Saç ekimi gerek köklerin alındığı yerde gerekse ekimin yapıldığı yerde binlerce delik şeklinde küçük yaralanma şeklinde yapılan bir ameliyattır. Bütün yaralanmalarda olduğu gibi deliklerin açıldığı yerde çok sayıda doku reaksiyonu olur. İlk yıkamalarda saç ekimine özel geliştirilmiş yıkama setleri kaşınmanın daha az olmasını sağlar. Genel olarak iyileşme reaksiyonu denen bu doku reaksiyonu ilk 2-3 hafta yoğun sonra giderek azalan değişiklikler olur.

Bu doku değişiklikleri

 • Damarların genişlemesi
 • İyileşme faktörlerinin artması
 • Mikroplara karşı savunma hücrelerinin çoğalması
 • Şişlik gibi değişimlerdir.
 • Kanlanmanın artması

Bunlar devam ederken ekim yerinde daha fazla olmak üzere alım ve ekim yerinde çeşitli düzeyde kaşıntı olur, bazen kişiyi bezdirecek düzeylere çıkabilir. Kaşıntının şiddeti ekim tekniği ile yakından ilgilidir, ensede motor kullanarak kök alınması elle kök alımına kıyasla çok daha fazla kaşıntı yapar çünkü motorla alım dokuya daha fazla travma yapar. Ekim işleminin yapılma şeklide ekim yerindeki kaşınmanın düzeyini etkiler; kanal açılarak yapılan ekimde kanallar kesici aletle 1.2-1.5 mm lik kesikler şeklinde yapılır,kanallar kesilerek değil de iğne ile açılırsa delikler cildi kesmeden 0.7 mm şeklide açılır doğal olarak yaralanma şiddeti ve kaşıntı çok daha az olur.

Saç ekimi sonrası oluşan kaşıntı nasıl geçer

saç ekimi sonrası yıkamada kullanılan temizlik ürünleri kaşınmayı belirleyici olabilmektedir. Binlerce iğne batırılarak yaralanmış ve buna bağlı olarak hassaslaşmış kafa derisinde sıradan bir deri nemlendiricisi veya sıradan bir şampuan kullanmak kaşınma sorununu başlatabilir veya artırabilir. Bu sebeple yaralı deriyi rahatlatan, iyileşmeyi hızlandıran, şişliği azaltan ürünler tercih edilmeldiri. saç ekimi sonrası temizlik için geliştirilmiş temizlik seti Postop Saç Ekimi Sonrası Yıkama Seti ila yıkamak kaşınma sorununun daha az yaşanmasını sağlar. Kaşıntı zamanla azalarak biter ama kaşıntı döneminde kaşıntıyı azaltmak gerekebilir. Bunun için bölgesel krem veya merhem şeklinde ilaç kullanmak zor ve risklidir. Bu riski yaşamamak için iki şekilde yaklaşılabilir

-Ağızdan kaşıntı ilacı (antihistaminik) alınabilir

-Kaşınabilir

Kaşımak köklere zarar verebileceğinden özellikle ilk 10 gün alışıldık şekilde kaşıma yapılmamalı parmakların uç kısımlarıyla hafif “fiske vurmak” şeklinde dokunulmalıdır. Vurma işlemi masaya parmakla vurmak gibi parmağın en yumuşak yeriyle ve kaşıntıyı giderecek en hafif şiddette olmalıdır.

https://www.canisler.com/sac-ekimi/

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Saç ekimi sonrası kaşıntı” Yazısında 183 Yorum

 1. Oktay says:

  Hocam mrb ben saç ektirdim fue yöntemiyle 26 gün geçti sonunda yıkarken saçımı biraz ovaliyarak bastirdim parmak içiylen saçlar döküldü biraz bir zarar olurmu hocam
  Dr.Muharrem Kaya
  onlar dökülecek kıllardır.12-15. günden sonra zarar görmez.

 2. Hocam benim yıkamada 4. Günüm önden bir kaç kabuk kaybolmuş içinde saçta yok acaba yıkamadan normal bişemi yoksa dökülüp kayıpmı olmuştur
  Dr.Muharrem Kaya
  yıkama günü değilde ,ekim yapılalı ne kadar süre oldu bu önemli

 3. Halis says:

  Merhabalar hocam saç ekiminde 2. Gündeyim ense yani donör bölgem yavaş yavaş kurumaya başladı ordaki kabukları almaya başladım temizliyorum tabi ekilen yere asla müdahale etmiyorum sıkıntı olmaz umarım
  Dr.Muharrem Kaya
  yara kabuklarını hemen temizlemekle uğraşma kanayabilir.daha erken

  • Hasan says:

   Donör bölgesini biraz kanattım hocam koparırken neyse daha dokunmiyim o zaman oraya ekime birşey olmamıştır dimi hocam
   Dr.Muharrem Kaya
   evet travmatize edici uygulamalardan ilk 15 gün kaçının

 4. MUHAMMED A says:

  Hayırlı günler doktor bey. Ben 10 gün önce saç ektirdim fakat iyi araştırmadığım için pek bilgim yok burda konuşulanlardan. Öncelikle ekilen sacların ilk olarak dökülmesi beklenen sonuc mu. Dökülmese ne olur ? Şok dökülme oluyor galiba adı. Ve dönor bölgesindeki pembeleşmenin düzelmesi ve boşlukların dolması için ne yapmalıyım ? Ayrıca prp neden önermiyorsunuz ?
  Dr.Muharrem Kaya
  12-15.günlerde şok dökülme olması normal.pembelik iyileşme reaksiyonudur.doku toparlaınca kendiliğinden düzeleyecektir ve saçınız uzadıkça kamufle edecektir.yapacak birşey yok.PRP.gereksiz pahalı bir işlem sadece yapıldığı döenme etkili,ürün kullanırsanız daha düzenli ve etkili bir tedavi almış olursunuz

  • MUHAMMED A says:

   Peki doktor bey önerebileceğiniz ürünler nelerdir acaba ve önereceğiniz ürünlerin ne yarar sagladığınıda öğrenmek bilinçli olarak kullanmak isterim ilgi alakanıza da ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum.
   Dr.Muharrem Kaya
   procapil içeren hairforte sprey kullanabilirsiniz.içeriğinde procapille kanlanmayı arttırır,DHT yi baskılar,kıl kökünü koruyucu kalkan oluşturur,bunun yanısıra vitamin içeriğiyle saç sağlığını destekler,saw palmetto ile DHT yi bloke eder.yine içeriğindeki antioksidanlar ve kanlanmayı arttırıcı diğer maddeler vardır.
   Xpecia tablet kullanabilirsiniz, saça yönelik tüm vitamin,mineral ve diğer maddeleri içerir,piyasadaki içeriği en zengin tablettir,internet sitelerindende içeriklerine bakabilirsiniz.

 5. Hasan says:

  Merhabalar hocam ben saçımı ektirdiğim 2. Günü arabanın güneşlik kısmına cama yanaşırken saç ekilen yere sürttüm saç değmesi kadar bir sürtme sorun olurmu acaba ?
  Dr.Muharrem Kaya
  çarptığınız alanda kanama olmadıysa sorun yok demektir

 6. Anonim says:

  Hocam merhaba saç ekimi min 5. Günü saç köklerimin alındığı ense bölgesinde ileri derecede ağrılarım yanma tarzında oluyor, normalmidir. Hangi ağrı kesici tavsiye edersiniz. Teşekkürler.
  Dr.Muharrem Kaya
  enfeksiyon olabilir.kontrole gidin

 7. Mahmut says:

  Hocam öncelikle çok teşekkür ederim cevapladiginiz için. Peki şimdi bıraksam sigarayı verilen zarar onarılır mı tekrardan teşekkürler hocam Allah sizden razı olsun.
  Dr.Muharrem Kaya
  kalitenin artmasına bir miktar katkısı olur.

 8. ismailsever says:

  Hocam saç ektireli 20 gün oldu. şampuan olarak avalon organics biotin b complex therapy kullanıyorum. yaş 32. çıkacak saçların kalitesini arttırmak ve çıkışını hızlandırmak için önereceğiniz ilaç var mı? şimdiden teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem Kaya
  xpecia yada biotin tablet kullanabilirsiniz

 9. Evren says:

  Merhaba;
  Hocam. Saç ekim yapılalı 33.gün oldu ve 1 ayı gecti. Ve ense donör alanım çok kötü durumda sagım sola göre daha çıplak hatta ve ben kelde deyildim.alın ve sakaklarda acıklık vardı. Sakaklara ve alına ekim yapıldı sözde 3560 greft. Yapanın doktor bilyodum olmadını ögrenince dava edip suc duyurusunda bulundum.
  Şuan çok mutsuzum.hayata küstüm.eve kapandım.sosyal hayatm bitti svdigim braktı. Patronumla kavgalıyım sapkamı ckartmaya zorluyo. Asırı bunalmlı günler yasyrm.
  Bu hayatta anasız babasız tek basıma mücadele veriyodum.bu sahte doktor yıktı bni.
  Ya eski halime dönmek istyrm yada allahım canımı alsın kurtulayım istyrm.canıma ble kıymayı denedim. Cünkü ensem çok berbat halde. Ve alnımın 5.cm ekim yapılmş oda bozuk ve yni şakak yapmş olan saclarmda bozulmuş.
  Hayatmdan bktım.tüm yasama istegim yok oldu.
  Bu duyguyu yasayan bilir.
  Hocam lütfen sölermisiniz bu ekilen tüm sacları aldırmak istiyorum ve ensemdeki sac alınan tüm bölgeye sıklastrma komple ekim yaptrıp dogal gözükmesini istyrm.
  Bu işlemi siz yapıyomusunuz ve yapıyosanız allah için yardım edin.
  Yapmıyosanız kim yapıyo işinin uzmanı. Öikromotorsuz ama elle yapan. Bildiniz önerdiniz biri varmı
  Allah için yardımcı olun hocam yoksa bugun yarın ölücem ben.zaten tekim bu hayatta anam babam kardslerim çogu ölüp gitti. Hayatla tk mücadele etyodum onca hastalgm varken.
  Bu kadın sahtekar doktor vicdansz görüntümüde bozup yıktı bni umutlarımı hayellerimi yasama svincimi yok etti.
  Eve kpndm sapkasz gezemiyom.
  Acill yardım bilgi istiyom hocam. Allah için.
  Dr.Muharrem Kaya
  beklemekten başka yapacak birşey yok.alın bölgesindeki kökler alınmaya çalışılsa kanal açılarak ekildiği için iz kalır.donor alanıda saçını uzatarak kamufle edebilirsin

 10. Mahmut says:

  Merhaba hocam Saç ekiminden on gun sonra sigara içmeye başladım bunun ekime bir zararı olur mu
  Dr.Muharrem Kaya
  zararı olur.sigaradaki karbonmonoksit hemoglobine oksijenden daha hızlı bağlanır ve kıl köküne oksijen yerine karbonmonoksit gider.buda hücresel faaliyetleri bozar

 11. Turgut Ersoy says:

  Hocam Merhabalar, Ekimin 25.Gününden itibaren Saçımda deri döküntüsü gibi kepeklenme benzeri bişey oluştu. Bunları tırnağımla hafifçe bastırıp aldım. Tabi beraberinde yapışık kıllar da geliyor. Herhangi bir kanama yok. Zarar veriyor muyumdur? Sert olmamak koşuluyla saça dokunmak serbest mi? Teşekkürler.
  Dr.Muharrem Kaya
  25.günden sonra zarar veremezsinz

 12. Görkem says:

  Öncelikle merhabalar 26 gün önce 5800 greft saç ektirdim donör bölgem hala kıpkırmızı bazı yerler oyulmuş tamamen boşluk doktorumla konuştuğumda 3 ay ortalama da kesinlikle geçicek dedi krem va kullanmamı önerdiğiniz bir ilaç var mı
  Dr.Muharrem Kaya
  motorla alım yapılınca bu tür sorunlarla sık karşılaşıyor.beklemekten başka yapacak birşey yok

 13. hakan says:

  sa hocam sac ekimi olalı 40.gundeyim doner bolgede sivilce gibi kabarcıkar var ve arada çok kasıntı oluyor şişlikler az var bu normalmi
  Dr.Muharrem Kaya
  alım sırasında kökü zarar gören kıllar dışarı çıkarken yolunu bulamaz ve sivilceye neden olur

 14. Evren says:

  Merhaba hocam 14 haziranda sac ekimi yapıldı alın ve sakaklara ekildi. Yalnız çok kötü bi ekim oldu. Biçok plastik cerraha resim ve vidio attım.alnımı bile düz cizmişler ve alın küçülmüş baya. Şuan iki üç plastik cerrah düzeltme yapalım sökelim vs diyo bnde bunaldımdan sapkasz dolasamıyom.görünüm kötü. Sizce bu sacları alsalar mikro motorla ve sonra lazer epilasyonla sonuç ne olur. Tamamen kurtlrmym.yada diger saclarıma zarar gelirmi. Ve işlm bitince sonra ekimdn dolayı baska sac lar ckmaya dvm edermi deri üstüne. Ve suan cımbızla tüm ekili sacları cıkarsam bitaha cıkarmı hocam. Napmalıyom en az nekadar bklmlyim bu ekilen saclardan tamamen kurtlmk için. Ve hocam donör alanım kötü durumda 20.gündeyim. doku travmatize olmadysa toplanr dniyo eşitsz alm yapılmş sagdan sola oranla fazla alnmş. Ekimi yapan kişide eşit aldım syrek kalmıcak bi yeri yaparkn bi yri bozmak yapılan işlmin greksiz oldunu gösterir 6 ay sabret dyo. Bazı doktorlarda 2 ayda donörde cıkcak olan tüm kıllar çıkar dyo. Bazı doktorlarda 6 8 ayda toparlar son halini alır dyo donör. Hocam kafam karıstı allah askına dermisiniz donörde cıkcak olan saclar en son kaç ay kadar cıkar ve artık cıkma biter.lütfn bilgi verirmisiniz. Ve ekilen sacların hepsi ince yada kalın farktmez tamamn ne zaman kac ayda ckmş olur. Ve lazer epilasyonla yada igneli epilasyonla kötü ekilen saclar yok edilebilinirmi kalıcı olarak. Suan sapkaya mahkum kaldım ve bilgi istyrm hocam.
  Dr.Muharrem Kaya
  mikromotorla alım alın bölgesinde çok iz kalmasıan neden olabilir.elle ince uçla alınabilir.yada iğne epilasyonu yapılabilir.

 15. Hocam sac ektireli 36 gün oldu saçlarım tepe bölgesinde biraz daha az on bölgelerde olması gereken şekilde şok dökülme oldu şok dökülme ortalama 20 günde başladı ve şu anda dökülme yok gibi tekrar dökülme baslarmi .ve çok küçük küçük sac lar çıkmaya başladı çıkacak olan lar bunlar mı yoksa deri altında çıkacak olanlar da varmıdır . Birde ensede sivilcelenmeler var kaşıntı oluyor tepe ekilen yerde yok ..kullnabilcegim bi ilaç varmıdır (20 gun den itibaren b7 10 mg kullanıyorum.
  Dr.Muharrem Kaya
  B7 yada xpecia kullanabilirsiniz.hepsei aynı anda dökülmediği gibi hepsi aynı anda çıkmaz.ekim sonrası tüm saçların çıkışı 1 yılda taamlanır

 16. Hocam. 13. Gün. Donörde tek bir kabuk yok ama üstte hem kabuk hem de böyle deride sarımsı bir tabaka oluştu. O sarımsılık nedir, normal midir. Salı gününe kadar doktorum yok. Açıkçası kafamın üstünde yani Ekim alanında tek bir kaşıntı bile yok. Sizce bu normal mi. Kafamın derisinin üstündeki o sarımsı tabaka nedir. Günde bir kere tarif edildiği.gibi yıkıyorum
  Dr.Muharrem Kaya
  kanal açılarak ekim yapıldıysa ,yara yerlerinden sızan sıvıdır

  • Evet hocam kanal açılarak Ekim yapıldı. O sıvı ekim alanındaki köklere zarar verir mi?
   Dr.Muharrem Kaya
   siz ekimi yapan doktorunuza yinede bir görünün

 17. Gulbey says:

  Saygilar hocam… sac ekimi yaptirali 25 gun oldu alim yapilan yer ve yanlarin goruntusu cok hos durmuyor. Acaba berber e gidip alim yerini ve yanlari sadece makina ile aldirsam bi sorun olurumu? En sagliklisi bunu ne zamam yapmami tavsiye edersiniz? Tesekkurler.
  Dr.Muharrem Kaya
  15. günden sonra yaptırabilirsiniz

 18. Hocam merhaba
  Saclarimi ektireli 26 gün oldu,fue teknigi ile oldum.Enseden alinan saclar cok kötü duruyor sanki hergün biraz daha aciliyormus gibi. Bu normal mi? Xpecia tableti günde iki defa sabah tok karnina ve aksam yemekden sonra aliyorum bir sakincasi var mi? Hairforte sac sprey enseye süre bilirmiyim? Tesekkür ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  kullanabilirsiniz,zarar görüp dökülmüş kıl kökü varsa bunların daha erken çıkmasını sağlar.xpecia kullanmaya devam edebilirsiniz,kullanımınız doğru

 19. Hocam ben sac ekiminden sonra ilk gün sigar içtim 5-6 tane sizce çok zarari var mıdir Teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  evet beslenmesini bozar.zararı vardır

 20. Hayrettin says:

  Hocam saç ekimin 2. ayındayım.saçların%70 i döküldü.dökülenlerin çabuk ve kaliteli çıkması için ne kullanmalıyım.
  Dr.Muharrem Kaya
  xpecia tablet başlayabilirsiniz

 21. Hocam ense bölgesindeki sızıyı engellemek için bepanthol sürün demişsiniz. Bunu günde ne kadar sıklıkla yapabiliriz
  Dr.Muharrem Kaya
  kuruluk nedeniyle sızlayabilir.bepanten plus hem yara iyileşmesini hızlandırır hemde kurutları yumuşatarak sızıyı önler

 22. hocam sac ekımınden sonra yenı sacların cıkması ne zaman oluyor bırde ekılen sacların tutma suresı ne kadar ekım yapılan yerde kanama olmadıgı surece bı aksılık olmaz deıl mı bıoteın 2mg kullanıyorum faydası olur mu saclarıma
  Dr.Muharrem Kaya
  kanama olmadığı sürece sıkıntı yoktur.2mg biotinin etkisi çok az olur

  • hocam ekım yapılan bolgeme parmak uclarımla masaj yapsam bunun bır sakıncası olur mu acaba ekımden 20 gun sonra bunu yapmaya basladı suan ekımın 85 gunundeyım ayrıca kıl koklerı tutmustur degıl mı
   Dr.Muharrem Kaya
   evet 85 gün sonra herhangi bir zarar verilmez

 23. yunus Dikmen says:

  hocam oncelıkle ALLAH razı olsun hocam benım sorum şu kı sac ekımı yaptıralı 1 ayım doldu saclarımı kese bılırmıyım ve şok dokulme zamanında kıldan zıyade cok ufak kıllar da dokuluyordu
  Dr.Muharrem Kaya
  kestirebilirsiniz.ama kazıtmayın

 24. Merhaba hocam benim 2 sorumsorum olacak.Sac ektireli 5 gün oldu,2 gündür donor bölge ve tepe bölgesinde agri var bu ne kadar devam eder?…bir de donor bölge yaraları icin fucidin pomat krem kullanıyorum sıkıntı olur mu?…tesekkurletr.
  Dr.Muharrem Kaya
  donor bölgede bepanten plus kullanabilirsin,iyileşmeyi hızlandırır,nemlendirerek kaşıntıyı azaltır.iyileşme sürecini ise travmanın miktarı belirler

 25. hocam merhaaba sac ekımınden sonra yenı cıkacak saclar normel sac kalınlıgına ne zaman gelır ve bunun ıcın prp yaptırmak gerekır mı yoksa ne kullanmamız lazım donor bolgesındekı seyreklık kendı saclarım uzadıkca kapatır mı
  Dr.Muharrem Kaya
  1 yılda çıkması tamamlanır normal saç kalınlığına gelmesi 2 yılı bulur

 26. Hocam kolay gelsin…ekim yaptirali 6 gun oldu.sac alinan donor bolgede cok fazla aci var o acidan dolayi uyuyamiyorum bunun nedeni ve bu aciyi azaltmak icin uygulanacak bisey varmidir hocam….
  Dr.Muharrem Kaya
  donor alandaki kuruluk acıyı arttırabilir.yara iyileşme hızını arttıran bepanten plus kullanarak nemlendirmenizi öneririm

 27. Sezgin says:

  Hocam ekim yapılalı 56 gün oldu fakat alım yapılan bölgede sağ yan bölgemde hem beyazlaşma hemde saçkıran gibi boşluk oluştu klinikle görüştüm doku küsmesi denildi ve zamanla o boşluk dolacak denildi ama şuan orası hala boş ne kadar daha sabır etmem gerekiyor o bölgede bir geri dönüş olurumu
  Dr.Muharrem Kaya
  Allaha kalmış,inşallah boşaltmamışlardır

 28. Tekin Bal says:

  Merhabalar hocam bn Ekim yaptirali 47 gün oldu ama hala şok dökülme olmadı hocam birde saçlarımı makasla kestirebilirmiyim hocam sorun olurmu 47 günden sonra şok dökülme olurmu hocam olmazsa bı sıkıntı olurmu tesekkurler
  Dr.Muharrem Kaya
  şok dökülme mutlaka olması gerekmiyor.sorun olmaz

  • Taşkın bayram says:

   Hocam merhaba ben saç ektireli 75 gün oldu ufak sivelceler çıkıyor hafif sıkıyor çıkartıyorum saç köklerine bir şey olurmu birde ekim bölgesinde çok hafif kaşınmalar oluyor bunlar skıntı yaratırmı teşekürler
   Dr.Muharrem Kaya
   saç ekiminizi yapan merkezle görüşün.sivilceler neden çıkıyor tespit edilsin

 29. Burhan says:

  Hocam saç ekimi ekilen yerde ufak bir iltihap var bunun için ne önerirsiniz
  Dr.Muharrem Kaya
  doktoruna görünmelisin

 30. Merhaba hocam saçların şok dökülme esnasında avuç içimle saçlarıma ileri geri sürterek dökmeyi ben sağladım 15 – 20 gün süreyle bunun bir zararı var mıdır ? Teşekkürler…
  Dr.Muharrem Kaya
  insallah olmamıştır

 31. Hocam merhabalar sac ektireli 60 gun oldu bundan sonra saclarimi boyasam bir sorun olur mu
  Dr.Muharrem Kaya
  ekimi yapan hekiminizin onayını almalısınız.istenmeyen durumlar ortaya çıkarsa onun önerisi doğrultusunda hareket etmiş olursunuz

 32. yunus Dikmen says:

  hocam mrblar oncelıkle allah razı olsun bu kadar sorunun hepsını tek tek cevaplamışsınız benım sorum ekım yapılalı 15 gun oldu saclarımda cok kaşınma oluyor kaşısam acaba bır zararı olurmu ve normal gunluk yıkamama ne zaman gece bılırım şımdıden cok teşekur ederımm
  Dr.Muharrem Kaya
  15 gün olduğu için normal günlük yıkamay geçebilirsiniz.ama ekimi yapan doktorunuzun onayını alın yinede.kaşınma normal,yaralanma nedeniyle kan akımı fazla ve saçlı deirde hala iyileşme sürüyor

 33. mustafa says:

  merhaba hocam saç ekimi sonrası ekilen bir kaç noktada kanama oldu az miktarda kökler zarar görmüşmüdür.
  Dr.Muharrem Kaya
  ilk günlerde olduysa kökler hasar görmüştür

 34. hocam sac ekımınden sonra prp tedavısı yaptırmak 2 yada 3 seans yenı cıkacak saclar ve var olan sacların kalınlasması adına faydalı olur mu sızce
  dr.Muharrem Kaya
  saç kalitesini arttıran ürünleri düzenli kullanmak daha iyi bence

  • hocam sac kalitesini arttıran ürün olarak ne tavsiye edersiniz suan bıetıon 2mg kullanıyorum sabah ve aksam olmak uzere
   Dr.Muharrem Kaya
   yaşınıza göre xpecia tabletde kullanabilirisniz

   • hocam 35 yasındayım ben sabah aksam mı kullanmam lazım bu tabledı acaba yenı sac cıkıslarım basladı ne zaman bu saclar kalınlasıp eksı formuna kavusurur acaba
    Dr.Muharrem Kaya
    sabah ve akşam kullanman gerekir.saç dökülmesi tedavisi sabır isteyen bir süreçtir.3-6 ay sürebilir.genetik dökülmede tedavi ile çıkan saçları korumak istiyrsan saçının olmasını istediğin sürece ilaç kullanman gerekir

 35. hocam alım yapılan ıkı kulak arkamda seyrelme var bıraz zamanla doku kendını toplar mı acaba kılınk 3 aydan sonra toplar dedıler prp uygulaması da yaptırdım acaba o bolgedekı saclarımı uzatsam kapanır mı
  Dr.Muharrem Kaya
  saçınız uzayınca kapanması beklenir.

 36. atilla says:

  hocam merhaba saç ekiminin üzerinden 3.5ay geçti ekim alanın sert bir şekilde çarptm ama herhangi bir kanama vs olmadı acaba bu aydan sonra çarpmalarda skntı olur mu kökler ölür mü
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır sıkıntı olmaz

 37. Merhabalar hocam 4.5 ay önce saç ektirdim herşey gayet güzel saçlarımda iyi çıktı ama saçlarımı 1 numara kestirdim ekilen bölgede hafif şişlik var bıda ekim olduğunu belli ediyor şişlik normal mi kalıcımı
  Dr.Muharrem Kaya
  tam düzelme 6-8 ayı bulabilir

 38. Hocam saç ekimi olalı 40 gün oldu.Normal yatıyorum.Sabah kalktığımda ekilen yerin üstüne çok mu yatıyorum bilmiyorum ama ufak kanamalar oluyor canımı sıkıyor.kökler artık yerleşti biliyorum ama bu kanamalar neden oluyor hocam 40 günde geçmişken.
  Dr.Muharrem Kaya
  sivilce olabilirmi diplerinde ??

  • Olabilir hocam bu sivilceler sorun yaratırmı
   Dr.Muharrem Kaya
   bazen sorun olabiliyor.ekim yaptırdığın merkeze kontrole gtmeni öneririm

  • Özcan says:

   Merhaba hocam, saç ekimi yapildiktan 40. gün sonra tatile gittim, şapka kullandım genelde ama ilk gunun sabahında yastıkta her zamankinden biraz fazla bir saç dökülmesi olduğunu gördüm. Denize veya havuza girmedim. Az da olsa güneş görmesi veya şapka takıldığında terlemiş olması zarar verir mi ?
   Dr.Muharrem Kaya
   40.günden sonra yapılan herhangi bir uygulama ekilen kıllara zarar veremez

 39. hocam sac ekımı yaptırdım 2 ıncı ayımdayım alım bolgemde azda olsa seyrelme var ıkı kulak arkasında bunlar zamanla kapanır mı acaba bıetıon kullanıyorum saclarımda cıkmaya basladı yavas yavas erken cıkması ıyı mı acaba sok dokulme evresını gecırdım
  Dr.Muharrem Kaya
  bu iyileşme hızınızın iyi olduğunu gösterir

  • hocam cevapınız ıcın tsk ederım ıkı kulak arkamda bıraz seyreklık var bu zamanla duzelır mı acaba klınık zamanla kapanacak dedıler prp uygulaması da yaptırdım
   Dr.Muharrem Kaya
   inşallah kapanır

 40. İBRAHİM says:

  merhaba hocam. saç ektireli 11 ay oldu tepe bölgesi hafif uyuşuk. acaba kan dolaşımı az diyemi yoksa ekim esnasında vurulan iğnelerin etkisimi bu?
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır kanal açılarak ekim yapılırken sinir uçları kesildiği için.genellikle 8 ayda geçer.

 41. cengiz kaya says:

  Mr. Hocam ekimin üzerinden 3 ay geçti 6300 kök ekildi döner bölgesinde halen çok seyrek duran yerler var bunlar düzelirmi, birde eski saçlarımın rengi değişti koyulaşma ve beyazlaşma arttı bu nedendir. acaba kullandığım ilaçlar mı yoksa başka bir sorun mu var (Xpecia ve hair forte sprey kullanıyorum)
  Teşekkürler…
  Dr.Muharrem Kaya
  xpecianın içeriğindeki biotin ve metionin beyazlaşmayı önler aslında.kullanıma devam etmeniz halinde beyazlaşma duracaktır.yoğun alım ve kök hasarı olduysa donor alan sıkılaşmaz

 42. Merhaba hocam, ben saç ektireli tam 1 sene oldu, kendi saçlarım çıktı uzadı ama hala seyreklik var saçlarımda. Yani ekilmeden önceki hali gibi diyebiliriz. Ekimden sonra verilen tüm ilaçlarıda kullandım. Endişe duyuyorum, yardımcı olabilirmisiniz?
  Dr.Muharrem Kaya
  eski fotoğraflarınla karşılaştır ve ekim yapan merkezle görüş

 43. Hocam greft ler kanama olmadıkça ölmez diye belirttiniz.ben şok dökülme sürecindeyim.bazı dökülen saçlarımın dibinde yuvarlak bir şekil var ama kanama yok.bu yuvarlak şekil kökmü oluyor hocam yoksa bu normal bir şok dökülme mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  normal

 44. Yalçın says:

  Hocam saç ekimi olalı 1 ayı geçti sabah kalktığımda yastıkta çok saç kılı görüyorum.ekilen saçlar büyük ihtimalle bunlar şok dökülme belirtisimi hocam.birde bazen ufak sivilceler çıkıyor.sonra düzeliyor.bunlar normal mi hocam.
  Dr.Muharrem Kaya
  dökülme normal.arada sivilce olmasıda normal

 45. Hocam saç ekimi operasyonu olalı 33 gün oldu işim gereği şapka takmak zorundayım ekilen saça veya köke bir zararı olur mu?
  Dr.Muharrem Kaya
  zarar vermez

 46. merhaba hocam saç ektireli 65 gün oldu saçların ön bölgesinin çoğunluğu dökülmedi hala ilaçlardan sadece xpecia kullanıyorum günde iki tane . ayriyetten var olan saçlarımın çoğunluğu çıkmadı kökler ölmüşmüdür
  Dr.Muharrem Kaya
  dökülmemiş olması oldukça iyi.bu saçlı deri kanlanmasının iyi olduğunu,köklerin bekletilmeden ekildiğinin göstergesidir.

 47. Başar says:

  Sayın hocam 6 gün önce ön ve arka tarafıma saç ekimi yapıldı.Doktor baa normalden biraz daha anestezi yaptığını söyledi.6. gün itibariyle kafamda bir baskı ve aşırı bir uyuşukluk var.sizce bu normal mi hocam?
  Dr.Muharrem Kaya
  uyuşukluk 6-8 aya kadar devam edebilir.normal,bu anesteziden değil kanal açılarak ekim yapılmasından kaynaklanır

 48. Halil says:

  Hocam merhabalar iyi çalışmalar, saç ekimin 27. günü ekim yapılan bölgeyi malesef dalgınlığıma gelerek sert şekilde metal bir parçaya çarptım. Yaklaşık iki/ üç santimlik bir alanda kızarıklık ve sızıntı oluştu. Kanama olmadı. Saç ekimi fue yöntemi ile gerçekleşti. Şuan şok dökülme sürecindeyim, sizce çarptığım bölgedeki köklerin zarar görmüş ve çıkmama ihtimali ne kadar olasıklıdır? 2. Sorum: 28. gün itibariyle motor kaskı takmamda bir sakınca varmidir? Şimdiden teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem Kaya
  15.günden sonra diğer saçlarınızdan farkı kalmaz

 49. Hüseyin says:

  19 gün oldu sac ektireli doktor bey ,ekilenler dökülüp tekrar cikcakmis,dökülmenesi icin bi ilac varmi mesela bixcin gibi yani tamami dökülmese,bide 4250 greft ekildi bana kafa bölgem keldi yasim 31 beni mutlu edermi 1sene sonra yani yüzde yüz olmaz ama 10.000-12.000 sac az degil yani?
  Dr.Muharrem Kaya
  şok dökülmeyi en iyi engelleyen ilaç B7 vitaminidir, 10 mg lık tabletlerden kullanabilirsiniz. Kesin engeller demek zor ama kalite artışı sağlayacağı kesin

 50. Hüseyin says:

  Selam
  Sayin doktor bey sac ekim yaptirali 19 gün oldu,ekim yapilan killar dökülmemesi icin tamamini bi önerebileciginiz bi ilac varmi mesela bioxcin gibi
  Dr.Muharrem Kaya
  şok dökülmeyi en iyi engelleyen ilaç B7 vitaminidir, 10 mg lık tabletlerden kullanabilirsiniz. Kesin engeller demek zor.

 51. Sedat says:

  Hayırlı Ramazanlar hocam saç ekimi oldum 32 gün önce ön sol tarafta az bir dökülme oldu şok dökülme ne zaman başlar hocam başlamasa bu saçlar dökülmedende güçlenir mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  15. gün civarı başlar 6.haftanın sonuna kadar devam edebilir. Sizde olmayacak gibi görünüyor.

 52. yusuf says:

  merhaba ogrenmek ıstedıgım sac ekımı yaptırdım 50gun oldu alım yapılan kulak arkası tarafımda pembelesme var ve goruntu olarak sac kıran gıbı duruyor ense kısımlarım normele dondu ekım yapılan yere sordugumda bana 3 ay ıcınde tamamen kapanacak denıldı reaksıyonu her bolgenın farklı denıldı buna cevap verırsenız cok sevınırm
  Dr.Muharrem Kaya
  2 aydan sonra ciddi değişim olması beklenmez ama bazen o alanda da geçici şok dökülme olabiliyor. Sabırlı olun umarım alımı fazla yapmamışlardır.

 53. Soner says:

  Öncelikle kolay gelsin sayın hocam.
  Normal saç ekiminden kaç gün sonra ekilen saçların üzerine yatabiliriz.
  Xpecia tabletin kalbe zararı var mı acaba?
  Ben geçen yıl minoxil ile xpecia tablet kullanmıştım 2 defa acillik olmuştum bıraktıktan sonra geçmişti.
  Bu durum herhalde minoxilden kaynaklanmıştır.
  Çünkü kimyasal bi ilaç olduğu için. (Doğru mu acaba)
  Cevaplarınız için teşekkür ederim şimdiden.
  Dr.Muharrem Kaya
  3 gün sonra yatılabilir
  Xpecianın zararı olmaz bilakis içeriğindeki ginkgo biloba ekim sonrası çok sık öneriliyor
  Acile ne şikayetle gittiniz bilmiyorum ama minoxidilin kalp üzerinde etkileri var

 54. Murat says:

  Hocam iyi günler
  2 yıl once sac ekimi yaptırdım 5 greft sac ekimi oldu atrık dogru yalan mı bilmiyorum sac ekimiden sonra cok fazla kasıntım oldu hatta hala kafa derim kasınmakta ve ayrıca istediğim gibi saclarım cıkmadı simdi 2. defa ektirmeyi düşünüyorum ama donör bolge seyrek gozüküyor doner bolge de alınan yerlerde sac cıkmadı tekrar ektirebilmem icin tavsiye edebilecegınız ne olabilir
  Dr.Muharrem Kaya
  donor bölgeden alınan kılların yerine kıl çıkmaz.elinizdeki materyale göre hareket etmelisiniz.çok seyrek ise saç ekimi düşünmemelisiniz.

 55. Sercan says:

  Hocam Merhaba

  Ben 1 ay önce saç ektirdim.Her şey güzel ilerlerken son 2-3 gündür kafamda sivilcelenme başladı.Ve iltihaplı sivilce gibi duruyor.Ekimi yapan doktor sivex losyon verdi.Kullanmaya başladım. Bilgisizlikten ekim yapılan alnımın en köşesinde büyük bir iltihap oluşmuştu ve onu patlattım.4-5 saç teli de koptu.Sonra bir daha dokunmadım sivilcelere lakin diğer iltihaplı sivilceler beni korkutuyor.Sizce endişelenmeli miyim iltihaplı sivilceden ötürü ?
  Dr.Muharrem Kaya
  kanal açılarak ekimde kıl kökleri ya içeri gömüldüğü için yada kıllar uzayıp dışarı çıkarken yolunu bulamadığında sivilce yada iltihap oluşuyor.bu kıl kökleri tutmayabilir.

 56. Levent says:

  Hocam tepe bölgesine saç ekimi oldu 1 ay önce tepe bölgesinde ufak bir yara gördüm yara olan yerde iki tane kıl duruyor.kıl köklerine bir zararı oluyormu bu yaraların geçince normale dönemi?
  Dr.Muharrem Kaya
  yaranın nedeni önemli.

 57. Özgür says:

  hocam merhaba fue yöntemi ile saç ekimi yaptıralı 25 gün oldu ekim yapılan bölgede hala biraz gerginlik hissi var, daha sürer mi bu durum?
  Dr.Muharrem Kaya
  bünyenize bağlı.iyileşme süreci bazı kşilerde uzun sürebiliyor.ödem tam olarak çekildiğinde gerginlik hissi ortadan kalkacaktır

 58. Yasar ail says:

  Hocam sac ektireli 7 gün oldu ensede gerilme ve acı var ne zaman gecer ve acı be gerilmeyi en aza nasıl indirebilirim cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  iyileşme tamalanınca geçer

 59. Hakan says:

  Hocam ben saç ekimi olalı 25 günü geçti ön ve tepe bölgesine 3600 greft ekim oldu tepede t şeklinde kendi saçım var bu saçın dökülmesini önlemek için ne kullanmalıyım.evliyim çocuğum yok hocam Sperm kaliteme etki etmeyecek yan etkisi olmayan bir ürün varmı.ekim yaptırdığım yer immunace adlı vitamin hapı verdi onunda bitmesine az kaldı.Ne kullanmamı önerirsiniz.
  Dr.Muharrem Kaya
  içeriği zengin hairforte sprey kullanabilirsiniz

 60. Bülent says:

  Hocam hayırlı ramazanlar saç ekimi olalı 2 hafta yı geçti bugün yanlışlıkla kolonyayı yüzüme sürerken ekilen yerede geldi biraz kolonyanın bir zararı olurmu?
  Dr.Muharrem Kaya
  zararı olmaz

 61. Enver says:

  Hocam ekim olalı 28 gün oldu kök alımı olan yerde ve etrafında kaşıdığım zaman çok beyaz ufak parça geliyor sanırım kepek olabilir.Hangi tür şampuan etkilidir.Kepekten kurtulmak için.
  Dr.Muharrem Kaya
  kepek için climbzol içeren şampuan kullanabilirsin

 62. Melih says:

  Hocam saç ekimi olalı 27 gün oldu ekim olan bölgeyi yıkarken biraz kaynar su geldi ama 1 saniye sürmedi köke zarar gelmişmidir?
  Dr.Muharrem Kaya
  Hayır gelmemiştir

 63. Fikret says:

  Hocam tepe bölgesi ön bölgeye göre daha mı geç çıkıyor.aralarında bir fark varmı
  Dr.Muharrem Kaya
  daha geç cevap verebilir

 64. Engin says:

  Hocam saç ekimi olalı 15 gün oldu çok rüzgarlı havada motor kullandım.Köklere zarar gelirmi.
  Dr.Muharrem Kaya
  🙂 zarar gelmemiştir

 65. Hocam saç ekimi yapılalı 15 gün oldu motorla gezdim çok rüzgar vardı.Köklere zarar gelirmi
  Dr.Muharrem Kaya
  zarar gelmez

 66. Mehmet says:

  Hocam ekim olalı 25 gün oldu bu sabah yarı uykuluyken kafamı yastığa sürttüm 15 Tel saç döküldü fakat kanama olmadı kıl köklerine zarar gelmişmidir.
  Dr.Muharrem Kaya
  25 gün olduysa hiçbirşey olmaz

 67. Ayhan says:

  Hocam saç ekimi yaptırdığım hastanede 13.gün kabukları döktürdüm.kabukları losyon la temizlerken yetkili çok da saç kıllarımı döktü bunlar normal dedi.bu döktüleri saçlar çıkarmı hocam.
  Dr.Muharrem Kaya
  çıkması beklenir

 68. Zekeriya Arslan says:

  Hocam iyi günler fue yöntemi ile saç ektireli 35 gün oldu saçlarım dökülmeye başladı bu aşamadan itibaren prp yaptırmak şartmı işe yararmı ikinci sorum ise alım yapılan bölge için doktor contractubex diye bi jel krem verdi alım yapılan bölgeye günde iki kez kullanıyorum o bölgenin iyileşmesi için faydası olurmu bide bu krem çok fazla kaşındırıyor o bölgeyi bu normal mi sizce kullanmaya devam edeyim mi ayrıca doktor saç şampuanı ve sprey olarak da avesin marka saç şampuanını ve saç spreyini verdi bu marka bakım ürünü işe yararmı yoksa değiştireyim mi teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem Kaya
  şart değil.prp yerine üründe kullanabilirsiniz.donor alanda contratubex kullanmanıza gerek yok.contratubex scar dokusunda kullanılır.donor alanın çoktan iyileşmiş olması gerekir.

  • Zekeriya Arslan says:

   Hocam donör alanım iyileşti aslında yara veya iz falan yok sadece seyrek duruyor o da zamanla saç uzadıkça kapanacak sanırım ama donör alanda hafiften pembemsi bir renk almış durumda yani kendi ten rengimde değil henüz bu durum bi sıkıntı yaşatır mı bide saçımın hiç işlem yapılmayan bölümlerinde yani ne ekim yapılan alanın ne de saç alımı yapılan bölgenin dışında kendi saçımın olduğu yerlerde kepeklenme ve kaşıntı bu normal mi teşekkür ederim
   Dr.Muharrem Kaya
   8 aya kadar kırmızılık kalabilir

 69. Merhaba hocam. Tam 1 hafta önce saç ekimi yaptırdım. Donör bölge oldukça fazla kaşınma yapıyor ve elimle kaşıyarak kabuklari döktüm ve bu beni oldukça rahatlatti. Ekilen bölgede hiç bi sorun yok. Donör bölge zarar görmüşmüdür ve ne kadar zamanda arka kısım normal saç şekline döner
  Dr.Muharrem Kaya
  saç ekimi yapan klinikler ekim alanında yüz güldürücü sonuçlar alabilmek için donor alana çok acımasız davranıyorlar.normalde donor alanın en geç 1 hafta gibi bir sürede toparlamsı gerekir.saçlarınızın uzama hızı önemli.saç ayda 1-1,5cm uzar

  • Merhaba hocam, benim bu donör alanı oldukça seyrek kaldı. Ne zaman normale döner acaba. Dışarda toplum içinde çok rahatsız oluyorum çünkü oldukça dikkat çekiyor ve 2 hafta geçmesine rağmen hala çok kaşınıyor. Teşekkürler
   Dr.Muharrem Kaya
   donor alanda seyreklik kötü ve homojen olmayan alıma bağlı oluşuyor.bu nedenle yapacak hiçbir şey yok.seyrekliğin anlaşılmaması için saçınıza uygun bir tarz geliştirmeniz geekiyor

 70. atilla says:

  hocam merhaba 3.aydayım saç ekilen bölgede sivilce çıktı ve beni çok rahatsız ediyordu dokundugumda falan açıyordu bende onu hafif haraketlerle sıkarak patlattm patlatmayla gelen beyaz akıntı ardından az miktarda kan geldi saç köküne zarar vermişmidir
  Dr.Muharrem Kaya
  görmeden net bir şey söylenemez.bazen ekilen kıllar dışarı çıkış yolunu bulamıyor ve sivilce oluşuyor.

 71. Erhan says:

  Hocam tepe bölgesine saç ekimi oldu 20 günü geçti sabah kalktığımda ekilen yerin sonuna doğru biraz kan gördüm 20 köke zarar gelmişmidir
  Dr.Muharrem Kaya
  sivilce yada küçük apse oluştuysa ona bağlı kanama olmuştur.20 gün sonra kanama olması için başka neden yok.kıl kökü etkilenmiş olabilir

 72. Altan says:

  Hocam ben saç ektireli 2 hafta oldu ekilen yerlerde benim dipte beyaz parçalar var climbazol içeren şampuan kullanmaya başlayayımmı ekilen saçlara uygunmudur?
  Dr.Muharrem Kaya
  onlar ekilen köklerin çevresindeki deri kalıntılarıdır.kullanmanıza gerek yok

 73. Mehmet says:

  Hocam saç ekimi olalı 20 gün oldu kabuklar temizlendi fakat tellerin üzerinde beyaz ufak parçalar var.bunlar için ne yapmam gerekiyor.ilerde bir sıkıntı yaratır mı?
  Dr.Muharrem Kaya
  İlgilenmeyin yıkadıkça düzelir, sorun yaratmaz

 74. İlhan says:

  Hocam saç ekimi olalı 18 gün oldu.Bu sabah kalkarken nokta şeklinde kan veya sivilce gördüm fakat saç teli o bölgenin üzerinde duruyor.köke zarar gelmişmidir.
  Dr.Muharrem Kaya
  artık kıl köklerine zarar gelmez

 75. Zafer says:

  Merhaba hocam. Saç ektireli 2 ay olacak. Fakat benim arkadaki donor alınan bölgede seyreklik ve kızarıklık var bu da canımı sıkıyor haliyle. Acaba ne zaman ense kısmı tam iyileşir. Priorin tablet ve sampuan kullanıyorum elimde xpecia da var fakat ekimi yaptırdığım kişi kesinlikle priorin dedi. Xpecia nın adını dahi anmadı evde 60 tablet aldım duruyor kullansam sıkıntı olur mu. Sabah akşam priorin kullaniyorum.tesekkurler.
  Dr.Muharrem Kaya
  xpecia ve priorini aynı anda alabilirsin.donor alanın iyileşmesi travmaya bağlı.

 76. Feridun says:

  Hocam ben bir hafta önce fue yöntemi ile saç ektirdim bugun 8. Gün başımı her yıkamamda sanki o su başıma girmiş gibi ağırlık çöküyo ekilen yere başımın üstünede bişey taşımış hissi veriyor neden acaba sanki sıvi varmış gibi hiissediyom başımda
  Dr.Muharrem Kaya
  saçla birlikte ekilen deri kalıntıları bir süre su tutacağı için ağırlık oluşur

 77. Anonim says:

  hocam merhaba, ekim yapıldıktan hemen sonra arabaya binerken kafamı çarptım.Carptigim bölgede 10 gun iltihap oldu sonra yara kabuk bağladı, ama saçlar vardı.Sok dokulme ile birlkte oradaki saçlarda döküldü .47 gün oldu o bölgede saç yok gibi sizce çıkar mı
  Dr.Muharrem Kaya
  inşallah çıkar.

 78. atakan says:

  hocam merhabalar saç ekiminin üstünden 2.5 ay geçti ve hala dökülmeler oluyor bu durum normal mi birde ekim alanı çok kaşınıyor bende tırnaklarımı kullanmadan kaşıyorum dökülmeler ve kaşıntı nekadar daha sürer
  Dr.Muharrem Kaya
  saçlı derinin travmaya bağlı kanlanması arttığı için kaşıntı olması normal.3 aya kadar devam edebilir

 79. turan says:

  Mrb hocam 8 gundur sac ekimi yaptim ve yaklasik 10 gun sonra calistigim is yerine donmeliyim ve calistigim yer insat tozlu ve baret takma zorunlugu var ne tavsyede bulunursunuz lutfen tskrler simdiden
  Dr.Muharrem Kaya
  sorun olmaz.çalışabilirsin

  • Hocam Allah sizden razı olsun gerçekten herkese cevap vermissiniz nacizane benimde bi sorum olcak..
   Sac ekiminin 23. Günündeyim, saclarimi yikarken artik ekimden once nasıl yikiyorsam kopurterek ovalayarak hafif sertce vs yikayabilir miyim ekim yerini sikinti olur mu, bir de ekim yeri kepeklenmis derime yapismis iyce onlari hafifce tirnagimla aldım sac telleri geldi uclari cengel gibi 5 er 10 ar bi zarari olur mu yoksa onlar sok dokulmeye ugrayacak olanlar mi zaten
   Dr.Muharrem Kaya
   15.günden sonra istediğiniz gibi yıkayabilirsiniz.zarar veremezsiniz.bu dönemde zaten şok dökülme olur.

  • turan says:

   Baret taka bilirim degil mi hocam sorun cikmaz
   Dr.Muharrem Kaya
   ne kadar süre geçtiğine bağlı.iyileşme gerçekleştiyse takabilirsin

 80. ozkan says:

  Hocam merhaba, 19 gün önce fue ile saç ekimi oldum. Bugüne kadar ekim bölgeme zarar verebilecek hiç bir temasım olmadı yani çarpma sürtme vs gibi. fakat bugün başımı metal bir kapıya çarptım ve ekim bölgesi ince bir çizgi halinde (yaklaşık 1cm uzunluğunda) çizildi ve sızıntı şeklinde az bir kanama oldu. Yani kafayı çizdirdim hocam 🙂 Bu arada bir miktar saç teli de koptu. Hocam acaba çarptığım yerdeki ekilen saç kökleri hasar görmüş müdür?
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır görmemiştir

 81. Merhaba. Sac ekimi yapilali 20 gun oldu. 3 gunden sonra on kisimda bozuk para buyuklugunde bir kararti belirdi. 10 gun sonra bu kararti yaraya donustu. Bu durumun o bolgedeki kan dolasimi bozuklugundan oldugu soylendi. Su an bir iyilesme olsada yara henuz tamamiyle kapanmis degil. An itibariyle kuvuk ama derin (cukur) bir yara oldugu goruluyor. 3. gunden beri yaraya fito krem surmem ve aspirin kullanmam istendi. Birinci sorum bu yaranin olusmasinin nedeni ne olabilir. ikincisi bu yaranin oldugu bolegede sac gozukmuyor, Ekilen saclar o bolgede cikar mi? Son olarak bu yara kafamda iz birakir mi? Tesekkurler
  Dr.Muharrem Kaya
  Dedikleri gibi kan dolaşım bozukluğundan olabilir, iz kalırsa ekim yapılarak kapatılabilir.

 82. Murat says:

  Hocam merhaba.sac ekimi yaptırdım,3.ayda ekilen bölgede büyük sivilceler çıktı ne yapmalıyım, patlatmakmi gerekiyor. teşekkürler.
  Dr.Muharrem Kaya
  Patlatmazsanız iltihap ilerleyip kökü öldürebilir. Bunu sakal bölgesinde çıkan sivilcenin sakalı öldürmesine benzetebilirsiniz.

 83. atilla says:

  merhaba doktor bey saç ekimimin üstünden iki ay geçti ama yıkarken hala kırılarak dökülen saçlar oluyor bu durum normal mi birde hala kaşıntı oluyor ekstra olarak biotin kullanıyorm kendi saçlarımı koruması için bunun bir zararı olur mu
  yüzümde de sakallı bölgelerde seyrek yerler var o kısımları sıklastırmak için minoxil kullanıyorm bunlardan kaynaklanıyor olabilir mi benim ekimin kısmı ekim sakakları ektirdim sadece kendi saclarıma zarar gelir mi diye korkuyrm bilgilendirirseniz sevinirim
  Dr.Muharrem Kaya
  Geri gelir rahat olun, sakalınıza ilaç kullanmanızın hiçbir anlamı yok. Biotiin faydası olur

 84. recep says:

  S.A HOCAM SAÇ EKTİRELİ 8.BUCUK AY OLDU AMA ON TARAFTA YANİ ŞAKAKLARDA HALA BOŞLUKLAR VAR SİZCE DAHA ERKEN MI YOKSA ON TARAFTA CIKMA İŞLEMİ DURMUŞMUDUR TŞKLER
  Dr.Muharrem Kaya
  büyük oranda tamamlanmıştır.

 85. çağalar says:

  hocam bundan 6 ay önce sizde 3 tane ben aldırdım 2 kez rutuşe geldim. küçük olan benlerimde görünürde bir problem yok ama büyük olanda hafif bir kızarıklık ve çıkıntılı bir kabarıklık oluştu bunun sebebi nedir ?
  Dr.Muharrem Kaya
  ben tedavisi yapmıyorum sanırım karıştırdınız.ama hala kabarıklık varsa tekrar rötuş yaptırabilirsiniz.

 86. Fatih says:

  Iyi aksamlar!
  Ben saç ektireli 9 hafta oldu.
  Benim kafamdaki eski saçlarım ektirmeden önce şimdikinden daha fazlaydı. Şimdi niye az gözüküyor.
  Birde kafamı bugün hafiften dolaba vurdum.
  Köklere bir zararı olurmu?
  Simdiden cevaplarınız için teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  kanal açılarak ekim yapıldıysa varolan kökler zarar görmüş olabilir.bunun yanısıra genetik dökülme devam ettiği için seyrelmiş olabilir.9 hafta geçtiği için kıl kökleriniz zarar görmez

 87. Oguzhan says:

  Hocam bi sorum daha olucakti altermes panthenol sprayi var onu tek kabuk halinde kullaniyordum simdi kabuklar dustu 3 hafta oldu , peki o spreyi ben hala kullanabilirmiyim baya vitaminliymis o yuzden
  Dr.Muharrem Kaya
  Faydası da zararı da yok siz bilirsiniz

 88. Oguzhan says:

  Selam hocam , kafamin ustunde ortalarda hafif kasinti var , 3 hafta oldu ektireli . Ve kizarik oldugu yer kasiniyor yani , orda once yohun kabuklanma vardi sonra kabuklar gidince kirmizi kizariklar kaldi , ve suan kasinti var bir sikintisi varmi ? Ve ense bolgemdede sivilce sikti az birsey
  Dr.Muharrem Kaya
  iyileşme sürecinde kırmızılık ve kaşıntı olur.sıkıntı yoktur

 89. Hocam merhaba, saç ekimi sonrası bugün 47. Gün. Saç ekilen bölgede elimi gezdirdiğim zaman saç köklerinin bazılarının dibinde kabuk varmış gibi geliyor. Hafif kaşıma ile çıkarttığım zaman dibi beyaz saç kökü geliyor elime. Acaba bu tutmamış greft olabilir mi? Herhangi bir kanama yok.
  Dr Muharrem KAYA
  saç elinize gelir ama kök içerde kalır

 90. mehmet says:

  s.a hocam 8 saç ektireli 8 ay oldu ıstedıgım gıbı olmadı sızce daha erken mı yoksa daha cıkmaz mı ?tsk hocam
  Dr Muharrem KAYA
  1 yıl sabredin

 91. Uğur says:

  Hocam merhabalar
  Saçımı ektireli 34 gün oldu ekim bölgesinde sızlama ve kızarıklık mevcut kullandığım bir ilaç yok buaralar yoğun bir şekilde kaşıntı başladı bu süreçte normalmidir. Kullanmam gereken bir ilaç varmı. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.
  Dr.Muharrem Kaya
  kaşıntı normal.saç kalitesini artırmak için biotin yada xpecia tablet kullanabilirsin

 92. iyi günler benim makat bölgemde bir şişkinlik ve ağrı var arada birde iltihap akıyor bunun sebebi ne olabilir ?
  Dr.Muharrem Kaya
  anal apse olabilir.geciktirmeden genel cerraha muayene olmalısınız

 93. Olgun says:

  Hocam merhaba ben saç ektireli 56 gün oldu ama sıkıntımız su gayet güzel bi ekim oldu 5500 greft ekim yapıldı 45 günden sonra kabuklanma oldu baya temizledim kabukları fakat kanunlarla beraber saç kökleri geliyormuş gibi yapışık şekilde döküldüler ve bazı yerlerde sanki hiç ekim yapılmamış kök bile görünmüyor ama ekim yapıldıktan 10 günden sonra saç vardı ve u zadilarda ama şimdi boş yardımcı olabilir misiniz iyi calismalar
  Dr.Muharrem Kaya
  2 ay çok erken sabırlı olmalısınız

 94. ersin says:

  s.a hocam ben saç ektireli 8 ay oldu on bolgenın sag tarafı sol tarafı gıbı yogunluk cıkmadı neyse ben sac ektırdıkten 10 15 gun sonra dustan cıkarken suguk suyla sacları yıkadı sızce koklerı oldurmusmudur soguk su cwplarsanız cok tsk ederım
  Dr.Muharrem Kaya
  soğuk su kökleri öldürmez

 95. Hocam merhaba.Ekim yaptirali 50 gün oldu.kafamda kasıntı ve kepeklenme var.Sizce bu neden kaynaklanmaktadir ve bu durum normal midir?
  Dr.Muharrem Kaya
  normal değil.saç ekiminizi yapan kliniğe yada dermatologa görünmelisiniz

 96. ömer says:

  1.5 yıl önce ön bölgeye ,1.5ay öncede tepe gölgesine ekim yaptırdım.Fakat iki seansımdan sonrada ense bölgesinden yani alım yapılan yerden normal saçlarımdan daha kısa çok sayıda minik saçlar her yıkamada dökülüyor.Saçlarımda bir azalma yok ekimlerim de çok başarılı oldu.Ancak ensedeki bu dökülme beni endişelendiriyor bu normalmidir?
  Dr.Muharrem Kaya
  alım yapılırken kesilen kökler dökülüyor olabilir.

 97. atilla says:

  merhaba doktor bey saç ektireli 1 ay oldu kaşıntı oluyor kaşısam bir skntı olur mu birde ekim alanına değecek sekilde sapka taksam köklere zarar verirmiyim 1 aydan sonra ne gibi şeyler saç koklerime zarar verir.
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır zarar veremezsiniz.fkat cildi tahriş etmekten enfeksiyon nedneiyle kaçının sert kaşımayın.şapka takabilirsiniz

  • atilla says:

   cevabınız için öncelikle teşekkürler. ben saçımı u şeklinde ektirdim diğer kendi saçlarım bu dönemde dökülür mü U şeklinin ortasında kalan kısımlarda çok kasınıyor oraları kasıyorum bir sakıncası olur mu
   Dr.Muharrem Kaya
   ekimdeki travma nedeniyle kanlanma artmıştır.kanlanmanın artması ile kaşıntı artmış olabilir.ama kaşımak enfeksiyona neden olabilir.bu nedenle kaşımamaya özen göster

 98. Muhammed DURSUN says:

  Hocam iyi günler hairforte ve xpecia tablet kullanmak istiyorum saç ekimi yaptırdım bugün 8.gün varolan saçlarımı korumak istiyorum aceba hem hairforte hem xpecia hrö de biotin 5mg mi kullansam yoksa xpecia tabletin içerisinde biotin olduğu için biotin 5mg yi kullanmasam mı? Birde hairforte spreyi kaç ay sonra azaltabiliriz bırakınca sanırım minoxidil gibi etkisi hemen kayboluyor
  Dr.Muharrem Kaya
  varolan saçlarını korumak istiyorsan bırakman doğru olmaz.6 ay sonra dozu 1e düşüp kullanmaya devam etmen gerekir.

 99. Serhat Kandemir says:

  Merhaba hocam
  8. günümdeyim ve donör bölgemde baş döndüren sürekli ağrı ve yanmalar var. Gün içinde sürekli ağrı kesici alamayacağıma göre ne yapmam gerekiyor? Bide donör bölgesi yaraları için Travazol krem işe yarar mı acaba? TŞK.
  Dr.Muharrem Kaya
  Travazol kullanabilirsiniz ama pek gerekli değil artık yaralar kendiliğinden düzelir, ağrı kesiciyi farklı maddeler içereni gün içinde de alabilirsiniz.

 100. Muraz says:

  İyi günler!
  Hocam ben saç ektireli 25 gün oldu.Saç kökü alınan yerlerde gerilme ve kızargınlık var.Kafamın şekli degisti.Saç alınan ve ekilen yerler daha şiş ve değişik bir his var. Bu şiskinlikler normal mı, ne zaman düzelirVe ne yapmam lazım.Kafam eski haline ne zaman geri gelir.
  Tesekkürler
  Bunlar normal mı ve kac günde düzelme oluşur.
  Tesekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  aslında şişliklerin düzelmesi gerekirdi.yara iyileşme süreciniz uzun olabilir

 101. haşim says:

  hocam bende kondilom olduğunu söylediler. tedavi oldum ama tekrarladı tekrarlaması bünyesel kaynaklı bir duurummudur ?
  Dr.Muharrem Kaya
  tedaviden sonra en az 1 yıl takip edilmeniz gerekir.bünyesel değil.çıkmışsa tedavi olmalısınız

 102. Gokhan says:

  Iyi gunler Hocam,

  Sac ektireli 35 gun oldu, donor kisimda sivilce ve iltihap olusmaya basladi ozellikle son gunlerde. Ilk baslarda bir iki yerde vardi ve gecmisti suan ise 5-6 yerde var. Ekim bolgesinde de 1-2 yerde mevcut. Operasyondan bukadar zaman gectikten sonra neden boyle bir problem cikiyo ranlamadim. Saclari duzenli verdikleri sampuanla yikiyorum ve koruyucu spreyde kullanmaya basladim.
  Dr.Muharrem Kaya
  ırılan ,alınmayan,kıl kökleri dışarı çıkarken yolunu bulamayabilir.buda sivilceye neden olur.ekim yapan merkezle görüşün

 103. Hocam bugün Ekim yapılalı 13. gün. Ön ve tepe bölgesine Ekim yapıldı. Fue yöntemiyle yapıldı. Saç köklerine zarar vermemek için adeta robot gibi yatıyorum. Kaçıncı günden sonra normal pozisyon da yatabilirim? Bir de saç alınan bölge de çok ağrım var. İlaçla rahatlıyorum. Bu ağrı kaç gün daha devam edecek? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem Kaya
  normal yaşamınıza dönebilirsiniz.saç köklerinize artık zarar veremezsiniz

 104. HAKAN PEHLİVAN says:

  MERHABA BEN ANOTOMİCA SAÇ MERKEZİNDE SAÇ EKİMİ YAPTIRICAM AMA ÇOK KARARSIZIM YORUMLARI OKUYUNCA SİZCE EKTİRMEK Bİ SAKINCA YAPARMI OLAN SAÇLARI DÖKERMİ KORKUSU VAR BİDE BEYAZ TENLİYİM KIZARIKLIK GEÇERMİ ÇÜNKÜ NİSAN AYINDA EKTİRCEM ÖNCELİKLE DOĞRU YORUMLARINIZ İÇİN TEŞEKÜR EDERİM yorumunuzu bekliyorum saygılarımla
  Dr.Muharrem Kaya
  ekimi hekim yapmıyormuş,siz bilirsiniz

 105. mehmet says:

  Hocam size bir sorum var ben sac ektireli 70 gun oldu saclarim cikmaya basladi suan insaatta calisiyorum kafam acik sicak havanin (20/30 derece arasi) ve tozlu ortamin ekilen saclarin cikmasina veya cikan saca zarari olurmu.
  Saygılar
  Dr.Muharrem Kaya
  zararı olmaz

 106. kartal says:

  Hocam ben sac ektireli 3 ay oldu 2aydir minoxil forte sprey ile prominoxil sampuan kullaniyorum ek olarak XPECİA tablet kullansam faydasi olurmu bunlara ek olarak
  Dr.Muharrem Kaya
  evet kullanmanız halinde daha iyi sonuç alırsınız

 107. Serdar says:

  Hocam 8 gün oldu sac ektireli.sac alinan yerler müthis bir aci var.ayretten bugün ekilen yeri yikadigimda elime ekilen 3,4 tane ekilen sac kili yani grefti geldi.ne tavsiye edersiniz bu aciyi dindirmek icin.tesekkür ederim koöay gelsin
  Dr.Muharrem Kaya
  ağrı kesici alabilirsiniz.ekim alanında yıkamalarda çok dikkatli olun.yumuşak hareketlerle yıkama yapın

 108. Muraz says:

  İyi günler!
  Hocam ben saç ektireli 15 gün oldu.
  Saç kökü alınan yerlerde gerilme, kızargınlık ve
  Agırlık hissi var.
  Bunlar normal mı ve kac günde düzelme oluşur.
  Tesekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  aslında büyük oranda düzelmiş olması beklenirdi.iyileşme süreci bünyenize b

 109. Ataman says:

  Hocam iyi günler 40 gün önce ekim yaptirdim şuan saçımda az kabuklanma ve çok az kaşıntı var geçen yıl da aynısı oldu egzama dedi doktor şuan geçen yıla göre az sac ekim yaptığım yere sordum şuan birşey kullanma ekilenlere zarar verilebilirsin dedi zaman geçsin dedi sac çıkmaz diye korkuyorum hocam ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz egzama saca ciddi zarar verirmi çıkmama gibi durum olurmu sizce bekleyeyimmi şimdiden teşekürler hocam
  Dr.Muharrem Kaya
  Egzamanın kendisi de ekilen saça zarar verebilir bence tedavi balayın

 110. Cengiz says:

  Hocam Ekim yaptıralı 20 gün oldu üst Ekim bölgesi seyrek sanırım bana göre artık ense bölgesi çok kaşınıyor bende kasidim kızarıklık oluştu krem sürüyorum ama çozum değil ne yapmam gerekli ekilen saçların tamamı ve daha dolgun olması için ne yapmam gerekli
  Dr Muharrem Kaya
  procapil yada minoxidil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin.bu ürünler hem ekilen saçların daha canlı olmasını sağlayacak hemde dökülen saçların tekrar çıkmasını sağlayarak daha dolgun bir görünüm oluşturacak

 111. Semih says:

  Hocam İyi geceler ; Öncelikle bu sayfa için teşekkür ederim
  Ekim yaptıralı 8 gün oldu hocam ve donör alanında çok değişik bir ağrı hissediyorum hem uyuşuk hem ağrılı bir durum var. Şu an verdiğiniz cevaplardan normal gibi anlıyorum fakat bu occipital sinirlere bir zarar gelip gelmediğini nasıl anlayabilirim. Kafa arka kısmımdan sanki bir çekiç dışarı çıkacakmış gibi ağırlık yapıyor gibi bir his veriyorr bu ağrı ve ara ara iğne batıyor sanki.
  Dr Muharrem Kaya
  yara iyileşme sürecinize göre geçecektir.

 112. Mehmet says:

  Hocam mrb ben sac ektireli 37 gun oldu eekilen savlarin cogu dokuldu.Dokulen bazi saclarin kokleri gozukuyor.Gorunmeyen kokler cikarmi .
  Dr Muharrem Kaya
  evet çıkması beklenir

 113. ibrahim says:

  hocam merhaba ekim yapılalı 5.gün oldu 2 gündür köylerin alındığı bölgede yanma ve şittetli ağrı dan dolayı uyuyamıyorum normalmidir acaba
  Dr Muharrem Kaya
  Ödemden olabilir ama iltihap ihtimali de var kontrole gitmelisiniz.

 114. Hocam merhaba. Saç ekimi yaptıralı 4 ay oldu.5500 greft ekim yapıldı gayet memnunum. Hocam saçların alındığı yan bölgede 5-6 tane sivilce gibi sert deri şişliği var. Yaklaşık 2 aydır böyle , geçmiyor. Ne yapabilirim hocam.
  Dr Muharrem Kaya
  kırılan kıl kökleri yolunu bulamadağı için sivilceye neden olabilir.doktorunuza görünün

 115. Hocam 18 gün oldu saç ektireli hair forte sac spreyi kullanabilirmiyim
  Dr.Muharrem KAYA
  Kullanabilirsiniz, yararı olur

 116. Memet says:

  Hocam selamlar sac ektireli 20 gun oldu fue teknigiyle yapldı.. ektirilen yerde dahil makineyle traş olabilir miyim..
  Dr.Muharrem KAYA
  Evet olabilirsiniz, 2 haftadan sonra normal saçlardan farkı kalmaz

 117. Ahmet says:

  Geçen sene sac ektirdim.fakat ekimden bir ay sonra sac alinan yan ve arka kısımdaki saçlarım bozuk para büyüklüğünde döküldü sonrasında ise yan ve arkanin tamamı döküldü bir kaç doktora gittim sackiran dediler ne yaptiysakar bir yılıdır sac çıkmıyor acaba sac elini esnasında kullanılan malzemelerin dezenfekte edilmemesinden kaynaklanan bir enfeksiyonun bulaştı lütfen yardım edin
  Dr.Muharrem KAYA
  Birçok sebep olabilir, iltihap olsaydı bunu fark ederdiniz.

 118. Can Ertürk says:

  İyi günler Doktor Bey,
  Saç ekatireli 7.5 ay oldu, saç ekimim çok başarılı olmadı. Saçlarım çıktı ama çok cansız ve ince. Ekilen iki bölge var ön ve arkatepe. Ön bölümde saçlar çıktı ama aralarda 3 bölgede 1 kuruş büyüklüğünde boşluk var. Arkatepe bölgesinde ise hiç çıkmadı. BENİM sorum şu:
  1. kafamın tam tepesi ön alına doğru ve arka tepeye doğru çizgide hiç his yok, bu normal mi? Kafamın bu tepe çizgisine parmaklarımla vurunca az da olsa hissediyor zannediyorum ama hissettiğin parmaklarımın hisleri olduğunu anladım, kafamın bu bölgesine başka bir cisimle dokununca hissetmediğimi anladım.
  2. diğer sorum bu hissizlikten dolayı saçlar çıkmıyor olabilir mi? İnternette araştırınca herkesin uyuşmasının en fazla 5 ayda geçiyor, benimki normal mi? Doktorum B vitamini kompleksi verdi kullandım ama iki ayda hiçbir değişim olmadı. Önümüzdeki hafta MR çektireceğim, normal değilmiş gibi geliyor.
  Şimdiden teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem KAYA
  MR yol göstermez, kanal açılarak ekimde hissizlik olur 2 ayla 2 yıl arasında kendiliğinden düzelir, çıkmamasının hissizlikle ilişkisi yok

 119. Saç ekimi yapılalı 5 gün oldu saç alınan bölgede rahatsız edici derecede yanma ve batmalar var bu normal mi ve ne kadar süre devam edecek?
  Dr Muharrem Kaya
  Evet normal, yıkama için ne kullanıyorsunuz bilmiyorum ama postop diye bir set var onu araştırın

 120. Emre says:

  Hocam merhaba saç ektireli 42 gün oldu kepeklenme ve kaşıntı oluyor normal bi şekilde kaşırsam bi sıkıntı olurmu?
  Dr.Muharrem Kaya
  olmaz.fakat travmatize etmemeye özen gösterin

 121. tarik says:

  Mrb hocam bugun 62.gunum ve ben ilk defa basimi bi yere carptim cok sert olmamakla beraber fakat biras sizladi ve kizariklik oldu ama sonradan kizariklik gecti acaba koklere bi zarari olmusmudur sizden ricam bilgilendirirseniz beni sevinirim
  Dr Muharrem Kaya
  yeterince süre geçmiş,bişi olmaz

 122. caresiz says:

  Hocam benim saclarda dokulme yok ama sac tellerim cok inceldi bunun tekrar eski haline gelebilirmi ne yapmaliyim
  Dr Muharrem Kaya
  10 mg lık B7 vitmin tableti veya xpecia tablet alabilirsiniz.

 123. kartal says:

  Hocam size bi kac sorum olacak ben sac uzatinca yaglanma ve kebeklenme oluyor bioxsin bioplos prominoxsil filan denedim fayda etmedi kebekli yagli saclara ne onerirsin ve bu sac ekilen bolge makine ile ekimden kac gun sonra sac trasi yapilir.
  Dr Muharrem Kaya
  climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsin.12-15 gün sonra traş olabilirsin

 124. mehmet says:

  Hocam sac ekiminden kac gun sonra makine ile tras olabiliriz
  Dr Muharrem Kaya
  2 haftanın sonunda olabilirsiniz

 125. Kemal Hanic says:

  Hocam. Merhaba, fue tekniği ile saç ektireli 2,5 ay oldu. Uyuşukluğun çoğu grçmesine rağmen ön orta kısımda hissizlik devam etmekte, hissizlik tam olarak ne zaman gecer?
  Dr Muharrem Kaya
  8 aya kadar devam edebilir

 126. remzi says:

  Sac ekiminden sonra 18 gün oldu.3-4 tane sivilce çıktı ekilen bölgede. Kasintimda yok. ancak yıkama esnasında sivilceli 2 tanesi patlamış. hafif kanama oldu.saç köküne zarar vermismidir?
  Sadece on bölgeme ekim yapıldı. 3200 greft. Sanki bilerek az yapıldı diye düşünüyorum. Çünkü done alınacak yerdeki saçlarım çok yoğun. Acaba ideali bu kadar mı ? Düşüncenizi merak ettim.
  Dr Muharrem Kaya
  sivilcede bir tür iltihap olduğu için oradaki kıl kökleri ölmüş olabilir.belli bir sıklığın üzerinde ekim yapılırsa köklerin beslenme sorunu ortaya çıkar

 127. Esat says:

  Hocam selam fue yöntemiyle ekim yaptırdım 4700 gref 10. Gün yıkama ve kabuk temizliği yaptırdım kabuklar alınırken ön kısımda hafif bi kanama oldu bi sakıncası olurmu şimiden teşekürler
  Dr Muharrem Kaya
  Kanama olan noktadaki kökler zarar görmüş olabilir

 128. eyup says:

  hocam kolay gelsin. saç ektireli 2 ay oldu . ekim bölgesinde beyaz pullanmalar oluşuyor ben bunları yıkama ile bazende hafif kaşıma ile temizliyorum. çıkacak saçlara zarar verirmiyim böyle yaparsam ? teşekkürler
  Dr Muharrem Kaya
  2 aydan sonra zarar vermez dilediğinizi yapabilirsiniz.

 129. Güven says:

  Merhaba hocam. Saç ektireli 7 ay oldu. Ön hat sağ köşe de az biraz hissiyatsızlık var. Bu sorun olur mu ilerde. Ve bazen birşey o bölgede geziyormuş gibi his oluyor ve şu aralar o bölgede kaşıntı var. Kaşıntı normal mi Ayrıca 4 AYDIR prp tedavisi yaptırıyorum.
  Dr Muharrem Kaya
  Uyuşukluk zamanla kendiliğinden düzelir

 130. savas says:

  Merhabalar. Fue yöntemiyle saç ekimi yaptım. Bugün 53. Gün saçlar çoğunlukla döküldü. Görevim gereği doğuda soğuk bir ilçedeyim. Bere takmamda bir mahsur var mı hocam
  Dr Muharrem Kaya
  Zararı olmaz

 131. Saç ekimi yaptırdım bana haftada bir de bebe aspirini yut denildi bunun tedaviye olumlu katkısı olur mu,birde saç alınan bölge çok fazla kaşıntı ve yanma yapıyo buna herhangi bir ilaç var mı
  Dr Muharrem Kaya
  Alerji ilaçları kaşıntıyı azaltır. Aspirin ciddi olumlu etkisi olacağını sanmıyorum

 132. Serhat says:

  Merhaba Hocam,Sac ekimi yaptirali yaklasik 20 Gün oldu bu zamana kadar bi kasinma olmadi,ama 2 günden bu yana kepeklenme var?? Sizce normal mi!!
  Dr Muharrem Kaya
  normal kabul edilebilir.climbazol içeren şampuan kullanabilirsiniz

 133. Tuncay says:

  Hocam 1 ay oldu ekim yaptirali ekim yapilan yerde kirmizilik lar tam olarak gecmedi onerebilceginiz krem varmi
  Dr Muharrem Kaya
  küçük yaralanmalar kanlanmanın artmasına nedne olur.zamanla geçecektir

 134. Hocam meraba sac ektireli 1 hafta oldu fue teknigi ile fakat ensede yanma ve bas agrisi cekiyorum gecicimidir
  Dr Muharrem Kaya
  Evet kendiliğinden geçer

 135. Mustafa Şahan says:

  Değerli hocam. Saç ektireli iki ayı geçti. Fakat kaşıntı devam ediyor. Bir öneriniz varmı? Diğer sorumda, ekilen saçlarım bir ay önce döküldü. Şimdi devamında henüz bir gözle görülür saç uzaması olmadı. Acaba benmi acele ediyorum yoksa yanlış giden bir şey mi var? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
  Dr Muharrem Kaya
  saçların tekrar çıkma süreci kişiden kişiye çok değişebiliyor.2 ay henüz erken

 136. Ozan atkut says:

  Hocam selamlar yaklaşık 20 gün oldu saç ektireli saç ekim öncesinden ağırlık sporu yapıyordum saç ekiminden sonra ne zaman tekrar ağırlık sporuna başlayabilirim teşekkür ederim…
  Dr Muharrem Kaya
  ekim tekniğinizi bilmediğim için hekiminize sormalısınız

 137. Hocam merhaba.
  Sac ektireli 10 gun oldu. Hair forte spreyi sac alımi ve Ekimi yapılan bölgelere kullanmak icin bir ayrım var midir? Yani hem ekim yapılan bölgeye, hemde alım yapılan bölgeye kullanabilirliyim. Sac ekilen bölgeye zarar verebilir diye cekiniyorum açıkcası. Şimdiden teşekkürler
  Dr Muharrem Kaya
  Kullanabilirsiniz zararı olmaz ama önceden var olan saçlarda dökülme yoksa çok gerekli değil

 138. Ben saç ektireli 8 ay oldu gayet memnunum saçlarımdan fakat 1 – 2 haftadır aşırı kaşınma oldu ve kepeklenme var hair forte ve xpecia tableti hiç bırakmadım 8 ay aralıksız kullandım kaşıntının sebebi sizce hairforte sprey olabilr mi
  Dr Muharrem Kaya
  olabilir

 139. serhat says:

  Hocam Merhaba; saç ektireli 10 gün oldu.3520 greft ekildi.vucut geliştirme body sporu yapıyorum.Saç ekiminden dolayı ara verdim.Tekrar ne zaman spora başlayabilirim?
  Dr Muharrem Kaya
  ekim tekniği önemli.iğne ile ekim yapıldıysa bence başlayabilirsin

 140. Merhabalar, Saç ekimim üzerinden 3.5 ay geçti ve ben elimi saçıma atıp kasıdıgım zaman pürüzler hissediyorum ve o pürüzleri kaşıyarak aldığımda elimde ufak bir saç teli ve tahmin ediyorum ki kökünü görüyorum. Bu benim kökü aldığım ve o bölgeden bir daha saç çıkmayacağı anlamına mı gelir.
  Teşekkürler.
  Dr Muharrem Kaya
  kök etkileniyorsa çıkmayabilir.dermatologa görünmelisin

 141. Ruzgar berk says:

  Hocam merhabalar;sac ektirdim 43. Günüm umutsuzluk dönemindeyim sanırım çıkmayacak başarısız olacak endişesi hakim.ikinci ve kafamı çok kurcalayan soru sac ektirenlere neden xpacia ve hairforte madem bunlar çok etkili o zaman neden sac ekimi? Birde hocam ekilen saçlari xpecia ve hairforte kullanmayı bırakmak etkiler mi? Çok teşekkürler şimdiden
  Dr Muharrem Kaya
  Ekilenlerin daha iyi beslenmesini sağlarlar bir de o bölgede önceden olan saçlarda dökülme varsa onları korumak amacıyla önerirler.

 142. çağatay says:

  hocam merhaba sac ektireli bugun 45 gün oldu saclarimda kepeklenme oldu ve sanki ölü deriler yapismis sac köklerime tirnaklarimla hafif hafif asagı dogru cektim onlari ve her defasinda elime tonlarca saç geldi elimi attigim yerlerde resmen kellikler var buralardan sac cikmama olasiligi olur mu ? bu olanlar normal mi ? tesekkur ederim
  Dr Muharrem Kaya
  45 günde ekilen saçlar normal saçlar gibi sağlamdır, sizin döktükleriniz şok dökülmedir

 143. Hocam saç alınan yerler ensemde kaşıntı çok var arada kaşıyorum ve yatarken sağa sola dönmekte sorun olur mu 18 gün oldu ama
  Dr Muharrem Kaya
  Hiçbir sorun olmaz istediğiniz gibi kaşıyabilirsiniz.

 144. hakan says:

  Merhaba hocam, saç ekimi yaptıralı 28 gün oluyor. Ameliyat ve yanık izlerine ekim yaptırdım (kafamın sağ tarafında)
  Ekim yapılan yerlerden ziyada ekim alanlarının yan kısımları ,üst bölgeleri gergin ve hissiz. Bu normal midir , ne kadar sürebilir ne yapmamı önerirsiniz, ayrıca yanık alana sakal ekimi yapıyorsunuz zannediyorum, randevu alıp görüşmek istiyorum
  Dr Muharrem Kaya
  Hissizlik ve gerginlik kanal açılmasındandır ve kendiliğinden düzelir

 145. erhan says:

  hocam sac ekımı yaptırdım 25 gun oldu…kulak arkası alım bolelerınde sac kıran gıbı ızler var bunların ortlama gecme suresı ne kadar zaman olurr..her hangıbır tavsiyenız olurmu..saygılarımla
  Dr Muharrem Kaya
  2-3 ayı bulaabilir, daha erken ve daha iyi kapanması için günde 1 tablet 10 mg B7 vitamini alın

  • abdulkadir says:

   hocam saç ektireli 1 ay 10 gün oldu arka kulak kısımlarımda saç kıran gibi seyrelme mevcut doktrum doku kğsmesi oluşmuş 60. gün prp yapıcaz sana dedı sızce prp cozum saglarmı?
   Dr.Muharrem Kaya
   zor görünüyor.

 146. Yasin says:

  Merhabalar hocam.
  Bende saç ektirdim, gayet iyi bir ekim oldu tahminimce. Fakat saçlarımı eken doktor tepe bölgemde saç var olduğunu ve bu saçların zayıf kaldığını söyledi. Ne önerirsiniz bana bu saçları güçlendirmek için? Saygılar
  Dr Muharrem Kaya
  Evet onları koruyup güçlendirmek iyi olur, hairforte spreyi araştırın

 147. Hasan says:

  Merhabalar hocam. Ekim yaptirali 22 gun kadar oldu kasinti basladi elimle hafif dokunuslarla asagi yonde kasiyorum mahsuru varmi?
  -11.gun ile 14. Gun arasinda dokulen kabuklarim arasinda ekilen saclarda vardi. elimle dokunuslarla kabuklarin dokulmesine yardimci olmam ekilen koklere zarar vermis midir?
  birde 15. Gunden sora dr um kendi sampuaniniza gecebilirizniz dedi dalin kullaniyorum ekim sorasi saca zarar verirmi ? Ve saclarimi nederece siklikla yikamaliyim (halk arasindaki saclarin kendi yaginda beklemesi gerekir tezi ne derece dogrudur 🙂 )
  5. Gunden sonra 1 sene propecia kullanmam istendi ?
  3. Haftadan sonra rogaine foam(köpük) kullanmam istendi nederece siklikla kullanmaliyim köpügu?
  Biraz fazla sorduysam kusuruma bakmayin tesekkur ederim ilginiz icin iyi calismalar.
  Dr Muharrem Kaya
  22 günden sonra zarar veremezsiniz.
  kanama olmadığı sürece dökülen kıl kökleri canlı değildir.
  propecia yada xpecia kullanabilirsiniz.rogaine yada hairforte sprey 3. günden yani ilk yıkamadan itibaren kullanabilirdiniz.

 148. Mustafa Şahan says:

  Değerli hocam; 6 gün önce saç ekimi yaptım. Ensemde aşırı ağrı ve sızlama var. Artı, yüzümde şişlikler oluştu. Ne yapmam gerekiyor? Ağrının ve sızının çözümü nedir hocam? Mutlu günler dilerim.
  Dr Muharrem Kaya
  yoğun saç ekimi ve dokuyu genişletmek amacıyla fazla sıvı verilmesi nedeniyle yüz bölgesinde şişlikler oluşabiliyor.donor bölgeden yoğun alım yapıldıysa ve streiliteye dikkat edilmediyse ağrı olabilir.ağrı kesici kullanabilirsiniz.beklemekten başka yapacak birşey yok

 149. Acılı says:

  Hocam saç ektireli 29 gün oldu çok kaşınıyor ekilen alan kaşıyorum kızarıyor bazen sorun olurmu
  Dr Muharrem Kaya
  o bölgede küçük yaralanmalara bağlı kan akımı artmış durumda bu nedenle kaşıntı olması normal,fakat çok kaşımanız halinde saçlı deride travma ve enfeksiyona neden olabilirsiniz

 150. Etem says:

  Hocam iyi günler.Saç ekiminden sonrası 72.gündeyim. 4215 greft ekildi. Saçlar en erken ne zaman çıkmaya başlar acaba? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Dr Muharrem Kaya
  bu dönemde artık yavaş yavaş çıkmaya başlaması gerekir

 151. Abdullah says:

  Hocak saç ektireli yaklaşık iki ay oldu makine ile yapıldı. Ekilen yer hala uyuşuk normalmidir. Donor yerin hissiyatı nereye tamamen geri geldi ama tepe tamamen uyuşuk sadece kenarlara dogrup biraz hissiyat var ve ekilen saçların çok büyük bir kısmı döküldü. Saygilar.
  Dr Muharrem Kaya
  8 aya kadar uyuşukluk olabilir,normal.

 152. Acılı says:

  Hocam merhabalar ben saç ektireli 4 günüm ensem yanıyor yatamıyorum gecelerinı normalmi?
  tam 6200 greft ektiler 1 yıl sonra Nasıl olur diye soruyorum saç ektirdigim yere anadan dogma olmaz diyop duruyor 6200 kök ekmiş Nasıl olacağını söylemiyor tam olarak sizce Nasıl olur açıklık kalırmı saçımda
  Dr.Muharrem Kaya
  Bir erkeğin saçının seyreldiğini fark ettiği güne kadar olan kaybı 25.000 kök ve üzerindedir. Siz ekim yaptırdığınıza göre kaybınız 50.000 de fazladır. Tabiki 15 yaşındaki gibi olamaz, böyle bir beklentiniz varsa bu ancak hayal kırıklığı yapar. 6200 greft iyi bir rakam ama beklentinizi makul tutun. Bu arada köklere zarar vermemek için yıkama amacıyla postop saç ekimi sonrası temizlik seti var onu araştırın

  • Acılı says:

   Hocam 6200 ne kadar saç teli demektir
   Ve 25 yaşındayım 1 senede önlerim komple döküldü
   Yani bu 6200 kök sizce ne açıklık bırakır mı sizce
   Dr Muharrem Kaya
   6200 greft ise 1li-2li-3lü kıl kökü içerir,oralama 2yle çarparsanız 12400 kök yapar.açıklığın genişliği büyük değilse yeterli olabilir

 153. Tolga says:

  Hocam sakal ekimi yaptim 3 sene once fakat iki ay once gilet vurdum ama ka$inti var iki aydir. Ne yapmam gerek ka$inti gitmior her doktora gittim cozum yok
  Dr Muharrem Kaya
  uzun zaman traş olmayınca bu sıkıntılar olabilir.zamanla cildiniz alışır

 154. abidin says:

  Hocam saygílar sac ekimi 5 gun oldu. Ensede agri var bu daha nekadar surer iyigunler
  Dr Muharrem Kaya
  tam iyileşme olana kadar devam edebilir

 155. GÖKHAN says:

  Hocam bu sürtme hareketini sağ elimin parmak uçları ile bastırmadan sağa sola yaptım bunu da belirteyim.Bunu bir daha da yapmadım şu an şok dökülme evresindeyim solgar biotin 500 e başladım.Bana cevap verirseniz sevinirim,kolay gelsin.
  Dr Muharrem Kaya
  12. günden önce kabukalrı dökmeye çalışmamalısın.ne olur ne olmaz.kan olması köklerin etkilendiğini gösterir.solgar biotin hiç yoktan iyidir.onun yerine xpecia kullanabilirsin

 156. Mert CANBAY says:

  Sorduğum soruda ahlak dışı birşey mi var? neden siliniyor anlamadım! Altı üstü donör bölgedeki kızarıklığın daha erken geçmesi için bir ilaç-krem var mı diye sordum…
  Dr Muharrem Kaya
  sorunuzu silmemişimdir ama cevaplamaya fırsatım olmamıştır.donor bölgedeki kızarıklık iyileşince geçer.yapacak pek bişi yok

 157. Mert CANBAY says:

  Merhaba hocam, saç ektireli 20 gn oldu, ekim alanı sorun değil ama ensedeki kızarıklık çok fazla, işe başlamadan gitmesini istiyorum ama olmuyor, buranın daha erken toparlaması için önerebileceğiniz krem yada benzeri var mı?
  Dr Muharrem Kaya
  madecassol yada bepanten plusı deneyebilirsin

 158. MUSTAFA says:

  merhaba hocam ben saç ekiminin 11. haftasındaym ekm yapılan bölgede dayanılmaz kaşıntı var bu normalmi, ayrıca nasıl bir kaşıma yapabilirim yani bu haftada artık normal kaşımalar yapabilirmiyim
  Dr Muharrem Kaya
  normal kaşıyabilirsin ama ekim yapan merkeze kontrole gitmeni öneririm

 159. Mehmet says:

  Iyi gunler hocam.ben sac ektireli yaklasik kirk gun oldu ve kafamda asiri kepeklenme ve dokulme var bu normalmidir ogrenmek istesim. Tesekkurler
  Dr Muharrem Kaya
  normal değil.ekim yapan merkezle görüşmelisin

 160. Hocam saç ektird li 5 gün oldu önceleri alında olan şişlik şimdi kulak arkası ve fallen kadar yayıldı buz uyguluyoruz ama pek azalma yok
  Dr.Muharrem KAYA
  Aslında buzun pek faydası yok eziyetten başka bir şey değil, 5-8 günde kendiliğinden geriler ve buz bu süreyi değiştirmez.

 161. delidumrul says:

  merhaba hocam ben 1 hafta önce saç ektirdim ekilen yer kaşınıyor normal diyorlar yalnız sorunum saç alınan ense ve kulak arkasından bölgesi kaşınıyor ovamala şeklinde kaşıyorum pul pul kabuk dökülüyor yalnız çok fena sızlıyor bazen agrı kesici almadan uyutmuyor bile sizisı
  Dr.Muharrem KAYA
  şimdi hem donor alanda hem ekim alanında binlerce delik var ve yara iyileşiyor.kan akımı arttığı için kaşıntı normal.yumuşatıcı kremler kullanırsanız kaşıntı azalır

 162. Hocam merhabalar iyu calismalar sac ekimi yaptrali yaklasik 5 ay oldu fakat azda olsa uyusukluk var belli bolgelerde 5 ay olmasina ragmen devam etmesi normalmi hocam yoksa surekli böylemi kalabilir
  Dr.Muharrem KAYA
  8 aya kadar devam edebilir

  • Can Ertürk says:

   Öncelikle sabırla yanıt verdiğiniz için çok teşekkürler. İzmirin en iyi hastanelerinden birinde ekim yapıldı ama olmadı mı olmuyor demek ki. Saçların çok başarılı çıkmaması çok umrumda değil ama kafamı hissetmemek çok sıkıcı. MR devlet hastanesinde çekildi. Şeker için de ayrıntılı kan testi istendi olmadı en son dermotolağa gideceğim. Bu yorumu yazmamın en büyük sebebi benim gibi olanlar sanıyorum %1lik kısımdayız, moral olsun diye yazıyorum çünkü internetin hiçbir yerinde 7-8 aydır uyuşukluk ve hissizlik yaşayan yok. İnsan kendi gibisini arıyor. Belki MR’ın güçlü mıklatınısı bu hissizliği uyarır…. Tekrar teşekkürler…

gajah