Varis ameliyatı varis tedavisinde uygulanan en agresif ve en çok yan etkisi olan yöntemdir ve bu sebeple giderek uygulaması azalmakta hatta devlet hastaneleriyle sınırlı hale gelmektedir.
Varis ameliyatı sonrası morlukların en önemli sebebi damarların kesilmesi ve yer yer çekerek koparılarak alınmasından kaynaklanan can sıkıcı bir durumdur. Öyleki haftalarca çok dramatik bir görünüme sebep olur.Her ameliyatta çevresel kılcal damarların da kesilmesine bağlı olarak ameliyat alanına kan sızıntısı olur, her ne kadar kanamalar kontrol edilse de işlem bitişinde bir miktar daha sızıntı devam eder. Ameliyatın türü ve genişliğine göre bu kanamanın miktarı da farklı olur. Çok kanaması beklenen girişimlerin sonunda o bölgedeki kanı emecek dren denilen alet konur. Varis ameliyatlarında da çok sayıda damar kesildiği, stripping ameliyatında çok sayıda yan dal damarların çekerek koparılması sebebiyle cilt altına abartılı düzeylerde kanama olur. Çekme işleminden sonra tampon yapılsa da, işlem sonrası sıkı bandaj sarılsa da bu durum değişmez yani doku içine bol miktarda kanama olur. Damar boyunca uzun mesafeler olduğu için dren konması da mümkün olmaz ve doku içinde kalır.
Cildin altına akan bu kan sonraki 2-3 günde ezilmiş gibi morluk şeklinde görülür, 10-15 gün sonra bu morluk sarı ve yeşil hale döner, 2-5 ay sonra büyük oranda kaybolur. Kaybolma işi vücut tarafından yapılır, akmış olan bu kan vücut tarafından yeniden kan yapımında kullanılmak üzere taşınır.
Ameliyatsız yöntemler olan radyo frekans, lazer, skleroterapi ve köpük tedavisinden sonra da morluk görülebilir ancak ameliyatlardan sonra görülenlerle kıyaslanamayacak kadar azdır ve kısa sürede kaybolur. Buradaki morarmanın sebebi ise damara sokulan iğnenin çıktığı kısımdan birkaç damla sızıntı olmasıdır.
Ameliyat sonrası oluşan bu morluklar kendiliğinden emilerek kaybolur, dışarıdan sürme şeklinde uygulanan çeşitli merhemler önerilse de süreci pek değiştirmez.
Varisleriniz varsa ameliyat sonrası aylarca süren morluklara katlanmak istemiyorsanız çağdaş tedavi yani kesip dikmek gerektirmeyen yöntemleri araştırın, ameliyat oldunuzsa da morluklardan tedirgin olmayın 2-5 ayda % 99 ihtimalle kendiliğinden geçecektir. Şunu da bilmekte yarar var varis ameliyatı sonrası tekrar ihtimali oldukça yüksektir yani tekrarlarsa bu tür morlukları yaşamamak için ameliyatsız yöntemleri tercih edin.

Varis tedavi yöntemleriyle ilgili ayrıntılı bilgi için www.varisistanbul.com sitesine bakılabilir.

http://www.varisistanbul.com/varis-ameliyati-olmak-zorunda-degilsiniz.html
http://www.varistedavi.gen.tr/varis-ameliyati-sonrasi-komplikasyonlar

varis ameliyatı sonrası morluk düzelirmi

varis ameliyatı sonrası morluklar

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Varis ameliyatı sonrası morluklar” Yazısında 2 Yorum

 1. Mustafa says:

  Iyi gunler hocam gecen hafta sag bacagimdan varis ameliyati oldum yaklasik 2 saat surdu sizce bu sure normal mi birde suan kasgimin alt bölgesinde buyuk bir morluk olustu hafifte bir sertlik var sanki. Bir haftada dikisli bolgelerimdeki agrilar gecmesine ragmen morlugun oldugu bolgede agrilar hala devam ediyor ve yururken bu agri dahada artiyor. Sizce bu belirtilerin olmasi normal mi birde iyilesme surecim ne kadar surer?
  Dr.Muharrem Kaya
  Bunların hepsi normal, normal de ameliyatsız tedaviler varken neden kendinizi kestirdiniz ki 🙂

 2. yasin taşdemir says:

  hocam 1 hafta önce varis ameliyatı oldum 2 bacaktanda sol bacakta ameliyattan 1 gün sonra başlayan ve halen devam eden varis ağrısı devam etmekte 24 saat süren bir ağrı bu
  ameliyattan önce ayakta uzun süre durunca varis ağrısı oluyordu ama şu 1 haftadır sürekli sol bacakta ağrı var sağ ayağımda sorun yok acaba yanlış operasyonmu yapıldı sol bacağa teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  doktorunuza kontrole gidin

kambing