Saç dökülmesini durdurduğu ve tüyleşmiş saçların kalitesini artıdığı kanıtlanmış 3 madde vardır bunlardan ilki tansiyon ilacı olan minoxidil,ikincisi prostat ilacı finasterid ve üçüncü olarakta saça özel geliştirilen procapildir.

Procapil diğer iki ürünün birlikte kullanımı kadar başarılı sonuçlar vermekte ve bunu yan etki oluşturmadan yapmaktadır,özellikle finateridin cinsellik üzerindeki yan etkileri erkekler üzerinde ciddi sıkıntı yapabilmektedir.

Procapil içeren sprey sayısı dünyada yaygın  olmasına rağmen Türkiyede procapil içeren ürün sayısı azdır ama gerek dünyada gerekse Türkiye’de giderek daha fazla üreticinin dikkatini çekmektedir.

Mart 2013 yılında yazdığım bu yazıya bir düzeltme gereği duydum. Güvenilir firmaların çıkardığı ürünlerin iyi etki ettiğini gören çok sayıda merdiven altı firma da bu içerikle ürünler çıkardı ama artık Türk insanı bu tür firma ürünlerine prim vermediği için bir çoğu zamanla pyasadan çekildi. Bu tür merdiven altı firmalar hiçbir desteği olmamasına rağmen % 5 procapil içeren ürünler de çıkardığını iddia etse de tüketicinin bilgilenmiş olması sayesinde tutmamış ve büyük oranda yok olmuşlardır. 06.10.2016

Bu saç ürünlerinin bir kısmında çok az miktarda bulunabilmektedir,bunlar daha çok “bizim ürünümüzdede var” mantığıyla eser miktarda eklemektedir ama üretim ve içerik konusunda titiz firmalar içeriğindeki preokapili yüzde oranıyla belirtmektedir.

Türkiye’de içeriğinde procapil bulunan saç ürünleri, merdiven altı diye tnımlanan adı bile duyulmamış üreticilerin ürettikleri burada anılmamıştır.

-Floxia sprey

% 3 procapil içeren 50 ml lik spreydir,sadece erkek dozu şeklinde üretilmiştir,Fransadan direkt ithal edilmektedir bu sebeple daha pahalıdır.

Hairforte kadın

% 2 procapil içermektedir, 60 ml lik spreydir bayan saç dökülmeleri için üretilmiştir, hammaddesi Fransadan ithal edilip Hair Pharma tarafından Türkiyede üretilmektedir. Etkinliğini artırmak için hem erkek hem de kadın formlarına ek olarak bitkisel özler de eklenmiştir.

Hairforte erkek

% 3 procapil içeren 60 ml spreydir erkekler içindir, hammaddesi Fransadan ithal edilip Hair Pharma İlaç Sanayi tarafından Türkiyede üretilmektedir. Türkiyde üretilen ilk procapilli ilaçtır.

-Restorex

30 ml lik şişlerde dökme şeklinde uygulanacak şekildedir. Ne kadar aktif madde içerdiği belirtilmemiştir cinsiyet farkı yoktur. % oran belirtilmediği için procapilin etkinliği beklenmemelidir. Bioxcin üreticisi tarafından üretilmektedir.

Fill-in Powder

Toz şeklinde üretilmiştir.Prokapil normalde sıvı haldedir ve bu şekilde ciltten emilebilir. Fill-in powder de pudraya yedirilmiş şekilde prokapil vardır,saçın daha sık görünmesi için uygulanır.İthal edilmektedir.

İçinde ne kadar aktif madde olduğu % oranıyla belirtilmeyen ürünlerden beklenen sonuç alınamayacağı için mutlaka dikkat edilmeli, bayan kullanıcılar % 2 erkek kullanıcılar % 3 içeren spreyleri tercih etmelidir, doğurganlık yaşı geçmiş menopozdaki bayanlar tercihen erkek formunu kullanmalıdır.

Procapilin diğer saç ürünlerine en büyük üstünlüğü ilk 3 ay günde 2 defa ikinci 3 ay günde bir defa sonraki dönemde iki günde bir defa kullanımı yeterli olmaktadır oysa diğer saç ilaçları ömür boyu günde 2 defa kullanmayı gerektirir.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Procapil içeren spreyler” Yazısında 101 Yorum

 1. Murats says:

  Hocam merhaba 21 yaşindayim genetik sac dokülmem var ve cok döküluyor her yikayisimda tarayisimda 50 60 teli cok rahatlikla geciyor kasinma ve kurulukta mevcut saclarim seyreklesti bunun caresi nedir hocam saclarim kafada sanki emanet dokunmaya gelmiyor dokuluyor benimde moralim bozuluyor boyle olunca ne önerirsiniz yardiminizi bekliyorum saglikla ilgili hicbir problemim yoktur tesekkurler…
  Dr.Muharrem Kaya
  genetik dökülmede kullanılacak ürünler belli.minoxidil yada procapil içeren sprey ve xpecia tablet.düzenli kullanmalısınız

 2. Esra says:

  Yoğun saç dökülmesi yaşadım 3ay minoxil kullandım fakat çok yoğun tüylenme yaptı yüz boyun bıraktım dr procapil içeren serum verdi minoxili bıraktığım için yüzümdeki tüylenme dökülür mü çünkü çok yoğun procapil içeren serum Mineaderm
  Dr.Muharrem Kaya
  dökülmesi beklenir

 3. Mehmet says:

  Merhaba sactellerim cok ince kalınlaşması ver sıklaşması için bi ürün önere bilirmisiniz. şimdiden tşkler
  Dr.Muharrem Kaya
  saç tellerinizin ince olmasına neden olan faktörü belirlemek ve tedaviyi ona göre planlamak gerekir

 4. Tarkan says:

  Hocam hair forte spreyi kullanırken saçımın uzun olmasında bi mahsur var mı? Uzun saç daha hızlı dökülür diye bi duyum aldım ama
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır yok,uygulayabilirsin.uzun saçlarda kalite kaybı varsa dökülür

 5. Ahmet says:

  Hocam minoxili kafaya sürdükten sonra kaç saat sonra duşa girmeliyiz.
  Kullanım sonrası kafam yapış yapış gözüküyor 1-2 saat sonra duşa girmemin sakıncası olur mu.
  Dr.Muharrem Kaya
  4 saat sonra girebilirsin

 6. Cenk says:

  Hocam doktora gittim minoxil yazdı ve kullanmaya bailadım ama kullandıktan sonraki saçtaki görüntüsü gerçekten kötü gözüküyor.
  Hairforte de saçı böyle yapıyor mu.İlerde olası bir hair forteye geçişimde saçlarım yine dökülür mü.
  Dr.Muharrem Kaya
  saçınızı kısa tutarsanız sorun olmaz.dökülme beklenmez

 7. samet says:

  merhabalar hocam.günde 2 kez hairforte sprey kullanıyorum.sorum şu ki.her sabah kalktıgımda saçlarımı,kafamı komple yıkarım yaz kış.kuruduktan sonra hairforte uyguluyorum.cildim ve saçlarım inanılmaz yağlı.akşam tekrar süreceğim zamana kadar yine yağlanmıs oluyor.saçlarımı tekrar yıkayıp mı kullanmam gerek hairforteyi?saçlardaki yağ emilimine engel olur mu?
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır yıkamanıza gerek yok

 8. Ahmet says:

  Hocam procapil sprey diyorsunuz ama direkt öyle bir sprey yok.Bu maddeyi içeren spreylerin ismini veya sizin önerdiğiniz spreyin ismini yazar mısınız.
  Birde minoxil mi etkilidir yoksa bahsettiğiniz procapil içeren spreyler mi.
  Dr.Muharrem Kaya
  hairforte sprey kullanabilirsin

 9. bilal says:

  hocam 17 yaşında oğlum var saç dökülmesi başladı, doktora gittik değerleriniz normal dedi. ailemizde genetik olarak saç dökülmesi mevcut ne tavsiye edersiniz.
  ilginiz için şimdiden teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  genetik dökülmeye yönelik ürünleri araştırıp,düzenli kullanıma başlasın.şimdilik hairforte sprey ve HP10 mg biotin kullanabilir

 10. Samett says:

  Merhaba 3 ay düzenli olarak hairforte sprey ve proscar5/1 kullandım.ciddi artış oldu hatta çoğu kişi saç mı ektirdin dedi.1 buçuk ay kadar ikisine de ara verdim tatil vs. Dolayısıyla.smdi tekrar ciddi dökülme oldu 2 haftadır yine başladım ama hairforte sadece geceleri kullanabiliyorum.yani günde bir kez.bu şekilde de fayda görebilir miyim?
  Dr.Muharrem Kaya
  genetik dökülmesi olanların kullandığı ürünlere hiç ara vermemsi gerekir.erkek tipi dökülme kronik bir hastalıktır aynı şeker hastalığı gibi.günde tek doz kullanmanız geç yada yetersiz cevap almanıza neden olabilir

 11. Sefa Turhan says:

  Hocam ben 17 yaşındayım saçlarım beyaz olduğu için siyah hint kınası kullanıyorum.Saçlarım arka kısmında seyrelme var.Bizim ailede genetik saç dökülmeside vardır.. Geçenlerde Viatlizma adlı bir ürün duydum içinde procapil vardır ve bu ürünü bütün ünlü insanlar ve ünlü kuaförler öneriyor …saçlarım için ne yapmalıyım ?
  Dr.Muharrem Kaya
  bilimsel desteği olan ürünleri düzenli kullanmalısınız

 12. Hasan says:

  hocam benim sacimda genetik olarak dokulmeye basladi. ön taraflar sakaklar iyice seyreldi. Hair forte kullansam ve fön çeksem saça zararı olur mu fönün hocam?
  Dr.Muharrem Kaya
  hairforte kullanabilirsin.beraberinde xpecia tablet başlayabilirsin başarı daha yüksek olur.ısıl işlemlerden uzak durmanızı tavsiye ederiz

 13. Ahmet says:

  Hocam iyi günler benim saçlarda da ön tarafta şakaklarda 2 3 aydır baya seyrelme var. Arka taraflar sık bişey yok. Saçlarına elimi attığımda arkadan öne doğru seyrelme var. Geçenlerde dermatoloğa gittim sebep hormonal dedi. Hormonal sanırım genetik oluyor. Bana minoxidil %5 önerdi. Bırakırsan eski haline döner dedi. Ben procapili sordum o daha yeni çıktı dedi. Sürekli onu almak ekonomik olarak zora sokar. Hocam 22 yaşındayım şakaklardaki seyrelme sonucu şakaklardaki saçlar yerini zayıflamış küçülmüş saçlara bıraktı. Hair for te sprey sizce o saçları geri canlandırır mı ve saç dökülmesi ni engeller mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  düzenli kullanımla canlandırır,dökülenler geri çıkar

 14. Yasin şimşek says:

  Hocam benim saçlar seyrek ama dökülme yok saçlarımı korumak için hairfort sprey ve sawpoo şampuan kullansam saçlarımın dökülmesini ve zayıflamasını engellemiş olurmuyum.yaşım 21
  Dr.Muharrem Kaya
  düzenli kullanırsanız engellersiniz

 15. SERKAN ÜSTÜN says:

  MERHABALAR, YAKLAŞIK 1 HAFTADIR SAĞ BAŞ PARMAĞIMDA BAŞLAYAN UYUŞMA VAR, DAHA SONRA HAFİF SAĞ EL VE KOLUMDA VE BAŞIMIN ÜST TARAFINDA HAFİF UYUŞMA VAR.KUVVET KAYBI ŞUAN YOK.
  BAŞ AĞRISIDA ARADA GÜN BOYU SÜRÜYOR. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
  Dr.Muharrem Kaya
  🙂

 16. hakan says:

  Merabalar hocam.
  27 yaşındayım.Saçlarımda yaklaşık 2 senedir dökülme var.daha evvel de procapil içeren ürün ve saw palmetto kullandım.ancak pek bi etkisi olmadı dökülmeye devam etti.dermatoloğa gittm bana krc derma hair 360 sprey şamp.ve tabletini önerdi.3 haftadır kullanıyorum çok dökülüyo hala.bilginiz var mıdır bu üründen.teşekkür ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  Pahalı olması dışında bir özellik göremedim, ne hikmetse sitelerinde bir çalışma paylaşmışlar. Bilimsel açıdan bakıldığında komedi tabi çünkü parayla yapılmış bir çalışma, doğal olarak övmüşlerdir.

 17. Merhaba hocam. Genellikle xpecia tablet ve hairforte sprey öneriyorsunuz. 2 gün önce 2. kere saç ekimi yaptırdım. Ekilen saçlarımın daha gür ve canlı olması için ben de bu ürünleri kullanabilir miyim? Peki saç ekiminden kaç gün sonra bu ürünleri kullanmalıyım? Ayrıca bu ürünler cinsel gücü azaltır mı?
  Dr.Muharrem Kaya
  spreyi ilk yıkamadan sonra başlayabilirsin.xpecia tablete hemen başlayabilirsiniz

 18. Yasemin says:

  Merhaba hocam. 21 yaşındayım. Birkaç yıldır sacım asiri dokulmeye basladi. İki gun once ozel bir hastanede kan tahlili yaptirdim her sey normal dedi senin dokulmen irsi dedi. Ki anne ve baba tarafimde genel olarak bu sıkıntı var. Ben daha fazla açılmasını istemiyorum bu yuzden minoxil forte %5 lik deri spreyini onerdi. Recetesine guvendigim bir doktor bu zamana kadar hic sorun yasamadim verdigi ilaclardan. Bugun aldim bu ilaci internetten arastirdim procapil diye bir ilac ta var. Sizce aradaki fark nedir? Minoxil i kullanirsam pisman olur muyum. Bu gidisle zaten dokule dokule azalacak saclarim omur boyu da kullanmaya raziyim yeterki kismen eski haline geri donsun. Teşekkürler..
  Dr.Muharrem Kaya
  minoxil saçlı deride kanlanmayı arttırarak dökülmeyi önler,bir süre sonra bu etkinliği azalır.bu nedenle procapil içeren spreylerden içeriği zengin bir spreyle tedaviye başlarsanız,hem kanlanmayı arttıran,hem kıl kökünü koruyan hemde DHT yi bloke eden ve bunun yanısıra saç için gerekli vitaminleri içeren bir sprey başlarsanız daha iyi olur.beraberinde xpecia tablet de başlayabilirsiniz

 19. Mustafa says:

  Hocam yaşım 16 saç dökülmesi nedeniyle doktora gittim kan tahlillerinde bir problem çıkmadı 6 ay biyotin kullan geçmezse gel dedi 6 ay geçti fakat bir etkisi olmadı saçlarımın üstü tarafında derisi görünüyordu hep gittim işte baktı tekrar minoxil kullan bide dedi 4 Aydır kullanmaktayım Halen bir faydası olmadı hocam ne yapabilirim kel olmak istemiyorum genç yaşımda yardımcı olursanız çok makbule geçer saygılar …
  Dr.Muharrem Kaya
  minoxil ve biotin kullanmana rağmen değişim olmadıysa sıkıntılı bir durum.hairforte sprey ve xpecia tablete başla.3 ay günde iki doz kullan.inşallah cevap alırısn.%5lik dilime girmezsin

 20. merhaba hocam yoğun bi şekilde saç dökülmem var geçenlerde doktora gittim doktor bana ALPECİN ŞAMPUAN,MEDOBIOHTIN TABLET VE ALOPECİA DERMO FOAM-PROCAPIL %7 ADINDA Bİ SPREY kullanmamı tavsiye etti.Sizcebu sprey nasıl bilginiz var mı çünkü internetten araştırdım bulamadım hiç bir yorum ws.Sizce bu spreyi mi kullanıyım yoksa daha bilindik minoxil ve hai forteden birini mi kullanıym teşekküler.
  Dr.Muharrem Kaya
  saç dökülmesinde etkili olan procapil dozu %3lüktür.dozajın yükselmesi allerjik reaksiyon riskini arttırır.dediğiniz gibi bildik ürünlerle devam edebilirsiniz

 21. Seher says:

  Hocam bende saç nezlesi var evitamini ampülü kullandım az işe yaradı bıraktım cok kullanışlı değil hergün yapamıyorum buda bahane olmaz ama şimdi tekrar saç diplerim acıyor ağrıyor yavaş yavaş azalmaya başladı anemide var bu arada
  Dr.Muharrem Kaya
  kansızlık kesinlikle tedavi edilmeli,saç sağlığını bozan en önemli faktörlerden biri.saçınızı fazla sıcak suyla yıkamayın.bu arada fön benzeri ısıl işlemlerden ve kimyasallardan uzak durun

 22. Barış says:

  Hocam 16 yaşındayım saçlarımda incelme başladı ırsi bi saç dökülme ihtimali var saçlarımı uzatıyorum onla ilgili olurmu
  Dediginiz ilaçları kullanırsam saç dökülmesi artarmı
  Dr.Muharrem Kaya
  HPbiotin 5mg başlayabilirsin.kansızlık ve endokrin sorun varmı araştırılmalı.

 23. Anonim says:

  hocam minoxil %5 deri spreyi + biotin kullanıyorum fakat bunların etkisi sadece kullandığım zamanlarda geçerli genetik saç dökülmesini kesin bir şekilde durduran bir ilaç veya iğne önerebilirmisiniz
  Dr.Muharrem Kaya
  genetik dökülmede saç dökülmesi ancak ilaç kullanıldığı sürece durur.çünkü genetik saç dökülmesi kronik bir hastalık gibidir.

 24. Hocam merhaba 17 yaşındayım ve saçımı üst kısmında ve ön kısmında seyrelmeler başladı.dayılarımın birinin saçları gür birinin seyrek genetik olma ihtimali var mı
  Dr.Muharrem Kaya
  🙁 olabilir

 25. Merhaba hocam capilactif losyon mu yoksa hairforte spreymi önerirsiniz hocam şampuan bioxin kullanıyorum sizce değiştirmelimiyim
  Dr.Muharrem Kaya
  hairforte kullanmanı öneririm.içeriği nedeniyle

 26. Anonim says:

  Merhaba doktor bey ben 18yasindayim ve saçların irsi olarak dökülüyor bunu engellemek için ne yapmaliyim
  Dr.Muharrem Kaya
  procapil yada minoxidil içeren sprey ve HPbiotin 10 mg kullanabilirsin

 27. Yusuf says:

  Hocam merhabalar babamin amcalarimin dedelerim ve dayimin saclarinda hic bir problem yok hocam hatta hepsinin yaslarina ragmen kiskanilasi saclari var ama benim saclarim dokulmeye basladi ozellikle yanlardan bununla beraber sacimda kepek ve yaglanma mevcut n yapmami onerirsiniz?
  Dr.Muharrem Kaya
  Açılmanın daha doğrusu dökülmenin olduğundan emin olmak için muayene olabilirsiniz

 28. Emrahcarmelo says:

  Merhaba hocam. 25yasindayim saclar hem tepeden hemde ön yanlardan cok fena acildi deri gorunur hale geldi.doktora gittim tahlillerde bi sikinti yok ailende var mi bu yaslarda dokulen dedi abimde var dedim genetik seninki dedi. Alopexy t ve sac maskesi verdi kullaniyorum 2haftadir ama dokulme hala devam ediyor her elimi attigimda bir cok sac teli geliyor elime ekstra birseyler kullanmama gerek var mi. Bi de alopexy t spreyi gunde kac kez kullanacagim bunun hakkinda kimse bisey demedi yardimci olursaniz sevinirim tesekkur ederim..
  Dr.Muharrem Kaya
  2 hafta çok erken en az 2 ay kullandıktan sonra etki başlayabilir, sabah akşam kullanın

 29. sayın hocam 21 yaşındayım saçlarım ince telli yağlı ve aşırı derecede koparak dökğlme var dökülmeyi durdurmak için bana ne önerirsiniz yardımcı olursanız çok sevinirm şimdiden teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  yağlanma için climbazol içeren şampuan kullanabilirsiniz.koparak dökülme büyük olasılıkla biotin eksikliğine bağlıdır.10 mg biotin kullanabilirsiniz.bu arada kan değerlerine ve troid hormonlarınıza baktırmayı ihmal etmeyin

 30. Ozdrniz says:

  Merhabalar. Minoxil kunlanıyorum. Eğer procapil e geçersem yan etki görürmüyüm. Procapil kunlanırken ilk zamanlarda dökülme artar mı
  Dr.Muharrem Kaya
  Sorun olmaması beklenir.

  • Ozdrniz says:

   Peki minioxil le procopil beraber kunlanılmasını önerir misiniz
   Dr.Muharrem Kaya
   beraber değilde sabah biri akşam biri kullanılabilir

 31. Kenan says:

  Hocam merhaba benim babadan genetik 37 yaşındayım tepe komple açık ama sarı tüyler mevcut.kullanabileceğim önereceğiniz ne olabilir?saygılar.
  Dr.Muharrem Kaya
  dökülme süreci önemli.eğer dökülmenizin üzerinden 3 yıldan uzun süre geçtiyse cevap az ve geç olur.procapil veya minoxidil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz.

 32. yasemin says:

  hocam iyi günler benim başımda bir adet yağ bezesi var bunu aldırmak istiyorum fakat gittiğim doktor bana biraz daha büyümesinin bir sakıncası olmadığını söyledi suan aldırmam mümkünmüdür ?
  Dr.Muharrem Kaya
  küçükken aldırmanın faydası o kadar az iz kalır ve çabuk iyileşir.aldırabilirsiniz

 33. Elbruz says:

  Saygılar hocam.Hocam benim ailem de babam ve dayım bildiğiniz kel di.Bende de ırsi olduğunu düşünüyorum.Fakat ben cildimdeki şiddetli akne sebebi ile uzun seneler bir kaç defa Roaccutane kullandım.Buda dökülmeyi hızlandırdı.Tepe bölgem bildiğin uçak pisti gibi açıldı.Fakat aynada bariz şekilde gördüğüm ve karsımda ki insanlarında çok kolay sekilde farkettiği kısa sarı tüyler dolu kafamda.Bu aşamadan sonra bu sarı tüyleri biraz olsun canlandıracak bana hafif bi gölge katsa dahi razıyım 😀 Önerebileceğiniz ilaç kombinasyonları var mı ? Mesela Hair Forte ve Xpecia ikilisi ile sonuç alınabilir mi ?
  Dr.Muharrem Kaya
  düzenli kullanırsanız iyi sonuç almanız beklenir

 34. Murat says:

  Merhaba hocam. Ben saç ekimi yaptırdım şuan 14gün oldu şok dökülme başlamadı daha doktorum bana sebamed hergün kullanım şampuanı ve bepanthol önerdi bir ay boyunca sonrasında bana dcl strengthening shampoo ve alopecia dermo foam kullan dedi ayrıca alopecia biotin 10 mg aldım ama yurtdışında yaşıyorum bu ilaçlar yok oralarda bilgi verirmisiniz bu ürünlerin yerine avrupada da kolaylıkla bulabileceğim markalar söylermisiniz? Biotin bulurum yardımcı olursanız sevinirim.
  Dr Muharrem Kaya
  hairpharma ürünlerini Avrupaya gönderiyor.firma ile irtibata geçebilirsin

 35. Metin Portakal says:

  Merhaba. Yasim 19 . 2 senedir saclarimda(alinda) dokulme ve acilma var. Doktora gittim ve tahlil sonuclarinin iyi oldugunu ve genetik oldugunu soyledi. Ve alopecia adinda ℅5 procapil iceren bir ilac verdi . 4 ay kullandim ve ahmaklik edip biraktim. Ve 5 ay kullanmadim . alnimda acilma artti ve bir daha ilaci almaya karar verdim. Fakat eczanelerde bulamadim . eczaci MİNOXİL ( ℅5 minoksidil) ilac verdi. 3 haftadir kullaniyorum. Ama pek memnun degilim. Saclarda kendiliginden kaybolmuyor. Saatlerce islak kaliyor .
  Size sorum , bu ilacin faydasi olurmu yoksa procapil iceren baska bir ilacmi kullanmaliyim ? Eger procapil dersenin hangi ilavi tavsiye edersiniz?
  Dr Muharrem Kaya
  içerik zengin olduğu için hairforte kullanabilirsin

 36. gokhan says:

  Merhaba Hocam,
  40 yaşındayım, genetik dökülme ile birlikte tepemde açılmalar başladı, önleyici olarak ne önerirsiniz.
  Tesekkurler
  Dr Muharrem Kaya
  Dökülme yoğun değilse sprey yeterli olur ,şiddetliyse ek olarak xpecia veya benzeri genş spektrumlu bir tablet kullanabilirsiniz.

 37. Ömer Akkus says:

  Hocam 25 yaşındayım saç dökülmesi sebebiyle doktora gittim. Kan tahlili yaptım bana b12 vitamin hair forte sprey sawpo şampuan verdi. Bi aydır kullanıyorum şuan daha kötü bi hal aldı saçlarım dökülmede devam ediyor. Yanlar iyice açıldı ve seyreldi bu normal mi ilk başlarda yardımcı olursanız sevinirim ?
  Dr Muharrem Kaya
  Evet normal hatta iyi cevap alacağınızı gösterir, dökülenler aylar içinde daha kaliteli olarak geri çıkar

  • Ömer Akkus says:

   Çünkü ilacı kullanmadan önce saçlarım İyi durumda idi. Minyatürler dökülüyor diyisonuz basta kafamdaki bütün saçlarmi minyatür yahu
   Dr Muharrem Kaya
   genetik dökülmeden etkilene alan bellidir.her iki kulak tepesinden geçen çizginin üst kısmı,parsiyel değişiklikler gösterebilir.sabırlı olursanız 3. ayda dökülen saçlarınız daha canlı olarak geri gelmeye başlayacaktır.

 38. 16 yasindayim saçlarim çok fazla dökülüyor önde ve ortalarda açilma baya döküldü ne yapmaliyim ne önerirsiniz hocam
  Dr Muharrem kaya
  sayfaya göz atın güvenilir bulduğunuz firmanın ürününü kullanın ama bu yaşta dökülme seyrek görülür, muayene olsanız daha iyi olur

 39. Mehmet says:

  Merhabalar. Yaşım 23. Bende de 1 yıldır aşırı saç dökülmesi oldu. Doktora gittiğimde kan tahlilleri sonucu erkek tipi saç dökülme teşhisi kondu. Alopecia ayni hair loss derman spray önerdi. Bunun içinde de %5 procapil var ama emin de olamıyorum. Çünkü hiçbir yerde yorum göremedim bu ilaç için. Sizce %5 oran bu ilaç için fazla mı ve daha bilindik marka olan hair forte yi almalımıyın?
  Dr Muharrem Kaya
  Merdiven altı firmaların “bizimkinde daha çok var” felsefesiyle ürettikleri ürünlerden biri. Procapili icat eden firma erkeklerde % 3 olanın ideal olduğunu tespit etmiş

 40. Kerim says:

  Hocam sizin onerdiginiz şampuan tablet ve sprey ogrene bilir miyim fiyati fark etmez etkili olandan doktora gittim bana minodermo Fort sprey panplus şampuan zinco tablet onerdi sizin onerinizi alabilir miyim Rica etsem
  Dr Muharrem Kaya
  içerikleri zengin olduğu için ben sıklıkla hairforte sprey ve xpecia tablet öneriyorum

 41. Tunc says:

  Hocam, yaklasik 3-4 yildir asiri terlerim, bazen gundelik hayatimi dahi etkiler. Ve 1 aydir da saclari da dokulme var. Dermatolog’a gittim saclarimda dokulme yaglanma ve bas bolgesinde kasinti oldugunu soyledim. saclarimi geriye yatirip bakti ve erkek tipi dokulme baslamis dedi fakat asiri terlemeden bahsetmeyi unuttum. Endokrinolojik bir sorunun olabilir mi ? Direkt minoksil ve tabletlere baslamadan tekrar doktora gitmeli miyim ? Hicbir tetkik yapilmadigi icin icim hic rahatlamadi
  Dr Muharrem Kaya
  öncelikle bir endokrinologa görünebilirsiniz.daha iyi olur

 42. Oguz says:

  Hocam procopil xpecia tb de varmı bildiğim kadarıyla erkekte pi sac dokulmesinde kullaniliyor
  Dr.Muharrem Kaya
  procapil tablet te olmaz, bölgesel kullanılır.

 43. Yasin says:

  Hocam 21 yaşındayım aşırı bir saç dökülmesi var hangi tahlilleri yaptırmak lazım
  Dr.Muharrem Kaya
  Buradan tek tek yazamam ki gittiğiniz doktor ister

 44. yusuf says:

  Merhaba hocam. Yaklaşık bir buçuk senedir. Tarif edildiği şekilde hair forte spreyi ve xpecia tableti kullanmaktayım. Yanında her gün yeşil çay ve kabak çekirdeğide almaktayım.(DHT için.) Fakat istenilen sonuca hala ulaşamadım. (Dökülme dahi azalmadı.)
  1. Igrow denilen lazer başlık var tavsiye eder misiniz?(Eş zamanlı şu an devam ettiğim tedavi ile ya da sizin tavsiye edeceğiniz şekilde.) Şu an hala saçlarım var fakat sürekli dökülmeye devam ediyorlar.
  2. Saçlarımın daha sıkı gözükmesi adına saç ekimi yapabilir miyiz? (Dökülme safhası yaklaşık tip 1 e yakın gibi.) Ekim yapıldıktan sonra DHT ye bağlı olarak sonradan ekilen saçlarda da dökülme yaşanır mı? Şayet yaşanırsa belli aralıklarla saç ekimini tekrarlayabilir miyiz? (Örneğin 5/6 kere gibi.) Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
  Dr Muharrem Kaya
  Her ilacın belli bir başarısı vardır ve % 95 i geçen yoktur yani kullanıcıların % 5 karında döklme hiçbir şekilde durazi tip 1 dediğinize göre önden dökülmedir ki ön çizgide ilaçların başarısı daha düşüktür.
  1-Igrow yada başkaı lazer başlıklarından beklentiniz olmasın
  2-Saç ekimi yapılabilir ama öyle 5-6 defa yapılamaz çünkü ense kelleşir. Ekimin DHT ile ilişkisi yok

 45. berkan says:

  hocam iyi günler ailede genetik dökülme gibi bişey var babamda saçlar döküldü abimdede var ve bende minoxil yada procapil sprey kulancam xpecia tabletle birlikte fakat spreyleri ne kadar doz almaylım %2 ya da %5 olarak ve bunların yan etkileri kötümü 16 yaşındayım hangisi tavsiye edersiniz saçlarımın önleri açılıyor ve seyrekleşiyor
  Dr Muharrem Kaya
  genetik dökülme genellikle bu yaşta başlamaz bence muayeneyle emin olmalı ona göre ilaç başlamalısınız

 46. Merhabalar hocam, 20 yaşındayım ve şakak bölgesinde oldukça fazla açılma oldu. Doktorum bana minoxil %5 önerdi. 1 aydır kullanıyorum evet belki biraz sabırsızca davranıyor olabilirim ama minoxili sürerken bile elime en az 20 30 tel saç geliyor. Procapil+ Biotin+ Minoxil kullanmayı düşünüyorum fakat sizce bünyeme çok mu yüklenmiş olurum? Teşekkürler.
  Dr Muharrem Kaya
  gereksiz olur.bence procapil içeren sprey ve xpecia tablet yeterli olur

 47. yıldıray says:

  hocam ben 17 yaşındayım ve 3 yıldır saçımda dökülme var hala devam ediyor ve artık sakaklarımda iyice açıklık var bide saçlarımda cansızlık var bunun için ne önerirsiniz merak ettiğim bişey daha var sakaklarımda dökülen saçlar yeniden çıkarmı ??
  Dr Muharrem Kaya
  dökülme 3 yıl önce başladığı için anemi,biotin eksikliği ,sistemik bir hastalık varmı önce araştırlmalı sonra tedavi almalsın

 48. Halil Parıltı says:

  Hocam 18 yaşındayım tıpki babamınki gibi şakaklarım açıldı ve geçen seneye kadar uzattığım gür saçlarım şimdi tüy gibi oldu seyreldi uzamıyor herhangi bi ilaç takviyesiyle saçlarım eskisi gibi gürleşip uzar mı bana hangi ilaçları önerirsiniz lütfen detaylı yardım ederseniz çok sevinirim. Saygılar Hocam
  Dr Muharrem Kaya
  xpecia tablet kullanabilirsin

  • Halil Parıltı says:

   Peki xpecia tableti ve procapili birlikte alsam kullansam daha iyi sonuç vermez mi yoksa sadece xpecia tableti mi kullanmam daha sağlıklı olur ?
   Dr Muharrem Kaya
   ikisini birlikte kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız

 49. Hocam merhaba hairforte+xpecia+shampoo saçları iyilestirme mi ? Yoksa saç aşısı mi yaptirilmali?
  Dr Muharrem Kaya
  her yıl mağdur insanların kafasını karıştırmak için can alıcı isimlerle değişik ürünler piyasaya sürülüyor.oysa saç dökülmesine yönelik ürün kullanırken dökülme nedeni iyi tespit edilmeli.ve dökülmeye neden olan faktörlere yönelik ürünler kullanılmalı.genetik dökülmede anemiye bağlı dökülme tedavisi alırsan hiçbir anlamı olmaz.yukarda yazdıklarınızdan ilk 3lüyü kullanabilirsiniz

 50. Merhaba hocam ben 22 yaşındayım 2 yıldır minoxil %5 i günde 1 kez kullanıyorum hair forte ve xpeciaya geçmemi tavsiye eder misiniz ve minoxilin etkisi %70-75 denmiş günde iki kez kullanıldığında ben bir kez kullandım bu olasılığı %35 e mi düşürüyor acaba minoxili bırakıp buna başlasam saç dökülmesi yaşar mıyım? Ve biraz alakasız olacak ama hocam benim saç teli yapım babama çok benziyor kendisinin tepe bölgesi ve şakakları açık ince telli ve sakal yapımızda aynı seyreklikte anne tarafımdan dayılarım ve dedem tam anlamıyla kel olmalarına rağmen saçları kalın telli ve sakalları tam buradan babama benzeyeceği anlamını çıkarabilir miyim saçlarımın dökülmesinin yoksa bunu bilmemin herhangi bir yolu yok mudur çünkü dayılarımın benim yaşıımda çok az saçları kalmış ve dediğim gibi minoxil kullanımım günde 1 defa şeklinde ve ayda 5-7 kez atladığım oluyordur yanıtınızı bekliyorum teşekkürler hocam
  Dr Muharrem Kaya,
  tarifine göre babana benzediği görülüyor.hairforte ve xpeciaya geçebilirsin bu varolan saçlarını koruyacaktır.günde en az bir kez kullanmaya çalış.minoxili tek doz kullanırsan etkinlik düşer ama bunun ne kadar düştüğünü net rakamla ifade etmek zor.

 51. Merhaba. 23 yaşındayım. Saçlarım çok ince telli ve seyrek. Çok kolay kopuyor. Elim ıslakken saclarımı bi okşasam pat pat kopuveriyor. Saçlar döküldğü yerden çıkıyor ama gec uzuyor. Doktor muane sonucu xpecia ve günde 1 5 sprey minoksil verdi. Ama ben minoksiln yan etkilerinden dolayı kullanmak istemiyorm.
  Tek başına x pecia yeterli olur mu?
  Minoksil yerine ne önerirsiniz? Minoksille procabil aynı etkiyimi gösterir?
  Dr Muharrem Kaya
  xpecia kullanabilirsiniz.spreyle birlikte daha çabuk sonuç alırsınız.minoxil kullanabilirsiniz

 52. Hocam benimde genetik tip dökülme var bana önerceğiniz en etkili yöntem sprey veya ilaç yada ikisi bi arada önerceğiniz bi ilaç varmı ben şuanlık çörek otu yağıyla saçıma bakım yapıyorum faydalımıdır saygılar hocam
  Dr.Muharrem Kaya
  hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

 53. Burak says:

  Hocam hayırlı günler. ailemde kellik yok özellikle babamda fazlasıyla saç teli var ince telli ama çok sık (55 yaşında). ben 21 yaşındayım 1 yıldır saçlarım dökülmekte. tepe kısımlarda fazlasıyla açılma var ve 1 yıl öncesine nazaran kuvvetsizleşme ve incelme var. şampuanda teresan ve doğal sabun üzerinde yoğunlukta duruyorum. önerebileceğiniz bişey varmı acaba ? saygılar
  Dr Muharrem Kaya
  ailede kellik yoksa neden sistemik hastalıklardan kaynaklaıyor olabilir.bu nedenle araştırlmalı.bu dönemde saçınızı desteklemek için xpecia tablet kullanabilirsiniz

 54. ismet says:

  Hocam ben minoxil i düzenli olarak kullanıyorum ve faydası var ama sürekli bir döngüden bahsediliyor şu an için benim 4. ayım ve böyle bir sıkıntı yok ama bunu yasamamak için sabah minoxil aksam procapil kullansam faydası olur mu ya da xpecia da almalı mıyım TEŞEKKÜRLER
  Dr Muharrem Kaya
  evet xpecia alırsan saçın ihtiyacı olan maddeleride almış olursun

 55. Muammer says:

  Hocam 17 yasinayim saclarimin arasi asiri bir sekilde acilmaya başladı. 4 ayda çok hizli bir şekilde dokulmeye başladı. Kazitsam bi ise yarar mi yoksa bi önerimiz var mi
  Dr Muharrem Kaya
  bu kadar hızlı dökülme bir sistemik hastalıktan kaynaklanabilir.doktora görünmelisin

 56. kadri demir says:

  iyi günler hocam proscar 1/5 olarak kullanıyorum .xpercia tabletle kullanmamın bir mahsuru varmıdır.
  Dr Muharrem Kaya
  yok kullanabilirsiniz

 57. Hocam minoxil Nasıl bıraktıgımızda çıkardığı saçları döküyor yani hiç kullanmamış gibi oluyoruz. Procapil de öyle mi kullanmayı kesersek çıkardıklarını mı döker yoksa dökülme kaldığı yerden mi devam eder yani sadece dökülmeyi geciktirmiş mi oluruz ?
  Dr Muharrem Kaya
  genetik saç dökülmesi varsa dht vücutta hergün salgılanarak saçları olumsuz etkiler.kronik bir hastalık gibi,aynı şeker hastalığındaki gibi.DHT yi baskılayan ilaçlar kullanılınca saç dökülmesi durur fakat kullanmayı bıraktığınızda tekrar yapılacağı için yine saç dökülmesi görülür.düşünceniz birgün bırakmaksa hiç başlamayın

  • Peki hangi tableti önerirsnz. Xpecia mı propecia mı hocam?
   Dr.Muharrem Kaya
   ikisi arasında çok fark var.propecia hormon içerir.xpecia ise saça yönelik vitamin ,mineral ve dhtye etkili bitkiselleri içerir,hormonlarını etkilemez

 58. hocam mrb. minoxidiilin kullaniyorum ve biotin ama halen saclarim dokuluyor yanlardan ve ustlerden seyrelmeye basladi bunlarin yaninda ne kullanmami onersiniz minoxidilini birakip procapile kullanmaya gecim mi dokulmeyi nasil dururabilirim simdiden tsk ederim emeklerinize saglik hocam …
  Dr.Muharrem Kaya
  ilk 3 ayda dökülme olur.minyatürleşen kıllarda hızlı faz değişiminden kaynaklanır

 59. Gökhan says:

  Hocam merhaba. 26 yaşındayım ailemde keklik problemi yok fakat saçlarım çok dökülüyor önüne geçemiyorum. Özellikle yıkadığım sırada. Nizoral şampuan kullanıyorum yaklaşık 2 aydır. Hiçbir faydasını görmedim. Sizden ricam kuşanmam gereken tablet olur sprey olur ne önerirsiniz. Bu konudaki yardımlarınızı bekliyorum.
  Dr.Muharrem Kaya
  ailede kellik yoksa neden tespit edilmeli.çünkü sistemik bir hastalık olabilir.doktora görünün

 60. Doğukan says:

  Hocam merhaba ben 16 yaşdayım ama şaçım aşrı ince tel
  Şaçım uzun erkek
  Dr.Muharrem Kaya
  biotin 5 mg kullanabilirsin.

 61. merhaba hocam benim saçım aşırı derecede dökülüyor. önü seyrekleşmeye başladı sizce xpecia tablet kullansam ve minoxil kulansam dökülme dururmu ve yeni saç telleri çıkarır mı çok teşekkür ederim .
  Dr.Muharrem Kaya
  düzenli kullanırsanız çıkarması beklenir

 62. Abdullah says:

  Hocam merhabalar , saç dökülmesi ve egzama nedeniyle doktora gittim egzama için bazı ilaçlar verdi bide bana sende erkek tipi dökülme var yapıcak çok bi şey yok dedi ve bana biothin tabletlerden yazdı.Yaşım 19 acaba hairforte erkek spreyiyle beraber biothini kullansam yeterli olur mu saçlarım eski haline döner mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  egzama varsa sprey kullanamazsın,egzamayı arttırabilir.bunun yerine günde 2 tablet xpecia kullanabilirsin

 63. muslum says:

  hocam ben 24 yasindayim son iki yildir asiri sac dokulmesi oluyor doktora gittim genetik dedi ve cozumu var ama tehlikeli verecegim ilac meme falan buyutebilir onada hic gerek yok dedi ve gonderdi acaba procapil de o tur yan etkileri falan varmidir bana cozumunuz ne olur simdiden tskler
  Dr.Muharrem KAYA
  İsim benzerliği var procapil-propecia, ama yan etki benzerliği yok. Procapilin böyle yan etkisi olmaz

 64. Eskuzmi says:

  Merhabalar hocam 21 yaşındayım. Benim saçlarım normalde çok dökülmezdi 6 ay önce saç uzatmaya başladım ve onunla beraber saçlarım sürekli dökülmeye başladı seyrelmeye başladı. Ince telli sacalarim var zaten uzun olduğunda daha fazla dikkatimi çekti yada bilmiyorum. Saçlarımda kepek gibi tozumsu tabaklar oluştu o oluştuktan sonra da aşırı derecede saç dökülmesi başladı ne yapmamı önerirsiniz
  Dr.Muharrem KAYA
  seboreik dermatit olabilir.dermatologa görünün

 65. alpay says:

  Hocam Saygılar ;
  25 yaşındayım ve genetik saç dökülmem var yorumlarınızla bağlantılı okudugum araştırdığım benim anladığım kadar dth tedavisinde en sağlıksızı yan etkisi olmayanı sizinde öneridğiniz gibi Hairforte Procapil sprey ve xpecia tabletler.Bunları dht ye cevrilen hormonun saç köklerine verrdiği zararı engellediği belirtiliyor oluşturdupu tabaka ile peki hocam bu sprye ve ilaçları ne kadar zaman kullanmamız gerekiyor ki hasarlı saç köklerimiz sağlıklı bir hale gelsin.Son olarakta hocam dht oranını düşürmek mantıklımı sağlıklımı sizce yardımlarınızı bekliyoruz iyi çalışmalar
  Dr.Muharrem KAYA
  genetik dökülmen varsa,saçlarını korumak istiyorsan saçlarının varolmasını istediğin sürece kullanmak zorundasın,çünkü genetik dökülme kronik hastalık gibidir,kıl köküne zarar veren dht hergün vücutta yapılır.zarar vermesini önlemek için günlük ürün kullanmak zorundasın.bırakınca saçlar dökülür.

  • alpay says:

   Hocam çok teşekkür ederim cevabınız için peki hocam propecia tabletin yan etkilerinin riskine girerek kullanmamızımı tavsiye edrsiniz yoksa spreyi bölgesel kullanmamızımı , tabletten alınan faydayı spreydende alırmıyız acaba ayrıca önerdiğiniz destekleyici sampuan , sabun veya herhangi bir ilaç varmı veya baska dht onleyıcı.iyi calısmalar kolay gelsın hocam tekrardan.
   Dr.Muharrem KAYA
   sprey kullanmanızı öneririm.xpecia tablet alabilirsiniz.sawpoo şampuan kullanabilirsiniz

 66. bayram says:

  hocam bende saç dökülmesi var aynızamnda sebodermik dermetit var o yüzden sprey kullanamıyorum önere bilaceğiniz bir hap varmı xpecia tavlet nasıl önerir misiniz
  Dr.Muharrem KAYA
  2 doz alabilirsin

 67. Semih says:

  Hocam biotin 2 mg tablet ve hairforte erkek sprey aldim. 22 yasindayim saclarim önlerden acılıyo bi faydasini görümüyüm yada baska bişey tavsiye edermisiniz
  Dr.Muharrem KAYA
  genetik saç dökülmesine yönelik 2 mg biotin yetmez.en az 5 mg kullanmalısınız.düzenli kullanırsanız bunlar yeterli olabilir.ama biotin yerine içeriği zengin xpecia tabletde kullanabilirsiniz

 68. eray says:

  hocam iyi günler yaşım 21. 7 hafta önce saç ektirdim ve son 1 haftadan itibaren doktorumun önerdiği alopecia sprey kullanıyorum.bu spreyin yanında serum kullanmam faydalı olurmu veya spreyle ilgili yorumunuz nedir
  Dr.Muharrem Kaya
  Hiç önermediğim bir ürün o sebeple fikrim yok.

 69. cengiz says:

  hocam çok güzel sık saçlarım vardı fakat 1 senedir saçlarda incelme seyrelme ve sürekli dökülme oluyor yanlar açılmaya baslıyor sanırım genetik ve önericeğiniz ilacı nereden bulabilirim ve baslarsam ömür boyu kullanmak mı zorundayım .. ?
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  eczaneden alabilirsiniz, dozunu azaltsanız da sürekli kullanmanız gerekir

 70. cengiz says:

  hocam 18 yasındayım yaklasık 1 yıldır saçlarım dökülüyor ilk baslarda tek tek dökülme vardı fakat gittikçe cogaldı ve su an her sacımı yıkadıgımda oldukça cok dökülme oluyor ve son olarak saclarım eski sıklıkta büyümüyor bunun için ne yapmalıyım
  Dr Muharrem KAYA
  xpecia tablet ve minoxidil yada procapil içeren sprey başlayabilirsin.kanlanmayı ve beslenmeyi arttırmalısın saçlı deride

 71. Ben 3 gn önce anal ilşkye girdim. Ve smdi kasıgmda ağrılr olmaya basladı. Acaba bu ilşkinn snucu mu
  Dr.Muharrem Kaya
  sanmıyorum.muayene olmalısınız

 72. Hocam bende erkek tipi dökulme var aşiri dökülüyor ayni zamanda da asiri yaglanma var ne yapmam gerek
  Dr.Muharrem Kaya
  procapil içeren hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin.yağlanma içinde seboderm kullanmanı öneririm

 73. hocam merhaba procapi mi yoksa minoxidil mi iyidir veya nerden temin edeblirim
  Uz.Dr.Muharrem Kaya
  procapil 3lü bir moleküldür.bu nedenle etkinliği minoxidilden daha iyidir.eczanelerden temin edebilir

 74. Saliha says:

  minoxidil %5kullaniyorum ve solgar biotin kullaniyorum sampuan olarak ne onerirsiziniz benim hormonal olarak sac dokulmesi var
  Dr Muharrem Kaya
  sawpoo şampuan kullanabilirsin

 75. Merhaba hocam Garlex marka sarımsak özlü şampuan ve karışık bitkili bakım losyon ve kürü faydalı olur mu? Saçlarım yanlardan açıldı ve çok seyrekledi.
  Dr Muharrem Kaya
  Faydası olur ama size değil satıcı ve üreticisine faydası olur 🙂

 76. Serkan says:

  Meraba hocam genetik saç dökülmesi var tepelerde gözle görülebilen bioton şampuan hapı ve procabil sprey kullansam faydası olurmu acaba?
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  kullansan faydası olur

 77. Hocam hairforte bayan ve xpecia tablet aldım . yanında hangi şampuanı kullanmamı önerirsiniz
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  sawpoo kullanabilirsiniz

 78. AHU AK says:

  merhaba ben 37 yasında bir bayanım . 3 yıldır saçım dökülüyor dökülmenin çok şiddetli olduğu dönemlerde saç diplerimde yanma oluyor.son 1 yıldır dökülmesinin önüne geçemiyorum daha önce wella balance serisinden şampuan ve serum kullandım. sonrasında sebastian ürünlerini denedim. minoxil spray priorin kapsül b ve d vitaminleri olmak üzere birçok ecza ürünü de kullandım cildiye uzmanına gidip troid kan ve hormon testlerinin hepsini birden fazla kez yaptım ancak tüm değerlerim çok normal çıkıyor şu an ne yapacağımı bilmiyorum lütfen yardımcı olunuz önerilerinizi bekliyorum
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  Hamilelik beklentiniz yoksa hairforte spreyi araştırın,

 79. hocam merhabalar iyi calısmalar yaklasık 3 haftadır hairforte sprey kullanıyorum bugün böyle ufak ufak deri döküntusu pul pul seklinde rastladım bunun bir sakıncası varmı hocam ne yapmalıyım…
  Dr.Muharrem KAYA
  sakıncası yok

 80. Hap ile sprey arasındaki fark nedir ? Hangisini jullanmalıyım ? Ve ne kadar sürede kullanabilirim…
  Dr.Muharrem KAYA
  haplar vitamin ve saçın yapıtaşlarını içeriyor.spreylerde kan akımını arttırıyor,procapil içeren spreyler extra olarak dht nin kıl köküne verdiği zararı bloke ediyor.etkinlikleri farklı yönlerden.genetik dökülmeniz varsa her ikisinide kullansanız iyi olur yine genetik dökülme varsa saçınızın varolmasını istediğiniz sürece ürün kullanmak zorundasınız

 81. ben 18 yasındayım ve saclarım seylermeye basladım sanırım genetık olarak bır dokulme var dokulme tıpım erkek tıpı sac dokulmesı eğer hair forte sprey kullansam ne kadar faydası olur bana durdururmu yada yavaslatır mı ? teşekkuler
  Dr.Muharrem KAYA
  dökülmeyi durdurur ve saçların daha canlı olarak geri çıkmasını sağlar

 82. 18 yasındayım saclarımda seyrelme var yani büyük bi olasılıkla genetık sac dokulmesı var ve yavastan saclarım dokulmeye basladı herhangi bir doktora danısmadan procapil kullanmam ne kadar dogrudur kullanmaya baslamalımıyım ya da ne yapmalıyım bi yardım dokulme tıpim erkek tipi sac dokulmesı tesekkurler
  Dr.Muharrem KAYA
  kullanabilirsin.beraberinde 10 mg biotinde almalısın

 83. Ahmet says:

  Hocam merhaba

  24 yaşındayım ve genetik saç dökülmem var 3 aydır minoxil sprey , 3 haftadır xpecia tablet ve Sawpoo şampuan kullanıyorum .minoxil sprreyden beklediğimi çok alamadım dökülmem azaldı evet ama ara ara Artış yapabiliyor sizce minoxil yerine procapil e mi geçmem gerekir yoksa 3 aylık geçmişi varken minoxil i devam mi ettirmem gerekir ? Teşekkür ederim
  Dr.Muharrem KAYA
  minoxilin dezavantajı başta kanlanmayı arttırıp dökülmeyi durduruyor fakat daha sonra bu etki saçın dökülmesini önleyemiyor bu nedenle elinizdeki ürünler bitince kullandığınız spreyi değiştirebilirsiniz.procapil içeren ve içeriği zengin hairforte spreye geçebilirsiniz

 84. Erhan says:

  Merhabalar.17 yasindayim.sacimin tepesinde ve sol sakagimda az bir miktar seyrelme var.3 aydir minoxil kullaniyorum.daha etkili olmasi acisindan Xpecia almayi dusunuyorum.dermatolog 18 yas altindakilere hap onermiyoruz diye vermemisti.sizce kullanmali miyim ? Minoxilin etkisi 1 yildan sonra kayboluyor diyorlar.dogrumudur ?
  Dr.Muharrem KAYA
  genel olarak ergenlik tamamlanmadan tablet önerilmez
  minoxidilin etkisi zamanla azalır ama süre vermek mümkün değil

 85. Hocam saçlarımda 6 aydır çok fazla bir dökülme var. Doktora gittim genetik olugunu söyledi ve döklmeyi durduramassn gibisinden olumsuz konuştu. Sizden cvb bekljyrm. Sayglarmla..
  Dr.Muharrem KAYA
  doğru ve etkin tedavi ile ailesel genetik dökülmelerin sadece %2si durdurulamaz.içeriği zengin procapil çeren hairforte sprey ve xpecia tableti ilk 3 ay günde iki doz sonraki dönemde tek doz kullamanı öneririm.tedavi sonuçlarını 3 ayda göstermeye başlar.eğer herhangi bir değişim görmezsen o zaman bırakabilirsin.en az 3 ay kullanmak gerekir.genetik dökülmede saçının olmasın istediğin sürece ürün kullanmak zorundasın

 86. sacımda gözle görulür bir dökülme yanlarda geriye çekilme var. Genel olrak kuru bir saç tipi. Ilk kez dr gittim. Minoxsil 5 + medobicomplex ve biotin sam.+Kerium sac dök. Şam. Verdi.. Bunlar dokulmeyi onler mi ayrica güçlendirme yapar mı…
  Dr.Muharrem KAYA
  önler eğer erkek tipi dökülme ise nitekim erkek tipi dökülmeyi tarif ediyorsun

 87. samet vural says:

  Hocam minoxil mi minoxidil mi kullanmak daha etkili olur?Farklari nedir? Bu iki spreyden habgisini tercih etmeliyim genel sac dokulmesi problemim icin?
  Dr.Muharrem KAYA
  minoxidil etken maddenin adıdır.piyasa adı minoxil

 88. selen says:

  Yağlar saç gürleştirmede etkili mi?Bu spreyler daha mı etkili yoksa
  Dr.Muharrem KAYA
  yağlar değil spreyler etkilidir

 89. dilara says:

  Hairforte kadın sprey saç çıkarmada etkili mi
  Dr.Muharrem KAYA
  etkilidir

 90. fırat says:

  Hocam merhaba bizim ailede kalıtsal olarak saç dökülmesi var 21 yaşındayım saçlarımda gözle görülür derecede dökülme var aşırı derecede piyasada çeşitli şampuanlar spreyler var hocam etkılı olabilecek bi ilaç önerebilirmisiniz.
  teşekkür ederim
  Dr.Muharrem KAYA
  minoxil veya hairforte sprey birde xpecia tablet şampuanda sawpoo kullanabilirsin

 91. gökhan says:

  hocam tesekkürler 🙂 floxıa spreyi kullanmalıyım sizce nasıl bi etkisi olur saclar için
  Dr.Muharrem KAYA
  iyi olur ama o gereksiz pahalı

  • gökhan says:

   hocam floxıa sprey ile hair forte sprey arasında fark varmı ? biri 125 tl biri 70 tl civarında …sizce ne yapmalıyım
   Dr.Muharrem KAYA
   125 tl yi izah etmek zor belki ithallattan kaynaklanan vergi yüküdür bence pahalısına gerek yok

   • gökhan says:

    hocam floxıa sprey ıle haır forte spreyin içindeki maddeler vitaminler filan aynımı ?
    Dr.Muharrem KAYA
    hayır hairforte ta ek olarak bitkisel aktifler devar

 92. gökhan says:

  hocam merhabalar ben xpeciayı kullanmaya basladım ama hairforte sprey kullanmak zor geliyorum ..sprey yerine procapil içeren bir hap içsem onun yerine olurmu ? bana önereceginiz bi hap varmı procapil içeren yan etkisi olmadan
  Dr.Muharrem KAYA
  procapilin hapı olmaz 🙂

 93. Sayın hocam:1yiıldır minoxidil kullanmaktayım.saçlarımda gözle görülür canlanma var ancak;günde iki defa uygulamak zor ve bazen imkansız.bunun yerine hangi ilacı önerirsiniz ve onuda ilk kullanımda günde iki defa uygulamam gerekirmi saygılar.
  Dr.Muharrem KAYA
  procapil içeren spreyler 3 ay sonra günde bir öneriliyor % 3 lük olanları araştırın

burung