Sakal insan vücudundaki en sağlam kıldır ve normalde hiç dökülmeyen kıl yapısına sahiptir.Çoğu kişinin yaşı ,lerledikçe saçı,kaşı ve vücut kılları dökülebilir ama ergenlikteki sakal sayısı ne kadarsa ileri yaşlardada aynıdır.

   Sakalın kaliteli olması genetik kodlarından kaynaklanır,sakalın kökü diğer kıl köklerinden daha kalındır.Sakalın dökülmemesinin sebebi kökün kaliteli olmasından değil köke zarar veren hormonlardan etkilenmemesidir.

   Diğer kıllar gibi sakal dökülmesi olmaz ama sakalı döküen etkilerde vardır.

Sakal dökülme sebepleri

-Saçkıran (allopecia areata) ;

   Genel kelime saçkıran kullanılmaktadır ama sakal kıranda denilebilir.Sebebi bilinememektedir,vücutta sakalın köküne zarar veren madde oluştuğu (oto immun hastalık) düşünülmektedir.En büyük özelliği sakallar kısa sürede yuvarlak daireler şeklinde dökülür.Dökülme alanında hiç kıl kalmaz,yani tüyleşerek dökülme değil birden dökülme olur.Tedavisinde bölgesel kortizon enjeksiyonu,kortizonlu merhem ve cildi tahriş eden uygulamalar (sarımsak sürmek gibi) yapılır.Hiçbir şey yapılmasa bile kendiliğinden çıkabilir.Sakallar çıktığında genellikle aynen eskisi gibi olur.

-Tik şeklinde dökülme (traksiyonel allopecia) ;

   Kişide sakalının belirli bölgesini çekiştirme tiki olur.Sakalları çeke çeke zaman içinde kök ölümüne sebep olur.Tedavide öncelikle tik terk edilmelidir.Kesinlikle terk edildikten sonra eksilen alana sakal ekimi yapılabilir.

-Sakal bölgesi yaralanmaları ;

   Bütün kıllı alanlarda olduğu gibi sakal bölgesinde de köke zarar verecek kadar büyük yaralanmalar sakal çıkmasını engelleyebilir.Bu yaralanma ergenlik öncesinde olursa sakal hiç çıkamaz ,ergenlik sonrasında olursa dökülür ve çıkmaz.Kök ölümü ;yanık,kesilme,kimyasak yanık gibi derin yaralanmalar sonucu oluşur.Bu şekildeki eksikliklerin tek tedavi şekli sakal ekimidir.

   En sık görülen dökülmelerden biride lazerle dökülmedir,kişi sakalının elmacık kemiği ve boyun altı gibi istenmeyen yerde olanlarını lazerle yok etmek isterken lazerin yanlış kullanılması sonucu sınırlar istenmeyen yerlere etkilemesi sonucu gereksiz dökülmeler olabilir.Bu durumdada tek tedavi sakal ekimidir.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Sakal neden dökülür” Yazısında 135 Yorum

 1. Özgür says:

  Hocam Merhabalar
  Yaklaşık bir buçuk yıl önce sol çene kısmında sakalım dökülmeye başladı doktor önerisiyle çeşitli kremler kullandım, 6 kez kortizon iğnesi vuruldum, 6 ay SADBE kullandım, çürük dişlerimi çektirdim ama hala hastalığı geçiremedim şuan sağ tarafımda da yayılmaya başladı sol kısımdaki de giderek büyüyor başka denemem gereken bir şey kaldı mı ?
  Dr.Muharrem Kaya
  sadbenin yoğunluğu yüksek olanı deneyebilirsin.dirençli bir saçkıranın var

 2. Hocam Hayırlı günler dilerim. Bundan yaklaşık 10 ay önce sakalımda 50 kuruş büyüklüğünde boşluk oluştu hastaneye gittiğimde sakal kran olduğu anlaşıldı krem iğne ve minoxil sprey kullandım sonuç verdi şimdi çene altımda 3,4 cm şeklinde oluştu m-furo merhem kullanıyorum günde kaç defa sürmeyelim kreme devam etmelimiyim sizce öneriniz nedir. Teşekkürler şimdiden
  Dr.Muharrem Kaya
  dermatologa görünüp kortizon enjeksiyonu,sadbe vb bir tedavi başlasanız

  • Göründüm ama bu merhemi önerdi kortizon ve benzeri etkenler bulunuyormuş içerisinde faydalı olacağını söyledi siz iğnemi tavsiye ediyorsunuz hocam
   Dr.Muharrem Kaya
   kortizon enjeksiyonu ve sadbe daha hızlı etki oluşturur

 3. Omer faruk says:

  Hocam merhaba ben 22 yasındayım sag tarafımda sakal seyrek ve bi kısmında cıkmıyor ne yapabilirim?
  Dr.Muharrem Kaya
  ektirebilirsin

 4. Atila says:

  Hocam merhaba 24 yaşındayım 18 yasından beri cene ve bıyıklarım var ama yanaklarımda sakal cıkmıyordu bende cildiyeye gittim hormon testi yaptırdım hersey normal cıkınca bana minoxil vermişti fazla kullanmadan bıraktm o dönem smdi 3 aydır kullanıyrm ve sakallarm cıktı bu ilaçı bırakınca sakal dökülür deniyor acaba sık tıras olsam sakallar tamamen kalınlasıncaya dek daha sonrasında dökülme olur mu yada dökülmemesi için bir tavsiyeniz var mı
  Dr.Muharrem Kaya
  Tıraşın faydası olmaz ama sakıncası da yok. Eğer minoxil etkisi ile çıktıysa bırakınca geri dökülür.

 5. ERCAN says:

  arkadaşlar bende sakal kıran var yayıldı gitti daha çık yayılmaması için ne yapmalıyım tedavisi varmıdır
  Dr.Muharrem Kaya
  dermatologa gidip kortizon tedavisi başlayabilirsin.sadbe kullanabilirsin

 6. sabahattin says:

  Merhaba hocam,traş olurken çene ucumda deriyi kestim malesef çizik şeklinde değil alan olarak kesildi ama çok derin değil en fazla 2mm derinlikte.bu bölgede sakal çıkmaya devam eder mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  2mm ise çıkacaktır

 7. salih says:

  Hocam daha oncede yazmıstım 20 yasındayım cenemim yaninda altında ozellikle 50 krs seklinde dokülmeler vardı neyse gittim dermatologa betnovate sac losyonu yazdı 15 gun kullan 15 gun kullanma 15 gun kullan 15 gün kullanma gel dedi olmazsa enjekte felan yaparız dedi 30 gün oldu sakal cıkmıyor ümidimi yitiriyorum hocam enjekte ignesi tekrar cıkarıyormu ne önerirsiniz
  Dr.Muharrem Kaya
  ilk başta kortizon tedavisi başarılı olur genelde.yaptırmanı öneririm,daha fazla gecikme ,süre uzadıkça cevap azalır,bu arada squarik asit di butil ester içeren sadbede başlayabilirsin

 8. İlyas says:

  Merhaba hocam benim sakallarım arkadaşların dediği gibi bir bölgede olmuyor genel bir dökülme mevcut özellikle tararken çok fazla dökülüyor ama herhangi bir gözle görülür seyrelme yok bu normal mi? Dökülen sakallar tekrar çıkıyor mudur?
  Dr.Muharrem Kaya
  seyreklik yoksa sorun yok demektir

 9. Aytaç kaya says:

  Slm hocam yaklaşık 4 sene oldu benim bıyıklar dökülüyor sakalımda cene kısmında kuruş şeklinde acılma var yaklaşık 4 sene oldu dökülüyor tekrardan cıkıyor ve ben bundan cok rahatsız oldum birtürlü iyileşmedi bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden cok teşekür ederim saygılar hocam
  Dr.Muharrem Kaya
  Tarifiniz saçkırana benziyor, squarik asit di butil ester içeren ilaç kullanın

 10. Halit says:

  Hocam iyi günler
  Benim çenemde küçük bi sakal kıran oldu kolumda kıl dökülmesi oldu 2.5 haftadır dökülen yerlere iğne ile çizip sarımsak sürüyoruz kolumda çıkmaya başladı ama çenemde ilerleme yok hocam acaba devam mı edeyim yoksa başka bir şey mi tavsiye edersiniz ?
  Dr.Muharrem Kaya
  squarik asit di butil ester içeren sadbe kullanabilirsin

 11. Mehmet Seyrek says:

  Hocam merabalarr . Bi sorum olucakti benimde size . Yaklask 3.4 gun oldu . Boyun kismimda cenemin hemen altinda . Ufak bi sakalimda bosluk var . Dokulmus orasi az bisiy . Bunun nedeni nedir ve ne yapmam gerekir . Simdiden teskkur ederimm .
  Dr.Muharrem Kaya
  Tarif ettiğiniz şey saçkıran düşündürüyor. İlaç kullanmalısınız squarik asit di butil esteri araştırın

  • Mehmet Seyrek says:

   Ve farkli yerlere dagilma yaparmi hocam . Lutfen cvplarsaniz sevinirim . Sac kiran diyenler var . Moralim bozuldu sabahtan belli bunu arastiriyorum
   Dr.Muharrem Kaya
   Moralinizi bozmaya devam ederseniz başka yerlerde de çıkabilir

 12. Erdem Ak says:

  Hocam iyi günler 1 sene önce sakalım döküldü ve dökülen yerlere sarımsak sürdüm ve BEYAZ olarak çıktı 2 ay sadbe kullandım ama siyahlaştırmadı. Hocam bana tavsiyeniz ne olur ?
  Dr.Muharrem Kaya
  yapacak birşey yok.:(

 13. Mehmet Ali says:

  Hocam cildimdeki sivilce izleri sebebiyle derma roller tedavisi gördüm ardından doktor lazer tedavisine geçti.Fakat şimdi sakallarimda yer yer dökülmeler olusmus.Bunun gördüğüm cilt tedavisiyle bi ilgisi olabilir mi? Sakallarım tekrar eski haline döner mi?Lütfen yardımcı olun çok üzülüyorum.
  Dr.Muharrem Kaya
  kıl köklerinin etkilenmesine bağlı.etkilendiyse çıkmaz

 14. Muhammed says:

  Hocam sadbenin internette %01 ni bulamadım %1ni alsam olurmu
  Dr.Muharrem Kaya
  üretici firmanın satış sitesinde vardır.%1 yoğun olabilir.başlangıç için

 15. ahmet says:

  bıyıklarım sakallarıma göre daha seyrek olduğu için bıyıklarımı boyuyorum , yoğun duruyor . 2 haftada 1bu işlemi yapıyorum . ancak bıyıklarımdaki kıllarımı çok sertleştiriyor bu işlem . acaba bu uzun süreçlerde derime zarar verir mi yada kıl dökülmesine yol açabilir mi hocam ?
  Dr.Muharrem Kaya
  boyalar kimyasal olduğu için dökülmeye,kalite kaybına neden olabilir

 16. BERKAY says:

  Hocam merhabalar sakalımda sivilce boyutunda, yarım santimden daha küçük çapa sahip sakalkıran çıkmış olabilecegini düşünüyorum. sakallarım cok gür olmadıgı için ve genelde kısa tuttugum için uzayınca dikkatimi cekmişti. ilk olarak 1 bucuk yıl önce farkettim. Öncesinde orada sakal var mı yok mu emin olamadım. bahsettiğim boyutta bu şekilde bir sakalkıran çıkmıs olabilir mi? varsa tedavisi için geç kalınmış mıdır?
  Dr Muharrem Kaya
  Sakıran o kadar dar alanda olmaz, baştan beri çıkmamıştır

 17. harun says:

  Hocam seborik dermatit sakal dökermi
  Dr Muharrem Kaya
  dökebilir

 18. Tolga says:

  Hocam öncelikle şimdiden teşekkür ederim.benim geçen sene eylül ayında 5 kuruş şeklinde çene altımda sakalkıran oluşmuştu kortizonlu iğneyle bi aya kadar çözüme kavuştu daha sonra geçen sene mart ayında çene altımda farklı farklı yerlerde geniş alanlarda sakal kıran oluştu kortizonlu iğne tedavisi bu sefer iyi sonuç vermesi sarı kıllar ve ara ara siyah kıllar çıktı ama 3 tane ufak ufak yine sakalkıran oluştu.tedavi için ne önerirsiniz
  Dr.Muharrem Kaya
  yine kortizon tedavisi yaptırabilirsiniz.onun yanısıra squarik asit di butil ester içeren sadbe kullanabilirsiniz

 19. MERT CAN says:

  Hocam 17 yaşındayım çok çok ufak biyerde sakal çıkmadı normalde çıkıyodu. sakal kırana benzemiyo sebebi ney olabilir?
  Dr Muharrem Kaya
  Akla ilk saçkıran gelir

 20. mustafa says:

  Muharrem hocam iyi günler. 29 yasindayim ve benim ilk önce sakalımda dökülme başladı. İlk baslarda cok fazla önemsememistim. Ancak daha sonra sakalımdaki aciklik buyuyunce berberde tahris ederek sarimsak uygulattim. Devamindaki bu aciklik buyuyerek sakalimin %80 i döküldü. Beraberinde sacimin ense kisminda daha cok olmak suretiyle 7-8 yerinde ve sag kaşımın bir kısmında dokulme olustu. Ayrica diz kapagi, baldır ve kalca kısmindada ciddi derecede kıl dökülmesi olustu. Bununla ilgili 4 tane ayri ayri doktorlardan tedavi olarak; momecon, temetex, kalcadan igne gibi degisik ilaclardan kullandım. Ve yapilan tahlillerde ferritin eksikliginden baska hepsi normal cikti. Daha onceki sorularda benim rahatsızlıgima benzer bir soruya sistematik rahatsizlik olabilir seklinde cevaplamisiniz ancak benim tahlillerimde normal cikmasina ragmen neden hala dökülmeler devam ediyor? Sadbe ilacını dogu bolgesinde gorev yaptigim icin buradaki eczanelerden temin edemedim faydasi olabilir ise siparis verecegim ya da baska bir tedavi oneriniz var midir? Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.
  Dr Muharrem Kaya
  sistemik kortizon önerilebiliyor onun dışında bir ilaç var ama daha deneme aşamasında
  http://www.tedavihaberleri.com/sackiran-tarih-oluyor
  haberine bir göz atın

 21. muhammet says:

  Meraba hocam yazınızdaki gibi elmacik kemigi ve boyun alti bolgesine lazer vurdum sakalimin baska yerleri seyreklesti. Lazeri birakmalimiyim ? Seyreklesen yerlere ne onerirsiniz yardimci olursaniz cok sevinirim .
  Dr Muharrem kaya
  8 aya kadar çıkabilir çıkmazsa tek çözüm sakal ekimi

  • muhammet says:

   Yani lazeri birakmaliyim hocam ?
   Dr Muharrem Kaya
   sakalınızın dökülmesini istemiyorsanız bırakmalısınız

   • muhammet says:

    Ve kullanabilecegim ilac oneriyormusunuz ?
    Dr Muharrem Kaya
    dökülmenizin tipi önemli

    • muhammet can says:

     Hocam seyrelme icin doktora gittim advantan m losyon bide zinco yazdi bi ise yararmi sizce arastirdim egzema tedavisi icin yaziyor hicbirsey anlamadim ? Ayrica Seyrelen Sakalin kökü var tamamen gitmemis sadece gur sakalin icinde seyrelme olan bolgeler var karisik. Lutfn bna ayrintili bilgi verin cok uzuluyorum bu duruma .
     Dr Muharrem Kaya
     Sakal pek seyrelmez, yazdığı ilaçlara bakılırsa saçkıran düşünmüş, onun tedavisini araştırın

 22. Selçuk says:

  Hocam 29 yaşındayım yıllardır keçi sakal bırakırım diğer yerlerde çok sık değildir seyrektir hep aynı berbere giderim seyrek olan yerlerde büyüme var dedi boşluk olarak kırmızı sivilceye benzer birsey çıktı bu sakalkiran dedi bunun dişi ve erkeği varmış saça sicriyormus sakalda çıksın sorun değil ama saça sicrarmi gerçekten ilk defa duydum stres sıkıntıdan oluyormuş tavsiyeniz nedir kolay gelsin
  Dr Muharrem kaya
  Öncelikle bu teşhisi dermatoloji uzmanına doğrulatın.Tedavisi için de squarik asit di butil esteri araştırın

 23. Yaşim 35 …. son üç yıldır çene kısmında hemen hemen aynı yerlerde 2 adet 50 kuruş büyüklüğünde sakal dökülüyor ve her seferinde doktorun vermiş olduğu BETASALİC LOSYON 50ML kullanıyorum 1ay gibi bir sürede sakalım normale dönüyor… dediğim gibi son 3 yıldır her senenin 10. Ayı ile 12. Ayı arasında tekrar ediyor…. sebebi ne olabilir…
  Dr Muharrem Kaya
  sakalkıran.sadbe kullanmanızı öneriirm

 24. salih says:

  Hocam 20 yaşındayım sakalım çenemin sağ tarafında çok ufak döküldü şimdide çene altımda çıkan sakallar ucunda sarı ve baya fazlalaştı ucunda bişeyler var sakalın dokununca dökülüyor enfeksiyon veya mantar mı iltihaplımı yoksa sakalkıranmı ikisi aynı şeymi merak ettim doktora gitmelimiyim
  Dr Muharrem Kaya
  sakalkıran olabilir.dermatologa görünmelisin

 25. Ercan Gündoğmuş says:

  Hocam merhaba.Benim çene altımda bir lira büyüklüğünde sakal döküldü sırtımda ve yüzümde mantar var sanırım kasınıyor bazenve El üstlerimdede kucuk kabarcıklar var yazın daha belırgın oluyorlar ve kasıdıkca cok daha belirgin hale geliyorlar.sakalımın dökülme nedeni mantarmıdır sizce ve öleyse ilac önerebilirmisiniz? Yoğun iş temposundan dolayı bir doktora gözükme fırsatım olmuyor yardımcı olursanız sevınırım..Şimdiden teşekkürler..
  Dr Muharrem Kaya
  bozuk para şeklinde dökülme sakalkırandır.sadbe kullanabilirsin.beraberinde hairforte spreyde başlayabilirsin

 26. Bülent says:

  Hocam merhabalar 21 yaşındayım dişimde apse çıktı ve apse dışa vurdu sakalımın apse şişikliği olduğu yer döküldü apse iner inmez dişimi çektiricem ama sakalım tekrar çıkar mı acaba
  Dr Muharrem Kaya
  Büyük ihtimalle çıkar

 27. Hakan says:

  Hocam merhaba 19 yaşındayım yanaklarınimda sivilce izleri var sakal ektirmek istiyorum ama fazla değil ızler kaç günde geçer ve 19 yaşında olmam engel mi 2 ,3 sene daha bekleyemeyecegim hocam tesekkurler 🙂
  Dr Muharrem Kaya
  Sakal ekiminde yaş sınırı 21-22 gibidir ama bu sınır sakalı çıkmayanlar içindir yara izi gibi durumlarda diğer alanlarda sakal çıktıysa ekim yapılabilir.

 28. Uğur Kalın says:

  Hocam merhabalar, 25 yaşımdayım, sakalım var ama yer yer seyrek veya yok şeklinde seyrek. Sakal saç birleşim yerim tüylü fakat tam siyahlaşmış gür bir sakal yok. İstanbul Aksarayda Deri ve zührevi hastalıklar uzmanı Ahmet Arpacıya gidecegim muayene edip akabinde iğnesinide vuruyormuş araştırdığım kadarıyla saçkıran karışımı vs bir ilaç enjekte edecek. Benim sorunum saçkıran değil sakal var kısmı olarak yer yer yok ya da saç sakal bağlantı noktası tüylü hafif siyahlıkta ama gür değil. Sekreteri mutlaka çıkartıyoruz muayene ve ilaç yapacak dedi bögle hastalarımız geliyor çıkartıyoruz dedi. Faydası olur mu sizce? Çok teşekkür ediyorum
  Dr Muharrem Kaya
  sakalda eğer yoksa ekimden başka yapacak bir çözüm yok

 29. Aytac says:

  Merhaba hocam bende 2 adet sakal kıran var bırısı cenemde kucuk dıgerı bogaz kısmımda paradan bıraz buyuk yaklasık 6 aydır var. Berber arkadaslrımın tavsiyelerini uyguluyorum herhangı bır doktora gıtmedım. Berber arkadasım 2 defa usturayla tarıs edıp sarım sırkesı hazırlamıs onu suruyor ve cok yakıyor orayı sonrasında kabuk tutuyor. Kendımde evde sarımsak suruyorum devamlı. Baska bırısıde kumas surtmemı soyledı oda musterılerıne oyle yapıyormus cıkarıyormus sakal. Kuması surtup tahrıs edıyrum kızartıyorum sonrasında amerıkan tentırduyotu suryrm. Ve suanda kucuk olan kısımda cenemde sarı ınce sakal cıkıyor ama 2 aydır oyle sıyah olmadı daha dıger yerde hıc cıkmıyor yanı buna ne yapmalıyım sızce bı yardımcı olurmusunz rıca etsem sımdıden teskkur ederim.
  Dr.Muharem Kaya
  2 ay erken zamanla rengi de gelebilir, aynı uygulamayı oraya da uygulayın. Düzelmezse squarik asit di butil ester içren ilaç kullanın.

 30. mehmet says:

  hocam iyi günler cenemin sol tarafında vitiligo var ve vitiligo olan yerlerde sakal killarim ddökülüyor ve dökülen yerlerden beyaz killar cikiyor ne önerirsiniz simdiden tesekurler..
  Dr.Muharem Kaya
  Bir dermatolgla görüşmelisiniz, PUVA kortizon falan yapılıyor

 31. Süleyman says:

  Hocam bir sene önce sakalım da sakal kiran çıktı ve doktora gittim iğne ve karışım verdi bunları kullandım ilk oluşan yer düzeldi ve kontrole gittiğimde aktivasyonunu kaybetmiş dedi ama ufak bir yer öyle kaldı ufak tefek kıllar çıkıyo bu aktivasyonunu kaybetmiş sakal kiran başka yere sıçrar mi bunu düşünüp duruyorum gunlerdir
  Dr Muharrem Kaya
  Saçkıran başka yere sıçramaz ama nasıl başta olduysa herhangi bir yerde de olabilir.

 32. Muhammed says:

  Hocam 18 yaşındaydım sakalim ve biyigim ince ince tuy ile sakal karışımı çıkıyor. Onları kesmekten bıktım artık uğraşmak istemiyorum. Acaba kesmesem onlar sakal olur mi?
  Dr Muharrem Kaya
  sakal ve bıyık gelişimi 21 yaşın bitiminde tamamlanır.beklemelisin

 33. Hocam merhaba. 4-5 aydır saç-sakal kıran tedavisi görüyorum. Türkiye’nin en iyi cildiye doktoru Hüseyin Durmuslara muayene oldum. Zinco kapsül , elocon losyon , hairmix sarımsaklı saç şampuanı , zinco şampuan bepanthen ampul , hairmix kapsül ve sinecord Ampul (kortizonlu iğne) , sadbe roll-on ve doktorun vermiş olduğu özel karışım olan 2 ilaç kullandım kullanmaya devam ediyorum. Tedavide epey bir ilerleme oldu fakat dökülen sakallarım yerine beyaz sert kıllar çıktı. Normal rengine dönmesi ne kadar zaman alır ya da döner mi ? Sizin onerebileceginiz daha etkili bir ilaç varmıdır. Cevaplarsaniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.
  Dr Muharrem kaya
  bu konuda en etkili ilaç sadbedir.onuda kullanıyorsunuz

 34. Hocam yaş 22 yanaklar ve bıyık gur ve tam ancak cucuk seyrek çıkıyor çenede eksiklikler var biyikla top sakal birlesmedi ama bu bölgelerde son aylarda artış var kıllar cikmaya başladı devamı gelir mi ailede herkesin sakalı tam ve gür
  Dr Muharrem Kaya
  çıkış başladıysa tamamlanması beklenir

 35. bayraktar says:

  18 yaşındayım Sakallarim yok acaba minoxil kullansam herhangi bi zarar verir mi
  Dr Muharrem Kaya
  18 yaş sakal gelişiminin tamamlanması için erken.eğer kıl kökü varsa çıkacaktır

 36. Muhammed says:

  Hocam merhaba sakal kıranda sakallar aynı anda dökülüp aynı zamanda da beyazlar mı? Ben de bu şekilde bir sorun vardı kortizon iğneleriyle sakalım çıktı ama beyaz kaldı ve Beyaz sakal çenemin altına sıçradı . Bu defa dökülmedi direk çenemin altı beyazladı? Bu sakal kıran kıran için olabilr bir şey mi?
  Dr Muharrem Kaya
  bazen sakalkıran da beyazlama görülebiliyor

 37. Hocam 17 yaşındayım sakalim yoktu doktor bir tane sivilce kremi vermişti onu 2 ay kullandıktan sonra sakallarim baya bi arttı ama kremi kullanmayı bırakınca sakallarim zayıfladı dökülme olmadı ama gucsuzlesti bunun nedeni nedir lütfen yardımcı olun hocam
  Dr Muharrem Kaya
  sakal konusunda endişelenmek için henüz erken.sakalı kullanılan ilaçlar pek etkilemez aslında

 38. Biyiklarim çıkıyor ama çok güçsüz minoxil fayda eder mi
  Dr Muharrem Kaya
  genetik özelliklerden etkilenir bıyık ve sakal,zannetmiyorum ama deneyebilirsiniz

 39. 18 yaşındayım sakalim yok ailede köşe yok ama babamın sakallari seyrek.Sakal en geç kaç yaşında çıkar ?
  Dr Muharrem Kaya
  sakal çıkışı 21 yaşında tamamlanır.beklemelisin

 40. Ali Demir says:

  Hocam iyi gunler 20 yasindayim 2 kusur yildir sakal ve biyik birakiyorum,sakalimda en bastan beri bosluklar var sanirim genetik,2.5 yil icerisinde 3-4 defa tıras oldum, en son sefer tiras olduktan sonra biyigimda ince cizgi seklinde bi bosluk olustu,doktora gittim sebebi sackiran ya da bi hastalik degil dedi,acaba derin kestigim icin o cizgi seklindeki bosluk olmus olabilir mi,herhangi bi sekilde tedavi edilebilir mi krem vb?
  Dr Muharrem Kaya
  %5lik minoxil kullanmayı deneyebilirsin. çıkarsa şansına

 41. Hocam merhaba 1 ay sonra 18 yaşına giriyorum cenenmdeki sakallar yeni çıkmaya başladı ama bazen kestigimde az çıkıyor bazende çok çıkıyor bu normal mi ?
  Dr Muharrem Kaya
  normal

 42. hocam dökülen sakal niye beyaz olarak çıkar sadbe ürünü buna çözüm sağlarmı ?
  Dr Muharrem Kaya
  denemekten başka seçenek yok

 43. Murat says:

  Hocam benim 2 yildir sakallsrimin rengi siyahtan acik renge dondu ve sakalim inceldi genel gucsuzluk var ve hafif cekibce elime sakal geliyor rengi kahverengi kizil degil sanki beslenemeyip siyahlasamamis kil gibi seffaf tellee var ara ara ama bolgesel ssckiran gibi bur dokulme degil aynu zamanda bu donemde sacim ve kasim dokulmeye basladi ve tum vucut killarimda bir gucsuzluk var uzama sureleri kat ve kat dustu nedenu ne olabilir acaba tum kil gruplarini etkileyen sistemik bir rahatsizlik midir acaba yorumunuzu bekliyorum tesekkurler.
  Dr Muharrem Kaya
  evet sistemik bir araştırma yapılmalı

 44. Gürhan says:

  S. a iyi günler hocam bnm yaşım 19 sakalımda çene kısmı ve yanlardan 1er tane olmam üzere hafif hafif açıklıklr oluştu kıllar yok bölgede var da çok küçük dökülüyor Gbi geliyor bana ne yapmalıyım
  Dr Muharrem Kaya
  dermatologa görünmelisin.sakalkıran olabilir

 45. Merhaba hocam 26 yaşındaym sakallarım dökülüyor bir çok bölgede ve dökülen yerde beyaz kalın kıl çıkıyor ne yapmam gerek yardimci olursanız sevinirim..teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  sakalkıran olabilir.cildiyeye görünün

 46. Halı Demir says:

  Doktor bey iyi gunler. Yaşım 33 sakallarim bir senede hızlı bir şekilde beyazliyor.6 ayda bir kan ve idrar tahlili yaptiriyorum.Sikintili bir sonuç yok. Sorun ne olabilir.İyi çalışmalar.
  Dr.Muharrem Kaya
  biotin ve metionin içeren ürünler kullanabilirsiniz

 47. Kemal says:

  Merhaba hocam ben 19 yaşindayim sakalim ve biyiğim çok hafif ben günde yüzüme 3 kez sabun ile yikarim acaba sakal gelişimine yan etkisi olurmu ?
  Dr.Muharrem Kaya
  katkısı olmaz

 48. Gokhan says:

  Hocam merhaba, bende de sakal kıran var ve aylardır geçmiyor.
  Yanak ve boyundaki kıllar için lazere gidiyordum acaba bunun etkisi olabilir mi?

  Sadbe’yi de 1,5 aydır kullanıyorum hala etkisini göremedim gibi. Cevabınızı ve yardımınızı merakla bekliyorum.
  Dr.Muharrem Kaya
  4 aya kadar beklemeniz gerekir.kullanımınızda kızarıklık oluşmalı.gerekirse sıklığı artırın

 49. mustafa says:

  Hocam merhaba , benim çene ve çene altı kisminda sakallarim var fakat yanak ve faul kisimlari cok seyrek , sorum şu yanak ve fauller icin minoxil kullanirsam ilaci biraktigimda var olan doğal sakallarimda dökülme olurmu. Teşekkürler.
  Dr.Muharrem Kaya
  dökülmesi beklenmez

 50. Merhaba hocam ben 18 yaşindayim boyum 1.79 m
  Ip atlamak veya başka bir spor boy uzamasina yardimci olurmu mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  daha çok basketbol,voleybol ve asılmalı sporlar katkıda bulunabilir.

 51. Merhaba hocam, 19 yasindayim 3 aydir minoxil kullaniyom ve sakallarim cikti biraktiktan sonra dokuluyor deniliyor. Sizce dokulur mu? Ne tavsiye edebilirsiniz bu konu hakkinda?
  Dr.Muharrem Kaya
  denemeden anlayamazsın

 52. hakki says:

  Merhaba hoca benim sakalkiranim var basta kucuk boyutlardaydi eczacinin hazirladigi karisimla gecmisti fakat simdi boynumda ve yanagimda asiri bir şişlikle olusmaya basladi şisligin oldugu yerdede deri cok sert altinda birsey varmis gibi dusuncelerinizi alabilir miyim?
  Dr.Muharrem KAYA
  sadbe kullanabilirsin.eğer şişlik varsa dermatologa görünmelisin

 53. Anonim says:

  İyi akşamlar Doktor bey. Ben biraz önce tıraş olurken farkettim aniden madeni 25 kuruş büyüklüğünde çenemin alt tarafında sakalımın döküldüğünü farkettim. Yurt dışında mahrumiyet bölgesi sayîlacak biyerdeyim. Alti ay kadarda burda kalmam gerek. Bağzı yorumlarda herhangi bir tedavi uygulanmasada tekrar sakalın çikacaği yaziyor. Nederece doğru tekrar çıkma veya yayılma olasılığı nedir şimdiden teşekkürler…
  Dr.Muharrem KAYA
  % 35 ihtimalle kendiliğinden eskisi gibi olur, yayılması konusunda tahminde bulunmak anlamsız

 54. Eyüp says:

  Saç kıran oldum eczaneden aldığım karışımı kullanıyorum sayıdaki boşluklar sarı türlerle doldu sanırım daha sonra eski haline dönecek. Fakat gece uyurken sakalımda birkactane dökülmüş ve hemen sakalimi kisallttim ilacı orayada uygulamaya basladim. Dökülen yerden yanağıma doğru tahriş olmuş gibi kızardı şişti birazda fakat sakallarim duruyor yada çok az döküldü, bogazimda beze gibi şeyler oluştu bu kızarıklıklar saçkıran mıdr başka bir şey olabilir mi
  Dr.Muharrem KAYA
  büyük olasılıkla saçkırandır

 55. Abdulkadir says:

  Merhabalar ilk fark ettiğimde 25 kr büyüklüğündeydi hemen doktora gittim bana agumentin adlı antibiyotik hapı ve bacodem adlı kremi verdi dediklerini yaptım fakat dahada büyüdü şuan 3 katı daha büyük ve ne yapmalıyım bilmiyorum elimle sakalına dokunuyorum sakalım elime geliyor doktor da ikide bir antibiyotik verip duruyo ama şuan kadar sonuç yok hatta gerileme var dahada döküldü lütfen yardım edin neler yapmalıyım ?
  Dr.Muharrem KAYA
  sakalkıranınız var.sadbe kullanabilirsiniz

 56. Hakan says:

  Minoxil benim dogal cikacak olan sakallarima zarar verir mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  vermez

 57. ekrem says:

  Hocam yaşım 18 sakalımda sağ alt çene kısmında çok küçük iki pirinç tanesi büyüklüğünde 3 tane boşluk oluştu ilk defa farkettim sorun ne olabilir
  Dr.Muharrem Kaya
  sakalı döken tek hastalık sakalkıran akla gelir

 58. selçuk says:

  Hocam merhabalar benim şöyle bir sorunum var son 6 aydır sakal uzatıyorum ve ilk defa sakal bıraktım ve son bir ayda sakalımı yıkarken ve tararken dökülmeler meydana geliyor, köküyle birlikte 10-20 kıl arası. Normal mi yoksa dermatoloğa mı görünmek gerekir? Sakalları kesmek çare olur mu?
  Dr Muharrem Kaya
  Sakal pek dökülmez, dermatologa muayene olmak akıllıca olur

 59. Serkan says:

  Merhaba Hocam sakal kıran olmuştum doktora gittim krem ve alkol gibi kokan bir karışım hazırlattı onları kullanıyorum güzel sonuçlarda aldım fakat çıkan sakallar beyaz çıkmaya başladı acaba bu normal bir durum mu ve en önemlisi bu çıkan kıllar zamanla siyaha dönüşüyormu yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Dr Muharrem Kaya
  Evet farklı renk çıkması seyrekte olsa görülen bir durum düzelebilir

 60. Levent says:

  Merhaba hocam. Bende diş apsesi oluştu baya iltihap topladı sonra tedavi oldum iltihap alındı kuru iltihap kaldı oda gidiyor yavaş yavaş ama sakalım çıkmıyor iltihap toplanan yerde napabilirim. Sag tarafımda hiç sakal yok iki haftadır.
  Dr Muharrem KAYA
  Büyük ihtialle kendiliğinden çıkar ama küçük bir ihtimalle kökler zarra görmüş olabilir

 61. Rafet tutgun says:

  Hocam iyi günler bende de sakal kiran var ve su an sarımsak sürüyorum ama çok kaşıntı yapıyor acaba nedeninin sorabikitmiyim
  Dr.Muharrem KAYA
  Sarımsağın yaptığı tahriştendir ama katlanmalısınız çünkü sarımsağın etkisi zaten tahriş şeklindedir, yani kaşınıyor diye tedaviyi kesmemelisiniz.

 62. Muzaffer Dağaşan says:

  Merhaba hocam benim problemim sac kiran sakal kiran ve son 1 aydir sol kasimdaki dokulmeler sacim da lokal olarak dokulmeler oldu bir dermatologa gittim ve bununla ilgili hem sac derisine hemde sakal derisine kortizon enjekte etmek suretiyle tedavi oldum.su anda saclarim normal haline dondu fakat sakallarimin %95 lik kismi sari tuyler halinde ve sik sik tras olmama ragmen hic bir sekilde duzelme yok sakallarimin rengini almasi icin ne yapmam gerekir.Ilginize tesekkur ederim.
  Dr.Muharrem Kaya
  biotin kullanabilirsin,sakallarının daha çabuk toparlanmasına yardımcı olabilir.

 63. mehmet says:

  Merhabalar hocam benim problemmim sakal üstü kıllar ve göze doğru çıkan ince tüylerle ilgili 1.sorum sir ağda bunları zamanla azaltır mı?ikincisi buralara jilet vurmak kılları çogaltırmı kalınlaştırır mı?tesekkurler.
  Uz.Dr Muharrem Kaya
  sir ağda sıcak uygulandığı için zamanla leke yapabiliyor.doğru olan laser yaptırmanızdır

 64. Hocam yaşım 23 ve yaklaşık 5 aydır sakal uzatıyorum. Sakalım kıvırcık ve uzadıkça keçe gibl oldu. Son bir aydır, sakalımı yıkarken ve taraken dökülmeler meydana geliyor. Hem köküyle birlikte hemde kırılma şeklinde 20-30 kıl arası. Sakal kıran olduğunu düşünmüyorum ama sizin ilminiz doğrusunu bilir elbet. Asıl merak ettiğim köküyle birlite dökülen kılların yerine tekrar kıl çıkar mı. İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim…
  Dr Muharrem Kaya
  bütün kıllar değişim süreci geçirir normaldir

 65. Hayırlı günler hocam.Yaşım 21 ve 13 yaşından beri bu hastalıkla uğraşıyorum. Kortizon hapı en iyi şekilde etki etmişti sakallarımı kirpiklerimi ve kaşımdaki dökülmeleri geri getirdi. Ama biliyorum ki kortizonu sürekli kullanmak zararlı. Bende sizin yorumlarınızdan görüp sadbe aldım bir buçuk ay kullandım hiç bir ilerleme göremedim. Hocam benim saçım sakalım kısım kısım dökülüyor çoğu kez aynı noktalar. Saçımda ensem sakalımda bıyıklarım Allah için bir umut olun artık yoruldum
  Dr Muharrem Kaya
  Düşük doz kortizonun yan etkisi de düşük olur birlikte kullanabilirsiniz.

 66. Hocam daha bir hafta oldu sakalarim yuvarlak halinde bosluk oluştu gelmiyor öyle kaldi bir haftadr öyle napmam lazim yardimci olurmusunuz…?
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  saçkıran oluşmuş.sadbe kullanabilirsin

 67. sezgin says:

  Merhabalar yanagimda ve cene altimda iki sakal kiranim var gecen ay doktora gittim iki adet losyon verdi biri m-furo digeride saltar bu iki losyonu duzenli olarak kullaniorum iki bolgede de birer ikiser beyaz killanma olmaya basladi sanirim duzelme var.lakin yanagimin birkac yerinde ufak ufak seyrelmeler olmaya basladi bu losyonlari oralarada sursem saglam kil koklerinede zarar verirmi losyonlar.cvp icin simd.iden tesekkurler sayin doktorum
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  squarik asit di butil ester içeren sadbe kullanmanızı öneririm.saçkıranda en etkili iki ilaçtan biridir

 68. Ahmet says:

  Yaşım 21 Faul cene altimda kismi yerlerde killar vardi ancak ben sakal cikmasini cok istedigimden minoxil forte % 5 sprey aldim 1ay duzenli kullandim ve sakallarim cikti 2. Aydayim 1gun kullnip 1 gun kullanmiyorum ve birakmayi dusunuyorum .Eger birakirsam cikan sakallarimin hepsi dokulurmu bu ilaci sureklimi kullnmak mi gerekir.Tesekkur ederim iyi gunler.
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  sakalın dökülmesi beklenmez.

 69. Yalcın says:

  Hocam Merhaba. yaklaşık 2 ay önce kaş ve kirpiklerimden başlayarak , saçlarımın favori kısımları ve sakallarım bölge gölge dökülüp tekrar çıkmaya başladı. Yurt dışında yaşadığım için burada bir dermatoloğa gittim. Stressten kaynaklandığını ve 2 haftada bir olmak üzere toplam 4 kür enjeksiyon tedavisi yapılması gerektiğini söyledi. Sizce ne yapmalıyım ?
  teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  tedavi olmalısın

  • Yalcın says:

   Nasıl bir tedavi hocam ? enjeksiyon mu ?
   Dr.Muharrem KAYA
   daha önce konuştuğumuz konuyu tam olarak yazmalısın.hatırlayamadım

  • Aktan says:

   Hocam merhaba,

   8 ay evvel askerden sonra sakalkırana yakalandım. Sakalların cok fazla döküldü, 4-5 seans kortizonla yerlerine geldi. Ancak sol cene kısmındaki alan halen cıkmadı. Sarı tüyler oldugu görülüyor ancak kalınlaşmıyor. Sadbeyi 1 aydır kullanıyorum ancak pek bir faydası olmadı su ana kadar. Ne yapmalıyım?
   Dr.Muharrem KAYA
   uygulama sıklığını arttırmalısın

 70. Yağız says:

  Hocam merhaba cildime sarımsak uyguladıktan sonra soyulmalar oluyor bu normalmi acaba badem yağı ve nemlendirici kullanıyorum daha sonra yok denecek kadar az oluyor soyulma saygılar hocam .
  Dr.Muharrem KAYA
  sarımsak cildi tahriş eder bu nedenle sakal bıyık çıksın diye uygulamanız doğru değil.bir süre sonra kalıcı lekeler oluşabilir.nedenini araştırıp ona yönelik tedavi almalısınız

 71. Selçuk says:

  Hocam merhaba sakal ve bıyık ekiminin bir zararı varmı saygılar
  Dr.Muharrem KAYA
  yok

 72. özgür durak says:

  hocam yoğun bir şekilde saç kırana yakalandım önce sakalımda başladı sonra saçıma atladı kortizon tedavisi gördüm saçımın tamamı çıktı sakallarımda çıktı ancak çene altımdaki sakallarım beyaz kaldı diğer yerler siyah .yaklaşık üç aydır sakallarım var ancak çene altım beyaz bu bölgeminde siyahlaşması için tavsiyeniz varmı?teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem KAYA
  sadbeyi deneyebilirsin

 73. Yağız says:

  Hocam merhaba ben obsesif hastasıyım ve sinir stresten saçlarım baya bir seyreldi fakat şimdi sakallarımda seyreliyor kafaya çok takıyorum sarımsak sürüyorum fakat daha fazla döküyor gibi geldi bana sarımsağı bastıraraz uygula bastırmadan uygula diyen uzmanlar var kafam çok karıştı bu sarımsağı nasıl uygulamamız gerekiyor ve gerçekten bir faydası varmı lütfen yardımcı olun teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem KAYA
  sarımsak cildi tahriş ederek kan akımını arttırır,böylece dokunun beslenmesi artar.hafif bastırarak uygulayabilirsin

  • Yağız says:

   Hocam peki ne kadar bekletmemiz gerekiyor 10 dakika veya 30 dakika deniyor ve ayrıca sarımsak sakal dökmez değilmi ben 3 günde 1 uyguluyorum ve 2 haftada bir yapıyorum ideal mi sizce şimdiden teşekkür ediyorum hocam vaktinizi aldım kusura bakmayın .
   Dr.Muharrem KAYA
   dökmez ama ciltte tahrişe ve lekeye neden olabilir.bu nedenle kullanmanızı önermem.zaten sakal ve bıyık genetik yapıdan etkilenir.dışardan uygulayacağınız bir ilacın sakal bıyık gelişimi üzerine etkisi olmaz

 74. oğuzhan says:

  Merhaba sakal traşı sonrası cildime peeling ve arada maske yapıyorum yanma oluyor,içeriğinden ötürü sanırım mentol parfum vs. Sakallarda noktasal seyreklikler gormeye başladım acaba bu maske ve peelingler köklere zarar vermiş mıdır?sonuçta içinde az miktarda kimyasallar var
  Dr.Muharrem KAYA
  peeling ve maske kıl köküne zarar vermez.

 75. Dr.Muharrem KAYA saçlarımdada var dökülme aynı şekilde elimi atıyorum 5 yada6 tane saç geliyor şimdi ise sakallarımda olmaya başladı ne yapmam lazım yardımcı olur sanız çok memnun olurum
  Dr.Muharrem KAYA
  saçkıran olabiir,dermatolojiye görünün

 76. İyi. Günler hoçam sakallarımı 5 aydır kesmiyorum ben gemiye çıktım sakallarımı elledim elime 5yada 6tane birden sakal geldi nedeni nedir açaba ondan sonra bidaha yaptım aynısı oldu nedir açaba yardımçı olursanız çok memnun olurum
  Dr.Muharrem KAYA
  dermatologla görüş.sakalkıran olabilir

 77. Melahat says:

  Değerli Doktor Muharrem bey sorumu cevaplamışsınız mutlu oldum. Teşekkür ederim. Hoşgörünüze sığınarak tekrar soru sormak istedim. Yardımlarınız için sağolun varolun. Doktor bey kaşların ekildiği saç bölgesinde seyrekleşme olursa ekilen kaşlar da seyrekleşecek demek midir? Menopoz döneminde olduğumu düşünüyorum. Saçlarımın tepe bölgesi seyrekleşti. Tablet kullanmak isyorum yan etkilerden korkuyorum. Yan etkilerini değerlendirince xpecia kadın yada erkek mi yoksa minopecia mı kullanmalıyım. İnternette minopecia kıllanma yapar yazmış korktum Doktor Muharrem Bey. Tecrübeniz ve bilginizle lütfen yol gösterin.
  Dr.Muharrem KAYA
  menopecia tablet kullanabilirsiniz.bitkisel içerikli olduğu için korkulacak bir yan etkisi yok.menopoz döneminde erkek tipi seyrelme görülür.kaşa ekilen kıllar ense bölgesinden alındığı için etkilenmez

 78. Melahat says:

  Merhaba Doktor Muharrem bey ekilen kaşlar ileri yıllarda dökülür mü? Ve boyamanın uzun vadede köklere zararı olup dökülme yapar mı? Lütfen cavaplayınız.
  Dr.Muharrem KAYA
  neden yokken dökülmesi beklenmez.boyalar kimyasal olduğu için dökülmeye neden olabilir

 79. İbrahim Karabağ says:

  Merhaba, hocam üç hafta önce sakal kıran problemim için doktora gittim ve bir karışım yazdı. Yaptırıp kullandıktan sonra çene altında çok ciddi kızarıklıklar ve yanmalar oluştu. İlacı kullanmayı kestim ama şu an o bölgede pembe bir yanık görüntüsü var. Bundan nasıl kurtulabilirim?
  Dr.Muharrem KAYA
  kendiğilinden düzelir ve ilaçların faydası olmaz kızarıklığa

 80. önder says:

  Bacak kıllarım dökülüyor sebeoi nedir ?
  Dr.Muharrem KAYA
  kot gibi ser kumaş pantolonar buna neden olabilir.eğer böyle bir kullanımınız yoksa araştırmalısınız.herhangi bir siste hastalığın habercisi olabilir.
  mik

 81. Merhaba hocam cenemde sakallarım biraz uzadı cok güclü degil sakallarım ve sacım kaşım siyah ama sakallarım kahverengi gibi onları azcık siyaha boyasam bi Problem olurmu?
  Dr.Muharrem KAYA
  sen bilirsin ama cildinde boyanır

 82. Aşkın says:

  Merhaba. 2 ay minoxil kullandım sakallarıma. Bıraktıktan sonra dökülür diyorlar ama ben sadece ceneme kullandım şimdi kullanmadığım yerlerde dökülür mü?
  Dr.Muharrem KAYA
  onlar minoxidilden değil kendi çıkmıştır ve minoxidili bıraksanız da dökülmez

 83. Aşkın says:

  Hocam merhaba Isırgan otu suyunu sakallara sürünce daha mı cabuk uzatır?
  Dr.Muharrem KAYA
  Etkisi olmaz boşa uğraşmyın

 84. Muhammed says:

  Selamın aleyküm hocam Sol yanağımda sakal daha fazla sağ tarafta gec uzuyor o tarafta daha cok tüy şeklinde cıkıyor uzatmak istiyorum sizce 2 ay kesmesem iki tarafta eşit olur mu?
  Op.Dr.Muharrem KAYA
  belli bir uzunlukta keserseniz eşit görünür

 85. Merhaba hocam sakallarım cıkıyor ama yavaş cıkıyorlar güçsüzler.. Biotin 1 mg günlük 2 veya 3 tane alsam fayda eder mi? Veya almam gerekir mi? Yaşım 19..
  Op.Dr.Muharrem KAYA
  10 mg lık tabletlerinden günde bir tane alırsanız kısmen faydası olur ama sakalda asıl gelişme hormonlarla gerçekleşir

 86. Merhaba hocam 18 yaşına girdi sakallarım sağ yanakta daha fazla cıkıyor ama ikisindede cıkıyor uzatmak istiyorum ama sakal ile tüy karışık cıkıyor sizce ne kadar sürede tüyler sakallarla birleşir
  Dr.Muharrem KAYA
  2-3 yıl daha gelişme devam eder

 87. Merhaba hocam ben 26 yaşındayım sorunum sakal cene altında yok denecek kadar az çıkması için ne yapabilirim bu bende sorun haline geldi hormonlarımda mı bi sorun var onu da bilmiyorum yardım ederseniz sevinirim….iyi çalışmalar
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal çıkması tamamen hormonaldir.sakalınız olmasını istiyorsanız ektirmekten başka seçenek yok.

  • ibrahim says:

   Hocam benim sakallarım yanlışlıkla lazer epilasyondan dolayı 6 seansta gitti tekrar çıkma ihtimali var mı çünku bende sakallar konusunda köse yok. Sakallarım olduğu yere sarımsak sürüyorum bı faydası olurmu)
   Dr.Muharrem KAYA
   sarımsağın faydası olmaz, 8 ayda çıkmazsa bir daha çıkmayacak demektir

 88. Muhammed says:

  Hocam merhaba . yaşım 21 . 5-6 yşından beri sakal heveslisiyim . acayip çok istiyordum . şimdi az cok sakalm var ama istediğim gibi değil ve işin daha kötüsü uzattığm zman kepeklenmeler olmaya başlıyor . ve dökülmeler oluyor ama sanırım kökten dökülmeler değil uzunluğuna bağlı olarak kırılıp dökülüyor .dökülmenin kepeklenmeyle alakası var mı ? ne yapabilirim . lütfen yardım edin. kafama çok takıyorum . çünkü çocukluktan beri hevesliyim . şimdiden teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  biotin kullanabilirsiniz,kıl kalitesini ve esnekliğini arttırır

 89. BÜLENT YEŞİL says:

  Hocam merhaba, 35 yaşındayım 25-26 yaşından sonra belirli aralıklarla kronik olarak değişik bölgelerde sakal kıran oluyorum ( ağarlıklı olarak çene kısmında ) kronik olmasının sebebi nedir? Teşekkürler.
  Dr.Muharrem KAYA
  yaşadığınız stresler yada zaman zaman ortaya çıkan immün sorunlar nedeniyledir.önümüzdeki dönemde sadbe isimli bir ilaç piyasaya çıkacakmış takip etmenizi öneririm

 90. hakan says:

  Hocam merhabalar.cene kismimda daire seklinde sakalim dokuldu 2 ay once kadar.su ara kasinmaya basladi tel
  tekrar mi cikiyor yoksa daha da mi dokulecek
  Dr.Muharrem KAYA
  inşallah dökülmez.dermatologla görüşmelisin

 91. ibrahim says:

  Hocam merhaba 21 yasindayim cenemin hemen yaninda ufak bi sakal dokulmesi fark ettim, cikar diye ellemedim 1 ayi gecti bu dokulme buyumeye basladi, cenemin altina dogru. Sarimsakla tuzu tahris ettim yara yptim iyilesti yine bisey olmadi neyapmam lazim.Tesekkurler.Not hic jilet vurmadim hep makinayla olurum.
  Dr.Muharrem KAYA
  dermatologa gitmeni öneririm

 92. Turgut says:

  Merhaba. Bişey sorcam. 3 aydır sakal uzatıyorum. Hergün yüzümü yıkayınca 5-6 tel dökülüyor. Sarımsak, falan ne varsa hepsini denedim. Ama fayda etmiyor. Cildim kuru ve aşırı kepekleniyor. Dökülme nedeni kepek olabilir mi? 1 yıldır çözüm bulamıyorum bu dökülmeye. Sakallarım kısayken bile dokununca kopup dökülüyor
  Dr.Muharrem KAYA
  dermatologla görüşmeni öneririm

 93. sinan köksal says:

  Hocam yüz bölgemde istemediğim yerler de çok sakal çıkıyor boyun tüylerim ile sakallarım birleşti kulak altları ve ense tüyleri birleşti artık mecburen jilet ile kesiyorum bunların çıkmasını nasıl engellenir hocam
  Dr.Muharrem KAYA
  laser epilasyon yaptırabilirsin

 94. osman says:

  hocam 21 yaşımdayım askerligimi yaptım askerde 2-3 günde bir jilet vuruyordum ama yinede cıkmadı sakallarım aynada dikkatli baktımmı çene bölgesinde 30 40 tane var ama kalın deqil belli olmuyor ne yapmam lazım sarımsak felan sürsem yada bir ilaç faydası olur mu teşekkür ederim şimdiden .
  Dr.Muharrem KAYA
  sakalda pek faydası olmaz.çıkmasını beklemekten başka seçeneğin yok.yada ekim yaptırabilirsin

 95. hocam merhaba, 19 yaşındayım sakalımdan memnunum ama sakalım belli bir zaman tıraş olmayıp uzattıktan sonra az az dökülmeye başladı. Mesala sakalı ıslatıp şampuanı köpürtene kadar elime 5-6 tel geliyor. Aynı şekilde gün içinde de 7-8 tel dökülüyor. Bi de elimle avuçlayıp aşağı doğru sıvazlarken elime 3-4 tane geliyor. Soracağım şey şu: saç için günde 50 tel civarı dökülme normalmiş. Sakal için de aynı şekilde belli bir miktar dökülme normal mi yoksa sakal hiç mi dökülmez. Biraz aydınlatsanız hocam sağolun.
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal normalde dökülmez.dökülme sakalkıran yada traksiyonel nedenle olabilir

 96. Erdem says:

  Hocam 21 yaşındayım çenem dışında hiç bir yerde sakal yok ne önerirsiniz çenemde alt kısmında var sadece
  Dr.Muharrem KAYA
  21-22 yaşına kadar çıkması beklenir.bir süre daha bekleyin.tekçözüm sakal ekimi.piyasadaki sakal çıkarır diye satılan ürünlere aldanmayın

 97. burak says:

  Merhaba hocam ben 16 yasindayim ve sakalim cok karisik cikiyor bi taraf yana bi taraf duz bi taraf yukari bunun her hangi bir caresi var mi acaba simdiden tesekkurler
  Dr.Muharrem KAYA
  :).var sakal bırakmamak

  • volkan says:

   hocam merhaba. ben 19 yaşımdayim gecen gun arkadaş suratima sigara atti ve sakallarimi kesmek zorunda kaldım tekrar eskisi gibi çıkar mı ?
   Dr.Muharrem KAYA
   kökler zarar görmediyse çıkar

 98. Nurullah says:

  Hocam 18 yaşındayım birden bire sol ve sağ taraftaki sakallarımda yuvarlak daireler oluştu ve kıllar yok oldu bunun için ne yapmam lazım
  Dr.Muharrem KAYA
  sarmsağı deneyebilirsin olmazsa dermatologla görüş kortizon tedavisi yaptırabilirsin.

 99. Ayşegül says:

  Hayırlı akşamlar hocam.küçükken düşmem sonucunda kaşımın bir Kısmı gitti ve tekrar çıkmadı 19 yaşındayım ve bu olay uzun yıllar önce olmuştu.doktora gittim Momecon losyon verdi o bölgeye kullanmamı 1 ay süre sonra tekrar gelmemi söyledi.ben internetten araştırdım ama Kaş için bir yararını göremedim sizin düşüncenizi ve beni bilgilendirmenizi rica ediyorum.iyi çalışmalar hocam..
  Dr.Muharrem KAYA
  yaralanmaya bağlı ise kaşınızın olmaması o alanda kaş çıkmaz. kaş ektirmelisiniz

 100. hayırlı günler hocam.yaşım 25 benm sorum sakallarının tam olmaması çenemde var bıyıklarım var fakat yanağımda çok az bi sakal var yarim o da tam olması için ne yapabilirim bana bu konuda yardımcı olurmusunuz lütfen..babamın ve akrabaalrımdaki erkeklerin herkesin sakalları var Fakat bende yok.momecon losyon die bir ilaç duydum bunu sürsem etkisi olurmu yada sizin önerebileceğiniz bir ilaç varmı..şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim..
  Dr.Muharrem KAYA
  ilaçlar sakal üzerine etkili değildir.sakal ektirebilirsin

 101. merhaba hocam,22 yaşında tıp fakültesi öğrencisiyim sol taraf tamamen sakal çıkıyor olmasına karşın sağda yanağımın altında çeneme doğru sakal çıkmayan bi alan mevcut ve ilgisi olduğunu bilmemekle beraber o bolgenın üzerinde diş iltihabından doğan yara izim var üzerinde seyrek çevresinde sakal mevcut fakat altında çenemin alt bölgesinde neredeyse boynuma giden boş bi alan var.Dermatolojiden sonradan dökülme ihtimali için elacon verilip başka bişey yapılamayacağı söylenmişti.Mümkünse sakal çıkarmak yada ekim için öneriniz nedir teşekkür ederim…
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal çıkarmak için yapılacak bişi yok ama sakal ekimi düşünürsen ww w.sakalekimi.com sitesini incelemeni öneririm

 102. Engin says:

  Merhaba Hocam. Sakallarım çok sık çıkıyor, tabiri caizse bir tel çıkması gereken yerden 2-3 tel çıkıyor o derece yoğun hocam. Sakallarımın seyrelmesi için yapabileceğim bir şey varmıdır, yardımcı olursanız sevinirim hocam. İyi günler.
  Dr.Muharrem KAYA
  üzgünüm yok.

 103. musab says:

  Hocam çenemin sol tarafında ki sakallarımın rengi sonradan çok çok açık sarı ya (neredeyse beyaza) döndü. Tedavi için hangi ilacı önerirsiniz?
  Dr.Muharrem KAYA
  sakalın renk değiştirmesini engelleyecek bir ilaç yok

 104. Mustafa says:

  İyi günler hocam, Benim sacımda ve sakalımda dökülmeler mevcut sakalım beyaz uçlu teller gibi dökülüyor saçım ise sanki en al kısmı kararmış şekilde dökülüyor nedeni ne olabilir 21 yasındayım
  Dr.Muharrem KAYA
  saçkıran olabilir dermatologa görünün

 105. dökulen saç tekrar cıkarmı hocam
  Dr.Muharrem KAYA
  dökülme nedenine bağlı

 106. merhaba hocam ben 19 yasındayım ve saclarım dokuluyor her elımı attıgımda 5,6 tel gelıyor ve sakalım yenı cıkıyor o yuzden olabılırmı veya ne yapmam lazm
  Dr.Muharrem KAYA
  sakalı çıkaran DHT hormonu aynı zamanda saçı dökebiliyor

 107. Hocam çenemin sag alt tarafinda birlira buyuklugunde beyazlasma oldu ve baska hic bir yerimde yok bu sakalkiranmidir acaba doktor gordu anlam veremedi haliyle ilac olarak vitamin verdi
  Dr. Muharrem KAYA
  beyazlaşma derken sakallar mı döküldü yoksa kıllarmı beyaz renk oldu?

 108. uğur says:

  hocam iyi günler, benim göbek çevremdeki tüyler bir yıldır dökülmeye başladı neden olabilir ? ayrıca ne yapmam gerekiyor hocam, yardımcı olursanız sevinirim hocam, iyi günler.
  Dr. Muharrem KAYA
  göbek yaptınızsa kıyafetin sürtünmesiyle dökülür

 109. hasan says:

  hocam merhaba benim cene bolgemde.iki ayri noktada. ufakta olsa dokulmeler var. ve cok rahatsiz olmaya basladim iki gundur sarmisak suruyorum ne yapmaliyim hocam bi akil berin simdiden tsk
  Dr. Muharrem KAYA
  sakalkıran olabilir sarmısakla düzelebilir düzelmezse tıbib yardım alın

 110. Yasin says:

  iyi günler hocam, sakallarımda tahminen kullandığım bi sabun sonucu lekeler oluştu ve traş oldukçada incelip tüy şekline çıkmaya başladılar..önerileriniz nedir ?
  Dr. Muharrem KAYA
  sakalın incelmesini izah etmek zor

 111. Hocam sakallarım gür olarak çıkıyor ancak önceden jileti normal vururken şimdi boynuma bir kereliğine tersten vurdum sanki o bölgede boşluklar oluştu yaşım 21 ne yapmalıyım?
  Dr. Muharrem KAYA
  Bir şey yapmanıza gerek yok, sakallarınız kendiliğinden geri çıkar. Jiletle kıl köküne zarar veremezsiniz.

 112. Hocam ilgi ve alaknizdan dolayi tesekurlerimi sunuyorum. Ben yaklasik 3 aydir sakal kiranla mucadele vermekteyim sakalimin 4 5 yerinde madeni 1 tl buyuklugunde dokulmeler oldu elecon losyon karisim vs bir kac ilac kulandim herhangi bir gelisme olmadi tabi beyaz tuyler falan cikmis sarimsakta kullandim herhangi bi degisiklik yok ne yapmami onerirsiniz hayirli gunler tekarar tesekur ederim
  Dr. Muharrem KAYA
  Bulabilirseniz SADBE kullanın, bulamazsanız kortizon enjeksiyonu yaptırın.

 113. ferudun says:

  Selam hocam ben 35 yaşındayım yaklaşık 14 yıl önce sakalım dökülmeye başladı denemediğim ilaç kalmadı sakalım sürekli olarak dökülüp yeniden çıkıyor acaba bir ilac önere bilirmiziniz artık dökülmesini umursamıyorum ama döküldüldükten sonra dökülen yer yanıkmış gibi görünüyor şimdiden teşekkür ederim
  Dr. Muharrem KAYA
  Sarımsakla tahriş edin, işe yaramazsa SADBE kullanın. Sakallarınız yine çıkmazsa, kortizon enjeksiyonu deneyin.

 114. meraba hocam sarimsagin sakal ustumde bir.yan etlisi varmi dokme.gibi mesela
  Dr.Muharrem KAYA
  sarımsak sakalı dökmez

 115. merhaba.16 yashindayim.yuzumun sag tarafinda 2-3 noktada dokulme var ve sol tarafta 1-2 kisimda dokulme var.bunun nedeni nedir?bi de bende hormonlar cokdu tedavi ile duzelttik.bununla alakali ola bilir mi?saclarim da da az cok dokulme var
  Dr.Muharrem KAYA
  sakal bir tek saçkırandan dökülür

 116. mehmet says:

  hocam ben 23 yaşındayım çevremde benim yaşımda yada benden küçüklerin hepsinin sakalı çıkmış benim ki tek-tük çıkmış benim sakalım neden çıkmıyor acaba ? yardımcı olursanız sevinirim…
  Dr.Muharrem KAYA
  hormon eksikliği olabilir veya o bölgelerde kıl kökü olmayabilir

 117. Burak says:

  Sayın hocam bir sorum olacak size. Ben 18 yasımdayım sakalım cıkıyor fakat sag yanagımdaki sakal dönüyor sol yanımdaki ise düz bicimde cıkıyor bunun sebebi nedir ? nasıl düzeltebilirim ?
  Dr.Muharrem KAYA
  çıkış açıları ve sıklığı farklı olabilir

 118. bünyamin says:

  iyi akşamlar sakalarımda daire şekilinde dökülme var sarmısak kulanıyorum o dairelere ama tuavisye edeceginiz bir merhem yada kırem var mı inretnet sayfalarında gördum dremo diye bi ilaç acama gerçekçi mı o ilaclar lutfen yardım eder misiniz saygılar …
  Dr.Muharrem KAYA
  bu isimde ürün bulamadım
  doğru yazdığınızdan eminmisiniz.

 119. onur demir says:

  merhaba,25 yaşında bir erkeğim.2 hafta önce top sakal dedigimiz bölgede nokta şeklinde dökülmeler olmaya başladı ve gunden güne sağında solunda nokta şeklinde dökülmeler devam ediyor.momecon losyon kullandım 7 gün boyunca.bir etkisi görmedim.sakal kıran degil dediler.nedeni ne olabilir sizce ? bir testisim ameliyatla 7-8 sene önce alınmıştı.masturbasyon sakal dökülmesini tetikleyebilir mi ? dermatolojiye gittim bayan doktorlar vardı kücük seyrelme var dökülmüyordur dediler fazla üzerinde durmadılar.ne yapmam lazım günden güne nokta şeklinde dökülmeler cogalıyor.yardımcı olursanız sevinirim iyi sabahlar
  Dr.Muharrem KAYA
  testisin alınmasıyla ilişkisi olamaz
  dermatolog kontrolünde kalmalısınız

  • ibrahim says:

   Arkadaşım cildini yüzünü temiz tut zeytinyağ lı sabunla fazla basdırmadan ovalayarak üç günde bir yıka bunu altı ay boyunca yap stresden uzak dur göreceksin zaman la sakallırın eskisi gibi olacaktır sakın tuz ruhu sarımsak jiletlemek gibi saçma sapan yöntemleri deneme doku kaybı olur kendi haline bırak geçmiş olsun

 120. Cafer Ulusoy says:

  Yukarıdaki açıklamalarınız için öncelikle teşekkürler..bende sakal dökülmesi ilk paragrafta belirttiğiniz şekilde oldu..yani dairesel dökülme şeklinde…ve hiç tüy kalmadı..kayınpederim gençliğinde kendisinde de stresten bu tip bir şeyin olduğundan ve daha sonra bir berbere giderek dökülen yerek jiletle kesi atılmak suretiyle kanatılarak sarımsak sürüldüğünü ve sakalın sonrasında tekrar çıktığını söyledi…sizce bu doğrumu…yani sarımsağı sürmek için sorunlu yeri kanatmak dahamı faydalı olur, yoksa bir zararı varmıdır vücuda?
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  sadece sarmısak sürmeniz yeterli

 121. hüseyin says:

  bn hüseyin 14 yaşındayım sakallarım çok sert olmasada çıktıı bıyıklarım karardı erken yaşta lütfen yardım edin
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  endokrinoloji bölümünde hormonlarınıza bakılması gerekir

sapi