Saçta daha doğru tarifle kafa derisinde aşırı yağlanmanın dökülme yapabileceği konusundaki görüşleri destekleyen bilimsel veri yoktur yani aşırı yağlanma dökülme sebebi değil denilebilir.Ancak saçı yağlı olan kişilerde dökülmenin fazla olması çok sık rastlanan bir durumdur.Bu durum şu şekilde izah edilebilir;1 cm karede 100 saç var olduğunu düşünelim bunların dibinde de 100 yağ bezi olur ve belli miktarda yağ salgılar.Saçların yarısı dökülüp 50 saç kaldığında yağ bezi sayısı aynıdır bu durumda bir saç teline düşen yağ miktarı iki katına çıkmış olur.

Saçta aşırı yağlanmanın tedavisinde yağlanmaya yönelik şampuanlar veya sabun kullanılabilir ancak seboreik dermatit denilen cilt hastalığının ilk dönemlerinde yağlanmada artış olabildiği için tedavi dermatoloji görüşü alınarak başlanmalıdır.

Tedavide yağlanmaya yönelik uygulamalar yanı sıra dökülme tedavisine yönelik bilimsel ilaçlar de alınmalıdır.

Saçınızda aşırı yağlanma ve özellikle kepeklenme varsa kafa derisi egzaması (seboreik dermatit) aklınıza gelmeli ve durumu ciddiye almalısınız.

fazla yağlanma saçı dökermi kirlenme yağ saçı dökermi

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Saçın yağlanması dökülme yaparmı” Yazısında 15 Yorum

 1. Hatice says:

  Merhalar hocam benim çok saçlarım dökülüyor ince telli hemde saçım ince çok çabuk yağlanıyor hedenschords şampuanın limonlusunu kullanıyorum önereceğiniz birşey varmı 2 yıldır saçlarım dökülüyor dökülme sorunu nasıl ortadan kaldırabilirim.. şimdiden Teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  kan değerlerinize baktırmalısınız

 2. Özlem erman says:

  Bide hocam kaşlarımda sık sıkda olmasa kaşınıyo bazen tarayarak kaşıntıyı gideriyorum neden
  Dr Muharrem Kaya
  egzama olabilir

 3. Mehmet says:

  Selamlar doktor bey saclarım ınce tellı ve dokulme yasıyorum yaglanmada oluyor ne onerırsınız?
  Dr Muharrem Kaya
  Öncelikle dökülmenin yağlanmayla ilişkisi varmı onu tespit edin mesela yağlı egzamadan dökülüyorsa bu durumda sadece yağlı egzama tedavisi önerilir dökülme de kendiliğinden durur

 4. Merve says:

  Meraba hocam benim saçlarım çok inve telli ve çok çabuk yaglanıyor şöyle söylüyim sabah yıkıyorum akşama kadar yaglanıyor ne yapmam gerekiyor ?
  Dr Muharrem Kaya
  seboderm iampuan kullanabilirsin

 5. abdullah says:

  selam hocam
  benim sorunum saçlarım 2 günde bir yağlanma oluşıyor ve saç dökilmesi oluşıyor bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz teşeküller.
  Dr Muharrem Kaya
  seboderm şampuan ve HP biotin 10 mg kullanabilirsiniz.

 6. muhammed says:

  Selam hocam sacim asiri yagli capicade sampuan kkulnyrm ama gecmiyor hangi markayi onerirsiniz
  Dr Muharrem Kaya
  climbazol içeren şampuan kullanabilirsin

 7. Duygu says:

  Merhaba ben yağlanma problemim için 10 gündür seboderm şampuan kullanıyorum ama hiçbir etkisi olmadı.Bana önerebileceğiniz başka bir şey var mı?
  Dr Muharrem KAYA
  temelde başka nedenlerde var demektir.DermoTTO losyonla birlikte kullanmanızı öneririm

 8. hakan says:

  Hocam merhabalar 26 yaşındayım, saçlarımda aşırı kepeklenme, yağlanma ve buna bağlı dökülmeler var saçlarım haddinden fazla dökülüyor, bundan 2 sene önce dermatologa gittim tahlil yaptı ilk önce değerlerim normal çıktı çinko içeren suda eriyen tablet yazdı pek bir faydası olmadı bu süreçte saçlarımın tepesinde yiv bölgesinde açılma yoktu askerdeydim biraz stres vardı yeni geldim askerden şimdi o bölgede biraz açılma var hocam sizce ne yapmayalım bu yazdığım sorunları engellemek için bana yardımcı olur musunuz lütfen
  Dr.Muharrem KAYA
  bence sorun yağlanmadan değil erkek tipi dökülmeniz var ona göre tedavi başlamalısınız hairforte sprey var onu araştırın

 9. fatih says:

  hocam 17 yasindayim saclarim cok fazla dokuluyor ve on taraflar belirgin bi sekilde acildi ve sac kalmamaya basliyo yaglanma çok oluyor ama sac dokulmemin sebebini anlayamadim bioblas sampuan aldim belki fayde eder diye ama fayda etmedi lutfen bi cozumunuz varsa yardimci olun teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  dermatologla görüşmelisin.yağlanma için seboderm şampuan kullanabilirsin

 10. Ayşegül says:

  Hocam merhaba biotin hapı kullanıyorum ayni anda roaccutane da kullanıyorum bi sakıncası olur mu biotin cildi yaglandirir mi ?
  Dr.Muharrem KAYA
  yağlandırmaz

 11. ERSİN says:

  sebordem sampuan ve xablet haır sprey yeni aldım ilk kullanmaya başladım ama saçlar uzayınca yağlanma çok oldu. Çarşamba yıkıyorum perşembe yıkamasam cuma günü yağlı olarak dolşaıyorum ve hiç hoş bir durum değil. Bu yağlanmayı nasıl keserim lütfen yardımcı olun.
  Dr.Muharrem KAYA
  seboderm şampuan düzenli kullanıldığında yağlanmanın kesilmemesi mümkün değil.çünkü içeriği buna yönelik geliştirilmiş bir şampuan.eğer sorununuz ağırsa DermoTTO losyon da kullanmanız gerekir

 12. Ferhat says:

  Hocam birde şaç dökülmesini kepeği engellemek için sawpoo şampuanı önerir misiniz ? Yağlanmayı önlemek içinde bunu kullansak faydalı olur mu ? Tşkler.
  Dr.Muharrem KAYA
  saç dökülmesi için sawpoo kullanabilirsiniz ama yağlanma ve kepek için etkili değildir.sebodermle yağlanmayı kepeği azaltıktan sonra kullanabilirsin ama saç dökülmesini şampuan tek başına önleyemez

 13. Ferhat says:

  Merhaba doktor bey,

  Kafamda sivilce gibi şeyler vardı kaşınyordu kaşıdıkça dağılma yaptı. Bir karışım kullandım bu geçti çok şükür. Daha sonra eczacı Prozinc şampuanı tavsiye etti 1 yıldan fazladır kullanıyorum. Saçlar uzayınca yağlanma çok oldu. Çarşamba yıkıyorum perşembe yıkamasam cuma günü yağlı olarak dolşaıyorum ve hiç hoş bir durum değil. Bu yağlanmayı nasıl keserim lütfen yardımcı olun.
  Dr.Muharrem KAYA
  climbazol içeren şampuan kullanabilirsin

  • Ferhat says:

   Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Climbazol içeren şampuan olarak tavsiye edeceğiniz bir şampuan ismi var mı ?
   Dr.Muharrem KAYA
   seboderm şampuan

 14. mustafa says:

  merhaba doktor bey bendede kafa derisi egzemasi seboroik dermetit hastaligi var bunun icin ne onerirsiniz.simdiden tskurler.
  Dr. Muharrem KAYA
  climbazol içeren şampuan kullanın yeterli gelmezse ek olarak dermotto soluyonu araştırın

naga