Latince adıyla anal fissür sert bir kabızlık veya yoğun bir ishal sebebiyle anüs cildinin hafif çizilmesiyle başlar ve giderek derinleşip müzminleşir.Önceleri acı sızlama varken müzminleştikçe tuvalet sonrası ağrıda olmaya başlar.Tuvaletten çıktıktan sonra yarım saatle 8 saat arası devam eden bazen dayanılmaz düzeylere çıkan ağrı olur.Erken dönemde tedaviye başlanırsa müzminleşmeden iyileşmesi sağlanabilir.

Anal fissür 2 sınıfa ayrılır

   -Yeni oluşmuş makat çatlağı (akut anal fissür)

   -Müzminleşmiş makat çatlağı (kronik anal fissür)

Yeni oluşmuş makatta çatlak

Makatta çatlak oluştuğu ilk 2-3 haftalık dönem akut yani yeni olarak değerlendirilir ve uygun tedavilerle % 50 ihtimalle düzelir % 50 ihtimalle müzminleşir. Akut dönemde hasta tuvalette acı duyar ama çıktığında ağrısı geçer.

Müzminleşmiş makat çatlağı ;

Tuvaletten çıktıktan sonra 1-4 saat ağrısı devam ediyorsa bu müzminleştiğini gösterir ve tedavi şeklinin değiştirilmesi gerekir çünkü kremlerle düzelme ihtimali kalmaz.

Makatta çatlak ameliyatı;

Ameliyatta makatı sıkan kaslardan biri kesilir,başarısı % 99 gibi oldukça yüksektir.

Botox la tedavi;bu tedavi şeklinde ameliyatta kesilen kas kesilmez içine kası geçici olarak felç eden bir ilaç enjekte edilerek ve kronik fissür düzelene kadar felç olması sağlanır.Başarısı ameliyattan biraz daha azdır % 95 oranında tam düzelme sağlanır.

Ameliyatta küçük ihtimalle görülebilen dışkı kaçırma,gaz kaçırma,kanama,iltihaplanama,ağrı gibi sorunlar görülürken botoxla tedavide bu tür sorunların hiçbiri görülmez.

Erken dönemde yapılan ilaçla tedavide anestol merhem ve nitrogliserinli krem kullanılır.Anestol fabrikada üretilip eczanelerde satılmaktadır ancak nitrogliserinli kremler doktor reçetesine göre eczacı tarafından yapılarak hastaya verilir.

Makatınızda acı varsa akla ilk anal fissür gelir müzminleştiğinde daha zor ve pahalı tedaviler gerekeceği için şikayetleriniz başladığı günlerde tedavi etmelisiniz.

Bilgiler analfissur.com sitesinden alınmıştır

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Makatta çatlak” Yazısında 2 Yorum

 1. Anonim says:

  Hocam eşimle ilişki esnasında eşimin cansel organı yanlışlıkla arka tarafıma girdi çok acı duydum ve etrafında yırtılmalar şişlik fln oldu kendimi çok kötü hissediyorum duzelirmi lütfen yardım edin daha önce hiç böyle bir şey yssamamistim nasıl iyi olur yoksa bu çok kötü biseymi
  Dr Muharrem Kaya
  Kabız kalmazsanız kendiliğinden düzelir

 2. Ayşe says:

  Ben 5-6 defadır ters iliskiye girdim 3 hafta önce yine yaşadm bu defa kasıklarm agrıyo hafif mide bulantısı büyükabdestimi yapamıyorum sık sık idrara cıkıyorum karnımda sertlesme ve sisme var doktora gorünmekden korkuyorum lütfen bilgilendirirmisiniz 🙁
  Dr Muharrem Kaya
  genel cerrahiye görünseniz iyi olur.

ayam