Yağ bezesi (lipom) yağ dokusunun olduğu her bölgede çıkabilen iyi huylu yağ bezidir.Avuç içi,ayak tabanı ve kafa derisi dışında her yerde oluşabilir.Kafa derisinde görülen yağ bezi değil yağ kistidir bu ikisi yapı olarak çok farklıdır. Kapsülü olan lipom, iyi huylu (tedavi edilebilir) bir tümör çeşididir,kapsülü zar yapısındadır yağ bezesinin içeriği koyunların kuyruğuna benzer kıvamdadır.Tedavisi cerrahi yöntemle yapılır. Cilt bezenin çıkarılabileceği en küçük şekilde açılıp dokudan çıkarılır.
Genellikle kitlenin büyüklüğünün 1/3 kadar yeri kesmek yeterli olmaktadır ve bu şekilde çok az bir izle tedavi yapılabilir.Yağ emme (lipsuction) denilen göbek ve basen yağlarını alma tekniği lipom tedavisi yapılabilir bu teknikte ciltte açılan 6-7 mm lik delikten boru yardımıyla yağ bezi emdirilerek çıkarılır ancak kapsülün çıkarıldığından emin olunamaz ve beze yeniden oluşabilir.Cerrahi yöntemde kapsülün çıkarıldığından emin olunduğu için başarı şansı % 100 ler düzeyindedir.Başka yerlerden çıksa da alınan tekrar oluşmaz.Ancak başka bölgelerde başkaları çıkabilir.

yağ bezeleri resimleri

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Yağ bezesi” Yazısında 3 Yorum

 1. Merhaba yumurta büyüklüğünde kemer takma hizasında belimde lipom var. Bel ağrısı oluyor özellikle sabahları oluyor lipomdan mı acaba? Hangi doktora aldirmaliyim? Ayrıca bölgesi itibariyle aldırmamın bir riski var mıdır? Teşekkürler, iyi çalışmalar…
  Dr Muharrem Kaya
  genel cerrahiye aldırabilirsin

 2. sorgucu says:

  Vucudumda ceviz ve findik buyuklugunde 100 kadar yag bezesi var tamami ameliyatla alinabilir mi?Tesekur ederim
  Dr.Muharrem KAYA
  alınabilir

 3. penisimde nohut büyüklüğü kadar yağ bezesi veya sivilce var yaklaşık 4-5 aydır duruyor nolur bir çözüm önerin
  Dr. Muharrem KAYA
  Yağ bezenizi aldırmanız gerekir.

siput