Saç ekimi yapıldıktan sonra ürün kullanmak elde edilecek sonucu olumlu etkiler.O kadar eziyet çekip, para ve zaman harcayıp yaptırdığınız saç ekiminden daha iyi sonuç almak için yapılan girişimi desteklemelisiniz.

Kullanılancak ilaçlara geçmeden önce çok daha önemli olan yıkama işleminden kısaca söz edeyim.

Saç Ekimi Sonrası Yıkama; Ne yazık ki yenilikleri takip etmeyen özellikle yardımcı personellerin ekim yaptığı kliniklerde “saldım çayıra mevlam kayıra” mantığıyla sıradan bir cilt nemlendirici ve yine sıradan bir şampuan önererek gönderilmekte yada aşırı pahalı şampuan satılarak hasta yolunmaya çalışılmaktadır. Son yıllarda saç ekimi sonrası yıkamaya özel geliştirilmiş ürünler üretilmektedir ve yenilikleri takip eden ekim merkezleri standart bu ürünleri önermektedir çünkü ekim kadar sonrası yıkama da çok önemlidir. Bu konuda en bilinen ürün Postop Saç Ekimi Sonrası Temizlik setidir. İşlem sonrası yaşayabileceğiniz köklerin yerinden oynaması, iltihap kapması, derinin zarar görmesi, şişlik ve bunlar gibi bir çok sorunun önüne geçen postop mutlaka kullanılması gereken bir ürün setidir. İncelemeden yıkama ürünü almayın. Hele hele ekim merkezinin satmaya çalıştığı pahalı ürünlere asla para vermeyin.

Gelelim sonrası kullanılmasının fayda sağlayacağı ilaçlara; Saç ekimi yapıldıktan sonra çeşitli sebeplerle ilaçlar kullanılabilir.

Kullanacağınız ürün saç ektirdiğiniz yerin para kazanmak için size satmaya çalıştığı ürünler değil bilimsel etkinliği kanıtlanmış ürünler olmalıdır.Aynı şekilde yapana para kazandırmak dışında etkisi olmayan PRP , mezoterapi ve lazer uygulamalarından da uzak durmalısınız.

Ekim sonrası kullanacağınız ilaçlar size şu yararları sağlar;

-Ekim yerinde önceden var olanların dökülmesini engeller.

-Ekim yerinde önceden var olan kılların kalitesini arttırır.

-Şok dökülme miktarını azaltır.

-Şok dökülmeden sonra geri çıkışı hızlandırır.

-Ekilen köklerden daha kaliteli saç çıkmasını sağlar.

-Alım yerindeki kılların kalitesini artırarak seyrelmeyi kamufle eder.

Bu amaçlarla çeşitli ürünler kullanılabilir.

Alınabilecek haplar (sadece biri alınmalıdır)

Ginkgo Biloba

Son 3 yıldır kullanımı tüm saç ekim merkezlerinde hızla yaygınlaşan bir bitkisel içerik. En büyük özelliği kan damarlarını genişleterek bölgeye gelen kan miktarını artırmasıdır. Köke gelen kan miktarı arttıkça kökün beslenmesi ve doğal olarak tutma ihtimali artmaktadır. Yenilikleri takip eden merkezler her hastasına ginkgo biloba içeren ilaç vermektedir.

Biotin (Vitamin H ve B7 vitamini):

Güvenilir her firmanın ürünü alınıp kullanılabilir seçimde daha ekonomik olan ürün tercih edilebilir

bunun dışında kalitenin birbirine yakın olması beklenebilir.Günlük 10 mg biotin almak şok dökülme oranını azaltır,çıkacak saçların daha erken çıkmasını sağlar,gerek çıkacak gerekse var olan saçların kalitesini arırarak saçların daha dolgun görünmesini sağlar.

Xpecia tablet;

İçerik açısından değerlendirildiğinde en dolu dolu ilaçtır, kök beslenmesini artıran ginkgo biloba, B7 vitamini, DHT yi engelleyen saw palmetto yanı sıra saç kalitesini artıran diğer ürünler ve yeterli miktarda biotin içerir. Bu sayede en olumlu sonuç alınması beklenebilir. Bunların dışında saçla ilgili element çinko ve saçın yapı taşı olan keratine, L sistin gibi maddeler de içermektedir.

Pantogar:

İthalatı durdurulmuştur.Ekilen saçın kalitesini artırdığı yönünde bilimsel olmayan inanış vardır ve saç ekimi sonrası sıkça önerilir.Günde 3 kapsül alınır.Biotinden daha etkili değildir ama gereksiz yere biotinden çok pahalıdır. Almanyadan ithal edilmekteydi yerine piyasaya pan plus adıyla Bulgaristanda üretilen ürünü  vermiştir.

Priorin:

Pantogara benzer etki beklenir çıkacak saçın kalitesini artırdığı yönünde inanış vardır ve saç ekimi sonrası önerilir. Günde 3 kapsül alınır. Pantogar gibi biotinden iyi değildir ama gereksiz yere biotinden çok  pahalıdır.

Finasterid (propecia,dilaprost,proscar):

DHT oluşumunu engelleyerek ekim alanında tüyleşmiş kılların kalitesini artırır,yine ekim alanında var olan saçların dökülmesini engellemek için önerilir.Ekilen saçlara olumlu yada olumsuz etkisi yoktur.Hormon ilacı olduğu için cinsellik üzerinde ciddi yan etkileri olduğu için iyi araştırılmadan başlanmamalıdır. Sprey olarak kullanılabilecekler (bunlardan sadece biri yeterlidir)

Hairforte sprey

Saçlı deri kanlanmasını artırarak ekilen saçların daha iyi beslenmesini sağlar ama asıl etkisi tüyleşmiş saçların canlanamsını sağlayarak saç ekiminden çok daha iyi sonuç alınmasını sağlar ve ekilmeden önce var olan saçların dökülmesini durdurur.Tüylerde kalite artışı ve dökülmenin durması procapil denen maddenin minoxidil gibi saç kökünü uyarmasına ve kökü finasteride benzer şekilde DHT nin tahrip edici etkisinden korumasına bağlıdır.

HGF Sprey

Saç ekimi yapılan alan cildinde damarları genişleterek kanlanmasını artırdığı için köklerin daha iyi oksijen almasına yardımcı olur bu sayede ekilen köklerin daha iyi tutunmasını sağlar ve şokdökülme oranını azaltır ekilenlere bu olumlu etkisi yanında yine kanlanma artışı ve DHT yi bloke etmesi sayesinde ve ekim yapılan alanda önceden var olan tüyleşmiş kıllarda kalite artışı sağlar ve dökülmeyi durdurur.Ekim alanında tüyleşmiş kıllar varsa HGF sprey bu tüyleşmiş kılların kalitesini artırarak ekimden alınacak sonucun çok daha iyi olmasını sağlar.

Rogain (spectral,regain vs) Sprey

Ekim yapılan alandaki ve diğer alanlardaki tüyleşmiş kılları canlandırması için önerilir.Ekim alanındaki tüyleşmiş kıllar varsa rogain sprey bu tüyleşmiş kılların kalitesini artırarak ekimden alınacak sonucun daha iyi olmasını sağlar.Rogainin tek eksiği DHT nin saç dökücü etkisinden koruma sağlamamasıdır.

Diğerleri

Aspirin:

Ekim sonrası kanı sulandırmak için öneren klinikler vardır ama kullanımı çok yaygın değildir,bilimsel olarak ekilen saçlara faydası yada zararı olması beklenmez.

Bepantol

FUT yöntemi yapan kliniklerin rutin önerdiği saç temizliği öncesi yumuşatma amaçlı kullanılır. FUE yi FUT gibi yapanların hala devam ettiği ama kanal açmadan FUE yapanların asla kullanma gereği duymadığı bir üründür. Ekilen saça hiçbir yararı yoktur.Ekim alanına sürülen bepanthol 2 sorun yapabilir birincisi ürünü tekrar temizlemek uğraştırıcıdır ve bu uğraş köklere karar verebilir,ikincisi bepanthol yeterince temizlenmezse ekim alanında enfeksiyona neden olabilir.

Bilgiler sacekimiresim.com sitesinden alıntıdır.

Saç dökülmesi için kullanılan ilaçlarla ilgili ayrıntılı bilgiyi sacilaclari.com dan edinebilirsiniz.

Saç ekimi ile ilgili bilgi için sacekimiresim.com a bakabilirsiniz.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Saç ektirdikten sonra kullanılması gereken ilaçlar” Yazısında 247 Yorum

 1. Mustafa says:

  Sa hocam 7 gün oldu saç ektireli hocam sigarayı içme dediler bende ilk 3 gün içmedim sonradan da günde 7 tane içiyorum şuan saç ne kadar zararı olur tahmini yüzde kaç fire verir bide hocam xpecşa tablet kullanayım mı bide sigara içtiğim için bu ilacı kullansam sigaranın zararını kapatır mı yada Öner’e bileceğiniz bi ilaç şuan ilaç kullanmıyorum Cibro tab. Kullandım bitti sigaranın saça verdiği zararı kapatacak bi tavsiyeniz var mı 🙂 yaş 24 hocam
  Dr.Muharrem Kaya
  sigaradan aldığınız karbonmonoksit kan hücrelerine oksijenden hızlı bağlanır ve kıl köklerine yeterli oksijen gitmesini önler.buda doku beslenmesi bozar.kanlanmayı arttırıcı sprey kullanabilirsiniz.xpecia tablet başlayabilirsiniz.sigarayıda sadece ağızdan üfkerseniz akciğerlerinize çekmezseniz olumsuz etkilerden bir miktar korunmuş olursunuz

 2. Merhaba hocam ben saç ektireli tam 36 gün oldu halen düzenli olarak yikama yapıyorum. Bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim böyle devammı etmeliyim. Yıkama islemini kafama göre yapsam olurmu ? Hocam birde ben xpecia tablet ve minoxili kullaniyorum bu konuda farklı bi öneriniz vamı ? Şimdiden teşekkür ederim hocam.
  Dr.Muharrem Kaya
  istediğiniz gibi yıkayabilirsiniz.kullandığın ürünlere devam edebilirsin

 3. Hüseyin says:

  Merhaba hocam ben 3 hafta önce sac ektirdim kafam kasiniyo ve ara sira kasiyorum kasimanin zarari olur mu ? Ve minoxil sprayi nekadar kullanmam lazim kac ay ?
  Dr.Muharrem Kaya
  kaşımanın zararı olmaz.hala iyileşme sürecinde.travmaya bağlı kanlanma fazla olduğu için kaşınma olur.

 4. Gürkan says:

  Hayırlı günler diliyorum ben 3 mayıs da saç ektirdim 80 gün oldu ve benim ısrarla sormama rağmen hiç bir ilaç tavsiye edilmedi sadece Samamed (onarıcı) şampuan kullandım yoğunluğumdan dolayıda pek araştıramadım bu saatten sonra bir tavsiyeniz olurum saygılar .
  Dr.Muharrem Kaya
  xpecia tablet başlayabilirsiniz.saç kalitenizin artmasını sağlar

 5. Ekim yapılali 3 gün oldu. Biotin 5mg ve xpecia kullanmaya başladım. Normalde saç dökülmesi durmuştu bende hocam. Bunun haricinde extra bir ürün kullanmama gerek varmı dır. Minoxil önerdiğiniz okudum.lullanmak fayda sağlar mı ve ne kadar süre kullanmak gerekir. Teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  fayda sağlar.dokunun daha iyi kanlanmasını sağlayarak kaliteyi arttırır.

 6. Hüseyin says:

  Hocam iyi gunler.35 gun once sac ektirdim.15.gunden itibaren propecia ve expecia kullaniyorum.yalniz saclarimda yagli egzema var.ekilen saclarin % 80 dokuldu.bir haftadir iki gunde bir SEBODERM samouan kullaniyorum.bunun disinda bi oneriniz olur mu dermatologa gittim kortizon icerikli losyon onerdi egzema icin.kullanayim mi. tesekkur erderimn
  Dr.Muharrem Kaya
  kullanabilirsiniz

 7. ufuk hoca says:

  doktor bey ben kalem yöntemiyle saçektirdim.tek sorunum sigara.günde bir paket içiyorum.xpecia ve proscar kullanıyorum…sigara zarar olarak sadece saç çıkma sürecini uzatırmı yoksa başka zarda verirmi.
  Dr.Muharrem Kaya
  oksijenlenmeyi azaltarak kıl kökünün beslenmesini bozar

 8. Orhan sar says:

  Merhabalar dikkatimi çeken bir şey var bu sitede…ben 13 temmuzda yazdığım iki meilimede hala denetim için vs bekliyor diye yazarken… Az önce siteye baktığımda benden sonra 14 temmuzda yazılan iki meilede doktor bey cevap yazmış..manidar bir durum var bence…acaba ortada doktor vs yoksa ilaçları satan firma elamanlarımı bu meılleri yazıp kendilerini cevaplıyor satış yapılsın diye…
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır fırsatım olmadığı için cevaplayamadım.sorununuzu tekrar yazarsanız cevaplamaya çalışırım. 🙁

 9. Serdar says:

  slm hocam 15 gün önce saç ekimi yaptırdım ekim yaptırdığım kurum 16.gün 6 ay kullanılacak şekilde 10 mg hp biotin ve roxhel tablet önerdi sabah biri akşam biri olacak şekilde. sizin tavsiyeniz nedir ve roxhel tablet ve hp biotin 10mg içeriği aynı degilmidır fikriniz benim için önemli teşekkür ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  10 mg biotin alman yeterli ama ,keşke daha önce başlasaydın.saç kaliteni önemli oranda etkilerdi

 10. Fatih says:

  Merhaba hocam bize bu imkanı sağladığınız için teşekkür ederim. Saç ektireli 7. Gün oldu antibiyotik bugün bitiyor. Antibiyotik bitince hemşire biotin 5000 ve revigen tablet 54g. Haplarından sabah akşam 1er tane almamı söyledi. Ben iki hapı da aldım. Ikisi nin birlikte kullanımı sizce doğru mu? Ne yapmalıyım? Iyi çalışmalar dilerim.
  Dr.Muharrem Kaya
  kullanabilirsin.fakat keşke biotine daha önce başlasaydın

 11. Merhaba hocam 4 gün önce saç ektirdim. hangi hap ve spreyleri kulanmam lazım. saclarım ince yapıda deri ise yağlı. ve bu hapları ne zaman kulanmalıyım.teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  HP biotin 10mg yada xpecia tablet kullanabilirsin.yağlanma içinde climbazol içeren şampuan kullanmanı öneririm

 12. FATIH says:

  Hocam iyi calismalar, bende sac ektirdim ve bugun 6.gun doktorum 15.gunden sonra biotine baslaya bilirsin dedi ancak burdaki cogu kisi benden once baslamis sizce biotine 15.gunden sonra mi baslamaliyim
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır hemen başlayabilirsin

 13. Murat says:

  Merhaba hocam. Ben sac ektireli bir hafta oldu . Saçımın onune ve arka üst tepesini ektirdim. Önde sıkıntı yok ekim yerleri belli ama arka üst bölgesinde hiç ekim yapılmamış gibi bişey gözükmüyor. Ekim yapan doktor dediki üst tepe atabilir onun için sac koklerini dibe ektik o yüzden görünmüyor 3 ay sonra uzamaya basliyacak dedi ama benim içim hiç rahat değil sanki oraya hiç bir işlem uygulamamislar gibi duruyor böyle bi ekim varmi bu konu hakkında bana bir fikir verebilirmisiniz lütfen.
  Dr.Muharrem Kaya
  hemen her alana ekim aynı şekilde yapılır.açtıkları kanal belli olur zaten.onları değerlendirebilirsin

 14. çetin says:

  merhaba doktor bey,
  saç ektireli 3 ay oldu ekimden sonra enozone şampuan verdiler ve 1 yıl süreyle kullanmamı söylediler,gerçekten bu gereklimi yoksa eski şampuanıma dönebilirmiyim.
  saygılarımla,
  Dr.Muharrem Kaya
  dönebilirsin.

 15. Alper says:

  Merhaba Hocam. Saç ektireli 19 gün oldu. Yaklaşık 4100 greft ekildi. Doktor derimin çok ince ve dokuların zayıf olduğunu söyledi.Doktorum sadece biotin kullanmamı önerdi, başka da sprey vs herhangi bir şeyden bahsetmedi. Bana biotinin yanında ne önerirsiniz- bir de vitamin ilacı olarak ne kullanmalıyım
  Dr.Muharrem Kaya
  saç için gerekli vitamin biotin zaten

  • Alper says:

   Sağolun Hocam
   bir sorum daha olacaktı: Biotin mi daha etkili yoksa Xpecia tableti mi önerirsiniz.
   Dr.Muharrem Kaya
   xpecia saç için gerekli herşeyi içeriyor.

 16. Ahmet says:

  Merhaba hocam, saç ektireli 4.5 ay oldu. Alerjik etkiden dolayı minoxil kullanmıyorum sadece günde 2 adet xpecia kullanıyorum. Aktardan saç bakım yağı aldım ama sormak istedim. İçeriği (badem yağı, susam yağı, hint yağı, çam esansı, yılan yağı, zeytin yağı, mersin yağı, çörek otu yağı, ısırgan yağı, aloe vera yağı, sarımsak yağı, aargan yağı, ceviz yağı) Ekilen saçlara zararı olur mu? Teşekkür ederim
  Saygılarımla.
  Dr.Muharrem Kaya
  zararı da olmaz,yararıda

 17. Eki. Sonrası hair fort ve minoksili beraber kullanmanın artı bir faydası olur mu
  Dr.Muharrem Kaya
  1ini kullanmanız yeterli

 18. anonim says:

  Hocam merhaba ekim yaptıralı bugün 9. gün ve günde 3 adet sigara içiyorum bi sakıncası olur mu? Bir de Hgf spreyi kabuklar attıktan sonra mı kullanmaya başlayalım şimdiden teşekkürler Hocam.
  Dr.Muharrem Kaya
  3 sigara çok sorun değil.spreyi ilk yıkamadan sonra kullanmaya başlayabilirsdin

 19. Mrb Hocam Saç ektireli 5 ay oldu sprey ve vitamin kullanmaya ne kadar devam edecem, sawpalmetto hab önerir misiniz sprey e devam esecekmişim yoksa 5 ay yeterli mi tşkler.
  Dr.Muharrem Kaya
  amacın ekilen saçların erken canlanmasını sağlamaksa 1 ay daha kullanıp bırakabilirsin,ekim olmayanları korumak ise devam etmen gerekir

 20. Hüseyin says:

  Merhaba degerli hocam ben sac ektireli 3 hafta oldu minoxil sprayi 1 haftadir kullaniyom ve saclarimin hemen hemen hepsi döküldü. Normal mi yoksa erken mi ?
  Dr.Muharrem Kaya
  normal.minoxile ilk yıkamada başlasaydın şok dökülme daha az olabilirdi.saçların daha erken geri gelmesini sağlayacaktır

 21. Merhaba hocam 1 sene oldu saç ektirdim ekimden önce minoksil kullandım ekimdem sonra kullansam ekilen saçlara zarar verirmi bırakıldığıda dökülme oluyor ve ekimden sonra dalin çocuk şampuan kullanıyorum diğer şampuanlara göre kimyasal varmı yokmu kullanmaya devam etsem ne derdisiz teşekurler
  Dr.Muharrem Kaya
  kullanabilirsin.saçlı deride kanlanmayı artırdığı için ekilen saçların daha canlı olacaktır.minoxil minyatürleşen zaten dökülecek saçların dökülmesini hızlandırır ama o saçlarda daha sağlıklı olarak gelir.

 22. Sevgili hocam Ben sac ekimi yaklasik 10 ay önce yaptim ve saclarim cikti verilen sapunalar bitti ve bende alpecin c1. Sampuani kulmayi düsünüyorum bir zarari olurmu ve hocam Cikan saclar ne zaman tam düz hal alirlar tesekprler hocam
  Dr.Muharrem Kaya
  1 yılda

 23. Hüseyin says:

  Merhaba hocam sac ekiminden kac gün sonra minoxil spreyi kullanmaliyim ?
  Dr.Muharrem Kaya
  ilk yıkamadan sonra kullanabilirsin

  • Hüseyin says:

   Hocam ilk yikamadan itibaren günde bi kere biotim 5mg aliyorum yeterli mi ? Doktor ve eczane günde 1 kere al dedi.. günde kac kere almam lazim
   Dr.Muharrem Kaya
   yeterli

 24. Ömer aydin says:

  Hocam merhabalar gercekten cok ilgilisiniz tesekkurler.
  Sac ektireli 25 gun oldu. Ama sigara tuketimim gercekten cok fazla hocam gunde 2 paket diyebilirim. Yaninda nargile , puro felan baya duman bagimlisi biriyim anlayacaginiz. Icmeyin demenizdenss nasil bir tavsiye alabilirim ? Ekim yaptirdigim yer roxhel marka hap, sprey ve sampuan verdi. Bunlar sizin dediginiz markalardan degil. Sizin onerdiklerinize donmelimiyim ? Birde spreyi sadece alim
  Yapilan bolgeye sikmami soylediler. Ekim bolgesini sadece sampuanla yikiyorum. Yanlislik varmidir? Simdiden cok tesekkurler
  Dr.Muharrem Kaya
  sigara tüketimin fazla olması saçlı deri kanlanmasını azaltır.buda şok dökülmeyi arttırır ve saçların sağlıklı bir şekilde geri gelmesini önler.

 25. Müslüm şahin says:

  Hocam ben beş aylıkken süt dökülerek saçım yanmışBelli yerlerde saç çıkmıyordu yaşım 42 bir hafta önce saç ekimi yaptırdım bugün ikinci yıkamamı yaptım doktor bana coaspirin verdi birde seba med şampuan ve altermed pathenol forte verdi herhangi bir takviyekullanmamı önerirmisiniz
  Dr.Muharrem Kaya
  xpecia tablet alabilirsiniz

 26. ismail says:

  Hocam iyi gunler 6 hafta once saç ekimi yaptim ekimden bir ay sanra hair forte sprey kullanmaya başladım fakat kullandıktan sonra kafamda kizarik ve kaşıntı yaptı spreyi keseyimmi ne tavsiye edersiniz teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  allerjik reaksiyon hassas kişilerde olabiliyor.eğer çok rahatsız edici ise bırakmalısınız

 27. Ahmet says:

  Merhaba hocam. Saç ekim yapılalı 105 gün oldu. 3 aydır propecia kullanıyordum. Bu ilaca karşı halen tereddütlerim var. Sizin görüşünüzü merak ettim.Minoxile başlamıştım ama kafamda kızarıklıklar ve aşırı kaşıntı oluştu ayrıca göz altlarında şişlik oldu bunada ara verdim. Unibaby şampuan kullanıyorum, sırf kimyasal yok diye duyduğum için. Xpecia’ya devam ediyorum. Teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem Kaya
  xpeciaya devam edebilirsin

 28. Hüseyin says:

  Merhaba hocam iyi günler saç ektireli 3 gün oldu 4 gün yıkmam var beni arayıp 350 tlgibi baya yüksek miktarda şampuan losyon söylediler almam zorunluymuş size bir danışayım dedim hocam saçların kaliteli çıkması için ne önerirsiniz yıkama için ne yapmam lazım ilginiz için teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem Kaya
  biotin 1o mg,xpecia tablet,saçlı deride kan dolaşımını arttıran lokal etkili spreyler kullanabilirsiniz

 29. Serhat says:

  Mrb hocam
  Saç ektireli 2,5 ay oluyor. 5mg HP biotin ile xpeciayı aynı anda kullanmamın zararı var mıdır? Bide özellikle kendi mevcut saçlarımın dökülme tehlikesine karşı ne kullanmamı
  önerirsiniz? Tşk.
  Dr.Muharrem Kaya
  xpecianın yanında biotin kullanmanıza gerek yok .eğer uygunsanız hairforte yada minoxil kullanabilirsiniz

  • Serhat says:

   Çok tşk hocam.
   Peki hair forteyi ekilenlere değilde sadece kendi mevcut saçlarıma uygulamak istersem günlük hangi dozda
   kullanmam yeterli olur acaba hocam?
   Dr.Muharrem Kaya
   günde 2 defa uygulayabilirsin

 30. ismail says:

  Hocam iyi günler ben saç ektireli bir ay oldu saç ektirdigim yer bir aya kadar bir sey kullanma dedi bir aydan sonra sadece hair ford sprey kullan dedi sabah aksam sizce tek basina yeterlimi yoksa baska bir ilac tavsiyeniz varmi teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  beraberinde xpecia tabletde kullanabilirsin

 31. Fatih says:

  İyi günler!
  Ben saç ektireli 13 hafta oldu.
  Sabah ve akşam xpecia hapı kullanıyorum.
  Size iki sorum olacak. Bu kullandıgım ilaç yeterli mi? Ramazanda oruç tutmanın saçların çıkmasına
  zarar verirmi veya engeller mi?
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  yeterli beslenirseniz sorun olması beklenmez.

  • Anonim says:

   merhaba hocam sec ektireli 30 gun oldu doktor vitamin vermisti ama ben unuttum almayi bi zarari olurmu acaba simdi alsam olurmu
   Dr.Muharrem Kaya
   saçlarınızın daha erken çıkmasını sağlardı ve daha kaliteli olmasını.alabilirsiniz

 32. osman says:

  Hocam Saygılar ekim yapılalı 5 gün oldu 3800 greft ekim yaptırdığım yer hiç bir ilaç yada takviye edici hap önermedi cansız ve ince çok saçım vardı Proscar 5 mg Aldm iyimi yada önereceyiniz neler var
  Dr.Muharrem Kaya
  proscar DHT yi önleyici ilaç bunun yanısıra vitamin ve saç kalitesini arttıran maddeler içeren ürünler kullanabilirsiniz

 33. Özgür says:

  Hocam merhaba, saç ekimi yaptıralı bugün 11. Gün bitti, 10. Yıkamamı da az önce yaptım ekim yaptırdığım hastane 10. Yıkamada hiç kabuk istemiyoruz dendi ama 1 saat bepanthol uygulamam ve 3-4 defa şampuanlamama rağmen tüm kabuklar gitmedi, kabuk dökmeyi bir kaç yıkamaya yaysam sorun olur mu? Bir de hairforthe sprey ve xpecia tablete 20. Gün başlamam gerektiği söylendi sizin cevaplarınızda daha erken başlayabileceğimizi söylemişsiniz hemen başlamalı mıyım? şu an sadece coraspin kullanıyorum sabah tok karna
  Dr.Muharrem Kaya
  bence başlayabilirsiniz
  Bir banyoda kafanızı 3-4 defa yıkarsanız daha çabuk temizlenir.

 34. İsmail says:

  İyi günler hocam hangi şampuanı spreyi önerirsiniz 20 gün önce saç ekimi yaptırdım
  Dr.Muharrem Kaya
  Şampuanın önemi yok, hepsi olur. Spreyi de önceden var olanları korumak için kullanabilirsiniz, ekilenlerin ihtiyacı yok. Hairforte spreyi araştırın

 35. Ali ekber says:

  Hocam yaklaşık 25 gün önce saç ekimi yapıldi. Bana yıkama için tresan ısırgan otu şampuanı önerildi. Etkili olurmu? Birde biotin 10 mg aldım. Birde minoxil kullancam. Bunlar yeterli midir?
  Dr.Muharrem Kaya
  yeterli olur

 36. Murat says:

  Hocam iyi günler bir hafta önce saç ekimi gerçekleşti ve 5.yıkama yapıldı xpecia ve hair forte kullanmaya başlayabilir miyim şok dökülmeyi azaltmaya fayda sağlar mı
  Dr.Muharrem Kaya
  şok dökülmeyi önlemek için ilk yıkamada başlamalıydın.şimdi başlarsan dökülen saçların daha kısa sürede geri gelmesini sağlar

 37. Ahmet says:

  Hocam merhaba. Sac ekiminden 1 ay sonra minoxil sprey kullanabilirmiyim. Herhangi bir zarari olur mu?
  TESEKKURLER
  Dr.Muharrem Kaya
  kullanabilirsin.zararı olmaz,saçların beslenmesini arttırır

 38. Erdoğan says:

  Merhaba hocam. Ben 35 gün önce saç ekimi yaptırdım. Saç alınan sol kulak üstü ve kulak arkasında yeni saç çıkmadı.(çok az çıktı)Ekim yapan yere sordum. Doku küsmesi olmuş, 3-4 aya geçer dedi. Bu doğrumudur. Bunun için önerebileceginiz bir ilaç veya bitkisel bir yağ varmı. Şimdiden çok teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem Kaya
  ekim merkezlerinde ne yazıkki yeterince titiz davranılmıyor.donor alan yoğun bir şekilde boşaltılıyor.inş dedikleri gibidir.ama sanmıyorum.xpecia tablet başlayabilirsiniz

 39. Hakan says:

  Hocam merhaba ekim yaptırdım bana sadece HAAREX şampuan verildi.yıkama işlemini şampuanı ekim bölgesine sıkıp elle yukardan aşağıya doğru hafifçe sürterek yaymam istendi bu doğrumudur çünkü bazı forumlarda ilk 10 gün ekim bölgesine dokunulmaması gerektiğini okudum endişeliyim..
  Dr.Muharrem Kaya
  çok yumuşak hareketlerle tampon yapar gibi yıkanabilir

 40. Ahmet says:

  Merhaba Hocam; verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
  Saç ektireli 64 gün oldu. 10. Gunden beri sabahları propecia 1 mg kullanıyorum, günlük 1 adet. 2 haftadırda akşamları xpecia 1 adet kullanıyorum. Minoxil %5 kullanmaya başlayacağım. Sizin fikrinizi merak ettim. Teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem Kaya
  minoxil kullandığınız alanda kanlanmayı arttırır.beslenmeyi arttırır.kullanabilirsiniz

 41. Serkan says:

  Hocam iyi günler.saç ekimi yaptıralı 6 ay olmak üzere şimdilik hiç memnun değilim.ekimden spmra xpecia tablete başladım.yalnız saçlarım daha seyrek ve ince.diplerinde tüylenmeler görünüyor ama kalınlaşmadılar daha.5000 greft ekim yapıldı.ayrıca saç diplerimde senelerdir süren kaşıntı var.seboreik dermatit olmalı.kepek kabuklanma gibi belirtiler yok sadece kaşıntı ve yağlanma oluyor.acaba bu saç köklerini kötü etkilermi geç çıkması bununla alkalı olabilirmi hocam.cevabınızı bekliyorum hocam saygılar.
  Dr.Muharrem Kaya
  seboreik dermatit saçlı deri sağlığını olumsuz etkiler.geç çıkışa neden olabilir.tedavi olmalısınız

  • Serkan says:

   Tedavisi nasıl oluyor hocam peki.Seboderm şampuan iyi gelmezmi? Yada herhangi bir ilaç sürmek yeni çıkacak köklere zarar vermezmi ne yapmam gerekiyor?Hocam ayrıca geçte olsa çıkarmı ekilenler çünkü dipte ufak tefek tüykenmeler görülüyor..Bu illet hastalığı kafamdan atmanın bir yolu yokmu hocam en azından saçlar çıkana kadar rahat bıraksa.O kadar emek boşa gidece ona yanıyorum.Sizden cevap bekliyprum hocam ne yapmam gerekiyor.:((
   Dr.Muharrem Kaya
   seboreik dermatit için seboderm şampuan kullanabilirsiniz.saçınızı desteklemek içinde günde iki tane xpecia tablet alabilirsiniz

 42. Merhaba hocam saç ektireli 1 ay kadar oldu herhangi bir vitamin önermediler. Sanırım daha erken ama seyrek gibime geliyor önerdiğiniz xpecia tablet kullanmaya başlamalıyım sizce ?
  Dr.Muharrem Kaya
  kullanabilirsin.saç kaliten artar varolanlarında minyatürleşerek dökülmesini önler

 43. Oguzhan y says:

  Selam hocam , sac ektireli 28 gun oldu . Soc kokleri icin veya saclarimin icin bir vitamin tableti felan alabilirmiyim uygun mu neyi tavsiye ediyorsunuz , benim ektirtigim sac merkezinde bana vermediler , tek sebamed sampugan ve phentanol spreyi verdiler o spreyide kabuklar dokulene kadar kullandim , tabsiye etiginiz vitamin hapi veya baska bir shampugan varmi daha da iyi desteklemek icin ?
  Dr.Muharrem Kaya
  biraz gecikmişsiniz ama xpecia tablet başlayabilirsiniz.önceden başlasaydınız şok dökülme daha az olurdu.şampuan olarakda sawpoo kullanabilirsiniz

 44. Sedat says:

  Merhaba hocam ben saç ekimi yapalı 100 gün oluyo 1 aydır roxhel saç vitamini kullanıyorum ekim yaptirdığım kliniğin önerisidir sizce iyi bi ilaç mıdir hocam …
  Dr Muharrem KAYA
  Fikrim yok, çok bilgi de bulamadım

 45. Ergün says:

  Hocam iyi gunler. Saç ektireli 8 gün oldu xpecia tablet önerdiğinizi anladım sorulara verdiğiniz cevaplardan bende başlamak istiyorum fakat eczaneler ile internet satışları arasında %50 ye varan farklar var internetteki siteler güvenli olurmu sizce karar veremedim yardımlarınız için teşekkürler günde iki tablet ne kadar süre kullanalım xpeciay ı
  Dr.Muharrem Kaya
  internettende alabilirsiniz.güvenilirdir.6 ay kadar kullanmalısınız

  • Ergün says:

   Peki hocam xpecia vücudun diğer yerlerinde aşırı killanmaya neden olabilirmisiniz teşekkürler
   Dr.Muharrem Kaya
   böyle bir etki beklenmez

 46. Burak yıldız says:

  Hocam 6 ay önce saç ektirdim saç derimde seboraik dermatit ve saçlarımda cansızlık matlık var. Tavsiyenizle 3 haftadır xpecia tablet kullanıyorum. 6. Ay kontrole gittim ekilen ve kendi zayıf saçlarım için mezoterapi önerdiler. Birde başka bir klinik saç botoksundan bahsetti ne tavsiye edersiniz teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  İkisinden de uzak durmanızı öneririm 🙂 haa unutmadan bir de PRP önerebilirler ondan da uzak durun derim 🙂

 47. Tolga says:

  Hocam iyi günler ben 50 gün önce ön saç çizgisine 600 greftlik bir ekim yaptirmistm ilk yıkamadan sonra sabah akşam xpecia ve hairforte kullanıyorum ama saclarımın yüzde doksan 25 gün içinde döküldü sol sakak sıklastırma sağ taraf ise 1 cm kadar ön tarafa çekilerek eşitlendi saçlarım da ufak ufak cikmalar war bi 20 30 tel çıkmıştır ama ince soluk şekilde gözle görülür bir degisiklik ne zamn olur hocam daha erkenmi süreç
  Dr.Muharrem Kaya
  6-8 ayı bulabilir ama son hali için 1 yıl sabredin 🙂

 48. yunus says:

  Hocam merhabalar. Saç ekiminden sonraki 12. günümde kabuk dökme için ekim yaptırdığım yerde yıkama yapıldı. yıkama sonrası kızarıklık dahada belirginleşti. bu kızarıklığı daha çabuk iyileştirmek için bir krem yada losyon yada bunun gibi birşey önerirmisiniz ? Güneşten korumamız gerektiği söylendi nekadar süre sonra direk güneş oşığında korkmadan kalabiliriz ?
  üçüncü sorum ise ekim yapıldıktan 20 gün sonra hairforte ve xpecia tablete başlamam önerildi bu konuda yorumlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkür ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  kızarıklık iyileşme sürecinde olduğunuzun göstergesidir.küçük travmalar nedeniyle kan akımı artmıştır.tam iyileşme gerçekleşince kendiliğinden rengi normal cilt rengine dönecektir

  • yunus says:

   hocam teşekkür ederim
   Güneşten korumamız gerektiği söylendi nekadar süre sonra direk güneş oşığında korkmadan kalabiliriz ?
   üçüncü sorum ise ekim yapıldıktan 20 gün sonra hairforte ve xpecia tablete başlamam önerildi bu konuda yorumlarınızı bekliyorum
   Dr.Muharrem Kaya
   kırmızılık geçene kadar korunsanız iyi olur.yoğun ışık tutulumu olacağı için ciltte lekeye nedne olabilir

 49. şeyhmus says:

  slm hocam ben 28 yaşında pek iyi olmayan bi merkezde ekim yaptım fakat memnun olmadım ve tekrar yapmaya karar verdim yaşım32 saç ekimi yapalı22 günüm oldu saç ekiminden 3 gün sonra biotin 5000mcg kullanmaya balşladım10 günden sonra ise hairforte sprey kullanmaya başladım ekim yapılan nalanda dökülmeler var bu hairforte spreyi geç kullandığımdanmıdır ve biotini günde 1 defa sabah alıyorum spreyi ise sabah akşam kullanıyorum tepede saçlarım ince duruyo saç ekim merkezi 1 adet prp hediye etti sizce yapmalımıyım ve bundan sonra izlemem gereken yol nedir saygılarımı sunuyorum allaha emanet olun,
  Dr.Muharrem Kaya
  evet geç başladığınız için.ilk yıkamadan itibaren kullanılmalı.biotin yerine xpeciayı tercih etseniz daha iyi olur.

  • şeyhmus says:

   anladım hocam peki spora ne zaman başlamalıyımve hair forte spreyi sürekli kullanmam lazımmı
   Dr.Muharrem Kaya
   sporla ilgili ekim yaptırdığın kliniğin önerilerine uy,spreyi ilk yıkamadan sonra kullanabilirsin

   • şeyhmus says:

    ve prp yi yaptırayımmı teşekkür ederim
    Dr.Muharrem Kaya
    para ödemeyeceksen yaptırabilirsin.yoksa yaptırma

 50. Aslan says:

  Hocam merhabalar benim sorunum saç ekimi olalı 40 gün oldu ekilenn saçların yüzde doksanı döküldü ama yeni çıkıyor. Ekim alanında gittikçe daha kızarıklık belirgin hale geldi geçermi.ilaç tavsiyeniz varmı teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  zamanla geçecektir

  • Anonim says:

   Merhaba hocam ben Gökhan yavas saç ektireli tam 3 ay oldu saç ekiminden sonra ilk haftadan itibaren xpecia tablet ve sawpao şampuan kullanıyorum saçlarım çıkmaya başladı ama ince ve soluk xpecia tableti üç dört ay daha kullanicam şampuan olarak normal şampuan a donebilirmiyim birde saçlarım ince soluk çıkıyor ne önerirsiniz kolay gelsin teşekkür hocam
   Dr.Muharrem Kaya
   minoxidil yada procapil içeren ürünlerden kullanarak kanlanmayıda arttırmalısın o zaman.

 51. Önder says:

  Hocam iyi günler
  Saç ektireli 13 gün oldu Şampuan ve vitamin kullanımı için hangi ürünleri önerirsiniz diyet başlamayı düşünüyorum diyet yapmamın bir sakıncası olurumu spor yapmadan diyet başlayacağım glifor ve tiroit hapı kullanıyorum bunlarında bir sakınca yaratırmı bilgisini rica eder şimdiden teşekkür ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  protein ve vitaminden yeterli olmalı.2 tablet xpecia alabilir yıkamada şampuan kullanabilirsiniz

 52. Ceyhun says:

  Merhaba.40 yaşındayım.5 ay önce saç ektirdim.Saçlarım çıkmaya başladı.Memnun olduğumu söyleyebilirim.Fakat her elimi attığımda 6-7 tel dökülüyor.Bu dönemde dökülme olması normal mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  6-7 tel dökülmesi normaldir.saç kalitesini destekleyen ürünler kullanabilirsinz

 53. Osman yüksel sürdem says:

  Hocam mrb. Bir ay önce saçımın on bölgesine Ekim yaptırdım. Dökülme oldu. Sadece Seba med şampuan kullanıyorum. Saçımda çok aşırı kepeklenme var. Kepek onleyici ve saç güçlendirici kök arttırıcı sampuanlarnelerdir birlikte kullanabilirsiniz. Tavsiye edeceğiniz ilaç yada sampuanlarnelerdir neler. Saygılar sunarım
  Dr.Muharrem Kaya
  climbazol ve zinc pyrition içeren şampuan kullanabilirsiniz.kök artırıcı şampuan yoktur,kafanızdaki kök sayısı bellidir.bunun yanısıra saç kalitesini artıran biotin ,xpecia gibi tabletler kullanabilirsiniz

 54. Emre says:

  Hocam merhaba sac ektirdim 6 ay oldu şuan hacı Şakir zeytinyağı özlü 2si1 arada şampuan kullanıyorum saçlarıma bi zararı olur mu? Şampuanların çok bir önemi olmadığı söylendi bana ayıca istediğim şampuanı kullanabilceğimi söylediler ekim yaptırdığım yer
  Dr.Muharrem Kaya
  şampuanın çok önemi yok.istediğin şampuanı kullanabilirsin.önemli olan fazla sıcak su kullanmamak ve iyi durulamak

 55. Taner says:

  Selam hocam.
  7 gün önce saç ektirdim şuanda şampuan harici birşey kullanmıyorum önerilerinizi bekliyorum özellikle vitamin ve şampuan olarak. Teşekkür ediyorum hayırlı günler
  Dr.Muharrem Kaya
  xpecia tablet ve sawpoo şampuan kullanabilirsiniz

  • Taner says:

   Günde kaç tablet kullanmam gerekiyor?
   Dr.Muharrem Kaya
   ilk 3 ay 2 tablet sonra tek tablet alabilirsin

 56. Erol says:

  Hocam meraba.sac ektireli 6 ay oldu.6 aydir roxhel tablet ve sampuani kullaniyorum.roxhel tablet yerine xpecia tablet kullansam olur mu.ilac degisikliginin yan etkisi olurmu.tesekkurler
  Dr.Muharrem Kaya
  roxhelin ürünlerinin içeriğine ulaşamıyorum.bu nedenle xpecia kullanmanızı öneriirm

 57. Önder says:

  Hocam merhaba saç ekimin 3.günü ilk yıkamam gerçekleşti postop temizlik setini malesef eczanelerde bulamadım onun yerine sebamed kullandım. Bundan sonra hangi ilaçları ve spreyi kullanmamı önerirsiniz. Teşekürler
  Dr.Muharrem Kaya
  hairforte sprey ve xpecia tablete başlayabilirsin

 58. Fatih says:

  Iyi günler hocam!
  Ben saç ektireli 6 hafta oldu.
  Siz xpecia tablet kullanmamızı
  tavsiye ediyorsunuz. Günde kaç
  tablet ve kaç gün kullanmam lazım?
  Tesekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  günde 2 tablet 6 ay kullanabilirsin

 59. Selami says:

  Mrb Sevgili hocam ben 7 gün önce saç ekimi yaptım, suan günlük yıkama için sadece proterra şampuan ve losyon kullanıyorum, normalde saclarim biraz seyrek ve zayif, destekleyici urun kullanmamı tavsiye ediyormusunuz ,tavsiye edeyorsaniz hangi ürünü önerirsiniz ,kaçıncı günden itibaren kullanabilirim .sağlıklı bir bilgi paylaşma şansınız olursa minnettar kalırım, hayırlı günler diyorum
  Dr.Muharrem Kaya
  içeriklerinin zenginliği nedeniyle procapil içeren hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

  • Selami says:

   Hocam toplamda kaç ay kullanmamı önerirsiniz
   Dr.Muharrem Kaya
   6 ay1yıl kullanabilirsiniz.fakat ekim olmayan saçlarınızın dökülmesini istemiyorsanız düzenli kullanmaya devam edbeilirsiniz

   • selami says:

    mrb sevgili hocam saç ekimim 2 ayı dolmak üzere tavsiyeniz üzerine 1 aydır xpecia tablet günde 2 adet kullanıyorum bununla beraber ekim yaptığım yerden proterra sprey kullanıyorum bu şekilde devam edeyimmi?yoksa o spreyi bırakıp hairforte sprey ile devam etsem bir sakıncası olurmu tavsiyeniz önemli .şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.
    Dr.Muharrem Kaya
    proterra spreyin içeriğine ulaşamadım.hairforte kullanabilirsin

 60. Oktay says:

  Hocam, 60 gün önce saç ektirdim. Ekimden 60 gün önce biotin kullanmaya başlamıştım. Ekimden itibaren de 10 mg. biotin, xpecia tablet ve hairforte sprey kullanmaya devam ediyorum. (ayrıca İlk 1 ay shen min’de kullanmıştım).
  Ekilen saçların kaçıncı aydan itibaren çıkması beklenir?
  Dr.Muharrem Kaya
  3-4.aydan itibaren çıkmaya başlar

 61. hasan ayaz says:

  Merhabalar hocam sac ekeli 15 gün oldu kabuklarin cogu dökuldu suan roxhel heir plus sampuan ve tablet kullaniyorum sizce iyi mi yoksa baska birsey mi kullanmam gerekiyor.tesekkurler
  Dr.Muharrem Kaya
  roxhelin içeriğinde genetik tip dökülmeye yönelik bilimselliği etkinliği kanıtlanmış bir maddeye rastalayamadım

  • hasan ayaz says:

   Ne kullanmami onerirsiniz hocam
   Dr.Muharrem Kaya
   kaçıncı gündesin ve saçına yönelik ekim sonrası beklentin nedir

 62. Volkan says:

  Hocam saç ekimi yaptırdım ama saçlarımda virgül şeklinde dökülme oluyor kırılma değilde sanki kökten çıkıyor gibi. Ekim sonrası dökülme nasıl oluyor kökten çıkar gibi mi kırılma şeklinde olandan çok virgül şeklinde kökten çıkar gibi olan daha çok. Tutmama ihtimalinden çok korkuyorum 🙁
  Dr.Muharrem Kaya
  normal.şok dökülmede kökten dökülür.

 63. Muhammet says:

  Sayin hocam bilgileriniz için minetarim. 4. Ay oldu saç ekeli
  Kanal izi var ama saç yok
  2. Si saçlarım cansız ve cok tüylü bu tüy saç için neler yapmalıyım. Tesekurler
  Dr.Muharrem Kaya
  lokal etkili kanlanmayı arttırıcı sprey ve xpecia tablet kullanarak saçların canlılığını ve sayısını arttırabilirsiniz

 64. Yalçın dolu says:

  Hocam hairforte ve Xpecia tablet kullanıyorum 40 gün oldu Ekim yapılali sağ ve sol tarafımda açılma vardı oralara Ekim yapıldı spreyi Ekim yapılan alana da sıksam sorun olur mu? Ayrıca dökülme virgül şeklinde oluyor acaba saç tutmuyor ve kökünden mi çıkıyor ne yapmalıyım
  Dr.Muharrem Kaya
  tüm alanlara uygulayabilirsin.

 65. ayhansatır says:

  Hocam Merhaba,
  Saç ekimimin bugün 21 günü hali hazırda şuan hair plus tablet günde 2 tane olacak şekilde ve hair plus şampuana ekim yapan yerin tavsiyesi üzerine devam ediyorum buna ilaven hgf sprey burada çok tavsiye edilmiş şuan kullanmamın bir sakıncası olurmu hemen alsam tavsiye edermisiniz?
  Teşekkür ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  şok dökülmeyi önlemez.ama hem ekilen saçların daha çabuk geri gelmesini hemde varolan saçlarınızın canlanmasını sağlar

 66. Onur says:

  Hocam saç ekiminde 60. gün. Donör alanda yaralar dahi hala düzelmiş değil. Ekim bölgemde şok dökülmede ekilenlerle birlikte, ekimden önceki olan saçlar da döküldü. Hair forte, shen min ve biotin kullanıyorum. Her iki tarafın da çabuk toparlanması için ilave olarak xpecia da kullansam abartılı olur mu?
  Dr.Muharrem Kaya
  biotin yerine xpecia tablet kullanabilirsiniz

 67. Okan says:

  Hocam iyi akşamlar;
  1.saç ektireli 2,5 ay oldu on gün öncesine kadar günde bir xpecia kullandım, on gün önce yurtdışındaydım
  yanıma almadığımdan ara verdim , tekrar başladım dozunu arttırayım mı?
  2.prp sizce faydalı mı yaptırmalı mıyım? Geç mi kaldım?
  3.hairforte kullanımına devam etmeli miyim?
  4. Kafamda 2 haftadır zaman zaman oluşan , sertleşen yatay sertlık şişlikler oluşuyor, yerleride değişiyor? Bunun nedeni saç ekimi midir? Ne yapmalıyım
  Tesekkür ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  sadece ekilen saçlar için kullanıyorsanız tek doz yeterli olabilir.prp ye gerek yok.hairforte hem ekilenlere hemde varolan saçlarınıza katkısı olur.devam edebilirsiniz.şişlikler için bir yorum yapmak zor

 68. İdris says:

  Mrb Muharrem Bey, 1.5 ay önce saç ekimi yaptırdım. Maalesef Sebaroik dermatit oluştu veya öncesinde vardı da pek hissetmiyordum. Dermatılojiye gittim antisebaroik bir şampuan ve kestine tb. Verdi 20 gün önerildiği şekilde kullandım iyi geldi. Yine ilaç bitiminde rogaine foama başladım. Ama kaşıntı tekrar başladı ve aynı zamanda yer yer sivilceler çıktı. Buna sebep olan rogaine olabilir mi yoksa medikal tedaviye betnovate gibi steroid damlalarla, kremlerle devam edebilirmiyim ekilen saçlara bir zararı olur mu. Şimdiden Çok teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem Kaya
  Benovate kortizon içerir ve zararı olabilir, belki sebep rogaine dir ona bir süre ara verebilirsiniz.

 69. Fatih says:

  Iyi aksamlar önelikle hocam 6 Ay önce sac ekimi yaptirdim bugün sacimi kestirdim hersey cok güzel gecti ama ekim Kiskinin yan bölgesinde makasla kesereken bir kac tel cekildi hisst oldu köke bir zarari olmusmudur cekilmisse sayet cikarmi tekrardan Tesekürler hocam
  Dr.Muharrem Kaya
  6 ay önce yapılan ekim zarar görmez

 70. Yusuf says:

  Mrb Hocam ekim yaptirdigim yerde proscar i onerdiler.sadece proscar i mi kullanayım proscar ve xpecia tableti aynı anda kullansam sıkıntı olurmu.sıkıntı olursa hangisini kullanmaliyim.
  Dr.Muharrem Kaya
  xpecia kullanman yeterli

 71. Burak yıldız says:

  Hocam saç ektireli 5 ay oldu ekim sırasında prp yapıldı onun dışında hiçbir ürün veyahut tedavi uygulamadık. Saç derimizde yaklaşık 8 senedir sebarait dermatit var saç çıkışıda yavaş ilerliyor be kendi saçlarım dökülmeye devam ediyor. Ne önerirsiniz teşekkürler.
  Dr Muharrem Kaya
  seboreik dermtitin olduğu için sprey öneremiyorum.xpecia tableti 2 doz kullanmalıısn

 72. Erol says:

  Hocam meraba.sac ektireli 5 ay oldu.kullandigim sampuan kepek yapiyor.sebamed kepek samsuani kullansam kepege etkisi olurmu..sampuan degisikliginin yan etkisi olurmu.
  Dr Muharrem Kaya
  climbazol içeren şampuan kullanabilirsiniz

 73. Fatih says:

  İyi günler hocam!!!
  Ben saç ektireli 26 gün oldu.
  Bana 2 tane tablet tavsiye edildi.
  Propecia 1mg ve xpecia
  Bunlardan hangisi saç ekiminden sonra
  daha yararlı ve kaç ay kullanmam gerekir?
  Tesekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  xpecia kullanman yeterli

 74. ozkan says:

  hocam sac ektirdim ama hic ilaçta kullanmadım 6 ay oldu saclarim cikmadi.sadece ekilip hic dokulmeyen saclar olur ya onlar uzadı. 6 ay oldu normalmidir sizce. doktoruma gittim evet biraz gec gelecek dedi herhalde..sizce ne yapayim.5 aydan itibaren ilac ve saclara sikilan hairforte sürüyorum. sizce ne yapayim hocam
  Dr.Muharrem Kaya
  ekimi xpecia tablet ve hairforte la destekle çıkış süreci kısalır.

 75. Serkan says:

  Doktor bey merhaba. 10 gün önce fue tekniği ile saç ekimi yapıldı. 10. gün kabukları aldılar ve roxhel biotin ile roxhel şampuan verdiler. Yukarıda Roxhel tavsiye etmediğinizi gördüm ve tedirgin oldum. Minoxil kullanmak istemiyorum sebebi ise bıraktığımda eski haline geri dönmesi. Roxhel konusunda önerileriniz nedir bırakmalı mıyım? Sevgilerimle
  Dr.Muharrem Kaya
  içeriği hakkında bilgi olmayan ürünler hakkında yorum yapmıyorum

  • Anonim says:

   Gokhan yavas Merhaba hocam sac ektireli 28 gün olduğuna da farklı bir şampuan verdiler 1 hafta kullandim ve sizin yorumlarınızı okudum ve sawpoo ile xpecia kullanıyorum 20 günden beri ve saçlarımın % 50 döküldü ve şuan dökülme durdu çok iyi gidiyor sac alinan bolgede doparlanmaya başladı sprey kullanmamı da tavsiye edermisiniz teşekkür ederim
   Dr.Muharrem Kaya
   sprey kullanmanız kanlanmayı arttıracağı için dokunun daha iyi beslenmesini sağlayacak ve saçların daha hızlı ve kaliteli çıkmasını sağlayacaktır

   • Anonim says:

    Hocam hangi spreyi kullanmamı tavsiye edersiniz tesekkurler
    Dr.Muharrem Kaya
    procapil içeren hairforte sprey kullanabilirsin

 76. ozkan says:

  hocam sac ektirdikten sonra ilac kullanmadım. kullanmadim diye saçlarımin cikmama ihtimali varmidir
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır çıkar

 77. ayhan says:

  hocam mrb
  Belki hatırlarsınız dün size yazmıştım Xpecia tablet; ve biotin 10 mg aynı anda kullanabilir miyim yani birini akşam birini sabah kullansam zararı olur mu xpecia tablette biotin olduğunu biliyorum ama daha kısa sürede sonuç almak ve sizin sayenizde doğru işler yapmak istiyorum birde sizin önereceğiniz , kullanabileceğim saç spreyi varmıdır
  Dr.Muharrem Kaya
  kullanabilirsin ama xpeciadaki biotin yeterli

 78. ayhan says:

  Hocam mrb
  ben saç ektireli 120 gün oldu biyotin 10 mg kullanıyorum:bir arkadımda biyotini sabah xpecia tablette kullan dedi ben sizin görüşlerinize çok önem veriyorum sizcede kullanmamda bir sakınca varmıdır.Birde bu xpeci tableti kullanırsan hep kullanmam gerekiyormuş.lütfen bana yardımcı olurmusunuz.Şimdiden teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  xpecia tablet daha iyi kalite artışı sağlar.saç sağlığını olumsuz etkileyen diğer fatörleride ortadan kaldırır.ekim olmayan saçlarınızın dökülmesini önler,kalite artışı sağlar böylece saçınız daha sık ve volümlü görünür.ama tabiiki bırakınca ekim olmayan saçlar döküleceği için kaliteyi korumak adına hep kullanmak gerekir.biotin saçı DHT den korumaz.

 79. Onur Mert says:

  1. Hocam saç ekiminde 45. gün. Ekim bölgemde şok dökülmede ekilenler ile birlikte, ekimden önceki olan saçlar da döküldü. Bu saçlar geri çıkacak mı? Çıkma süreci ekilenler ile aynı mı?
  2. xpecia ve shen min arasında tercihiniz ne olur?
  3. Değerli bilgileriniz için minnettarım.
  Dr.Muharrem Kaya
  çıkması beklenir ama varolan saçlarınızın dökülmemesi gerekirdi aksine travma nedeni ile saçlı derinin kanlanması artmış durumda ekim olmayan saçlarınızın dökülmesini açıklamak zor.xpecia kullanabilirsiniz.dökülen saçlarınızın daha kısa sürede gelmesini varolan ekim olmayan saçlarınızında dökülmesini önler ve kalite artışı sağlar

 80. ABDULLAH says:

  Sayın Hocam…
  13 Şubat 2017 tarihinden saç ektirdim. 12 gün . Postop yıkama setini kullandım. 12 günden sonra, ekim yaptırdığım doktor
  Xpecia Tablet (Sabah Akşam)
  Mılk Thıstli (Öğlen)
  Vichy Saç dökülmesine karşı şampuan verdi.
  8 ay kullanmamı söyledi…bunların dışında kullanmam gerek bir şey var mı ya da değiştirmemi önereceğiniz…
  Saygılarımla…
  Dr.Muahrrem Kaya
  kullandığın ürünlere devam edbeilirsin

 81. Muraz says:

  İyi günler hocam!!!
  Ben saç ektireli 20 gün oldu. Sıze 2 sorum olacak.
  Sac alınan bölgede kızargınlık ve agırlık hissi var.
  Bepanthol intensiv kullanıyorum. Zararı varmı?
  Birde kafamda hafifden kepek var. Ben önceden kepek şampuanı ( head&shoulders kepege karşı) kullanıyordum. Kullanmaya devam edebilirmiyim ve haftada kaç kere saçlarimi yıkamam lazım.
  Bırde xpecia tablet kullanıyorum.
  Teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  istediğin sıklıkta yıkayabilirsin.travmaya bağlı kızarıklık ve ağrı olur,normal.

 82. Volkan says:

  Merhaba hocam, ben 17 gün önce saç ekimi yaptırdım şuan xpecia tablet ve hairforte sprey kullanıyorum. Dişime kanal tedavisi yaptırmam gerekiyor. Yaptırsam vuracakları morfin yada uyuşturucu ilacın saçlarıma bi zararı olur mu yeni Ekim olduğu için, ve ilaç verirse kullandığım xpecia tablet hairforte spreyle beraber bi yan etkisi olur mu?
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır herhangi bir etkisi olmaz.yaptırabilirsin

 83. Mehmet says:

  Hocam 3 hafta önce ekim yapıldı. Ekilen yerlerde kendi saçlarımda dökülüyor. Bunlar geri çıkar mı?
  Biotin ile birlikte xpecia kullanmamın sakıncası olur mu?
  Dr.Muharrem Kaya
  kullanabilirsin

 84. Hocam merhaba,
  Saç ektireli 2 ay oldu, 3.günden beri xpecia ve hairforte kullanıyorum, buna rağmen ekilen saçların %80i döküldü, 1.saç ekimi yapılan yerde hafif bir uyuşukluk hala var
  2.saç ekilen ve doner bölgede kalıntı var, kaşıyorum ekilen saçlara zarar verir mi?
  3. Ekimden sonra 10., 15. Günlerde de saç ekilen yerlerde hafifçe kabukları elimle döktüğüm oldu, zarar vermiş olsbilir miyim?
  4. Normal şartlarda ekilip dökülen saçlar kacıncı ayda cıkmaya başlar
  Teşekkür ediyorum.
  Dr.Muharrem Kaya
  ekim öncesi kıl kökleri dışarda çok bekletilmiş olabilir.uyuşukluk 8 aya kadar devam edebilir.artık ekim ve alım alanındaki köklere zarar veremezsiniz.4-6 ay arası saçlarınız gelir.

 85. Faruk says:

  Hocam kolay gelsin , saç ektireli 6 gün oldu,doktorum sebamed losyon ve şampuanı kullanıyorum. Ama losyon hiç çıkmıyor ekili böldegen , yikasam da geçmiyor ,kendi kendine erimesini beklemek zorunda kalıyorum. Böyle olmasının bir zararı var mı ? Yada losyonu mu mu değiştireyim? Doktorum sorun değil dedi ama uzun süre losyon eriyene kadar saçlarimda kalıyor. Teşekkürler hocam
  Dr.Muharrem Kaya
  ben postop öneriyorum.daha kolay uygulanıyor,kolay temizleniyor.ayrıca mikrop öldürücü özelliği var

 86. Merhaba hocam,
  Bundan 33 gun evvel sac ektirdim. Size sorum su; vucudumda kasik biti gozlemledim bunun uzerine vucudumu ilacladim ve sacimi koruma icin de donor alinan bolgeye ilac surdum (ekim yapilan alan haric) fakat kafamda daha gozlemlemedim. Sizce bir zarar vermis olabilir mi? Eger kafamda da gozlemler isem ne yapmaliyim. Yanitiniz icin simdiden tesekkurler
  Dr.Muharrem Kaya
  pedikap kullanabilirsiniz.zararsızdır.zarar vermez

 87. Mustafa says:

  Hocam 1 ay önce saç ektirdim. Birincisi; Saç alınan bölge hala düzelmedi ve kabuklar düşmesi, ne yapmalıyım? İkinci sorum; Ekim yapılan bölgede şok dökülme ile birlikte sanki benim önceden var olan saçlarım da dökülmüş gibi hissettim. Böyle bir durum olabilir mi ve normal mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  İyice yumuşattıktan sonra tırnakla temizleyebilirsiniz
  Evet oluşan mikro travma sebebiyle kanal açılarak yapılan ekim bölgesindeki saçlar da şok dökülme olabilir.

 88. hüseyin demir says:

  hocam öncelikle tşk ederiz size bizleri bilgilendirdiğiniz için benim sorum ben 5 hafta oldu saç ektireli ekilen saçlar dökülüyor bundan sonra benim saçalrım yağlı hergün yıkasam zararı olurmu yada gün aşırımı yıkamalıyım kolay gelsin
  Dr.Muharrem Kaya
  saçı her gün yıkamanın zararı yok

 89. Ferhat says:

  İyi günle hocam. Yaklaşık bir ay önce saç ekimi yaptim. Ekimi yapan doktor gf saç serumu ve sampuanini önerdi ve şuan kullanıyorum. Bu ürünü nasıl degerlendirirsiniz.bir de son bir hafta içinde ekim yapılan bölgedeki saçlar kökleriyle beraber dökülüyor gibi geliyor bana. sizce bu bir problem mi. Cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler hocam iyi çalışmalar.
  Dr.Muharrem Kaya
  Dökülme normal buna şok dökülme denir
  GF growth faktör yani büyütücü etki demek ve satıcının cüzdanındaki para miktarını büyütür bunun dışında bir etki beklenmemeli. 🙂

  • Ferhat says:

   Hocam değerli görüşleriniz için teşekkürler. Bana sprey serum ve şampuan olarak ne onerirsiniz. İyi çalışmalar
   Dr.Muharrem Kaya
   procapil yada minoxidil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz

 90. Serap says:

  Mrb hocam ben 9ay10 gun oldu şakak bolgeme sac ektireli expecia(bayan) kullanmayi birakiyim mi?nekadar daha kullanmam yeterli olur.Buarada ekilen yerin gürlesmesi devam eder mi daha?
  Şimdiden tskler.Saygilar…
  Dr Muharrem Kaya
  saç kalitenizi korumak için almaya devam edebilirsiniz.bırakabilirsinizde

 91. Gökhan Temiz says:

  Merhaba hocam sac ekimi yaptirdim bana avenis şampuan ve sprey verdiler ma minoxil ve bunlar arasında kararsız kaldim tavsiyeniz nedir
  Dr Muharrem Kaya
  ikiside farklı amaçla kullanılan ürünler,kararsız alacak birşey yok

 92. Orhan says:

  Hocam merhabalar. Ben saç ektireli on gün oldu. Kabuklarla birlikte çok azda olsa bazı kabuklar ile birlikte ekilen saçların düşmesi normal mi. Bu konuda biraz endişeliyim sorun mu anlayamadım normal birşey mi öyle olması. Ne yapmalıyım
  Dr Muharrem Kaya
  normal

 93. Mehmet says:

  Hocam merhaba. Saç ekimi yapılalı 2 ay oldu. Ekim sonrası ilk yıkamada pahalı bir şampuan sattılar sağolsunlar. After trans marka. Sonrasında 2 ay uğramadım. Sizin önerilerinizle xpecia tablet kullandım bir ay boyunca ve şimdi 20 gündür de minoxidil kullanıyorum. Ancak bugün görüştüğümde kesinlikle minoxidil kullanmamamı söyledi. Bıraktığımda ekilen saçların bile dökülebileceğini söyledi. Kafamı karıştırsı açıkcası. Siz ne dersiniz hocam. Ekim yapılan saçlarda minoxidil sonrası dökülme olabilir mi? Minoxidilin anlattığı gibi bir zararı olabilir mi? Çok tşkler.
  Dr Muharrem Kaya
  Sanırım yadımcı personellerle görüştünüz çünkü bir doktor bunu söylemiş olamaz, bir ihtimal de çıkmazsa korkusuyla bahane üretyor olabilirler 🙂

 94. Oktay says:

  Hocam 12 gün önce ekim yapıldı. Biotin, Postop, Hairforte kullanıyorum. Sawpoo şampuanla da devam edeceğim. Ancak greft alınan donör bölgem çok yıpratılmış ve malesef hala kabuklar dökülmedi. Bu bölgenin kabuklarının dökülüp daha iyi toparlaması için ne kullanmalıyım? Verdiğiniz kıymetli bilgiler için çok çok teşekkür ediyorum.
  Dr.Muharrem KAYA
  Postop seti orada da kullanabilirsiniz, kabuk çoksa daha uzun süre bekletin

 95. saffet says:

  hocam merhaba saç ekiminin 20. günündeyim ve şok dökülme başlamadı. Saç ektirdiğim yer 2 aydan önce sprey ya da ilaç kullanmamı tavsiye etmedi. Bir de argan yağı, şampuan ve minoxidil tarzı bir paket satmaya çalıştı almadım.Sizce şampuan önemli mi?
  Dr Muharrem Kaya
  Size önerilen şampuan clear veya benzeri şampuanlardan daha iyi değil

 96. Hamit says:

  Hocam selamlar sac ekimi yaptıralı 5 gün oldu doktorun verdigi haarex sampuan bitti kullandıgım sampuan alpecin c1 bi zararı olur mu hocam saolun
  Dr Muharrem Kaya
  Zararı olmaz ama elidor veya blendaxtan daha faydalı da olmaz

 97. Sac ektırelı 9 gün oldu ekım yaptıgım yer baNa roxel marka hap verdı bende sızı takıp ettıgım ıcın hapı almadım xpecia tableti kullanmaya başladım minoxsil spreyi Greft lerin alındığı yere mi sıkmalıyım yoksa ekilen bölgeymi
  Şimdiden teşekkür ederim
  Dr Muharrem Kaya
  ekilen bölgeye

 98. Oktay says:

  1. Hocam saygılar. ‘2 gün önce saç ektirdim. PostOp yıkama seti tavsiyenizi okudum. Bununla beraber kullanmam gereken şampuan ve ilaç tavsiyeleriniz nelerdir?
  2. Bıotın 5000 mg kullanmaya başlamıştım. Tavsiye eder misiniz, yoksa kesip tavsiye ettiğiniz bir ürüne başlamalı mıyım? Teşekkürler
  Dr Muharrem Kaya
  Postopta hazır köpük şampuan var ve mikrop öldürücü etkisi de var ayrıca şampuan kullanmanıza gerek yok
  Biotini başlayın 5 mg olduğu için günde 2 tane alın şok dökülmeyi azaltır erken ve kaliteli çıkma sağlar (5000 mg değil mcg)
  5000 mg olsa yutamazsınız çünkü başparmak kadar olur 🙂

  • Oktay says:

   :)) teşekkürler.
   1. PostOp’u ne kadar süre kullanmalıyım? Devamında sürekli kullanım için şampuan öneriniz nedir?
   2. Biotin ile birlikte başka ilaç kullanmam gerekir mi? (xpecia vs. gibi)
   Hocam bilgileriniz için minnettarım.Gerçekten çok teşekkür ederim.
   Dr Muharrem Kaya
   temizlik sağlanıncaya kadar.hayır gerekmez.ama sprey kullanırsanız kanlanmayıda arttırmış ve kıl köklerinin daha iyi beslenmesini sağlamış olursunuz.şampuan olarak da Sawpoo kullanabilirsiniz

 99. Serdar says:

  Merhaba hocam, Ekim yaptirali 15 gun gecti. Ekim yapilan bolgedeki kabuklanmalar halen tam anlamiyla dokulmedi. Kabuklarin dokulmesi icin mudahale etmelimiyim yoksa akisina birakip yikandikca dokulmesini mi bekliyim?Ayni zamanda kabuklar dokulurken cok kisa tek tuk killar dokulebiliyor bu durum sikinti yaratir mi?
  Dr Muharrem Kaya
  15. günlerde şok dökülme başlar zaten.bundan sonra kıl kökleri zarar görmez.sıkıntı yaratmaz.

 100. deniz says:

  hocam sac ekimi yapyirfim 15.gunde doktorum vitamin kapsulu sampuan , sac spreyi ve proscar ilac yazdi tabi bunlarin kullanimi hakkinda bilgi alabilirmiyim ve bu ilaclarin birinin kullanimini 2 hafta sonra basla dedi acaba bu hangisi??
  Dr.Muharrem Kaya
  🙂

 101. Kamer says:

  Slm hocam saç ektireli 4 ay oldu doktorum minoxil sprey ve bıotın 5000 mg sebamed yazdı ilac olarak
  Yanlız minoxil alerji yaptı bende ve saç derisi pullandı sürekli zar şeklinde ince kabuklar kalkıyor
  Yüzümde de alerjinin izleri oluştu cildiyeye gitim kırem yazdılar yüzüm düzeldi ama saç derisi hala pulanıyor neyapmalıyım hangi ilacı kulanmalıyım doktorum prp yapalım 3 /4 defa daha ve her seans başına 600 tl istiyor yokdedim yapmıyca dememle adam artık aramalarıma cevap vermiyor yardımlarınızı bekliyorum sagılar
  Dr.Muharrem Kaya
  600 değil 6 TL ye bile yapsalar yaptırmayın canınızın yandığına değmez 🙂
  Kepeğe yönelik şampuan kullanın düzelmezse dermotto losyon var onu kullanın

  • Kamer says:

   Hocam allah rızası için yardım edin kaşıntıdan öldüm kafa derisi sürekli kabuklanıyor kulaklarım kaşınıyor kulak arkası emse kaşınıyor doktora resim cekip atım tahriş olmuş kafan dedi ve bepanthol bakım merhemi kolan diyor sizce kullanayımmı tafsiyelerinizi ve önerilerinizi bekliyorum teşekürler
   Dr Muharrem Kaya
   seboderm şampuan ve dermotto losyon kullanabilirsin

 102. İzzet says:

  Hocam ben saç ektireli tam iki hafta oldu şampuan olarak tresan diye bi şampuan önerdiler sprey olarak da dla derm veya tresan serum kullanmamı söylediler. Minoxil kullansam olur mu diye sorduğumda olmaz dediler. Şimdi bu yazdıkları şeyler bana özel değil herkese aynı ilaçlar yazılıyo hap olarak da biotin 5000 mcg ve roxhel yazdılar. Ben bunların yerine xpecia ve minoxil kullansam sıkıntı olur mu ve minoxili nasıl kullanmalıyım?
  Dr.Muharrem Kaya
  Minoxil size önerilennin 100 katı etkilidir, xpecia etkisini artırır bunlara devam edin

 103. Resul says:

  Hocam bu 3. Sorum olacak bady sporu yapıyorum sac ekimi sonrasi agir spora ne zaman başlayabilirim teşekkür ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  15.günden sonra başlayabilirsiniz

 104. Resul says:

  Hocam bir sorum daha olacak ekimden 1 ay sonra sac yıkamada dikkat etmemiz gereken bir durum varmi yoksa eskisi gibi yikayabilirmiyiz teşekkür ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  eskisi gibi yıkama yapabilirsiniz

 105. Resul says:

  İyi gunler hocam sac ektireli 1 ay oldu yanlız doktorum prp ve revigen şampuan hariç hic birşey önermedi sok dökülme devam ediyor bir tavsiyeniz olurmu teşekkür ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  şok dökülme için artık yapacak herhangi birşey yok.ama saçlarınızın daha kısa sürede daha sağlıklı çıkmasını istiyorsanız minoxidil yada procapil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz

 106. ayhan says:

  Hocam merhaba,
  Ben 46 yaşındayım saç ektireli 90 gün oldu.saçlarım beyaz olduğu için pek belli olmuyor ama tam olarak çıkmadı arka taraflar tüy şeklinde belirgin oluyor saç tellerim ne zaman kalınlaşır ,ön tarafta yeni yeni çıkmaya başladı bakınca pek belli olmuyor sanki tam olarak çıkmayacakmış gibi duruyor 40 gündür biyotin 10 mg kullanıyorum.Sizce saçımın çıkması için acelemi ediyorum, sizin bir öneriniz varmı yardımcı olurmusunuz.Teşekkürler
  Dr Muharrem Kaya
  1 yıl sabırlı olmalısınız

 107. müge says:

  hocam benim makat bölgemde ve vajina kısmında minik minik sivilce gibi çıkıntılar var. acaba bu alerjikmidir yoksa bir rahatsızlığın belirtisimi iyi çalışmalar..
  Dr Muharrem Kaya
  kılı bölge olduğu için kıl dibi iltihabı olabilir

 108. eray says:

  Hicam.merhaba sac ekiminin 1. Ayindayim, bir haftadir sok dokulme hizli sekilde basladi ve devam ediyor. . Ekimden 15 gun sonra biotin hap ve minoxile basladim. yalniz aklima takilan dokulen bazi saclar cubuk gibi, bazilarinin ucu L gibi catalli (cogunlugu boyle L gibi dokulenler) bu fark neden oluyor bu beni cok tedirgin etti. Ucu catalli L gorunumlu dokulen saclari kayipmi ediyorum?? cevaplarsaniz cok sevinirim.
  Dr Muharrem Kaya
  Hayır düz olmaması kaybedeceğiniz anlamına gelmez

 109. Hüseyin says:

  Hocam merhaba saç ektireli 17 gün oldu ekilen saçlar dökülmeye başladı şuanda sadece günde 1 defa 100mg coraspirini alıyorum bu yeterli mi yoksa başka bi takviye ilaç kullanmalımıyım
  Dr Muharrem Kaya
  coraspin kanın akışkanlığını arttırmak içindir.saçlı deriye olan kan akımını arttırmaz.bence kullanmanıza gerek yok.saçlı deriye kan akımını arttırmak için minoxidil yada procapil içeren speyler kullanmanız gerekirdi.

 110. Emir says:

  Merhabalar,
  minoxil veya rogain gibi ürünlerin kullanimi sac ekiminden kac hafta sonra baslamalidir.
  Tesekkürler, selamlar.
  Dr Muharrem Kaya
  ilk yıkamadan sonra ekimin 3. günü

  • Mehmet says:

   Hocam merhaba,
   Saç ekimi yaptıracağım.Var olan saçlarımda aşırı dökülme yok ama çoğu tüy gibi ve cansız.
   Ekimden sonra ne kullanmalıyım?
   Ne kadar süre kullanmalıyım?
   Kullandığım bu ilaçları bıraktıktan sonra faydası devam edecekmi yoksa herşey başamı tekrar dönecek?
   Dr Muharrem Kaya
   Bırakırsanız herşey eskisi gibi olur, devam etmeyecekseniz hiç başlamayın

 111. Tolga says:

  Hocam benim alın bölgelerinde 2cm kare sağ ve 2cm karede sol tarafta seyreklik var diğer taraflar çok sık bu alana Ekim yapmak istiyorum sizce tahminen toplamda 4 cm karelik bir alana kaç greft gider normal dolgunluga gelmesi için Son olarak ekimden sonra minoxil ve xpecia kullansam ilk yıkamadan sonra ekilen saçlarım dökulmeden uzamaya devam edermi yoksa yine şok dökülmeye ugrarmi cevaplarsaniz çok sevinirim
  Dr Muharrem Kaya
  Bence böyle bir ekim yaptırırsanız % 99 pişman olursunuz 🙂

 112. Halil says:

  Doktor bey, xpecia tableti saç ekimin 2 hafta sonra günde 1 defa alsak yeterli olur mu?
  Dr Muharrem Kaya
  2 hafta sonra başladığınız için şok dökülmeye bir katkısı olmaz.onun dışında saçınızda kalite artışı sağlar.alabilirsiniz

 113. Kenan says:

  Hocam hayırlı günler.
  Saç ektireli 55 gün oldu. Bana saç ekiminden sonra hiçbir ilaç kullandırmadılar. Sadece bir şampuan verdiler. Onu da bitince tekrar al falan demediler.
  Bir ilaç kullanmam gerek mi ?
  Dr Muharrem Kaya
  ürün kullanman daha iyi cevap almanı sağlar,ama mutlak gerekli değil

 114. Yakup says:

  Hocam merhabalar, Bugün saç ekimi yaptırdığımin 14. Günü şu an ufak tefek dökülmeler dışında herhangi bir aksilik yok kabukları kendim yıkayıp döktüm, verilen yıkama köpüğü dışında herhangi birşey kullanmadım.Bu süreçten sonra herhangi bir ilac veya sprey kullanmamı onerirmisiniz? Şimdiden teşekkür ederim cevabınız için.
  Dr Muharrem Kaya
  ilk yıkamadan sonra başlasaydın şok dökülmeyi önlerdi.ürün kullanman daha iyi ve daha kısa sürede cevap almanı sağlar

  • Yakup says:

   Hocam b7 yerine daha kompleks bi ürün olan Xpecia tablet aldım onu kullanmaya başladım umarım etkili olur,extra olarak b7 de almam gerekirmi?Teşekkür ederim tekrardan.
   Dr Muharrem Kaya
   Gerekmez çünkü içinde zaten var

 115. Beytu says:

  Merhaba hocam saçlarımı ektireli 2hafta oldu biotin hapı almaya başladım ekim yaptığım yere baş vurdum bana şimdi kesinlikle kullanma 4 ay sonra kullanmaya başla dedi sizce ne yapayım günde 5 mg alıyordum ama şimdi tedirginim yardımcı okursanız sevinirim şimdiden tşk
  Dr Muharrem Kaya
  hayır düzenli kullanman olumlu etkisi olur

 116. eray says:

  Hocam iyi calismalar,
  1.ekim yapilali 10gun oldu bugun 2.yikama yapildi. Herhangi yan urun onerilmedi sizce hangi sampuani kullanmaliyim elimde avalon organics biotin b complex var bu sampun isimi gorurmu
  2. b7 tabletmi yoksa Xpecia tablet mi onerirsiniz. Bu urunleri ne kadar kullanmaliyim biraktigimda sac kaybi yasarmiyim. Tabletlerede bagimli kalmak istemiyorum simideden tesekkur ederim
  Dr Muharrem Kaya
  şampuan çok önemli değil.xpecia daha iyi olur.ekim harici minyatürleşen saçlar canlanır fakat bırakınca canlanan saçlar geri dökülür

 117. Hocam merhaba,

  Saç ektireli 4 gün oldu.Ekim sonrasında gf hair şampuan ve gf hair serumu önerdiler ? Sizce bu ürünleri kullanmalımıyım ?
  Dr Muharrem Kaya
  Serum lafı bana çok aldatmaca geliyor, bu ürünleri duymadım

 118. İyi akşamlar hocam,
  İlk yıkamayı yaptım, biotin kullanmaya başladım, yalnız 5mg vardı eczanede, bu sebeple 2 adet içiyorum, sorun olur mu?

  Sprey olarak hangi ürünü tercih etmemi önerirsiniz?
  Saygılarımla
  Dr Muharrem Kaya
  2 tane 5 mg 10 mg ile aynıdır ama pahalı olur. Hairforte sprey var onu araştırın

 119. hocam merhaba
  10 mg lık B7 vitamin akşammı yoksa sabah mı ne zaman kullanmamızı tavsiye edersiniz
  Dr Muharrem Kaya
  önemli değil.sabahları alabilirsiniz

 120. Hocam mrblar ben 2 sene önce alın kısmına 1000 greftlik bir ekim yaptirmistm ama ekilen saclar orjinal saclarıma göre seyrek kaldı şimdi ikinci seansı yaptırıcam ilk yıkamadan sonra sabah akşam xpecia ve minoxil sprey kullansam ekilen saçların beslenmesi için yeterlimi yani yüzde kaç oranında şok dökulmeyi önleyebilirim
  Dr Muharrem Kaya
  %70-80 korursunuz

 121. Iyi aksamlar hocam
  SAC ekimi yaptim yarin ilk yikamayi yapacam. Harrex sampuani verildi ve sebamed kremi. Üstelik haarex spray önerildi. Ilk ay bu sampuani kullanmam da sakinca varmi ve önerilen spray i tavsiye edermisiniz. Hab kullanmayi istemiyorum ama ayriten ille kullan dediginiz birsey varmi örnegin biotin ve hairforte. Simdiden tessekkürler.
  Dr Muharrem Kaya
  Saç ekimi sonrası yıkama için geliştirilmiş postop set var onu araştırmanızı öneririm sebamed tarihte kaldı.
  Önceden var olan saçlarınızda dökülme yoksa sprey kullanmanıza gerek yok

  • Hocam dökülme vardi ekimden önce hangi spray i önerirsiniz ve ne kadar süre kullanilmali biotin e ihtiyac varmi cogunluk ile öneriyorsunuz cünkü
   Dr Muharrem Kaya
   sprey ekim olmayan saçların dökülmesini önleyip kalitesini arttıracaktır aynı zamanda yeni ekilenlerin beslenmesini ve kalitesini de arttırır

  • Hocam merhaba, saç ektireli bir gün oldu,
   Agumentin ve prednol,kullanmaya basladım.3.günün sonunda saçlarımı yıkamam söylendi.bepanthol body lotion ve sebamed şampuan verildi.
   1.antibiyotik ve prednol-kortizon kullanmalı mıyım?
   2.şampuan ve losyon seçimi uygun mu? Daha faydalı olabilecek başka bir ürün kullanmamı tavsiye eder misiniz?
   3.yıkamadan sonra hangi ilaç-vitaminleri , hangi sürede kullanmalıyım.
   Dr Muharrem Kaya
   saçlı deride kan akımı ekim sonrası travrmaya bağlı artar.bu nedenle enfeksiyon pek görülmez ama doktorunuz önermiş,1 hafta kullanabilirsiniz.prednolude sanırım ödemi azaltmak için vermiş bunu kendisine sormalısınız,ne kadar kullanmanız gerektiğini uygulanan sıvı miktarı ve yaralanmanın miktarını o daha iyi biliyor.
   bepanthol body lotion ve sebamed şampuan yerine postop set kullanabilirsiniz.hem enfeksiyonu önler hemde ciltten temizliği çok daha kolaydır
   yıkamayı beklemeden biotin 10 mg veya xpecia tablet başlayabilirsiniz.ilk yıkamadan sonrada saçlı deriye kan akımını arttıran spreyler kullanabilirsiniz

 122. Hanifi says:

  Slm hocam Ben 2 ay oldu sac ekdirdim ekdirdigim yer Bana her hangi Bir ilac tavsiye etmedi Bana prp yapti kanımı aldı ve sonra derimin altına ıgneyle geri vurdu kan kırmızı degıldı gördüğüm kadar sarı renk ıdi herneyse ekımden sonra hıc bir ilaç tavsıye etmıyorum dedi sizce doğrumu saygılarımla hanıfı
  Dr Muharrem Kaya
  Mutlak gerekli değil ama destekleme amaçlı 10 mg lık B7 vitamini almanız kalite artışı sağlar

  • Hanifi says:

   Hocam b7 almakla geç kalmadımı
   Dr Muharrem Kaya
   şok dökülmeyi önlemek adına geç ama çıkacak olanların kalitesini olumlu yönde etkiler

 123. Hocam saygılar saç ektireli 10 gün oldu be bana h bir ilaç önermediler haareh sprey verdiler 1 ay sonra kullanmamı söylediler ne yapmalıyım
  Dr Muharrem Kaya
  Önceden var olanlarda dökülme yoksa bir şey yapmanıza gerek yok. 10 mg B7 vitamini alırsanız daha az şok dökülme olur , daha erken ve kaliteli çıkar

 124. Hocam hayıtlı günler saç ekimi yaptırdım 60 gün olmak üzere yeni yeni saç çıkmaya başladı daha gür ve kaliteli çıkmasını sağlamak için hangi ilaçları tavsiye ediyorsunuz?Bana ROXHEL VE AGACURA verdiler ama ben sizin tavsiyenizi bekliyorum
  Op Dr Muharrem Kaya
  İkisinden de uzak Durun. Önceden var olanlarda dökülme yoksa ekilenler için sadece 10 mg B7 vitamin tabletinden günde bir tane almanız yeterli

  • Işık says:

   Hocam merhaba… Bana da xpecia yi bırak roxhel tablet al dediler… Burda yorumunuzu okudum, uzak durun diyorsunuz, nedeni nedir?
   Dr.Muharrem Kaya
   içeriğine hiç bir yerden ulaşamadım.birtakım etkileri gösteriyor deniliyor ama bu etkileri hangi etken maddelerle sağlıyor bu açık değil,o nedenle önermem

 125. Merhabalar ; sac ekiminin 57. Gunundeyim
  -hocam sac ekiminin 5. Gununden sonra 1 yil propecia tablet ve 3. Haftadan sonrada yine bir yil rogain foam köpük kullanmam istendi. Bunlardan daha iyi sonuc verecek ilac tavsiyeniz varmi ?
  -propecia hergun ayni saatte kullanilmasi zorunlumudur. Rogain foam kopuk ekim yapilan yere mi surulecek
  Tesekkur ederim
  Dr Muharrem Kaya
  kullandığınız ilaçları mümkün olduğunca aynı saatlerde almaya çalışın.saça yönelik vitamin ve mineralleride içeren ürün kullanmanızı öneriirm

 126. kaygılı says:

  hocam kolay gelsin saç ekimi yaptıralı 87.gün oldu yavaş yavaş yeni saç çıkışları başladı saçlarımda yağlanma ve kepeklenme var ama çok fazla değil kepeeklenme yeni saç çıkışını etkilermi bazıları kepeklenmenin saç çıkışını etkilyecini sölediler kepek bi sıkıntı yaratırmı kepek için en etkili şampuan hangisidr şuanda bioxin kullandım halde kepeklenme oluyor teşekkürler
  Dr Muharrem Kaya
  Kepeklenme saç kökünü etkilemez yani zarar vermez.herhangi bir kepeğe etkili şampuan kullanabilirsiniz.

 127. Merabalar hocam ben 2015 temmuzda saç ektirdim yanlara şakak bölgesine ve ön kısma hilal şeklinde bu ilk seanstı 2016 Ağustosta da yine aynı yerlere ekim yaptırdım çünkü ekilen saçların yarısı dökülmüştü şimdi ikinci ekimden yaklaşık 5 ay geçti ama yine ekilen saçlar dökülüyor “””minioxsil kullandım üç ay kadar o daha çok döktü ki dökülende çıkmıyor “””” Genetik dökülme var o belli de bir türlü durduramıyorum. “”””Cevaplarsanız sevinirim hocam”””” 1-) minioxsil kendi döktüğü saçı tekrar çıkarır mı 2-) saçım ince telli bi ilişkisi var mı minoxsill le 3-)minixosil %5 kullanıyorum yalnız saç diplerim kırmızı kırmızı çok yanıyo %2 kullansam nasıl olur etkisi 4-)minioxsil sonrası saçı her yıkadıgımda saç dökülüyor neden 5-)minioxsil her gün gece 10 fıs olarak ekilen bölgeye sıkıp uyguluyorum azaltmalımıyım
  Dr Muharrem Kaya
  1-minoxidille dökülenlerin geri çıkması beklenir
  2-hayır ince telle ilişkisi yok
  3-% 2 nin etkisi daha azdır ve o şikayetler aynı şekilde olur
  4-banyoda dökülme olabilir ilişkisi yok
  5-6 fıstan daha fazla önerilmez

 128. Merhabalar, saç ekimin 8.günü.. Saç kabukları dökülmesi az kaldı.. Bugünden itibaren önereceğiniz ilaçlar nedir, nasıl bir süreç izlemeliyim?
  Dr Muharrem Kaya
  O bölgedeki saçlarda dökülme yoksa günde bir tablet 10 mg B7 vitamini alın yeterli, dökülme devam ediyorsa bu durumda xpecia tablet daha doğru olur

  • Saç ektirdiğim yer ilaç kullanmayı tavsiye etmiyor hocam sebebi nedir
   Dr Muharrem Kaya
   kendilerine güveniyorlar demekki 🙂

   • Son sorum; minoxsidil’i önerirmisiniz xpecia tabletin yanında.. Verdiğiniz cevaplar için tesekkür ederim doktor bey
    Dr Muharrem Kaya
    Evet daha iyi sonuç alırsınız

 129. Hocam merhaba.saç ekimi yaptıralı 15 gün oldu. Kabuklar temizlenirken kabuklarla beraber bir miktar saçta döküldüğünü farkettim. Herhangi bir sıkıntı yaratır mj bu durum?
  Dr Muharrem Kaya
  15 günden sonra sorun olması beklenmez

 130. Merhaba hocam. Saç ekimi yaptıralı 14 gün oldu. Ekim sonrası kullanmam için sadece köpük şampuan ve ödem atıcı ilaçlar verdiler, bunun dışında herhangi bir ilaç kulllanmam konusunda bilgi vermediler. Epeydir araştırıyorum, yazılanlar ve sizin cevaplarınız sonucunda xcepia tablet kullanmay karar verdim. Öncelikle öğrenmek istediğim şey mevcut saçları güçlendirmek. Bunun için extra ne yapmam gerekiyor hocam? Bir de bu xcepia tableti ne kadar süreliğine kullanmalıyım. Şimdiden vereceğiniz cevap için çok teşekkürlerimi sunarım.
  Saygılar…
  Dr Muharrem Kaya
  Extra bir şeye gerek yok ama sprey de kullanabilirsiniz. Kullanım süresi dökülme tipine göre değişir

  • Aşırı bir dökülme yok hocam. Az bir dökülme mevcuttu saç ekiminden önce. Hazır ekim yapılmışken extra takviye olarak kullanmak istiyorum xcepia tableti. O yüzden ne kadar bir süre kullanacağım hakkınd bilgi verirseniz çok sevinirim.
   Dr Muharrem Kaya
   Ekilenler için kullanacaksanız 4-6 ay yeterli olur ama o bölgede önceden var olanları korumak için kullanacaksanız o zaman uzun süre kullanmanız gerekir

 131. Hocam 11. günde Biotin 5 mg kullanmaya basladım, suan 14. gündeyim yorumlarınızı okuyunca dün 10 mg a cıkardım ekilen saçlar uzuyor ciddi bi şeklde gerçekten uzadığını farkedebiliyorum, şok dökülmeye engel olmak için geç mi kalmışım. kaç mg kullanmalıyım biotin kullanmalıyım ve ne kadar süre biotin kullanmalıyım. Diğer ilaçları çok kullanmak istemedim hormonları baskılamasını istemediğim için sizce biotin yeterli midir şuan için.
  Dr Muharrem kaya
  evet biraz geç kalmışsın,beraberinde kanlanmayı arttırmak için spreyde kullanmalıydın

 132. Hocam kolay gelsin . 1 sene once sac ektirdim .. biraz tepede ortada seyreklik var .ama minik minik saclar gorunuyor diplerde bunlari nasil buyutebilirim ayrica piorin sampaun kulaniyorum degismelimiyim acaba ..
  Dr Muharrem Kaya
  Şampuanın önemi yok değiştirmeyin, hairforte sprey var onu araştırın

 133. Hocam merhaba,ekimin 3.günü ilk yıkama yapıldı bu günden itibaren önereceğiniz ilaçlar nedir? Tesekkur ederim.
  Dr Muharrem Kaya
  minoxidil yada procapil içeren sprey ve xpecia tablet başlayabilirsin

 134. serdar says:

  hocam merhaba.1 ay önce saç ekimi yaptırdım.ekim yaptığım yer bana roxhel şampuan ve hapını verdi.hap 2 hafta boyunca sürekli ishal olmama sebep oldu .nırakıp xpecia tabelete başlayacaktım ama şuan geçti.bitince geçicem ama xpeciada ishal yaparmı tekrar? birde hocam şampuanla saçımı hafifçe yıkadıktan sonra iyice duruluyorum buna rağmen saç sanki hiç durulanmamış gibi köklerinde beyazlıklar oluyor.sebebide saç derisi soyuluyor gibi ve bu şampuan alrına yerleşiyor sanki bazen tek sefer şampuan kullanıorum yine aynı.şampuanı değiştirsem mi?hangisini öneririsiniz?
  Dr Muharrem Kaya
  1 aydan sonra istediğiniz şampuanı kullanabilirsiniz,
  Xpecia ishal yapmaz

 135. Kenan says:

  Hocam 10 önce saç ekimi yaptırdım bana roxhel taplem kullanmamı önerdiler 3 -ay boyunca kullanmaya başlıyım mi zamanı önemlimi veya önericeğiniz başka birşey varmı tşk
  Dr Muharrem Kaya
  satın aldınızsa kullanın almadınızsa boşa para vermeyin 🙂

 136. Bayram says:

  Muharrem hocam merhaba
  Saç ekimi yaptıralı 5 gün oldu, bugün saç ekim yapılan bölgede bi gerginlik hissediyorum, özellikle yıkama yaptıktan sonra bu gerginlik artıyor, sanki sağdan soldan saç derimi çekiyorlar, susuz kalıp çatlayan toprak gibi bir his var, bi nemlendirici serinletici gibi bi ürün kullanabilirmiyim? Diğer bi sorum ise elime kabukla beraber saç geliyor şok dökülme bumu oluyor? Saç kökü ile mi çıkoyor diye endişelendim. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim, kolay gelsin 🙂
  Dr Muharrem Kaya
  şok dökülme için erken.bu dönemde elinizi saçınızdan uzak tutun.kıl kökleri daha tam tutunmuş değil.POSTOP u deneyebilirsiniz

 137. Gökhan says:

  Hocam merhabalar.
  1 ay önce ekim yaptırdım ekilen saçlar 10 gündür dökülüyor özellikle şakak kısımlarında daha fazla dökülme oldu.
  1-) Curegen %5 procopil sprey
  2-) Proscar hap kullanmamı istediler
  Size sorum ;
  Bu proscar hap yerine biotin tablet kullansam daha faydalı olur mu?
  Diğer sorum curegen sprey yerine minoxidil yada hairforte sprey kullanmak daha yararlı olur mu?
  Daha önceden minoxidil sprey kullanıp çok faydasını gördüm ancak bırakınca saçlarım eskisi gibi olmuştu.
  Kullanırsam yine aynısı olur mu. Cevaplarsanız çok sevinirim iyi çalışmalar.
  Dr Muharrem Kaya
  genetik dökülmede ilaç kullanımını bıraktığınızda saçlarınız dökülür.bunun için öncelikle sabırlı değilseniz tekrar bırakacaksanız hiç başlamayın.hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz

  • Gökhan says:

   Tşk ederim hocam sağolun hairforte yi kullanmaya başlıcam. Ayrıca bu Proscar tabletle beraber xpecia tableti birlikte kullanmam faydalı olur mu? Yoksa gereksiz midir?
   Dr Muharrem Kaya
   sadece xpecia yı kullanmanı öneriirm

 138. Ceyhun says:

  Sayın Hocam,
  Fue yöntemiyle, saç ektireli iki seneyi biraz geçti. Operasyonu yapan doktor, sonrasında kullanmam için bana bir ilaç önerdi. İlgili ilacın libidoyu etkileyen hormonlar üzerinde olumsuz etki yarattığını öğrenince, o ilaca hiç başlamadım ve bugüne kadar da başka ilaç kullanmadım. Ekilen bölgede daha evvel var olan saçlarda biraz dökülme oldu. Bu dökülmenin önüne geçmek için hangi ilacı kullanmalıyım? Ayrıca önereceğiniz ilaç ekilen saçlarında hacimsel olarak kalitesini arttırır mı? Xpecia mesala bu amaçla ilk başta önereceğiniz bir ilaç olabilir mi? Bu ilacın cinsel hormonlar üzerinde her hangi bir olumsuz etkisi var mı? Şayet Xpecia’yı önerirseniz doz olarak nasıl kullanmaya başlamalı ve sonrasında doz ayarlamasına nasıl devam etmeliyim? Ayriyeten dökülme önleyici ilacı desteklemesi açısından, belli bir şampuana gerek var mı? Varsa hangi şampuanı önerirsiniz? Son olarak da sormak istediğim ekilen mevcut bölgesel alanın içine, daha evvelden var olan bu dökülen saçları telafi etmek için müdahale edilip, bu alan içine ekim yapılabilir mi? Teknik açıdan bu mümkün müdür?
  Dr Muharrem Kaya
  Ekilen saçlar 2 yılda kalitesine ulaşır ve yeterince kaliteli oldukları için ilaçların pek etkisi olmaz, var olanların dökülmesini önlemek için xpecia kullanabilirsiniz belirlenmiş yan etkisi yok. İlaç kullanmanıza rağmen seyrek buluyorsanız var olan saçların arasına ekim yapılabilir.

 139. mustafa says:

  Hocam hayırlı günler ben saç ektireli tam 50 gün oldu bana verilen bu ilaçlar iyimidir shen mın saç besleyici. hp biotin 5mg proscar5 mg kaşıntı içinde seowell sprey kulanıyorum.ensemden alınan saçlarım uzadı kestirebilirimiyim? saç alınan donar bölgem çok fena kaşınıyor bunun için önerceginiz bir ilaç varmıdır. tşk ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  Biotin ve proscar dışındakilerin gereği yok, tabi proscarı çeyrek almalısınız. Donör bölgede batıklar vardır ona bağlıdır zamanla kendiliğinden düzelir

 140. Kursat says:

  Iyi gunler hocam cevap verirseniz memnun kalirim ben 24 gun oldu sac ektireli bana saca ozel guclu formul.diye ROXHEL tablet vermislerdi suanda hala kullaniyorum ama saclarin daha kaliteli cikmasi icin yorulmarda okudugum xpecia tablet var sanirim.sizce kullansigim.urune devam.etmeliyimiyim yoksa xpecia kullanmalimyim ve bunun yaninda onerebileceginiz faydasinin olacagi kanlasmayi arttiracak sprey onerinizde varmi ? Tesekurler
  Dr.Muharrem Kaya
  Para vermişsiniz kullanın, saçkıran da bile kullanıldığı söyleniyorsa uzak durmakta yarar var. saçkıran tedavisinde tabletin ne işi var. Son yıllarda saç ekim merkezleri damarları genişleten ginkgo biloba içeren ilaçlar yazıyorlar onu araştırın.

  • Kursat says:

   Hocam sackiran sorunum yoktur sac ektirdim 24 gun once hani saclari guclrndirmesi icin onerebieceginiz haplar varmi isim.olarak ? Yorumlarda okudugum kadariyla xpecia kullaniyor diger arkadaslar yani xpecia yi onerirmisiniz ? Birde sprey olarak hangi spreyi kullanayim
   Dr.Muharrem Kaya
   Xpecianın içeriğinde ginkgo biloba olduğu için köke giden kan miktarını artırır ekim sonrası en önemli etkisi bu, bunun dışında o bölgedeki saçlarda dökülme varsa ona da iyi gelir.

 141. Nazmi Erkek says:

  Merhaba Hocam ben 7 gün önce saç ekimi yaptım bana verilen ilaçlar proscar . Aprol fort. Sef 500mg. Prednol. Ve curegen şampuan ve spreyi lotion olarak bepanthol verildi bunlar hakında düşüncelerinizi alabilirmiyim ve ayrıca tavsiyeleriniz nelerdir . Saçlarımı yıkadım ve 6 günden sonra kabuklar tektük beraber dökülüyor ayrıca bir iki kez aralarında ekilen kılarda olduğunu gördüm b normalmi . Teşekür ederim .
  Dr.Muharem Kaya
  Ekimi ucuza yapıp bunlarımı sattılar yoksa 🙂
  Aldıysanız kullanın ama terar almanızın hiç gereği yok. Propecia hariç, propecia önceden var olanların dökülmesini dudurabilir.

 142. Ferhat says:

  Merhaba Hocam, 4000 greft saç ekimim olalı 3 hafta oldu, bu alanı hala az hissediyorum, normalmidir? öneriniz varmıdır? Ayrıca, saç alınan alanda kaşıntı ve elimi-yastık değdiğinde batma/hassaiyet hissediyorum, krem öneriniz varmıdır? Veya öneriniz varsa. Teşekkür ederim.
  Dr Muharrem Kaya
  kanal açılarak yapılan ekimde hissizlik olabilir, düzelmesi 8 ayı bulabilir
  herhangi bir nemlendirici klullanabilirsiniz

 143. fatih says:

  Merhaba hocam saç ekimi yaptıralı 2,5 ay oldu ilk iki ay hiç ilaç kıllanmadım şimdi biotin 5 mg kullanıyorum ve saçlarıma etkisini yavaş yavaş görüyorum sorum şu bu Zaman’dan sonra 10 mg kullanabilirmiyim?daha hızlı ve kaliteli çıkması açısından yoksa 5 mg yeterlimi?ve saçları 3 aydan önce boyamayın diyorlar siz ne tavsiye edersiniz?Teşekkürler
  Dr Muharrem Kaya
  10 mg kullanabilirsin.1 yıl boya yapmanı önermem.sonuçta saça ciddi zararları olan kimyasallar.saçın tam olarak öıkması ekimden sonra bir yılda tamamlanır

 144. Şeyda says:

  Merhabalar hocam , erkek arkadaşım saçımı ekimi yaptırdı fakat çok uzun bir süre oluyor 1-1 buçuk yıl kadar . Saç ekimi başırılı ve tuttu uzadıda. Saçları biraz sert krem losyon vb. Ne önerirsiniz?
  Dr Muharrem Kaya
  sadece uçlara krem uygulayabilir

 145. Bulut says:

  Merhabalsr hocam Ben 3. hafta önce ekim yaptirdim ve 5.günden sonra haarex sprey uhp kullandim ve simdi kullanmiyorum sacta bir kac tane sivilce yapti köklere bir zarar vermismidir erken kullandigim icin Normalde 4 hafta sonra kulanmaliymisim
  Dr Muharrem Kaya
  sivilcenin nedeni kullandığın sprey değil.içerde dönen yolunu bulamayan kıllardır

 146. mansur says:

  hocam merhaba ben sac ektireli 50 gün oldu kabuk dökme işlemini ekim yaptırdıgım yerde yaptırdım yıkamayıda onlar yaptı 9 la 10 gün arası kabuk dökülmesi yapılmalıymış bir sıkıntı olurmu
  Dr Muharrem Kaya
  olması beklenemz

 147. ismet says:

  öncelikle her soruya cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Hocam ben saç ekiminde 56. gündeyim son on gündür saçlarım aşırı derecede kaşınmaya başladı az biraz deri dökülmesi gibi bişeyde var. Sizce sebebi ne olabilir ve hangi şampuanı kullanmam gerek. Minoxsidil ve xpecia tablet kullanıyorum.
  Dr Muharrem Kaya
  minoxile allerjisine bağlı kaşıntı olabilir.bunu değerlendirin.climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsiniz

 148. SELÇUK says:

  Hocam ekim yapılalı 1 hafta oldu kıllardan bazıları döküldü kıl kökleri açılan kanala nüfus ettiği içinmi dökülmüştür yoksa o kök boşamı gitmiş olur
  Dr Muharrem kaya
  şok dökülme için çok erken,ekim yapan merkezle görüşün

 149. Merhaba hocam, sac ekiminden sonra bana seba med sampuani önerildi. 2 bucuk ac oldu sac ekimi ve kendi öz sacimin kepeklendigini fark ediyorum. Ne yapmaliyim? Seba med kepek önleyici kullanirsam sorun olurmu ?
  Dr Muharrem Kaya
  kullanabilirsin

 150. MRTKCAR says:

  hocam bugün ilk yıkamayı yaptım. yani ekim yapılalı 3 gün oldu.kullanılacak ilaçlar ve kullanım şeklini yazabilirseniz çok sevinirim.
  Dr Muharrem Kaya
  hairforte sprey ve ve xpecia tablet sabah akşam kullanabilirsin.

 151. ibrahim says:

  Hocam merhabalar. Birkaç saç ekimi videosu izledim beyaz renkte greftler ekildi işlem sonrası kafa derisi beyaz greftlerle doldu. Bende ektirdim ama greftlerm böyle beyazımsı değildi bunun sebebi nedir?
  Dr Muharrem Kaya
  bir yorum yapmak zor.

 152. Merabalar hocam ekim yaptirali 6 ay oldu geçen gün doktoruma gittim saçlarim biraz seyrek çıktı aralar boş bölgelerin saçların çok yağlı diyerek dermovate saç losyonu verdi 4 gündür kullanıyorum yağlanma kesildi bu losyonun zararı olur mu birde 6.aydan sonra bana hangi vitamini almamı önerirsiniz saçlarımı sıklaştıran teşekkürler hocam
  Dr Muharrem Kaya
  zararı olmaz.xpecia tablet kullanabilirsin

 153. iyi günler hocam 2 yıl önce bir saç ekimi yaptırdım.Şampuan olarak ne önerirsiniz acaba ? Bir ara bioksin kullandım ama onunda maliyeti biraz fazla
  Dr Muharrem Kaya
  sawpoo kullanabilirsin

 154. Fikri hür says:

  Merhaba hocam, son 6-7 ay içinde 2 ay aralıklı olarak roacutanne 20 mg. Kullandım akne tedavisi için. Birkaç gün içinde saç ektireceğim fakat kullandığım bu ilaç ve protein takviyesi yüzünden karaciğerimde yorgunluk olduğunu söylemişti doktorum. Şu an halen roacutanne a devam ediyorum. Herhangi bir sıkıntı yaratır mı ilaca devam etmem?
  Dr Muharrem Kaya
  uzun süreli roacutane kullanımı biotin eksikliğine neden oluyor.oda saç kalitesinin düşmesine ve dökülmeye neden oluyor.saç ekimi için bence uygun zaman değil.10 mg HP biotin kullanabilirsin.önce gerekli destek tedavileri yapmalısın

 155. Ertuğrul Akbulut says:

  Merhaba hocam yaklaşık bir ay önce saç ekimi yaptırdım. Ekim öncesi Minoksil sprey kullanıyordum ve şu an elimde 6 aylık spreyim de var ekim sonrası faydası olur mu? Kullanayım mı?
  Dr Muharrem Kaya
  kullanırsan daha iyi olur.doku kanlanmasını arttırdığı için köklerin beslenmesi artar

  • Ertuğrul says:

   Teşekkür ederim hocam. Bir sorum daha olacak minoxsidi kullanımını bıraktıktan sonra saç dökülmesine sebep olur kanısı doğrumudur. Ekim sonrası çıkan saçlar spreyi bıraktıktan sonra dökülür mü ?
   Dr Muharrem Kaya
   ekilenler dökülmez ama minoxilin etkisiyle canlanan daha önce dökülmüş olan saçlarınız tekrar dökülür

 156. Hocam cok tesekurler verdiginiz cevaplar icin, bi sorum daha olacakti.. Ben vucut gelistirme sporuyla ugrasiyorum, casein protein shake tozu gibi urunler saca yen etksi varmi, yani kullansam, yeni ekilen saclara bi zarari olurmu.
  Sagolun
  Dr Muharrem Kaya
  extra dışardan testesteron içeren bir ürün almazsanız sorun olmaz

 157. Sehad says:

  Hocm Merhaba, yasim 33ve tam 30 gun once sac ekimi yaptirdim, 3 gunden itibaren gunde 2 tablet xpecia ve 4mg Biotin kullandim, ve halen xpecia kullaniyorum.. 30 gunde cok az bi sok dukulme var, yani yok denilecek kadar az.. Sizce bundan sonra bi sok dokulme olma sansi varmi? Cok tesekurler, ve hurmetlerimi sunarim hocam.
  Dr Muharrem Kaya
  beraberinde kanlanmayı arttıran bir spreyde kullansaydınız bu şans daha yüksek olurdu.ama yoğun bir dökülme yaşayacağınızı zannetmiyorum

 158. Serap says:

  Mrb hocam,
  Şimdiden tsk ederim
  Sac ektıreli 2ay 4gun oldu Ekim olan bolgemi sert bir sekilde carptim yarım saati geckin acidi Bir problem olmusmudur? Kokler zarar gormus mudur
  Dr Muharrem Kaya
  2 ay sonra bir zarar gelmez

 159. Mrb Hocam,
  Ben 34yasında bayanım. 47gun önce şakak bölgelerime ekim yaptırdim Ekım yapılan bolgem ve cevresinde hala his yok.kasintim fazla(rahatca kasiyabilir miyim)birde ekilen yerin kirmizılıgi nezaman gecer
  Tesekkurler ve Saygılar…
  Dr Muharrem Kaya
  kanal açılarak yapıldıysa normal,kırmızılığın nedenide bu.tam iyileşme gerçekleştiği zaman bu sorunlar ortadan kalkar

 160. Harun eker says:

  Merhabalar.ben 3 ay önce kök hücre yöntemiyle saç ektirdim.ekilen saçlar döküldü. Yeni kökler hafif çıkmaya başlıyor sanki.doktor bi vitamin tavsiye etmedi .ne zaman sonuç alırım. Siz ne onerirsiniz
  Dr Muharrem Kaya
  biotin yada xpecia tablet alabilirsiniz

 161. Hicran says:

  Mrb hocam ben gecen ay sivilce tedavisine başladım ve ne yazıkki saç dökülmemden dolayi 1 aydan daha fazla kullanmak istemedim ve biraktim suan 10 mg biotin aliyorum Hergün yalnız biotini icerken su ile içiyorum su ile degilde direk susuz mu yutmam gerekiyor. Yardimci olur musunuz bu dökülme dururmu yoksa başka bisey almama da gerek var mi saçlarım zayif ve ince telli.
  Dr Muharrem Kaya
  suyla alabilirsin.başka bişiye gerek yok

 162. Mrb hocam simdiden tskler.
  Hocam ben 34yasinda bir bayanım sac ekim yaptırali 1ay10 gun oldu ama ilac kullanmami onermediler xpecia bayani kullanman gerekli diyen arkadaslarim oldu simdi kullansam faydasi olurmu?nasıl uygun gorursunuz?
  Saygilar…
  Dr Muharrem Kaya
  evet kullanmanız saçlarınızın çıkışını hızlandırır,kalitesini arttırır

 163. hocam yaşım 23 şakaklarda saç kalmadı üst tarafta bayağı seyreldi
  ekim yaptırabilir miyim?
  ekim yaptırabilirsem dökülmeyi durdurabilir miyim herhangi bir yolla
  Dr.Muharrem Kaya
  gelecekteki dökülmeleri göz önünde bulundurup ekim planlayabilirsiniz

 164. taner says:

  Merhaba hocam 11 gun once sac ekimi yaptim ve gun sapka basimdayken iceri girerken tepe bolgesini kapiya vurdum. Kafam pek acimadi ve herhangi bir kanamada olmadi acaba kokler zarar gormusmudur.ve ekim sonra gunde bir defa biotin, expiace ve poscarin 3 te 1 ni aliyorum poscari az mi aliyorum acaba ?
  Dr.Muharrem Kaya
  11 gün sonra kökler etkilenmez.xpecia kullanıyorsan proscar yeterli

 165. hikmet says:

  Merhaba hocam minoxile başayalı 8 ay oldu ilk dökülmeden sonra saçlarım çok güzel şekilde çıkmıştı fakat tekrar ilk ay kadar olmasada fazla bir dökülme var zamansal olarak bu normal mi
  Dr.Muharrem Kaya
  minoxil sadece minoxidil içerdiği için tedavi başka ilaçlarla desteklenmeli.bir süre sonra sadece kanlanmanın artması saç kalitesini korumaya yetmiyor.xpecia tablet başlayabilirsiniz

 166. mesut says:

  hocam kusura bakmayın yine soruyorum ama açıdan kastınız ne tam olarak..saç çizgisi kaş hizasının biraz gerisinde. kaş hizasina ektirsem bir sorun olur mu..
  Dr.Muharrem Kaya
  önceki sorunu ve cevabımı hatırlamıyorum ama ekimde önemli olan ekilen kılın kaç derecelik açıyla ekildiğidir

 167. Sinan says:

  Merhaba hocam sac ektireli 20 gun oldu. tepe ve arka bolgemde kasinti ve kepek var. ayrica telefonun flasinla cekince sacli derimin bazi bolgelerinde sarimsi lekeler var. ekimden 3 ay once baska bi dermatalog strese bagli seboreik var demisti. ekim yaptigim doktor ekim icin bi sorun olmaz seboreikin dedi. ve suan ekimden sonra hairforte sprey, sawpoo sampuan ve xpecia tablet kullaniyorum. bu ilaclarin sikintisi olurmu anlattigim vaziyete gore tesekkurler
  Dr.Muharrem KAYA
  sıkıntısı olmaz ama seboreik dermatit varsa ona yönelik ürün kullanabilirsiniz.

  • Sinan says:

   Hocam ona yonelik urun derken ne kullanabilirim seboderm mi? peki bir gun sawpoo diger gun seboderm gibi kullansam sikinti olurmu acaba tskler simdiden iyi calismalar
   Dr.Muharrem Kaya
   sorunu yazsaydın keşke

 168. mesut says:

  hocam merhaba.saçlarım dökülmüyor ve açılma yok çok şükür ama alnım biraz enine geniş.sadece yanlara(şakaklara değil) az miktarda ekim yapmak istiyorum mümkün mü.
  Dr.Muharrem KAYA
  Ekilebilir tabiki ama açılara dikkat eden birilerine ektirin

 169. Semih says:

  Hocam öncelikle yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. saç ektireli 35 gün oldu.saç için herhangi bir ilaç verilmedi. Hiç Kullanmadım.1 kez iğne mezoterapisi yapıldı.ne yapmam gerekir.ayrica saç kesimi nasil olmali uzun ve kisa farklilik gösterdiği icin uzayan bölgeye nasil bir uygulama yapmaliyim.yardımcı olursaniz sevinirim.
  Dr.Muharrem KAYA
  saç kalitesini arttıran ilaçlar kullanabilirsin.berberde şekil verdirebilirsin

 170. mesut says:

  Merhabalar hocam sac ekimi yaptıralı bugün 14 gün oldu. Sok dokulmey önlemek icin ne yapmalıyım eczaneden 2mg lık biotin aldım onun yerine xpecia mı kullansam sizce bu ekilen saclar dokulunce tekrar çıkar mı
  Tesekkurler
  Dr.Muharrem KAYA
  şok dökülmeyi önlemek için geç kalmışsın.ilk yıkamadan sonra minoxidil yada procapil içeren bir ürün ve xpecia kullanabilirdin.şimdi sadece daha erken çıkmasını sağlamak için ürün kullanabilirsin

 171. mehmet says:

  hocam saç ektireli 6 ay oldu saçımda kabuklanma ve aşırı yağlanma oluyor ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  seboderm şampuanı deneyebilirsin.eğer istenen sonuçu alamazsan derotto losyon ile birlikte kullanabilirsin

 172. Volkan says:

  Merhabalar hocam. Sac ekimimin 15. Gunu. Sac derimde egzama problemi var. Ilk on gun sebamed gunluk sampuanla yikadiktan sonra kabuklanma ve kasinti gibi sorunlar olmadi. Sonra eski sampuanima gectigimde 2 gunde bir yikiyorum, tekrar kasinti ve yavas yavas kepeklenme olmaya basladi. Sebamete tekrardan devam etsem bi problem olabilir mi hocam ? Tesekkurler.
  Dr.Muharrem KAYA
  tekrar sebamed kullanabilirsiniz

 173. Muhittin says:

  Hocam kolay gelsin ben iki buçuk ay önce ekim yaptırdım saçlar çok sık ti ama her yıkamada döküldü suan dökülme çok az tek tük dökülüyo doktorum herhangi bir vitamin falan yazmadi sadece monoksil sprey verdi onu kullanıyorum hergün yikiyom saçlar nezaman cikcak birde vitamin almak gerekirmi saygilar
  Dr.Muharrem KAYA
  xpecia alırsanız sağlıklı saç için gerekli tüm vitamin ve mineralleri almış olursunuz.daha iyi olur

 174. Erhan AKYOL says:

  Hocam Merhaba;
  Ekim yapılalı tam 14 gün oldu şuan kullandığım ilaç sadece Propecia (finasteride 1 Mg) 4 ay kullanmam gerektiği belirtildi, tavsiyeniz nedir ? Devam etmelimiyim ya da başka bir ilaç mı kullanmalıyım ?
  Dr Muharrem KAYA
  Doğrusu izahı zor bir öneri, finasteridin ekilen saçlarla yakından uzaktan ilişkisi yok. Dökülmeniz devam ediyorsa onları korumak için verilebilir ama bu durumda 4 ay kullanmanın hiçbir anlamı yok, sürekli kullanmak gerekir

 175. Merthan says:

  Hocam merhaba ekim yapalı 32 gün oldu.. Ve istemeden yiğenimin kafası ön ekim alanına tak diye vurdu kan görmedim herhangibir sorun olurmu zarar görmüşmüdür ekim alanım
  Dr.Muharrem KAYA
  15. günden sonra sorun olmaz

 176. Hocam merhaba
  Fue yöntemi ile saç ektireli 15 gün oldu.ekim yaptırdığım merkez zincoday 50mg günde 1 defa ve biotin 5000mcg günde 2 defa önerdi.bunlarımı kullanmalıyım.yada önericeğiniz şlaçlar nelerdir?
  Dr.Muharrem KAYA
  xpecia tablet kullanabilirsin.hepsi ve daha fazlası xpecia nın içeriğinde var

 177. Hayrullah says:

  Hocam yaklaşık 4 ay oldu saç ektireli hangi şampuanı kulansam iyi gelir
  Dr.Muharrem Kaya
  biotin ve saw palmetto içeren sawpoo şampuan kullanabilirsiniz

 178. ahmet says:

  hocam merhaba ben vücut geliştirme sporuyla ilgileniyorum saç ekimi yaptırmayı düşünüyorum acaba ekimden kaç gün sonra idmana başlayabilirim cevabınız için çok teşekkür ederim..
  bir yere çarpmamak kaydıyla 2 gün sonra yapabilirsiniz.

 179. hocam merhaba yaklaşık 5 aydır minoxil kullanıyorum ilk ay çok fazla dökülme olmuştu daha sonra durdu ve 3 4. aylarda çıkan küçük saçları fark edilir derecedeydi fakat 5. ayda kaşıntıyla birlikte ilk ay kadar olmasada dökülme başladı ve dökülen saçlar diğerlerine göre kısa yani yeni çıkan saçlar gibi duruyor acaba bu normal mi şimdiden çok teşekkür ederim
  Dr Muharrem Kaya
  evet normal

 180. mehmet says:

  Hocam iyi günler ben saç ektireli 15 gün oldu, donör bölgesi halâ sert ve ufak ufak çukurluklar var bu normal mıdır ve ne zamana kadar iyileşir. Ayrıca şampuan, ilaç, sprey vs. Hangilerini önerirsiniz. Şimdiden teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  o kadar yoğun yaralanma olan dokunun kendine gelmesi 2 ayı geçer

 181. Durmush says:

  Merhaba Hocam

  Ortalama bir ay önce saç ektirdim, kabuk ve öyle şeyler kalmadi. Ancak beni rahatsız eden bir durum var. Kafamda baya kepeklenme ve kaşıntı oluştu. En çok kepek ve kaşıntı tepede ve arka bölümde var. Ben geçici olarak kepeye karşı kedimce doğal tea tree şampuan kulaniyorum son bir ve 6a iki gündür. Bu durumda ne yapmamı önerirsiniz? Artık bir ay oldu ve ben ne zaman kafamı sıcak su ile yikayabilirim? Cevabınızı bekliyorum hocam bu benim için önemli. Saygılarla ve de sevgilerle. Durmuş
  Dr.Muharrem Kaya
  seboreik dermatit tarif ediyorsun.ekimi yapan doktoruna yada dermatologa gitmelisin

 182. Harun says:

  Mrb.Hocam öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ederim.Ben yaklaşık 6 ay önce ekim yaptım hangi ilaçları önerirsiniz ve spreyl ile hap birlikte kullanılır mı ?
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  minoxidil yada procapil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz.hem ekilen saçlarınızın daha cannlı olmasını hemde var olan dökülecek saçlarınızın dökülmesini önleyerek daha kaliteli bir saça sahip olmanızı sağlar

 183. Soner says:

  Hocam iyi akşamlar.

  3 Haziranda saç ektirdim. Yaklaşık 4,5 ay oldu ama görünürde hiç bir değişiklik yok. Biraz endişeliyim ne önerirsiniz.
  Dr.Muharrem KAYA
  saçların beslenmesini arttırarak daha kısa sürede sonuç almanızı sağlayan ürünler kullanabilirsiniz.6-8 ay civarı sonuçları görmeye başlarsınız

 184. Ssalman says:

  Merhaba doktor bey ilgilenip insanlara yardimci olmaya calistiginiz icin tesekkurler.Bende 17 gun once sac ektirdim suan icin sorun yok kasintilar disinda ama tek sorunum sigarayi ne birakabildim nede azaltabildim yaklasik bir paket gibi tuketiyorum.lanet olasi seyi ne gibi zararlari olur saclara ayrica gunluk 1 ad.kor aspirin kullaniyorum ne kadar daha kullanmaliyim ekim yapan klinik 6 ay kullanacaksin dedi zarari nedir faydasi nedir
  Dr.Muharrem KAYA
  sigarayı mümkün olduğunca az içip ağızdan üflemeye çalışın.nikotin ağızdan emilir.akciğerlerinize çekerseniz karbomonoksit de emilir.ağızdan üfleyince karbonmonoksitin zararlı etkilerinden korunmuş olursunuz.coraspin kanı sulandırır,kan akımını kolaylaştırır.yaşınız genç ise çokda kullanmanıza gerek yok.

 185. yusuf durmuş says:

  hocam rahatsızlık veriyom saç ektireli 6 ay oldu sağ şakak bölgem seyrek daha çıkarmı birde 6 aydan sonra dökülme olurmu
  Dr.Muharrem KAYA
  1 yıl beklemelisin

  • Anonim says:

   hocam merhabalar saç ekimi yapılalı 5.5 ay gibi bi süreç oldu fakat daha saç çıkmadı hiçbir ilaç kullanmadım bu normalmidir
   Dr.Muharrem Kaya
   aslında ufak tefek de olsa belirtiler olması beklenir.ekimi yapan merkezle görüşmenizi öneriirm

 186. Ibrahim says:

  Merhabalar hocam. köklerin alındığı bölgedeki yaraların iyileşmesi için hangi merhemi tavsiye edersiniz. Teşekkürler.
  Dr.Muharrem KAYA
  gerekmez ama bepanten plus kullanabilirsin

 187. Muhammet says:

  Hocam cvplariniz icin cok tesekkurler.peki ekimin ikinci gunu 4 adet sigara ve sonrasindada bir hafta boyunca gunde iki tane sigara kokleri oldurmusmudur.yada cok zarari olmusmudur?
  Dr.Muharrem KAYA
  yok olmamıştır

 188. Muhammet says:

  Mrb hocam sac ektirdikten sonra enaz kacinci gunden itibaren biotin veya xpecia tablet kullanabilirz ikinci gunden itibaren biotin kullanmaya baslamanin bi zarari varmidir?
  Dr.Muharrem KAYA
  zararı yoktur aksine faydası olur.şok dökülmeyi azaltır.yeni gelen kıl köklerinin daha sağlam 0lmasını sağlar

 189. Hasan ates says:

  Hocam saç ekiminden bir hafta sonra kabuklar ile beraber saç gelmesi kötü bişey midir ? Tsk
  Dr.Muharrem KAYA
  şok dökülme başlamış olabilir önemli değil

 190. Hasan ates says:

  Hocam, saç ekimi yaptırdım 2 hafta oldu. Propecia kullanıyorum. 3. Haftadan itibaren rogaine başlayacağım. Bunlarla birlikte xpecia da kullanmamı önerir misiniz. Tsk.
  Dr.Muharrem KAYA
  Evet aynı zamanda kalite artışı da sağlamış olursunuz, erken başlasaydınız içindeki biotin sayesinde şok dökülme de az olurdu

 191. yusuf durmuş says:

  hocam bana seboreik dermatit var dediniz saç çıkışını yavaşlatırmı şakak bölgemin sağ tarafı seyrek sol tarafı iyi sebamed şampuan kepeğe karşı kullanıyorum ph5,5 saça zararı olurmu kaç günde saçlarımı yıkamalıyım
  Dr.Muharrem KAYA
  evet yavaşlatır.seboderm şampuan kullanmanı öneririm.

 192. Süleyman says:

  Ii günler hocam ben saç ektireli 1 ay oldu xpecia tablet kullanıyorum şampuan olarak revita kullanmaya başladım sizce revita şampuan nasıl bir faydası olurmu
  Dr.Muharrem KAYA
  şampuanda önemli olan kalitedir.kullanabilirsin

 193. mesut e. says:

  merhaba hocam, ıkı hafta once saç ekımı yaptım,minoxil spreyi ne zaman kullanabılırım .teşekker ederim şimdiden …
  Op.Dr.Muharrem KAYA
  Artık kullanabilirsiniz

 194. Anonim says:

  hocam ıkı hafta once saç ekımı yaptım,minoxil sprey ne zaman kullanabılırım .teşekker ederim şimdiden …
  Op.Dr.Muharrem KAYA
  Artık kullanabilirsiniz hairforte spreyi de araştırın minoxilden üstün olarak damar genişletici etkisi vardır

 195. yusuf durmuş says:

  merhaba hocam saç ektirdikten sonra saçlar ne zaman çıkmaya başlar birde saçlarımda kepeklenme var yıkamayımı bilmiyorum anlamadım ekilen saçlara zarar verirmi kepek saçlarım yağlı
  Dr.Muharrem KAYA
  kepek için seboderm şampuan kullanabilirsin.4.aydan sonra çıkmaya başlar

 196. merhabalar hocam ben saç ekimi yaptıralı 3 sene oldu ama istediğim sıklıgı elde edemedim ve iki kere ektirdim bundan sonrası için tavsiyeniz nelerdir?
  Dr.Muharrem KAYA
  saç dökülmesine yönelik ürünleri deneyebilirsiniz.eğer ekimlerde hasarlanmayan ve fibrozis oluşmayan kıl kökleri varsa çıkacaktır

 197. tameraksu says:

  İYİ GÜNLER HOCAM SAÇ EKTİRELİ 5 GÜN OLDU BEPANTHOL YERİNE ÖNERBİLCEĞİNİZ LOSYON VARMI
  Dr.Muharrem KAYA
  hairpharma yeni bir ürün çıkarmış POSTOP diye o ürünü kullanmanı tavsiye ederim.kullanımı ve temizliği kolay

 198. yusuf durmuş says:

  hocam kusura bakmayın rahatsızlık veriyorum ama 3 ay geçmesine rağmen ekilen saçların dökülmesinin devam etmesi normalmi
  Dr.Muharrem KAYA
  normal

 199. saç ektireli 128 gün oldu performans almaya nezman başlarım ayrıca hangi ilçaları öneririsniz
  Dr.Muharrem KAYA
  saçlarınız artık çıkmaya başlayacaktır.daha sağlıklı saç çıkısı için xpecia tablet alabilirsiniz

 200. yusuf durmuş says:

  hocam saç ektireli 3 ay oldu kafamda beyaz kabuklanmış bir sey vardı bende tırnağamla aldım 10 tane kabukla beraber sac geldi zararı olurmu
  Dr.Muharrem KAYA
  üç ay geçmiş olmaz

 201. yusuf durmuş says:

  saç ektireli 70 gün oldu ekilen saçların dökülmesi normalmi biotin aldım kapsül şeklindemi yutulur
  Dr.Muharrem KAYA
  evet

 202. yusuf durmuş says:

  hocam verdiğiniz ilaçların yan etkisi olurmu kaç mg’lık alınır günde
  Dr.Muharrem KAYA
  pek olmaz

 203. yusuf durmuş says:

  hocam hayırlı cumalar saç ekiminden sonra hangi vitamin ilacını önerirsiniz vitamin h-b7 vitamin eczanelere sordum yoktu
  Dr.Muharrem KAYA
  biotin diye sorsanız bilirlerdi.xpecia tablette kullanabilirsiniz

 204. yusuf durmuş says:

  hocam 15 gün içinde kabukların dökülmemesi zarar vermişmidir nasıl zararı olabilir birde saç ektirdikten sonra doktorum prp önerdi bu konuda fikrinizi söylermisiniz 5 seans önerdi
  Dr.Muharrem KAYA
  zarar vermez.prp yi sen bilirsin ben ürün kullanmanı öneririm

 205. yusuf durmuş says:

  hocam saç ektirtikten sonra 15 gün içinde kabuklar dökülmedi doktoruma gözüktüm hastaneye çağırıp saçlarımı yıkadı kabukların çoğu gitti sizce anormal bir durummu bir zararı olmuşmudur birde saçlarımı dalin şampuanla yıkıyorum kepek yapmıyor bir zararı varmı saçlarımı yıkarken zarar görmesindiye parmak uçlarıyla yıkıyorum elime saçlar geliyor normalmi ektireli 6 hafta oldu
  Dr.Muharrem KAYA
  artık sorun olmaz istediğin gibi yıkayabilirsin.ilk 15 gün önemliydi.şimdi zarar verememzsin

 206. savaş says:

  DEĞERLİ HOCAM 15 GÜN ÖNCE SAC EKİMİ YAPTIRDIM..SÜREÇ GAYET GÜZEL GEÇİYOR…HAAREX SERUM VE SAMPUAN KULLANIYORUM …B7 VEYA XPECİA KULLANMAMI TAVSİYE EDERMİSİNİZ…AYRICA GÜNLÜK 5,,,6 ADET SİGARA KULLANIYORUM SACLARIM İCİN SIKINTISI OLURMU….İLGİNİZE TESEKKÜR EDRİM…SAYGILARIMLA
  Dr.Muharrem KAYA
  sigara içmeseniz iyi olur 🙂 xpecia B7 vitaminini içeriyor zaten ayrıca almana gerek yok.

 207. Kübra says:

  Hocam peki saç ekimi sonrası bepanthol yerine ne önerirsiniz kabukların yumuşayıp daha kolay deriden ayrılması için. Benim ekimimin 3. Günü bugün neyle nasıl yıkamalıyım ?
  Dr.Muharrem KAYA
  genellikle ilk yıkamayı saç ekimini yapan klinikler yapar bu nedenle ekimi yaptırdığınız klinikte yıkatsanız daha iyi olur.yada bepantol akışkan bir krem olduğu için sürdüğünüz alanda kolay yayılır ve kabukları yumuşatır.onun kadar iyi yayılan,zararsız ve temizliği kolay olan bir başka losyon bilmiyorum

 208. Kemal says:

  Hocam hayırlı günler saç ekimi yaptırdım bugun ikinci günü saçların daha gür ve kaliteli çıkmasını sağlamak için hangi ilaçları tavsiye ediyorsunuz? Bana verilen reçetede panthenol sprey Yazılmış sizce nasıl kullanmalımıyım bu spreyi yada sizin tavsiyeniz nedir?
  Dr.Muharrem KAYA
  bu durumda xpecia tablet alabilirsin aynı zamanda minoxil veya hairforte başlayabilirsin.bunlar kanlanmayı ve saçın beslenmesini arttırır

bebek