Makatta şişlik genellikle ciddi ağrıyla birlikte olan bir durumdur. Hasta tarafından rahatlıkla fark edilir ancak sıklıkla yanlış teşhisle tedavi edilmeye çalışılır. Makat hastalıkları konusunda birikimli bir cerrah gidildiğinde bu yanılgı anlaşılır ve doğru tedavi planlanabilir.
Makat şişmesi şu durumlarda olur ;
Anal hematom diğer adıyla makatta pıhtı toplanması
Tromboze hemoroid yani basurun boğulması
Anal apse, iltihap olması
Kan toplanmasına bağlı makatta şişlik ;
Anüs bölgesinde sık görülen ve nerdeyse pıhtı toplanması tamamı basurla karıştırılan bir hastalıktır.Makat hastalıkları (proctoloji) konusunda birikimi az cerrahların bile sıkça basur tedavisi verdiği görülür.Hastalık her yaş gurubunda ve her iki cinste de görülebilir.Çocuklarda görülen makat bölgesindeki şişliklerin büyük çoğunluğu pıhtı toplanmasıdır.
Pıhtı toplanmasının bilinen en sık sebebi fazla ıkınmaktır.Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur.Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.Şişliğin büyüklüğü ıkınma miktarıyla ilgilidir ve ağrının şiddeti de pıhtının büyüklüğüne göre değişir. Bir mercimek kadar olabileceği gibi portakal kadar bile olabilir.
Boğulmuş basur şeklinde makatta şişlik;makatta şişlik
Normalde kişiyi çok rahatsız etmeyen çeşitli derecelerde basur vardır ancak bir gün çok şişer ve dayanılmaz düzeylerde ağrı yapar. Sebep yine makatta pıhtı toplanması gibidir. Tedavide içi boşaltılabilir, basur ameliyatı şeklinde alınabilir veya hiç dokunulmaz eski haline gelmesi beklenir.
Makat apsesi ;
Anüs bezlerinde tıkanma ve buna bağlı olarak iltihap, devamındaysa apseleşme olur. Apsenin derinliği ve büyüklüğüne göre değişen düzeyde ağrı olur, dayanılmaz düzeylere çıkabilir. En kısa sürede cerrahi olarak boşaltılması gerekir. Enjektörle boşaltmak veya kendiliğinden patlamasını beklemek fistül oluşumuna sebep olur.
Makatta şişlik tedavisi temeldeki hastalığa yönelik olarak yapılır yani asıl hastalık neyse asıl o tedavi edilir.makatta şişlik nedenleri

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Makatta şişlik” Yazısında 1 Yorum

  1. Şuayip says:

    Hocam 1 sene önce bi tane.damar vardı ama belli bile degildi bugun ilk defa makat bölgesinin sag tarafı şişti agrı yapıyor doktora gidemem ilaçla giderilebilirmi
    Dr.Muharrem Kaya
    sıcak oturma banyosu yapabilirsin.kabız kalma ve tuvalette çok ıkınma

anjing