Anüste ıslaklık hissi birçok hastalığın bulgusu olarak ortaya çıkabilir. Makatın sürekli ıslak kalması zaten hassas olan makat cildinde tahrişe bu sebeple de kişide ciddi sıkıntıya neden olabilir.
Anüste ıslaklık hissi neden olur ?
Makatta aşırı terleme ;
Bazı kişilerde terleme fazla olur. Bu durumda uygun sıklıkta makat bölgesinin tahrişini önlemek için tuvalet kağıdı veya peçete ile o alanı kurulamak gerekir.Bu kurulama işlemi sürtme tarzında değil yumuşak hareketlerle hafifçe bastırarak yapılmalıdır.Sürterek temizleme cildi tahriş edebili olur. Araya peçete konması bu nemi alabilir.
Makat bölgesinin yetersiz temizlenmesi;
Makat bölgesi suyla iyice yıkanmalı ,tuvalet kağıdı ile dışkı kalıp kalmadığı kontrol edilmeli,tuvalet kağıdı ile yine silerek değil hafif hareketlerle bastırarak kurutulmalı fazla sert sürülmemelidir.Ayrıca taharetlenirken makat temizliği için üretilmiş kimyasal içeren ıslak mendillerden uzak durulmalıdır. Hem içerdiği kimyasallar hem de florayı bozarak enfeksiyon gelişmesine neden olurlar.makatta ıslaklık neden olur
Makatta yırtık ;
Kronik makat çatlağında memeler oluşur. Bu memeler genellikle çatlak tarafında ,çoğu zaman tek bazen birden çok sayıda,bazen 2-3 mm bazen de 1-2 cm kadar uzundur. Bu durumda bu memelerin altında yada çatlağın tabanında salgı olaşabilir.
Basur;
Makatın tam çıkış bölgesinde yerleşmiş olan ve her insanda bulunan damarlardan oluşmuş yastıkçıklardır. Bu yastıkçıkların görevlerinden biri de kalın bağırsağın içini kayganlaştıran sıvının makat derisine bulaşmasını önlemektir. Mukus özellikle makat çevresi bölge için tahriş edici olup bu bölgede kaşıntı oluşmasına neden olmaktadır. Hemoroid yastıkçıklarını oluşturan damarlardaki dolaşım bozukluğu hemoroidal hastalık gelişmesine neden olmaktadır.Bu yastıkçıkların dışarı çıkması ile kalın barsak mukusunun anüs ve çevresine bulaşmasına buda ıslaklık ve kaşıntıya neden olmaktadır. İçerdeki basur memelerinin dışarıda kalması bağırsak salgısının cildi ıslatmasına neden olur
Fistül;
Sürekli akıntı olan bir kanal vardır. Bağırsağın içi ile deri arasında boru şeklinde açıklık olur, içerden sürekli kirlendiği için dışarıdaki delikte akıntı olur.
bir bağlantının oluşmasına ise makat fistülü (perianal fistül, anorektal fistül, anal fistül)denir. Makatta siğil ;
Siğilin salgısı akıntı gibi etki yapar.
Anüs apsesi ;
Patladığında akıntı yapar ve bir süre devam eder.
Makat kanseri ;
Bölge kanserlerinde değişik salgılar ortaya çıkabiliyor. Bu salgılarda kanlı akıntı yapabilir.MAKAT HASTALIKLARI BİLGİ
Anüste sarkma ;
Ikınırken dışarı çıkan parçanın yaptığı salgı olur, fazla ıkınılmamalı ve çıkan kısım içeri itilmelidir.
Gaz dışkı kaçırma;
Kaçırılan maddeler cildi tahriş eder.
Egzama ;
Tüketilen gıdalar kurdeşen yapabilir bu da cilt salgısına neden olur.
İltihabi barsak hastalığı ;
Kolitis ülseroza hastalığında kanlı dışkılama olur ve çok sık tuvalete gidilir bu da nemlenme yapabilir.
Anal dermatit (mayasıl);
En belirgin bulgu kaşıntıdır, kaşıyarak yapılan tahriş ciltte sıyrılmalara sebep olur, bu sıyrıklardan salgı akar. İlaçla tedavi edilebilir. Anal dermatit tedavisi için üretilen pruzon merhem 2-3 günde kaşıntı ve ıslanma hissini yok eder.

makatta ıslaklık hissi

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Makatta ıslaklık hissi” Yazısında 3 Yorum

 1. Taner says:

  Hocam merhaba, yaz kış devam eden makatta ıslaklık denen sorunum var. Yaklasik 4 senedir devam ediyor. Bu rahatsizligim genelde büyük abdestim varken ve sıkıntı yaptığimda oluyor. Bu sorunum sosyal yasantimi cok olumsuz yönde etkiliyor. Lütfen Yardimci olurmusunuz hocam
  Dr Muharrem Kaya
  anüste makat hastalıkları yada yapısal bir bozukluk olabilir.bir proctologa görünmelisin

  • Anonim says:

   Proctologa da göründüm Hocam hiç bir sorunum yokmuş. Makat terlemesi için botoks yapılıyormuş. Tavsiye eder misiniz Hocam?
   Dr.Muharrem Kaya
   rahatsız oluyorsanız botox yaptırabilirsiniz.ama makat hastalıklarına spesifik çalışan genel cerrahi uzmanlarına yaptırmalısınız

 2. Ahmet says:

  Merhaba hocam, makatta ıslaklık dışında herhangi bir sıkıntım yok.

  Sadece terliyor, neden olabilir? ne yapabilirim?
  Dr.Muharrem KAYA
  makat terlemesi ile ilgili ana sayfadaki sponsor klinkle görüşmenizi öneririm

banteng