Her hastalık gigi varisten korunmak sorunu baştan engellemek anlamına gelir.Varis bilindiği gibi bir tür toplar damar hastalığıdır, toplar damarları genişletebilecek davranışlardan uzak durmak varislerin genişlemesini, uzamasını, yenilerinin çıkmasını geciktirir.Bütün hastalıklarda öncelikli yaklaşım hastalığın önlenmesi veya hastalık zaten varsa ilerlemesinin önüne geçilmesi olmalıdır.Varis ilerlemesi yavaşlatılabilecek bir hastalıktır.Şu önerilere dikkat edilmesi ilerlemesini tamamen durdurmayabilir ama çok yavaşlatabilir.

Variste nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabı kişiye, kişinin cinsiyetine, mesleğe, ailesinde hastalığın olup olmamasına göre değişir, genelleme yapmak gerekirse varisi olan kişi şunlara dikkat etmelidir.

Uzun otobüs yolculuklarda mola verildiğinde kısa sürede olsa yürüyüş veya egzersiz yapılmalı, uçak yolculuğunda ayağa kalkıp bacaklar hareket ettirilmelidir.

Yolculuk boyunca oturulduğu yerde bacak kaslarını çalıştıracak hareketler yapılmalıdır

Kaplıca,sauna ve hamam gibi sıcak ortamlarda uzun kalınmamalı

Hareketli bir yaşam tarzı tercih edilmeli, ileri yaş bile olsa günlük yürüyüş yapılmalıdır

Aşırı kilolar azaltılmalı ve kilo alınmamalıdır

Bacakların üst kısmını sıkan çorap pantolon gibi giysiler giyilmemeli, rahat kıyafetler tercih edilmelidir.

Uzun süre ayakta durmayı gerektiren öğretmenlik,berberlik ve cerrahlık gibi meslekler icra edilirken ara verildiğinde oturup kalkma hareketleri gibi bacak kaslarını çalıştıran hareketler yapılmalı mümkünse uygun çorap giyilmelidir.

Özellikle belirgin varisleri olanlar ve gebeler uygun ölçülerde varis çorabı giymelidir

Ailesinde varis hastalığı olanlar meslek seçimine dikkat etmeli ayakta durmayı gerektiren işlerde çalışmamalıdır.

Varis yaralarının tedavisi zordur ve uzun sürer bu sebeple özellikle bacaklara yara oluşumunu engellemek için küçük travmalardan uzak durulmalıdır.

Acil bir hastalık olmasa da mümkün olduğunca erken dönemde uygun teknolojik yöntemlerle tedavi ettirilmelidir, teknolojik yöntemlerle ameliyatsız tedavilerin ameliyatlar çok sayıda üstünlüğü vardır.

http://www.varisistanbul.com/varis-ameliyati-olmak-zorunda-degilsiniz.html

Sonuç olarak;

Doğru bir yaşam biçimi seçilirse varis oluşumu geciktirilebilir.varisten nasıl korunulur

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Varisten nasıl korunulur” Yazısında 1 Yorum

  1. selma ak says:

    Hocam, iyi gunler anal fistul ve fissur ameliyati sonrasinda kac hafta yada kac ay sonra ucak yolculugu yapilabilir. (Ucak yolculugu 14 saat +4 saat toplamda 18 saat bir yolculuk) ben australyada yasiyorum ve hayliyle uzun bir seyahat etmem gerekiyor .Turkiyeye geldigimde ameliyat olmak istiyorum ameliyattan sonra nekadar sure gerekli ona gore ayarlama yapmam gerekiyor lutfen yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler
    Dr.Muharrem KAYA
    fissür tedavinizi botoxla yaptırabilirsiniz hiç sorun değil hemen arakasından istediğiniz yere gidebilirsiniz.ama fistül öncelikle tipi belirlenmeli komplike ise iyileşmesi aylar sürebilir bu nedenle ancak muayene ile bilgi verilebilir

ayam