saçkıran nerelerde olurSaçkıran kaş, kirpik, sakal, favori, kafa, vücut kılları, etek kılları, koltuk altı gibi vücudun kıl bulunan her yerinde olabilir. Her ne kadar Türkçede sakalkıran, kaş kıran gibi kelimeler kullanılsa da ortak adı alopecia areata yani saçkırandır. Yaygınlığına göre adı değişebilmektedir örneğin sadece kafadaysa alopecia totalis, vücuttaki kılların tamamı döküldüyse alopecia universalis denir.
Saçkıranın nerede olduğu tedavi şeklini değiştirmez tümü yaklaşık aynı şekilde tedavi edilir ama çok geniş alanları tuttuğunda kortizon enjeksiyonunun yan etkileri abartılı düzeylerde olabileceğinden bu durumda bölgesel kortizon enjeksiyonu yapılmaz.
Yüz bölgesinde görülen genel olarak sakal kıran denilen saçkıran en fazla dikkat çekici olandır çünkü çok sık sakalların ve bıyıkların arasında hiç kılsız alan görsel olarak dikkat çeker, kafada görülen saçkıran alanları çok geniş değilse saçlar biraz uzun tutularak kamufle edilememektedir.
Kaş bölgesinde görülen saçkıran da çok dikkat çekici olur ancak geçici çözümün en kolay uygulandığı da budur çünkü basitçe kalemle o bölge doldurulabilir. Kalıcı makyaj adıyla yapılan dövme de yapılabilir ancak silinmesi, renk değiştirmesi ve suni görünmesi rahatsız edicidir.En rahat kabullenilen saçkıran oluşma yeri ise vücuttur çünkü elbise ile rahatça kapatılabilmektedir.
Sonuç olarak saçkıran vücudun her yerinde olabilir, sebep olarak tüm bölgelerdeki hastalık için aynıdır ve aynı yöntemlerle tedavi edilebilir. Bölgelere göre başarı oranında ciddi farklılık yoktur. Sakal bölgesindekilerin tedaviye daha iyi cevap verdiği bilinmektedir, sakal bölgesinde daha iyi sonuç alınmasını izah edebilecek kanıt bulunamamıştır.
Tedavide başarı oranı daha çok hastalığın yaşı yani ne kadar süredir olduğuna ve yaygınlığına göre değişmektedir, en düşük başarı tüm vücudu tutan alopecia universalitedir, bu durumda ağızdan kortizon hapları kullanılır.

saçkıran başka yere sıçrarmı

saçkıran nerelerde olur

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Saçkıran nerelerde olur” Yazısında Yorum Yok

domba