Saç ekimi yapıldıktan sonra ürün kullanmak elde edilecek sonucu olumlu etkiler.O kadar eziyet çekip, para ve zaman harcayıp yaptırdığınız saç ekiminden daha iyi sonuç almak için yapılan girişimi desteklemelisiniz.

Kullanılancak ilaçlara geçmeden önce çok daha önemli olan yıkama işleminden kısaca söz edeyim.

Saç Ekimi Sonrası Yıkama; Ne yazık ki yenilikleri takip etmeyen özellikle yardımcı personellerin ekim yaptığı kliniklerde “saldım çayıra mevlam kayıra” mantığıyla sıradan bir cilt nemlendirici ve yine sıradan bir şampuan önererek gönderilmekte yada aşırı pahalı şampuan satılarak hasta yolunmaya çalışılmaktadır. Son yıllarda saç ekimi sonrası yıkamaya özel geliştirilmiş ürünler üretilmektedir ve yenilikleri takip eden ekim merkezleri standart bu ürünleri önermektedir çünkü ekim kadar sonrası yıkama da çok önemlidir. Bu konuda en bilinen ürün Postop Saç Ekimi Sonrası Temizlik setidir. İşlem sonrası yaşayabileceğiniz köklerin yerinden oynaması, iltihap kapması, derinin zarar görmesi, şişlik ve bunlar gibi bir çok sorunun önüne geçen postop mutlaka kullanılması gereken bir ürün setidir. İncelemeden yıkama ürünü almayın. Hele hele ekim merkezinin satmaya çalıştığı pahalı ürünlere asla para vermeyin.

Gelelim sonrası kullanılmasının fayda sağlayacağı ilaçlara; Saç ekimi yapıldıktan sonra çeşitli sebeplerle ilaçlar kullanılabilir.

Kullanacağınız ürün saç ektirdiğiniz yerin para kazanmak için size satmaya çalıştığı ürünler değil bilimsel etkinliği kanıtlanmış ürünler olmalıdır.Aynı şekilde yapana para kazandırmak dışında etkisi olmayan PRP , mezoterapi ve lazer uygulamalarından da uzak durmalısınız.

Ekim sonrası kullanacağınız ilaçlar size şu yararları sağlar;

-Ekim yerinde önceden var olanların dökülmesini engeller.

-Ekim yerinde önceden var olan kılların kalitesini arttırır.

-Şok dökülme miktarını azaltır.

-Şok dökülmeden sonra geri çıkışı hızlandırır.

-Ekilen köklerden daha kaliteli saç çıkmasını sağlar.

-Alım yerindeki kılların kalitesini artırarak seyrelmeyi kamufle eder.

Bu amaçlarla çeşitli ürünler kullanılabilir.

Alınabilecek haplar (sadece biri alınmalıdır)

Ginkgo Biloba

Son 3 yıldır kullanımı tüm saç ekim merkezlerinde hızla yaygınlaşan bir bitkisel içerik. En büyük özelliği kan damarlarını genişleterek bölgeye gelen kan miktarını artırmasıdır. Köke gelen kan miktarı arttıkça kökün beslenmesi ve doğal olarak tutma ihtimali artmaktadır. Yenilikleri takip eden merkezler her hastasına ginkgo biloba içeren ilaç vermektedir.

Biotin (Vitamin H ve B7 vitamini):

Güvenilir her firmanın ürünü alınıp kullanılabilir seçimde daha ekonomik olan ürün tercih edilebilir

bunun dışında kalitenin birbirine yakın olması beklenebilir.Günlük 10 mg biotin almak şok dökülme oranını azaltır,çıkacak saçların daha erken çıkmasını sağlar,gerek çıkacak gerekse var olan saçların kalitesini arırarak saçların daha dolgun görünmesini sağlar.

Xpecia tablet;

İçerik açısından değerlendirildiğinde en dolu dolu ilaçtır, kök beslenmesini artıran ginkgo biloba, B7 vitamini, DHT yi engelleyen saw palmetto yanı sıra saç kalitesini artıran diğer ürünler ve yeterli miktarda biotin içerir. Bu sayede en olumlu sonuç alınması beklenebilir. Bunların dışında saçla ilgili element çinko ve saçın yapı taşı olan keratine, L sistin gibi maddeler de içermektedir.

Pantogar:

İthalatı durdurulmuştur.Ekilen saçın kalitesini artırdığı yönünde bilimsel olmayan inanış vardır ve saç ekimi sonrası sıkça önerilir.Günde 3 kapsül alınır.Biotinden daha etkili değildir ama gereksiz yere biotinden çok pahalıdır. Almanyadan ithal edilmekteydi yerine piyasaya pan plus adıyla Bulgaristanda üretilen ürünü  vermiştir.

Priorin:

Pantogara benzer etki beklenir çıkacak saçın kalitesini artırdığı yönünde inanış vardır ve saç ekimi sonrası önerilir. Günde 3 kapsül alınır. Pantogar gibi biotinden iyi değildir ama gereksiz yere biotinden çok  pahalıdır.

Finasterid (propecia,dilaprost,proscar):

DHT oluşumunu engelleyerek ekim alanında tüyleşmiş kılların kalitesini artırır,yine ekim alanında var olan saçların dökülmesini engellemek için önerilir.Ekilen saçlara olumlu yada olumsuz etkisi yoktur.Hormon ilacı olduğu için cinsellik üzerinde ciddi yan etkileri olduğu için iyi araştırılmadan başlanmamalıdır. Sprey olarak kullanılabilecekler (bunlardan sadece biri yeterlidir)

Hairforte sprey

Saçlı deri kanlanmasını artırarak ekilen saçların daha iyi beslenmesini sağlar ama asıl etkisi tüyleşmiş saçların canlanamsını sağlayarak saç ekiminden çok daha iyi sonuç alınmasını sağlar ve ekilmeden önce var olan saçların dökülmesini durdurur.Tüylerde kalite artışı ve dökülmenin durması procapil denen maddenin minoxidil gibi saç kökünü uyarmasına ve kökü finasteride benzer şekilde DHT nin tahrip edici etkisinden korumasına bağlıdır.

HGF Sprey

Saç ekimi yapılan alan cildinde damarları genişleterek kanlanmasını artırdığı için köklerin daha iyi oksijen almasına yardımcı olur bu sayede ekilen köklerin daha iyi tutunmasını sağlar ve şokdökülme oranını azaltır ekilenlere bu olumlu etkisi yanında yine kanlanma artışı ve DHT yi bloke etmesi sayesinde ve ekim yapılan alanda önceden var olan tüyleşmiş kıllarda kalite artışı sağlar ve dökülmeyi durdurur.Ekim alanında tüyleşmiş kıllar varsa HGF sprey bu tüyleşmiş kılların kalitesini artırarak ekimden alınacak sonucun çok daha iyi olmasını sağlar.

Rogain (spectral,regain vs) Sprey

Ekim yapılan alandaki ve diğer alanlardaki tüyleşmiş kılları canlandırması için önerilir.Ekim alanındaki tüyleşmiş kıllar varsa rogain sprey bu tüyleşmiş kılların kalitesini artırarak ekimden alınacak sonucun daha iyi olmasını sağlar.Rogainin tek eksiği DHT nin saç dökücü etkisinden koruma sağlamamasıdır.

Diğerleri

Aspirin:

Ekim sonrası kanı sulandırmak için öneren klinikler vardır ama kullanımı çok yaygın değildir,bilimsel olarak ekilen saçlara faydası yada zararı olması beklenmez.

Bepantol

FUT yöntemi yapan kliniklerin rutin önerdiği saç temizliği öncesi yumuşatma amaçlı kullanılır. FUE yi FUT gibi yapanların hala devam ettiği ama kanal açmadan FUE yapanların asla kullanma gereği duymadığı bir üründür. Ekilen saça hiçbir yararı yoktur.Ekim alanına sürülen bepanthol 2 sorun yapabilir birincisi ürünü tekrar temizlemek uğraştırıcıdır ve bu uğraş köklere karar verebilir,ikincisi bepanthol yeterince temizlenmezse ekim alanında enfeksiyona neden olabilir.

Bilgiler sacekimiresim.com sitesinden alıntıdır.

Saç dökülmesi için kullanılan ilaçlarla ilgili ayrıntılı bilgiyi sacilaclari.com dan edinebilirsiniz.

Saç ekimi ile ilgili bilgi için sacekimiresim.com a bakabilirsiniz.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Saç ektirdikten sonra kullanılması gereken ilaçlar” Yazısında 83 Yorum

 1. Hocam 11. günde Biotin 5 mg kullanmaya basladım, suan 14. gündeyim yorumlarınızı okuyunca dün 10 mg a cıkardım ekilen saçlar uzuyor ciddi bi şeklde gerçekten uzadığını farkedebiliyorum, şok dökülmeye engel olmak için geç mi kalmışım. kaç mg kullanmalıyım biotin kullanmalıyım ve ne kadar süre biotin kullanmalıyım. Diğer ilaçları çok kullanmak istemedim hormonları baskılamasını istemediğim için sizce biotin yeterli midir şuan için.
  Dr Muharrem kaya
  evet biraz geç kalmışsın,beraberinde kanlanmayı arttırmak için spreyde kullanmalıydın

 2. Hocam kolay gelsin . 1 sene once sac ektirdim .. biraz tepede ortada seyreklik var .ama minik minik saclar gorunuyor diplerde bunlari nasil buyutebilirim ayrica piorin sampaun kulaniyorum degismelimiyim acaba ..
  Dr Muharrem Kaya
  Şampuanın önemi yok değiştirmeyin, hairforte sprey var onu araştırın

 3. Hocam merhaba,ekimin 3.günü ilk yıkama yapıldı bu günden itibaren önereceğiniz ilaçlar nedir? Tesekkur ederim.
  Dr Muharrem Kaya
  minoxidil yada procapil içeren sprey ve xpecia tablet başlayabilirsin

 4. serdar says:

  hocam merhaba.1 ay önce saç ekimi yaptırdım.ekim yaptığım yer bana roxhel şampuan ve hapını verdi.hap 2 hafta boyunca sürekli ishal olmama sebep oldu .nırakıp xpecia tabelete başlayacaktım ama şuan geçti.bitince geçicem ama xpeciada ishal yaparmı tekrar? birde hocam şampuanla saçımı hafifçe yıkadıktan sonra iyice duruluyorum buna rağmen saç sanki hiç durulanmamış gibi köklerinde beyazlıklar oluyor.sebebide saç derisi soyuluyor gibi ve bu şampuan alrına yerleşiyor sanki bazen tek sefer şampuan kullanıorum yine aynı.şampuanı değiştirsem mi?hangisini öneririsiniz?
  Dr Muharrem Kaya
  1 aydan sonra istediğiniz şampuanı kullanabilirsiniz,
  Xpecia ishal yapmaz

 5. Kenan says:

  Hocam 10 önce saç ekimi yaptırdım bana roxhel taplem kullanmamı önerdiler 3 -ay boyunca kullanmaya başlıyım mi zamanı önemlimi veya önericeğiniz başka birşey varmı tşk
  Dr Muharrem Kaya
  satın aldınızsa kullanın almadınızsa boşa para vermeyin 🙂

 6. Bayram says:

  Muharrem hocam merhaba
  Saç ekimi yaptıralı 5 gün oldu, bugün saç ekim yapılan bölgede bi gerginlik hissediyorum, özellikle yıkama yaptıktan sonra bu gerginlik artıyor, sanki sağdan soldan saç derimi çekiyorlar, susuz kalıp çatlayan toprak gibi bir his var, bi nemlendirici serinletici gibi bi ürün kullanabilirmiyim? Diğer bi sorum ise elime kabukla beraber saç geliyor şok dökülme bumu oluyor? Saç kökü ile mi çıkoyor diye endişelendim. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim, kolay gelsin 🙂
  Dr Muharrem Kaya
  şok dökülme için erken.bu dönemde elinizi saçınızdan uzak tutun.kıl kökleri daha tam tutunmuş değil.POSTOP u deneyebilirsiniz

 7. Gökhan says:

  Hocam merhabalar.
  1 ay önce ekim yaptırdım ekilen saçlar 10 gündür dökülüyor özellikle şakak kısımlarında daha fazla dökülme oldu.
  1-) Curegen %5 procopil sprey
  2-) Proscar hap kullanmamı istediler
  Size sorum ;
  Bu proscar hap yerine biotin tablet kullansam daha faydalı olur mu?
  Diğer sorum curegen sprey yerine minoxidil yada hairforte sprey kullanmak daha yararlı olur mu?
  Daha önceden minoxidil sprey kullanıp çok faydasını gördüm ancak bırakınca saçlarım eskisi gibi olmuştu.
  Kullanırsam yine aynısı olur mu. Cevaplarsanız çok sevinirim iyi çalışmalar.
  Dr Muharrem Kaya
  genetik dökülmede ilaç kullanımını bıraktığınızda saçlarınız dökülür.bunun için öncelikle sabırlı değilseniz tekrar bırakacaksanız hiç başlamayın.hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz

  • Gökhan says:

   Tşk ederim hocam sağolun hairforte yi kullanmaya başlıcam. Ayrıca bu Proscar tabletle beraber xpecia tableti birlikte kullanmam faydalı olur mu? Yoksa gereksiz midir?
   Dr Muharrem Kaya
   sadece xpecia yı kullanmanı öneriirm

 8. Ceyhun says:

  Sayın Hocam,
  Fue yöntemiyle, saç ektireli iki seneyi biraz geçti. Operasyonu yapan doktor, sonrasında kullanmam için bana bir ilaç önerdi. İlgili ilacın libidoyu etkileyen hormonlar üzerinde olumsuz etki yarattığını öğrenince, o ilaca hiç başlamadım ve bugüne kadar da başka ilaç kullanmadım. Ekilen bölgede daha evvel var olan saçlarda biraz dökülme oldu. Bu dökülmenin önüne geçmek için hangi ilacı kullanmalıyım? Ayrıca önereceğiniz ilaç ekilen saçlarında hacimsel olarak kalitesini arttırır mı? Xpecia mesala bu amaçla ilk başta önereceğiniz bir ilaç olabilir mi? Bu ilacın cinsel hormonlar üzerinde her hangi bir olumsuz etkisi var mı? Şayet Xpecia’yı önerirseniz doz olarak nasıl kullanmaya başlamalı ve sonrasında doz ayarlamasına nasıl devam etmeliyim? Ayriyeten dökülme önleyici ilacı desteklemesi açısından, belli bir şampuana gerek var mı? Varsa hangi şampuanı önerirsiniz? Son olarak da sormak istediğim ekilen mevcut bölgesel alanın içine, daha evvelden var olan bu dökülen saçları telafi etmek için müdahale edilip, bu alan içine ekim yapılabilir mi? Teknik açıdan bu mümkün müdür?
  Dr Muharrem Kaya
  Ekilen saçlar 2 yılda kalitesine ulaşır ve yeterince kaliteli oldukları için ilaçların pek etkisi olmaz, var olanların dökülmesini önlemek için xpecia kullanabilirsiniz belirlenmiş yan etkisi yok. İlaç kullanmanıza rağmen seyrek buluyorsanız var olan saçların arasına ekim yapılabilir.

 9. mustafa says:

  Hocam hayırlı günler ben saç ektireli tam 50 gün oldu bana verilen bu ilaçlar iyimidir shen mın saç besleyici. hp biotin 5mg proscar5 mg kaşıntı içinde seowell sprey kulanıyorum.ensemden alınan saçlarım uzadı kestirebilirimiyim? saç alınan donar bölgem çok fena kaşınıyor bunun için önerceginiz bir ilaç varmıdır. tşk ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  Biotin ve proscar dışındakilerin gereği yok, tabi proscarı çeyrek almalısınız. Donör bölgede batıklar vardır ona bağlıdır zamanla kendiliğinden düzelir

 10. Kursat says:

  Iyi gunler hocam cevap verirseniz memnun kalirim ben 24 gun oldu sac ektireli bana saca ozel guclu formul.diye ROXHEL tablet vermislerdi suanda hala kullaniyorum ama saclarin daha kaliteli cikmasi icin yorulmarda okudugum xpecia tablet var sanirim.sizce kullansigim.urune devam.etmeliyimiyim yoksa xpecia kullanmalimyim ve bunun yaninda onerebileceginiz faydasinin olacagi kanlasmayi arttiracak sprey onerinizde varmi ? Tesekurler
  Dr.Muharrem Kaya
  Para vermişsiniz kullanın, saçkıran da bile kullanıldığı söyleniyorsa uzak durmakta yarar var. saçkıran tedavisinde tabletin ne işi var. Son yıllarda saç ekim merkezleri damarları genişleten ginkgo biloba içeren ilaçlar yazıyorlar onu araştırın.

  • Kursat says:

   Hocam sackiran sorunum yoktur sac ektirdim 24 gun once hani saclari guclrndirmesi icin onerebieceginiz haplar varmi isim.olarak ? Yorumlarda okudugum kadariyla xpecia kullaniyor diger arkadaslar yani xpecia yi onerirmisiniz ? Birde sprey olarak hangi spreyi kullanayim
   Dr.Muharrem Kaya
   Xpecianın içeriğinde ginkgo biloba olduğu için köke giden kan miktarını artırır ekim sonrası en önemli etkisi bu, bunun dışında o bölgedeki saçlarda dökülme varsa ona da iyi gelir.

 11. Nazmi Erkek says:

  Merhaba Hocam ben 7 gün önce saç ekimi yaptım bana verilen ilaçlar proscar . Aprol fort. Sef 500mg. Prednol. Ve curegen şampuan ve spreyi lotion olarak bepanthol verildi bunlar hakında düşüncelerinizi alabilirmiyim ve ayrıca tavsiyeleriniz nelerdir . Saçlarımı yıkadım ve 6 günden sonra kabuklar tektük beraber dökülüyor ayrıca bir iki kez aralarında ekilen kılarda olduğunu gördüm b normalmi . Teşekür ederim .
  Dr.Muharem Kaya
  Ekimi ucuza yapıp bunlarımı sattılar yoksa 🙂
  Aldıysanız kullanın ama terar almanızın hiç gereği yok. Propecia hariç, propecia önceden var olanların dökülmesini dudurabilir.

 12. Ferhat says:

  Merhaba Hocam, 4000 greft saç ekimim olalı 3 hafta oldu, bu alanı hala az hissediyorum, normalmidir? öneriniz varmıdır? Ayrıca, saç alınan alanda kaşıntı ve elimi-yastık değdiğinde batma/hassaiyet hissediyorum, krem öneriniz varmıdır? Veya öneriniz varsa. Teşekkür ederim.
  Dr Muharrem Kaya
  kanal açılarak yapılan ekimde hissizlik olabilir, düzelmesi 8 ayı bulabilir
  herhangi bir nemlendirici klullanabilirsiniz

 13. fatih says:

  Merhaba hocam saç ekimi yaptıralı 2,5 ay oldu ilk iki ay hiç ilaç kıllanmadım şimdi biotin 5 mg kullanıyorum ve saçlarıma etkisini yavaş yavaş görüyorum sorum şu bu Zaman’dan sonra 10 mg kullanabilirmiyim?daha hızlı ve kaliteli çıkması açısından yoksa 5 mg yeterlimi?ve saçları 3 aydan önce boyamayın diyorlar siz ne tavsiye edersiniz?Teşekkürler
  Dr Muharrem Kaya
  10 mg kullanabilirsin.1 yıl boya yapmanı önermem.sonuçta saça ciddi zararları olan kimyasallar.saçın tam olarak öıkması ekimden sonra bir yılda tamamlanır

 14. Şeyda says:

  Merhabalar hocam , erkek arkadaşım saçımı ekimi yaptırdı fakat çok uzun bir süre oluyor 1-1 buçuk yıl kadar . Saç ekimi başırılı ve tuttu uzadıda. Saçları biraz sert krem losyon vb. Ne önerirsiniz?
  Dr Muharrem Kaya
  sadece uçlara krem uygulayabilir

 15. Bulut says:

  Merhabalsr hocam Ben 3. hafta önce ekim yaptirdim ve 5.günden sonra haarex sprey uhp kullandim ve simdi kullanmiyorum sacta bir kac tane sivilce yapti köklere bir zarar vermismidir erken kullandigim icin Normalde 4 hafta sonra kulanmaliymisim
  Dr Muharrem Kaya
  sivilcenin nedeni kullandığın sprey değil.içerde dönen yolunu bulamayan kıllardır

 16. mansur says:

  hocam merhaba ben sac ektireli 50 gün oldu kabuk dökme işlemini ekim yaptırdıgım yerde yaptırdım yıkamayıda onlar yaptı 9 la 10 gün arası kabuk dökülmesi yapılmalıymış bir sıkıntı olurmu
  Dr Muharrem Kaya
  olması beklenemz

 17. ismet says:

  öncelikle her soruya cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Hocam ben saç ekiminde 56. gündeyim son on gündür saçlarım aşırı derecede kaşınmaya başladı az biraz deri dökülmesi gibi bişeyde var. Sizce sebebi ne olabilir ve hangi şampuanı kullanmam gerek. Minoxsidil ve xpecia tablet kullanıyorum.
  Dr Muharrem Kaya
  minoxile allerjisine bağlı kaşıntı olabilir.bunu değerlendirin.climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsiniz

 18. SELÇUK says:

  Hocam ekim yapılalı 1 hafta oldu kıllardan bazıları döküldü kıl kökleri açılan kanala nüfus ettiği içinmi dökülmüştür yoksa o kök boşamı gitmiş olur
  Dr Muharrem kaya
  şok dökülme için çok erken,ekim yapan merkezle görüşün

 19. Merhaba hocam, sac ekiminden sonra bana seba med sampuani önerildi. 2 bucuk ac oldu sac ekimi ve kendi öz sacimin kepeklendigini fark ediyorum. Ne yapmaliyim? Seba med kepek önleyici kullanirsam sorun olurmu ?
  Dr Muharrem Kaya
  kullanabilirsin

 20. MRTKCAR says:

  hocam bugün ilk yıkamayı yaptım. yani ekim yapılalı 3 gün oldu.kullanılacak ilaçlar ve kullanım şeklini yazabilirseniz çok sevinirim.
  Dr Muharrem Kaya
  hairforte sprey ve ve xpecia tablet sabah akşam kullanabilirsin.

 21. ibrahim says:

  Hocam merhabalar. Birkaç saç ekimi videosu izledim beyaz renkte greftler ekildi işlem sonrası kafa derisi beyaz greftlerle doldu. Bende ektirdim ama greftlerm böyle beyazımsı değildi bunun sebebi nedir?
  Dr Muharrem Kaya
  bir yorum yapmak zor.

 22. Merabalar hocam ekim yaptirali 6 ay oldu geçen gün doktoruma gittim saçlarim biraz seyrek çıktı aralar boş bölgelerin saçların çok yağlı diyerek dermovate saç losyonu verdi 4 gündür kullanıyorum yağlanma kesildi bu losyonun zararı olur mu birde 6.aydan sonra bana hangi vitamini almamı önerirsiniz saçlarımı sıklaştıran teşekkürler hocam
  Dr Muharrem Kaya
  zararı olmaz.xpecia tablet kullanabilirsin

 23. iyi günler hocam 2 yıl önce bir saç ekimi yaptırdım.Şampuan olarak ne önerirsiniz acaba ? Bir ara bioksin kullandım ama onunda maliyeti biraz fazla
  Dr Muharrem Kaya
  sawpoo kullanabilirsin

 24. Fikri hür says:

  Merhaba hocam, son 6-7 ay içinde 2 ay aralıklı olarak roacutanne 20 mg. Kullandım akne tedavisi için. Birkaç gün içinde saç ektireceğim fakat kullandığım bu ilaç ve protein takviyesi yüzünden karaciğerimde yorgunluk olduğunu söylemişti doktorum. Şu an halen roacutanne a devam ediyorum. Herhangi bir sıkıntı yaratır mı ilaca devam etmem?
  Dr Muharrem Kaya
  uzun süreli roacutane kullanımı biotin eksikliğine neden oluyor.oda saç kalitesinin düşmesine ve dökülmeye neden oluyor.saç ekimi için bence uygun zaman değil.10 mg HP biotin kullanabilirsin.önce gerekli destek tedavileri yapmalısın

 25. Ertuğrul Akbulut says:

  Merhaba hocam yaklaşık bir ay önce saç ekimi yaptırdım. Ekim öncesi Minoksil sprey kullanıyordum ve şu an elimde 6 aylık spreyim de var ekim sonrası faydası olur mu? Kullanayım mı?
  Dr Muharrem Kaya
  kullanırsan daha iyi olur.doku kanlanmasını arttırdığı için köklerin beslenmesi artar

  • Ertuğrul says:

   Teşekkür ederim hocam. Bir sorum daha olacak minoxsidi kullanımını bıraktıktan sonra saç dökülmesine sebep olur kanısı doğrumudur. Ekim sonrası çıkan saçlar spreyi bıraktıktan sonra dökülür mü ?
   Dr Muharrem Kaya
   ekilenler dökülmez ama minoxilin etkisiyle canlanan daha önce dökülmüş olan saçlarınız tekrar dökülür

 26. Hocam cok tesekurler verdiginiz cevaplar icin, bi sorum daha olacakti.. Ben vucut gelistirme sporuyla ugrasiyorum, casein protein shake tozu gibi urunler saca yen etksi varmi, yani kullansam, yeni ekilen saclara bi zarari olurmu.
  Sagolun
  Dr Muharrem Kaya
  extra dışardan testesteron içeren bir ürün almazsanız sorun olmaz

 27. Sehad says:

  Hocm Merhaba, yasim 33ve tam 30 gun once sac ekimi yaptirdim, 3 gunden itibaren gunde 2 tablet xpecia ve 4mg Biotin kullandim, ve halen xpecia kullaniyorum.. 30 gunde cok az bi sok dukulme var, yani yok denilecek kadar az.. Sizce bundan sonra bi sok dokulme olma sansi varmi? Cok tesekurler, ve hurmetlerimi sunarim hocam.
  Dr Muharrem Kaya
  beraberinde kanlanmayı arttıran bir spreyde kullansaydınız bu şans daha yüksek olurdu.ama yoğun bir dökülme yaşayacağınızı zannetmiyorum

 28. Serap says:

  Mrb hocam,
  Şimdiden tsk ederim
  Sac ektıreli 2ay 4gun oldu Ekim olan bolgemi sert bir sekilde carptim yarım saati geckin acidi Bir problem olmusmudur? Kokler zarar gormus mudur
  Dr Muharrem Kaya
  2 ay sonra bir zarar gelmez

 29. Mrb Hocam,
  Ben 34yasında bayanım. 47gun önce şakak bölgelerime ekim yaptırdim Ekım yapılan bolgem ve cevresinde hala his yok.kasintim fazla(rahatca kasiyabilir miyim)birde ekilen yerin kirmizılıgi nezaman gecer
  Tesekkurler ve Saygılar…
  Dr Muharrem Kaya
  kanal açılarak yapıldıysa normal,kırmızılığın nedenide bu.tam iyileşme gerçekleştiği zaman bu sorunlar ortadan kalkar

 30. Harun eker says:

  Merhabalar.ben 3 ay önce kök hücre yöntemiyle saç ektirdim.ekilen saçlar döküldü. Yeni kökler hafif çıkmaya başlıyor sanki.doktor bi vitamin tavsiye etmedi .ne zaman sonuç alırım. Siz ne onerirsiniz
  Dr Muharrem Kaya
  biotin yada xpecia tablet alabilirsiniz

 31. Hicran says:

  Mrb hocam ben gecen ay sivilce tedavisine başladım ve ne yazıkki saç dökülmemden dolayi 1 aydan daha fazla kullanmak istemedim ve biraktim suan 10 mg biotin aliyorum Hergün yalnız biotini icerken su ile içiyorum su ile degilde direk susuz mu yutmam gerekiyor. Yardimci olur musunuz bu dökülme dururmu yoksa başka bisey almama da gerek var mi saçlarım zayif ve ince telli.
  Dr Muharrem Kaya
  suyla alabilirsin.başka bişiye gerek yok

 32. Mrb hocam simdiden tskler.
  Hocam ben 34yasinda bir bayanım sac ekim yaptırali 1ay10 gun oldu ama ilac kullanmami onermediler xpecia bayani kullanman gerekli diyen arkadaslarim oldu simdi kullansam faydasi olurmu?nasıl uygun gorursunuz?
  Saygilar…
  Dr Muharrem Kaya
  evet kullanmanız saçlarınızın çıkışını hızlandırır,kalitesini arttırır

 33. hocam yaşım 23 şakaklarda saç kalmadı üst tarafta bayağı seyreldi
  ekim yaptırabilir miyim?
  ekim yaptırabilirsem dökülmeyi durdurabilir miyim herhangi bir yolla
  Dr.Muharrem Kaya
  gelecekteki dökülmeleri göz önünde bulundurup ekim planlayabilirsiniz

 34. taner says:

  Merhaba hocam 11 gun once sac ekimi yaptim ve gun sapka basimdayken iceri girerken tepe bolgesini kapiya vurdum. Kafam pek acimadi ve herhangi bir kanamada olmadi acaba kokler zarar gormusmudur.ve ekim sonra gunde bir defa biotin, expiace ve poscarin 3 te 1 ni aliyorum poscari az mi aliyorum acaba ?
  Dr.Muharrem Kaya
  11 gün sonra kökler etkilenmez.xpecia kullanıyorsan proscar yeterli

 35. hikmet says:

  Merhaba hocam minoxile başayalı 8 ay oldu ilk dökülmeden sonra saçlarım çok güzel şekilde çıkmıştı fakat tekrar ilk ay kadar olmasada fazla bir dökülme var zamansal olarak bu normal mi
  Dr.Muharrem Kaya
  minoxil sadece minoxidil içerdiği için tedavi başka ilaçlarla desteklenmeli.bir süre sonra sadece kanlanmanın artması saç kalitesini korumaya yetmiyor.xpecia tablet başlayabilirsiniz

 36. mesut says:

  hocam kusura bakmayın yine soruyorum ama açıdan kastınız ne tam olarak..saç çizgisi kaş hizasının biraz gerisinde. kaş hizasina ektirsem bir sorun olur mu..
  Dr.Muharrem Kaya
  önceki sorunu ve cevabımı hatırlamıyorum ama ekimde önemli olan ekilen kılın kaç derecelik açıyla ekildiğidir

 37. Sinan says:

  Merhaba hocam sac ektireli 20 gun oldu. tepe ve arka bolgemde kasinti ve kepek var. ayrica telefonun flasinla cekince sacli derimin bazi bolgelerinde sarimsi lekeler var. ekimden 3 ay once baska bi dermatalog strese bagli seboreik var demisti. ekim yaptigim doktor ekim icin bi sorun olmaz seboreikin dedi. ve suan ekimden sonra hairforte sprey, sawpoo sampuan ve xpecia tablet kullaniyorum. bu ilaclarin sikintisi olurmu anlattigim vaziyete gore tesekkurler
  Dr.Muharrem KAYA
  sıkıntısı olmaz ama seboreik dermatit varsa ona yönelik ürün kullanabilirsiniz.

  • Sinan says:

   Hocam ona yonelik urun derken ne kullanabilirim seboderm mi? peki bir gun sawpoo diger gun seboderm gibi kullansam sikinti olurmu acaba tskler simdiden iyi calismalar
   Dr.Muharrem Kaya
   sorunu yazsaydın keşke

 38. mesut says:

  hocam merhaba.saçlarım dökülmüyor ve açılma yok çok şükür ama alnım biraz enine geniş.sadece yanlara(şakaklara değil) az miktarda ekim yapmak istiyorum mümkün mü.
  Dr.Muharrem KAYA
  Ekilebilir tabiki ama açılara dikkat eden birilerine ektirin

 39. Semih says:

  Hocam öncelikle yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. saç ektireli 35 gün oldu.saç için herhangi bir ilaç verilmedi. Hiç Kullanmadım.1 kez iğne mezoterapisi yapıldı.ne yapmam gerekir.ayrica saç kesimi nasil olmali uzun ve kisa farklilik gösterdiği icin uzayan bölgeye nasil bir uygulama yapmaliyim.yardımcı olursaniz sevinirim.
  Dr.Muharrem KAYA
  saç kalitesini arttıran ilaçlar kullanabilirsin.berberde şekil verdirebilirsin

 40. mesut says:

  Merhabalar hocam sac ekimi yaptıralı bugün 14 gün oldu. Sok dokulmey önlemek icin ne yapmalıyım eczaneden 2mg lık biotin aldım onun yerine xpecia mı kullansam sizce bu ekilen saclar dokulunce tekrar çıkar mı
  Tesekkurler
  Dr.Muharrem KAYA
  şok dökülmeyi önlemek için geç kalmışsın.ilk yıkamadan sonra minoxidil yada procapil içeren bir ürün ve xpecia kullanabilirdin.şimdi sadece daha erken çıkmasını sağlamak için ürün kullanabilirsin

 41. mehmet says:

  hocam saç ektireli 6 ay oldu saçımda kabuklanma ve aşırı yağlanma oluyor ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  seboderm şampuanı deneyebilirsin.eğer istenen sonuçu alamazsan derotto losyon ile birlikte kullanabilirsin

 42. Volkan says:

  Merhabalar hocam. Sac ekimimin 15. Gunu. Sac derimde egzama problemi var. Ilk on gun sebamed gunluk sampuanla yikadiktan sonra kabuklanma ve kasinti gibi sorunlar olmadi. Sonra eski sampuanima gectigimde 2 gunde bir yikiyorum, tekrar kasinti ve yavas yavas kepeklenme olmaya basladi. Sebamete tekrardan devam etsem bi problem olabilir mi hocam ? Tesekkurler.
  Dr.Muharrem KAYA
  tekrar sebamed kullanabilirsiniz

 43. Muhittin says:

  Hocam kolay gelsin ben iki buçuk ay önce ekim yaptırdım saçlar çok sık ti ama her yıkamada döküldü suan dökülme çok az tek tük dökülüyo doktorum herhangi bir vitamin falan yazmadi sadece monoksil sprey verdi onu kullanıyorum hergün yikiyom saçlar nezaman cikcak birde vitamin almak gerekirmi saygilar
  Dr.Muharrem KAYA
  xpecia alırsanız sağlıklı saç için gerekli tüm vitamin ve mineralleri almış olursunuz.daha iyi olur

 44. Erhan AKYOL says:

  Hocam Merhaba;
  Ekim yapılalı tam 14 gün oldu şuan kullandığım ilaç sadece Propecia (finasteride 1 Mg) 4 ay kullanmam gerektiği belirtildi, tavsiyeniz nedir ? Devam etmelimiyim ya da başka bir ilaç mı kullanmalıyım ?
  Dr Muharrem KAYA
  Doğrusu izahı zor bir öneri, finasteridin ekilen saçlarla yakından uzaktan ilişkisi yok. Dökülmeniz devam ediyorsa onları korumak için verilebilir ama bu durumda 4 ay kullanmanın hiçbir anlamı yok, sürekli kullanmak gerekir

 45. Merthan says:

  Hocam merhaba ekim yapalı 32 gün oldu.. Ve istemeden yiğenimin kafası ön ekim alanına tak diye vurdu kan görmedim herhangibir sorun olurmu zarar görmüşmüdür ekim alanım
  Dr.Muharrem KAYA
  15. günden sonra sorun olmaz

 46. Hocam merhaba
  Fue yöntemi ile saç ektireli 15 gün oldu.ekim yaptırdığım merkez zincoday 50mg günde 1 defa ve biotin 5000mcg günde 2 defa önerdi.bunlarımı kullanmalıyım.yada önericeğiniz şlaçlar nelerdir?
  Dr.Muharrem KAYA
  xpecia tablet kullanabilirsin.hepsi ve daha fazlası xpecia nın içeriğinde var

 47. Hayrullah says:

  Hocam yaklaşık 4 ay oldu saç ektireli hangi şampuanı kulansam iyi gelir
  Dr.Muharrem Kaya
  biotin ve saw palmetto içeren sawpoo şampuan kullanabilirsiniz

 48. ahmet says:

  hocam merhaba ben vücut geliştirme sporuyla ilgileniyorum saç ekimi yaptırmayı düşünüyorum acaba ekimden kaç gün sonra idmana başlayabilirim cevabınız için çok teşekkür ederim..
  bir yere çarpmamak kaydıyla 2 gün sonra yapabilirsiniz.

 49. hocam merhaba yaklaşık 5 aydır minoxil kullanıyorum ilk ay çok fazla dökülme olmuştu daha sonra durdu ve 3 4. aylarda çıkan küçük saçları fark edilir derecedeydi fakat 5. ayda kaşıntıyla birlikte ilk ay kadar olmasada dökülme başladı ve dökülen saçlar diğerlerine göre kısa yani yeni çıkan saçlar gibi duruyor acaba bu normal mi şimdiden çok teşekkür ederim
  Dr Muharrem Kaya
  evet normal

 50. mehmet says:

  Hocam iyi günler ben saç ektireli 15 gün oldu, donör bölgesi halâ sert ve ufak ufak çukurluklar var bu normal mıdır ve ne zamana kadar iyileşir. Ayrıca şampuan, ilaç, sprey vs. Hangilerini önerirsiniz. Şimdiden teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  o kadar yoğun yaralanma olan dokunun kendine gelmesi 2 ayı geçer

 51. Durmush says:

  Merhaba Hocam

  Ortalama bir ay önce saç ektirdim, kabuk ve öyle şeyler kalmadi. Ancak beni rahatsız eden bir durum var. Kafamda baya kepeklenme ve kaşıntı oluştu. En çok kepek ve kaşıntı tepede ve arka bölümde var. Ben geçici olarak kepeye karşı kedimce doğal tea tree şampuan kulaniyorum son bir ve 6a iki gündür. Bu durumda ne yapmamı önerirsiniz? Artık bir ay oldu ve ben ne zaman kafamı sıcak su ile yikayabilirim? Cevabınızı bekliyorum hocam bu benim için önemli. Saygılarla ve de sevgilerle. Durmuş
  Dr.Muharrem Kaya
  seboreik dermatit tarif ediyorsun.ekimi yapan doktoruna yada dermatologa gitmelisin

 52. Harun says:

  Mrb.Hocam öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ederim.Ben yaklaşık 6 ay önce ekim yaptım hangi ilaçları önerirsiniz ve spreyl ile hap birlikte kullanılır mı ?
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  minoxidil yada procapil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz.hem ekilen saçlarınızın daha cannlı olmasını hemde var olan dökülecek saçlarınızın dökülmesini önleyerek daha kaliteli bir saça sahip olmanızı sağlar

 53. Soner says:

  Hocam iyi akşamlar.

  3 Haziranda saç ektirdim. Yaklaşık 4,5 ay oldu ama görünürde hiç bir değişiklik yok. Biraz endişeliyim ne önerirsiniz.
  Dr.Muharrem KAYA
  saçların beslenmesini arttırarak daha kısa sürede sonuç almanızı sağlayan ürünler kullanabilirsiniz.6-8 ay civarı sonuçları görmeye başlarsınız

 54. Ssalman says:

  Merhaba doktor bey ilgilenip insanlara yardimci olmaya calistiginiz icin tesekkurler.Bende 17 gun once sac ektirdim suan icin sorun yok kasintilar disinda ama tek sorunum sigarayi ne birakabildim nede azaltabildim yaklasik bir paket gibi tuketiyorum.lanet olasi seyi ne gibi zararlari olur saclara ayrica gunluk 1 ad.kor aspirin kullaniyorum ne kadar daha kullanmaliyim ekim yapan klinik 6 ay kullanacaksin dedi zarari nedir faydasi nedir
  Dr.Muharrem KAYA
  sigarayı mümkün olduğunca az içip ağızdan üflemeye çalışın.nikotin ağızdan emilir.akciğerlerinize çekerseniz karbomonoksit de emilir.ağızdan üfleyince karbonmonoksitin zararlı etkilerinden korunmuş olursunuz.coraspin kanı sulandırır,kan akımını kolaylaştırır.yaşınız genç ise çokda kullanmanıza gerek yok.

 55. yusuf durmuş says:

  hocam rahatsızlık veriyom saç ektireli 6 ay oldu sağ şakak bölgem seyrek daha çıkarmı birde 6 aydan sonra dökülme olurmu
  Dr.Muharrem KAYA
  1 yıl beklemelisin

 56. Ibrahim says:

  Merhabalar hocam. köklerin alındığı bölgedeki yaraların iyileşmesi için hangi merhemi tavsiye edersiniz. Teşekkürler.
  Dr.Muharrem KAYA
  gerekmez ama bepanten plus kullanabilirsin

 57. Muhammet says:

  Hocam cvplariniz icin cok tesekkurler.peki ekimin ikinci gunu 4 adet sigara ve sonrasindada bir hafta boyunca gunde iki tane sigara kokleri oldurmusmudur.yada cok zarari olmusmudur?
  Dr.Muharrem KAYA
  yok olmamıştır

 58. Muhammet says:

  Mrb hocam sac ektirdikten sonra enaz kacinci gunden itibaren biotin veya xpecia tablet kullanabilirz ikinci gunden itibaren biotin kullanmaya baslamanin bi zarari varmidir?
  Dr.Muharrem KAYA
  zararı yoktur aksine faydası olur.şok dökülmeyi azaltır.yeni gelen kıl köklerinin daha sağlam 0lmasını sağlar

 59. Hasan ates says:

  Hocam saç ekiminden bir hafta sonra kabuklar ile beraber saç gelmesi kötü bişey midir ? Tsk
  Dr.Muharrem KAYA
  şok dökülme başlamış olabilir önemli değil

 60. Hasan ates says:

  Hocam, saç ekimi yaptırdım 2 hafta oldu. Propecia kullanıyorum. 3. Haftadan itibaren rogaine başlayacağım. Bunlarla birlikte xpecia da kullanmamı önerir misiniz. Tsk.
  Dr.Muharrem KAYA
  Evet aynı zamanda kalite artışı da sağlamış olursunuz, erken başlasaydınız içindeki biotin sayesinde şok dökülme de az olurdu

 61. yusuf durmuş says:

  hocam bana seboreik dermatit var dediniz saç çıkışını yavaşlatırmı şakak bölgemin sağ tarafı seyrek sol tarafı iyi sebamed şampuan kepeğe karşı kullanıyorum ph5,5 saça zararı olurmu kaç günde saçlarımı yıkamalıyım
  Dr.Muharrem KAYA
  evet yavaşlatır.seboderm şampuan kullanmanı öneririm.

 62. Süleyman says:

  Ii günler hocam ben saç ektireli 1 ay oldu xpecia tablet kullanıyorum şampuan olarak revita kullanmaya başladım sizce revita şampuan nasıl bir faydası olurmu
  Dr.Muharrem KAYA
  şampuanda önemli olan kalitedir.kullanabilirsin

 63. mesut e. says:

  merhaba hocam, ıkı hafta once saç ekımı yaptım,minoxil spreyi ne zaman kullanabılırım .teşekker ederim şimdiden …
  Op.Dr.Muharrem KAYA
  Artık kullanabilirsiniz

 64. Anonim says:

  hocam ıkı hafta once saç ekımı yaptım,minoxil sprey ne zaman kullanabılırım .teşekker ederim şimdiden …
  Op.Dr.Muharrem KAYA
  Artık kullanabilirsiniz hairforte spreyi de araştırın minoxilden üstün olarak damar genişletici etkisi vardır

 65. yusuf durmuş says:

  merhaba hocam saç ektirdikten sonra saçlar ne zaman çıkmaya başlar birde saçlarımda kepeklenme var yıkamayımı bilmiyorum anlamadım ekilen saçlara zarar verirmi kepek saçlarım yağlı
  Dr.Muharrem KAYA
  kepek için seboderm şampuan kullanabilirsin.4.aydan sonra çıkmaya başlar

 66. merhabalar hocam ben saç ekimi yaptıralı 3 sene oldu ama istediğim sıklıgı elde edemedim ve iki kere ektirdim bundan sonrası için tavsiyeniz nelerdir?
  Dr.Muharrem KAYA
  saç dökülmesine yönelik ürünleri deneyebilirsiniz.eğer ekimlerde hasarlanmayan ve fibrozis oluşmayan kıl kökleri varsa çıkacaktır

 67. tameraksu says:

  İYİ GÜNLER HOCAM SAÇ EKTİRELİ 5 GÜN OLDU BEPANTHOL YERİNE ÖNERBİLCEĞİNİZ LOSYON VARMI
  Dr.Muharrem KAYA
  hairpharma yeni bir ürün çıkarmış POSTOP diye o ürünü kullanmanı tavsiye ederim.kullanımı ve temizliği kolay

 68. yusuf durmuş says:

  hocam kusura bakmayın rahatsızlık veriyorum ama 3 ay geçmesine rağmen ekilen saçların dökülmesinin devam etmesi normalmi
  Dr.Muharrem KAYA
  normal

 69. saç ektireli 128 gün oldu performans almaya nezman başlarım ayrıca hangi ilçaları öneririsniz
  Dr.Muharrem KAYA
  saçlarınız artık çıkmaya başlayacaktır.daha sağlıklı saç çıkısı için xpecia tablet alabilirsiniz

 70. yusuf durmuş says:

  hocam saç ektireli 3 ay oldu kafamda beyaz kabuklanmış bir sey vardı bende tırnağamla aldım 10 tane kabukla beraber sac geldi zararı olurmu
  Dr.Muharrem KAYA
  üç ay geçmiş olmaz

 71. yusuf durmuş says:

  saç ektireli 70 gün oldu ekilen saçların dökülmesi normalmi biotin aldım kapsül şeklindemi yutulur
  Dr.Muharrem KAYA
  evet

 72. yusuf durmuş says:

  hocam verdiğiniz ilaçların yan etkisi olurmu kaç mg’lık alınır günde
  Dr.Muharrem KAYA
  pek olmaz

 73. yusuf durmuş says:

  hocam hayırlı cumalar saç ekiminden sonra hangi vitamin ilacını önerirsiniz vitamin h-b7 vitamin eczanelere sordum yoktu
  Dr.Muharrem KAYA
  biotin diye sorsanız bilirlerdi.xpecia tablette kullanabilirsiniz

 74. yusuf durmuş says:

  hocam 15 gün içinde kabukların dökülmemesi zarar vermişmidir nasıl zararı olabilir birde saç ektirdikten sonra doktorum prp önerdi bu konuda fikrinizi söylermisiniz 5 seans önerdi
  Dr.Muharrem KAYA
  zarar vermez.prp yi sen bilirsin ben ürün kullanmanı öneririm

 75. yusuf durmuş says:

  hocam saç ektirtikten sonra 15 gün içinde kabuklar dökülmedi doktoruma gözüktüm hastaneye çağırıp saçlarımı yıkadı kabukların çoğu gitti sizce anormal bir durummu bir zararı olmuşmudur birde saçlarımı dalin şampuanla yıkıyorum kepek yapmıyor bir zararı varmı saçlarımı yıkarken zarar görmesindiye parmak uçlarıyla yıkıyorum elime saçlar geliyor normalmi ektireli 6 hafta oldu
  Dr.Muharrem KAYA
  artık sorun olmaz istediğin gibi yıkayabilirsin.ilk 15 gün önemliydi.şimdi zarar verememzsin

 76. savaş says:

  DEĞERLİ HOCAM 15 GÜN ÖNCE SAC EKİMİ YAPTIRDIM..SÜREÇ GAYET GÜZEL GEÇİYOR…HAAREX SERUM VE SAMPUAN KULLANIYORUM …B7 VEYA XPECİA KULLANMAMI TAVSİYE EDERMİSİNİZ…AYRICA GÜNLÜK 5,,,6 ADET SİGARA KULLANIYORUM SACLARIM İCİN SIKINTISI OLURMU….İLGİNİZE TESEKKÜR EDRİM…SAYGILARIMLA
  Dr.Muharrem KAYA
  sigara içmeseniz iyi olur 🙂 xpecia B7 vitaminini içeriyor zaten ayrıca almana gerek yok.

 77. Kübra says:

  Hocam peki saç ekimi sonrası bepanthol yerine ne önerirsiniz kabukların yumuşayıp daha kolay deriden ayrılması için. Benim ekimimin 3. Günü bugün neyle nasıl yıkamalıyım ?
  Dr.Muharrem KAYA
  genellikle ilk yıkamayı saç ekimini yapan klinikler yapar bu nedenle ekimi yaptırdığınız klinikte yıkatsanız daha iyi olur.yada bepantol akışkan bir krem olduğu için sürdüğünüz alanda kolay yayılır ve kabukları yumuşatır.onun kadar iyi yayılan,zararsız ve temizliği kolay olan bir başka losyon bilmiyorum

 78. Kemal says:

  Hocam hayırlı günler saç ekimi yaptırdım bugun ikinci günü saçların daha gür ve kaliteli çıkmasını sağlamak için hangi ilaçları tavsiye ediyorsunuz? Bana verilen reçetede panthenol sprey Yazılmış sizce nasıl kullanmalımıyım bu spreyi yada sizin tavsiyeniz nedir?
  Dr.Muharrem KAYA
  bu durumda xpecia tablet alabilirsin aynı zamanda minoxil veya hairforte başlayabilirsin.bunlar kanlanmayı ve saçın beslenmesini arttırır

ayam