Sakal insan vücudundaki en sağlam kıldır ve normalde hiç dökülmeyen kıl yapısına sahiptir.Çoğu kişinin yaşı ,lerledikçe saçı,kaşı ve vücut kılları dökülebilir ama ergenlikteki sakal sayısı ne kadarsa ileri yaşlardada aynıdır.

   Sakalın kaliteli olması genetik kodlarından kaynaklanır,sakalın kökü diğer kıl köklerinden daha kalındır.Sakalın dökülmemesinin sebebi kökün kaliteli olmasından değil köke zarar veren hormonlardan etkilenmemesidir.

   Diğer kıllar gibi sakal dökülmesi olmaz ama sakalı döküen etkilerde vardır.

Sakal dökülme sebepleri

-Saçkıran (allopecia areata) ;

   Genel kelime saçkıran kullanılmaktadır ama sakal kıranda denilebilir.Sebebi bilinememektedir,vücutta sakalın köküne zarar veren madde oluştuğu (oto immun hastalık) düşünülmektedir.En büyük özelliği sakallar kısa sürede yuvarlak daireler şeklinde dökülür.Dökülme alanında hiç kıl kalmaz,yani tüyleşerek dökülme değil birden dökülme olur.Tedavisinde bölgesel kortizon enjeksiyonu,kortizonlu merhem ve cildi tahriş eden uygulamalar (sarımsak sürmek gibi) yapılır.Hiçbir şey yapılmasa bile kendiliğinden çıkabilir.Sakallar çıktığında genellikle aynen eskisi gibi olur.

-Tik şeklinde dökülme (traksiyonel allopecia) ;

   Kişide sakalının belirli bölgesini çekiştirme tiki olur.Sakalları çeke çeke zaman içinde kök ölümüne sebep olur.Tedavide öncelikle tik terk edilmelidir.Kesinlikle terk edildikten sonra eksilen alana sakal ekimi yapılabilir.

-Sakal bölgesi yaralanmaları ;

   Bütün kıllı alanlarda olduğu gibi sakal bölgesinde de köke zarar verecek kadar büyük yaralanmalar sakal çıkmasını engelleyebilir.Bu yaralanma ergenlik öncesinde olursa sakal hiç çıkamaz ,ergenlik sonrasında olursa dökülür ve çıkmaz.Kök ölümü ;yanık,kesilme,kimyasak yanık gibi derin yaralanmalar sonucu oluşur.Bu şekildeki eksikliklerin tek tedavi şekli sakal ekimidir.

   En sık görülen dökülmelerden biride lazerle dökülmedir,kişi sakalının elmacık kemiği ve boyun altı gibi istenmeyen yerde olanlarını lazerle yok etmek isterken lazerin yanlış kullanılması sonucu sınırlar istenmeyen yerlere etkilemesi sonucu gereksiz dökülmeler olabilir.Bu durumdada tek tedavi sakal ekimidir.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Sakal neden dökülür” Yazısında 142 Yorum

 1. Selami çelik says:

  Sakallarim yok 22 yaşındayım sadbe kullanarak sakal cikmasini saglayabilirmiyim
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır sağlayamazsın.çünkü genetik olarak kıl kökü yoktur

 2. İbrahim says:

  Hocam slm sakal kiran oldu yaklaşık 3 ay oldu sarmsak kulandim geçmedi arti yaklaşık 1.5 ay sadbe kulaniyorum geçmedi başka tedavisi varmiydi
  Dr.Muharrem Kaya
  dermatologa görün,lokal kortizon yapılabilir,birde sadbe forte kullanabilirsin

 3. S.a hocam bende de sol sakalimi yolma ve orta cenemde tüy var kalın değil ve tik var yoluyorum ne yapmam gerek
  Dr.Muharrem Kaya
  öncelikle tikini tedavi ettirmelisin.daha sonra sakal ekimi planlayabilirsin

  • Hocam yas 19 seneye 20 sakal ektirmeden daha cikmaz mi tiki ortadan kaldirsam
   Dr.Muharrem Kaya
   kökler ölmediyse gelir

 4. Merhabalar
  21 yasındayım yaklaşık bi senedir sacım sakalım ve kaşlarımda dökülme oluyo dökülmenin şiddeti epey fazla saclarım seyreldi baya kan tahlillerimde hersey normal dedim doktor fakat bu dökülme durmuyor ne yapmam gerekir
  Dr.Muharrem Kaya
  dermatologa görünün

 5. Erdoğan says:

  Hocam iyi çalışmalar. 20yaşındayım sağ ve sol sakal çizgilerim eşit değil sakal çizgisinin hizası daha güçsüz ve seyrek gibi. 1.5yıl önce yaptırdığım sakal üstü lazerin etkisiyle olmuş olabilir mi? Bunun için sakal ekiminden başka çare var mıdır? Ve dermatolojiye gitmeli miyim?
  Dr.Muharrem Kaya
  olabilir.ama sakal ekimi için 21 yaşını bitirmeyi beklemelisin

 6. ahmet says:

  Yaklaşık 8 ay önce çenemin sol tarafında 50 krş büyüklüğünde sakal kıran çıktı, doktora gittim 2 defa iğne vuruldum, sarımsak sürdüm ama çıkmadı dahada büyüdü, ne yapmam gerekir?
  Dr.Muharrem Kaya
  squarik asit di butil ester içeren sadbeyi deneyebilirsiniz

 7. Özgür says:

  Hocam Merhabalar
  Yaklaşık bir buçuk yıl önce sol çene kısmında sakalım dökülmeye başladı doktor önerisiyle çeşitli kremler kullandım, 6 kez kortizon iğnesi vuruldum, 6 ay SADBE kullandım, çürük dişlerimi çektirdim ama hala hastalığı geçiremedim şuan sağ tarafımda da yayılmaya başladı sol kısımdaki de giderek büyüyor başka denemem gereken bir şey kaldı mı ?
  Dr.Muharrem Kaya
  sadbenin yoğunluğu yüksek olanı deneyebilirsin.dirençli bir saçkıranın var

gajah