Şampuanların reklamlarının çoğunda saç dökülmesini durdurduğu yönünde açık yada gizli mesajlar verilmektedir.Bu bilgilerin nerdeyse tamamı bilimsellikten çok uzaktır ve gerçeği yansıtmaz.
Saçların dökülmesi hormonlarla ortaya çıkan tedavi edilebilir bir hastalıktır.Ancak tedavisinde şampuan etkili değildir.Her ne kadar şampuan reklamlarında % 100 dökülmeyi önler gibi tamamen aldatmaca cümleler kullanılsa da gerçekte şampuanın amacı temizliktir.Şampuan seçiminde temizliğin ötesinde saç dökülmesi konusunda beklenti olmalı ve tercih bu beklentiler doğrultusunda olmalıdır.
Saç dökülmesinde bilimsel ilaçlar yanında bunu destekleyen şampuanlar kullanılabilir bu şekilde dökülmesi duran ve çıkacak saçların kalitesinde artış sağlanabilir.Saç dökülmesi tedavisi süresince içeriğinde biotin gibi saç besleyici ve saw palmetto gibi DHT yi baskıladığı yönünde bilgiler olan şampuanlar tercih edilebilir ama beklenti sınırlı olmalı ve asıl etkili olacak ürünün şampuan değil diğer bilimsel ilaçlardır.
Saçın dökülmesi dışında uzun saçlı bayanlarda yıllarca travma (boya,sık yıkama,güneş ışınları,toz,kir vs) yaşayan saçta çatallanma,kırılma,dipten kırılarak dökülme,parlaklığını yitirme gibi sorunlar olabilir bu gibi sorunları azaltmak içinde aynı şekilde biotinli şampuan tercih edilebilir.Biotinli şampuan kullanmak saçın kalitesini artırdığı gibi saç uzama hızını da % 10-30 düzeyinde artırabilmektedir.,saç uzatan bayanların şampuan seçerken biotin olup olmadığını araştırması akıllıca olur.Erkeklerde ise tüyleşmiş kılların kalitesini artırabilir,diğer taraftan saç dökülmesi konusunda çok beklenti olmamak kaydıyla LSSRE içeren şampuanlar tercih edilebilir,bilindiği üzere saç dökülmesi tedavisinde saw palmettonun aktif özütü olan LSSRE kullanılan etkin bir maddedir.
Bütün bunların yanında şampuanlardan beklentimiz sınırlı olmalıdır özellikle hastalık kabul edilen saç dökülmesi veya saçlı deride seboreik dermatit gibi durumlarda şampuanlara ek olarak bilimsel tedavilerde uygulanmalıdır.Reklamların sadece ürün satmak amaçlı olduğunu unutmamalısınız.
Saç dökülmesi için şampuanlar

https://www.ideaklinik.com/sac-dokulmesi.html
https://www.sachastaliklari.com/en-iyi-sampuan-hangisidir/

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Saç dökülmesi için hangi şampuan kullanılmalı” Yazısında 14 Yorum

 1. Köksal says:

  Hocam 16 yaşındayım saçlarımda kırık saçlar dökülmeye başlıyor eskiden hiç böle değildi sığdı şimdi biraz seyrelmiş lütfen yardım eşine hocam
  Dr Muharrem Kaya
  kırılarak dökülme varsa biotin eksikliği olabilir.dermatologa görünmelisin

 2. Anonim says:

  Benim yasim 16 ve saclarım seyreklesiyor head shoulders kullanıyorum saclarımın önceki gibi gur olması için ne yapmalıyım
  Dr Muharrem Kaya
  Bu yaşta seyrelme iyi araştırmayı gerektirir

 3. Saç kalitesini arttırmak için hangi ürünü tavsiye edersiniz,birde şampuan olarak hangi şanpuanı kullanmalıyım dökülme hala devam ediyor çünkü
  Dr Muharrem Kaya
  Kalite için biotin almanız yeterli ama dökülme varsa ona yönelik ilaç kullanmalısınız şampuanlar dökülmeyi tedavi edemez.

 4. merhaba doktor bey.saçlarım aylardır dökülüyor seyreklıkler oldu dr gittim değerler normal.at kuyruğu modeli ve bakım yapmıyor olmama bağladı dökülmeyi.dökülmeyi durdurmak için ne yapmam lazım ,ve dökülen saçlar geri gelir mi?
  Dr Muharrem Kaya
  saç kalitesini arttıran ürünler kullanırsanız geri gelir

 5. Ayşe says:

  Merhaba ben 14 yaşındayım ve saçlarım kalın telli, hızlı yağlanan tipten. Birkaç aydır hiçbir şekilde ısı ve ya boya tarzı ürün kullanmadım ve sık sık kestirdim. Ayrıca keratin içeren şampuanlar da kullanıyorum fakat bu saçlarımın dökülmesini daha çok arttırdı. Acaba bir öneriniz var mıdır?
  Dr Muharrem Kaya
  kan değerlerinize baktırın

 6. huseyin demirhan says:

  Yasim 18 yen. Girdim saclarimm ipek sampuanla yikiyoruum saclarim cok ince vee dokukuyor yanlar gidiyor su anda yesil sabun kullaniyorum faydasi olurmi
  Dr.Muharrem KAYA
  AGA tipi dökülme ise faydası olmaz.dermatologa görün dökülme nedenin tespit edilsin

 7. Ben biox in kullandım 2 yıl şimdi bıraktım saçlarım dökülüyor çok hemde .ne yapmam gerekiyor.
  Dr.Muharrem KAYA
  dökülmenin nedenini araştırmalısınız ona göre tedavi almalısınız

 8. Ben 15 yaşındayım ve kenarlarım açık saçlarım aşırı derecede dökülüyor ne yapmam gerekiyor doktora gittim dermatologa erkek tipi saç dökülmesi dedi kansızlık olabilir diyerek hematolojiye gittim fakat kansızlık olmadığını söylediler ne yapmam gerek lütfen acil yardım…
  Dr.Muharrem KAYA
  15 yaş erkek tipi dökülme için erken.üniversite hastanesine gidip araştırmanı öneririm

 9. Merhaba saçlarım önceden hiç dökülmüyordu bende D vitamini eksikliği var ondan olabilirmi guatr da var
  Dr.Muharrem KAYA
  guatr dan olur.öncelikle kan değerlerinizi düzenleyin.beraberinde saçınızın canlılığını arttırmak için xpecia tablet alın

 10. Mervr says:

  Merhaba. Benim saçlarım dökülüyor sürekli farklı şampuan kullanıyorum sizce hangi şampuanı kullanmalıyım ? Bir öneriniz var mı ?
  Dr.Muharrem KAYA
  boya,paraben zararlı kimyasalları içermeyen şampuan alın.sawpoo kullanabilirsiniz.iyi durulayın.sıcak su ile yıkamayın

 11. bugra says:

  Head s klasik kullnıyorum sizce bırakıyimmi
  Dr.Muharrem KAYA
  bir sıkıntın yoksa devam edebilirsin

 12. NURCAN says:

  merhabalar , saç dökülmesiyle ilgili hangi uzmana görünmek gerekir acaba ?
  Dr.Muharrem KAYA
  dermatoloji (cildiye)

 13. mehmet says:

  Slm

 14. nermin says:

  Merhaba lutfen bana yardimci olun.saclarim cok dokuluyor korkumdan banyodan banyoya tariyorum saclarimi.belli bi sure once sackiran oldu kortizonlu igne tedavisi gordumsuan Allah ima sukur iyi ama sac dokulmem cok fazla ne yapmaliyim.hormonlarla ilgili bir sikinti olabilir mi?
  Dr.Muharrem KAYA
  dökülme sebebini muayeneyle öğrenebilirsiniz.

burung