Davranışsal sorunlar arasında değerlendirilen tırnak yeme alışkanlığı duygusal kökenli bir sorundur. Özellikle aileleri tarafından azarlanan çocukların tırnaklarını daha fazla yedikleri tespit edilmiştir,daha çok çocuklarda görülmesine karşın yetişkinlerde de görülen bir davranış bozukluğudur.

Tırnak yeme alışkanlığı çocuklarda 3-4 yaşlarında başlar ve sonradan öğrenilen  bir davranıştır. Ailesinde tırnak yeme alışkanlığı olan bir çocuk bunu kopyalayabilir.

Diğer tırnak yeme nedenleri:

Evdeki aşırı baskıcı tutumlar ve kuralcı yapı

Çocuğun azarlanması, toplum içinde aşağılanması,

Yaşına uygun sorumluluk verilmemesi

Kardeşler arasında taraf tutma

Ana baba ilgisizliği

Yaşanan korkular

Çocukta gerginlik ve huzursuzluk oluşturan nedenlerin araştırılmalı,Tırnak yemek duygusal kökenli bir bozukluk olduğu için azarlamak, korkutmak, başkalarını örnek göstermek veya çocuğu tehdit etmek sorunu çözmez ,durumu daha da ağırlaştırır.

Çocukları, korku ve kaygı oluşturabilecek film, video, atari gibi faaliyetlerden uzak tutmak gerekir. Ebeveynler coçukların önünde asla kavga etmemelidir. Sorun uzun sürerse bir uzmanla  görüşülmeli. Çocuklar yeni ortamlara ve yeni kişilere uyum göstermekte zorluk çekmezler. Ve çocuklarda bazı davranışların sorun haline gelmesine  neden olan yetişkinlerin davranış ve tutumlarıdır..

Tırnak yeme alışkanlığı ,gençlik döneminde ve yetişkinlerde de görülür. Öncelikle stres  veya tırnak yiyen bir aile bireyinden etkilenme nedeniyle başlayan bu sorun kısa bir süre sonra engellenemez bir alışkanlık haline gelir. Tırnak yeme hayatın sorunlu dönemlerinde artar, sorunlar azaldığında veya işler yoluna girmeye başladığında kısa süreli azalmalar gösterir.Gerginliğin arttığı ve sıkıntılı dönemlerde ise artar.Gençlikte okuldaki başarısızlığın yanı sıra kız erkek arkadaşlıkların da yaşanan sorunlar, travmalar tırnak yemeyi alışkanlık haline getirir.

Tırnak yemeye bağlı ortaya çıkabilecek fiziksel sorunlar:

-Uzun süre tırnak yeme devam ederse dişlerin kesici kenarları aşınabilir

-Dişetlerine.tırnak içindeki bakteriler bulaşıp dişetini iltihaplandırabilir.

-Normal şartlarda ağızda bulunmayan mikroorganizmalar, tırnak yeme yoluyla özellikle tuvalet sonrası ellerini yıkama alışkanlığı gelişmemiş çocuklarda ağza taşınır.Buda bağısak enfeksiyonlarına, parazitlerin bulaşmasına neden olur.

-Tırnak yeme alışkanlığı olan  çocuklar diğer çocuklara kıyasla daha çabuk hastalanırlar bu da o çocuğun genel hayat başarısını olumsuz etkiler.

-Diğer sorunlar ise kalp kapakçıklarını tutan mikrobik hastalıklar, anjin, ağız ve sindirim yolu enfeksiyonları gibi ağır antibiyotik kullanmayı gerektiren hastalıklardır.

Tırnak Yeme Tedavisi:

-Kesin ve kalıcı tedavisi hipnozla yapılabilir; 8 yaşından büyük çocuklarda en etkili ve kısa sürede çözüme ulaştırabilecek yöntemdir,  hipnoz yapacak kişiye ulaşılamıyorsa

-Koruyucu oje kullanılabilir.

-Psikolojik destek sağlanabilir.

-Görmezden gelme yöntemi de çok kullanılan yöntemler arasındadır; eğer çocuk ailesinin ilgisini çekmek için bu davranışı yapıyorsa görmezden gelmek yani çocuk bu davranışı hiç yapmıyormuş gibi davranmak etkili olacaktır.

-Bir diğer önemli durum ise davranışın sergilendiği yaştır. 4 yaşından önce çocuğunuzun tırnağını yemesini önemsemeyiniz. bu yaştan sonra devam eden davranışa müdahale edilmelidir.

-Bu davranış bozukluğunun zaman zaman ileriki yaşlara kadar devam etmesinin bir sebebide büyüyünce geçer anlayışıdır, dört yaşından sonra birey tırnaklarını yemeye devam ediyorsa bir uazmandan yardım alınmalıdır.

-Yaşanılan korku, travma ve benzeri olaylarda yine bu davranış bozukluğunun oluşmasına sebep olabilir. Çocuğu bu tip olaylardan uzak tutmak önleyici bir yoldur.

Tüm bunlardan beklenen sonuç alınamıyorsa yüzde yüze yakın olumlu sonuç alınabilecek hipnozla tedavi ( hipnoterapi ) yapılabilir.Hipnozla tedavi başarısı en yüksek tedavi şeklidir ve % 100 yakın olumlu sonuç alınır. Hipnoz konusunda yardım almak için bu konuda birikimli kişiler Psi. Dan Mücahit KAYA ve Vildan ÖZGÜL’ün kişisel siteleri http://www.mucahitkaya.com.tr ve vildanozgul.com a bakılabilir.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Tırnak yeme nasıl bırakılır” Yazısında 89 Yorum

 1. berna says:

  hocam ben 17 yaşındayım küçüklüğümden beri tırnak yiyorum ve bu çok ilerledi yani tırnak yok denecek kadar yiyorum ve önüne geçemiyorum her türlü yöntemleri denedim ama yine de olmadı vazgeçemiyorum sizce ne yapmalıyım?
  Dr.Muharrem Kaya
  tırnak yeme bir davranış bozukluğudur.davranış bozukluklarının tek tedavisi hipnoterapidir

 2. Tirnak yemeden duramiyorum aci oje de fayda atmiyo ne yapa bilirim
  Dr.Muharrem Kaya
  bu tür davranış bozukluklarında yapılabilecek en iyi tedavi hipnozdur

 3. Sevda karaoğlan says:

  Tırnak yiyiyırum.hipnoz yönteminin toplam maliyeti nedir..tehlikelimi
  Dr.Muharrem Kaya
  yaşadığınız ilde bu amaçla hipnoz yapan hekimleri araştırın.yaşadığınız ile göre maliyet çok değişebilir

 4. Fatma Nur says:

  Hocam merhaba ben 18 yaşındayım açıklamada belirttiğiniz aile içindeki durumlar azarlama durumlarından sanırım kendimi bildim bileli tırnaklarımı yiyorum ailem küçükken önüne geçmeye çalışmış klasik yöntem acı oje ama nafile yaşadığım yerde hipnoz yapabilecek birisi de yok bulamam varsa başka bi öneriniz yada izmir ve izmire yakın bi yerde yaşayan hipnoz yapan bi tanıdığınız varsa yönlendirebilirmisiniz acaba
  Dr.Muharrem Kaya
  Ayşe hanım,
  bu ameliyatı yapan kliniklerle yazışmalısnız yada görüşmelisiniz

 5. ayşegül says:

  hocam genital bölgemdeki siğilleri tuvaletten kapmış olabilirmiyim
  Dr.Muharrem Kaya
  bulaşmış olabilir.geciktirmeden tedavi olun.

 6. ceyda says:

  hocam ellerimde siğil var bunları aldırmak istiyorum ama birşey değince herhangi bir işleme mağruz kalınca siğilin dağılma duurmu var mıdır
  Dr.Muharrem Kaya
  temizleninceye kadar aldırmanız gerekir.dağılmaz.

 7. Ben alp 12 yaşındayım Tırnak yemeden kurtulamadım.Parmağım İltihaplanınca Durdum bitince hem tırnağı hemde eti yemeye başladım.Hala bir çözüm bulamadın ve ailem hipnoterapiye gitmeme izin vermiyor.Takma tırnak da takamam.Parmağımı bez yada bant gibi birşey ile sarsam,Sorun olurmu/Yara çıkarmı?(Oje acı olsun olmasın ben acıyı seviyorum ve yine yiyorum.)Lütfen Acil cevap Verin Çok utanıyorum…
  Dr.Muharrem Kaya
  çözüm olacaksa sarabilirsin

 8. Elena says:

  Hocam takma tırnak kullanıcam ama belli olmasını istemiyorum önerdiğiniz marka varmı ??
  Dr Muharrem Kaya
  Markaları hiç bilmem

 9. Eylül says:

  Hocam ben 11 yaşındayım tırnak yiyorum birazda olsa azıcık azaldı ama çevremde genellikle uzun tırnakli insanlarla karşılaştığım için ister istemez üzülüyor ve stres yapıyorum takma tırnak kullanmayı düşünüyorum ama okulumda kızarlarmı diye düşünmedim değil öneriniz nelerdir hocam
  Dr Muharrem Kaya
  hipnoz yaptırın kalıcı olarak kurtulun

 10. kerem says:

  hocam yemeden ben duramıyorum ocam ne yamalıyım bunları denedim ana olmuyor hocam bunu yapsan olurumu hep bişeyerle ilgiensenm yada yara bandımı yapıştırsan
  Dr Muharrem Kaya
  Hipnoz yaptırın kurtulun

 11. defnee says:

  2004 lüyüm prtez tırnak kullanabilir miyim???????????
  Dr Muharrem Kaya
  Bence kullanabilirsiniz 🙂

 12. Ayse says:

  Hocam merhaba ben 19 yasindayim.Tirnaklarimi degil tirnak eti yiyorum ve elimde fazla sayida yara olustu.Hos goruntu yok suan ellerimde.Bunun icin ne yapmaliyim ve hangi bolume gitmeliyim ?
  Dr Muharrem Kaya
  bu tür davranış bozukluklarında yapılabilecek en iyi tedavi hipnoterapidir

 13. Ömer şahin says:

  Merhaba ben ömer 18 yaşındayım ve kendimi nildim bileli tırnak yiyorum ara sıra yemeyi bırakmaya çalıştığım oldu ama suan yeniden başladım ve şuan 2 turnağım kople yemiş durumdayım ilk olarak çıkarmı onu merak ediyorum 2.olrak ankarada tedavi için tavsiye edeceğiniz doktor varmı
  Dr Muharrem Kaya
  hipnoterapi yaptırabilirsin.internetten araştırabilirsin

 14. ilayda says:

  merhaba ben 12 yaşındayım ve tırnaklarımı yemeden duramıyorum ojeyi denedim ama malesef onuda yiyorum 5 yaşından beri yiyorum tırnaklarımı ve piskoloğa da gittim oda işe yaramadı hipnoz tedavisi nerde yaptıra bileceğimi bilmiyorum yardımcı olurmusunuz?
  Dr Muharrem Kaya
  yaşadığın ilde hipnoterapi yapan kurumları internetten araştırabilirsin

 15. basak says:

  Suan 11 yasindayim yaklasik 4 yasindan beri tirnak yiyorum aci ojeyi denedik o da fayda etmedi daha da cok yemeye basladim bu dertten kurtulmak istiyorum artik hastalik haline geldi tirnak yemek siz hipnoz yontemini onermissiniz takma tirnak takmama da ailem izin vermiyor peki takma tirnak ve hipnoz yontemi disinda ne onerirsiniz
  Dr Muharrem Kaya
  önerecek başka bişi yok.

  • Basak says:

   Peki 40 gun tirnak yememe gibi birsey varmis.
   40 gun boyunca tirnak yemezsek tirnak yeme aliskanligi geciyormus
   Bu dogru mu?
   Dr.Muharrem Kaya
   bazı şeyler inançla ilgilidir.gerçekten olabileceğine inanırsanız olur.birde alışkanlık bu kadar sürede ortadan kalkar

 16. Merhaba anasınıfında bakıcimızdl tırnağını yiyordu o zamandan beri bende yemeye başladım 9 yıldır hala yiyorum son bir kaç yıldır da tırnak etlerimle birlikte yemeye basladım oje sürdüm ama fayda etmedi ojeyle birlikte yedim ne önerirsiniz
  Dr Muharrem Kaya
  en iyi ve etkin yol hipnoterapidir

 17. Merhaba hocam tirnaklarimi çok yiyorum 17 yaşındayım nasıl oje denedim olmadı ne yapmalıyım yardım ederseniz sevinirim
  Dr Muharrem Kaya
  bu konuda en iyi çözüm hipnoterapidir

 18. Tayfur says:

  20 yasindayim bazen sitemres basinca tirnaklarimi yemeye basliyorum ve bu hem beni hemde ortamlarda geren bozduran bir aliskanlik nasil birakabikirim bu kotu aliskanligi
  Dr Muharrem Kaya
  davranışsal bozuklukların en iyi tedavi yolu hipnoterapidir

 19. semra says:

  Merhabalar 21 yaşındayım neredeyse bütün yöntemleri denedim ama bırakmak inanılmaz güç bir durum. ve artık bırakmak istiyorum başa çıkamıyorum.
  Bunun için hipnozu uygulamak istiyorum. bunu nasıl ve nerde yaptırabılırım . bilgi verirseniz sevinirim.

  Sevgilerimler…
  Dr.Muharrem Kaya
  internete tıbbi hipnoz ve yaşadığınız ili yazarsanız size en yakın uygulayıcıya ulaşabilirsiniz.

 20. merhaba. tırnaklarımı yememekiçin ne yapmalıyım ve uzatmak için?…
  Dr.Muharrem Kaya
  en iyi yöntem hipnoterapidir

 21. merhaba; ben 13 yasındayım tırnaklarımı yememek istiyorum ama olmuyor tınaklarımı cok sık yiyorum yememek için ne yapmalıyım…?
  Dr.Muharrem Kaya
  en iyi yöntem hipnoterapidir

 22. Bigem dogan says:

  Merhaba doktor bey ben 13 yasindayim ve kardesim 9 yaşında o doğduğu andan itibaren tirnak yiyorum ve etimide yiyorum birkeresinde annem aci oje surdu o olmadi onuda yedim bir turlu birakamiyorum. Ne onerirsiniz hipnoterapi ve hipnoz disinda
  Dr.Muharrem Kaya
  okulda psikolojik danışmandan yardım alabilirsin

 23. Ben 10 yaşındayım 4 yaşımdan beri tırnak yiyorum onu bıraktım etlerini bile yiyorum hatta kanıyor bazen. Kendime söz veriyorum,bir günden bir güne kadar zaman veriyorum ama olmuyor.şu anda tırnaklarım ojeli ama hala yiyorum vazgeçemiyorum.31 mayıs 2016 ya kadar tırnaklarım düzelmezse 4. Sınıf veda balosuna gidemeyeceğim konusunda annem ve babam çok baskılıyor beni.hipnotetapi,oje,psikiastrist dışında önereceğiniz şeyler varmı?annem takma tırnak almama izin vermiyor bu arada.
  Dr.Muharrem Kaya
  yok

 24. birsen says:

  hep tirnak yiyorum aci ojede aldik ama ise yaramadi sizce ne yapmaliyim lutfen yardim edinn annem gil felan hep kiziyor nolur bisey soyleyin
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnoterapi yaptırabilirsin

 25. Yahya says:

  Merhaba doktor bey ben 12yasindayim ve suanda hastayim annemler tirnak yediğim için bana çok kıziyorlar ve yemek veya bisey yediğim zaman midem bulaniyor neden ? Bide hocam nasil birakabilirim
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnoterapi yaptırabilirsin

 26. Aysel Topal Leventoğlu says:

  MERHABALAR! 4 YAŞINDA BİR KIZIM VAR ANA SINIFINA GİDİYOR VE OKULDA TIRNAK YEDİĞİ ORTAYA ÇIKTI BU SORUNU NASIL ÇÖZEBİLİRİM?
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  oje kullanabilirsini

 27. beyza nur says:

  öncelikle merhaba ben 16 yaşındayım kendimi bildim bileli tırnak yiyorum. çok kısa süre için tırnak yemeyi bırakmıştım ama evde veya aileden kaynaklı strese girdim sınav stresi de dahil aslında kendime güvenimde tam ama sıkıldığım zaman veya dizi izlerken heyecanlandığımda tırnak yemeğe başlıyorum ve kısalana kadar yiyorum. şimdi takma tırnak aldım galiba ona protez tırnak deniyor tam bilmiyorum ama takma tırnağı(protez tırnağı)tırnaklarıma uygulasam ve böyle bırakmaya çalışsam belki işe yarayabilir mi ben onu öğrenmek istiyorum. teşekkürler
  Dr Muharrem KAYA
  Tabiki yarayabilir denemelisiniz

 28. merhaba yaşım 12kendimi bildim bileli tırnak yiyorum babam la annem bu konu üzerinde benimle kaç defa konuştu9 yaşımda 1seneye kadar bırakmıştım ama ondan sorna alışkanlığım devam etti babamla annem kaç defa bu konu üzerinde araştırma yaptılar bana acı oje bile aldılar ama hayla daha devam ediyor arkadaşlarımdan 12 yaşına kadar sakladım onlara anlatmaya utandım ama artık bıktım lütfen bir çözüm söyleyln
  Dr.Muharrem Kaya
  istenmeyen davranışlar üzerine en etkili yöntem hipnoterapidir

  • Beyza says:

   Bende 13 yaşındayım ve tırnaklarımı yiyorum arkadaşlarım bidaha uzamayacağını söylüyor. Ne yapmalıyım bilmiyorum. Gerçekten çok stresliyim
   Dr.Muharrem KAYA
   yemeyi bırakırsan uzar

 29. yaşım 9 10 gireceğim sürekli trnak yiyorum bazen utandığım için arkadaşlarımdan elllerimi bile saklıyorum 4 sendedir hiçbir arkadaşıma durumu farkeetirmedim ama artık bıktım ne yapmalıyım
  Dr.Muharrem Kaya
  davranış bozukluklarında en iyi tedavi yolu hipnoterapidir

 30. ceyda says:

  uzun yıllardır tırnak yiyorum ve ellerim, parmaklarım çok kötü durumda ve cildim iyileşmiyor, nasıl iyileşir bunun için ilaç ve ya sölisyonlar var mı? büyüyünce çocuklarım, işe girerken patron, bir arkadaşım bana bu parmaklar ne böyle diye sorarsa ne diyeceğim ? bunları geçirmenin yolu var mı, bu alışkanlığı bırakmak kolay benim için sorun sonucunda olan yaraları nasıl yok edeceğim, lütfen yardım edin ellerimden utanıyorum.
  Dr.Muharrem KAYA
  dermatologla görüşün.cildinizdeki hasara göre size vitamin önerecektir

 31. Meryem says:

  Merhaba yaşım 14 15 e giriceğim. Ufak yaştan berli tırnak yeme alışkanlığım var bırakamıyorum bir türlü sonuna kadar söküp atmak istiyorum çok iğrenç ve çok kötü duruyor buda benim psikolojimi ve morelimi çok bozuyor hipnozdan hariç başka yollarınız varmı?
  Hipnoz ve tedaviden baska yollarınız?
  Dr.Muharrem KAYA
  psikolog yada psikiatrist ile görüşmelisin başka yolu yok

 32. ahmet says:

  Pardon bişi sorcam hipnoz yaptırırken bize başka seyler yaptira bilirlermi
  Dr.Muharrem KAYA
  siz isterseniz sizin istedikleriniz yapılabilir

 33. merhaba 20 yıldır tırnak kenarındaki etleri yiyorum. ellerimi yemesem dudaklarımı yiyiorum dudaklarımı yemesem yüzümdeki sivilcileri yoluyorum veya kıl koparıyorum illaki ugrasacak bir şey buluyorum, yani bende psikolojik bir rahatsızlık olabilir mi? ne önerirsiniz?
  Dr.Muharrem KAYA
  takıntıda olabilir alışkanlıkda.bence psikoterapi yada hipnoterapi yaptırın

 34. bünyamin says:

  ben küçüklükten beri tırnagımmı yiyorum ve şuan 16 yaşındayım hala yiyorum ben tırnaklarımın eski yani et kısmının önüne geçmesini istiyorum ve tırnak yemeyi ne zaman bırakabilirim
  Dr.Muharrem KAYA
  kendine hipnoterapi yaptırırsan hemen bırakabilirsin

 35. zehra says:

  Ben tırnaklarını yiyorum onu geçtim etlerini de yiyorum bi çözümmmmmmmm nolur bana bi çözümmm:-( 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnoterapi yaptırmalısın

 36. kaan fame says:

  2 yıldır tırnaklarımı yiyorum dipleri hep ağrıyor çok yiyorum ailem çok kızıyor bu alışkanlığıma kanadığı oluyor bırakmak istiyorum ama nasıl ?
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnoterapi yaptırmalısın

 37. zehra says:

  merhaba ben tırnak yeme alışkanlığını kardeşimden görüp başladım ve daha da bırakamıyorum acı ojeleri de sürdüm ama onlarıda yedim aynı zamanda etlerimide yiyorum ve yutuyorum lütfen yardım edin
  Dr.Muharrem KAYA
  böyle bir alışkanlıktan kurtulmanın tek yolu hipnoterapi

  • hilal says:

   Küçüklüğümden beri tırnaklarımı yeme hastalığım var ve 15 yaşındayım, burada hipnoz yaptırabileceğim bir doktor yok başka ne yapabilirim?
   Dr.Muharrem KAYA
   psikolog veya rehberlik uzmanlarıda olabilir

 38. okkeş says:

  meraba ben ökkeş 3 yaşından belli tırnak yiyorum ve ne yapmalıyım abim her hafta kondyor ediyor kızıyor ve sinirleyor 3 yada 4 güne kadar uzaması gerek ne yapımmmmmmmmmmmmmmmm çok korkuyorum
  çaresi varmı
  Dr.Muharrem KAYA
  var hipnoterapi yaptırabilirsin

 39. kucuklugumden beri tirnaklarimi yerim . erkezden elimi saklar dikkat cekmesin diye,oje surmezdim . hep azarlanir aglardim . ama halen yiyorum , yardima ihtiyacim var…………..
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnoterapi yaptırmalısın

 40. gurbet says:

  merhaba ben 17yaşindayım çocukluğumdan beri tırnaklarımı yiyorum kemiriyorum bazen 2. 3 hafta bırakıyorum uzuyor fakat dayanamayıp trkrar kemiriyorum ne yaapmalıyım
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnoterapi yaptırmalısın

 41. ipek says:

  merhaba ben 23 yaşındayım 7 yaşımdan beri tırnak yiyorum her şeyi denedim kısa süreli çözümlere ulastım sadece. rahatsız oluyorum ellerimin çirkin görüntüsünden dolayı illa psikiyatri uzmanıyla mı görüşmem gerekiyor?
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnoterapi yapan merkezleri araştır senin için daha iyi olacaktır

 42. Sultan says:

  Merhaba ben 6 yasında tırnak yemeye basladım.Su an 11 yasındayım acı oje kullandım yararı olmadı tam tersıne tatlı geldı 🙂 Tırnaklarımıda parmak etlerimide yiyorum yutmuyorum tırnaklarım çok kötü gözüküyor. Bugun yorumları okudum. Çok kötü bi hastalıga neden olur mu acaba ?
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnoterapi yaptırmalısın.kötü görüntüye neden olduğu kesin kötü hastalığa neden olmasa bile

 43. leyla says:

  merhaba, ben şu an 15 yaşındayım ve yaklaşık 7 yaşımdan beri tırnaklarımı yiyorum. Annemin derslerim konusundaki baskısı bir etken olabilir, kendimi bildim bileli hep stresli olmuştum zaten. Bu sene de şubat aylarında bağırsak enfeskiyonuna yakalandım. Bunun tırnak yememle bir ilişkisi olabileceğini düşünüyorum. Şu sıralar gittikçe artıyo ve köküne kadar yiyorum, genellikle heyecanlandığım, sinirlendiğim ya da canım sıkıldığında yaptığımı tespit ettim. Sizce nasıl durdurabilirim?
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnoterapi yaptırmalısın

 44. umut says:

  merhaba ben kūcūkūkren beri tırnak yiyiorum bi sıkıntım yok ama alışkanlık olmuş nasıl kurtulurjm bana yardımcı olabilir misiniz
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnoz yaptırabilirsin

 45. omer says:

  S.a ben 10 senedir tirnak yiyorum bunun zarari varmdiir genelde sacimda cok kepek oluyor bu bundanmi kakaynaklaniyordur sizce..
  Dr.Muharrem KAYA
  kepek için climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsin.tırnak yeme alışkanlığından hipnoterapi ile kurtulabilirsin.

 46. 2 yaşındaki kardeşim var 1 ve 2 aydır Tırnaklarını yiyor ne yapmalıyız
  Dr.Muharrem KAYA
  o yaş grubuna yapılacak en iyi şey bu iş için üretilmiş ojelerden kullanmak

 47. maruf says:

  mehaba ben maruf 14 yaşındayım ben hem tırnagımı hemde ona yakın etleri yiyiyorum bide yedigim tırnakları veya etleri yiyip yutmuyorum hemen tükürüyorum bunun bir zararı olur mu ?
  Dr.Muharrem KAYA
  zararı yok ama ellerin sağlıksız görünür,birde kötü bir alışkanlık

 48. ceren says:

  4 günde tırnağımın düzelmesini istiyorum bırakamıyorum ndogum gunumelütfen acill
  Dr.Muharrem KAYA
  o zaman gidip protez tırnak taktırmalısın

 49. süheyla says:

  ben 17 yıldır tırnak yiyorum ve 27 yaşındayım. hipnoz işlemi nasıl oluyor kısaca bildirirmisiniz acaba. genelde dizi izlerken yada boş vakitlerde yeme alışkanlığım var maalesef yardımcı olabilirmisiniz. hem ücretler nedir nasıl uygulama yapıyorsunuz ?
  Dr.Muharrem KAYA
  bunu internetten araştırmalısın.yaşadığın şehirde yapan varmı ne kadara yapıyorlar bunları ben bilemem.hipnoterapi telkin üzerine kurulu bir tedavidir

 50. Meraba 3 yaşımdan beri bende tırnaklarmı yiyorum suan 17 yaşndayım 1 sene evvel biraktim ama daha sonra tekrar başladım. Neden başladgmi bilmiyrum ama hiç memnun degilim tirnaklarmn yine eskisi gbi guzel olmasini istiyrum bunu saglamam icin daha neler yapmam gerekir.
  Dr.Muharrem KAYA
  tırnak yeme tedavisinde en güzel yöntem hipnoz tedavsidir

 51. asdfg says:

  ben tırnaklarımı yemeyi 1sene önce bıraktım ama tırnaklarımın şekli çok kötü acaba doktora gitsem ilaç tedavisi ile düzelir mi?
  Dr.Muharrem KAYA
  günlük 2 mg biotin alırsan tırnak kaliten artar

 52. özge says:

  tırnak yiyorum ama bırakamıyorum
  Dr.Muharrem KAYA
  🙂 aç kalmayın o zaman.tırnak yemede en iyi tedavi şekli hipnozdur

 53. büşratoys says:

  Tırnaklarımı yemeye 4 yaşımda başladım ve şuan 13 yaşımdayım.9 yıldan beri tırnaklarımı yiyordum fakat bıraktım çok şükür.o tırnaklarımı yerken bazen yutuyordum tırnak midede erimiyormuş.yıllardır mideme verdiğim zarar ne kadardır büyüğünce bir sorun çıkar mı en kısa zamanda yazın lütfen
  Dr.Muharrem KAYA
  tırnak midene bi zarar vermeden atılmıştır.sıkıntı yapmana gerek yok

  • büşratoys says:

   Size bir sorum daha olacak ne güzel bırakmıştım fakat bu illet şeye tekrar başladım.gerçekten çok üzülüyorum.psikiyatriye gitmemin bir faydası olur mu hipnoz kesin çözüm mü? Ne yapmalıyım acı oje eldiven denemediğim hiç bir şey kalmadı takma tırnak kullansam uzamasını sağlar mıyım hipnoz acıtıyormu birde tırnak yemek istemiyorum fakat kenarlarından kırıyorum.
   Dr.Muharrem KAYA
   hipnoz yaptırabilirsiniz protez tırnak deneyebilirsiniz

 54. eslem says:

  ben 3 yaşında annem bana oje sürdüğünde yemeğe başlamışım ama hipnoz istemiyoruz bırakamıyorum
  Dr.Muharrem KAYA
  o zaman acı ojeler var onları deneyin başka seçenek yok

 55. ya ben 15 yasındayım 1 yasından beri tırnak yiyorum ve bırakamıyorum acaba hipnoz dışında ne önerebilirsiniz artık tırnaklarımdan iğrenmeye başladım lütfen yardımcı olun bana 🙁
  Dr.Muharrem KAYA
  bu amaç için üretilmiş ojeler var başkada bişi bilmiyorum

 56. Ben tırnak yemiyorum ama parmak eti yiyorum bu çok kötü bir alışkanlık ama bundan kurtulamıyorum parmaklarımı sevmiyorum ne yapabilirim
  Dr.Muharrem KAYA
  tek kurtuluş yolu hipnoz

 57. ben 15 yaşındayım 6-7 yıldır tırnak yiyorum yutuyorum bunu nasıl bırakabilirim
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnoz yaptırabilirsiniz

 58. kullanıcı says:

  ben 12 yaşındayım ve annem ve babam tırnak yediğimi söylüyor ben de diyorum ki ben tırnak yemiyorum sadece koparıp yere atıyorum ve bu alışkanlıktan kurtulamıyorum annem bir daha tırnak yersen seni bırakıp giderim diyor ne yapabilirim ve herkese hipnoz tedavisi önermişsiniz nasıl bir tedavi ? yardım edin lütfen bu iğrenç alışkanlıktan kurtulmak istiyorum ve en çok baş parmağımdakini yiyorum diyer leri uzuyor ama baş parmağımdakiler uzamıyor sanki bilmiyorum ne öneriyorsunuz
  Dr.Muharrem KAYA
  sanada hipnozdan başka önerebileceğim birşey yok.Bilinçli hipnoz veya medikal hipnoz diye internetten araştırabilirsin

 59. yaa lütfen yardım edin nolur :/ 18 yasına gircem tırnaklarımdan tıksınıyorum bırakmak istıyoum olmuyo olmuyo cok sey denedim ama yardımıza ıhtıyacım var nolur yaa artık uzun tırnak istyrum :(((
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnoz yaptırmalısın

 60. Yunus Emre Demir says:

  18 Yasındayım. 95 gün sonra falan YGS ye giricem. Sınavdan sonra polislik istiyodum ama tırnaklara bakılıyormuş. Direk mülakattan eliyolar yani. Benim bu kısa zamanda bu kötü alışkanlıktan kurtulmam lazım. Kendimi bildim bileli yiyorum. Yutmuyorum ama. İstanbul’da ikamet ediyorum ailem orada ama ben Çorum’da okuyorum. Lise son sınıfım. Yardım edebilir misiniz?
  Dr.Muharrem KAYA
  kendine hipnoz yaptırabilirsin

 61. ateş says:

  Merhaba Muharrem bey bende kendimi bildim bileli tırnaklarımı yiyorum ve maalesef yutuyorum acı oje eldiven faydasız ellerimden utanıyorum artık sevinçte üzüntüde streste her zaman maalesef
  Dr.Muharrem KAYA
  tek seçenek kalıyor o zaman hipnoz yaptıracaksınız

 62. Sevil says:

  Tırnak yediğimizde midemizde tırnak erimiyormuş doğru mu?
  Dr.Muharrem KAYA
  evet erimez

 63. rabia says:

  ben 11 yaşındayım tırnaklarımı yiyiyorum ya lütfen yardım edin hipnoz hipnoz bu ne ya üstelik acı oje de kullandım olmuyor bırakamıyorum

  • Misafir Birisi nisa says:

   Bende tirnak yiyorum su an 12 yasindayim sen biraktin mi yemeyi biraktiysan nasil biraktin söyler misin lütfen

 64. ceren says:

  Ben 17 yasindayim tirnak yemeyi birakabiliyorum ama stres olunca tekrar yiyiyorum birakmam icin ne onerirsiniz acaba ?????
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnoz

 65. Songül Dinçer says:

  Merhaba 34 yaşındayım ve kendimi bildim bile tırnaklarımı kanatıncaya kadar yerdim. O kadar iğrenç bir görüntüydü ki eşimin de tek beğenmedi yerim ellerimdi. Toplum içinde ellerimi gizlemek zorunda kalıyordum. Yıllarca bırakmak için her yolu denedim acı oje, protez tırnak, bant, acı biber neler neler… fakat hiç birinde muvaffak olamamıştım. Şimdi gururla söylüyorum ben bu dertten kurtuldum şimdi upuzun ojeli çok güzel tırnaklarım var. Nasıl mı kurtuldum? hiçbir tedavi görmedim İrademle bu iş beyinde bitiyor. Bir manikür seti aldım tırnaklarıma hergün manikür yaptım. Tırnaklarım kısa çirkinde olsa hergün değişik renklerde oje sürdüm. Hergün internetten tırnaklarla ilgili yazılar okudum. ojeli uzun tırnakların resimlerine baktım. Aylarca eşimle tırnak sohbelteri yaptım (artık bıkmıştı. ) Ellerimi ağzıma götürmek istediğim anlarda yanımdan tırnak makasım ve törpüm eksik olmazdı ne yapacaksam onlarla yaptım. Bunu başarmak çok büyük bir övünç aslında tırnak yemeyenler bunu anlayamaz. Kendinize inanın ve gerçekten bırakmak için mücadele edin. çok zor ama başarabilirsiniz. Yalnız şunu da söyleyeyim sigara içmek gibi bu her an yeniden başlanabilir. Tekrar başlamamak için mücadeleyi bırakmamak gerekiyor.

 66. HİPNOZ NEDİR
  Dr. Muharrem KAYA
  hipnoz hipnozdur

  • ilayda says:

   merhaba ben illayda Bandırmalıyım burda hipnoz yapan kim var bilmiyorum belkide yoktur . bn hayatımda en fazla 15 kere tırnak kesmişimdir. tırnaklarımı artık uzatmak istiyorum biriniz irade demiş 5 günden fazla yemedim sonra bir başka gün hepsini bitirdim ellerim artık çok çirkinleşti bn hipnoz dışında bunu nası bırakabilirim lütfen söler misiniz. ve artık arkadaşlarımın yorumlarından da bıktım her yolu denedim acı işe yaramıo denedim
   Dr.Muharrem KAYA
   Bandırmada hipnoz yapan arkadaşlar var.internetten ulaşabilirsiniz.Tırnak yiyenler için ojeler var deneyebilirsiniz.

 67. ben 13 yaşındayım 5 yaşından beri tırnaklarımı yiyorum geçen sene 6 ay bıraktımama yengemi görünce yeniden başladım ellerimi bantlladım eldiven giydim acı oje sürdüm takma tırnak taktım.ama yine de geçiremedim bir türlü bu dertten kurtulamıyorum.
  Dr.Muharrem KAYA
  bir de hipnoterapi yöntemini araştırın
  adınızı değiştirerek yazdığınız diğer yorumlarınızı sildim

 68. Sevim says:

  Merhaba ben 11 yaşındayım tırnağımı yiyorum ama bırakamıyorum ne yapmalıyım ?
  Dr.Muharrem KAYA
  en etkili ve kalıcı yöntem hipnoterapi dir

 69. derya says:

  Ben 13 yaşındayım tırnak yemeye 3-4 yaşlarında başladım.Abimden görüp başlamıştım.Şimdi bırakmak istiyorum çok denedim ama olmuyor,koruyucu oje ve hipnoz dışında ne önerirsiniz?
  Dr.Muharrem KAYA
  takma tırnak kullanabilirsiniz o lezzetsizdir 🙂

 70. zeynep says:

  ben 17 yaşındayım. küçüklüğümden beri sürekli tırnak yiyorum. bırakmak için bir çok yola başvurdum parmaklarımı bantaladım acı oje sürdüm vb şeyler denedim. bi ara unutmuştum fakat strese girince tekrar başladım. en kısa sürede nasıl bırakabilirim tavsiyeniz nedir ?? 🙁
  Dr.Muharrem KAYA
  en etkili ve kalıcı yöntem hipnoz dur.

 71. melissa says:

  ben 10 yaşındayım 1 yaşından beri tırnak yiyorum hipnoz dışında ne yapabilirim ?
  Dr.Muharrem KAYA
  acı solusyonlar var onları deneyebilrisiniz.

 72. Ahmet says:

  8 yaşından beri tırnaklarımı yiyorum herkes tarafından dışlanıyorum ailemle mutlu değilim psikolojik bi baskı var içimde kalp rahatsızlığım var herşeyden korkutuğum için stresimi tırnaklarımla alıyorum ama bırakmak istiyorum cunku sonuçlarının cok kotu olacağını tahmin ediyorum hipnoz falan deme bana hipnozla hiçbir yere varamyız boşuna bana hipnoz mipnoz deme bana adam gibi bilgi verin….!
  Dr.Muharrem KAYA
  sanırım haklısınız hipnozdan yararlanmak için belli bir zeka kapasitesi gerekiyor,anladığım kadarıyla hipnoz size uymaz.

  • kül says:

   Bu site çok iyiymiş başkalarının zeka kapasitesini görmeden yorumlayacak kadar hemde.Bu arada ne olursa hipnoz demişsiniz ayrı bir şüpheli davranmışsınız.
   Dr.Muharrem KAYA
   evet sizde zeka kapasitenizi çok iyi bir şekilde ortaya koymuşsunuz.bilimsel çalışmalardan yeterince haberiniz olsaydı kanser gibi ölümcül bir hastalığın bile,hipnozla kişinin savunma mekanizmalarını,moralini,tüm vücut mekanizmalarının düzenlenerek iyileşmesine ne kadar katkısı olduğunu bilirdiniz.hipnoz altında anesteziye gerek kalmadan doğumun ve ameliyatların ne kadar kolay yapılabildiğini bilir ve buraya saçma yorumlar yapmazdınız

 73. melek says:

  20 yasındaym cok aşırı sekılde tırnak yeme alıskanlıgm var oje ıle 2 ıl denedm ama yıne de acı acı yıyorm artk tırnak dıplerm agrıyo goruntuyu gectm agrı da verıyo bu hıpnoz olayı nasıl oluyo kı meslegm hemsıre ondan dolayı dha cok tıskınmeye basladm enfeksıyon hep…
  Dr.Muharrem KAYA
  en mantıklı ve kalıcı çözümdür
  yaşadığınız yerde yapan varmı araştırın

 74. hilal says:

  merhaba benim adım hilal.18 yaşındayım kendimi bildim bileni tırnak yeme alışkanlığım var ve toplum içince çok rahatsız oluyorum.ellerimi saklayacak yer arıyorum aile içi baskı yok ama vazgeçemiyorum.doktorlardan daha önce yardım aldım tedavi gördüm ama fayda etmedi.sizin önerilerinizle bu alışkanlığıma bir son vermek istiyorum
  Dr.Muharrem KAYA
  en etkili ve kalıcı yöntem hipnozdur,araştırın

 75. melek says:

  ya ben 9 yaşımdayım tırnak yiyorum tırnaklarım çok kötü.dışarda ellerimi cebime koyuyorum annemlerde baskı yapmıyor ama yeğenimden görmüştüm küçükken o zamandan beridir tırnak yiyorum 🙁
  Dr.Muharrem KAYA
  hipnozla kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

 76. Özlem says:

  Ya ben 12 yaşındayım tırnak yiyorum ben çok utanıyorum Allah aşkına yardım edin çok zor. Durumdayım
  Dr.Muharrem KAYA
  buradan olsaydı yapayım derdim ama maalesef olmuyor
  araştırıp hipnoz yaptırıp kalıcı olarak kurtulun

 77. ben tırnak yiyorum.Ve bu yüzden tırnaklarım çok kötü ellerimi arkadaşlarım görmesin diye saklıyorum.ne olur bana yardım edin
  Dr.Muharrem KAYA
  en etkili ve kalıcı çözüm hipnoz
  vildan özgül diye biri var araştırın

 78. gülbahar says:

  merhaba ben gülbahar 13 yaşındayım ve tırnak yiyorum bu alışkanlıktan vazfeçmek istiyorum ne yapabailirim ?
  Dr.Muharrem KAYA
  en etkili ve kalıcı yöntem hipnozdur
  vildan özgül bu konuda iyidir araştırın

 79. Ben tirnak yiyorum bu aliskanligi nasil biraka bilirim????? Bana yardimci olun ….
  Dr.Muharrem KAYA
  çeşitli acı sıvılar ama en iyisi hipnoz tedavisidir.

 80. bghgdfd says:

  ben tırnak yiyorum ve bu durumdan çok utanıyorum ne yapabilirim
  Dr.Muharrem KAYA
  en etkili tedavi hipnoz

  • taylan says:

   saolun ama işe yaramadı 🙁 :((
   Dr.Muharrem KAYA
   üzüldüm doğrusu,oysa başarısı çok yüksektir

 81. merhaba ben 21 yasindayim tirnak yeme aliskanligim var onu nasil biraka bilirim ve napmaliyim
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  en etkili ve kalıcı tedavi hipnozdur

monyet