Vajinanın içinde küçük ve büyü dudaklarda görülen bir damar genişlemesi şeklidir, dışarda olanlara vulvar varis kelimeleri daha doğrudur. Kadın cinsel organının dış dudakları üzerindeki toplar damarların genişlemesidir. Diğer hastalıklı toplar damar genişlemelerinden farkı yoktur.Bacaktakilerle bağlantılı olduğu için genellikle bacak varisleriyle birlikte olur.

Vajina varislerinin teşhisi muayeneyle konulabilir,doppler veya film gibi araştırmalar gereksizdir.

Hamile kalmak vajina varislerine zarar verirmi ?

Hamileliğin zararı olmaz ama özellikle hamileliğin ikinci yarısında bebeğin baskısı ve toplar damarlada geri dönüşün zorlanması sebebiyle bu damarlarda aşırı genişleme olur ve yaşam lüksünü bozabilir.

Vulvadaki toplar damarlardaki genişleme önemlimidir ?

Aslında hastayı fiziki olarak rahatsız eden bir bulgu olmaz,tedavi edilmemesi halinde ilerlemesi dışında riski olmaz ama cinsel organda göresel bozukluğa sebep olarak hastada psikolojik sıkıntı yapabilir.

Vajinal varis tedavisi nasıl yapılır ?

Bacaktakilere uygulanan tedavi şekilleri burada da uygulanır.En etkili yöntem köpük tedavisi ve skleroterapidir.Genellikle tek seans yeterli olmaktadır seyrek olarak 2.seans gerekebilir.lazer ve radyo frekans tedavilerinin tedavide yeri yoktur.

İlerlemesini Nasıl Önleyebilriz ?

İlerlemesinde en önemli etken karın içi ve karın tabanındaki basıçtır.Hamilelik,aşırı kilo,tuvalette çok ıkınmak,fazla ağırlık kaldırmak,karın içi tümörleri,öksürük gibi karın içi basıncı artıran faktörlerin devam etmesi hastalığın oluşmasına ve var olan hastalığın ilerlemesine sebep olur.

Hastalığın oluşmasını ve ilerlemesini önlemek için

Hamilelik boyunca mümkün olduğunca istirahat edilmeli

Aşırı kilolar verilmeli

Fazla ıkınmadan dışkılamaya çalışılmalı

Fazla ağırlık kaldırılmamalı

Karın içinde hastalık varsa tedavi edilmeli

Karın içi tümör veya kronik öksürük gibi hastalıklar varsa tedavi edilmeli.

Bu bölge varisleri genellikle hastayı görsel olarak rahatsız eder ama fiziki bir rahatsızlık yapmaz.Estetik anlamada şikayet varsa tedavi edilmelidir. En etkili tedavi yöntemi köpük tedavisi ve skleroterapidir. Tecrübeli ellerde mükemmel sonuçlar alınmaktadır. Kadın cinsel organında olması sebebiyle jinekoloji branşına gidilse de bu hastalık damar hastalığıdır ve damar cerrahı tarafından tedavi edilmelidir. Tüm varisler gbibi vajendekiler de kesinlikle ameliyatsız tedavi edilemlidir yoksa vajina estetiği bozulur.

Toplar damar hastalığı ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.medicalartklinik.com/varis-hastaligi.html linkine bakabilirsiniz.

Yine cinsel organla ilişkili olsa da erkeklerde görülen yumurtalık damarları genişlemesi varikosel çok farklı sebeple olur ve tedavisi de farklıdır.

http://www.varisistanbul.com/vajinada-varis.html
http://www.varistedavi.gen.tr/vajinal-varis-tedavisi

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Vajinal varis” Yazısında Yorum Yok

kudanil