Sebore tüm cildi etkileyebilen bir hastalıktır.cilt kıvrımları ve yağ salgısının fazla olduğu kıllı alanlar en sık tutulan yerlerdir.Sebore kolay söylendiği için alışıldık kelime olsada tam adı seboreik dermatittir.Saçlı deri seboreik dermatitin en sık rastlandığı alanlardandır.Rahatsızlığın fazla olmasının sebebi kafa derisinde yağ salgızı ve kaşınma daha fazladır,ilaç uygulamak daha zordur ve abartılı düzeydeki kepek hastaya sıkıntı verir.Bu bölgedeki hasalık daha çok saçın sınırına kadar gelir ama yüz bölgesine kadar ilerlemez ve çizgi şeklinde sınırlanır.

Kafadaki hastalığın tedavisi daha çok bölgesel uygulamalarla yapılır.Uygulanan ilaçlar sıklıkla kortizon içeren krem veya solusyon şeklinde ürünlerdir.Kortizonlu ürünler hastalığın kaşınma,pullanma gibi bulgularını kısa sürede geriletir ancak bir süre sonra hastalığın bulguları yeniden ortaya çıkar.Sürekli kullanılması ise bu kez kortizona bağlı yan etkiler görülmeye başlar.

Bu durumda kortizonun yan etkilerine sebep olmayan fito sterol denen bitkisel kortizonlar daha akıllıca bir yaklaşım olmaktadır.Fito kortizonlar içinde en etkilisi ve yaygın kullanılanı meyan kökü özütüdür.Bitkisel kortizonlar kortizonların yan etkilerine sebep olmadıklarından güvenle kullanılabilirler.

Bitkisel kortizona ek  olarak çay ağacı yağı kullanımı seboreik dermatitlerde % 60 sıklıkta görülen mantarın tedavisini yapması yanı sıra cilt reaksiyonunu hafifletmekte ve daha hızlı bir düzelme sağlamaktadır.

Saçlı derideki sebore tedavisi için genellikle diğer cilt sorunlarında da kullanılan kortizonlu kremler yada losyonlar kullanılır ve yan etkileri sebebiyle kısa sürede kesilmesi gerekir hastalık tam iyileşemediğinden tekrar ortaya çıkar.Saçlı deri seboreik dermatiti sedef tedavisine özel geliştirilen dermoTTO losyon bitkisel kortizon ve TTO içermekte ve kortizonun yan etkilerine sebep olmamaktadır.

Hastalığın daha çabuk düzelmesi ve tekrarının engellenmesi için seborede etkili bir şampuan kullanılmalıdır, sebore tedavisinde en etkili madde climbazol dür ve climbazol içeren şampuan mutlaka kullanılmalıdır.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Saçta sebore” Yazısında 6 Yorum

 1. Iyi gunler sac diplerim tam bir gunde tikandi ve saclarim incelerek dokuldu gur ve yaglidir fakat anlamadigim bi sekilde saclarimda gozeneklerde tikaniklik var ve saclarm incelerek kopuyor yani yarisi gitmis olabilir kadinti kizariklk veya bir bulgu yok fakat inanlmaz derecede yaglaniyor ve temizlenmiyor. Ketoral kullandm tam dipler temizlendi dedim baska sampuan kullanir kullanmaz ayni drrt yine tekrarladi lutfen baba yardmci olun cunku ducray keonal gibi bisey verdiler ona ragmen saclarimdaki bu sorun nasil gider blmiyorm
  Dr.Muharrem KAYA
  % 1 climbazol içeren şampuan kullanın, ketoral gibi etkilidir ve günlük kullanıma uygundur

 2. turgay yavuz says:

  2 haftadır kullanıyorum ne zman etkı etmeye başlar seboderm kullanıyorum
  Dr.Muharrem KAYA
  sorununuzun ne olduğu ve şiddetine bağlı olarak değişir, seboreik dermatitse ve ileriyse ek ürün kullanmanız gerekir

  • turgay yavuz says:

   saç ektırdım haır pharmadan sadece seboderm sampuan kullanmamı soyledı.xpecia tablet genital bolgede asırı derecede sivilcelere neden oldu
   Dr.Muharrem KAYA
   nasıl bir ilişki kurulabilir anlmadım doğrusu, bence jilet kullandınızsa ondan olabilir

 3. turgay yavuz says:

  mrb dermoskin kullanıyorum faydalı olurmu
  Dr.Muharrem KAYA
  climbazol veya ketokonazol içeren şampuan ışındakilerin etkisi olmaz boşa para vermeyin

 4. Anonim says:

  saçta seborenin nedeni ne
  Dr.Muharrem KAYA
  en sık sebep mantarlardır

kadal