Sakal bıyık çıkma yaşı kişiden kişiye kısmen değişse de hormonların salgılanmaya başladığı 15 yaşlarından sonraki 4-5 yıl boyunca vücutta ciddi yapısal değişiklikler olur, bunlar sesin kalınlaşması, koltukaltı ve etek bölgesi kıllarının kalınlaşması ve bunları takip eden yıllarda yüzdeki kılların çıkması şeklinde devam eder.

Sakal ekimi resimleri, videosu ve bilgi için https://www.ideaklinik.com/sakal-ekimi-nasil-yapilir.html

Sakal Kaç Yaşında Çıkar
sakal kaç yaşında çıkar15-16 yaşlarında yumurtalıklar (testis) büyümeye başlar büyümeye başladığında erkeklik özelliklerini belirleyen testosteron (T) ve di hidro testosteron (DHT) hormonlarının kandaki düzeyi de giderek artar. Artmaya başladıktan sonraki 1-2 yıl içerisinde en yüksek değerlere ulaşır. Bu iki hormondan yüz bölgesindeki kılların çıkmasında asıl etkili olan di hidro testosteron (DHT) hormonudur ve testosterondan oluşur.
Bu yaşlarda başlayan bu hormon etkisi yıllar içinde etkili olur ve sakalın çıkması yine kişiye göre değişen bir şekilde 16-21 yaşına kadar başlayabilir ve başladıktan sonra sertleşmesi 2 yılı bulur. Jilet vurdukça sertleşeceği düşüncesi tamamen yanlış bir düşüncedir gerçek etki DHT hormonudur yani bu hormon yoksa ne kadar jilet vurulsa da sertleşmez bu hormon yeterli düzeydeyse hiç jilet vurulmasa dahi sertleşir. Halk arasında yaygın olan bu inanış tümüyle yanlıştır. Sonuçta jiletle tıraş yaparken daha geniş alana jilet vurulur ama sakalın ve bıyığın sınırları genetik olarak bellidir.
21-22 yaşına kadar çıkmadıysa artık çıkmayacağı kabul edilip ekim yapılabilir ama bu yaşlara kadar sabredilmelidir.
22 yaşına kadar çıkıp kalınlaşmadıysa şu sorunlar akla gelir
1-DHT üretilememesi, düşük düzeyde olması veya hiç olmaması
2-Kıl köklerinin hiç olmaması yada yetersiz olması
Bu iki durumdan ilkinde yani testosteron veya DHT yokluğunda ihtiyaç kadar hormon verildiğinde sakallar çıkar ve normal kaliteye ulaşır.
İkinci durumda yani genetik olarak o alanlarda kıl kökü yoksa tek çözüm kıl kökü nakli yani ekimdir.
Bu durumların netleşmesi için tercihen 21 yaşına kadar beklenmeli ve ondan sonra ekim yapılmalıdır.
Sakal Bıyık Serumu
Sakalı ve bıyığı çıkarıcı adı altında piyasaya verilen ürünlerin hiçbirinin en küçük bir etkisi olma ihtimali yoktur ve sadece para kazanmak amacıyla satılan ürünlerdir.
Bunların dışında yanık izi, yara izi, sivilce izi, ameliyat izi gibi sebeplerle olan eksiklikler yaşa bakılmaksızın ekime tamamlanabilir.
Sakalın seyrek olması bu durumlardan farklıdır, az sayıda sakalın çıkmış olması hormonların normal olduğunu ve o bölgelerde kıl kökü olmadığını gösterir. Bu gibi durumlarda yani belirli bölgelerde seyrek olması halinde 21 yaşından sonra sıklaştırma yapılabilir.

Ekim ücretleri ve ekim fotoğrafları için http://www.sakalekimi.com/

Sakal Çıkarıcı Serum

Tamamen insanların zaafiyetini paraya çevirme çabasıyla üretilmiş asla işe yaramaz ürünlerdir. Sakalın çıkmasını sağlayan tek şey kandaki hormonlardır ve dışarıdan uygulanacak hiçbir şey sakalı etkilemez.

Sonuç olarak
Hormon eksiği varsa tamamlanmalıdır. Hiç sakalı yoksa ekim yaşı 21 yaşları olarak kabul edilmeli ve tercihen bu yaştan önce sakal ekilmemelidir.
Sakal çıkaran serum gibi para tuzaklarından da uzak durulmalıdır.

sakal bıyık serumu

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Sakal Bıyık Kaç Yaşında Çıkar” Yazısında 238 Yorum

 1. Hocam iyi gunler 20 yasima yeni girdim biyik cene ve faullerde cok az sakalim var diger taraflar tuylenmis babam amcam dayilarim hepsinde sakal var testesteron seviyem normal cikti bi cozum onerirmisiniz ne yapmam lazim
  Dr Muharrem Kaya
  en az 1 yıl daha sabredin bence 🙂

 2. Hocam 13 yaşında oğlum var ellerinizden öper. Hormonları çok gelişmiş bıyıkları uzadı keserse eğer uzar mı?
  Dr Muharrem Kaya
  Kesse de kesmese de aynı şekilde uzar, bıyık kesmekle değil hormonlarla ilgili kıldır

 3. Taylan says:

  Hocam ben 2001 liyim babamin yanak bölgesinim kucuk bi kisminda sakal çikmiyo koselik gibi ve babamin sakallari cok kotu arallıkli seyrek benim sakallarim nasil olur hocam
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  ebeveynlerin sakalları iyi ise seninkide onlarınkine benzer

 4. hocam yaş 19 sakal sertleşmesi için evde ne öneririsiniz beklemen gerek demes seniz sevinirim.
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  biotin kullanabilirsin.beklemen gerekir demedim 🙂

 5. Hocam meraba,18 yasndaym martda 19 a giricem sag yanagmda sakal belirginken sol da az var cene altnda var ama belli olmuyo sarısınm,badem yagı kullanmstm onun etkisi olabilir mi
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  hayır olmaz

 6. Remzi Can says:

  Hocam Benim yaşim 14 Çenenimin altında killar cikiyor PKI kaç yaşinda yanaklarda da çikar ?
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  21-22 yaşına kadar tamamlanması beklenir

 7. hocam merhabalar, 10 yaşında oğlum var ve bıyıkları tüy şeklinde baya belirgin ayrıca sesi de kalınlaşmaya başladı boyu hızlı uzuyor..sınıfındaki hiç bir arkadaşında bu tür belirtiler yok acaba ergenlik için bu yaş çok mu erken ?
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  çocuk hastalıkları uzmanı yada çocuk endokrinologuna götürmelisiniz

 8. mehmet says:

  hocam yaş 20 sakal ve bıyıklarım çıktı.bazı yerlerde biraz boşluklar var(mesela dudak altı ve çene birleşmedi.oralardada ufak ufak tüyler var) bide sakal ve bıyıklarım tam kalınlaşmadı bunlar ne zaman kalınlaşır.sakal ve bıyığım ne sert ne de yumuşak.sizce 22 yaşına kadar gelişme olur mu ?
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  gelişme olması beklenir.

 9. hocam merhabalar 15 yaşındayım sakalımın solundan boğazımın tam ortasına kadar düzgün çıkıyor ortadan sağa doğru az az var favori altları felan soldakinden biraz daha az yaşım küçük çıkar bekleyin diyorlar ama çok çirkin bir görüntüsü var yani siz ne diyorsunuz ?
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  gelişim döneminde yapacak çok şey yok.tamamlanıncaya kadar sabredeceksin

 10. Hocam 13 yasindayim biyiklarim tuy tuy cok var arkadaslarimin durmadan sormalarindan yoruldum. Nasil kisaltirim gorunmeyecek şekle getiririm fakat bidaha uzamasin sonra buyuyunce uzasin.
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  uzadıkça rahatsız oluyorsan makine yada jiletle kısaltabilirsin.

 11. ibrahim says:

  hoçam Merhaba ben 16 yaşındayım bıyık larım var fol lerde de var çenem de de var hoçam az bişey var 17 yaşıma girdiğim de çıkar mı ve ben sakala merak kım var kaç yaşın da çıkar
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  21 yaşın sonunda tamamlanır

 12. Merhabalar hocam 18 yaşındayım bıyık bırakıyorum yaklaşık 7-8 aydır fakat bıyıklarım elimi her attığımda hiç çekmememe rağmen dökülüyor biraz boşluk oldu bıyık kenarımda kıl köklerim çok güçsüz ne yapılabilir ?
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  eksiklik oluştuysa saçkıran olabilir.dermatologa görünün

 13. Bekir says:

  Hocam biyiqimin sağ tarafı biraz saga doğru uzuyor.bende adayı düz bir şekilde çıkmasını istiyorum ne yapmam lazim
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  bunun için yapacak herhangi birşey yok.açısı değiştirilemez

 14. ahmet says:

  hocam 17 yaşımdayım yanağımın her yerinde tüy var çene ve fauller biraz sakalımsı yanak dakiler tüy hocam tüy olması beni rahatsız ediyor. bu tüylerin sakal olması için ne önerirsiniz ailede köse hiç yok hatta baya sakallılar. tüyler ergence ve çocukca duruyor sertleşmesi için siyahlaşması için ne önerirsiniz.
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  sakal gelişimi 21 yaşında tamamlanır.ailede köse yoksa çıkması beklenir.sakal yapısı direkt genetik yapı ile ilgilidir.dışardan yapabileceğin herhangi birşey yok

 15. Tuğrul says:

  Hocam selamlar. 2001 doğumluyum. Boyum 1.80. Ailemde köselik yok. Sakallar çıkıyor fakat çene kısmından çıkmaya başladı. Yavaş yavaş çeneden doğru ilerliyor. Çeneden çıkması herhangi bir sorun teşkil eder mi? Teşekkür ederim.
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  önemi yok.

 16. Hocam merhaba, 7 yaşında bir oğlum var bıyık bölgesini jiletle traş etmiş, tüylerinde çoğalma ve sertleşme olurmu, çok endişelendim. Teşekkür ederim
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  kılların sertleşmesini hormonlar sağlar.bu yaşta o hormonlar aktif olmadığı için sorun olmaz

 17. sinan says:

  Merhaba. 1 ay sonra 21 yaşına gireceğim. Çenemde 30 kadar kıl var .bıyıklar tam sertleşmedi. Geri kalan yerlerde çok küçük sarı tüyler var.ama fazla görünmüyor.sizce çıkma ihtimali var mı yoksa ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  ailede köselik yoksa bir süre daha beklemelisin.belkide ilk çıkışta gecikme vardır

 18. Hüseyin says:

  Oğlum 7 yaşında abisi bıyık kısmını jiletle traş etmiş daha sonra çoğalıp sertleşir mi?
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  bıyık gelişimi yaşa bağlıdır.bişi olmaz

 19. denizz says:

  Hocam Merhaba;ben 2O yaşındayım sakallarim aşırı seyrek çıkıyor geç uzuyor.testesteron seviyem gayet normal.ailede sülalede koselik yok.amcalar dayılar da 18, yasında sakal gelişimi tamamlanmiş.bu saatten sonra boyle kalır pek bi gurleşme olmaz dedi cilt doktoru bana .fikriniz nedir?
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  21 yaşının sonuna kadar bekleyip sonra duruma göre ektirebilirsiniz

 20. Hocam 18 yaşına 2hafta var ..bıyık ve çene altı gelmiş folarda gelmiş yavaş yavaş ceneye doğru iniyor ne zaman birleşecek
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  sakal bıyık gelişimi 21 yaşın sonunda tamamlanır

 21. Hocam haziranda 22 yaşına gireceğim sakal sadecede cenemin orta kısmında seyrek ve bir kısmında yok çıkıp sertlesmesi beklenir mi
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  ailenizde sakal oluşumunda gecikme varsa sizdede olabilir.

 22. haydar says:

  hocam 17 yaşındayım sakalım yanlarda faule dogru cenede aşağı dogru çıkı amcalarımda fln yankları düzgn bogaz kısmı ters , bnm sakal düzelirmi .
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  herhangi bişi söylemek zor.

  • slm hocam ben 22 yaşındayım sakal larim çikti cenemde birde iki saçimin altinda niye sakal larim büyümüyor
   Dr Muharrem Kaya
   Büyük ihtimalle o alanda sakal kökü yok küçük ihtimalle hala çıkabilir

 23. hakan says:

  hocam sakal 21 yasın sonunda cıkması durur demistiniz 23 hazirann 1994 dogumluyum hazirana kadar cıkması devam eder mi
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  durur demek doğru değil.tamamlanması beklenir.çünkü daha ileri yaşlara kadar gelişimi devam edebilir.

 24. Burak says:

  Meraba hocam yaşım 20 baba ve anne tarafında köselik yok teyze oğullarında ve dayı oğullarında var benim de çok ince tüyler var çeksem kopar çene de biraz bi de bıyık biraz var ama çok ince zayıf kökler var bunlar ne zaman tam sakal olur
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  ailede köselik yoksa çıkması beklenir.

 25. Furkan says:

  Hocam Mayıs 2001 doğumluyum annem babam kısa ailece genetiğimiz kısa boylu boyum 1.70 civarı bundan sonra uzar mı kaç yaşa kadar uzar ?
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  3-6 cm daha uzayabilir

 26. Hasan says:

  Hocam merhabalar ben 20 yaşındayım sakallarım kalın ve sert favorilerinde güçlü çıkıyor ailemdede köselik yok aksine çok kıllı yalnız benim sadece bıyığımın Ortası çıkmıyor beklemelimiyim ne yapmalıyım şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  Büyük ihtimalle çıkmayacaktır ama 1 yıl daha beklenebilir

 27. Erman says:

  hocam 18 yaşındayım boyum 1.78 sakal yok ama bıyık var daha boyum uzarmı ve sakalım ne zaman çıkar sizce
  Dr.Muharrem KAYA
  birkaç santim daha uzaması beklenir

 28. Ahmet says:

  Hocam yaşım 15 . Bıyıklarımın nasıl sert bir şekilde çıkmasını sağlayabalirim. Bir öneriniz varmı. Sarmısak sür gibi .
  Dr.Muharrem KAYA
  zamanı gelince sertleşir.sarımsak cilt lekelerine neden olabilir.önermem

 29. Hocam saygılarımı sunuyorum öncelikle 13 yaşındayım bıyıklarım hafiften çıkyor birçok arkadaşım gibi bu normal mi?
  Dr.Muharrem KAYA
  normal

 30. Ömer says:

  Hocam yaşım 19 çene ve fauller sık bir şekilde çıkıyor ama yanaklar ve boyun kısmında seyrek ailede köse yok babamın sakallarıda 20 yaşından sonra tam anlamıyla çıkmaya başlamış seneye bende de çıkar mı tam anlamiyla sakal?
  Dr.Muharrem KAYA
  ailesel olarak geç gelişim varsa sizdede benzerlik göstermesi,çıkması beklenir.

 31. Hocam Merhaba 15 yaşımdayım bıyıklarım daha tüy ama artık çok belli oluyor daha erken olduğunu düşünüyorum kesersem daha çok çıkar mı ya da çıkmaması için jiletle mi yoksa makineyle mi almalıyım
  Dr.Muharrem KAYA
  traş makinesiyle kesebilirsin.

 32. Onur Uzunay says:

  Hocam öncelikle kolay gelsin yaşım 17 sakallarım seyrek çıkıo ama daha erken biliyorum benim sorunum sağ faullerimin altında çıkan sakallar böle dönüolar sanki girdap gibi sanki bide ortasında sivilce gibi bişey var sanırım ne yapmalıyım teşekkür ediyorum
  Dr.Muharrem KAYA
  dermatologa görün.kıl dibi iltihabı olabilir

 33. ahmet says:

  Merhaba, ben 18 yaşındayım .
  Sakalım yok ama bıyıklarım siyahlaşmaya başladı , ama yuzumde sakal yok sadece faul bölgesinde hafif bir siyahlaşma var .
  Sizce sakalım çıkarmı
  Dr.Muharrem KAYA
  ailesel özellikleriniz önemli.ailede sakla sorunu yoksa çıkması beklenir

 34. Metin says:

  Hocam Merhabalar, benim sakalım sağ taraf aşağı doğru çıkıyor ama sol taraf dağınık çıkıyor. Ayriyetten bıyıklarim çok seyrek çıkıyor ne yapmam gerek. Yaşım da 20
  Dr.Muharrem KAYA
  hepsi genetik olduğu için yapacak bişi yok.idare edeceksin.bıyık 21 yaşın sonunda istediğin şekilde olmazsa ektirebilirsin

 35. niyazi says:

  Hocam yas 22 yanaklarda ve boyunda sari tuyler war bunu nasil sakala cewirebilirim badem yagi ise yarar mi
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal yapımız genetik olarak belirlenir,aynı saç rengimiz gibi ,badem yağı bu konuda işe yaramaz

 36. Emirhan says:

  17 yaşındayım 18 olucam ve boyun 1,63 ama bacaklarım aşırı kıllı sakallarım da fazla cıkıyor Kıllar kas gelişimini engellediği gibi kemik büyümesini de engeller mi ?

 37. hocam 18 yaşıma yeni girdim bıyık ve çenemde sakalar var fakat yanakta bir kısım boşluk var.Aynaya bakınca oralarda üy olduğu belli oluyor.Ailemde köselik yok.Geçen sene faulum yoktu bu boşlukların doması beklenir mi
  Dr.Muharrem KAYA
  ailede sakalda sorun yoksa sizdede olması pek beklenmez.beklemenizi öneririm

 38. mehmet says:

  15 yaşına yeni giriyorum 1 yıl önce 2 3 haftada bir kesiyordum jiletle şimdi 1 haftada baya belli olacak şekilde uzuyor yaşıtlarımdan çok daha fazla çıkıyor bir şey yapabilir miyim
  Dr.Muharrem KAYA
  genetik olduğu için yapacak bişi yok.onlar uzayacak sen keseceksin

 39. Merabalar hocam. Yasım 17 bıyıklarım var ama o kadar fazla deği . Hocamm fuallerim yok sizce sakalım çıkar mı çıkarsada ne zaman çıkar. Babamda askerden önce çıkmıs ve ailemde akrabalarımda köse biriside yok. Simdiden tesekkürler.
  Dr.Muharrem KAYA
  ailede köselik yoksa sakallarının çıkması beklenir.

 40. kamil says:

  Hocam 18 yaşımdayım bıyık bölgemde çok az , yanaklarda ise gözle görülmeyecek kadar az tüy var sakal değil tüy diyorum ama vucudumda cinsel bögede bacaklarımda kollarımda olsun kıllarım gayet gür ve çarpıcı uzun yüzüme baksanız köse dersiniz köselik sadece yüzde olan bi şey mi yoksa bir kişi köseyse tüm vucudundamı az kıl çıkar ? yani endişe etmelimiyim
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal gelişimi 21 yaşın sonuna kadar uzayabilir

 41. Hocam ben 14 yaşındayım 4 ay sonra 15 ime gircem hala sakalim tek tük var nedense
  Dr.Muharrem KAYA
  daha çok erken

 42. Erkut says:

  Merhaba hocam benim yaşım 15 16 ya 1 ay var sakkallarim 15 e girerken çıkmaya başladı ve görünümünu sevmedim makineyle kestim jilet vurmadım 2 3 hafta ya kadar uzuyor sonra kesiyorum hertaraf tan çıkıyor ma çene altı boş yan taraflardan düzgün çıkıyor ama boyum 1.66 , 75 olurmuyum sizce
  Dr.Muharrem KAYA
  olabilirsin ama boyun uzamasını sağlayan sporlarla ilgilen ,diyetinide zenginleştir

  • Erkut says:

   Hocam benim babam 166 annem 155 ama hala 186 ve Kuzenlerim 180 190 ve 197 var 🙂 ben 166 çucuk gibi kalıyorum yanlarında ben de böyle uzuyamazmiyim babam kısa ama sulalemiz aşırı uzun 🙁
   Dr.Muharrem KAYA
   armut dibine düşermiş.yaşın kaç bilmiyorum ama uzama şansın %50

   • Erkut says:

    Baştan anlatiyim yaşım 15 1 ay sonra 16 sakkallarim 15 e girerken çıkmaya başladı ve görünümünu sevmedim kestim jilet vurmadım makineyle kestim babam 166 ben de 166 annem 160 ailem kısa ama halam 186 Kuzenlerim 180 190 197 aşırı Uzunlar kızlar bile 180 ben kısayım bende 180 olabilirmıyım kollarım, bileklerim incecik kilo 58 ne yapmaliyim boyumun böyle uzamasi için
    Dr.Muharrem KAYA
    boy uzatan sporlar yapıp,protein,kalsiyum,fosfor ve dvitamininden zengin bir diyetle beslenmelisin

 43. sezer says:

  Selamun aleyküm hocam yaşım 23 yaşımıda hiç gostermıyorum hormon eksikliği olduğunu düşünmüyorum 2 tane cocugum oldu gel gelim sakallarım seyrek cıkıyor cenemın altında kucuk yuvarlak bi noktada cıkmıyor bıyaklarım güzel yanaklarımda az bişey var sarımsak kullanıyorum cene bölgemde cıkmaya basladı yanaklarımdada az az cıkmaya basladı dedemın bıyakları eski kulağı kesikler gibi babamdada bazı yerlerınde cıkmamıs sarımsağa devam etsem cıkarmı sizce sarı tüyleri nasıl sakala dönüştürebilirim
  Dr.Muharrem KAYA
  tylerin kalın siyah sakala dönüşmesi beklenmez.bazı bireylerde sakal gelişimi daha geç yaşlara kadar uzayabiliyor.sarımsak cildini tahriş edip lekelere neden olabilir,en önemliside sakal çıkarması,olmayan kıl kökünü oluşturması beklenmez

 44. hocam 10 gün sonra tam 20 yaşında olucam.Sakallarım var ama biraz seyrek gibi ve geç uzuyor?Kaç yıl daha sakal çıkar ? Ailede herkes Gür sakalllı..
  Dr.Muharrem KAYA
  ailedekilerin sakal gelişimi ne zaman tamamlanmış araştır

  • hocam baba tarafı 18 yaşında tamamlanmış.Dayılar 20-25 arası yaşlarda tamamlanmış..
   Dr.Muharrem KAYA
   o zaman en geç 25 yaşında sakallarına kavuşacaksın

  • hocam bide hormonlara baktırsam fayda eder mi?sakal varda geç uzuyor işte..bide biraz seyrek
   Dr.Muharrem KAYA
   boşver böylesi hiç yoktan daha iyidir

 45. halil says:

  Hocam yaş 20 bıyıklarım daha yeni cikmaya basladi siyah ama az, sakalda yok biyigin cikipta sakalin cikmama ihtimali var mi? Birde bu peeling maskeleri sakall ve biyik cikmasina engel olur mu babamin askerde cikmis sakallari
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal ve bıyık gelişimi ailesel olarak geçse bir süre daha beklemelsiniz.çıkması beklenir

 46. uğur says:

  merh.ben 24 yaşında bir erkeğim sakallarım seyrek ve tüy(saç) gibi çıkıyor bırakırsam fazla belirgin gözükmüyor bıyıklar ergen bıyığı gibi sesim çocuk sesiyle yetişkin erkek sesi karışımı ve kas kütlem çok az bu sizce hormonelmidir
  Dr.Muharrem KAYA
  evet hormonaldir.endokrin kliniğiyle görüşün

 47. hasan says:

  merhaba hocam yasım 21 bu aynada baktıgımda yanagımı kaplıycak sekilde beyaz tüyler gözüyor onlar sakal olur mu yoksa bi endekroloji uzmanına gitmelimiyim
  Dr.Muharrem KAYA
  endokrinologa görünseniz iyi olur

 48. Anonim says:

  Hocam 18 yaşındayım. Mart ayında 19 uma gireceğim. Bıyık, cücük ve çene kısmında düzgün bir sekilde çıkıyor anca yanaklarda tek tük çıkıyor. Ne yapmalıyım?
  Dr.Muharrem KAYA
  beklemelisin.sakal-bıyık gelişimi 21 yaşın sonunda tamamlanır.birtek biotin alabilirsin

 49. Hasan says:

  Merhaba hocam. Doktoruma sorduğumda jiletle sakalın veya bıyığın alınması kılların sert ve kalın çıkmasına sebep olabilirmiş. Siz ne diyorsunuz bu hususta? İyi günler.
  Dr.Muharrem KAYA
  jiletle alınmasada sert ve kalın çıkar.çünkü sakal bıyık gelişimi hormonaldir.

 50. Emre says:

  Doktor Bey öncelikle hayırlı günler diler ve maruzatımı dile getirmek isterim.
  18 Yaşına girmesine 1 ay kalmış genç bir delikanlıyım.Sakal ve bıyık çıktı fakat çok az aynı şekilde diğer bölgelerdede çok çok az çıktı.Çok sert değiller ve belirginler.Cildiyeye başvurdum kan tahlili istedi erkeklik hormonu için 472 civari birşey çıktı yani normal dedi.Peki ne zaman çıkar dedim sende çıkmaz tek çare sakal ekimi dedi.Sizin yorumunuz nedir? Hiç yok değil ve daha 18 yasındayim neden meslektaşiniz böyle bir ithamda bulundu?
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal bıyık ailesel özellik gösterir.ailedeki ebeveynlerin nasıl ve ne zaman çıktığını araştırmanızı öneririm.sakal bıyık gelişimi 21 yaşın sonunda tamamlanır.bazen ailesel özelliklere göre biraz daha gecikme yaşanabiliyor.

 51. kül says:

  Hocam jiletle henüz daha gürleşmemiş bıyığı ya da sakalı kesmek kılların uzama yönünü etkiler mi?
  Dr.Muharrem KAYA
  etkilemez

 52. Mustafa says:

  Hocam merhabalar 18 yasindayim.Biyik 1 sene once cikti ama sertlesmedi.Sakallar tuy tuy var ama uzamiyo babamda 20 yasindayken cikmis sorunum ne olabilir
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal bıyık gelişimi genetik yapıyla ilgiliridr.babanızla benzer özellikler göstermeniz normal.beklemelisiniz

 53. emre says:

  hocam kolay gelsin.Yaş 20 Sakal gelişimim tam tamamlanmadı.Sawpoo Şampuan kullanmaya başladım bunun sakal bıyık gelişimine zararı olur mu? Saç dökülme Problemimde yok.
  Dr.Muharrem KAYA
  zararı olmaz.günlük kullanıma uygundur ,kullanabilirsin

 54. Bünyamin says:

  Hocam merhaba.27 yasindayim.cene alti,biyik ve favorilerde bir sıkıntı yok..sadece yanaklarda cikmiyor..rahatsiz edici bir durum benim icin.Bunun bir cozumu var midir,ne yapmaliyim? Onerileriniz icin simdiden tesekkur ederim hocam.
  Dr.Muharrem KAYA
  yaşın nedeniyle sakal ektirmekten başka yapabileceğin birşey yok

 55. Mustafa says:

  Hocam yas 17 fauller var kulağın altına kadar biyiklarda var çok kalın değil ama yanakta kökleri görnüyo aynadan ne zaman çıkar bide boyun ve çene tarafında sakal ne zaman çıkar Teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal bıyık tamamen genetik özellik gösterir.ailenizdekilerin hikayeleri ile benzerlik gösterecektir.çıkışı 21 yaşın sonunda tamamlanır.

 56. Hüseyin says:

  Hocam kasımda 17 ye girecegim yüzümde hiçbi sakal falan yok ne zaman cikar arkadaşlarda var
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal bıyık tamamen genetik özellik gösterir.ailenizdekilerin sakal çıkışı ile benzerlik gösterecektirsakal .çıkışı 21 yaşın sonunda tamamlanır.

 57. Hasan says:

  Merhaba hocam. Yaş 20.5 nerdeyse. Favorilerde ince siyah kıllar ve çene altında seyrek kalın siyah kıllar var. Ailemde köselik yok. Fakat babamın sakalı 24 yaşında tamamlanmış dediğine göre. Ama ben bu süreyi beklemeye sabrım kalmadığı için 2 gün önce minoxidil %5 kullanımına başladım ve en az 4-5 ay kullanmayı düşünüyorum. Sorum şu ki, ilaçtan yeterince verim alıp bıraktığım zaman kökler eskisi gibi çok yavaş ve sarı tüyler mi üretcek yoksa ilacı bırakmadan devam ediyormuş gibi mi davranıp siyah kalın kıllar üretecekler. Teşekkürler..
  Dr.Muharrem KAYA
  Hasan bey,sakal oluşumu tamemen genetik özelliklere bağlıdır.dışardan kullanacağınız ilaçlar sakal gelişimini etkilemez.beklemek zorundasınız

 58. fatih says:

  merhaba hoccam yasım 21 yanaklarda boşluklar var daha sıklaşmadı kıl kökü yoktur o yerlerde ondan cıkmıyodur diyolar ama aynadan bakınca o boşluklarda yanagı kaplıycak şekilde tüyler var
  Dr.Muharrem KAYA
  bazen sakalın tam gelişimi gecikebiliyor.zamanla görünür hale gelirler belki

 59. ahmed says:

  hocam ben 16 yaşındayım yaşındayım sakalımın olması normalmi
  Dr.Muharrem KAYA
  olması normal

 60. demir says:

  merhabalar 1995 doğumluyum bir senedir tüyden biraz daha kalın sakallarım çıkıyor fakat iki ay uzasa bile tam bir sakal olmuyor ne yapabilirim?
  Dr.Muharrem KAYA
  1 yıl daha bekleyip eğer gelişim olmazsa sakal ektirebilirsin

 61. mercan ayaz says:

  Hocam ben 15 yasindayim biyigim 1 senedir belirgin sakalimda cikiyor sakalimin simdi cikmamasi icin ne yapmaliyim ama gecici olarak cunku 18 yasinda sakal birakacam ama simdilik istemiyorum ne yapmaliyim
  Dr.Muharrem KAYA
  sakla bıyık gelişimi tamamen genetiktir.dışardan herhangi bir şekilde gelişimi durdurulamaz ve arttırılamaz

 62. 23 yasındayım sakallarımda bolge bolge bosluklar var ve cıkanlarda sert değil. ne yapmalıyım ??
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal ektirebilirsiniz

 63. Hasan says:

  Merhaba hocam. Ben 19 yaşındayım çok az seyrek şekilde bıyık var ve yüzümde sarı tüyler var. Sakal ve bıyık yok dersek yeridir. abimin 16 yaşında çıktı sakalı babamda da abimde de sakal var bende de çıkma ihtimali var mı? 21 yaşına kadar çıkar mı sizce.
  Bir de hocam kaşlarım döküldü 2 ay önce çok seyrekler. Doktor momecon losyon bir de psovate krem verdi alopesi var dedi.. Sizce doğru uygulama mı benim için.
  Teşekkürler.
  Dr.Muharrem KAYA
  sadbe kullanabilirsin

 64. Halil says:

  merhabalar hocam ben 18 yaşındayım 2 günde bir sakal bıyık sürekli çıkmakta traş olmaktan yoruldum bıktım bunun bir çözümü varmıdır ne yapmam gerekli çıkmaması için şimdiden teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  yapacak bişi yok

 65. hasan says:

  merhaba hocam yaşım 21 1994 doğumluyum 18 yasıma girdigimde bıyık çene cücük kısmında sakallarım belirginleşti yanak bölgemde ise yavaş yavaş çıkıyor uzattıgımda çirkin görüntü cıkıyor zamanla sıklaşır ve sertleşir mi bide sadece 21 yasının sonuna kadar mı tamamlanır yoksa bu süre biraz daha uzar mı
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal tamamen ailesel özellik gösterir.yakınlarını araştırmalısın.uzayabilir

 66. Ahmet says:

  Öncelikle meraba hocam ben 14 yaşındayım ocak ayında 15 olucam sakallarımın çıkmasını çok istiyorum baya belli olacak şekilde bıyığım var arada kesiyorum çenemde yanağımda bir iki tel siyah kıl var 3-4 gündür jilet ile traş oluyorum jilet ile traş olmak sakal çıkmasına yardımcı olurmu
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal bıyk gelişim tamamlandığında çıkar

 67. SEFER says:

  hocam 22 yaşındayım sakallarım var fakat boyun ve çene tarafında boşluklar var ailede de sakal sorunu var. hormon takviyesi ile boşluklar doldurulabilir mi ?
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal gelişimi tamamen genetiktir.herhangi bir ilaç gelişimine katkıda bulunmaz

 68. muralt says:

  Merhaba hocam ben 13 yasindayim permatikle 3-4 defa tras oldum cok uzun ve kalin cikarmi tesekkur ederim…
  Dr.Muharrem KAYA
  yaşın gereken sınırlara ulaşmadan sakalın yapısı pek değişmez

 69. Nazif says:

  Hocam sarimsak yararlimi
  Dr.Muharrem KAYA
  evet antioksidan özelliği var

 70. Nazif says:

  Hocam sakalim zaten biraz seyrek ama biraksam geliyor ama biyigim 4 ay falan oldu yarim santim bile yok hep ayni 20 yasindayim lutfen cvp verin neden acaba bide sarimsak yararlimi
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal bıyık oluşumu genetik yapıyla ilgilidir.dışardan birtakım maddelerin alımı ve sürülmesi etkilemez

 71. Berkan says:

  hocam 18 yasındayım yanak bölgemde sakal var ama tuy seklınde ve sertlesmıyor cene ve boyun bölgemde ise daha sık sakalım var fakat onlarda yeteri sertlikte degiller ne yapabilirm
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal bıyık oluşumu genetik yapıyla ilgilidir.dışardan birtakım maddelerin alımı ve sürülmesi etkilemez

 72. Furkan says:

  Hocam ben 21 yasimi agustosda doldurdum biyiklarim tam hatta asagi dogru iniyor fauller cenemle birlesene kadar sakalda var yamagimda yeni cikmaya baslasi hatta biyigin bittigi yerdede birlesiyor ama sol tarafta tam iken sag trafta biyigin bittigi yerin caprazinda isaret parmagimi bastirabilecegim kadar bosluk var acaba orada zmanla dolar mi dolmazsa ne yapabilirim tesekkurler
  Dr.Muharrem KAYA
  bazen sakal gelişimi ailesel özelliklerden dolayı gecikebiliyor.ailenizin sakal gelişim özelliklerini öğrenin.dolması beklenir

 73. hakan says:

  Merhaba hocam ben 26 yaşındayım benim sakallarım seyrek ve bazı bölgelerde çıkmıyor bunun için doktora gittim hormon testi yaptırdım hepsi normal çıktı. Babamın ve kardeşlerimin sakalları gür benimde gür olmasi icin ne yapmalıyım
  Dr.Muharrem KAYA
  yapacak herhangi bişi yok.

 74. hocam merhabalar..22 yaşındayım sakalda sorun yok ama bıyık bölgesindeki tüyler sertleşmiyor sarı tüyler halinde uzuyor sorun ne olabilir ve ne yapmam gerekir.
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal özellikleri tamamen genetiktir.herhangi birşeyle yapısı değiştirelemez.ancak ekim yaptırabilirsin

 75. Mehmet Ali says:

  Hocam ben 15 yaşındayım. Aynadan bakınca faullerde sakal görünüyor ama normalde görünmüyor. Ailede sorun yok. Yaşıt kuzenimin sakalları var. Ama o sigara içiyor. Sigara ile sakalın bi alakası var mı. Sigara içen arkadaşlarımın da sakalları çıkıyo.
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal özellikleri genetiktir

 76. Ömer says:

  Hocam çene bölgemde sakalım gür ama yanaklarda ve bıyık bölgesinde biraz seyrek yaşım 19 babamın ve dayılarımın sakalı 20 yaşından sonra çıkmış genetik bir alakası var mıdır ve seneye kendini toplar mı ?
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal gelişimi ortalama 21 yaşın bitiminde tamamlanır.beklemelisin

 77. bilal says:

  merhaba hocam ben 18 yasındayım ve hocam 15 yasında cenemin altında sakal çıkmaya basladı ama top sakal var ve suan 18e girdim benden 1 yas küçük genclerin sakalı var benim yanlarda yok hafif tüy var ve hergün jiletle trasda oluyom ama çıkmıyor neden çıkmaz bu acaba ben minyontipli oldugumiçinmiki ???
  Dr.Muharrem KAYA
  yorum yapmak için erken 21 yaşına kadar değişim devam eder

 78. Mustafa says:

  Hocam 16 yaşındayım aynada kendime baktığımda tüyler gözüküyo bu tüyler ne zaman sertleşir?
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal gelişimi 21 yaşın bitiminde tamamlanır

  • Anonim says:

   merhabalar hocam 15 yaşıma 2 ay önce girdim dudak altında aynaya bakınca farkedilecek çok ama çok kıllar var bıyıklar biraz fazla faullerin orda daha 3-4 kıl var kösemi olacam
   Dr.Muharrem KAYA
   böyle bişi söylemek için çok erken

 79. Hocam 21i daha yeni bitirdim ailemde sakal çıkma yaşı çok geç askerden geldikten yaklaşık bir yıl sonra sakallarının çıktığını söylüyorlar sizce mümkünmüdür bıyık ve çene altında kıl var yanaktada çok aşırı seyrek ve tüyler var hormonal bi problem olabilirmi, ailemide göz önünde bulundurarak sizce sakalım çıkarmı,çıkarsa kaç yaşına kadar çıkması beklenir. Şimdiden teşekkürler sağolun.
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal gelişimi tamamen genetik.bu nedenle gecikme olabilir.çıkabilir,bekleyin

 80. bahrican says:

  14 yaşındayım sakallarım ince ince çıkmaya başladı devamıgelirmi acaba
  Dr.Muharrem KAYA
  gelir yaşın daha çok küçük

 81. selamın aleyküm hocam 16 yaşındayım bıyık var ama sakal yok ne yapmam lazım. alt çenede 10 civarında kıl var . ne zamana çıkar 🙁 teşekkürler..
  Dr.Muharrem KAYA
  beklemen lazım

 82. Hocam 16 yaşındayım 2 yada 3 kez jilete vurdum sakallarım düzgünce çıkıyor şikayetim yok ama hileye vurursam dahamı fazla çıkar makineyle alsammı daha iyi olur jiletlemi
  Dr.Muharrem KAYA
  jilet veya makine ile almak varolan kıl kökü sayısını değiştirmez

 83. yavuz selim çetin says:

  hocam 1994 agustos doğumluyum.çenemde bıyıklarımda sakalım var ama yanaklarımda az var bi yanagımdaki daha az ve cenemle birleşmiyor ne yapmalıyım doktora gittim hiçbir hormon bozuklgum yok hersey normal ne yapılmalı
  Dr.Muharrem KAYA
  21 yaşın sonuna kadar bekle eğer çıkmazsa ektirmekten başka seçenek yok

 84. kubaycan says:

  Hocam Merhaba 17 yaşındayım çene altında kıllar çıkmaya başladı hatta sertleşme var foullerde yavaş yavaş çıkmaya başladı ama bir türlü yanaklarimda çıkmıyor ne yapsam çıkar 3-4 defa jilet vurdum bıyık ta çıktı ama yanak yok Köse olabilirmiyim yoksa cikckmi teşekkür ler
  Dr.Muharrem KAYA
  21 yaşın bitimine kadar beklemen gerekir

 85. Kemal Reşit says:

  hocam merhaba, 14 yaşındayım, sakallarım ne çok sert nede çok yumuşak tam ortası fakat çok hızlı uzuyorlar, 1 ay kesmesem 3.5 cm kadar uzuyorlar, vücut kıllarımda öyle yaşıtlarıma göre büyük fark var. yaşımdan oldukça büyük gösteriyorum sizce ne yapmalıyım
  Dr.Muharrem KAYA
  Yapılabilecek bir şey yok benim bildiğim

 86. Hocam 93 kasım doğumluyum. Sakallarım çok gür olmamakla birlikte var. Fakat çene altında bölge bölge boşluklar var . Acaba hormon eksikliğiyse hormon tedavisi çözüm olabilir mi ? Ya da şuan tek çarem ektirmek mi?
  Dr.Muharrem KAYA
  Çok az da olsa sakal çıktıysa hormon sorunu yok demektir, o bölgede kök olmadığı için çıkmıyordur, tek çözüm ekim

 87. Ben 14 yaşındayım biyiklari ve favorileri jiletle bir kere aldım şimdi sık ve gur mu çıkar makineyle alsam odama aynı sonucu verir teşekkür ederim
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal gürleşmesi hormonlarla olur nasıl aldığınızın hiçbir önemi yok

  • Özgür says:

   Sa hocam Benim yaşım 18 ergenliğe 14 15 te girdim boyum 1.73 babamda annemde benden bi kaç santim kısalar ama kardeşim 1.95 boyu acaba benimde boyum uzarmı akrabalarda kuzenlerde 3 4 kişi 1.90 ı geçmiş ama teyze amca falan en fazla 1.80 ortalaması boyum daha uzarmı sizce
   Dr.Muharrem KAYA
   uzaması beklenir

 88. Hocam yas 17 biti hala biyik cikmadi
  Dr.Muharrem KAYA
  Sakal çıkma yaşı kişiye göre çok değişir acele etmeyin 🙂

 89. Hocam ben 14 yasindayim sakalimi kesiyorum boyum uzarmi
  Dr.Muharrem KAYA
  sakalı kesmekle boy uzaması arasında ilişki yok

 90. hocam 17 yaşındayım sizce ne zaman jilete vurmalıyım sakallarımı
  Dr.Muharrem KAYA
  Uzayıpta rahatsız ettiği zaman 🙂

 91. berkay öztürk says:

  17 yaşındayım sakal cıkmama sorunu yaşıyorum bütün yaşıtlarımda var.sizce hang sebepten olabilir
  Dr.Muharrem KAYA
  gelişimin yavaştır.sakal gelişimi 21 yaşın sonunda tamamlanır

 92. mustafa kaya says:

  Merhaba hocam 19 yasındayım su ana kadar sakalımı makineyle aldım sizce
  jiletle alsam daha fazla gürleşirmi
  Dr.Muharrem KAYA
  etkisi olmaz

 93. Hocam yaşım 19. 3 ay sonra 20 yaşına gircem.Sakalım Var ama biraz seyrek.Birazda Geç Uzuyor.Ailede herkes gür sakallı.Biraz daha sıklaşır mı bide neden geç uzuyor ?
  Dr.Muharrem KAYA
  sakalla ilgili her şeyi genetik özellikleriniz belirler.21 yaşın bitiminde sakalınız gelişimini tamamlayacaktır

 94. Hocam öncelikle merhaba.1992 ekim dogumluyum çene altımda biraz sakal ve bıyık bölgemde normal derecede bıyık var.ancak yanaklarımda ve faullerde hiç yok.ailemde akrabalarımda herkes sakallı.artık sakalım çıkmaz mı.tesekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  çıkmayabilir.21 yaşın sonunda genellikle sakal çıkışı tamamlanır

 95. Hocam 15 yaşındayım.Top sakallarim var ama yanaklar ve çene altında yok.Ne zaman çıkması beklenir?
  Dr.Muharrem KAYA
  21 yaşın bitimine kadar tamamlanması beklenir.daha çok erken

 96. ali6631 says:

  15 yaşındayım çoğu arkadaşımın biyiklari ve sakallari var ve baya belirgin ama bnm ne bacagimda ne kolumda ne göğsümde nede suratimda kıl tuy sakal bıyık denilicek hiç bişey yok utanıyorum çıkması için ne yapmam gerek ? ailede köse kimse yok dayimlarin fln 15-16 yaşlarında cok belirgin sekilde biyik ve sakallari varmış ben ne yapmaliyim ? 10 yaşında gibi duruyorum genelde bana kosesin diyorlar üzülüyorum bu duruma bacaklarim fln kız bacağı gibi cokk az bi biyigim var oda baya bi yakindan bakmadikça gözükmüyor bnde 2-3 yas Küçüklerin bile benden çok biyigi fln var ne yapmam lazım ? bana bi çağre söyleyin aşırı bi biyik sakal cikmasini beklemiyorum ama hiç yok daha önce hiç traş da olmadım ne yapmam gerek çıkmaları için ?
  Dr.Muharrem KAYA
  beklemekten başka yapacak bişi yok

 97. Saygılar hocam. Oncelıkle 94 dogumluyum. Bıyıklarım normal duzeyde faullerımden cene altına kadar kıllanma var yakından bakıldıgında duzenlı gozukuyor fakat seyrek. bunlar gecen seneye kadar yoktu yenı belırginlesmeye Basladı. Genlerımden mı kaynaklanıyor bu yasıma kadar yenı sekıllenmıs olması yoksa hormonal eksıklıgınden mı? sakal cıkımı devam edermı merak edıyorum. Doktora gıtmelımıyım? Ekım yaptırmalımıyım. Saygılar sunarım ıyı gunler ıyı calısmalar
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal gelişimi gecikebiliyor.bu nedenle bir süre daha beklemelisin

 98. Hocam merhaba. Bende ozelliklede yuzumde tuylenme cok alin kas burun yadak kulak da bile var tuy yasim 18 70 kilom 1.80 boyum sivilcede cok yuzumde sakallar var ama sac kalinliginda ne yapmam gerekiyo ozelliklede killari lazer epilasyon diyorlar
  Dr.Muharrem KAYA
  sivilce için tedavi alabilirsin.istenmeyen kıllar içinde en iyi çözüm laser epilasyon

 99. İyi günler hocam benim yaşım 14 ve bıyıklarimdan rahatsız oluyorum ve iki günde bi kesiyorum sizce daha kötümü olur ?
  Teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  rahatsız oluyorsan kesmekten başka seçenek yok

  • Hocam merhaba, 1996 dogumluyum sakallarim cikmis durumda biyiklarim ve cucuk bolgemde ise tuy seklinde bulunuyor ve sık değil. Uzun sure biraktigimda biyik bolgem belirgin oluyor. Ne yapmaliyim? Doktora gorunmeli miyim yoksa beklersem siklasir mi biyik bolgem?
   Dr.Muharrem KAYA
   2 yıl daha beklemelisin

 100. İyi gunler hocam 14 yaşındayım bıyıklarımı acaba jiletlemı yoksa makıneylemı kesmelıyim?
  Dr.Muharrem KAYA
  ne ile istersen kesebilirsin

 101. süleyman gür says:

  18 yaşındayım biraz belirgin bıyıgım var sakalım cıkmadı favorlerin altı biraz tùylenmiş sizce umutlanmalımıyım?
  Dr.Muharrem KAYA
  bıyık gelişimi iyi ise sakalında çıkması beklenir

 102. abdullah says:

  Merhaba hocam 1998 doğumluyum bıyık ve çene kıllar çıktı hatta sertleşme var ama bir türlü yyanaklarimda çıkmıyor ne yapmam gerekiyor sakalimin çıkmasını çok istiyorum benden küçük kuzenlerim var onların sakallari var banada sen kösesin diyorlar çok üzülüyorum lütfen bana bir yol gösterin
  Dr.Muharrem KAYA
  bıyık ve sakal gelişimi 21 yaş civarında tamamlanız.ailede köse yoksa köse olman beklenmez

  • abdullah says:

   Çok uzak bir akrabam var ama amca ve dayilarimda yok dediğim gibi çok uzak bir akrabam var o kadar ben Köse olabilirmiyim sizce
   Dr.Muharrem KAYA
   ailede bu genin varlığını gösterir.düşük bir ihtimal ama sizdede görülebilir

 103. hocam 17.5 yaşındayım suratım da henüz sakal yok . cücük ve bıyık tarafı uzuyor ve onları kesiyorum ama sakal çıkmıyor sizce çıkarmı ?
  Dr.Muharrem KAYA
  çıkması beklenir

 104. S.a hocam 95 doğumluyum. Faullerden aşağıya doğru biraz sakal var çene altında ve dudak altında biraz var bıyık da biraz var. Bir senedir yavaş yavaş çıkmayan bölgelerde çıkmaya başladı. Sizce tamamlanır mı?
  Dr.Muharrem KAYA
  evet giderek artabilir

 105. hocam köselik genetik midir? ailede hiç köse yoksa da köse olunabilir mi
  Dr.Muharrem KAYA
  ailede olmayabilir ama genetik kodlarla ilgilidir

 106. Hocam yaşım 21 sakallarım gür olarak çıkıyor ancak dudak altı(cücük) kılları çok seyrek çıkıyor kök var ancak tam uzamıyor nedeni nedir?
  Dr.Muharrem KAYA
  o bölge kökleri hormondan etkilenmeyecek yapıdadır, bür yıl daha beklenip sakal ekilebilir

 107. Hocam ben 17 yasinda 1.80 boyunda 59 kiloyum sizce vucut indeksim normalmi ve cene altinda tuyler var bir turlu sertlesmiyor ne yapmaliyim
  Dr.Muharrem KAYA
  normalin altında.21 yaşın bitimine kadar sakal gelişimi devam eder

 108. Süleyman says:

  merhaba 14 yasındayım 11 yasındayken yakından bakınca az belli olan bıyıgım vardı hemn çıkar çıkmaz kestim simdi 3 günde bıyıklarımı kesiyorum 1 ay felan kesmediğimde uzaktan belli oluyor bu yılın baslarında yüzümde tüy varken jilet vurdum ve kasındırıyo baya 3 günde veya haftada bir tras oluyorum cene altımda 5-6 siyah kıl çıktı onları kestim orası kızardı uzuyor ama yakından bakınca belli oluyor bu yasta jilet vurmam ilerde sorun çıkarırmı?
  Dr.Muharrem KAYA
  sonuçta herhangi bir yaşta başlayacaksın.sorun olmaz.zaten kılın yapısını,uzama hızını ve sıklığını senin jiletle traş olman değil.genetik özelliklerin belirler

 109. Merhaba hocam yaşım 16 bıyıklarımı bıraksam epey çıkıyor favorilerde sakala benzer kıllar var yanaklarda hiç yok nerdeyse çenedede yine sakal gibi hafif tüyler var acaba ne zaman gürleşir ve yanaklarda çıkarmı kolay gelsin.
  Dr.Muharrem KAYA
  21 yaşına kada sakal gürleşmeye devam eder

 110. Hocam yaşım 21,22 den gün alıyorum sakallarım tam çıkıyor ancak bıyıklar ile top sakal birlesmedi bunun için genetik olabilir diyenler var fakat ailede böyle bir sorun yok sebebi ne olabilir?İleride birleşir mi?
  Dr.Muharrem KAYA
  O bölgede kök olmadığı için sakal çıkmıyordur sık görülen bir durum, tek çözüm sakal ekimi

 111. Hocam bıyıklarımı hıc almadım nasil aliyim evde makine yok ama hep makineyle alin diyolar ilk alisim olcak nasil alayım köpük falan gerekirmi
  Dr.Muharrem KAYA
  makasla kısalt

 112. Hocam şuan 20 yaşındayım ekimin 21 inde 21 yaşına giricem yüzümde sakal denecek bişwy yok biraz bıyık belli olmuyo çok zaten cücük kısmında az çenede 25 tane filan kıl var favori yok sadece biraz tüy durum bu ve üzülüyorum bu saatten sonra çıkabilirmi sizce Ayrıntılı bakınca aslında sarı küçük küçük çok tüy var ama öyle duruyor lütfen bi yol gösterin
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal için yapacak bişi yok.boşyere ilaçlara para harcamayın.21 yaşın sonuna kadar bekleyin.eğer hala çıkmamışsa ve sakal istiyorsanız o zaman ekim yaptırabilirsiniz

  • Hocam 1 sene içinde çıkması beklenir İ sizce babam amcam sülalede sakallarım yok hepsi sakallı bende istiyorum ama garip bir şekilde çıkacağını hiç hissettirmiyor bana geçen sene acnegen kullandım 5 ay bunun etkisi varmıdır acaba öncese ilaçtan sonradan aynı yerde çıkıyor değişen bişey yok ama üzülüyorum hocam
   Dr.Muharrem KAYA
   üzülecek bir şey yok sonuçta çözümü var

 113. mazlum says:

  hocam ben 17 yaşındayım sakalımın çıkmasını istiyorum ama çıkmadı daha çene altında biraz tüyler var ama yanaklarda sakalk çıkmıyor ben kirli sakal bırakmak istiyorum ama çıkmıyor yardımcı olursanız sevinirim
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal bıyık gelşimi 21 yaşın sonunda tamamlanır beklemelisin

 114. Savaş aydoğdu says:

  Iyi günler hocam ben vücut geliştirme yapıyorum sakal ektircem sakal köküm yok çünkü ANCA çenem dd var cok cok az yanlarda var Bide bıyığım var eğer ektirirsem ücreti nedir ve ne kadar süre spor yapamam
  Dr.Muharrem KAYA
  bu konu için http://www.sakalekimi.com bu site ile yazışmalısınız.ben yapmıyorum

 115. hocam merhaba ben 14 yaşıma yeni girdim 13 yaşından beri jiletle sakalımı kesiyorum 20-25 kere kesmişimdir jiletle kesmem ilerde sorunlara yol açarmı fazla sakal yok ama gözle görülebilecek şekilde var
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal ergenlik döneminin başında çıkmaya başlar 21 yaşının sonundada çıkışı tamamlanır

  • hocam halk arasında jiletle kesersen daha gür daha çok sakal çıkar deniliyor doğrumudur
   Dr.Muharrem KAYA
   değildir

 116. Ömer says:

  Hocam babam ve dayımın askere gittikten sonra sakalları tam olarak çıkmış benimde şuan seyrek benimde mi 20 yaşından sonra çıkar ?
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal gelişimi 21 yaşın sonunda tamamlanır.bu bazen biraz daha ileri yaşlara kadar uzayabiliyor

 117. Gökhan says:

  hocam ben 16 yaşındayım çene tarafında hafif kıllar var yan taraflarda da elini attığın zaman hissedebiliyosun ama o kadar belli değil sakalım uzar mı yani uzarsa ne kadar uzar
  Dr.Muharrem KAYA
  21 yaşını doldurduğun zaman sakalın çıkışı tamamlanır

 118. İBRA says:

  Hocam 17 yaşındayım sakallarım yok sadece bıyığım var ve jiletle kesiyorum çok kötü duruyor. Ayrıca 15 yaşında falan yanaklarımı hatta gözlerimin altına traş makinesi vurmuştum şimdi kıllandılar neyapmam gerek?
  Dr.Muharrem KAYA
  yanak ve gözaltı kılları rahatsız ediyorsa laser epilasyon yaptırmanı öneririm.bıyık için yapacak bişi yok kesmeye devam

 119. Ömer says:

  hocam benim yaşım 19 üniversiteye başlayacağım çenemde ve favorilerimde idare eder sakal çıkıyor ama yanaklar seyrek gelecek yıla kendini toplar mı yanaklar ? ailede 1.dereceden kimsede sakal seyrek çıkmıyor ?
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal gelişimi 21 yaşın sonunda tamamlanır

 120. Merhaba hocam ben 14 yaşındayım favorilerimde sert sakal çıkıyo bıyığım çok çıkıyo ama favorilerimdeki kadar diğil çenemde ve boynuma doğru çok kıl var ama tüy şeklinde yanağımda az tüy var bunların hepsi ne zaman sertleşir
  Dr.Muharrem KAYA
  daha çok erken.21 yaşında gelişim tamamlanır

 121. Emirhan says:

  Merhaba Hocam ben 13 yaşındayım ve sakalların çıktığı bölgede tüyler var bunlar kaç yaşında tamamlanır şimdiden teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  21 yaşın bitiminde

 122. Hocam merhaba babamda az sakal var bende de az sakal mi cıkar ?
  Dr.Muharrem KAYA
  sadece babanız değil diğer 1. derece akrabalarınızda nasıl bunuda değerlendirmelisiniz

 123. 15 yasindym faul tarafinda sakallarim cok cikiyor nedendir
  Dr.Muharrem KAYA
  ailesel özelliklerinden

 124. Hasan says:

  Hocam benim babamın boyu 1.83 annemin 1.65 benim ise 188 faullerim var ve çene altında biraz sakal var bıyıklarım ise tüy şeklinde kaç cm daha uzarım
  Dr.Muharrem KAYA
  maşallah demek lazım.daha en az 10-15 cm uzaman beklenir.sakal bıyık gelişimi 21 yaş civarı tamamlanır

 125. Hocam merhaba.ben 18 yaşındayım.2 3 günde bir traş oluyorum .bıyık ve çene bölgesinde sakal var sert bi şekilde.yanaklarımda ve bogazımda da tek tük siyah siyah var.bunların çoğalması mümkün müdür? Herhanhi bişey yapmam gerekli mi ?
  Dr.Muharrem KAYA
  21 yaşına kadar tamamlanması beklenir

 126. Merhaba hocam ben 18 yaşındayım bıyıklarım sertleşti çenemde de yeni yeni sertleşiyor ama yanaklarda hiç yok şu an ailede köse olan kimse de yok ne zaman tamamlanır sakallarım
  Dr.Muharrem KAYA
  21 yaşını tamamladığın zaman tamamlanması beklenir

 127. ibrahim says:

  kolay gelsin öncelikle
  19 yasındayım faullerimin altında nadir sakal var ve cenemde de bır kac tane. gental bölgelerde olsun veya bacaklarımda yeterince kıl var ve ailede de bu tur bır sorun yok hatta babamn 16 yasında sakalı varmıs ve anne tarafın da da sorun yoktur. doktora mı gtmeliyim sizce testosteron takviyesi yapılabiliyo mu yapılırsa faydası olur mu sziden yardım bekliyorum psikolojik olarak çökmüş durumdayım. ilgi ve alakanızdan dolayı teşekkür ederim
  Dr.Muharrem KAYA
  herhangi bişi yapmak için 21 yaşın tamamlanmasını beklemelisiniz

 128. Selamın aleykum Hocam 18 yasına gireli 2 ay oldu yanaklarımda tüy var belli oluyor faül tarafından asagi inmeye basladı çenemde cıktı azda olsa sizce ne kadar sürede cıkar sakalım
  Dr.Muharrem KAYA
  21 yaşına kadar tamamlanması beklenir

 129. kerim says:

  16 yaşındayım sakallarım var ama yanaklarımdaki tombulluk duruyor geçermi..
  Dr.Muharrem KAYA
  kilo verirsen geçer

 130. Sıtkı says:

  Hocam hiç vücut kılları kesilirmi
  Dr.Muharrem KAYA
  rahatsız oluyorsan herhangi bir yöntemle yok edebilirsin

 131. Necati says:

  Hocam sakalı neylen kestersem çok uzar makinaylami jiletlenmi
  Dr.Muharrem KAYA
  farketmez.uzama hızı kılın genetik yapısına bağlıdır

 132. Kemal says:

  Merhabalar hocam yanakta sarı sarı sakal var onlar siyahlarmi daha yaşım 14 buçuk
  Dr.Muharrem KAYA
  koyulaşması beklenir

 133. Tugay karadeniz says:

  hocam ben 18 yaşımdan gün alıyorum aralıkta 18 olucam çenemde sakal çıkmaya başladı ve bir kaç aydır kesiyorum sertleşmeye başladı ancak yanaklarımda falan yok çıkarmı
  Dr.Muharrem KAYA
  çıkabilir ama kök yoksa çıkmaybilir de bunu anlamak mümkün değil

 134. Alihan says:

  HoCam Ben 15 Yaşıma Girdim Ergenliğe 13 Yaşımda Girdim allarSakım Çıkmaya Azda Olsa Belirginlik Gösterdi.
  Ailede Babam Dedem Amcam Dayım Olsun Herkezde Tamamen Sakalı Vardır.
  Bu Durumda Benimde 21 Yaşına Kadar Çıkmaya Devam Edermi Tüm Sülalem Sakallıdır.
  Cevap Verirseniz Teşşekürler 🙂
  Dr.Muharrem KAYA
  Yaklaşık akrabalarınızın sakalı gibi olur yine onların yaşlarıyla uyumlu yaşta olması beklenir

 135. mehmet can says:

  ben 13 yaşındayım sakallarım tüy halinde çıkmaya başladı burdan sonra boy uzaması durur mu
  Dr.Muharrem KAYA
  Hayır 4-5 yıl daha uzarsınız

 136. Hamitcan says:

  Hocam merhabalar
  10 temmuz 95 doğumluyum 20 yaşına girdim 21den gün alıyorum, yanaktan dudaga 1işaret parmagı kadar boşluk var o boşluk kapanabilir mi ?
  yanaklarda ve bıyıgımda yogun kıllanma yok bir dahakı seneye kadar gelişimim sürer mi acaba ?
  Dr.Muharrem KAYA
  21 yaşına kadar değişim devam edebilir, seneye çıkmadıysa ekim yapılabilir

 137. hizir says:

  Hocam 17 yasindayim haftada bir kesiyorum aralikli aralikli cikti ama hepsi tamamlanmadi 2 senedir kesiyorum daha cikmaz diyorlar dogru mu
  Dr.Muharrem KAYA
  Yanlış 21 yaşına kadar çıkma ihtimali var

 138. Muzaffer says:

  hocam bıyıklarım baya var arkadaşlarım kes diyor.Sizce kesersem çokmu çıkar ve kaç günde bir kesmem iyi olur yaşım 13
  Dr.Muharrem KAYA
  Bıyık hormonla güçlenir tıraş etminin etkisi olmaz

 139. Soner says:

  Hocam 18 yaşındayım sakallarim normal hepsi tüh sertlesio fakat bunun kılları mızın masturubasyonla ilgisi varmıdır.

  Dr.Muharrem KAYA
  yoktur

 140. burhan says:

  hocam yaşım 19 kasımda 20 ye girecem.sakalım varda sadece cücük dediğimiz kısımla cene birleşir mi kökler var ama orada sakal yok.Sakal biraz daha sıklaşırmı? Ailede herkes gür sakallı.
  Dr.Muharrem KAYA
  gürleşmesi beklenir

 141. Ahmet says:

  Hocam merhaba. 20. yaş da bitti. Fakat sakallar çok seyrek ve güçsüz durumda. Bıyık desen yarısı kadar bile yok. Bu durum cidden erkekler için bir özgüven eksikliği oluşturuyor. Sarımsak ,jilet ,özel şampuanlar falan filan derken denemediğim bir tek o piyasada satılan kremler falan kaldı. Hocam bana beklemekten başka bir şey söyleyin lütfen. İlaç olur hormon hapları olur vb. Lütfen yardım edin. Çok kötü hissettiriyor bu durum.Ailemde köse olan da yok ayrıca. Teşekkürler. İyi günler
  Dr.Muharrem KAYA
  ailede köse yoksa gelişimini tamaladığın zaman büyük olasılıkla çıkacaktır.yapacağın hiçbir uygulama sakalının çıkmasını sağlamaz.eğer kıl kökü varsa o zaman çıkar ve gelişir

 142. Selçuk says:

  Hocam benim yaşım daha 14 yüzümde tek tük sakal var 15 yaşımda tam cikarmi
  Dr.Muharrem KAYA
  hayır 21 yaşına kadar devam eder.ne bu acele

 143. Münir aydın says:

  Doktor bey ben yüzüme 8 kez jilet vurdum ama çıkmıyor yaşım daha 14 15 yaşımda cikarmi tam
  Dr.Muharrem KAYA
  ailede köselik yoksa normal gelişimini tamamladığında çıkar

 144. Münir aydın says:

  Ben 14 yaşındayım sakalim tek tük var
  Dr.Muharrem KAYA
  zaanı gelince çıkar

 145. muhammet seymen says:

  yasım 16 genıtal bölgelerde koltuk altında kıllanma var fakat sesım kalınlaşmadı boyumda 1.60 daha uzarmayım babam amcalarım dayım olsun boyları 1.75’in üzerinde düşünceleriniz nelerdir.
  Dr.Muharrem KAYA
  uzaman beklenir

 146. Sa hocam henüz 13 yaşındayım çeneden saça doğru tüyler ve ağız üstünde siyaha yakın tüyler var sizce çıkarmı
  Dr.Muharrem KAYA
  daha çok erken ama çıkar

 147. murat says:

  Hacam merhaba 21 yaşındayım sakallarım normal ölcüde ama sık değil seyrek bide iki yanağimin ufak bi bölgesiinde fazla seyrek olmasından dolayı bi boşluk gibi gözüküyor askerlikte yaptım sakallarım gürleşirmi gözlemlediğim kadarıyla kıllar var ama sert ve koyu değil ailede kösede yok
  Dr.Muharrem KAYA
  sakalınız varsa köse değilsinizdir zaten ama yeni nesilde pek gür sakalda yok.eksikliği rahatsız ediyorsa ektirebilirsiniz

 148. haluk says:

  hocam ben 25 yaşındayım sakalım cıkımıyor sadece cenemde ve birazda bıyık kısmında var tahlil yaptırmak için hangi doktara ve hangi bölüme başvurmak gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim
  Dr.Muharrem KAYA
  dermatolojiye gidebilirsin

 149. Ibrahim says:

  Hocam merhaba.21 yaşındayım favori,yanağa kadar ve çene altlarımda sakal var ancak bıyık var ama cok az hocam gürleşirmi? ayrıca olan sakallarım sık degil seyrek ama aynada bakınca aralarında kıllar var ince siyah onlar uzamıyor daha 21 yasima gireli 1 hafta oldu.Hocam sizce bıyık ve bu seyrek sakalların arası gürleşirmi hocam?Bide yanaklarımda tuylenme ve kıllanmalar var hocam sizce bunlarda gürleşirmi? Kusura bakmayın toparlayamadım cümleyi hocam mazur görün…
  Dr.Muharrem KAYA
  genel olarak ailede sakal gelişimi nasıl olmuş araştırmanızı öneririm

 150. Mehmet says:

  18 yaşindayim. Bundan 2-3 sene once yuzumun bazi bolgelerine bir urun kullanmistim, tuyleri dokmek amaciyla, cunki jilet sivilce yapiordu. Fakat sonradan arastirdim ki bu urun kalici olarak tuylerin gelisimini engelliyor ve koklerini inceltiyormus. Netice midir bilmem fakat bazi bolgelerde killar halen tuy gibi . Sizce zamanla kalinlasirmi, aksi takdirde onerileriniz nelerdir ?
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal gelişimi otalama 21 yaşında tamamlanır.beklemekten başka yapabileceğin bişiyok

  • Sendigan says:

   Merhaba sayin doktorum benim yanak bolgeleri
   Var alt ksimlar da ful çenede biraz var tam olarak çenede cikarmi hocam??
   Op.Dr.Muharrem Kaya
   21 yaşını geçtiyseniz büyük olasılıkla çıkışı tamamlanmıştır.21 yaşından küçükseniz beklemenizi öneririm

 151. Merhaba hocam. Ben 15 yaşındayım sakallarımı ve bıyıklarımı kesiyorum boy uzamam durur mu?
  Dr.Muharrem KAYA
  ilişkisi yok

 152. Sercan says:

  Merhaba 18 yaşındayım.Beyaz tenliyim.Favorilerimde kıl çıkıyor fakat daha sakallarım yok.Acaba traş köpüğü ile traş olsam.Sakallarım çıkmaya başlar mı?
  Dr.Muharrem KAYA
  tıraş olmasanız da çıkmaya başlar çünkü yaşınız gelmiş

 153. Merhaba hocam ben 20 yasindayim genital bolgelerde killarim cikiyor yuzimdede cene altinda cikiyor tuylerde var ama kila donusmuyor tras oluyorm ama sakallarda yumusak ne yapmami onerirsiniz?
  Op.Dr.Muharrem KAYA
  Sabırla beklemelisiniz

 154. yavuz 27 says:

  hocam 13 yaşındayım 14 yaşıma girmeme az kaldı çene altı ve üstünde kıllar çıkmaya başladı ve arkadaşlarım bıyığın çıkmış diyor. Kesersem daha kalınmı çıkar?
  kesersem ne ile kesmeliyim?
  Op.Dr.Muharrem KAYA
  değişim hormonal olduğu için kessenizde kesmesenizda kalınlaşır

 155. ben 15 yaşındayım hala erginliğe gir memişim sorun varmı acaba?
  Op.Dr.Muharrem KAYA
  Bazı kişiler daha geç girer seneye girmezseniz araştırın

 156. hocam ii günler ben 17 yaşındayım çene altında tüyler kalınlaşmaya başladı favori bölgelerinde de siyah tüycükler çıkmaya başladı ama çok belli olmuyor Sakal çıkması için neler yapmalıyım ailemde ya da akrabalarımda köse de yok
  Op.Dr.Muharrem KAYA
  beklemekten başka yapabileceğin bişi yok

 157. 15 yasindayim biyiklarim ve sakallarim var cok sık cikiyorlar babamda jilet vurma diyor ne yapmaliyim
  Dr.Muharrem KAYA
  traş makinesi ile kısaltabilirsin

 158. 16 yaşındayım sakalımı jiletlemi alsam iyi olur makineyle mi ama kesin bir cevap verirseniz sevinirim. Benim için çok önemli
  Dr.Muharrem KAYA
  🙂 makineyle al

 159. Doğukan says:

  Hocam meraba ben 15 yaşındayım boy 1.73 kilom 76 sizce nasıl ve benim çene altımda sakal var yüzümün yan taraflarında hiç yok sorun olurmu?
  Dr.Muharrem KAYA
  kilon biraz fazla.sakal için yaşın daha küçük

 160. Yaşım 16 sivilcelerim var sakal çıkmasına engel olurmu babamdada varmış çok sakallı
  Dr.Muharrem KAYA
  olmaz ama sivilce izleri oluşabilir bu nedenle tedavi alsan iyi olur

 161. hocam 13 yaşındayım yüzümün bazı bölgelerinde sakal çıkmaya başladı ne yapmam gerekiyo ?
  Dr.Muharrem KAYA
  herhangi bir yöntemle kısalt .bişi yapman gerekmiyor

 162. Merhabalar Doktor Bey, sorun şu 19 yaşındayım ve 1.5 sene öncesine kadar tek tük olmakla beraber sakallarım vardı şuanda çok daha fazla ama bıyıklarım hala sert değil ve suradımın bazı bölgelerinde sakal yok sakalım daha çok gürleşip sertleşirmi yoksa böyle kalır mı erkeğiz sonuçta uzatmak istiyorum seyrek hiç hoş bir görüntü olmuyor 🙂
  Dr.Muharrem KAYA
  şimdilik yapacak bişi yok 21 yaşın tamamlana kadar beklemelisin

 163. Mehmet says:

  Hocam 25 yaşına girecem sadece bıyık ve çene de biraz sakalim var. Sakal çıkar mi bundan sonra çöz nedir?
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal ekimi

 164. mert berkw says:

  Hocam 15 yaşındayım elimi yanama götürünce kıl biraz var kökleri çıkmaya başladı bıyık da biraz var 16,17, yaşında daha fazla çıkar mı
  Dr.Muharrem KAYA
  21 yaşına kadar çıkmaya devam edecek

  • Berkay Ersoy says:

   Merhabalar hocam bırkac ay sonra 19 yasına gırecegım boyum 1.75 babamla aynı boydayız amcam 1.77 dayım 1.80 cıvarlarında boyumun daha uzama ıhtımalı varmı vucut gelıstırme sporu ıle ugrasıyorum 1 senedır bu boyunmun uzamasına herhangı bı etkı yaparmı agırlık calısmam halterın altına yatmam gıbı durumlar ? Hocam unutmadan eklıyım ben lıse 1deyken bu boydaydım lıse hic uzamadım bunun herhangı bır sebebı olabılırmı ? yüzünde hafıf sertlıkte tüyler var bıyık cene ve yanak kısımlarında fuellerde hıc yok bunlar zamanla normal sakal halını alırmı hıc jılet kullanmadım hep makıne ıle aldım tüylerımı tesekkür ederim sımdıden .
   Dr.Muharrem KAYA
   ağırlık çalışmayı bırak,basket ve uzama gerilme egzersizlerine başla.21 yaşın bitiminde net bir hal alır sakalın o zamana kadar şekillenir,

  • Sa hocam ben 15 yaşındayım tetosteron akimini nasil ve ne yaparak artırırız simdiden Teşekkürler.
   Dr.Muharrem KAYA
   🙂

 165. ahmet says:

  Sa hocam ben 17 yaşındayım boyum 1.73 60 kiloyum hiç sakalım yok araştırdım sakalı çıkmayanların boy uzaması devam edermiş bu doğrumu ve boyum en fazla ne kadar uzar babam 1.74 boyunda amcam 1.80 dayı tarafıda 180 üstü liseye başlarken boyum 155 felandı gene iyi uzadı bu yaştan sonra 7cm felan atmam zormu sizce ? Bide hocam kiloyla ilgili duşuncenizi alabilir miyim bileklerim felan çok ince benim kilo almak istiyorum iyi yiyorum şimdi ara oğunlerde tom balığı 1gunde 1 lt sut ve günde 2 tatlı kaşığı balık yağı ve 2kaşık pekmez yemeye başladım faydası olurmu kilo almama ve boy uzamama?
  Dr.Muharrem KAYA
  evet protein ve kalsiyumdan yüksek bir diyetle beslenebilirsin.basketbol oynayabilirsin.bunlar boyunun uzamasına katkıda bulunur.

  • ahmet says:

   Hocam basket bol yerine günde yarımşar saatten sabah ve akşam esneme hareketleri yapıyorum spor salonuna yazılıp barfikste asılı kalmayı felan düşünüyorum yararı olucakmıdır
   Dr.Muharrem KAYA
   yararı olur

 166. Arkan says:

  Hocam benim yaşım 21 sadece bıyığım ile sakalımın birleştiği yerlerde ve çene altı ile çenedeki sakalların arasında tüy çıkmıyor. Acaba yaşım ilerledikçe o bölgelerde çıkar mı? Çünkü bazı arkadaşlarımı gözlemlemiştim onlarda 21 yaşındayken bıyıkları ile sakalları birleşmiyordu. Şu sıralar arkadaşlarım 25 yaşında ve o zamandan bu yana baya gelişme gösterdi sakalları. Yani kesmeyince daha bir şevkle uzadılar sanki. Genelde hep sakalın çıkış yaşını anlatıyor doktorlar ama 21 yaştan sonraki gelişme dönemi ile ilgili bir şey diyen kimse yok. Acaba bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Çünkü bu bende bir maniye dönüştü ve kompleks yüzünden egom tavan yaptı, insanlarla da iyi geçinemez oldum, herkesi küçük görmeye başladım. Bana yardım ederseniz hayatımı kurtarırsınız.
  Dr.Muharrem KAYA
  ben gençlerdeki sakal takıntısını anlayamıyorum.avrupalılara bakın onlarda ki kıl miktarı ne kadar az.insanoğlunun gelişimi ile birlikte vücutlarındaki kıl miktarı azalmıştır.ilk insanların halini düşünsenize maymundan farksız.öyle olmadığınıza şükretmeniz lazım.

 167. alper says:

  Hocam mrb ben 23 yaşındayım boyum 166 kilom 52 çene ve bıyıklar ve faöllerin alt kısmında sakal var ama yanağın orta kısmında yok ne yapabilirim nereye hangi branşa baş vurmalıyım şimdiden tşk
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal ekimi yapan merkezleri araştırmalısın

 168. Ahmet says:

  Merhaba hocam 19 yaşındayım sakallarım yeni yeni cıkmaya basladı favorilerim gür alt cenemde gür yanaktaki sakallarım arasında ufak boşluklar var bu boşluklar zamanla dolarmı. ?
  Dr.Muharrem KAYA
  dolması beklenir

 169. onemli de says:

  Hocam 14 yasindayim bacaklatimda cok kıl var yani yasitlarimda hic kil yok.ve ayrica sakallarımda çıkmaya basladı.acaba bir sorun varmidir.
  Dr.Muharrem KAYA
  vücut kıllarının çıkışı tamamen genetik özelliklerinizle ilgilidir.ailenizde nasıl olmuş araştırın

 170. Diyar Güneş says:

  Hocam yasim 16 karin ve gous tarafinda tuyler var gozle gorulmeyecek az nezamana kadar cikar ve sakalim fuallerde tuy vAr biyiklarda ayni
  Dr.Muharrem KAYA
  21 yaşın bitimine kadar devam eder kılların çıkması ve kalınlaşması tamamlanır

 171. furkan says:

  Hocam 19 yaşındayım.ergenlige 15-16 yaşında girdim.boyum uzar mı ve sakalim çıkar mı
  Dr.Muharrem KAYA
  21 yaşına kadar çıkması beklenir.birkaç santim daha uzar

  • furkan says:

   Hocam boyum 1.78
   Sizce tahmini kaç olur.
   Ergenlige geç girdigimden dolayı hala uzuyorum
   Dr.Muharrem KAYA
   ailede genel boy ortalamasına bakmak gerekir

 172. hocam yaşım 19.sakal artışı devam eder mi ? sakal var ama yumşak bu neden olabilir ? Jilet sakalı Sertleştirir mi?
  Dr.Muharrem KAYA
  21 yaşın bitimine kadar devam eder

 173. fatihhh says:

  Hocam 19 yasindayim eylulde 20 yasina girecegim bacaklarimda oldukca cok kıl var fakat kollarimda kıl yok,sakal deseniz çok seyrek ve oldukca az sadece cene altinda cıkıyor doktora gitmek sizce erkenmi bu konu hakkinda bilgi verirseniz sevinirim tsk ederim.
  Dr.Muharrem KAYA
  21 yaş bitene kadar beklemen gerekir

 174. Deniz says:

  18 yaşındayım favorilerde ince ve çene altında bir miktar tüyler var. Abim benim yaşındayken gür sakalliydi. Babam ise 19 yasinda çıktığını söylüyor. Koltuk altı ve etek bölgesi killi sizce endokrinoloji gitmeliiyim geç kalır miyim hormon dusukse yoksa beklemeli miyim? Teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal gelişimi 21 yaşında tamamlanır

 175. Özgür says:

  hocam şuanda 18 yaşındayım yanak kısımlarının bazı yerlerinde yara izi vb gibi şeylerin olmamasına rağmen hiç çıkacağının belirtisi yok gibi 20 – 21 yaşında belirgin olmayan yerlerde kesin çıkar mı ? yanağımdaki eksik sakal cıkmayan yerleri tamamlar mı acaba ?
  Dr.Muharrem KAYA
  şimdiden bişi söylemek zor

 176. Hakan says:

  Hocam daha 13 yaşındayım HERKES bıyıkların çıkmış diyor jilet vursam sert çıkar diyorlar ben ne yapabilirim bana bir tavsiye verseniz
  Dr.Muharrem KAYA
  makasla kısaltabilirsin

 177. Kemal says:

  Hocam 18 yaşındayım ve sakallarım yeni yeni çıkmaya başladı ancak yüzümün sağ tarafında daha çok sakal cikiyor bu normal midir ?
  Dr.Muharrem KAYA
  olabilir normal

 178. Ve hocam yüzümde sivilceden kalma izler ve sivilcenin kendisi var, o yüzdende çıkmama gibi ihtimali varmı?
  Dr.Muharrem KAYA
  evet çıkmayabilir,düzensizliğe de neden olur

 179. Merhabalar hocam. Bu sene 19 u bitircem ancak sakalım daha tam olarak sakal değil, yanak kısmında uzaktan bakıldığında görülmüyen kıllar var. Çene altımda görünür şekilde var ama sakal kadar sert değil tüyde değil. En kötüsü ise faullerimin ortası seyrek, diğer taraflar sık 🙁 Genetik olarak hiçbir problemimiz sülale dolu dolu sakallı. Bende ne zaman tam çıkar?
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal çıkması 21 yaşın sonunda tamamlanır

 180. 18 yaşındayım. Bıyık ve çenede sakallarım var yüzüm siyah tüylerle dolu ama kalınlaşmadılar, yıllar önce hastanede kemik yaşımın 3 yaş geri olduğu tespit edildi. Bunu geç ergenlik ile ilişkilendirebilir miyiz? Teşekkürler.
  Dr.Muharrem KAYA
  olabilir normalde sakal gelişimi 21 yaşın sonunda tamamlanır

 181. ibrahim nişel says:

  Hocam benim konum boyla ilgiili öbür başlıklarda bulamadım buraya yazayım dedim.Hocam boyum 1.90 yaşım 15 ama 7 ay sonra 16ya gircem boşnağım babam 1.90 annem 1.70 ablam 1.80 yani sülalece uzunuz fakat gerçekten uzamak istemiyorum sizce boy uzamam ne zaman durur ve halter kaldırmak boyun uzamasını durdurur mu ?
  Dr.Muharrem KAYA
  🙁 20 li yaşlara kadar uzamaya devam edersin.durmaz.ama bunu avantaja çevirmelisin.basketbol oynayabilirsin

  • ibrahim says:

   hocam yani sizce artık kaç santim uzarım yani boyum kaç olur sizce tahmini olarak lütfen cevaplayın.
   Dr.Muharrem KAYA
   ortalama 10 cm daha en az

 182. yusuf says:

  Hocam 16 yasindayim ve sakallarim yamuk ve sekilsiz cikiyor sakallarimi nasil normal duzgunlukte cikartabilirim
  Dr.Muharrem KAYA
  zamanla düzelir

 183. hakan says:

  Hocam 14 yasindayim faoullerim cok fazla cikiyo 2 gunde bir jiletle tiras oluyorum ama bas edemiyorum hocam sizce neden bu kadar erken sakalim cikmistir
  Dr.Muharrem KAYA
  çıksa bir dert çıkmasa iki dert.ne güzel çıkmış işte sakalın.genetik özelliklerin nedeniyle çıkmıştır.olmasaydı şimdi kesin hocam neden benim sakalım çıkmıyor diye sorardın 🙂

 184. yusuf says:

  ben 15 yaşındayım sakllarımı kesmeli miyim?
  Dr.Muharrem KAYA
  tercih senin sen bilirsin

 185. hocam babamda sakal var ona da sordum babamın da biraz geç çıkmış sakalları yaşım 21 bu sene az az belirgin olmaya başladı çene altından kıllanma olduğunu hissediyorum yanaklarımda da var ama çok az gözle görülecek kadar deil . sakalım çıkar mı ne kadar beklemem gerek
  Dr.Muharrem KAYA
  bu dönemde kıllanmada artış yaşıyorsun 1-2 yıl daha bekleyebilirsin

 186. Melih Tuna says:

  Hocam 20 yaşındayım yanak bölgesinde sakal çıkmıyor yuvarlak şeklinde o bölge. ince tüyler var o bölgede diğer yerlerdeki sakallar oldukça sert ve gür orda çıkarmı hocam ? Sakal ekimine gerek var mı ?
  Dr.Muharrem KAYA
  21 yaşını tamamlayana kadar beklemelisin

 187. kamuran says:

  Hocam merhabalar,Ben 17 yaşındayım bacak kıllarım oldukça çok kollarımda aynı şekilde.Hafif hafif faullerde sakal çıkıyor birazcık siyahlaştı ailede birilerinde sorun olduğunu sanmıyorum bu konuda çene altında az var bıyıklarımda normal sizce ne zaman düzgünleşir bunlar?
  Dr.Muharrem KAYA
  21 yaşının bitimine kadar beklemelisin

 188. muhammed talha says:

  hocam sakallarım var ama nasıl siyhlaştırırım sarı sarı çıkıyolar
  Dr.Muharrem KAYA
  zamanla koyulaşır renkleri

 189. Emir tosun says:

  Hocam yaşım 15 , faullerim dolu dolu çene altında da çıkıyor kamerayla foto cekildigim zaman belli oluyor ama aynaya baktığım zaman yanaklarimda siyah siyah tüyler gozukuor onları nasıl gurlestirebilirim temmuzda 16 ma girecegim sakallarim 13 yaşında çıkmaya basladi
  Dr.Muharrem KAYA
  🙂 acele etme.çıkar

 190. cafer says:

  hocam benim sorum saçla ilgili olacak. Saçın şekli , dökülmesi vs. erkeklerde daha çok dayı tarafına mı benzer baba tarafına mı?
  Dr.Muharrem KAYA
  %50 oranında etkilenir

 191. Alihan says:

  Merhaba Hocam
  Ben 14 Yaşındayım 15 Yaşıma Girmeme 5 Ay Kaldı Hocam Peki Benim bıyıklarım var ama az kestim berberde çıkmasına engel olurmu ?
  2. sorumda hocam bizim sülale babam abim hepsi sakallı bacak kol fln göğüs heryeri kıllı hocam bende de çıkarmı sakal hocam ?
  Yardımcı Olursanız Teşşekür Ederim..
  Dr.Muharrem KAYA
  zamanı gelince çıkacaktır

  • Alihan says:

   Hocam babam da var sakalı baya bi
   abim de de çıkmaya başladı 17 yaşında çıkmaya başladı
   hocam bende de çıkarmı ya arkadaşlarım çıkmaz diyorlar üzülüyorum çıkmazmı sizce 🙁
   Dr.Muharrem KAYA
   günü gelince çıkar.:(

 192. Bekir says:

  S.A hocam ben 9 ay sonra 16 yasina girecem simdi sakalim cikmasini istiyom jilet vursam bisey olurmu
  Dr.Muharrem KAYA
  çıkış zamanını etkilemez

 193. Mehmet says:

  Hocam 17 yaşımdayım elimi yüzümde gezdirdiğimde çok ufak tüyler geliyo gibi fakat aynada bakınca falan gözükmüyor sizce sakalım çıkarmı ?
  Dr.Muharrem KAYA
  ailede sakalla ilgili bir sorun yoksa büyük olasılıkla çıkar

  • Mehmet says:

   Yok hocam ailede herkesin sakalı var jiletle kestiğimde zaten jilette ufak tüyler gözüküyor
   Dr.Muharrem KAYA
   seninkilerde çıkar o zaman dert etme

 194. selami avcı says:

  merhabalar hocam lise 2 ye gidiyorum 16 yasındayım bıyıklarımda ve cenemde azda olsa yakından bakınca görünecek şekilde sakallarım var faullerimde sol tarafta kıllar azda olsa cıkmaya basladı fakar sağ faullerde hic yok denecek gibi bunun bi cozumu var mı
  Dr.Muharrem KAYA
  21 yaşını bitirene kadar beklemelisin yapacak bişi yok

 195. Muhammet says:

  15 yaşındayım bıyıklarım fazlasıyla var ama kestiğim zaman cok gec cıkıyor erken cıkması için ne yapabilirim?
  Dr.Muharrem KAYA
  biotin kullanırsan daha hızlı uzar fakat ne gerek var

 196. ahmet says:

  Hocam ben 19 yasindayim cenemin altinda ve cene kisimlarinda sakalim faul kisimlarina gore daha gur ve fazla cikiyor ama yanaklarimda daha cok tuy gibi cikiyor birde yuzumu ortadan ikiye bolcek olursam sag kisimdan sol kisma gore daha cok cikiyor sizce zamanla duzelirmi
  Dr.Muharrem KAYA
  21 yaşını bitirene kadar beklemelisin

 197. mümin says:

  Hocam yaşım 15. Sakal çıkacak tüm bölgemde sarı sarı tüyler var. Aynada dikkatli baktığımda görüyorum. Etek bölgemde de var 2-3 güne tıraş ediyorum.Babam oldukça kıllı el, kol, bacak, karnında ve sırtında var.Ve ben kumral birisiyim.Bizim sülalede de köse yok.Benim sakalım da çıkar mı? Kaç yaşında çıkar hocam?
  Dr.Muharrem KAYA
  beklersen senin kide çıkacaktır

 198. hasan says:

  Merhaba hocam. 16 yaşındayım bıyıklarım çıktı, arkadaşlarım almamı söylüyor. Bende rahatsız oluyorum hoş durmuyor. Ama babam kesmeme izin vermiyor kesersem çok çıkıcağını söylüyor. kesersem dediği gibi olur mu ? Ne yapmalıyım ?
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal ve bıyıkları kesmeniz sonucu değiştirmez.kıllar zamanı gelince sertleşecektir.kılların gelişim süreci tamamen hormonlarınıza bağlı.

 199. mert says:

  16 yaşındayım. Biyiklarimi yaklasik 6-7aydir makineyle berberde kestiriyorum. Yine berberde.biyiklarimi kestirirken abi yanaklarimi suratimin cevresindeki tuyleri de aldi .sakallarimin bu yasta cikmasini istemiyorum. Sizce sakallarim sert bir sekilde cikarmi ?
  Dr.Muharrem KAYA
  almakla sert bi şekilde çıkmaz.taşıdığın genetik özellikler önemli,günü geldiğinde,sen ne yaparsan yap etkilenmeyecektir, o zaman siyahlaşıp sertleşecektir

 200. emre says:

  Hocam ben 17 yaşındayım sakalım cıkmıyor bıyık az var hocam ne yapmam gerekiyor cıkması için bazı kişilee jilet vur cıkar diyolar yardımcı olabilirmisiniz
  Dr.Muharrem KAYA
  21 yaşına kadar beklemelisin.kıl kökü varsa çıkacaktır.jilet vurmanın bir katkısı olmaz

 201. Fatih says:

  Hocam bir sorum olacak..19 yaş testost seviyem 3.65

  Sakallarımın artışı için testogel kullansam artış görebilirmiyim.
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal artışı için ilaçların pek anlamı yok kullanırsanızda sonucun değişmediğini göreceksiniz.21 yaşın üstündeyseniz en iyi çözüm ektirmek

 202. Mustafa says:

  17 yaşındayım.Bıyığım düzgün bir şekilde çıkıyordu ve gürdü.1 hafya önce kestim ama işimdi bıyığımın ufak bi bölümden bıyık çıkmıyor ama kökü gözüküyor.Sorun nedir hocam?
  Dr.Muharrem KAYA
  sakalkıran olabilir.ama kıl kökleri görünüyorsa gelecektir

 203. Merhaba hocam 23 yaşındayım çene boyun ve yanak kısımlarında kıl var fakat seyrek ve bu dudak yanları tamamen boş fakat ufak sarı tüyler var her ne kadar jilet vurduysamda çoğalmadı bıyıklarım seyrek bu durumda ne yapabilirim ?
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal için ektirmekten başka yapacak bişi yok

 204. Yavuz says:

  Hocam ben 19 yaşindayim 2 ay sonra 20 yaşina girecem cennemde ve biyik bölgesinde sadece sakal cikiyor ama gür degil babama sordum onda gec cikmaya başlamiş 19-20 yaşlarda acaba kösemiyim yoksa beklimi cikmasini hocam.
  Dr.Muharrem KAYA
  bazı insanlarda gecikiyor.21 yaşını bitirene kadar beklemelisin

 205. asım says:

  doktorum konuyla ilgisi yoktur ama sakallar bıyıklar nasıl kesilir örneğin bıyık yukarıdan aşağıya doğrumu kesilir yani burundan dudağa doğru yani demek istedğim sakalın uzadığı yöne doğrumu kesiliyor ?
  Dr.Muharrem KAYA
  evet burundan dudağa doğru.evet uzadığı yöne kesilir

 206. hocam yaşım 19.sakalım tam gür değil.kök var ama sakal yok sizce sakal artışı ne zamana kadar devam eder.bir de sakal neden yavaş uzar?
  Dr.Muharrem KAYA
  21 yaşına kadar devam eder.kişisel özellikler nedeniye bazıları günde iki kere traş olur.bazıları haftada iki

 207. hocam yaşım 19.benim sadece yanak bölgesinde sakal seyrek ama kök var sizce o belirginleşirmi? diğer bölgelerde sakal artışı kaç yaşına kadar devam eder?
  Dr.Muharrem KAYA
  21 yaşına kadar beklemelisin

 208. asım says:

  15 yaşımdayım bacağımda kolumda falan kıl cok az faüllerde gene yok tüy gibi bişyler var bıyıklarım var cenemdede 3 5 bişyler var babamda sakal var kollu da kıllı bacakda aynı sekil bendede cıkarmı ?
  Dr.Muharrem KAYA
  büyük olasılıkla çıkar

 209. mehmet says:

  hocam 19 yaşındayım.yüzümde %70 sakal var diğer yerlerdede kök var.sakal kaç yaşında tamamlanır?birde sakallar ne zaman sertleşir? sakallarım geç uzuyor.ailede herkes sakallı.
  Dr.Muharrem KAYA
  21 yaşında

 210. Raşit says:

  Merhabalar..Yaşım 19..Bıyıklarım tamam fauller seyrek çene altı hiç yok boyun bölgelerinde falan az var ama çok az..Göğüs bölgemde de kıllanma çok az..Diğer bölgelerde kıllanmalar oldukça fazla.

  Endokronoloğa gittim SHBG ve testosteron testi istedi sonuçlar ;

  SHBG : 17.6
  Testosteron : 3.66

  Ayriyeten doktor koltuk altı ve göğüs bölgeme baktı ve testosteron hormonunun bloklandığını ve etkisini yeterince gösteremediğini söyledi…Ama bunu sadece bakarak söyledi yani test sonuçlarına bakmadan önce.

  Sizin yorumunuz nedir.Teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  endokrinolog bu konuyu benden daha iyi bilir.:)

 211. Hocam jiletle sık traş olmak sakalı kalınlaştırır mı? Gürleştirir mi diye sormuyorum çoğalmasını sağlamayacağını biliyorum. Ama zaten mevcut olan sakalın daha belirgin olması adına kalınlaşmasına ve siyahlaşmasına yarar sağlar mı traş?
  Dr.Muharrem KAYA
  kılın yapısını değiştiremez jiletle traş olmak ancak hormonal durumunuzdan etkilenebilir

 212. Murat says:

  Hocam ben ben 19 yaşındayım ay olarak eylülde 20 olacağım. Sakallarım yüzümün 3/2’sinde normal düzeyde çıkıyor fakat çenenin hemen yan kısımları boşluk orasınında yavaş yavaş birleştiğini görüyorum (sakallarım düzenli çıkmadı 2 yıldır yanaklardan çeneye doğru yavaş yavaş birleşiyor) ama sorum şu ben şimdi traş oluyorum önceden çıkan yerler kalınlaştı fakat o boşluk yerler sonradan çıktığında daha önce sakal çıkan yerlere göre daha mı seyrek durur olduğum traşlardan dolayı?
  Dr.Muharrem KAYA
  21 yaşına kadar beklemelisin.daha sonra çıkmazsa ekim yaptırabilirsin.piyasadaki hiçbir ürün sakalının çıkmasını sağlamaz

 213. ismail says:

  hocam merhaba temmuz ayinda 18 yasimi doldurmus olacagim.faul cene ve yanagimin orta kisminda biraz sakalim var fakat alt kisimlarda hic yok mesela tras olunca 1 2 gune olan yerlerdeki kokler.belli oluyor ama sakal yok dedigim.bolgedeki yerlerde kok belli olmuyor.Uzayinca cok kotu gozukuyor kurt adam gibi 🙂 napmayaliyim?
  Dr.Muharrem KAYA
  21 yaşına kadar beklemek gerekir.eğer o yaşa kadar çıkmazsa sakal ekimi yaptırabilirsiniz

 214. Yunus says:

  Hocam Merhaba ben 24 yaşındayım . Sakal çıkmamasından şikayetçiyim yüzümde faul denen kısmın asasi çenem ve boğaz bölgemde sakal çıkıyor ama seyrek bi şekilde az yani yanak kısımlarda hiç çıkmadı ne yapabilirim ektirmek haricinde acaba . Teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  yapabileceğin başka bişi yok

 215. alpay says:

  Hocam 16 yasindayin hic tüylenme filan yok ne yapmaliyim sakalin cikmasi icin genetikmidir hocam
  Dr.Muharrem KAYA
  21 yaşına kadar beklemelisin.şu an yapacak bişi yok

 216. murat says:

  Sakal serumunun düzenli ve kuralına uygun bir şekilde uzun bir periyot kullanıldığında sakal çıkaracağı konusunda fikriniz nedir..Bu sakalın sonradan dökülme ihtimali varmıdır
  Dr.Muharrem KAYA
  çöpe atacak paranız varsa yada bir dilenciye verseniz size sakalınızın çıkmassı için dua etmesini isteseniz daha etkili olur sanırım

 217. ferit says:

  Abimde babamda oldukça sakallı insanlardır…Hatta normal sakallı bir insandan daha fazla sakalları var diyebilirim.
  Dr.Muharrem KAYA
  yapacak bişi yok onların özellikleri sana yansımamış

 218. ferit says:

  Zamanında doktorunda bana dediği gibi ergenlik konusunda saati geç ilerleyen biriyim.Yani her tür ergenlik gelişimi bende geç olmuştur..19 yaşındayım ses oldukça kalın boyum 1.76 falan genital bölge bacak vs yerler oldukça kıllı..Fakat göğüs bölgem ve sakallarım oldukça seyrek..Özellikle yüzümde özellikle çene altımda falan tüy bile yok.Fauller çıkmaya başladı birkaç yerden daha çıkıyor ama seyrek..Sizce sakalımda artış olurmu.
  Dr.Muharrem KAYA
  bazı bölgelerde kıllanma gecikebilir.ailesel özellikleriniz nasıl bilmiyorum ama herhangi bişi yapmak için en az 21 yaşına kadar beklemelisiniz

 219. Yaşar says:

  19 yaşında erkeğim.Sakallarım çok az çıkıyor diye endokronoloğa gittim..Testosteron ve DHT gibi testler istedi..Sonuç olarak bütün değerler normaldi..Bana söylediği şey testosteron hormonunun reseptörünün bu hormonun etkisini göstermesini bloke ettiği için göğüs ve yüz bölgemde kıllanmanın az olduğuydu..
  Ben ergenliğe falanda geç girdim her konuda benim saat geriden geliyor anlayacağınız..Sizce doktorun dediği doğrumu yoksa sakalda er geç çıkarmı
  Dr.Muharrem KAYA
  18-19 yaşında genellikle tamamlanır ancak kişinin genetik yapısına göre 22 yaşına uzayabilir

Comments are closed.