir ? Herhangi bir kasinti agri vb bisey yok ancak makat cevresinde bacak arasinda sivilce tarzinda biraz buyuk ve sivilceye oranla daha sert seyler cikti bir sure sonrada patliyo bunla alakasi var midir ? Doktor icin hangi bölume gitmeliyim ?
  Dr Muharrem Kaya
  genel cerrahiye görünebilirsin

 7. keten says:

  Benim de makatımda yaklaşık 2 aydır kaşıntı ve tahriş sebebiyle kanama oluyor. Sadece gözle muayene yeterli olmaz mı? Anoskopi muayeni yapılması şart mıdır? Ben kıl kurdu olduğunu düşünüyorum çünkü. Yardımcı olursanız sevinirim.
  Dr Muharrem Kaya
  dışkı tahlili yaptırın.kıl kurdu varsa tedavi alırsınız.yoksa genel cerrahiye mueyne olmalısınız

 8. Merhaba makat bölgenin biraz üstünde yani popomun çatal kısmında bir şişlik çıktı ve çok acıyor ne yapmam gerekir ?
  Dr Muharrem Kaya
  kıl dönmesi apsesi olabilir.genel cerrahiye muayene olmalısın

 9. seher says:

  merhaba bende son2 haftadir kasimti sikayeti var gizle gordugum yada farkli bir goruntu yok ama asiri kasintim oluyor gaita tahlili yaptirmak yeterlimi yoksa dr gitmelimiyim
  Dr.Muharrem Kaya
  doktora görünseniz iyi olur ama dışkı tahlilide basit bir işlem,yaptırabilirsiniz

naga